امروزه فضای مجازی بستر مناسبی برای تبلیغات است. در حالی که استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی روز به روز در حال افزایش است شما می توانید از این فرصت استفاده کنید و تبلیغات خود را انتشار دهید. اگر در فضای مجازی مشتریان رضایتمندی داشته باشید آنها می‌توانند تاثیر بسیار خوبی روی رونق کسب و کار شما داشته باشند. در این مقاله به اهمیت تبلیغات دیجیتال و نکاتی کلیدی برای بهبود کیفیت و بازخورد تبلیغات شما می پردازیم.

 

 0# چرا تبلیغات دیجیتال باعث موفقیت کسب و کار شما می شود؟

با تبلیغ در فضای مجازی شما می توانید مشتریان جدید پیدا کنید و رابطه ای بلند مدت با آنها  داشته باشید. البته باید اهمیت زیادی به این موضوع بدهید و با دقت بالا اقدام به تبلیغ در فضای مجازی کنید،  چون  همان‌ طور که مشتریان رضایتمند شما می توانند به سرعت در فضای مجازی باعث پیشرفت و بهبود کسب و کار شما شوند،  اگر مشتریان ناراضی داشته باشید به همان سرعت ممکن است باعث افت رونق کارتان شوند.

 تبلیغات در هر نوعی که باشد سودمند است اما همانطور که گفتیم امروزه شاهد پیشرفت چشمگیر استفاده از فضای مجازی توسط کاربران هستیم.  تبلیغاتی که در رسانه‌ها و از طریق تلویزیون ارائه می‌شوند نسبت به تبلیغات چاپی بازخورد بیشتری دارند، حال آنکه تبلیغات در فضای مجازی از تبلیغات در رسانه و تلویزیون هم موثرتر است. بنابر این  طبیعی است کسب و کار هایی که در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی تبلیغ می‌کنند پیشرفت بیشتری در تجارت خود داشته باشند.

 

1# همه چیز از تلفن همراه شروع می شود

یکی از بهترین دستگاه هایی که می توانیم برای تبلیغات هدف قرار دهیم گوشی های هوشمندی است که این روزها در دست اکثر مردم  کار می کند. با توجه به اینکه اکثر ما وقت زیادی را با گوشی هایمان می گذرانیم اگر تبلیغات در تلفن‌های همراه ما باشد بیشتر به چشم می‌خورد. به ویژه برای کسب و کارهایی که بازار هدف آنها قشر جوان و نوجوان می باشد، چرا که استفاده از تلفن‌های همراه در این قشر از سایر افراد بیشتر است. بازاریابی موبایلی

اما از طرفی دیگر همه از این موضوع باخبر هستند، بنابر این ما شاهد حجم زیادی از تبلیغات در فضای مجازی و به ویژه در تلفن‌های همراه هستیم.  با این وضعیت کدامیک از تبلیغات بازخورد بهتری خواهد داشت؟  همیشه در  خدماتی که ارائه دهندگان آن زیاد است و به اصطلاح خودمانی تر دست در آن کار زیاد شده است کسب و کاری موفق است که خدمات خود را با کیفیت بهتر ارائه دهد و در واقع بین این حجم وسیع از محصولات و خدمات مشابه منحصر به فرد باشد. پس تبلیغات خود از تکرار خودداری کنید. سعی کنید از ایده ای نو در تولید محتوای تبلیغات استفاده کنید.

 

2# تحقیقات قبل از  تبلیغات

شاید ایده‌هایی در ذهن خود داشته باشید که چه نوع تبلیغی برای رونق کسب و کار شما بهتر است اما برای پیدا کردن بهترین راه باید مدتی را صرف تحقیق کنید. برای این کار باید عوامل مختلفی را در تجارت خود بشناسید،  برای مثال باید نیاز مشتریانتان را به خوبی مورد بررسی قرار دهید  و تبلیغات را در راستای نیاز آنها تهیه کنید. قبل از اقدام به تبلیغات کمی در این  موضوع تحقیق کنید.  کسب و کار هایی که زودتر از شما اقدام به این کار کردند را ببینید تا بهترین روش برای تولید محتوای تبلیغات را پیدا کنید. شما برای بدست آوردن سرمایه خود  تلاش کرده اید، پس آن را در راه اشتباه هدر ندهید.

 

3# ماجرای شباهت نمک و شکر در تجارت شباهت نمک و شکر در تجارت

دانه های شکر و نمک حتی اگر از فاصله نزدیک به آنها نگاه کنید شباهت بسیاری به یکدیگر دارند. اما چه چیزی باعث می شود که ما این دو را اشتباه نگیریم؟  در واقع می توان گفت بسته بندی و تبلیغات ما را در تفکیک شکر و نمک آگاه می کند.  وقتی شما یک بسته نمک تهیه می‌کنید انتظار ندارید درون آن شکر باشد. موضوع دیگر این است که شما معمولا به سمت محصولاتی می‌روید که ظاهر جذاب تری دارند. برای مثال:

 • سبزیجات و میوه هایی را انتخاب میکنید که از نظر ظاهری بهتر هستند، حتی آنهایی که ظاهر مطلوبی دارند را به طعم خوب ترجیح می دهید
 • بیشتر سمت کتابی میروید که جلد زیبایی دارد. با این که همیشه می‌گویبد نمی‌توان یک کتاب را از روی جلدش قضاوت کرد.

در تجارت و کسب و کار نیز موضوع همین است.  صرف نظر از اینکه خدمات و محصولات شما چه کیفیتی دارند تا حد زیادی مشتریان شما از روی ظاهر آن‌ها را انتخاب می‌کنند. البته این موضوع به این معنی نیست که فقط تبلیغات و بسته بندی را جذاب کنید و به کیفیت اهمیت ندهید.  اگر شما نمک داخل بسته بندی شکر بریزید،  مردم انتظار شکر دارند!  پس باهوش تر باشید!  اگر ظاهر جذابی برای محصولات خود می سازید، کیفیت کار خود را نیز در سطح بالا حفظ کنید.

 تبلیغات خود را جدی بگیرید، بسیار جدی.  مشتریان جدیدی که هنوز از کیفیت کارتان بی‌ خبرند شما را فقط از طریق تبلیغاتتان می شناسند. پس این موضوع مهم است که بتوانید با تبلیغاتی مناسب نظر آنها را جلب کنید.

تا به اینجا اهمیت تبلیغات در فضای مجازی شبکه اجتماعی را مطالعه کردیم. اما برای داشتن یک تبلیغ موفق در این فضا چه نکاتی وجود دارد؟  بهتر است برای موفق شدن در تبلیغات خود نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 

4# از عناصر خلاقانه استفاده کنید

خلاقیت در تبلیغات دیجیتال

یکی از مسائلی که می تواند تجارت شما را در بین رقبا منحصر به فرد جلوه بدهد جنبه ظاهری تبلیغاتتان است. شما باید از این موضوع به عنوان یک ابزار برای موفق کردن تبلیغات خود استفاده کنید. مهم نیست که این عنصر  رنگ های مورد استفاده در تبلیغ شما،  لوگوی شما یا نوع قلمی که در تبلیغ استفاده می‌کنید باشد، در هر صورت باید خلاقیت را در طراحی و پیاده‌سازی این عناصر حفظ کنید. شما قرار است با تبلیغات خود باعث جلب توجه کاربران شوید، اما نه برای لحظه ای کوتاه، هدف شما این است که کاربران نامتان را به خاطر بسپارند و از محصولات و خدمات شما استفاده کنند. البته این موضوع را در نظر داشته باشید که یکی از ویژگی های تبلیغ خلاقانه متفاوت و غیر تکراری بودن آن است. در واقع مخاطب شما نباید هر بار یک تبلیغ را مشاهده کند حتی اگر آن تبلیغ یک طراحی خلاقانه داشته باشد.  تنوع در تبلیغات رادر نظر داشته باشید.

 

5# هوشمندانه هزینه کنید

 هر نوع از تبلیغ هزینه معین خود را دارد. شما باید بررسی کنید که در کدام زمینه نیاز به صرف هزینه‌ای بیشتری است و کدام زمینه اهمیت کمتری دارد. با وجود این که پیش از این گفتیم برای موفقیت در تبلیغات یکی از بهترین راه ‌ها این است که تبلیغات دیگر کسب و کارها را مشاهده کنید اما در این موضوع خاص بهتر است از این روش پیروی نکنید. چرا که ممکن است تبلیغات در یک زمینه و در دستگاهی خاص برای مثال تبلیغات در تلفن های هوشمند برای یک کسب و کار باعث بازخورد خوبی شود اما برای تجارتی دیگر خیلی  مفید واقع نشود. پس هر روشی برای هر تجارتی منحصر به فرد است. بنابر این قبل از اقدام به هزینه کردن برای تبلیغات به خوبی تحقیق کنید که کدام زمینه برای تجارت شما مفید تر است. همان‌طور که گفتیم زمینه‌های مختلف برای تبلیغات هزینه های مختلفی هم به همراه دارند، برای مثال اگر بخواهید در شبکه های اجتماعی مثل تلگرام تبلیغ کنید، هر کانال تلگرامی هزینه خاص خود را برای تبلیغات دارد. اگر با قیمتی بیش از اندازه مواجه شدید حتی اگر کانال مورد نظر مخاطبین زیادی داشت بهتر است با یک برنامه‌ ریزی هزینه آن را صرف تبلیغات دیگر کنید، این کار باعث افزایش بازدهی شما و همچنین صرفه جویی در هزینه ها می شود.

 

6# فرایند خرید را بررسی کنید

 خودتان را جای یکی از خریداران بگذارید و ببینید که برای خرید و یا استفاده از  خدمات شما چقدر وقت صرف انجام فرایند خرید می شود.  شما به عنوان خریدار باید چه مراحلی را پشت سر بگذارید و هر مرحله چه مدت زمانی برای کامل شدن نیاز دارد  و حتی باید بررسی کنید که کدام یک از این مراحل ممکن است باعث انصراف شخص از خرید شود. بعد از بررسی این مسائل اقدام به تهیه محتوای مناسب برای تبلیغات خود کنید. در نظر داشته باشید که هر چقدر فرآیند خرید شما کوتاه تر شود و در واقع خریداران با پشت سر گذاشتن مراحل کمتر و ساده تری بتوانند اقدام به خرید کنند احتمال افزایش فروش شما بیشتر است.

 

7# مخاطبین خود را بشناسید

حتی اگر بهترین تبلیغات را تهیه کنید، در اولین قدم باید بدانیم که مخاطبین شما چه کسانی هستند و در واقع این تبلیغ را برای چه کسانی تهیه کرده اید. شناسایی بازار هدف در همه تجارت ها مهم است. بعد از اینکه متوجه شدید مخاطبین شما کدام قشر از مردم هستند باید بررسی کنید که آنها در فضای مجازی بیشتر سراغ کدام سایت ها و در شبکه های مجازی در کدام کانال ها بیشتر فعالیت دارند تا بتوانید تبلیغات خود را با بیشترین بازخورد ممکن ارائه دهید.

 

8# برای تبلیغات خود هدف داشته باشید

هدف در تبلیغات دیجیتال

شاید بگویید که هدف از تبلیغات کاملا واضح و مشخص است و دلیل این که همه تجارت ها اقدام به تبلیغ می‌کنند افزایش فروش است. با وجود اینکه فروش و افزایش رونق کسب و کار هدف اصلی تبلیغات است، اما باید تمام نکات را در محتوای تبلیغ خود رعایت کنید تا به سمت هدف خود حرکت کنید. تبلیغات شما نباید بی برنامه باشد. در جملاتی که استفاده میکنید دقت کنید.

امیدوارم بتوانید بهترین استفاده را از نکاتی که گفته شد داشته باشید. این مقاله و مقالات دیگر به عنوان راهنما برای رونق کسب و کار شما مناسب است اما در نظر داشته باشید که نهایتا این شما هستید که باید برای عملی کردن این نکات تلاش کنید.

متعجب شده اید! نمیدانید چگونه لیست ایمیل وبسایت خود را افزایش دهید، با ما باشید تا 30 راه بسیار هوشمندانه را با هم مرور کنیم، شگردهایی که شاید چندان دور از ذهن هم نباشند، اصلا شاید آنها را نشنیده باشید یا اینکه ریسک امتحان آنها را سابقا نمی پذیرفتید، اما به شما کمک میکند که رشد لیست ایمیل خود را 2 برابر سریعتر و قدرتمندتر افزایش دهید.

اگر میخواهید که وبلاگ خود را بزرگتر کنید اول باید لیست ایمیل خود را بزرگ تر کنید تا بازاریابی ایمیلی خوبی داشته باشید.

[tie_list type=”checklist”]

 • شما کسی نباشید که بهانه می آورد چرا آنها تمرکز خود را روی بزرگ کردن فهرست ایمیل خود گذاشته اند و به دنبال بازاریابی ایمیلی هستند.

 • این راه را بسیاری تجربه کرده اند، و مزه تلخ آن را چشیده اند اما شما میتوانید جزو آنها نباشید.

 • حقیقت اینست که ایمیل و بازاریابی ایمیلی خیلی بیشتر از هر ابزار دیگری میتواند تمام هواداران متعصب و کاربران وفادار شما را متاثر کند.

 • بازاریابی ایمیلی در نظر برخی از فعالان این حوزه بیشترین نرخ تبدیل را دارد.

 • حتی بازاریابی ایمیلی مهتر از شبکه های اجتماعی و رسانه های اجتماعی شما خواهد بود.

 • در نتیجه ایمیل ها میتوانند بیشتر از هر ابزار دیگری که شما فکر میکنید به رشد شما کمک میکنند.

[/tie_list]

اما چالش اصلی همیشه این بوده است که چه رفتاری باید داشته باشیم تا امکان داشته باشیم که فهرست ایمیل خود را رشد داده و نیرومند کنیم. همه ما همیشه مشترکین بیشتری میخواهیم! اینطور نیست؟

در این مقاله ی دقیق شما یک مسیر قدم به قدم را خواهید یافت که میتواند دوپینگی برای افزایش تعداد مشترکین شما باشد. شما خواهید دانست که چه کاری لازم است انجام دهید، چه تاکتیک و فنونی را پیاده کنید و به چه چیزهایی نیاز دارید که لیست ایمیل خود را بزرگتر کنید تا ایمیل مارکتینگ موفقی را شروع کنید.

آیا آماده اید که به طور جدی فهرست ایمیل خود را بسازید؟

[tie_list type=”checklist”]

 • آیا آماده اید تا بازاریابی ایمیلی خود را شروع کنید؟
 • 2 نکته ساده و غافلگیر کننده برای هدایت تلاش شما جهت ایجاد لیست ایمیل و بازاریابی ایمیلی

[/tie_list]

قبل اینکه ما بریم و این مقاله بزرگ را مرور کنیم، لازم است که چند نکته مهم را درک کنیم…

اینها تلاش شما را جلوتر خواهند برد:

 1. با تحقیقات مناسب مطمئن شوید که آیا آسان است که مردم در خبرنامه ی شما عضو شوند و ثبت نام کنند

هر فوت و فنی که در این زمینه به کار ببرید اگر عملکرد آسانی را پیش کاربر نبرد، شما باخته اید، در ضمن هر کاری که میکنید مهم نیست، مهم اینست که آیا کاربر میتواند ساده ثبت نام کند و یا اصلا از ظاهر فرم راضی است، پس توجه داشته باشید که اگر ثبت نام بیشتر از چند حرکت باشد حتی فامیل های شما از ثبت نام در وبسایت شما خودداری خواهند کرد.

 1. مطمئن شوید که “پیشنهاد یا رشوه ی (: شما برای اشتراک” کاملا معقول و البته واقعی باشد

مثل وبمستران چندش آوری نباشید که در تیتر فرم اشتراک می گویند رایگان و بعدا هزینه های بی ربطی طلب میکنند. شما باید باهوش باشید، شما باید بدانید که دروغ یا انحراف موضوع میتواند به کاربر و رابطه ی وی با وبسایت شما صدمه بزند.[tie_list type=”checklist”]

به هر حال؛ هر تصمیمی که میگیرید، از فریفتن دست بردارید، این کار را هرگز نکنید، هرگز. شما لازم دارید که اعتماد آنها را نگه دارید، چیزی را اجرا کنید که در یک جمله وعده داده اید، حتی اگر مراحل ثبت نام در وبسایت شما 4 حرکت است، بهتر است بگویید در 2 دقیقه عضو شوید به جای اینکه بگویید در 3 حرکت اشتراک ما را دریافت کنید.

کارهای پیش نیاز برای ساده تر کردن اجرای کار

قبل از اینکه شیرجه بزنیم تو شروع کار، باید قبل از آن، کارهایی را به عنوان پیش نیاز یا پیش اقدام یا پیش قدم کاملا انجام دهیم، حتی قبل از اینکه یک سرویس دهنده ایمیل انتخاب کنیم.

این باعث می شود کارها برای شما آسان تر شود.

 

1# – چه چیزی میخواهید بدست بیاورید

برای بازاریابی ایمیلی همین که بخواهید لیست ایمیل خود را بسازید کافی نیست، همانند هر کار آینده داری باید دارای برنامه و هدف بود. هدف شما از این کار چه میتواند باشد، میخواهید در پایان موفقیت خود چه چیزی را با آن شروع کنید.30 ترفند خلاقانه برای افزایش رشد لیست ایمیل وبلاگ شما

هدف نهایی شما باید تصمیمات شما را هدف دار و هدایت کند، و اینکه چطور وچگونه برای شگردها، نقشه ها و تاکتیک های خود اولویت بندی درستی قرار دهید.

برای مثال، اگر میخواهید که شما یک لیست بزرگ از مشترکین بسازید که یک اجتماع مجازی بسازید و مردم بیشتری داشته باشید که خبرهای وبسایت شما را میخوانند، این عالی است.

یا اینکه بخواهید یک سیستم فروش راه اندازی کنید که به خود شما کمک کند که یک فروشگاه داشته باشید و از یک تونل به طور خودکار محصولات را به خریداران عرضه کرده و فروش داشه باشید در حالی که آنها را در کنار یک محتوای عالی قرار داده اید و عرضه میکنید و یک ایمیل مارکتینگ خوب داشته باشید

در مورد اینکه واقعا چه میخواهید با خودتان روراست باشید، این کار به شما بیشتر کمک میکند.

 

2# – اشتراک و پاداش آن را برای کاربران خود ترکیب کنید

وقتی کاربران شما بخواهند چیزی بدست بیاورند حداقلش اینست که به عضویت در وبسایت شما تن میدهند، وقتی ایمیل را داشته باشید، کار تازه شکل میگیرید. کاربران دوست دارند چیزی در ازای اشتراک دریافت کنند، و شما قبل از اینکه از آنها بخواهید عضو شوند، بگویید که چه چیزی به آنها میدهید.30 ترفند خلاقانه برای افزایش رشد لیست ایمیل وبلاگ شما

وقتی شما به کاربران چیزی در ازای اشتراک میدهید آنها خوش حال میشوند.

بر اساس مطالعاتی که انجام شده، کلید اصلی اشتراک آنها اینست: هر چه مقداری که در بار اول به ازای اشتراک دریافت میکنند ارزش زیادی داشته باشد آنها بیشتر دوست خواهند داشت عضو شوند.

پس سوال اینجاست که شما چیزی را به آنها عرضه میکنید؟

خب، اگر یک کتاب بسیار خوب داشته باشید که به آنها بدهید، دیگر نگران این نباشید که آنها پیشنهاد شما را رد کرده و از پذیرفتن آن سر باز بزنند.

ایجاد یک صفحه PDF یا یک فهرست از کارهایی که میتوان انجام داد تا به پیشنهاداتی دست پیدا کرد که بیشتر برای مردم قابل قبول تر است، روی این موضوع بر اساس وقت، اطلاعات، کاربرد و البته فرهنگ جامعه ای که به کسب و کار شما علاقه نشان داده اند مطالعه و تحقیق کرده و بهترین کار خود را انجام دهید. بهترین…

مانند نمونه های فراوانی که امتحان کردن آنها ضرری ندارد:

[tie_list type=”checklist”]

 • فهرستی از دلایل شرطی، باید و نبایدها و یا چرا؟ ( چرا این کار را انجام دهیم، چرا این کارها را انجام ندهیم و… )
 • مقاله های موضوع دار با جزئیات
 • جدول های اطلاعات و آمارهای مطالعاتی
 • فهرستی از بهترین منابع برای یک راهکار
 • آموزش های ویدیویی
 • سخنرانی و مشاوره
 • کتاب های تحقیقاتی عملی
 • گزارش ها و داده های جامع
 • کتاب / کتابچه / نکات مهم

[/tie_list]

اگر شما یک سرویس یا محصول عرضه میکنید یا پیشنهاد میدهید، میتوانید از خصوصیات دوره ی استفاده یا Trial Mode نیز برای پیشنهاد خود استفاده کنید.

اگر چه روی این هم کمی وقت بگذارید که بهترین روش تحویل وعده به کاربر چیست، ما بیشتر برای کتاب های الکترونیکی دانلود در ایمیل را به کار میبریم، یا اینکه اگر اسناد خود را از طریق فضای ابری در اختیار کاربر قرار دهیم از فضای مایکروسافت استفاده میکنیم، همچنین این کمک میکند که استفاده از منابع سرور و هاست خود را کمتر کنیم.

اگر هم محتوا در دستگاه های موبایل کاربران به خوبی نمایش داده نشد، ما آن را سریعا تغییر میدهیم.

اگر چه برای استفاده از سرویس های ذخیره اطلاعات در کشور نیز میتوانیم از خیلی از وبسایت ها استفاده کنیم. اگر چه کاربران با این موارد شاید زیاد موافق نباشند پس فرایند دانلود آن را هم کوتاه میکنیم. اگر کوتاه نباشند به همان اندازه که طولانی هستند خطرناک هم هستند.

میتوانید از برنامه ها و افزونه های ایجاد صفحه فرود استفاده کنید، صفحات فرود به شما کمک میکند در یک لحظه هر آنچه که نیاز است به کاربر تحویل داده و منتظر عملکرد وی باشد.

به فکر این باشید که یک پاداش دندان شکن در ازای اشتراک به کاربر ارائه دهید

ایجاد یک فرم اشتراک و عضویت منفرد عالی است، البته اگر به کاربران خود چیزی بدهید که انتظار نداشته باشند و از حد انتظار آنها بیشتر باشد، واقعا دل آنها را بدست آورده اید.

شما مجبور نیستید چنین کار شاید هزینه برداری انجام دهید، ولی این میتواند یک اتفاق بزرگ برای آنها در پی اشتراک در وبسایت شما باشد.

 

3# – آماده سازی محتوا برای ایمیل ها

برخی محتوا نیاز است که شما از همین الان به آماده کردن آن ها مشغول شوید، زمان استفاده از آنها، بعد از انتخاب سرویس ایمیل و شروع کار ایمیل است.30 ترفند خلاقانه برای افزایش رشد لیست ایمیل وبلاگ شما

این محتوای ایمیل معمولا شامل موارد زیر میشود:

[tie_list type=”checklist”]

 • ایمیل خوش آمدگویی – حتما روی این موضوع کار کنید. آن را ممکن کنید و مطمئن شوید به دست کاربر می رسد. به کاربران اجازه دهید بدانند چه چیزی را می پذیرند. اگر شما یک پاداش برای ثبت نام آنها در نظر گرفته اید، حتما اینجا ذکر کنید.
 • تداوم پاسخگویی خودکار – اهداف خود را در اینجا قرار دهید؛ این یک فرصت عالی میتواند باشد برای اینکه اعتماد آنها را بدست آورده و آنان را مطیع و تسلیم خود کنید. مطمئن باشید هیچ کسی دوست ندارد فقط برای یک فهرست ایمیل عضو شود که با ایمیل های بی ربطی سرگرم شود.

[/tie_list]

کار درست در این مرحله انتخاب یک سرویس ایمیل مناسب

شما نیاز دارید برای ارسال ایمیل های خود از یک سرویس ایمیل استفاده کنید، روی انتخاب آن تحقیق کنید، شما باید یک سرویس خود پیدا کنید که جوابگوی کار شما باشد، یک سرویس ایمیل خود شما را مطمئن میکند که فهرست سازی شما میتواند خوب شروع شود. بیاید ببینم چه چیزی نیاز دارید.

 

4# – انتخاب یک سرویس ایمیل

نکند شما هم…

اگر واقعا از سرویسی مثل Feedburner برای ارسال ایمیل های خودتون استفاده میکنید، همین الان بندازید دور و به طور جدی بیاید یک سرویس ایمیل خوب انتخاب کنید و در این کار کاملا جدی باشید.30 ترفند خلاقانه برای افزایش رشد لیست ایمیل وبلاگ شما

در حال حاضر سرویس های خوبی هستند که میتوانید با قیمت های خوبی به آنها دسترسی پیدا کنید. اگر هم میخواهید با سرویس رایگان یکی از شرکت های بزرگ این حوزه شروع کنید، میتوانید از MailChimp استفاده کنید. البته این نسخه رایگان، برخی نقص هم دارد، اما نگران نباشید برای شروع هرچه که لازم دارید را ارائه میکند. آن هم رایگان تا 2000 نفر مشترک یا 

ActiveCampaign در جدول قیمت های خود، یک پلن رایگان هم دارد و میتوان از آن استفاده کرد، عملکردهای پیشرفته ای در این سرویس ایمیل ارائه میشود، با یک حساب رایگان شما اجازه عضو گیری تا 2500 نفر و ارسال 10،000 ایمیل در یک ماه را خواهید داشت.

اگر هم شگفت زده نشدید، به شما اعلام میکنم که سرویس دیگری مانند الاستیک ایمیل Elastic Email وجود که ماهی 150 هزار ایمیل رایگان به شما می دهد!!!

 

5# – لیست ایمیل خود را بسازید

حالا شما یک سرویس ایمیل مناسب انتخاب کرده اید، پس لیست ایمیل خود را بنا کنید.30 ترفند خلاقانه برای افزایش رشد لیست ایمیل وبلاگ شما

برای استفاده از سرویس های ایمیل میتوانید از مستنداتی که قطعا بیشتر آنها دارند استفاده کنید، آنها به شما کمک خواهند کرد که بتوانید از آن استفاده کنید.

برای مثال، در MailChimp فقط کافیست روی ‘Lists’ کلیک کنید و گزینه ی ‘Create List’ واقع در گوشه ی راست بالا را انتخاب کنید.

در Active Campaign یک دکمه ‘Create a List’ وجود دارد که یک شیوه قدم به قدم دارد که در هر مرحله میتواند کمک کند تنظیمات خود را انجام دهید.

 

6# – آدرس ایمیل و نام ارسال کننده را تنظیم کنید

هر سرویس ارسال ایمیلی به یک نام نیاز دارد که مشخص کند کاربر از چه منبعی ایمیل را دریافت کرده است. اگر چه فکر میکنید که این مورد نیازی به توضیح ندارد، اما، نکاتی را در ادامه قرار است بیان کنیم که به شما کمک میکند این کار را به بهترین شیوه ممکن انجام دهید.30 ترفند خلاقانه برای افزایش رشد لیست ایمیل وبلاگ شما

آدرس ارسال کننده ایمیل – در بسیاری از مردم مشاهده شده که از یک عنوان بی پاسخ یا ‘No Replay’ برای آدرس ایمیل استفاده میکنند که میتواند درک کاربر از کار شما را با مشکل روبرو سازد.

از ایمیل آدرس زمانی استفاده کنید که پاسخ ها تجزیه و تحلیل میشوند و در دست بررسی قرار میگیرند. این به شما کمک میکند که ارتباط بهتری با کاربران داشته باشید، در ضمن شاید بازخوردهای مناسبی از کاربران دریافت کنید.

استفاده از یک نام ارسال کننده آشنا – اگر کاربران شما به این موضوع که چه کسی برای من چنین ایمیلی ارسال کرده است، پی نبرند، شاید آنها هرگز دست به بازکردن آن نبرند. از چیزی استفاده کنید که برای آنها نام آشنا باشد، این مورد میتواند نام شما باشد یا اینکه برند شما. به هر حال مردم از چیزهایی که برایشان آشناست بیشتر استقبال میکنند.

 

7# – ایمیل خوش آمدگویی و محتوای پاسخ خودکار را آماده کنید

حالا وقتش رسیده است که ایمیل خوش آمدگویی و تبریک به کاربران را همراه با محتوای پاسخ خودکار به کار بگیرید. شاید بسیاری از سرویس های ارسال ایمیل یک سیستم پاسخ گویی خودکار دارند که باید آن را تنظیم کنید. اما نکته ای که در مورد سرویس MailChimp وجود دارد اینست که شما شاید بخواهید که Final welcome email را سفارشی سازی کنید و دقیقا همان چیزی است که برای مشترکین زمانی که عضویت خود را تایید کردند ارسال میشود.30 ترفند خلاقانه برای افزایش رشد لیست ایمیل وبلاگ شما

حالا وقتش رسیده است که محتوای پاسخ خودکار را اضافه کنید، اما دقت داشته باشید که چارچوب زمانی برای زمان بندی این ارسال را دقیق انجام دهید. آنها دوست ندارند که زیر بمباران ایمیل های شما باشند.

وبلاگ خود را برای رشد کردن بهینه سازی کنید

وبلاگ، وبسایت، وبنوشت و یا هر چیزی که شما از آن به عنوان وبلاگ خود یاد میکنید، یکی از بخش های بسیار مهمی است که به شما امکان میدهد فهرست ایمیل خود را بسازید، در ادامه با ما باشید تا راه های بهینه سازی وبلاگ را بررسی کنیم.

 

8# – یک صفحه سفارشی تشکر از کاربران راه اندازی کنید

هیچ میدانید که اهیمت این صفحه چرا مهم است. راه اندازی یک صفحه سفارشی تشکر از کاربران تاثیر مهمی روی کاربران دارد و این یک قدم مهم است برای برداشتن در مسیری که قرار است شما با کاربران در ارتباط باشید.

این یک فرصت است برای اینست که به مشترکین خود اطمینان دهید که آنها را با ارتباطی که با شما برقرار کرده اند در مسیر کمک و راهنمایی خواهید کرد.30 ترفند خلاقانه برای افزایش رشد لیست ایمیل وبلاگ شما

اما نکته هایی کلیدی را بیشتر بشناسیم[tie_list type=”checklist”]

 • به مردم اجازه میدهد بدانند که شرط دسترسی به برخی اطلاعات از طریق ایمیل خواهد بود.
 • استفاده از تصاویر به مردم کمک میکنند بفهمند دقیقا چه چیزی را پذیرفته اند.
 • حتما اشاره کنید که اگر مردم ایمیل تایید عضویت را دریافت نکرده باشند چه کار باید انجام دهند.
 • کمین گاه حواس پرتی کاربران
 • فقط کاربرانی که اشتراک رایگان دارند و ایمیل خود را تایید کرده باشند میتوانند به این بخش دسترسی داشته باشند.

[/tie_list]

در کنار اولین ایمیلی که به عنوان تبریک و خوش آمدگویی برای کاربران خود ارسال میکنید، لازم است که آدرس صفحه خوش آمدگویی و تشکر هم در ایمیل باشد و کاربر با کلیک روی آن بتواند ایمیل خود را تایید کرده و در مرورگر خود در کنار تاییدیه ی ایمیل، پیام خوش تبریک و تشکر شما را مشاهده کند.

ابزارهای ایجاد فهرست ایمیل که در ادامه هم همراه ما باشید تا بیشتر در مورد آن بدانید، نیازمند این هستند که آدرس صفحه تشکر شما را نیز به همراه داشته باشند.

در نهایت این کار نتیجه ی خیلی بهتری نسبت به این دارد که فقط به ارسال یک ایمیل خوش آمد گویی بسنده کنید، شاید اصلا شما شانسی نداشته باشید که در صندوق اسپم کاربر حضور پیدا کنید.

 

9# – یک صفحه سفارشی تایید اشتراک ایجاد کنید

صفحه تایید اشتراک شما دقیقا همان صفحه ای است که در ایمیل کاربران از آنان خواسته میشود که اشتراک خود را تایید کنند، و پس از تایید به صفحه ای هدایت میشوند که در وبسایت شما و بوده و اینجا شما میتوانید برگ خود را رو کنید.list-building-ultimate-guide-9_mimos

در اینجا چند دلیل وجود دارد که برای ما توضیح میدهد که چرا این صفحه تاثیر مثبت دارد:

[tie_list type=”checklist”]

 • به کاربران اجازه میدهد که متوجه شوند کارهای تایید اشتراک پایان یافته است.
 • شما میتوانید به کاربران خود اجازه دهید که پاداشی که در ازای اشتراک دریافت میکردند را از طریق این صفحه دانلود کنند. اینکه آنها حتما به پاداش خود می رسند هم آنها را خوشحال میکند و هم شما را مطمئن از این که به چیزی که میخواسته اند رسیده اند.
 • از این صفحه نیز میتوانید از طریق گوگل آنالیتیکس استفاده کنید برای اینکه یک هدف را پیگری کنید.

[/tie_list]

شما توانایی این را دارید که آدرس سفارشی تایید اشتراک را در سرویس ارسال ایمیل خود تنظیم کنید.

به این مثال توجه کنید:

این یک نمونه پایه بود، شما میتوانید از هزاران طرح دیگر استفاده کنید، اما توجه کنید که در این نمونه دکمه میتواند کاربر را باز هم به صفحه جدید منتقل کنید، در اینجا کاربر به صفحه ای متقل میشود که پر از دانلودهای مخصوص اعضای جدید است.

 

10# – در گوگل آنالیتیکس یک ردگیر هدف یا Goad Tracking ایجاد کنید

در حال حاضر در مورد فرایند ها 30 ترفند خلاقانه برای افزایش رشد لیست ایمیل وبلاگ شماو برنامه های شما صحبت میکنیم. اگر میخواهید صحبت های انجام شده در این مورد را استفاده کنید باید از سرویس گوگل استفاده کنید.

تمام چیزی که لازم دارید اینست که حساب گوگل آنالیز، صفحه تشکر و تبریک به کاربر و البته صفحه تایید اشتراک را راه اندازی کنید.

اگر چه شاید شما با این سرویس و راه اندازی و استفاده از آن آشنایی کافی نداشته باشید، این شد که ما تصمیم گرفتیم کامل ترین آموزش گوگل آنالیتیکس را تهیه و منتشر کنیم (:

 

11# – ایجاد یک صفحه مخصوص معرفی خبرنامه و اختصاص دادن این برگه به خبرنامه

در حالی که بسیاری از وبسایت ها روش های مختلفی برای معرفی بخش خبرنامه خود دارند. یک صفحه فرود که مخصوص خبرنامه وبسایت و معرفی بخش هایی از اطلاعات که از طریق آن به کاربر تحویل داده میشود ایجاد کنید.

این بخش باید یک صفحه ساده باشد، با طراحی های مناسب که البته تمرکز اصلی خود را روی این گذاشته باشد که پاداش کاربر در ازای اشتراک در خبرنامه چیست.30 ترفند خلاقانه برای افزایش رشد لیست ایمیل وبلاگ شما

برای مثال اگر شما میخواهید مشترکین را آموزش دهید، به مواردی فکر کنید که به مخاطبین شما کمک خواهد کرد، اینجا اعداد خوب جواب میدهند.

یک صفحه ساده مانند صفحه زیر را تصور کنید، در این صفحه یک دکمه وجود دارد که کاربر روی آن کلیک میکند، در اینجا چه اتفاقی می افتد؟ کاربر بار دیگر تایید میکند که اشتراک را میخواهد، در ضمن، بعد از کلیک عناصر صفحه تغییر کرده و آنچه که به کاربر پیشنهاد داده شده بود به وی تقدیم میشود.

ایده ای که پشت این کار است اینست که مردم یک دکمه میبینند، روی آن کلیک میکنند، این مورد برای کاربران خوشایندتر است تا اینکه از ایمیل با یک کلیک یک صفحه باز شود و خبر تایید اشتراک را داده و سریعا آنچه که قرار بوده به کاربر داده شود را نمایش دهد. کاربر ان در روش اول با کلیک روی دکمه تسلط بهتری روی کار دارند و توجه آنان بیشتر روی اشتراک شما میماند.

صفحه ی فرود اهمیت زیادی دارد، ابزارهای زیادی هستند که شما میتوانید از آنها برای ایجاد صفحات فرود استفاده کنید. توجه کنید وقتی که میگوییم صفحه فرود در وبسایت شما اهمیت زیادی دارد، نتیجه آن وبسایت های بزرگی مانند LeadPages است که صفحات آماده فرود را به مشتریان خود عرضه میکند. سیستمی که شارژ ماهیانه یا زمان های مختلف دیگر را نیاز دارد تا همچنان کاربر بتواند بدون نیاز به کدنویسی، صفحه فرود بسازد. پس صفحات فرود را دست کم نگیریم.

 

12# – حذف ساختار های اضافی از وبسایت

میدانید سخت ترین کار از نظر طراحان برجسته ی دنیا چه بوده است. ترکیب رسایی و سادگی

اگر شما بتوانید قدرت رسایی را در کنار سادگی به کار ببرید، طراحی شما تاثیرش بیشتر از هر چیز دیگری خوهد بود. وبسایت خود را ساده کنید، مواردی که به نیاز کاربر نمی آید را برداشته و بخش های کاربردی را در دسترس قرار دهید. بخش های مهم را در اخیتار کاربران قرار دهید و تردد و دسترسی به قسمت های مختلف را برای آنان آسان کنید.30 ترفند خلاقانه برای افزایش رشد لیست ایمیل وبلاگ شما

درباره اهدافی فکر کنید که میخواهید به آن نیل نمائید، هر کدام از بخش های وبسایت شما در رسیدن به این هدف چه نقشی داشته و اینکه شما تا چه حد توانسته اید آن ها را بهبود دهید.

برای مثال شما باید ویژگی هایی اینچنینی را از وبسایت خود حذف کنید:

[tie_list type=”checklist”]

 • ابزارک های نمایش شبکه های اجتماعی – با اینکار، شما خروج کاربران از وبسایت به سمت شبکه اجتماعی را بسیار آسان ساخته اید، نباید فراموش کنید که شبکه های اجتماعی قرار است ترافیک را به سمت وبسایت شما هدایت کنند. همین که دکمه ی شبکه های اجتماعی را در فوتر وبسایت خود قرار داده باشید، کفایت میکند، به این ترتیب فرم اشتراک و عضویت تبدیل به کانون میشود.
 • تبلیغات – اگر کار شما واقعا بر پایه ی تبلیغات وبسایت شما بنا شده است، آن ها را نگه دارید، در غیر این صورت، در صورتی که نیازی به آنها نداشته باشید با حذف آنها بهتر و ثابت قدم تر پیشرفت خواهید کرد.
 • بخش پیوندهای وبلاگ – اگر این وبلاگ های همکار کاربران زیادی را به وبسایت شما هدایت نمیکنند، همین امروز آنها را حذف کنید. نیازی ندارد شما برای کس دیگری تبلیغ کنید که شاید در مقابل شما هم باشد، اول منفعت وبسایت خود را بسنجید. اگر با قرار گرفتن در فعالیت همکاری در لینک و بک لینک های دوستان، سودی برای شما ندارد. چندان مهم نیست که آنان را نگه دارید.

[/tie_list]

وبلاگ خود را در کانون فعالیت خود قرار دهید. تا جایی که ممکن است.

از دکمه های فراخوان استفاده کنید، دکمه های شرطی یا به اصلاح اصلی calls to actionها را در وبسایت خود اگه ممکن است استفاده کنید.

ابزارهای بیشتری هستند که میتوانند کاربری به وبسایت شما اضافه کنند، مثلا دکمه های calls to action که با کلیک کاربر روی بخش خاصی از وبسایت به وی پیشنهاد شود یا اینکه اگر به صفحه ای که شما تظنیم کرده اید سر زد به وی پیشنهاد داده شود.

 

13# – دسترسی به خبرنامه در منوی وبلاگ
30 ترفند خلاقانه برای افزایش رشد لیست ایمیل وبلاگ شما

قبلا گفتیم که یک صفحه بسازید که در آن به معرفی خبرنامه، شرایط اشتراک، پاداش های در انتظار مشترکین جدید و خدماتی که به اعضا ارائه میشود صحبت کنید. اما الان میگوییم که خبرنامه را در منوی ناوبری وبسایت خود قرار دهید.

دسترسی به خبر نامه را برای کاربران آسان کنید، قرار دادن آن به طور مستقیم در این قسمت، یعنی بخش منوی وبسایت میتواند دسترسی به آن را برای کاربران آسان کند.

بذارید با شما این نکته را در میان بگذارم، موفق ترین وبسایت ها که استراتژی های نو را آغاز کردند، این کار را حتما انجام داده بودند. (:

 

14# – گزینه ی “مرا به خبرنامه اضافه کن” در بخش دیدگاه ها

وقتی کاربران در وبسایت شما دیدگاهی درج میکنند، اگر ایمیل و نام لازم باشد، شما میتوانید یک گزینه ی تیک زدنی در اختیار آنان قرار دهید که با انتخاب آن تمایل خود برای اضافه شدن به فهرست مشتریکن خبرنامه را اعلام کنند. 30 ترفند خلاقانه برای افزایش رشد لیست ایمیل وبلاگ شما

میدانید؛ کاربران در وبسایت شما درباره موضوعات مهم دیدگاه درج میکنند، اما اینکه این گزینه را در اختیار آنان قرار داده باشید، کاری بس مهم انجام داده اید. به هر حال کاربر در وبسایت شما میخواهد دیدگاه بگذارد، پس با این گزینه احساس میکند که حتی اگر از ایمیل واقعی خود استفاده کند، میداند که خبرهای وبسایت شما برای وی ارسال نخواهد شد. اما این اختیار این را دارد که خبرنامه ها را هم بپذرید. پس این گزینه احساس خوشایندی به کاربر منتقل میکند و وی خود را آزاد میبیند. تازه تیک زدن این گزینه چندان هم دور نیست.

البته برای اینکار شما چند گزینه در اختیار دارید که اینجا معرفی میکنیم که استفاده کنید:

افزونه وردپرس AWeber Web Form Plugin – این افزونه یک محدودیت دارد و آن هم اینست که فقط با سرویس AWeber هماهنگی دارد.

افزونه وردپرس WP-Subscribe – این افزونه البته محدودیت افزونه قبلی را ندارد و علاوه بر سرویس قبلی با سرویس MailChimp و FeedBurner نیز هماهنگی دارد.

 

15# – راه اندازی یک صفحه برای تشکر از کاربران در ازای درج دیدگاه30 ترفند خلاقانه برای افزایش رشد لیست ایمیل وبلاگ شما

وقتی کاربران در وبسایت شما دیدگاهی درج میکنند، شما میتوانید آنان را بلافاصله بعد از فشار دکمه ارسال دیدگاه، به صفحه ای جدید منتقل کرده و از کاربر به این خاطر که در وبسایت شما دیدگاه درج کرده تشکر کنید، برای اینکار میتوانید از افزونه وردپرس زیادی استفاده کنید مثلا افزونه رایگان Comment Redirect که میتوانید برای اینکار استفاده کنید.

شما میتوانید از افزونه نام برده برای تشکر از کاربر وقتی که برای اولین بار در وبسایت شما دیدگاهی درج کرده است استفاده کرده و از وی تشکر و قدردانی کنید.

 

16# – ایجاد تناسب بین صفحه اصلی وبلاگ و مسئله رشد خبرنامه

صفحه اصلی وبسایت شما، بیشتر از صفحه دیگری باز خواهد شد، وقتی شما از یک صفحه عرض استفاده کرده و طراحی رسیپانسیو گسترده ای برای وبسایت در نظر گرفته باشید، میتوانید یک فرم معرفی اجتمالی خبرنامه و مزایای عضویت در آن را، در صفحه اصلی قرار دهید.30 ترفند خلاقانه برای افزایش رشد لیست ایمیل وبلاگ شما

میتوانید این گزینه را در بالاترین قسمت ورودی وبلاگ قرار داده و در کنار اینکه خبرنامه را مختصر معرفی کرده اید، به کاربران نشان دهید میتوانند به پایین حرکت کنند تا مقالات را مشاهده کنند.

بهتر است بدانید که خلاقانه ترین روش برای صفحه اصلی، درشت کردن عناصر و استفاده از قابلیت مرور در صفحه اصلی است. صفحه اصلی وبسایت خود را همانند یک تصویر نسازید که کاربر باید عناصر را در آن پیدا کند.

از یک صفحه بندی زیبا استفاده کنید که کاربر با هر بار مرور یک صفحه را پیش روی خود دیده و تماما با آن آشنا شود. منظور از این جمله: از قابلیت مرور استفاده کنید؛ اینست که، شما میتوانید یک طومار بلند بسازید که تاثیر بسیار بهتری نسبت به یک چهار چوب شلخته و پیچیده دارد که کاربر باید با تلاش، نکات را دریابد.

 

17# – افزودن فرم اشتراک در بخش های کلیدی وبسایت

لازم است که اشتراک را برای کاربران خود آسان کنید، اما از آنها نخواهید که حتما در خبرنامه عضو شوید، بلکه این امکان را در اختیار آنان قرار دهید که در خبرنامه شما عضو شوند. مسئله ای که در این مورد بسیار شایع است استفاده از پاپ آپ خبرنامه است، هیچ وقت به کاربران پاپ آپی نمایش ندهید که از آنها خواسته شود در خبرنامه عضو شوند. نگذارید کاربر احساس کند در حال استفاده از وی هستید، با بی طرف اعلام کردن خویش، به وی اطمینان خاطر دهید و اعتمادش را به دست بیاورید.30 ترفند خلاقانه برای افزایش رشد لیست ایمیل وبلاگ شما

بگذریم، افزودن یک فرم اشتراک در قسمت های کلیدی مهم و تاثیر گذار است و به شما در رشد فهرست ایمیل کمک میکند.

مکان های کلیدی معمولا در وبسایت شما بخش هایی خواهد بود که کاربران به وبسایت شما سرازیر میشوند و انتظار دارند که حتما فرم ها را مشاهده کنند. پس شما به طرز مهندسی شده ای فرم ها را به آنان پیشنهاد دهید. معمولا اولین قسمت هایی که پیش روی کاربر و در دید وی قرار میگیرد در اصل موارد زیر هستند:

[tie_list type=”checklist”]

 • سایدبار
 • بعد از نوشته ها

البته بخش های دیگری هم هستند که به بخش اول مربوط می شود و مربوط به موراد کلیدی درج فرم اشتراک است:

 • پاپ آپ ها ( گرچه موثر است اما همانطور که گفتیم مردم از آن متنفر هستند )
 • باکس های پیشنهادی
 • نوار اعلانیه ی بخش هدر
 • توار اعلانیه ی بخش فوتر
 • کدهای کوتاه برای درج در نوشته ها
 • در پایان نوشته یا یا فوتر

[/tie_list]

در زیر افزونه های وردپرس معروف و مهمی را برای شما انتخاب کرده ایم که نسخه های رایگان و پرمیوم هم دارند، شما میتوانید با این افزونه افزونه ها در وردپرس، فرم های خود را بسازید، فرم ها را در قسمت های کلیدی قرار داده و از آنها برای افزایش تعداد اعضای فهرست ایمیل خود استففاده کنید.

  Optin Monster Thrive Leads Optin Forms Bloom SumoMe
نسخه حرفه ای بله بله بله بله  
نسخه رایگان     بله   بله
سایدبار بله بله بله بله  
بعد از نوشته ها بله بله بله بله  
پاپ آپ بله بله   بله بله
اسلاید به درون بله بله   بله  
هدر   بله   بله بله
فوتر بله     بله  
کد کوتاه بله بله بله بله  

هر کدام را که میخواهید انتخاب کنید، اگر چه باید بدانید که هرکدام ویژگی های منحصر بفردی دارند و قابلیت های مختلف را یکجا ارائه میکنند، و این شاید باعث شود شما در این قسمت از کار با مشکلی روبرو نشوید و از امکانات این افزونه ها برای وبلاگ وردپرس خود نهایت استفاده را ببرید.

 

18# – افزودن فرم اشتراک درون محتوا در بخش های کلیدی وبلاگ

برخی برگه ها در وبلاگ شما قطعا وجود دارند که ظرفیت این را دارند تا فرم های درون محتوایی اشتراک و عضویت را به آنها اضافه کنید. برگه هایی که در بیشتر وبلاگ ها عمدتا وجود دارند و البته تا جایی که شما این مقاله را میخوانید شاید این برگه ها که ایجاد کرده اید برگه های بی خاصیتی باشند که کسی دوست ندارد به آنها سر بزند. میدانید این برگه ها در وبلاگ شما چه دلیلی برای ایجاد داشته اند؟ شاید به این دلیل که چون وبلاگ شما هم مانند دیگر وبلاگ ها یک سایت اینترنتی است باید چنین صفحاتی داشته باشد.30 ترفند خلاقانه برای افزایش رشد لیست ایمیل وبلاگ شما

بس کنید، اگر میخواهید رشد کنید تفاوت را از همین الان شروع کنید.

برگه ها در وبلاگ شما یا باید مفید و قابل استفاده باشند، یا اینکه از شر آنها خلاص شوید.

باور کنید صحبتم در این مورد جدی است، اگر نمیخواهید از این صفحات و برگه ها استفاده درستی داشته باشید بهتر است آنها را حذف کنید.

احتما هنوز حدس نزده اید که این برگه ها چه برگه هایی هستند!؟!

میدانید این برگه ها کدام ها هستند؟

برگه های تماس با ما، درباره ما، صفحه قوانین، یا دیگر صفحاتی که این چنین شرایطی داشته اند.

این برگه ها میتوانند میخ هایی به تابلوی انگیزه ی شما برای افزایش اعضای ایمیل باشند.

تمام چیزی که لازم دارید استفاده از افزونه های حرفه ای یادشده برای انجام این کار است، یا اینکه اگر دانش کدنویسی دارید یا فرم عضویت از کد کوتاه هم پشتیبانی میکند میتوانید از آن هم استفاده کنید.

مواظب باشید با استفاده زیاد، کار را به شمشیر دولبه تبدیل نکنید.

باورتان نمیشود که استفاده از این روش برای دوستان بسیار موثر بوده است.

 

19# – استفاده هوشمندانه از صفحه 404 برای رشد فهرست ایمیل

وقتی کاربری با صفحه 404 مواجه میشود، صفحه ای میبنید که محتوایی در کار نیست، به هر چیزی که جستجو کرده است را نیافته و با این وجود یک فضای گسترده در اختیار شماست که بتوانید از آن بهترین استفاده را ببرید.

به وبسایت هایی که می شناسید سر بزنید، آیا آنها در صفحه 404 خود، جز یک علامت بزرگ خطا یا تصویر ساده چیز دیگری را در این صفحه مهم قرار داده اند؟30 ترفند خلاقانه برای افزایش رشد لیست ایمیل وبلاگ شما

حتما شما هم تا قبل از این که این مقاله را بخوانید، فکر میکردید که میتوانید با قرار دادن فهرست آخرین مقالات یا محبوبترین مقالات وبسایت در این قسمت بازدید کننده را در وبسایت نگه دارید!

شما میتوانید این کار را انجام دهید و من مفید بودن آن را انکار نمیکنم!

ولی به دنبال حقیقت باشید به شما میگویم که در این صفحه، قبل از همه چیز پیشنهاد اشتراک در وبسایت را قرار دهید.

همان صحبت ابتدایی این مقاله را یکبار دیگر مرور کنید، مواردی که میتواند به عنوان یک رشوه ی قانع کننده به حساب بیاید، یک پیشنهاد حقیقی و واقعی که کاربر واقعا بتواند از آن استفاده کند.

پیشنهاد میکنیم برای ایجاد صفحه 404 از برگه ساز ها، افزونه های تعریف گر یا فحات فرود استفاده کنید تا قدرت کاملی را در اختیار داشته باشید.

یا اینکه از یک توسعه دهنده وردپرس بخواهید که برای شما این امکان را فراهم کند که صفحه 44 را مناسب کرده و هر وقت که خواسته باشید بتوانید محتوا را تغییر دهید.

 

20# – ایجاد فرم های متناسب با موضوعات و بخش های متفاوت وبلاگ

یکی از اقداماتی که اکثر وبمستران انجام نمیدهند رابط کاربری تغییر پذیر و المان های مختلف برای یک آیتم در حالات مختلف است.30 ترفند خلاقانه برای افزایش رشد لیست ایمیل وبلاگ شما

افزونه های وردپرسی هستند که به مدیر اجازه میدهند، برای هر بخش از وبلاگ خود مثلا دسته بندی ها را در نظر بگیرید. این افزونه ها به مدیر اجازه میدهند تا برای هر دسته بندی سایدبار ها و عناصر مختلف صفحه را متفاوت از دیگر دسته بندی ها در نظر بگیرد.

یکی از بخش های مهمی که بیشتر مدیران وبسایت ها استفاده نمیکنند. حتی شاید شما هم از این قابلیت ها در وردپرس خبر نداشته اید، به هر حال، همانطور که گفتیم این اصل در افزایش تعداد مشترکین ایمیل شما موثر است و خود یک بخش مهم از این مقاله ار تشکیل میدهد.

نه فقط افزونه های وردپرس، بلکه خود قالب های وردپرس پیشرفته ای هستند که طراحی هر برگه یا بخش را از دیگر بخش ها جدا میکنند.

کلید این کار اینجاست یا به عبارتی نقطه عطف اینکار اینجاست که برای هر دسته بندی مدیر میتواند یکی از پیشنهادات وبسایت خود را در سایدبار یا با فرم های پیشنهادی اشتراک و رشوه، برای دسته بندی یا برگه استفاده کند.

این کار به نظر شما جالب نیست، البته که هست و البته مهم هست. ابزارهای پرمیومی که سرویس دهندگان معروف ارائه می دهند را اگر کنار بگذاریم چون در کشور ما کاربرد زیادی ندارد، میتوانیم به افزونه وردپرس رایگانی چون Dynamic Widgets و امثال آن در مخزن اشاره کنیم. البته افزونه های حرفه ای دیگری مانند Custom Sidebar by WPMUDev هم میتوانند اینکار را انجام دهند. شما میتوانید افزونه ی حرفه ای نام برده را هم استفاده کنید.

پس نتیجه کار اینست که برای هر دسته بندی میتوانید پیشنهاداتی استفاده کرده و به کاربران ارائه دهید که محتوای تکراری را به رخ آنان نکشیده و هم تاثیرات این کار را برای افزایش تعداد اعضای ایمیل خود انجام داده باشید.

 

21# – افزودن گواهی کاربران خود به بخش فرم های اشتراک

اصل موضوع اینست که جز با صداقت و تعهد واقعی نمیتوانید نه کاربر و نه مشتری وفاداری گردآوری کنید. پس از این چارچوب اخلاقی به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی خارج نشده و آن را به استانداردد کاری خود تبدیل کنید.30 ترفند خلاقانه برای افزایش رشد لیست ایمیل وبلاگ شما

اما ادامه! یکی از راه هایی که میتوانید برای کسب اعتماد کاربران جدید استفاده کنید، استفاده از شهادت نامه ها، گواهی ها یا دیدگاه های دیگر کاربران در بخش خدمات، محصولات و یا محتوای وبلاگ است، به کاربران جدید ثابت کنید که دیگر کاربران از همراهی با شما خوشنود و راضی هستند.

اصلا میتوانید بخشی ایجاد کنید که کاربران بخواهند در این بخش گواهی های خود را بنویسند. تا بحال این کار را انجام نداده اید نه! میتوانید امروز آن را امتحان کرده و بعد از مدتی جواب خود را بگیرید.

راه های مختلفی برای تشویق کاربران به درج شهادت نامه یا رضایتمندی خود در وبلاگ وجود دارد. یک سیستم راه اندازی کنید که در آن به کاربرانی که در بخش های مختلف فعالیت بیشتری دارند امتیاز دهید و در نهایت فعالترین ها را تشویق کنید، تا کاربران دیگر نیز مجاب به فعالیت شوند.

برای این شیوه که خدمت شما عرض شد میتوانید از افزونه وردپرس رایگانی بنام myCRED استفاده کنید. یک سیستم امتیاز دهی پیشرفته با قابلیت رتبه بندی و … که میتواند در این مسیر شما را کمک کند.

از شهادت نامه یا متن رضایت مندی های کاربران خود میتوانید در صفحه 404 یا برگه های درباره ما استفاده کنید، در این صفحات شما میتوانید از فضای مناسبی برخوردار باشید و کار خود را پیش ببرید.

 

22# – ایجاد یک صفحه فرود هدفمند برای رشوه ی اشتراک

داشتن یک رشوه مناسب در فرم اشتراک یا آیتمی رایگان که کاربران شما میتوانند آن را دانلود کنند خوب است اما شما به یک صفحه فرود اختصاصی برای هر کدام از چیزهایی که ارائه میدهد نیاز دارید.

صفحات فرود عالی هستند زیرا آنها یک نرخ تبدیل بالای خوبی دارند. داشن یک صفحه منفرد با یک هدف منفرد کاملا جواب گو خواهد بود.30 ترفند خلاقانه برای افزایش رشد لیست ایمیل وبلاگ شما

و برای هدایت کاربران به این گونه صفحات میتوانید از دکمه های شرطی یا فعالی که عرض کردیم با اصلاح Calls-to-Action ، ترافیک خریدای شده و یا استفاده از وبلاگ نویسی مهمان

افزونه های وردپرس متعددی وجود دارند که میتوانید از آنها برای ایجاد صفحات فرود استفاده کنید، اگرچه از صفحه سازها هم شاید بتوانید استفاده کنید و البته پشتیبانی قالب شما هم در این زمینه برای ایجاد صفحات فرود مورد مهمی است.

نمونه صفحه ساز های قدرتمندی در این زمینه که میتوانید با آنها صفحات فرود خوبی را طراحی کنید افزونه های حرفه ای وردپرس Beaver Builder و Visual Composer اشاره کرد. نمونه این افزونه در فروشگاه های ایرانی وردپرس موجود است و شما میتوانید در یک محیط فارسی حداقل با این افزونه ها صفحات فرود خوبی را بسازید ک بتوانید بهترین استفاده از صفحات فرود را داشته باشید.

از صفحات فرود به طرز درست و البته هدف دار استفاده کنید. این کار به شما کمک میکند که در این مسیر پیشرفت کرده و البته هدف اولی تر یعنی افزایش تعداد مشترکین خبرنامه را افزایش دهید.

 

23# – ایجاد اعلانیه های هدف دار در محتوا

در پایان آنچه قرار است این کار با آن انجام شود را به شما خواهیم گفت اما، در وبلاگ خود این یک مزیت است که به جای استفاده از پاپ آپ های آزادهنده که همانند تفنگی که گنجشک ها را پر میدهد، کاربران را زود پر میدهد، میتوانید از نوارهای اعلانیه یا باکس های اعلانیه ی هدف دار استفاده کنید.30 ترفند خلاقانه برای افزایش رشد لیست ایمیل وبلاگ شما

نوار های اعلانیه در وبلاگ شما علاوه بر اینکه فضای زیادی زیادی را اشغال نمیکنند، به یکباره به صفحه نمایش کاربر هجوم نیاورده و صفحه نمایش وی را تسخیر نمیکنند، پاپ آپ ها ادامه مطالعه را از کاربر سلب میکنند اما نوارهایی که از بالای وبسایت نمایش داده شوند چنین نیستند.

علاوه بر نوار، مدیر میتواند از باکس های اعلانیه هم استفاده کند. در هر حالت، نقطه عطف اینجاست که میتوانیم از دکمه ها استفاده کرده و کاربر را به بخش دیگری هدایت کنیم.

بهتر است بدانید که این ابزارها که معرفی میکنیم افزونه های وردپرس رایگان و حرفه ای بوده که به شما کمک میکند یک اعلانیه ی هدفمند داشته باشید، آن را به کاربرانی خاص نمایش داده و مکان های مختلفی را برای نمایش آنها انتخاب کنید. به این ترتیب مدیر کنترل بهتری روی اعلانیه هایی که قرار است به کاربران وبلاگش نمایش داده شود داشته باشد.

یکی از این افزونه ها، افزونه وردپرس Hellobar است و همین که نام آن را در جستجوگر درج کنید میتوانید به صفحه وردپرس آن دسترسی پیدا کنید.

همچنین افزونه حرفه ای نمایش باکس های اعلانیه ی سبک و بهینه که فضای زیادی را اشغال نمیکند افزونه تجاری وردپرس Scrolling Notification است، میتوانید تنظیمات مختلفی را روی آن انجام دهید.

اگر بخواهم با شما صادق باشم، استفاده از دو افزونه فوق نتیجه ی خیره کننده ای نسبت به دیگر روش ها در بر داشته است. یک روش استادانه که ا آن میتوانید کاربر راه بدون اینکه برای وی آزردگی ایجاد کنید، مجاب کرده و به صفحه و یا آدرس جدیدی هدایت کنید.

 

24# – تکنیک “محتوای مخصوص” یک تکنیک خارق العاده

ایده ی محتوای مخصوص به این صورت است که مدیر در بین محتوای خود میتواند به کسانی که مقاله را میخوانند یک پیشنهاد داشته باشد، در بین محتوا یکی از تکنیک ها را که آماده دانلود است پیشنهاد کند و کاربر با کلیک روی آن یک پاپ آپ ساده و کوچک مشاهده میکند که با درج ایمیل خود میتواند لینک دریافت فایل را در ایمیل خود دریافت کند، به این ترتیب شما ایمیل وی را در اختیار دارید.30 ترفند خلاقانه برای افزایش رشد لیست ایمیل وبلاگ شما

این روش بهتر از روش هایی که شما تاکنون انجام داده اید کار میکند. اگر تا بحال چنین روشی را به کار نگرفته اید حتما امتحان کنید.

یک راهکار ساده از همان روش دو مرحله ای که کاربر با موافقت اول خود، رشوه یا پیشنهاد را مشاهده میکند، سپس با درج ایمیل خود به پیشنهاد واقعی ما دست پیدا میکند، ما هم ایمیل وی را در اختیار گرفته ایم.

این یک معامله ی خوب است، که هر دو طرف را راضی نگه داشته است.

ایده هایی که برای این کار میتوان استفاده کرد میتوانند به شما کمک کنند بهتر اینکار را انجام دهید

برای نمونه شما در اینجا چند مثال را میبینید که میتوانید آنها را در محتوا و مقاله های خود استفاده کنید:

[tie_list type=”checklist”]

 • یک فهرست چک لیست که بر اساس محتوای مقاله تدوین شده
 • ارائه نسخه PDF مقاله به اعضا (کاربران میتوانند از فرم دوگانه استفاده کنند)
 • فهرستی از ابزارها همراه با آدرس آنها و شیوه تهیه آنها که در مقاله معرفی شده
 • یک مقاله ناقص یا نصف و نیمه ولی بسیار خوب که شرط دستیابی به بخش دوم آن ثبت نام کاربر باشد

[/tie_list]

البته موارد بسیار بیشتری در این زمینه وجود دارد که متناسب با نوع فعالیت شما در ذهن ایجاد میشود و این امثال صرفا برای معرفی پایه ی کار است. اگر کمی زمان بگذارید میتوانید به نمونه های مخصوصی در زمینه ی کاری خود دست پیدا کنید که میتواند تاثیر خوبی روی کاری که میخواهید انجام دهید یعنی ارشاد فهرست ایمیل، داشته باشد.

اگر شما هنوز یک محتوای مخصوص ندارید میتوانید همین امروز آن را بسازید.

ابزارهایی که در این مورد به شما کمک خواهند کرد:

شاید نیازی به گفتن نداشته باشد اما استفاده از محتوای ویژه میتواند فریبکارانه به نظر برسد مادامی که ابزارهای درست را برای آن انتخاب نکرده باشید.

نکته ای که در تاکتیک مهم استفاده از محتوای مخصوص وجود دارد اینست که نباید کاربر را در صفحه یا برگه جابجا کرد، نباید صفحه جدیدی را برای وی باز کرد، بلکه فقط یک پاپ آپ یا همان صفحه فرود کوچکی به وی نمایش داده شود.

صفحه کوچکی که محتوای مخصوص را معرفی کرده و از وی بخواهد برای دریافت ایمیل خود را وارد کند.

از افزونه های پاپ آپ اگر که از این مورد پشتیبانی میکنند میتوانید استفاده کنید. همانطور که در جدول افزونه های فرم و پاپ آپ هم نام بردیم میتوانید یکی را انتخاب کنید که میتواند جوابگوی کار شما باشد، دقت داشته باشید که چنین امر مهمی را با زیرساخت نا سالم در وبسایت خود از بین نبرید.

فکرش را بکنید که همه کاربران بدانند شما نمیتوانید چیزی که میخواهید را پیاده کنید، در این صورت عزم به ترک وبسایت شما خواهند بست. در استفاده از هر ویژگی در جای خود و مناسب، استفاده کنید. طمع خود را برای افزایش لیست ایمیل نشان ندهید، همیشه در مقالات خود از این محتوای مخصوص استفاده نکنید که کاربر احساس کند تبدیل به طعمه شده و برای وی دام گذاشته اید.

یکی از ایده های جالبی که شما میتوانید برای ترغیب کاربران خود برای عضو شدن اتخاذ کنید در واقع یک استراتژِ شاید کامل و شاید هم ناقص است.

به این صورت که اگر در وبسایت بخش اعضای ویژه دارید و میخواهید کاربران را به عضویت در بخش مشتریکن ترغیب کنید میتوانید یک صفحه بسازید و در آن اعلام کنید که برخی محتوا هستند که فقط در اختیار اعضای وبلاگ است. اگر چه این محتوا بعد از مثلا 3 هفته در اختیار عموم قرار خواهد گرفت اما کاربران عضو میتوانند سریعتر از کاربران بازدید کننده به آن دسترسی پیدا کنند.

به این ترتیب کاربرانی که عضو هستند از خدماتی که نسبت به کاربران بازدید کننده عادی برخوردار هستند خوشنود شده و کاربرانی که عضو نبوده و تشنه ی محتوای وبسایت شما باشند، به راحتی ترغیب میشوند که در وبلاگ عضویت بگیرند.

 

25# – هدیه ی یک محصول به کاربران در ازای ثبت نام

یکی از روش های فوق العاده در افزایش تعداد اعضای ایمیل اینست که به کاربران یکی از محصولات وبلاگ خود را هدیه دهید. اگر در وبلاگ خود محصولی عرضه نمیکنید، این کار میتواند بلیط سینما، لایسنس نرم افزار یا کوپن های خود شما در فروشگاه های اینترنتی باشد که کاربر برای دریافت آن میتواند ثبت نام کند. حتی میتوانید از آلبوم های موسیقی اورجینال برای هدیه دادن به کاربران استفاده کنید.30 ترفند خلاقانه برای افزایش رشد لیست ایمیل وبلاگ شما

این هدیه ها و ارائه محصولات رایگان برای کسانی که عضو وبلاگ شما میشوند، میتواند یک عامل ترغیب کننده باشد اما اگر آن چیزی که وعده میدهید را به کاربر ندهید میتواند به ضرر شما تمام شود، ضرری که به آسانی متحمل شده اید و باور کنید همین یک کار را با کاربر و مشتری انجام دهید تا یک بار برای هیمشه با وبلاگ شما وداع کند.

میدانید نمونه ی این برنده شدن هدیه و محصول در ازای ثبت نام، یا اینکه درج دیدگاهی که نیاز به ثبت نام هم دارد، هیمن مدت در تخفیفان برگزار شد و حال اینکه با استقبال خوبی روبرو شد و کاربران هم خوشحال شدند. شما میتوانید برند فروشگاه یا وبلاگ خود را روی لیوان ها و تی شرت های متعددی چاپ کنید و آنها را در بازه های زمانی مختلف بین کاربرانی که عضو میشوند به قرعه کشی بگذارید.

این کار را میتوانید ماهانه برگزار کنید تا رشد خوبی را متوجه وبلاگ خود کنید، این روش واقعا موثر است و شاید در نگاه اول برای شما هزینه بردار باشد، اما بسیار بسیار خوب جواب میدهد.

کاربران از هدیه استقابل بینظیری میکنند و شما میتوانید آنها را هدیه های خود، به جمع وبلاگ خود اضافه کنید.

وقتی از این روش استفاده کنید بازده مثبت آن را در آینده ی نه چندان دوری مشاهده خواهید کرد. این روش که البته بسیاری از فروشگاه ها با تخفیف های خود به جای هدیه ی منفرد کاربر را به عضویت، ثبت نام کامل و خرید ترغیب میکنند. سپس با خبرنامه های تبلیغاتی فراوان خود که نمونه بارز آن بامیلو است میتوانند کاربر را بارها مجاب به خرید و تبدیل به مشتری ثابت کنند.

 

26# – استفاده از یک سیستم آزمون آنلاین

این مورد را میتوان گفت که بسیاری از مدیران هنوز اجرا نکرده و البته برخی هم هستند که هنوز از چنین ابزارهایی برای رشد فهرست ایمیل خود استفاده نکرده اند. شما میتوانید یک سیستم آزمون آنلاین راه اندازی کنید که کاربر به سوالات چند گزینه ای پاسخ دهد. سپس برای ادامه ی کارهای مختلف و آزمون های مختلف نیاز دارد که ثبت نام کند تا سطح مهارت خود را افزایش دهد.30 ترفند خلاقانه برای افزایش رشد لیست ایمیل وبلاگ شما

این آزمون ها صرفا جنبه ی این را دارند که به کاربر اجازه دهند تا اطلاعات خود را در بخش های مختلفی که مدیر طراحی کرده است، بسنجد و سطح علمی خود را افزایش دهد.

در وردپرس راه اندازی چنین سیستمی بسیار آسان است و ابزارهای گوناگونی در این زمینه وجود دارد. افزونه های رایگان طراحی پرسش و پاسخ و یا سرویس آنلاینی بنام Quiz Oline که میتوانید برای ایجاد سرویس آزمون چند گزینه ای آنلاین از آن استفاده کنید.

افزونه تجاری وردپرس Modal Survey هم یکی از موارد بسیار خوبی در این زمینه است که شما میتوانید برای راه اندازی سرویس پرسش و پاسخ استفاده کنید.

راه اندازی چنین سرویسی در وبلاگ شما میتواند به خلاقیت شما بیفزاید و قابلیت های وبلاگ شما را بیش از پیش پیشرفته کرده و کیفیت کار را افزایش دهد.

شاید در نگاه اول خیلی از کاربران علاقه ای نداشته باشند که بخواهند در ازای ثبت نام چنین سرویسی را امتحان کنند. پس یک یا چند آزمون ساده در اختیار آنان قرار دهید و آزمون های خوبی طراحی کنید که محتوای با کیفیتی داشته باشد و کاربر در ازای ثبت نام، چیزی در حد انتظار خود را بدست بیاورد.

اگر چه هنوز در وبلاگ های بسیار کمی مشاهده میکنیم که چنین سرویسی راه اندازی شده باشد اما این سرویس در جمع آوری ایمل و شد فهرست ایمیل قطعا موثر خواهد بود.

با ابزارهای مخلف در وبلاگ خود چنین سرویسی راه اندازی کنید و کاربران را به در وبلاگ خود پایبند کنید.

 

27# – تولید اولین محصول اختصاصی

بسیاری از وبمستران اگر از آنها بپرسید قطعا به شما خواهند گفت که پس از اینکه محصول خود را تولید کرده و در وبلاگ قرار دادند، سیلی از کاربران به فهرست ایمیل آنان سرازیر شده و رشد بسیار خوبی را در اعضای وبلاگ خود تجربه کرده اند.30 ترفند خلاقانه برای افزایش رشد لیست ایمیل وبلاگ شما

وقتی شما محصولی تولید کنید در هر موضوعی که باشد، وقتی بسیاری از کاربران در آن زمینه با مشکل اصلی کار روبرو هستند در این صورت این شما هستید که میتوانید نیروی روبرو شدن با مشکل را به انان داده و کمک کنید مشکل خود را از سر راه بردارند.

تولید محصولی که چنین مشخصاتی داشته باشد و برای کاربران مفید به نظر برسد طوری که حتی اگر اولین محصول شما باشد و استانداردهایی که برای محصول نیاز است رعایت شود را در خود داشته باشد، بدون شک شما قدم بزرگ رو به جلویی را برداشته اید، در این صورت میتوانید فروشگاه محصول خود را هم راه اندازی کنید، وبسایت های بزرگ فروش آموزش های ویدیویی مانند فرانش میتوانند در این زمینه به شما کمک کنند.

هر چند، با استفاده از وردپرس و ووکامرس شما به سادگی میتوانید فروشگاه خود را در یک روز کاری بنا کنید.

دقت داشته باشید که شاید شما بخواهید محصول اول وبلاگ خود را به رایگان در اختیار کاربر قرار دهید، در این صورت اگرچه تنها سودی که شاید عاید وبلاگ شما شود استفاده از بخش ثبت نام و در نتیجه فهرست ایمیل بزرگتر است.

در ضمن پشتیبانی از محصول میتواند برای کاربران یک اطمینان خاطر باشد که حداقل از خریدی که انجام میدهند میتوانند نفعی برده باشند.

در کنار اینها میتوایند برای اولین محصولی که تولید کرده اید، جوایزی همراه ۀن قرار دهید. مانند 100 خرید اول که تخفیف های دیگری هم دریافت میکنند، یا شارژ کیف پول میتواند گزینه ی مناسب دیگری باشد.

 

28# – استفاده از یوتیوب ( آپارات ) برای رشد فهرست ایمیل

سرویس های ویدیویی معروف و پرکاربردی مانند یوتیوب و آپارات میتوانند شما در ایجاد زمینه رشد فهرست ایمیل خود کمک کنند، وبمستران معروفی هستند که در بخش ویدیوهای خود در یوتیوب که امکانات بیشتری نسبت به آپارات دارد، روی ویدیوهای خود یک لینک قرار داده که کابران با کلیک رو یآن به صفحه فرودی که قبلا طراحی شده هدایت میشوند، در این بخش آنان پیشنهاد های عضویت و اشتراک را مشاهده کرده، راه های دستیابی به مقالات آموزشی و محتوای مخصوص اعضا را مشاهده کرده و در نتیجه شاید بخواهند در وبلاگ شما عضویت بگیرند.30 ترفند خلاقانه برای افزایش رشد لیست ایمیل وبلاگ شما

این تفکر که یک ویدیوی تبلیغاتی شما برای خودتان در آپارت میتواند کاربران را به بخشی از وبلاگ یا صفحه فرود هدفمندی هدایت کند، اشتباه است.

بلکه فعالیت در این رسانه ویدیویی به کاربران اعلام میکند که شما در مورد موارد بیشتری صحبت کرده اید که بخش های مهمتر جروز محصولات مهم و ویژه هستند. محصولات مهم را فقط کاربران عضو میتوانند مشاهده کنند و کاربرانی که محصولات ویژه را میخواهند میتوانند آنها را خریداری کنند.

پس وقتی صحبت از رسانه ی ویدیویی بزرگ و تاثیر گذاری مانند یوتیوب و آپارات میشود، شما هم باید به عنوان یک وبمستر در این بخش فعالیت داشته و توجه کاربران را جلب کنید.

 

29# – سنجش وضعیت کارکرد فرم های اشتراک

در اینجا نیاز میبینیم که دوباره به صحبت فرم های اشتراک برگشته و وضعیت آنها را بسنجیم. مدیر وبلاگ نیاز دارد تا فرم های خود را تست کرده و وضعیت را بسنجد. از کاربرانی که با شما رابطه نزدیک دارند و شما میتوانید از چیزی که آنها میگویند استفاده کنید، بخواهید که سری به بخش های مختلف وبلاگ زده و در مورد جایگذاری فرم ها نظرات خود را با شما به اشتراک بگذارند.30 ترفند خلاقانه برای افزایش رشد لیست ایمیل وبلاگ شما

وقتی وبلاگ متعلق به شما باشد، به علل مختلف که یکی از آنها علاقه مندی است، شاید سخت باشد که بتوانید اشکالات را مشاهده کنید، پس نیاز است از کسانی که میتوانند درک بیشتری از رابطه ای که یک وبسایت با کاربر برقرار میکند داشته باشند استفاده کرده و سعی در بهبود آنها داشته باشید.

 

چه مواردی نیاز به بررسی دارد:

شیوه ای که از فرم ها استفاده شده است همیشه مهم است، آیا شما از روش هایی که اشتراک را به کاربر تحویل میدهند استفاده کرده اید، آیا پاپ آپ هایی که برای آشنایی کاربر با بخش های مختلف در نظر گرفته اید، مزاحمتی ایجاد میکنند.

گاهی اوقات حتی رنگ بندی های یک فرم و دکمه های آن میتواند بسیار آزاردهنده تر از چیزی که شما فکر میکنید باشد.

پس در این قسمت سعی کنید از افراد مختلف در شرایط مختلف نظرات آنها را در مورد چیزی که برای نمایش به کاربر اتخاذ کرده اید مناسب است، آیا بیش از حد از فرم های اشتراک در محتوا استفاده کرده اید، آیا در یک برگه دو، 3 یا بیشتر از پیشنهاد ها برای اشتراک استفاده کرده اید.

 

30# – سنجش وضعیت کارکرد برگه های فرود

همچنان که به بررسی فرم های اشتراک و پیشنهاد عضویت پرداخیتم اینجا هم به بررسی صفحات فرود میپردازیم. صفحات فرود یکی از بخش های مهم است و آنچه که شما توانایی داشته باشید تا یک فرود خوب و مناسب را برای کاربر بسازید، میتواند به همان اندازه تاثیر خود را روی کاربر بگذارد.

کاربران شما چه احساسی دارند که با صفحات فرود وبسایت شما روبروشده اند؟ آیا آنها از اینکه وبسایتی با اینهمه تبلیغات مربوط به خبرنامه و محتوا را برای مرور و مطالعه ی یک مقاله آموزشی انتخاب کرده اند پشیمان هستند.

در اینجا هم از کسانی که میتوانید برای بررسی کارکرد و تجربه کاربری صفحات فرود در وبلاگ خود استفاده کنید. برگه های فرود بخش مهمی از این چرخه افزایش اعضای خبرنامه هستند30 ترفند خلاقانه برای افزایش رشد لیست ایمیل وبلاگ شما

آیا توانسته اید آنچه که درخور وبلاگ خودتان است را پیاده کنید. نظرات کاربران را جویا شوید و از سرویس های گوگل مانند گوگل آنالیتیکس استفاده کنید، تا آدرس صفحات فرود را پیگری کرده و میزان کلیک کردن و ورودی های از این طریق را ارزیابی کنید.

اگر چه نیاز است تا در مورد گوگل آنالیتیکس و استفاده از ردیابی آدرس ها برای پیگیری ورود و خروج های آن صحبت داشته باشیم. پس حتما در این مورد هم صحبت میکنیم. اما تا اینجا شما در این مقاله ی گنده و هیولایی با تکنیک هایی آشنا شدید که برای دست یابی به تعداد اعضای فهرست ایمیل بیشتر بیشتر جوانب را درون وبلاگ بررسی کرده است.

میدانید که وقت زیادی برای تهیه این مقاله گذاشته شده و حتی این دلیل نمیشود که بتوان ادعا کرد که این مقاله کامل است، بنابراین اگر دیدگاه یا نظری دارید خوشحال میشویم آن را با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید. این کار شما به ما کمک میکند که کانون اصلی را روی موضوعی که باید بیشتر توضیح داده شود قرار داده و مسیر را بهتر از آنچه که به تنهایی طی میکردیم با همراهی شما قطعا بهتر خواهد بود.

راه های بسیاری در نشریات کسب و کارهای مختلف ارائه می‌شود، ولی در هر صورت، ارائه سطوح مختلف خدمات به مشتری، جزو نیازهای هر کسب و کاری است. اگر پایگاه های بررسی کسب و کاری نظیر Forbes / BusinessWeek و Harvard Business را نگاه کنید، می‌بینید که روی این عقیده پافشاری می‌کنند که “شرکت‌های قدیمی مرده‌اند” و خدمات مشتری، یک بازاریابی جدید است. واقعیت دارد که مشتریان در حال حاضر آگاهتر از همیشه هستند. به طور میانگین، بیش از آنچه تصویر می‌کنید، مشتریان راجع به محصولات و خدماتتان اطلاع دارند و با اشخاصی از شرکت در تماس هستند.

در حالی که هر کسی دوست دارد مشتریانی عالی داشته باشد، اما این بیشتر در حد حرف است و کمتر کسی در عمل برای رسیدن به این هدف تلاش می‌کند.

شما چطور توقع دارید که به سطح بالایی از رضایت مشتری دست پیدا کنید وقتی سرمایه‌گذاری کافی در این زمینه انجام نمی‌دهید؟

اما در نظر داشته باشید که چندین راه در این رابطه وجود دارد:

یک راه این است که رسانه مناسبی برای تعامل با مشتریان انتخاب کنید، یک پلت فرمی که بتوانید برای ارائه پشتیبانی آنلاین به طور مداوم از آن استفاده کنید. استفاده از محتوا به عنوان نوعی پشتیبانی، می‌تواند برای حل برخی معضلات مفید باشد. برای افزایش کیفیت پشتیبانی از مشتری می توان از محتوا استفاده کرد. در این مقاله راجع به اینکه چطور یک محتوا می‌تواند هم برای پشتیبانی و هم برای اطلاع رسانی به مشتریان استفاده شود و مشتری را تا تکمیل فرآیند فروش تحت‌تاثیر قرار دهد صحبت می‌کنیم.

اجازه دهید شروع کنیم…

 

1# محتوا به عنوان پشتیبان – در مشتری مداری

به نظر می‌رسد که محتوا، فرمی نامشخص از پشتیبانی است… و اغلب هم همینطور است اما من سوالی دارم: آیا چیز بدی است؟ من کاملا از قدرت گذراندن وقت با مشتریان آگاه هستم اما در عین حال محتوایی با محور پشتیبانی آنهم وقتی مطلبی به خوبی نوشته شده، شما را قادر می‌کند با مشتریانتان در مقیاسی وسیع در ارتباط باشید. از این نظر هیچ چیزی قابلیت یک محتوای خوب را ندارد.

استفاده از محتوا به عنوان یک راه برای حل معضلات مشتری ممکن است ایده بدی به نظر برسد، خب این در مورد کسانی صدق می‌کند که فقط حرف می‌زنند و کمتر عمل می‌کنند. حقیقت این است که محتوای عالی و مفید، امکان تعامل در تمام سطوح را فراهم می‌کند سپس کیفیت پشتیبانی از مشتری را بالا می برد. ایجاد دلبستگی قوی‌تر مشتریان به محصول، خدمات و برندتان، یک راه طولانی است که مشتریان رهگذر را تبدیل به مشتریان وفادار شما می‌کند. علاوه بر این، از طریق یک محتوای مفید می‌توانید هم در قالب بخش پرسش و پاسخ، به سوالات ابتدایی مشتریان پاسخ دهید و هم روی پرس و جوهای مشکل‌تر پشتیبانی تمرکز داشته باشید.

یک مثال بسیار عالی در اینجا WooThemes است. می‌توانید ببینید زمانی که مشتریان جدیدتر یک سوال پشتیبانی دارند چگونه از طریق دسترسی به محتوا، تذکرات لازم را به شیوه‌ای ماهرانه ارائه می‌دهد. سه گزینه اول همه منجر به راه حل‌های محتوا محور می‌شود.

پشتیبانی از مشتریان Woo | کیفیت پشتیبانی از مشتری

از آن بهتر، زمانی که صفحه تماس با Woo انتخاب می‌شود، کاربر با گزینه‌های پاسخ به پرسش اولیه مواجه می‌شود و انتخاب گزینه‌ها او را به بخش پرسش و پاسخ Woo هدایت می‌کند.

صفحه تماس با Woo | کیفیت پشتیبانی از مشتری

این نوع محتوا برای راضی نگه داشتن مشتریان و تا حدودی مدیریت ایمیل‌های پشتیبانی ضروری است و نه تنها مسائل ساده کاربران را حل می‌کند بلکه بسیار مناسب کسانی است که مایل به تحقیق وتفحص راجع به محصولات هستند و باعث می‌شود که مشتریان فعال که نمی‌خواهند صرفا وقتی سوالی دارند پشتیبانی شوند، احساس قدرت و لذت کنند.

اما در مورد اینکه آیا “همه محتواها به درد بازاریابی می‌خورند” در مثال فوق باید گفت که مثلا محتوای Woo به راحتی قابل درک است، صمیمی است و دارای امکانات تعاملی (از طریق فیلم) با مشتریان است و حتی در سطح پشتیبانی نیز امکان تعامل را فراهم می‌کند، بنابراین مفید است. اما اگر شما ناچارید که یک مساله را خارج از حوزه محتوای تهیه شده مدیریت کنید، یک شخص کاربلد گزینه مناسبی است.

نتیجه گیری: با مشت های آهنین نمی توانید کیفیت پشتیبانی از مشتریان را بالا ببرید.

آموزش‌ها، وبینارها، راهنماهای محصول و بخش پرسش و پاسخ، همگی منابعی هستند که شما را قادر به ارتباط و پشتیبانی مشتریانتان می‌کنند و هیچ حس بدی هم ایجاد نمی کنند!

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

چگونه با مشتری ناراضی و خشمگین صحبت کنیم؟

[/box]

 

2# چند مثال عالی از مشتری مداری در دیگر شرکت ها

از قضا، درک کاستی‌هایی پشتیبانی مشتریانتان، کلید داشتنِ محتوایِ پشتیبانیِ بهتر است. آیا سوالاتی را بطور مدام در رابطه با یک موضوع خاص دریافت می‌کنید؟ آیا سوالات ماهرانه‌ای، بارها و بارها به صندوق پستی شما ارسال می‌شود و شما مجبورید وقت زیادی برای پاسخگویی به آنها صرف کنید؟ وقت آن است تغییری ایجاد کنید تا به سطح جدیدی از کیفیت پشتیبانی از مشتری دست پیدا کنید.

دقیقا اینجا، مرحله‌ای است که محتوا یک نعمت عالی به شمار می‌رود و مانعی برای مشتری محسوب نمی‌شود. از نقطه نظر مشتری شما، هدف نهایی: “حل مساله + خدمات خوب” است و این خواسته‌ها از طریق ارتباط با یک شخص واقعی و یا یک محتوای مناسب امکانپذیر است. بنابراین به محتوا بعنوان شکلی از پشتیبانی نگاه کنید و در این زمینه چیزهای لازم را یاد بگیرید. در ادامه نمونه‌هایی عالی که محتوا را به شکلی درست بکار گرفته‌اند، آورده شده است:

لوگوی WPEngine | کیفیت پشتیبانی از مشتری

من به شخصه قسم می‌خورم که ماه آینده یکی از مشتریان WPEngine  شوم. کیفیت پشتیبانی از مشتری در این شرکت مثال زدنی است. از آنجا که فرآیند این سایت برای من نسبتا جدید بود، فقط توانستم تعدادی سوال / چت زنده/ درخواست توییت را تصور کنم با اینحال همه جور اطلاعات در بخش پشتیبانی‌شان موجود است.

محتواهای پشتیبان WPEngine | کیفیت پشتیبانی از مشتری

نکته این است که مشتریان لزوما همیشه مایل نیستند با کسی برای پشتیبانی صحبت کنند، به خصوص اگر هزاران پرسش و پاسخ راجع به مشکلاتشان وجود داشته باشد. در چنین مواردی، از آنجا که شما نمی‌توانید با هر مشتری به صورت انفرادی صحبت کنید و وقت بگذارید، یادگیری از طریق دستورالعمل‌هایی که از قبل آماده شده صورت می‌گیرد و محتوا بهترین راه برای ارائه آموزش‌های لازم به مشتریان (البته همراه تصاویر کافی) در رابطه با مشکلات و مسائل عمومی است.

لوگوی StudioPress | کیفیت پشتیبانی از مشتری

StudioPress یکی از شرکت‌های برجسته دارای خدمات مشتریان استثنایی است و ما در اینجا بدلیلی، کمی متفاوت به آن اشاره می‌کنیم …

محتواهای پشتیبان StudioPress | کیفیت پشتیبانی از مشتری

بخش “محتوا برای پشتیبانی” یک نمونه عالی است، زیرا آنها یک نرم افزار sandbox و یا نرم افزاری که کاربران اغلب خیلی سریع تنظیمات موردنظرشان را انجام می‌دهند (آنها یک چارچوب قالب وردپرس + قالب های کودکان می‌فروشند) ارائه می‌کنند. آنها علاوه بر داشتن بخش پرسش و پاسخ استاندارد، منابع متعددی در زمینه سفارشی‌سازی‌های عمومی و ترفندهایی که بین کاربران شایع هست را در قالب یک قطعه کد برای چارچوبشان در نظر گرفته‌اند.

بنابراین رکورد شکستن سوالات در مورد سفارشی‌سازی چارچوب به حداقل می‌رسد و یک منبع قابل لینک برای کاربرانی فراهم می‌کند که کار را با سفارشی‌سازی شروع می‌کنند. سایر رقبا در این زمینه بخشهایی مشابه دارند و از محتوا برای پشتیبانی در تمام زمینه‌های تجربه کاربری استفاده می‌کنند.

لوگوی HubSpot | کیفیت پشتیبانی از مشتری

HubSpot یک نمونه منحصر به فرد در این زمینه است و با وجودی که یک تیم پشتیبانی بزرگ و عالی (و محتوای پشتیبانی) دارد، یکی از کارهایی که انجام می‌دهد ایجاد بهترین مقاله های آموزشی است.  با وجودی که وبلاگ‌های شرکت این امکان را برای بیشتر استارت آپ‌ها فراهم می‌کنند، HubSpot اطلاعاتی را برای سطوح بعدی با عنوان آکادمی HubSpot ارائه می‌دهد که یک فروشگاه برای آموزش بازاریابی درونی (inbound marketing) است.

محتواهای پشتیبان HubSpot | کیفیت پشتیبانی از مشتری

محتوای آموزشی خارج از قلمرو استفاده از محصول، فوق العاده مهم است (و اغلب نادیده گرفته می‌شود) به ویژه هنگامی که اکثر کاربران بی‌تجربه و مبتدی هستند. HubSpot  به نفع خود از این مقاله های آموزشی برای کاربرانش استفاده می‌کند و نه تنها مردم برای استفاده از پلت فرم موجود، از سایت دیدن می‌کنند بلکه به صورتی کاملا موثر و کارآمد، در مورد نحوه ایجاد بازاریابی داخلی آموزش می‌بینند.

مرحله کلیدی، به کار گرفتن مشتریان و مفید بودن برای آنها در همان ابتدای کار است. آنها یادشان می‌ماند که کجا مفاهیم پایه و اصلی را یاد گرفته‌اند و اگر به آنها برای حل مسائلشان کمک کنید، به برند شما وفادار می‌مانند.

منبع

در محیط کسب و کار بسیار رقابتی امروز، یک کارآفرین یا شرکت با چالش های زیادی روبه رو بوده و به طور مستمر در حال فعالیت است. کسب و کارهایی که می توانند خود را با این محیط تطبیق دهند تداوم داشته و توسعه خواهند یافت که در نتیجه آن به موفقیت مالی و سهم بزرگی از بازار خواهند رسید. افرادی که نتوانند ازمیان این جنگل فرضی عبور کنند با مرگ آرام و تدریجی روبرو خواهند شد.

این دست و پنجه نرم کردن درمقابل “نیاز به کامل راضی نگه داشتن مشتری” قرار می گیرد. واقعیت این است که همه ما بر اساس شعار “همیشه حق با مشتری است” زندگی نمی کنیم. در واقع همه ما به اندازه یکسان نگران رضایت مشتری نیستیم. افرادی که در نهایت فقط به دنبال سود بوده و همه مسائل دیگر را نادیده می‌گیرند از بین خواهند رفت. افرادی که رضایت مشتری را مقدم می‌دانند در این محیط کسب و کار سرسخت تداوم خواهند داشت.

کسب و کارهایی که در مورد موفقیت جدی هستند باید در نهایت متوجه باشند که اهمیت داشتن خدمات به مشتری قوی و متفاوت بسیار مهم است. این مسئله به فقط “حق با مشتری بودن” ختم نمی‌شود و به رفتار درست با مشتری بر میگردد (همانگونه که دوست دارید با خانواده شما رفتار شود). این اتفاق زمانی می‌افتد که محترمانه به مشتری نگاه کنیم و به دنبال هر راهی نباشیم که از آنها سود بیشتری به دست بیاوریم. ما باید بسیار انعطاف پذیر باشیم، در ارائه خدمات به مشتری فراتر برویم و ارزش های بسیار بالایی را در زمان ارائه خدمات به مشتری داشته تا فعالیت خود را ارزشمند کنیم.

مشتریان سرمایه کسب و کار ها هستند

اگر بتوانیم ارزش واقعی به مشتریان ارائه دهیم میتوانیم موفقیت خود را تضمین کنیم و دچار چرخه “پول درآوردن سازمانی و پیشرفت به هر قیمتی” نشویم. بسیار مهم است درک کنیم که باید ارزش وجود داشته باشد تا از یک کسب و کار خوب به یک کسب و کار عالی تبدیل شویم. این امر است که برند ها و آیکون های دنیای کسب و کار را به وجود می آورد و همه قضیه در این است که شما با تمام وجود بهترین ها را برای مصرف کننده بخواهید.

شرکت های مانند آمازون Amazon، اپل Apple، زپاس Zappos و … همگی عمیقا درک میکنند که مشتری از همه چیز مهم تر است و زیرساختار اصلی کار آنها این اعتقاد است. آنها بدین گونه به غول های کسب و کار تبدیل شده اند. حتی اگر شرکتی مانند آمازون شرکت زپاس را خریده باشد هر دوی آنها در ریشه به این مسئله اعتقاد دارند.
پس اگر شما به طور جدی می خواهید یک کسب و کار جدید را به وجود آورید و یا می خواهید کار فعلی خود را توسعه دهید باید دلیل اهمیت خدمات به مشتری را به طور قطعی درک کنید. با وجود این همه انتخاب و تنوع برای مشتری و انواع کسب و کارهای مختلف باید خود را از بقیه جدا ساخته و به چشم بیاید.

از خود بپرسید که چه چیزی شما را متفاوت می‌سازد؟ و چه ارزش بیشتری در محصولات شما هست؟ و چرا مشتری باید با شما به جای رقیب شما کار کند ؟ داستانهای وحشتناکی در میان مردم در مورد خدمات به مشتری ضعیف و غیر حرفه ای وجود دارد. اما چرا داستان های موفقیت نقد نمی شوند؟ دلیل این است که خبر بد خیلی سریعتر به ما میرسد.
وارن بافت – Buffett Warren گفت که بیست سال نیاز است تا سابقه خوبی برای خود بسازید، ولی فقط 5 دقیقه نیاز است که آن را از بین ببرید. اگر در این مورد فکر کنید متفاوت عمل خواهید کرد. با اینکه این امر واقعیت دارد همه کسب و کارها اینگونه فکرنمی کنند.
چرا خدمات به مشتری مهم است؟
همه در مورد پیشرفته کسب و کار خود به طور جدی فکر می‌کنند، اما باید متوجه باشیم که چرا خدمات مشتری ازاهمیت بالایی برخوردار است. دلیل آن فقط مسائل مالی نیست و فراتر از آن می رود: کاوش به اصالت درونی کسب و کار و یافتن دلایل کاری را که به آن مشغول هستیم.
روش برخورد با مشتری نشان دهنده این است که افراد چگونه به زندگی نگاه می کنند: آیا ما کوتاه فکریم و فقط به دنبال پرداخت بعدی مشتری هستیم، یا درک عمیق تر و درازمدت تر داریم و اینکه اثرات عملکرد ما چه خواهد بود. پس اگر میخواهیم قدم های بلندی بردارید باید مشتری را بالاترین هدف بدانیم.
در حالی که دلایل زیادی برای راه اندازی یک کسب و کار وجود دارد، همه ما باید به مشتری بها دهیم تا بتوانیم کسب و کار را ادامه بدهیم. کسب و کارهای کوتاه فکر نمی توانند از موفقیت بلندمدت اطمینان حاصل کند. 10 نکته زیر را بخوانید.

1# حفظ مشتری خرج کمتری از پیدا کردن مشتری جدید دارد

به طور متوسط هزینه جذب مشتری جدید ۵ برابر حفظ یک مشتری فعلی می باشد. چنین منطقی در نهایت نشان می دهد که داشتن خدمات مشتری بسیار عالی اهمیت زیادی دارد. چرا ریسک کنید و مشتری از دست بدهید؟ پیدا کردن مشتریان جدید خود به خود هزینه های بالایی دارد و کسب و کارها باید تمام تلاش خود را بکنند تا اطمینان حاصل شود که مشتریان فعلی خوشحال بوده و فعالیت با آنها را ادامه می دهند.

2# احتمال خرید مشتریان فعلی در مقایسه با مشتریان جدید بیشتر است

سعی برای حفظ مشتریان فعلی، چون که خرج آنها کمتر است، یک بخش کار است. مهم این است که درک کنید که خرید محصول توسط مشتریان فعلی بهتر انجام میشود و فروش به نفرات جدید خیلی سخت میباشد. آمار احتمال فروش به یک مشتری جدید حدود ۵ تا ۲۰ % است در جایی که احتمال فروش به یک مشتری فعلی حدود ۶۰ تا ۷۰ % است.

3# ارائه خدمات به مشتریان باعث کاهش مشکلات عمومی می شود

مشتریان را طلا فرض کنید و با ارائه خدمات بسیارعالی به آنها مشکلات عمومی که مرتبط با کسب و کار، فروش و چالش‌های قانونی احتمالی میباشد را کاهش خواهید داد. اگر با مشتریان خود رفتار مناسبی نداشته باشید، مطمئن باشید که مشکلات زیادی را در مقاطع مختلف تجربه خواهید کرد و چنین مشکلاتی در اکثر مواقع به مرگ تدریجی کسب و کار ختم خواهد شد.

4# خدمات به مشتری عالی سابقه و ظاهر عمومی را بهبود خواهد داد و برند را قوی خواهد کرد

اگر سابقه عمومی یا قوی بودن برند برای شما مهم است باید اطمینان حاصل کنید که کیفیت خدمات به مشتری شما بالا است. این امر باعث می شود که نقدهای مثبت از کسب و کار شما ایجاد شود و برای هر کسی که به دنبال تیپ محصولات و خدمات و اطلاعات شماست اطمینان ذهنی ایجاد کند.

5# مشتریان خود را برای مدت های طولانی تر حفظ خواهید کرد

زمانی که مشتریان تجربه عالی از خدمات به مشتری داشته باشند، آنها با شما مانده و در زمان نیاز به کسب و کار شما مراجعه خواهند کرد. حتی برای خدمات انحصاری مصرف کننده تمایل بیشتری به کار با کسب و کاری دارد که تجربه خوبی را قبلاً با آنها داشته است.

6# تبلیغات دهان به دهان بهترین نوع تبلیغات است

هیچ کسی نمی تواند تبلیغات دهان به دهان را خریداری کند و این امرمی تواند اثرات بسیار گسترده‌ای بر روی کسب و کار داشته باشد. بر روی این موضوع نمی‌توان قیمت گذاری کرد. مردم معمولاً به توصیه های دوستان بیشتر گوش می کنند تا تبلیغات و مواردی که به صورت آنلاین می بینند. اگر تمایل دارید که کسب و کار آنلاین یا آفلاین درآمد داشته باشد، خدمات مشتری عالی می تواند گروه بزرگی از طرفداران را برای شما ایجاد کند که شما را به دیگران توصیه کنند.

7# بازده کارمندان در کسب و کار بهبود می یابد

کارمندان بر روی روش رفتار شرکت با مشتریان خود دقت زیادی دارند و این امر برای آنها مهم است. وقتی کارمندان ببینند که مشتریان برای کسب و کار هم وزن طلا هستند، حس تعلق در آنها به وجود می‌آید و آنها مایل خواهند بود که در آن سیستم بمانند. از طرفی دیگر وقتی که کارمندان یاد بگیرند که به هر دلیلی مشتریان را دور بزنند اثر بدی خواهد داشت.

8# خدمات مشتریان امکانات جدیدی را برای شراکت و فرصت های دیگر ایجاد می کند

اگر مشتریان خود را طلا فرض کنید و بدین گونه با آنها رفتار کنید، این امر هم گیر یا ویروسی است. امکاناتی برای همکاری ها، ارتباطات و فرصت های جدید (به خصوص وقتی که کسب و کارهای دیگر می بینند که شما به چه نحوی با مشتریان برخورد میکنید) به وجود می آید.

9# نشان دهنده ارزش های سازمانی قوی و اعتقاد به اهداف سازمان

مراقبت کردن از مشتریان نشان‌دهنده ارزش‌های سازمانی قوی و اعتقاد به اینکه اهداف شرکت دنبال می شود است. این بدان معناست که ما فراتر از درآمدزایی و سود عمل می کنیم و در حال تمرکز بر روی ساختن قبیله‌ای مناسب هستیم. کسب و کار نشان می‌دهد که عواملی فراتر از صرفآ به دست آوردن سود دارد و نشان داده می شود که خواسته آن برای ساختن چیزی با ارزش، کمک به دیگران و ایجاد تغییر کلی است.

10# بقای عمر کسب و کارها افزایش می یابد

امروزه ممکن است فقط ۴ % ازکسب و کارها ده سال دوام بیاورند و ۹۶ درصد آنها از بین میروند. وقتی که شما نیازهای مشتری را نادیده می گیرید و بر روی خدمات فراتر از مشتری متمرکز نیستید از عمر مفید کسب و کار شما کاسته خواهد شد. با تعداد بالای تعهدات و مسئولیت های موجود، اگر در مورد کسب و کار خود جدی هستید باید بر روی مشتریان متمرکز شوید که پایه و اساس کسب و کارها هستند. بدون مشتریان کسب و کاری وجود نخواهد داشت.

با توجه به کمبود انجمن کسب و کار در زمینه خدمات مشتری، در خارج از کشور مشاهده می کنیم که Loyal به بنیان‌گذاری سارا جاد بلش، یکی از معدود سازمان‌هایی است که روی این مقوله متمرکز شده‌ است.

سال‌هاست که سارا جاد بلش با شرکت‌هایی نظیر جنرال الکترونیک و نشنال جئوگرافیک برای بهبود انجمن‌شان همکاری می‌کند. با نظرات و راهکارهای او راجع به معنای واقعی انجمن و اینکه در رسانه‌های اجتماعی چطور بکار گرفته می‌شود و نحوه پشتیبانی و مورد کسب و کار برای ایجاد انجمنی جهت پیشرفت، آشنا شوید.

 

1# ارزش انجمن

انجمن چه ارزشی دارد و چه چیزی آن را از بخش‌های مختلف اجتماعی، پشتیبانی و سایر نقشها متمایز می‌کند؟

انجمن در اصل از گروهی از مردم و ارتباطات بین آنها شکل می‌گیرد. این گروه‌ها، ارتباطات و اشتراک علاقمندی آنها می‌تواند از هر طریق و کانالی به وجود بیاید. با تعریف ویژه‌ای از کانال، باید گفت که در حقیقت انجمن کانالی شبیه شبکه‌های اجتماعی است.

گاهی اوقات در عرصه اجتماع، این سوال پیش می‌آید که :”کجا می‌شود با مردم ارتباط داشت و در تعامل بود؟”. بنابراین در حالی که خود اجتماع، یک کانال معتبر کامل از ارتباطات و علائق افرادش است، انجمن می‌تواند فراتر از رسانه‌های اجتماعی گسترش یابد.

اگر شما به فعالیت‌ها به صورت جداگانه نگاه کنید، می‌بینید که از یک شرکت به شرکتی دیگر و به خصوص در شرکت‌های کوچک و برندهای بزرگ و معتبر، بسیار متنوع هستند و تفاوت دارند. و در جواب این سوال که: ” یک انجمن چه عملکردی دارد؟”، باید گفت که انجمن از جنبه‌های مختلفی نظیر مشتریان، ایجاد رضایت‌مندی مشتری، ایجاد و حفظ ارتباط اعضا با یکدیگر پشتیبانی می‌کند. بنابراین زمانی که شما به جریان بازخورد به تیم‌های محصول جهت داشتن خدماتی بهتر نگاهی بیندازید، می‌بینید که عملکرد انجمن بسیار گسترده و فراگیر است.

فکر می‌کنید در حال حاضر در زمینه انجمن، چه برندی بسیار موفق عمل می‌کند؟

نایک در حال انجام یک کار فوق‌العاده در این زمینه است. می‌دانید که این نام تجاری، صنف ورزشکاران را هدف قرار داده‌ است و انواع راه‌ها و روش‌ها را برای حمایت بهتر مشتریانش تحت یک پکیج نرم‌افزاری ارائه کرده‌ است. سه برنامه مختلف در این زمینه وجود دارد که من همه آنها را بر روی گوشی همراه خود دارم.

نرم افزار نایک

این برنامه ها شامل: یک کلوپ Nike Run Club که فعالیت‌های شما را در زمینه ورزش و دویدن پیگیری می‌کند، Nike Plus که به تازگی برای ارائه هشدارهایی به شما در مورد فعالیت‌هایتان منتشر شده‌ است و Nike Plus Training که شامل تمرینات افراد مشهور و تاثیرگذار در این صنف است. همچنین کلوبهای تفریحی و امکان گشت و گذارهایی نیز برای مخاطبان در نظر گرفته شده‌ است.

تمام این برنامه‌ها و طرح‌ها باعث ایجاد وفاداری مشتریان به این برند و همچنین فرصتی عالی برای تولید محتوای کاربر است. در مجموع، نایک در این راه منحصر به فرد، تعامل بیشتری با مشتریان خود و سایر مردم سراسر جهان دارد. در حقیقت یک کار فوق‌العاده در زمینه ایجاد انجمن و پیدا کردن راه‌های معنادار و مفید برای ایجاد ارتباط با مردم انجام داده است.

 

2# انجمن در کسب و کار اینترنتی

تاکنون موردی را دیده اید در مقابل ایجاد انجمن انتخاب شده باشد؟ یا مقاومت‌هایی که برای ایجاد انجمن وجود دارد را دیده‌اید؟

بسیاری از مسئولین در استراتژی خود به این دام می‌افتند که: “اگر یک چکش محکم داشته‌ باشی هر میخی را می‌توانی با آن بکوبی” و برای حفظ مشتری و رضایتمندی او و همچنین تلاش برای ارتقای برند، راهکارهای مختلفی پیدا می‌شود و ایجاد انجمن تنها راهکار موجود نیست. به عبارت دیگر به جای ایجاد یک انجمن، به روشهای دیگر چشم دوخته‌ایم و مشکلات را از راه خودشان حل نمی‌کنیم.

زمانی که چالش‌هایی نظیر حفظ مشتری، رضایتمندی و نوآوری مطرح می‌شود، انجمن بهترین ابزار است.

بنابراین ابتدا باید درک کنیم که شرکت‌ها در حال مبارزه برای بدست‌ آوردن چه چیزی هستند و سپس بهترین ابزاری که منطبق با چالش‌ها و اهدفشان باشد را پیدا کنیم. ما مشتریانی داشته‌ایم که واقعا می‌خواستند روی انجمن سرمایه‌گذاری کنند، اما من به آنها پیشنهاد دادم که روی بازاریابی ایمیلی هوشمندانه‌ای سرمایه‌گذاری کنند.

اوایل امسال مقاله‌ای نوشتم که در مورد شروع یک مشاوره خوب برای منابع مشتریانتان و ارائه نکردن راه حلهای غیرمفید و غیرضروری به آنها بود. از لحاظ اخلاقی، من وظیفه خود می‌دانم که صلاح مشتریان را در نظر بگیرم، حتی اگر به مصلحت خودم نباشد و اگر احساس کنم که آنها از روش‌هایی دیگر نتیجه بهتری می‌گیرند، من آن روش‌ها را پیشنهاد می‌دهم.

البته هر راه حلی می‌تواند در دراز مدت و کوتاه مدت جایگزین داشته‌ باشد ولی به هر حال شما باید واقعا بفهمید که ارزشهای مشتری، اولویت‌هایش و محدودیت‌هایش چه هستند و سپس در رابطه با بهترین راه حل موجود تصمیم بگیرید.

ما تمایل به همکاری نزدیک با تیم‌های تولید و طراحی داریم. با تیم‌های بازاریابی کار می‌کنیم اما به ندرت با تیم‌های روابط عمومی (PR) همکاری داریم، مثلا مهمترین اهداف تیم روابط عمومی، معمولا روی بدست آوردن و برداشت استوار است، اما انجمن‌های ما عموما روی ایجاد و تربیت کردن کار می‌کند. آژانس‌های PR، روی ارتباط با رسانه‌ها کار می‌کنند و ما روی ارتباط با مشتریان شما و یا دنیای فراتر از آن کار می‌کنیم.

در هر صورت پس از اینکه راه‌های مختلف در مورد کسب و کار را بررسی کردید، بهترین راه را انتخاب کنید.

انجمن در کسب و کار اینترنتی

 

می‌توانید مثالی از نحوه همکاریتان با تیم‌های طراحی و تولید برای ساختن یک انجمن بیاورید؟

تیم‌های تولید و طراحی نظیر Loyal، در ایده توجه به مشتری با ما مشترک هستند و ما مایلیم در زمینه راه‌اندازی محصول یا پژوهش روی کاربر و دیدگاه‌هایش با آنها کار کنیم.

برای مثال ما در سال گذشته روی پروژه یک برند که ساختار انجمنش با شکست مواجه شده‌ بود، کار کردیم و آنها مجبور به تغییرات اساسی در استراتژی‌شان شدند.

آنچه در تحقیقاتمان متوجه شدیم این بود که آنها در استفاده از تکنولوژی زرنگ و باهوش نبودند و با مردم به صورت آنلاین ارتباطی مناسب نداشتند. با وجودی که حساب فیسبوک داشتند، اما با همکاران و دوستانشان از این طریق در ارتباط نبودند. واقعا از لینکدین استفاده نمی‌کردند. برخی‌شان از توییتر استفاده می‌کردند، اما به صورت فعال با مردم در ارتباط و همکاری نبودند.

این اشخاص بسیار بسیار سرشان شلوغ بود. نمی‌خواستند یک بستر ارتباطی مشخص برای ارتباط و تعامل با مردم داشته‌ باشند و عملا از ایده تعامل با همکاران در فیسبوک وحشت داشتند. آنها هیچ ایده ای در مورد Slack نداشتند و هیچ چیزی در موردش نشنیده بودند.

در نهایت تصمیم گرفتیم که با روش‌هایی قابل توجه، پلت فرم انجمن را از این حالت منفعل بیرون بیاوریم و آن را به اشخاص بشناسانیم و به زور قرار دادن محتوا و اطلاعات در آن و ارسال ایمیل روزانه، آن را فعال کنیم.

این درسی بزرگ از چشم‌انداز توسعه و محصول برای ما بود. اگر شما نیازهای کاربران خود را درک نمی‌کنید، نمی‌توانید در عرض یک روز به موفقیت برسید و نتیجه کارتان ارزشی نخواهد داشت.

 

3# انجمن را بر اساس کسب و کار خودتان ایجاد کنید

 فکر می‌کنید ایجاد انجمن نظیر فروم برای یک شرکت، در برابر پلت‌ فرمی نظیر Slack چه نکات مثبت و منفی دارد؟

اگر شما یک پلت‌ فرم داشته‌ باشید که کاربران بتوانند به آن وارد شوند و اشخاصی در وب سایتتان حضور داشته‌ باشند، قطعا به نفعتان خواهد بود.

با اینحال اگر محصول دیجیتالی روی وب ساییتان نداشته‌ باشید، به سختی می‌توانید مردم را جذب کنید که از سایتتان بازدید کنند. وب سایت‌هایی وجود دارند که محصولات مورد نظرتان را دارند اما هرگز در آنها ثبت نام نمی‌کنید. در حقیقت ارتباطات شما با اعضای انجمن، ریسک اصلی ایجاد انجمن است. بسیاری از پلت‌ فرم‌ها به شما اجازه نمی‌دهند که داده‌هایتان را با اعضای انجمنتان به اشتراک بگذارید. بنابراین اگر بعنوان مثال روی توییتر یک انجمن دارید، هرگز نباید برای بدست‌ آوردن نام و ایمیل اشخاص وقت بگذارید و اگر نیاز به تماس با افرادی داشتید باید خودتان با تک تک آنها آشنا و در ارتباط باشید.

آیا فکر می کنید که شرکت در یک انجمنی که قبلا ایجاد شده ارزشی ندارد و صرفا باید انجمن شخصی داشت؟

من صددرصد معتقدم مشارکت شرکت‌ها در یک انجمن بسیار ارزشمند است. یک مثال موفق از شرکتی که در زمینه انجمن بسیار خوب عمل کرده، شرکت MailChimp است. این شرکت روی انجمن بسیار سرمایه‌گذاری کرد، اما در سال 2011 رسما با شکست مواجه‌ شد چون متوجه شد که مردم بیشتر اوقاتشان را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذراندند تا وب سایت آنها. بنابراین مدل انجمنش را تغییرداد و به موفقیت رسید و کسانی که این شرکت را می‌شناختند، می‌دانستند یک شرکت عالی است و از حقوق کاربرانش دفاع می‌کند.   

بنابراین شما از طریق چنین انجمن‌های موفقی می‌توانید با افراد آنها در تعامل باشید و خودی نشان‌ دهید. می‌توانید در پشتیبانی از انجمن مشارکت کنید و یا صرفا عضوی از آن باشید.

 

4# آینده انجمن

در گذشته، شما و سایر استراتژیست‌های انجمن، با این سوال موجه شدید که: “آیا IBM می‌تواند یک مدیر انجمن باشد؟”

با توجه به هیجان‌انگیزترین پیشرفت‌های تکنولوژیکی در زمینه نحوه تعامل مردم با نرم‌افزار، انجمن‌ها و سایر موارد… در چند سال آینده، فکر می‌کنید چه چیزی بیشترین تاثیر را دارد؟ و آیا IBM حقیقتا می‌تواند یک مدیر انجمن باشد؟

سؤال خوبی است. یکی از مشتریان ما در حال حاضر به طرز جالبی توسط ربات‌هایی، برخی از عملکردهای مدیر انجمن را اتوماتیک کرده‌ است و تا حد زیادی اینکار هوشمندانه انجام می‌شود. این امکان به مدیران انجمن‌ها توانایی عملکردی وسیع را می‌دهد. برای مثال می‌توانند رباتی ایجاد کنند که کاربران جدید را به سایر کاربران بر اساس علاقمندی‌شان بشناساند. بنابراین ربات به کاربران فعلی یا کاربر جدید اعلام می‌کند که : “هی، این شخص با علائق شما منطبق است، فکر می‌کنیم بایستی او را ملاقات کنید.”

این امکان واقعا عالی و مفید است. در نهایت به جای نسخه‌های پیشرفته “چت با iGod”، شما می‌توانید AI و ربات‌ها را برای ارتباطات شخصی به خدمت بگیرید. این عالی است! آنها ابزاری فوق‌العاده هستند اما جای انسان را نمی‌گیرند. توانایی ما را وسیع‌تر می‌کنند اما به یاد داشته‌ باشید که هرگز نمی‌توانند جایگزین انسان در انجمن شوند.

منبع

 

روانشناسی رنگ یکی از جالبترین و در عین حال، بحث برانگیزترین جنبه‌های بازاریابی است. ما معتقدیم که مسائل همیشه دارای عمقی در تجزیه و تحلیل هستند. تئوری رنگ یک موضوع پیچیده و متفاوت است، اما علاوه بر این، نتایج و تاثیرات گرفته‌ شده از اینفوگرافیک بسیار وسیع است.

سه نکته در مورد رنگ زرد از نظر روان شناسی

این موضوع حقیقت دارد که هر رنگی قابلیت تبدیل شدن به رنگی دیگر را ندارد و نمی‌توان رنگ سبز را به زرد لیمویی تبدیل‌ کرد. بنابراین نیاز است به شناخت و تصمیماتی هوشمندانه در مورد طیف‌های مختلف رنگی در دنیای اطرافمان مجهز شویم.

 

1# روانشناسی رنگ در بازاریابی و تصورات اشتباه در مورد آن

اغلب به دلیل اولویت‌های شخصی، تجارب، نوع تربیت، زمینه و تفاوت‌های فرهنگی، هر کدام از رنگها روی ما تاثیر خاصی می‌گذارند. مثلا رنگهایی نظیر زرد یا بنفش قادرند احساسات ویژه‌ای را در شما ایجاد کنند، اما هنوز چیزهای زیادی در این رابطه برای یادگیری وجود دارد و ما می‌پذیریم که پاسخ همه سوالات را نمی‌دانیم. کلید اصلی این مساله، جستجوی راههای عملی برای تصمیم‌گیری در مورد رنگ و انتخاب آنهاست.

 

2# روانشناسی رنگ در برندها و تجارت آنلاین

نام تجاری یا همان برند یکی از مهمترین موارد مرتبط با ادراک رنگ است و مقالات بسیاری در رابطه با آن شکل گرفته‌ است. تلاشهای بی‌شماری برای دسته‌بندی پاسخ‌دهی به مشتری بر اساس رنگهای مختلف انجام شده‌ است:

روان شناسی رنگ در برندها و تجارت آنلاین

اما حقیقت این است که رنگ، بیش از حد به تجربیات شخصی وابسته است و بیانگر احساسات ویژه‌ای است. با این حال، الگوهای پیام‌ رسانی از طریق رنگ گسترده‌تر هستند.

بر اساس تحقیقی با عنوان “تاثیر رنگ در بازاریابی”، محققان دریافتند که بیش از 90% از قضاوتهایی که در مورد محصول شکل می‌گیرد، بسته به نوع محصول، صرفا متکی بر رنگ است . با توجه به نقشی که رنگ در برندسازی ایفا می‌کند، در ارتباط بین برندها و رنگ، بر اساس درکی که از یک رنگ ایجاد می‌شود، آن رنگ برای برند خاصی استفاده می‌شود (به این معنا که رنگ مناسب فروش چه چیزی است؟)

تحقیقی با عنوان “قرمز هیجان‌ انگیز و آبی آرامش‌ بخش” نیز تائید می‌کند که تمایل به خرید در مشتریان، تا حد زیادی تحت‌تاثیر رنگهایی است که در درک یک برند نقش دارند. حقیقت اینست که رنگها روی دید و نظر مشتری نسبت به شخصیت برند موثر هستند.

دیگر تحقیقات نشان می‌دهد که مغز ما، برندهایی را که بلافاصله قابل شناخت هستند ترجیح می‌دهد و در این میان، رنگ یک عنصر مهم در ایجاد این شناخت است. حتی تحقیقی درا ین رابطه پیشنهاد می‌کند که برای برندهای جدید رنگهایی انتخاب‌ شود که آنها را از سایر رقبا متمایز می‌کند.

هنگامی که بحث چینش و انتخاب رنگ مطرح می‌شود، تحقیقات نشان داده‌ است که پیش‌بینی واکنش مصرف‌کننده به تناسب رنگ و برند، بسیار مهمتر از خود رنگ است.

جنیفر آکر روانشناس و استاد دانشگاه استنفورد، مطالعاتی در این زمینه “ابعاد شخصیت برند” انجام داده‌ است و اشاره می‌کند که 5 بعد روی شخصیت‌سازی برند موثر هستند:

اینفوگرافیک ابعاد شخصیت برند ها

برندها گاهی اوقات، بین دو مورد از این ابعاد قرار می‌گیرند اما معمولا بیشتر به یکی از این ابعاد متمایل هستند. بنابراین رنگ ویژه آن بعد برای برند در نظر گرفته می‌شود (برای مثال، رنگ قهوه‌ای برای استحکام، رنگ بنفش برای کمال و رنگ قرمز برای هیجان). تقریبا هر مطالعه و تحقیق علمی در زمینه رنگها و برندسازی به شما خواهد گفت که رنگها، از شخصیتی که می‌خواهید برای برند ارائه دهید پشتیبانی می‌کنند و نیازی نیست از رنگهای کلیشه‌ای در این رابطه استفاده‌ کنید.

مثلا رنگ سبز، معمولا بعنوان رنگی آرامش‌ بخش مطرح می‌شود و گاهی برای برندهای مربوط به محیط زیست استفاده‌ می شود اما لزوما اینطور نیست و گاهی برای برندهای مربوط به فضاهای مالی نیز کاربرد دارد. یا رنگ قهوه‌ای که برای درخواست تجدیدنظر مفید است، می‌تواند در مفهوم و زمینه دیگر برای ایجاد گرما و احساس صمیمیت و شکرگزاری و یا برای تحریک اشتها بکار رود (هر تجارتی که در زمینه شکلات تا به حال دیده‌اید).

نتیجه‌گیری: هیچ دستورالعمل مشخص و واضحی برای انتخاب رنگهای برند وجود ندارد. عبارت “بستگی دارد” یک جواب کسل‌کننده در این رابطه است اما جوابی درست است. با اینحال زمینه‌ کاری شما باید در یک نظر به مخاطب منتقل‌ شود و در این راستا احساس و تصوری که برند شما یا محصولتان ایجاد می‌کند بسیار مهم است.

 

3# روانشناسی  رنگ در خرید – تمایلات رنگی مردان و زنان

یکی از آزمایشات جالب در این مورد، تحقیق جوهال لوک در مورد انتساب رنگ است. نتایج نشان می‌دهد که انتخاب و ترجیحات رنگ بسته به جنسیت اشخاص فرق می‌کند (البته بیشتر اشخاص حاضر در آزمایش از جوامع غربی بوده‌اند) . جالبترین نکته در این آزمایش تمایل هر دو جنس به رنگ آبی و اختلاف جنسیت‌ها روی رنگ بنفش بود.

البته محیط زندگی و همچنین جنبه‌های فرهنگی نقش مهمی را در انتخاب رنگ مناسب توسط مردان و زنان ایفا می‌کنند و انتخابهای فردی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. بعنوان نمونه، مجله Smithsonian  نشان‌داد که چطور رنگ آبی و صورتی به ترتیب با سلیقه پسران و دختران ارتباط دارد و چگونه از آنها استفاده می‌شود.

رنگهای مورد علاقه مردان و زنان:

اینفوگرافیک رنگ مورد علاقه مردان و زنان در خرید

رنگهایی که کمتر مورد علاقه زنان و مردان است:

اینفوگرافیک رنگ های آزار دهنده برای مردان و زنان در خرید

تحقیقات بیشتر در مورد درک و تنظیمات رنگها نشان می‌دهد که برای سایه‌ها، ته رنگها و رنگها، مردان معمولا رنگهای  جسورانه و بولد را ترجیح می‌دهند در حالی که زنان رنگهای ملایم را می‌پسندند. همچنین مردان بیشتر سایه ‌ایی از رنگهای مورد علاقه‌شان (رنگهایی که رنگ سیاه به آنها اضافه شده‌ است) را انتخاب می‌کنند ولی زنان بیشتر ته رنگهایی ملایم از رنگها را ترجیح می‌دهند (رنگهایی که رنگ سفید به آنها اضافه شده‌است).

اگرچه مساله جنسیت یک بحث داغ در تئوری رنگهاست، اما من نمی‌توانم آن را درک کنم. برندها به سادگی خارج از کلیشه‌های جنیستی کار می‌کنند. در واقع مقوله “تناسب درک شده” نباید اینقدر سفت و سخت بعنوان یک فرضیه در موفقیت برند و محصول بکار گرفته شود صرفا به این دلیل که رنگها با سلیقه‌های نظرسنجی شده مطابقت ندارد.

 

4# هماهنگی و تبدیل رنگ ها

بر اساس یک اصل روانی شناخته‌ شده: جداسازی و تک‌بودن اثر باعث می‌شود که بیشتر در خاطر بماند. تحقیقات به وضوح نشان می‌دهند که  وقتی یک متن یا تصویرمتمایز از محیط اطرافش است، اشخاص قادرند بهتر آن را تشخیص‌ دهند و به یاد بیاورند.

دو مطالعه در ترکیب رنگ‌ها، یکی راجع به ارزیابی زیبایی‌شناسی و دیگری راجع به یافتن تنظیمات و ترجیحات مشتریان، منجر به پیدا کردن الگوهای رنگی مورد علاقه طیف وسیعی از مشتریان با رنگهایی مشابه و پالت‌های مورد علاقه آنها با کنتراست‌های بالای رنگ شد و از لحاظ هماهنگی رنگ، یک ساختار بصری متشکل از رنگهای مشابه و نیز متضاد با رنگهای مکمل ایجاد شد:

هماهنگی و تبدیل رنگ ها

 

می‌توانید پس‌زمینه و اصول و مفاهیم رنگی را در یک سلسله مراتب‌رنگی در سایتتان مطرح‌ کنید و مشتریان را به تعامل و کار با سایت بر اساس رنگها ترغیب نمایید:

سلسله مراتبی از مفاهیم رنگی

اهمیت این موضوع در چیست؟

اگرچه ممکن است شما احساس یک دکوراتور داخلی را بعد از خواندن این بخش پیدا کنید، اما در هر صورت درک اصول بهینه‌سازی تبدیل به شما کمک خواهد کرد تا بسیاری ازاشخاص را از سردرگمی نجات‌ دهید و کار را برای آنها ساده‌تر کنید. مثال زیر را در زمینه تغییرات و تبدیلات رنگی دکمه‌ها در سایت در نظر بگیرید:تبدیل رنگ قرمز

تغییر رنگ دکمه به رنگ قرمز، نرخ تبدیل و تغییر را تا 21 درصد افزایش می‌دهد. ما قصد نداریم یک قضاوت شتابزده در مورد قدرت تک رنگ قرمز داشته‌ باشیم. واضح است که بقیه صفحه که بیشتر به رنگ سبز متمایل‌ است تعامل با سایر قسمتها را ساده می‌کند. در عین حال رنگ قرمز از لحاظ بصری رنگی متضاد با سبز و مکمل آن است.

در مورد تاثیر تک رنگ‌ها در آزمون‌های چند متغیره شواهد دیگری نیز وجود دارد از جمله تحقیقات انجام‌ شده توسط پاراس چوپرا که در مجله Smashing به چاپ رسیده است. چوپرا می‌خواست بداند که چطور می‌تواند دانلودهای بیشتری برای برنامه PDFProducer خود داشته‌ باشد. او این متغیرها را در آزمون‌هایش بکار گرفت:

متغیرهای آزمایش چوپرا

آیا می‌توانید حدس بزنید کدام ترکیب بهتر بود؟ نتایج آزمون به صورت زیر بود:

نتایج آزمایش چوپرا

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

بعنوان مثال، شماره 10 نسبت به سایرین عملکرد بهتری در مقیاسی بزرگ داشت. این که شماره 10 توانسته بیشترین کنتراست را نسبت به بقیه داشته‌ باشد، تصادفی نیست. اگر دقت کنید می‌بینید که متن PDFProducer کوچک و به رنگ خاکستری روشن است اما متنی که حاکی از عملکرد است (“Download for Free “) با حروف بزرگ و به رنگ قرمز است که کنتراست مورد نیاز برای داشتن یک نرخ تبدیل بالا را فراهم می‌کند.

[/box]

در چنین آزمونهایی مهم اینست که چطور “موفقیت ” را تعریف می‌کنیم. بیشتر ثبت نام‌ها یا بیشتر کلیک‌ها صرفا یک معیار اندازه‌گیری ساده هستند و به اشتباه اغلب بازاریابان صرفا به این دلیل که این موارد را می‌توان به راحتی سنجید از آن استفاده می‌کنند.

 

5# چرا ما رنگ “آبی آسمانی” را به رنگ “آبی روشن” ترجیح می‌دهیم؟

اگرچه رنگهای مختلف، به طرق مختلف قابل مشاهده و ارائه هستند، اما نامهای توصیفی رنگها نیز بسیار اهمیت‌ دارد.

بر اساس تحقیقی با عنوان “یک گل سرخ با هر نام دیگر”، زمانی که اشخاص می‌خواهند محصولی را بر اساس نامهای رنگی مختلف ارزیابی‌ کنند، نامهای فانتزی طرفداران بیشتری دارد. برای مثال عنوان “mocha” یا همان قهوه، بسیار محبوبتر از رنگ مربوط به آن یعنی “قهوه‌ای” است.

تحقیقات دیگر نشان می‌دهد که در رابطه با طیف وسیعی از محصولات، مصرف‌کنندگان، نامهای رنگی استادانه برای محصول را بیشتر از سایر نامهای اختصاص داده‌ شده به آن محصولات می‌پسندند. همچنین اشخاص، نامهای رنگی غیرمعمولتر و منحصر به فردتر را برای هر چیزی از ژله گرفته تا پوشاک بیشتر دوست‌ دارند.

 

6# پالت رنگی خود را پیدا کنید

پالت رنگ

ما در پایان این پست هستیم و هنوز به قاعده مشخصی برای انتخاب رنگ مناسب نرسیده‌ایم. در حقیقت حتی ممکن است سوالات بیشتری برایمان ایجاد شده‌ باشد.

در واقع طبیعت متنوع تئوری رنگ بدان معناست که ممکن‌است هرگز پاسخی قطعی برای انتخاب رنگ مناسب وجود نداشته‌ باشد.

البته این به آن معنا نیست که ما فکر کردن و نقد در این زمینه را متوقف‌ کنیم. استفاده از پژوهش‌های حاضر، پیش‌فرض‌های ما را به چالش می‌کشد و سوالات سطح بالاتری را ایجاد می‌کند که این امر به نوبه خود راهی برای رسیدن به پاسخ‌های بهتر است.

منبع

شاید تاکنون شنیده باشید که گوگل از یک لیست فاکتورهایی برای رتبه بندی وبسایت ها و صفحات در الگوریتم هایش استفاده می کند، اما این فاکتورهای سئو چی هستند؟

در این مقاله قصد داریم تمام این 205 فاکتور را برای شما به طور کامل توضیح بدهیم.  البته باید درنظر بگیرید که بعضی از این فاکتورها ثابت شده هستند، برخی هنوز جای بحث و چالش دارند و برخی برای کشف حقه های مخفی سئو هستند.

 

1# الگوریتم های دامنه سایت در رتبه بندی گوگل

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - معیارهای رتبه بندی گوگل در صفحه

 

1. سن دامنه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

Matt Cutts از متخصصات گوگل می گوید: “فرق بین دامنه ای که 6 ماه تاریخ انقضا دارد با دامنه ای یک سال تاریخ انقضا دارد، در حقیقت زیاد نیست”.  به عبارت دیگر گوگل در رتبه بندی هایش از سن دامنه استفاده می کند ولی خیلی مهم نیست.

 
2. کلمات کلیدی که در هدر وبسایت و دامنه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

داشتن کلمه کلیدی در دامنه به عنوان یک سیگنال ارتباط عمل می کند.  گوگل کلمات کلیدی که در دامنه ظاهر می شده اند را تفکیک می کند.

 
3. اولین کلمه در دامنه به عنوان کلمه کلیدی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

دامنه ای که با کلمه کلیدی شاخص خود شروع می شود، از سایت های دیگری که کلمات کلیدی در دامنه خود ندارند یا کلمه کلیدی در میانه یا انتهای دامنه ظاهر شده است، یک سطح بالاتر است. البته این میزان بیشتر برای وبسایت های لاتین تاثیر گذار است. حال آنکه در وب و سئو فارسی به آن پرداخته نشده است. کلمه کلیدی وبسایت شما اگر Marketing باشید، و نام وبسایت شما Marketing-teacher باشد، در این صورت تاثیر خواهد داشت. اما وقتی وبسایت شما در ایران است و کلمه Marketing از زبان انگلیسی برای وبسایت شما کلمه کلیدی به حساب نمی آید چون مردم کلمه بازاریابی اینترنتی را در گوگل جستجو میکنند نه صرفا خود کلمه Internet Marketing را…

 

4. مدت زمان ثبت دامنه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

گوگل می گوید:
” دامنه های با ارزش اغلب برای حداقل بالای چند سال ثبت می شوند و بر عکس،
دامنه های کم ارزش به ندرت برای بالای یک سال ثبت می شوند”.

بنابراین تاریخ ثبت یک دامنه یک عامل مهم در پیش بینی مشروعیت یک دامنه استفاده می شود. و رابطه مستقیمی با داشتن سابقه خوب و تاثیر روی رتبه بندی وبسایت دارد.

 

5. کلمات کلیدی در نام زیر دامنه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

MOZ 2011 نشان می دهد که افزودن کلمه کلیدی در زیر دامنه به بهبود رتبه بندی کمک می کند.

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - کلمات کلیدی در نام زیر دامنه

 
6. تاریخچه دامنه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

یک سایت با یک مالک فرار که چندین بار از گوگل درخواست کرده که تاریخچه سایت اش را بازسازی کند،  از گوگل لینک های منفی برای دامنه دریافت می کند. سابقه وبسایت در رتبه بندی وبسایت تاثیر گذار است. اگر شما بخواهید دامنه ای که در دست چندین مالک بوده است را سئو و بهینه سازی کنید، کاری بسیار سخت پیش رو دارید، به نظر من بهتر است دوستی در گوگل پیدا کنید که به صورت دستی برای شما تاریخچه را پاک کند.

 
7. تطابق دقیق  کلمه کلیدی با دامنه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

چقدر کلمه کلیدی با دامنه سایت مطابقت دارد؟ هرچه بیشتر باشد بهتر است. 

200 معیارگوگل برای رتبه بندی سایت ها

اما از تویتی که در حساب توئیتر یکی از مهندسین گوگل مشخص است، دقت کلمه کلیدی در دامنه به کیفیت وبسایت در رتبه بندی وابسته است. منظور ما از وابستگی پشت پرده این است… اگر کلمه کلیدی marketing را داشته باشید اما نتوانید دارنده خوبی برای آن باشید و محتوای درجه یک تولید کنید که همگان را شادمان کند نمیتوانید در رتبه بندی وبسایت خود پیشرفت زیادی تجربه کنید.

 

8. مالکیت مخفی یا عمومی دامنه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

اطلاعات مالکیت مخفی یا عمومی مالک دامنه سایت یک نشانه است از اینکه چیزی برای مخفی کاری وجود دارد یا نه.

Matt Cutts در کنفرانس پاپکن 2006 گفته است:
” در بررسی مالکیت سایت ها،
وقتی با سایتی مواجه می شویم که سرویس محافظت از اطلاعات مالک دامنه را روشن کرده است
و اگر در کنار آن با فاکتور سئوی ناخوشایند و منفی دیگری هم مواجه شویم،
این سیگنال ها برای سایت یک وب مستر روی هم رفته نشانه خوبی نیست و اگر سایت کوچک هم باشد، قضیه خیلی بدتر خواهد شد”.

این یعنی در رتبه بندی وبسایت شما، خود شما دخیل هستید، صداقت شما در روند فعالیت، میتواند در رتبه بندی وبسایت شما تاثیر گذار باشد.

 
9. جریمه مالک دامنه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

اگر گوگل یک شخص خاص را به عنوان خلافکار شناسایی کند  تمامی سایت های متعلق به آن فرد خاص را جریمه می کند.
یا حتی اگر احساس کند، مشغول زیر آبی رفتن هستید رتبه بندی وبسایت شما را برداشته و مدتی شما را از نتایج حذف خواهد کرد.. این کار میتواند در طول یک روز انجام گیرد و این زمان تغییر در رتبه بندی وبسایت و نتایج، سرعت قابل ملاحظه ای دارد.

 

10. عبارات مخفف کشورها (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

داشتن عبارات مخفف کشور ها مانند ir.  و du. و uk. و غیره به رتبه بندی سایت برای آن منطقه خاص کمک می کند، ولی توانایی رتبه بندی وبسایت در سطح جهانی را کمی محدود می کند. یعنی وقتی میتوانید دامنه .com داشته باشید چرا سراغ دامنه .ir رفته و سطح کار را محدود میکنید. البته این مورد تاثیر اهرم مانندی در رتبه بندی وبسایت ندارد، ولی خب میتوانید با .com شروع کنید

 

2# فاکتورهای درگیر با صفحات در رتبه بندی گوگل

 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - فاکتورهای درگیر با صفحات

 

11. کلمه کلیدی در  برچسب عنوان (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

برچسب عنوان دومین بخش مهم محتوای صفحه است و یک سیگنال قوی سئوی درون صفحه به گوگل می فرستد.

 
12. برچسب عنوان که با کلمه کلیدی شروع می شود (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

مطابق با داده های MOZ Data، برچسب عنوان که با کلمه کلیدی شروع می شود کارکرد بهتری از برچسب عنوانی که کلمه کلیدی در انتهای آن ظاهر می شود، خواهد داشت.

 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - برچسب عنوان که با کلمه کلیدی شروع می شودبه عبارت دیگر، وقتی محتوا تولید میکنید کلمه کلیدی را در محتوای خود پخش کنید، این کار در رتبه بندی وبسایت و برگه تاثیر گذار است.

 

13.کلمه کلیدی در برچسب توصیفی یا توضیحات متا (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

ظاهر شدن کلمه کلیدی در برچسب توصیفی یک سیگنال ارتباطی ارسال می کند که شاید زیاد مهم نباشد، اما موجب تفاوت هایی در رتبه بندی وبسایت می شود. علی الخصوص اینکه به کاربران اطمینان میدهد محتوای بهتری را انتخاب کنند. البته کلمات کلیدی مناسب کمک میکنید که توضیحات متا برای کلمات بیشتری در نتایج باشد پس استفاده درست از آن در رتبه بندی وبسایت تاثیر گذار است.

 
14. کلمه کلیدی در برچسب H1 ظاهر شود (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

برچسب های H1 دومین برچسب عنوان هستند که سیگنال ارتباطی قوی به گوگل می فرستند، طبق مطالعات پیرامون همبستگی نشان داد:

200 معیارگوگل برای رتبه بندی سایت ها

 

15. کلمه کلیدی عبارتی است که بیشترین تعداد رخداد در متن را دارد (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

کلمه کلیدی که رخدادش در متن تکرار شده است، یک سیگنال ارتباطی به گوگل می فرستد. وقتی کلمه کلیدی شما به طور معقولانه و نه کلیشه ای در متن و محتوا پدیدار شود نتیجه ی مثبتی به همراه خواهد داشت. با افزونه سئو Yoast میتوانید روی کلمه کلیدی متمرک کار کنید (در اینترنت میتوانید آموزش کار با این افزونه را جستجو کنید). وقتی بهترین متن را برای یک کلمه کلیدی بنویسید رتبه بندی وبسایت بهتر خواهد شد.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

چطور در 14 روز به ترافیک ارگانیک 260.7 % بیشتر برسیم؟ اهمیت بازسازی محتوا

 [/box]

 

16. تاثیر طول محتوا یا میزان کلمات مقاله (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

محتوا با کلمات بیشتر احتمالا مفصل تر است و می تواند مفاهیم بیشتری را بپوشاند و از طرف گوگل به آنها توجه بیشتری می شود.

SerpIQ نشان می دهد که طول محتوا با موقعیت SERP مرتبط است.

 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - تاثیر طول محتوا یا میزان کلمات مقاله

 

 

17. چگالی کلمه کلیدی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

گوگل هنوز هم از چگالی کلمه کلیدی به عنوان معیاری برای تعیین موضوع یک صفحه وب استفاده می کند،  اما زیاده روی در آن هم می تواند به سایت شما صدمه بزند. زیاده روی یعنی اینکه شما بیشتر از 2.5 درصد متن را با کلمه کلیدی متن پر کرده باشید.
به جای تمرکز روی یک کلمه، میتوانید برای پیشرفت در رتبه بندی وبسایت برای یک کلمه مشخص، کلمات دیگری هم انتخاب کنید.

 
18. استفاده از مترادف های کلمه کلیدی در محتوا (LSI) (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

مترادف های کلمات کلیدی به موتورهای جستجو کمک می کند که معنی کلماتی که بیش از یک معنی می دهند را استخراج کند. وجود یا عدم وجود LSI هم احتمالا به عنوان یک سیگنال کیفیت محتوا عمل می کند. در گوگل برای کلمه بازاریابی اینترنتی جستجو کنیدسپس کلمات مترداف بازاریابی اینترنتی را خواهید دید که اینها هستند : تبلیغات اینترنتی / فروش اینترنتی / دیجیتال مارکتینگ

 

19. مترادف کلمات کلیدی در عنوان و برچسب توصیفی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

مترادف کلمات کلیدی در صفحه متاتگ ها احتمالا به گوگل در تشخیص مترادف ها کمک می کند. و ممکن است به عنوان یک سیگنال ارتباطی عمل کند. این کار کمک میکنید در رتبه بندی وبسایت در نتایج جستجو، برای کلمات بیشتری پیشنهاد شوید. این کار به دلیل زیادی کلمات قابل استفاده در جستجو فارسی و پراکندگی کلمات زائد مانند (از، و، در و …) شاید در ایران تاثیری همانند زبان لاتین نداشته باشد.

 

20. سرعت بارگذاری صفحه توسط HTML (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.7)

گوگل و بینگ، هر دو از سرعت بارگذاری صفحه به عنوان فاکتورهای مهم رتبه بندی وبسایت ها استفاده می کنند. عنکبوت موتور جستجوگر می تواند سرعت سایت شما را با توجه به کد صفحه و سایز فایل آن نسبتا دقیق حدس بزند. در رتبه بندی گوگل خصوصا وبسایت و سرعت آن برای موبایل باید بهینه سازی شده باشد.

 

21. محتوای تکراری (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

شناسایی محتوا در سایت های دیگر حتی با وجود دستکاری مجدد آن، بر روی قابلیت مشاهده موتور جستجوگر تاثیر منفی می گذارد. اگر وبسایت شما یک وبسایت کپی کار است و اینکار را با دست کمی از سایت های دایرکتوری انجام میدهید در رتبه بندی گوگل هیچ وقت رتبه بندی وبسایت خود را در تک رقم که هیچ در دو رقمی هم مشاهده نخواهید کرد. شاید اصلا در رتبه بندی گوگل شما را در 10 صفحه اول هم نمایش ندهد.

اما دلیل اهمیت این فاکتور سئو اینست که به شدت از آن اجتناب کنید، یعنی هیچ وقت کپی نکنید تا رتبه وبسایت خود را مبتلا به سرطان نکنید.

 
22. محتوای نگارش شده واقعی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

اگر بتوانید به درستی از canonical link element استفاده کنید و محتوای اصلی خود را برای ایندکس گذاری به گوگل معرفی کنید،
از گوگل برای محتواهای تکراری سایت تان نمره منفی دریافت نمی کنید. من این طور از این مورد برداشت میکنم، من یک اینفوگرافیک همراه با توضیحات و محتوای کامل دارم، و دو ماه است که آن را منتشر کرده ام، حال میخواهم در جای دیگری از مقالات وبسایت خودم ، از 70 درصد محتوای اینفوگرافیک استفاده کنم  و آن را با محتوای تازه ولی کمی ترکیب کنم.

حال باید من برای این مقاله جدید که نگارش میکنم، یک آدرس متعارف هم بنویسیم این آدرس متعارف آدرس اینفوگرافیک و محتوای دوماه پیش آن است که انتشار داده ام است. به این ترتیب من به گوگل خواهم گفت که محتوای من فقط برای آشنایی بیشتر مخاطب است روی کلمه کلیدی تازه ای کار نکرده ام، مقاله ی تازه ای نداشته و اهل تکرار کردن محتوا هم نیستم.

 

23. سرعت بارگزاری صفحه با مرورگر کروم (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

گوگل از داده های کاربری کروم برای رتبه بندی وبسایت از  سرعت زمان بارگذاری در حساب سرور سایت، گنجایش شبکه تحویل محتوای (CDN) سایت و سیگنال ها ی سرعت سایت غیر مرتبط با HTML استفاده می کند. در صوت اهمیت بالای این فاکتو سئو از نظر گوگل، یک نقض قانون حقوق کاربر و البته رقابت و انحصار گرایی بین شرکت هاست. به چه صورت ؟ …

گوگل شماره یک جستجو است. همچنین مرورگر این شرکت موسوم به گوگل کروم شماره یک استفاده عمومی در سطح جهانی است اگر گوگل بخواهد وبسایت ها را مجبور به تطابق بیشتر با مرورگر کروم کند  و کاربران را از روش های معمول انحصار گری تشویق به استفاده از سرویس های گوگل و جستجو با گوگل کند، در این صورت گوگل متهم به این است که میخواهد از طریق برخی ابزارهای خود هر چه بیشتر فرایند جستجو را در خود نگه دارد. همین جستجو های زیاد در گوگل سبب پیشی گرفتن تبلیغات گوگل از تبلیغات بینگ است.

اما همانطور که عرض کردیم گوگل و هیچ شرکت دیگری حق انحصار گرایی ندارند. پس از اینکه آیا بهتر بودن وبسایت شما در کروم میتواند تاثیری زیاد داشته باشد نگران نباشید. گوگل فقط از داده های کاربری برای گرفتن امار وبسایت های محبوب کاربر استفاده کرده و نتایج کاربر در کروم میتواند با حالت خصوصی در مرورگر موزیلا یا اج متفاوت باشد و این تفاوت صرفا برای شخص کاربر کروم است.

 

24. بهینه سازی عکس ها (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

عکس ها در صفحات وب به موتور های جستجو سیگنال های ارتباطی مهمی مانند نام فایل، متن جایگزین، عنوان و توضیحات می فرستند. متن جایگزین در جستجو های صوتی و جستجو های نابینایان و صد البته تشخیص بهتر محتوای متن و ماهیت تصویر
به موتور جستجو کمک میکنند. وقتی از جستجوی تصویری در گوگل استفاده کنید متوجه اهمیت این فاکتور سئو در رتبه بندی گوگل خواهید شد.

 

 

25. تاخیر در بروزرسانی محتوا (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

تاخیر در بروز رسانی محتوای سایت، تاثیر منفی در رتبه بندی سایت دارد. حتما تا کنون متوجه شده اید که رتبه بندی گوگل در نتایج، تاریخ آخرین بروزرسانی صفحه اصلی را نشان می دهد.

200 معیارگوگل برای رتبه بندی سایت هااین یعنی در رتبه بندی وبسایت و رتبه گوگل برای محتوای پیشنهاد شده به کاربر، همیشه میزان تازگی محتوا و زمان ماندگاری کاربر در آن با هم ترکیب شده و نتایج را نمایش میدهد.

 

26. اندازه محتوای بروز رسانی شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

مطمئنا تغییر یک بخش از متن یا افزودن یک قسمت به محتوا خیلی بیشتر از افزودن چند کلمه، در تغییر رتبه بندی وبسایت تاثیر خواهد داشت. در رتبه بندی گوگل شما خواهید دید که وقتی محتوای خوبی تولید کرده باشید و سپس با بازسازی محتوا شروع به افزایش کیفیت کنید. میتوانید نتیجه خوبی بگیرید.

 

27. تاریخچه بروزرسانی صفحه به روز شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

اینکه صفحه های سایت هر چند روز یا چند هفته یا چند ماه یکبار بروزرسانی می شوند هم از نظر گوگل در رتبه بندی سایت تاثیر می گذارد.

 
28. برجستگی کلمه کلیدی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

اگر کلمه کلیدی در 100 کلمه اول محتوا ظاهر شود، گوگل یک سیگنال ارتباطی مهم دریافت می کند. این کار بیشتر روی کیفیت محتوا تاثیر گذار است و مستقیما در رتبه بندی وبسایت تاثیر ندارد. وقتی محتوای با کیفیت داشته باشید در رتبه بندی گوگل پیشرفت میکنید

 

29. کلمه کلیدی در برچسب های H2 , H3 (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

اگر کلمه کلیدی در برچشب های H2 , H3  ظاهر شوند یک سیگنال ارتباطی ضعیف طبق توافق نامه پنل MOZ، به گوگل ارسال می شود.

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - کلمه کلیدی در برچسب های H2 , H3

 

30. کلمه کلیدی طبق عبارت سفارشی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

اگر کلمه کلیدی صفحه دقیقا همان چیدمان عبارت جستجو را داشته باشد، مطمئنا در رتبه بندی گوگل نتیجه بالاتری نسبت به سایت دیگری که کلمه کلیدی اش همان عبارت جستجو است اما ترتیب کلمات در آن یکی نیست کسب می کند. به واقع وقتی بهترین محتوا را با نرخ ماندگاری بالا برای یک کلمه کلیدی نوشته باشید، در رتبه بندی گوگل بهتر کار کرده اید و رتبه بندی گوگل اغلب رتبه بندی وبسایت شما خواهد بود.

 

31. کیفیت پیوندهای خروجی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

تا بحال با خود فکر کردید که گوگل چرا از سایت شما متنفر است؟
اغلب سئوکاران معتقد هستند که لینک های خروجی به سایت های معتبر به گوگل سیگنال اعتماد ارسال می کند.
دلیل اهمیت این فاکتور سئو در رتبه بندی گوگل به خاطر پادرمیانی عنصری به نام لینک است.
در مورد اعتماد و رتبه اعتماد باید بیشتر بدانید
این عنصر تاثیر زیادی روی وبسایت و رتبه بندی وبسایت دارد.

 

 [box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

چرا گوگل از سایت شما متنفر است؟ رتبه اعتماد چیست و با رتبه اعتماد چکارها که نمی توان انجام داد

[/box] 

 

33. دستور زبان و املا (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

نگارش و گرامر صحیح به گوگل سیگنال کیفیت می فرستد،  اگرچه Mat Cutts در سخنرانی های سال 2011 اش این مطلب را نه تایید کرد و نه رد کرد. این مورد در رتبه بندی گوگل به این صورت موثر است که شاید گوگل سطح سواد ناشر را از طریق مقدار صحیح کلمات تشخیص دهد. البته کیفیت کلمات و دستور زبان درست، در خوانایی هم تاثیر گذار است که به اهمیت آن در رتبه بندی وبسایت خواهیم پرداخت. (فاکتور 41)

 
32. مضمون لینک خروجی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

طبق اصول MOZ، موتورهای جستجو ممکن است محتوای صفحات لینک داده شده در مقاله شما را به عنوان یک سیگنال ارزیابی استفاده نمایید. برای مثال، اگر شما به یک سایت که فیلم های اتومبیل پخش می کند لینک بدهید ممکن است گوگل اینطور برداشت کند که صفحه شما در مورد فیلم اتومبیل است و نه خود اتومبیل. این کار به اصول علامت گذاری موتور جستجو یا Schema مربوط میشود.

 

34. محتوای کپی شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

اینکه محتوایی که در صفحه اصلی وبسایت شماست متعلق به قلم خود شما باشید در رتبه بندی گوگل تاثیر مثبت دارد.
اما اینکه بخشی از آن از صفحه های دیگر وبسایت های ایندکس شده دیگران آمده باشد. و کپی شده باشد در رتبه بندی وبسایت تاثیر منفی خواهد داشت.

 

35. محتوای تکمیلی کمکی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

بر اساس سند راهنمای رتبه بندی جدیدی که گوگل در اختیار عموم گذاشته است،  محتوای تکمیلی مفید، یک سیگنال کیفیت صفحه برای گوگل است. مثالهایی از این دست عبارتند از مبدل های ارزی، ماشین حساب و تبدیل تاریخ ها و …

 

36. تعداد لینک های خروجی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

لینک های خروجی dofollow بسیار زیاد، میتواند باعث کاهش رتبه صفحه شود که در نهایت میتواند روی رتبه بندی وبسایت شما تاثیر منفی و حتی مخرب داشته باشد.

 

37. چندرسانه ها در رتبه بندی گوگل (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

تصاویر، فیلم ها و دیگر عناصر چند رسانه ای به عنوان یک سیگنال کیفیت محتوا عمل می کنند. وقتی کیفتی مقاله افزایش یافت و توانست نرخ ماندگاری خوبی کسب کند پس از آن میتوان به کسب امتیاز خوب در رتبه بندی گوگل امید داشت. (قطعا این طور خواهد بود)

 

38. تعداد لینک های داخلی که به یک صفحه اشاره کنند. (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

تعداد لینک های داخلی به یک صفحه مشخص، نشان دهنده اهمیت آن صفحه نسبت به صفحات دیگر سایت است. البته رتبه بندی گوگل برای این صفحه بهتر از صفحات دیگر خواهد بود. چرا که تاثیر بیشتری از صفحات با رتبه پایین تر دارد.

 

39. کیفیت لینک های داخلی که به یک صفحه اشاره کنند. (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

لینک های داخلی از صفحات معتبر در دامنه، اثر قوی تری از صفحات با رتبه پایین تر در همان دامنه برای رتبه بندی گوگل دارد.

 

40. لینک های خراب (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

وجود لینک های خراب بسیار در یک صفحه، نشانه ای از یک سایت نادیده گرفته شده و یا رها شده است و به گوگل سیگنال منفی کیفیت می فرستد.

 

41. میزان خوانایی متن و محتوا (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

در ربته بندی گوگل به شما تخمینی از میزان خوانایی سطوح سایت ارائه می دهد:

 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - میزان خوانایی متن و محتوا

 

برخی عقیده دارند که سطح پایه خوانایی به سایت در کسب رتبه بهتر کمک خواهد کرد ولی، برخی دیگر از متخصصان معتقدند که محتواهای ساده میتوانند مانند سایت Ezine Articles باشند و نباید تاثیری در رتبه بندی گوگل داشته باشد.

 

42. لینک های همکاری و وابسته (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

لینک های وابسته خودشان احتمالا نمی توانند به رتبه شما صدمه بزنند، اما اگر تعداد آنها زیاد شود، آنوقت گوگل توجه بیشتری به سیگنال های کیفیت آنها می کند تا چک کند آیا شما یک سایت کم محتوای وابسته نباشید. در این صورت پس از بررسی و تشخیص رتبه بندی وبسایت شما دچار تغییر خواهد شد.

 

43. خطاهای HTML و اعتبارسنجی W3C (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

خطاهای HTML زیاد و برنامه نویسی درهم و برهم در یک سایت ممکن است نشانه ای از یک سایت بی کیفیت باشد، در بسیاری از جستجوگرها اعتبار سنجی WC3 یک سیگنال با کیفیت ضعیف است. این مورد روی رتبه بندی وبسایت شما تاثیر منفی خواهد داشت.

 

44. اعتبار دامنه صفحه میزبان (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

در شرایط مساوی یک صفحه در دامنه معتبرتر نسبت به یک صفحه با اعتبار کمتر دامنه، رتبه بهتری دریافت می کند. این یعنی اگر دو صفحه کاملا یک رتبه بندی گوگل داشته باشند، اما رتبه بندی وبسایت اولی بهتر از دومی باشد،  برنده وبسایت اولی خواهد بود.

 

45. رتبه صفحات (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

برگه هایی که رتبه خوبی در بین نتایج موتور جستجو کسب کرده اند، می توانند روی رتبه بندی کل وبسایت تاثیر خود را داشته باشند، این یعنی هر بخشی از سایت که رتبه خوبی کسب کرده باشد، میانگین رتبه کلی وبسایت را هم بالا خواهد برد

 

46. طول URL (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

مجله “Search Engine Journal” در شماره ای به این نکته اشاره کرده است که آدرسهای بسیار طولانی به قابلیت مشاهده سایت توسط موتور جستجو صدمه می زند. این یعنی هر چه آدرس مقاله کوتاه تر باشند در رتبه بندی گوگل نتیجه بهتری خواهد داشت.

 

47. مسیر URL (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

مسیر های صفحه نزدیک به صفحه خانگی، کمی از اعتبار بیشتری برخوردار هستند. در این بخش بیشتر برگه ها در رتبه بندی وبسایت دخیل خواهند بود چرا که مستقیما یکی بعد از آدرس اصلی هستند.

 

48. ویرایشگر های انسانی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

اگرچه هرگز تایید نشده است اما، در ربته بندی گوگل برای سیستم هایی که به ویرایشگران انسانی اجازه تاثیرگذاری در نتایج موتور جستجو را می دهند،  امتیاز حق ثبت اختراع قائل می شود که ظاهرا در رتبه بندی وبسایت بی تاثیر نخواهد بود.

 

49. دسته بندی صفحه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

دسته بندی صفحات سایت یک سیگنال ارتباطی ارسال می کند. صفحه هایی که به این دسته بندی ها مربوط باشند نسبت به صفحه هایی که به هیچ کدام از این دسته بندی ها متعلق نیستند رتبه بهتری کسب می کنند. البته به طور کلی دسته بندی ها باید نسبت به محور وبسایت و تعداد مقالات ایجاد شوند. پس برای یک وبسایت خبری و فروشگاهی باید تفاوت زیادی با وبسایت تجاری و شرکتی قائل شد.

 

50. برچسب ها در وردپرس (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

برچسب های وردپرس سیگنال های ارتباطی ارسال می کنند. طبق اصول Yoast: تنها راه بهبود رتبه بندی وبسایت، ایجاد ارتباط بیشتر بین قطعات محتوا با همدیگر و در ادامه ی آن ارتباط بیشتر بین یک گروه از پست ها با همدیگر است. منظور از سیگنال های ارتباطی در وبسایت این است که با برچسب ها میتوانید مطالب خود را دسته بندی و تنظیم کنید.

به این ترتیب برچسب هایی که درست استفاده شوند در رتبه بندی وبسایت به طور کلی موثر خواهند بود.

 

51. کلمه کلیدی در URL (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

کلمه کلیدی در پیوند یکتا ی مقاله یک سیگنال ارتباطی مهم به گوگل ارسال می کند. در رتبه بندی گوگل برای نتایج، وجود کلمه کلیدی در URL نقطه عطف است اما تاثیر زیادی روی رتبه بندی وبسایت ندارد بلکه تاثیرگذاری خود را روی برگه و نوشته نمایش میدهد.

 

52. رشته URL (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

دسته بندی ها در رشته URL سایت، توسط گوگل خوانده می شود و به عنوان سیگنال ارتباطی برای موضوع صفحه در نظر گرفته می شود:

200 معیارگوگل برای رتبه بندی سایت ها

53. منابع و مراجع (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

وجود منابع و ماخذ در سایت ممکن است که سیگنال کیفیت ارسال کند اما گوگل استفاده از لینک های خروجی به عنوان سیگنال رتبه بندی را کاملا رد می کند. اگر چه گفته شده که گوگل برای معیار سئو 53 ارزشی قائل نیست. اما این معیار رتبه بندی به اعتماد بیشتر موتور جستجو به وبسایت کمک میکند.

 
54. لیست های شماره بندی شده یا نشده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

محتواهای تیتر بندی شده بیشتر نظر خوانندگان را جلب می کند، و به احتمال قوی در رتبه بندی گوگل مورد توجه قرار می گیرند. البته، فهرست گذاری و اعداد برای مقاله کیفیت مقاله و در نتیجه نرخ ماندگاری را افزایش میدهند. این کار کمک میکند برگه شما رتبه مناسبی کسب کند. در نتیجه روی رتبه بندی وبسایت به طور کلی موثر باشد.

 

55. اولویت بندی صفحه ها در نقشه سایت (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

ممکن است اولویت صفحه ها برای ثبت در فایل نقشه سایت sitemap.xml ، تحت تاثیر رتبه های صفحه ها تخصیص داده شده باشند. البته در افزونه های وردپرس چون Google XML Sitemap اولویت صفحه بندی را میتوانید مشخص کنید.

 

56. لینک های خروجی زیاد (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

بعضی از صفحات با لینک های زیاد خروجی به صفحه دیگر در واقع به آن صفحه راه دارند،  این خاصیت باعث می شود صفحه مبدا و محتوای آن دیده نشود.

 

57. تعداد کلمه های کلیدی فرعی صفحه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

کلمه های کلیدی فرعی بیشتر می تواند به گوگل سیگنال داخلی کیفیت ارسال کند.

 

58. سن صفحه و اهمیت بازسازی محتوا (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

اگر چه گوگل اغلب مطالب جدیدتر را ترجیح می دهد اما گاهی یک صفحه قدیمی که به طور منظم به روزرسانی می شود
از یک صفحه جدید با مطالب جدید رتبه بهتری کسب می کند. در مورد اهمیت بازسازی محتوا حتما مقاله ای در وبسایت بخوانید.

 

59. طراحی صفحه مخاطب پسند UserFriendly (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

طرح بندی کاربرپسند صفحات برتر سایت باعث می شود محتوای اصلی سایت بلافاصله برای کاربران قابل مشاهده و دسترسی باشد.

 
60. دامنه های پارک شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

از سال 2011، بروزرسانی های گوگل قابلیت مشاهده دامنه های پارک شده را کاهش داده است.

 

61. محتواهای مفید (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

گوگل احتمالا بین محتوای مفید و محتوای با کیفیت تمایز قائل می شود.

 

3# فاکتورهای درگیر با سایت در رتبه بندی گوگل

 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - معیارهای رتبه بندی گوگل در سطح سایت

 

62. محتواهایی که ارزش و بینش یکتایی را تولید می کنند (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

گوگل اعلام کرده است که آنها در شکار سایت هایی که هیچ چیز جدید و یا مفیدی برای عرضه ندارند، هستند.

 

63. صفحه “تماس با ما” (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

گوگل سایت هایی که اطلاعات تماس دارند را بر سایر سایت ها ترجیح می دهد و به سایت هایی که اطلاعات تماس خود را با اطلاعات مالک دامنه مطابقت می دهند پاداش می دهد. به طور کلی برخی موارد مانند صفحه تماس با ما که صادقانه نوشته شده باشند در رتبه بندی گوگل تاثیر گذاری مثبت خواهند داشت.

 

64. رتبه اعتماد / اعتماد دامنه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.7)

رتبه اعتماد سایت یعنی تعداد لینک هایی که سایت شما از سایت های معتبر هسته دریافت می کند، که یک فاکتور بسیار مهم در رتبه بندی است. 

 

در این مورد بیشتر بدانید: لینک های مورد اعتماد

 

65. معماری سایت (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

انتخاب معماری خوب برای سایت (به خصوص معماری سیلو) به گوگل کمک می کند تا بهتر بتواند مطالب سایت را سازماندهی کند.

 

66. بروز رسانی های سایت (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

وقتی سایت به روز رسانی شده باشد و به خصوص زمانی که مطالب جدیدی به سایت اضافه شده باشد، یک سیگنال تازه سازی از طرف سایت برای گوگل ارسال می شود. درجه اهمیت این شاخص، به علت درگیر بودن با تولید محتوا بوده به همین دلیل در در رتبه بندی وبسایت اهمیت و تاثیر مهم دارد.

 

67. تعداد صفحات (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

تعداد صفحات سایت یک سیگنال ضعیف نگارش برای گوگل می فرستد. حداقل کمکی که این سیگنال می تواند انجام دهد این است که سایت های بزرگ را از سایت های نازک و وابسته تفکیک می کند. البته همیشه داشتن برگه های زیاد مهم نیست. اما این مورد به محور فعالیت وبسایت باز میگردد. 

 

68. حضور نقشه سایت (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

نقشه سایت کمک می کند تا موتورهای جستجو صفحات سایت شما را آسان تر و کامل تر ایندکس کند، و قابلیت مشاهده سایت شما بهبود پبدا کند. به این ترتیب گوگل و بینگ در رتبه بندی وبسایت نگاه درشتی به نقشه وبسایت دارند. یک وبسایت که نقشه وبسایت محتوای خود را دارد همیشه در نزد گوگل برتر از وبسایت بدون نقشه است همچنین در برگه نتایج، یکی از عوامل مهم در رتبه بندی وبسایت نقشه وبسایت است.

 
69. میزان فعالیت بدون توقف سایت (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

خراب شدن سایت و تعمیر نکردن آن و نگهداری نامناسب سایت و یا درست عمل نکردن سرور، ممکن است به رتبه بندی شما صدمه بزند. البته اینکار بیشتر کاربران پیگیری شده و سایتی که توسط کاربارن خوشایند نباشد، در رتبه بندی گوگل امتیاز بالایی نخواهد داشت.

 

70. موقیعیت مکانی سرور ها (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

محل سرور سایت شما ممکن است بر روی رتبه بندی سایت شما در مناطق مختلف جغرافیایی تاثیر بگذارد. به خصوص اگر جستجو ابعاد جغرافیایی خاصی را هم در بر بگیرد. البته این کار بیشتر متوجه سرعت سایت هم خواهد بود.

 

71. گواهی های SSL (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

گوگل صریحا اعلام کرده است که از گواهی های SSL و HTTPS به عنوان سیگنال رتبه بندی استفاده می کند. در رتبه بندی گوگل اعلام شده که کاربران در نمایش و تغییر رتبه بندی وبسایت ها درگیر هستند، و کاربران بیشتر دوست دارند که وبسایت امنی را استفاده کنند.

 

72. شرایط خدمات و حریم خصوصی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

این دو صفحه از سایت به گوگل کمک می کنند که بفهمد آیا این سایت یک عضو قابل اعتماد برای اینترنت هست یا نه اینطور نیست.

 
73. متاداده تکراری دورن سایت (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

متاداده تکراری درون سایت ممکن است میزان نمایش کل صفحات شما در گوگل را تحت تاثیر قرار دهد.

 

74. مسیر ناوبری یا مکان کاربر در وبسایت (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

این سبک از معماری کاربر پسند سایت، به کاربران (و موتورهای جستجو) کمک می کند که بدانند هر محتوایی در کدام قسمت از سایت قرار دارند:

 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - مسیر ناوبری یا مکان کاربر در وبسایت

 

 

مجله  SearchEngineJournal.com و Ethical SEO Consulting هر دو ادعا دارند که این چیدمان ممکن است یک فاکتور رتبه دهی باشد.

 

75. بهینه سازی موبایل (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

موضع رسمی گوگل در برابر حالت موبایل، ساخت یک سایت پاسخگو و رسپانسیو برای دستگاه های موبایل است. به احتمال زیاد هنگام نمایش سایت ها روی دستگاه های موبایل، بخشی از سایت از دسترس کاربر خارج می شود. در حال حاضر برای رفع این مشکل اغلب سایت ها با برچسب “دوستانه با موبایل” بهینه سازی شده اند. گوگل هم شروع به مجازات سایت هایی که دوستانه با موبایل نیستند، کرده است.

به طور کلی در رتبه بندی گوگل وبسایت های موبایل دوست، مشخص شده و پیشنهاد میشوند.

 

76. یوتیوب (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

شکی نیست که وجود فیلم های یوتیوب، امتیازی برای بالابردن رتبه بندی در موتور جستجو برای سایت شما است. (البته شاید به دلیل اینکه گوگل صاحب یوتیوب است)

 

200 معیارگوگل برای رتبه بندی سایت ها

متخصصان موتور های جستجو دریافتند که ترافیک سایت یوتیوب بعد از ظهور پاندای گوگل به طور معناداری افزایش پیدا کرده است.

 
77. قابلیت استفاده سایت (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

سایت هایی که استفاده از آنها دشوار باشد، که از طریق مشاهده کاهش زمان سپری شده در سایت، صفحات بازدید شده و نرخ گزافه گویی تعیین می شود، رتبه بندی سایت شان کاهش می یابد.

 
78. استفاده از آنالیزگر های گوگل و ابزار توسعه وب گوگل (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

برخی فکر می کنند که با داشتن این دو برنامه می توانند ایندکس صفحات سایت خود را بهبود بخشند و با دادن داده های بیشتر به گوگل رتبه بهتری کسب کنند.

 

79. مروگرهای کاربری/ شهرت سایت (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

حضور در سایت های دایرکتوری مانند Yelp.com و RipOffReport.com، احتمالا نقش مهمی در الگوریتم رتبه بندی آن سایت بازی می کند. گوگل از یک طرح برخورد صحبت کرده است. برخورد با یک سایت فروش عینک که قصد داشت از نظرات مشتریانش برای کسب بک لینک برای خودش استفاده کند سایت خاطی را مجازات کرده است.

 

4# الگوریتم های بک لینک ها در رتبه بندی گوگل 

 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - فاکتورهای بک لینک برای رتبه بندی گوگل

 

80. سن دامنه لینک داده شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

بک لینک های دامنه های مسن تر احتمالا خیلی قوی تر از بک لینک های دامنه های کم سن هستند.

 

81. تعداد دامنه های خالص لینک داده شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.8)

تعداد دامنه های ارجاع شده یکی از مهمترین معیار های رتبه بندی الگوریتم های گوگل است.
نموار MOZ زیر را ببینید:

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - تعداد دامنه های خالص لینک داده شده

 
82. تعداد لینک های ارسال شده از آی پی های کلاس c (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

لینک هایی که از طرف سایت های با کلاس IP class c یا آدرس آیپی های جداگانه به سایت شما می رسند،  نشان از طیف گسترده تری از سایت هایی هستند که به سایت شما بک لینک می دهند.

 
83. تعداد صفحات لینک شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

تعداد صفحه های لینک داده شده حتی اگر همه صفحات از یک دامنه هم باشند یک معیار رتبه بندی وبسایت حساب می شود. 

 

84. متن جایگزین یا تگ ATL تصاویر (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

متن جایگزین، نسخه تصویری از انکور تکست ها است.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

در مورد انکور تسکت بیشتر بیاموزید: تاثیر انکور تکست Anchor Text بر سئو و نحوه بهینه سازی انکور تکست سایت

  [/box]

85. لینک های از دامنه های gov. و edu.  (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

اگر چه Matt Cutts  گفته است که پسوند دامنه فاکتور مهمی برای سایت نیست، اما تمام سئوکاران فکر می کنند که سایت های با پسوند edu. , gov. مستثنی هستند. این سایت ها همیشه رتبه اعتماد بالایی دارند و  اگر بتوانید از این وبسایت ها بک لینک مستقیمی بگیرید توانسته اید کار بسیار مهمی انجاد داده باشید. در مورد رتبه اعتماد میتوانید در وبسایت مقاله بسیار مهمی را بخوانید.

 

86. اعتبار صفحه های لینک داده شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

رتبه اعتماد صفحه مرجع نیز فاکتور بسیار مهمی در رتبه بندی وبسایت است.

 
87. اعتبار دامنه های لینک داده شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

اعتبار دامنه مرجع ممکن است نقشی مستقل از اهمیت لینکی که داده در رتبه بندی وبسایت ایفا کند.

 

88. لینک های وارده از طرف رقبا (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

لینک هایی که از طرف رقبای سایت که در نتایج جستجوی موتور جستجو ظاهر می شوند، بسیار مهم تر از لینک هایی هستند که از طرف سایر سایت ها به سایت شما وارد می شوند.

 

89. صفحه های که از صفحات اجتماعی لینک داده شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

میزان اشتراک در صفحات اجتماعی می تواند ارزش لینک را تحت تاثیر قرار دهد. در واقع میزان اشتراک گذاری یک برگه در رتبه بندی گوگل برای آن برگه رابطه مستقیم دارد.

 

90. لینک هایی از همسایه های بد (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

لینک هایی از همسایه های بد می تواند به سایت شما صدمه بزند. زیرا این کار ارتبه اعتماد وبسایت شما را نیز کاهش خواهد داد.

 
91. پست های مهمان (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

چون ممکن است لینک هایی که از پست های مهمان می آیند بخصوص وقتی در بخش نویسنده پست دیده می شوند، بخشی از کمپین کلاه سفید سئو باشند، به همین دلیل به اندازه لینک هایی که درون متن محتوای پست می آیند با ارزش نیستند. به همین دلیل لینک درون پست های مهمان در رتبه بندی وبسایت وابسته به اعتبار سایت پذیرنده پست مهمان است.

 

92. لینک های به دامنه صفحات خانگی که در صفحه نشسته است. (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

لینک هایی که به صفحه خانگی مرجع می روند ممکن است نقش مهمی در ارزیابی سایت و وزن دهی به لینک داشته باشند. 

 
93. لینک هایی که نباید دنبال شوند. (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

در واقع شما با استفاده از این روش به موتورهای جستجو خبر می‌دهید که این لینک نباید در محاسبه رتبه صفحه وارد شود، ولی با این کار همچنان اجازه ایندکس این صفحات را به موتورهای جستجو می‌دهید.

 
94. انباشتگی از یک نوع لینک (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

داشتن درصد غیر طبیعی زیادی لینک های ورودی از یک دامنه واحد ممکن است نشانه ای از هرزنامه وب باشد. و در رتبه بندی وبسایت تاثیر منفی خواهد داشت. 

 

95. لینک های حمایت شده یا هر صفت دیگری که بتوان به لینک ها نسبت داد (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

لینک هایی که صفتی مانند اسپانسر و شریک را با خود یدک می کشند، از ارزش آن لینک می کاهند. این گونه لینک ها بیشتر در وبسایت های لاتین به کرات دیده شده اند.

 

96. لینک های متنی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

لینک های جاسازی شده در داخل محتوای یک صفحه بسیار قوی تر از لینک های یک صفحه خالی یا لینک هایی که هر جای دیگری از سایت پیدا شده اند، در نظر گرفته می شوند.

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - لینک های متنی

 

 

97. مسیردهی 301 بیش از حد به صفحه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

لینک هایی که از آدرس دهی مجدد 301 می آیند رتبه تعدادی یا حتی شاید همه صفحات را کاهش می دهند.

 

98. بک لینک انکر تکست یا متن نوشته بک لینک (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

انکر تکست ها معمولا توصیفات دقیق تری از آنچه در محتوا نیامده است ارائه می کنند، و امروزه مثل قبل پر اهمیت نیستند اما هنوز هم سیگنال های ارتباطی مهمی در ابعاد کوچک تر ارسال می کنند.

 
99. لینک های داخلی انکر تکست (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

انکر تکست های داخل متنی سیگنال ارتباطی ارسال می کنند است، اگر چه احتمالا وزنی متفاوت با انکر تکست های بک لینک خواهند داشت.

 

100. توصیفات عنوان لینک (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

عنوان لینک یا توصیفی که وقتی موس روی لینک قرار دارد ظاهر می شود، هم یک سیگنال ارتباطی ضعیف ارسال می کند. 

 

101. TLD های کشوری بخش آدرس دامنه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

لینک گرفتن از پسوند دامنه های کشوری خاص  (co.uk .de .ja. ) ممکن است در کسب رتبه بهتر در آن کشور به سایت کمک کند.

 

102. موقعیت لینک در محتوا (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

لینک ها در آغاز مقاله ها، وزن بیشتری از لینک ظاهر شده در پایان محتوا در رتبه بندی وبسایت خواهد داشت.

 

103. موقعیت لینک در صفحه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

لینک های جاسازی شده در محتوای یک صفحه از لینک های پایین صفحه و یا نوار کناری صفحه تاثیر قوی تری در ربته بندی گوگل دارند

 

104. میزان ارتباط دامنه مرجع (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

یک لینک از سایت در حوزه مشابه از یک لینک از یک سایت کاملا نامربوط قوی تر است. به همین دلیل است که هر استراتژی جستجو سئو سعی در به دست آوردن لینک های مرتبط دارد. لینک های مرتبط رابطه مستقیمی با رتبه بندی گوگل دارند. هر چه بیشتر از یک دامنه مرتبط با محور خود، بک لینک بگیرید رتبه بندی وبسایت بهتر خواهد شد.

 

105. میزان ارتباط سطح صفحه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

 الگوریتم hillTop  می گوید: 

لینک از یک صفحه مرجع مرتبط به محتوا، خیلی قوی تر از یک لینک از یک صفحه غیر مرتبط است”.

 

106. متن در اطراف لینک (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

احتمالا گوگل  نمی داند که لینکی که از یک سایت دور آمده است یک توصیه مثبت است یا یک نوشته منفی، اگر شما در حول و حوش همان لینک در متن، لینکی بدهید گوگل می فهمد که به لینک ارجاعی چه وزنی بدهد و با آن چطور برخورد کند.

 
107. کلمه کلیدی در عنوان (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

گوگل به لینک هایی که شامل کلمات کلیدی در عنوان صفجه هستند توجه فوق العاده ای دارد.

 

108. سرعت دریافت لینک مثبت (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

سرعت دریافت لینک های مثبت باعث بهبود رتبه بندی وبسایت می شود.

 

109. سرعت دریافت لینک های منفی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

سرعت دریافت لینک های منفی باعث کاهش رتبه وبسایت در رتبه بندی گوگل میشود.

 

110. لینک هایی از طرف صفحات هاب (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

لینک گرفتن از صفحات هاب در یک موضوع خاص، یک نسخه ویژه درنظر گرفته می شود.

 

111. لینک هایی از طرف سایت های معتبر (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.7)

لینک های دریافتی از سایت های معتبر ارزش بیشتری از لینک های دریافتی ازسایت های کوچک در آن حوزه خواهد بود. اهمیت این معیارت رتبه بندی وبسایت را نزد گوگل میتوانید ببینید.

 

112. لینک هایی از ویکیپدیا به عنوان منبع (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

برخی از مردم معتقدند که گرفتن بک لینک از ویکی پدیا به میزان اعتماد شما می افزاید و آن را از نظر موتور جستجو قوی می کند، این لینک ها معمولا از نوع لینک هایی هستند که نباید دنبال شوند.

 
113. هماهنگی در جریان بک لینک ها (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

گوگل به متن هایی که اطراف بک لینک های شما باشد، توجه خاصی دارد و از آنها برای تشخیص بهتر ماجرای صفحه و موضوع برگه و وبسایت استفاده کند. در نتیحه از آن برای رتبه بندی وبسایت استفاده خواهد کرد.

 

114. قدمت بک لینک ها (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

لینک های قدیمی تر بیشتر از لینک های تازه تر در رتبه بندی وبسایت تاثیر دارند.

 

115. لینک هایی از سایت های واقعی به وسیله Splogs (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

با توجه به گسترش شبکه های وبلاگ، احتمالا گوگل بین لینک هایی که از سایت های واقعی می آیند و لینک هایی که از وبلاگ های جعلی می آیند با استفاده از علامت تجاری و سیگنال های تراکنش کاربران تمایز قائل می شود و به آنها وزن متفاوتی می دهد.

 

116. پروفایل طبیعی لینک (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

یک سایت با پروفایل طبیعی لینک، در رتبه بندی وبسایت ها بالاتر خواهد بود و در بروز رسانی با دوام تر ظاهر خواهد شد.

 
117. لینک های دو طرفه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

صفحه شمای لینک گوگل یک لیست از الگوهای تبادل لینک را ارائه کرده است که باید از ساخت آنها اجتناب کنید.

 

118. لینک هایی که از طرف کاربر محتوایش تضمین شده است (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

گوگل قادر به شناسایی لینک هایی که محتوایش از طرف کاربر ساخته شده است در برابر لینک هایی که توسط مالک سایت تولید شده است هست و به آنها وزن های متفاوتی از هم تخصیص می دهد. 

 

119. لینک هایی از 301 (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

لینک هایی از مسیر دهی مجدد 301 در مقایسه با لینک های مستقیم کمی ضعیف تر هستند ولی شبیه هم عمل می کنند.

 
120. میکروفرمت های schema.org (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

صفحات دارای میکروفرمت،
رتبه های بالاتری نسبت به صفحات مشابه بدون میکروفرمت در نتایج رتبه بندی موتور جستجو کسب می کنند.

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند- میکروفرمت های schema.org

121. لیست های DMOZ  (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

اغلب متخصصان عقیده دارند که گوگل به سایت هایی که بر اساس دایرکتوری های DMOZ لیست بندی شده اند کمی بیشتر اعتماد می کند.

 

122. رتبه اعتماد سایت های لینک داده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

قابل اعتماد بودن رتبه سایت لینک دهنده موجب می شود بخشی از رتبه اعتماد آن به سایت شما هم منتقل شود.

 

123. تعداد لینک های خروجی در صفحه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

صفحه با تعداد لینک های خروجی محدود از صفحه ای با لینک های خروجی بیشتر در رتبه بندی وبسایت ها بهتر هستند.

 

124. لینک های پروفایل انجمن ها (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

گوگل به علت اسپم های زیادی که از طرف فروم ها و انجمن ها ساخته می شود، به لینک های خروجی فروم ها ارزش زیادی نمی دهد.

 

125. تعداد کلمات محتوای لینک داده شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

یک لینک خروجی از یک پست 1000 کلمه ای با ارزش تر از یک لینک خروجی از یک پست 25 کلمه ای است. در واقع ارزش لینک ها با میزان محتوا رابطه مستقیمی در رتبه بندی وبسایت دارند. هر چه بیشتر محتوا داشته باشید، ظرفیت نگه داری لینک های بیشتر
با ارزش ثابت و متناسب  خود را خواهد داشت.

 

126. کیفیت محتوای لینک داده شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

لینک های خروجی از محتواهای ضعیف و  ساده از لینک های خروجی از محتواهای قوی و دارای صوت و تصویر مرتبط، کم ارزش تر هستند. 

 

127. لینک هایی که در تمام صفحات سایت حضور دارند (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

Matt Cutts می گوید:

“لینک هایی که در تمام صفحات سایت حضور دارند به عنوان یک لینک فشرده شمرده می شوند”.

 

 

5# فاکتورهای مربوط به تعامل با کاربران در رتبه بندی گوگل

 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - تعامل با کاربران

 

128. کلیک ارگانیک در راستای نرخ برای یک کلمه  کلیدی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

صفحه هایی که کلیک های بیشتری در راستای نرخ دریافت می کنند، رتبه صفحه بالاتری نسبت به بقیه برای یک کلمه کلیدی خاص کسب می کنند.

 

129. نرخ کلیک از طریق رتبه ی ارگانیک برای همه کلمات کلیدی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

صفحه هایی که کلیک های بیشتری در راستای نرخ برای همه کلمات کلیدی دارند می تواند به خاطر دستکاری انسانی یا سیگنال های تراکنش کاربر، رتبه بیشتری کسب کنند.

 
130. نرخ پرش (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

هیچ سئو کاری از با نقاط عطف نرخ پرش موافق نیست یا در واقع همه آنها با بیشتر این بحث یک نظر همگانی ندارند. (منظور تنوع اختلافات است.) اما در رتبه بندی گوگل از آنها به عنوان معیاری برای سنجش کیفیت استفاده میشود. در واقع نرخ پرش اندک برای بک برگه، به گوگل میگوید این برگه محتوای خوبی دارد. پس گوگل در رتبه بندی وبسایت برای نرخ پرش اهمیت زیادی قائل است.

 

131.ترافیک مستقیم (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

گوگل با استفاده از داده های کاربر در کروم چک می کند که کاربر در سایت چه فعالیت هایی انجام داده است. مسلما سایتی که کاربر در آن عکس ها را باز کرده و ویدیو های رو تماشا کرده و ترافیک مستقیم بالاتری دارد از سایت های با ترافیک پایین تر رتبه بیشتری کسب می کند.

 

132.ترافیک تکراری (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

سایت هایی که بازدید کننده ها از صفحه آن خارج می شوند و دوباره به آن بر می گردند ممکن است گوگل رتبه شان را بهبود ببخشد.

 

133. سایت های مسدود شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

گوگل سرویس سایت های مسدود شده را در کروم مسدود کرده است، اما هنوز پاندا از این سرویس به عنوان سیگنال کیفیت استفاده می کند. این یعنی همین که وبسایتی مسدود شده باشد در رتبه بندی گوگل امتیاز منقی دریافت میکند.

 

134. بوک مارک مرورگر کروم (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

ما می دانیم که گوگل اطلاعات مرورگر استفاده شده را جمع آوری می کند. صفحات بوک مارک شده از گوگل امتیاز می گیرند. در واقع وبسایت هایی که جزو مورد علاقه های کاربر هستند در رتبه بندی گوگل امتیاز مثبتی دریافت خواهند کرد.

 

135. داده های نوار ابزار گوگل (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

همه می دانیم که گوگل از داده های نوار ابزار برای رتبه بندی وبسایت استفاده می کند اما دقیقا مشخص نیست این داده ها که گوگل از نوار ابزار بر می دارد دقیقا چه هستند.

 

136. تعداد کامنت ها (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

صفحه هایی با کامنت های بسیار، سیگنال خوب برای تراکنش های کاربر و کیفیت محتوا می فرستند. همچنین در رتبه بندی وبسایت ها، از تعداد دیدگاه هایی که صرفا تشکر کلیشه ای ندارند برای بهبود رتبه اعتماد وبسایت نیز در رتبه بندی گوگل استفاده میشوند.

 

137. زمان Dwell (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

زمان dwell، یعنی مدت زمانی که کاربر پس از جستجو وارد صفحه ای می شود و دوباره به موتور جستجوگر باز می گردد،
هر چه این زمان بیشتر باشد آن سایت سیگنال کیفیت دریافت می کند. دقیقا این مورد شبیه نرخ پرش است، یعنی کاربر پس  از امتحان اولین سایت خود در نتایج گوگل به هر چه دیرتر به گوگل برگردد، یعنی بیشتر در وبسایت مانده است و این زمان بیشتر در رتبه بندی گوگل امتیاز مثبتی خواهد بود.

 

6# الگوریتم های اختصاصی و ویژه در رتبه بندی گوگل

 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - الگوریتم های اختصاصی و ویژه

 

138. پرسمان هایی که باعث تغییرات می شوند. (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

گوگل به صفحات جدیدتر برای برخی از جستجو ها امتیاز می دهد.

 

139. پرسمان هایی که باعث تنوع می شوند. (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

در رتبه بندی گوگل ممکن است برای برخی کلمات کلیدی مبهم خودش تنوع در نتایج موتور جستجو ایجاد کند.

 

140. تاریخچه کاربری مرورگر (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

سایت هایی که شما به طور مرتب بعد از وارد شدن به حساب گوگل خود از آنها بازدید میکنید در نتایج موتور جستجو یک جهش بلند خواهند داشت. در رتبه بندی وبسایت گوگل از میزان اعتباری که به شخصه برای وبسایت ها قائل هستید در کنار داده های دیگر کاربران برای رتبه بندی وبسایت استفاده میکند.

 

141. تاریخچه جستجوی کاربر (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

نتایج یک جستجو در موتور جستجو برای جستجو های بعدی هم استفاده می شود، به طور مثال اگر شما قبلا لغت “بازاریابی اینترنتی” را جستجو کرده بودید اگر دوباره بخواهید لغت “بازاریابی” را در گوگل جستجو کنید، گوگل نتایج سایت های مبتنی بر “بازاریابی اینترنتی” را بالاتر از بقیه نشان خواهد داد. بیشتر اوقات شاید متوجه شده باشید که چرا رنگ برخی نتایج در میان جستجو ها آبی تر از دیگر موارد است.

 

142. برچسب جغرافیایی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

گوگل اولویت را به سایت ها با IP سرور محلی و پسوند نام دامنه خاص کشور می دهد. وقتی از شبکه توزیع محتوا Content Delivery Netwwork یا به اختصار CDN استفاده کنید در رتبه بندی وبسایت ها امتیاز بیشتری خواهید داشت.

 

143. جستجوی امن (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

نتایج جستجوی گوگل با کلمات نامناسب یا محتواهای مناسب بزرگسالان برای زمانی که گزینه جستجوی امن روشن است، نشان داده نمی شود. البته این مورد در موتور جستجوی بینگ خودنمایی بیشتری میکند، در واقع وقتی به حساب خود وارد نشده باشید، (از حساب برای تشخیص سن استفاده میشود) در بینگ هر گونه محتوایی مغایر با سن کودک و نوجوان به طور کلی مسدود میشود. حتی تصاویر غیر اخلاقی نیز به شکلی بلوری نمایش داده میشود.

 

144. حلقه های گوگل پلاس (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

گوگل، نویسندگان و سایت های که شما به حلقه های گوگل پلاس تان اضافه کردید، را در رتبه های بالاتری قرار می دهد.
این کار به اعتبار وبسایت اضافه میکند. در واقع وقتی نویسندگان وبسایت شما حساب گوگل پلاس و نویسندگان گوگل دارند
و به عنوان تولید کننده محتوای ناب شناخته میشوند، در رتبه بندی گوگل دارای امتیاز هستند. البته این سیاست گوگل است که میخواهد کاربران را بیشتر با سرویس های خود درگیر کند. اگر چه گوگل در تولید یک شبکه اجتماعی خوب و مناسب، شکست خود را نسبت به گوگل پلاس پذیرفته است.

 

145. شکایت های DMCA (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

گوگل سایت هایی را که از آنها بابت قانون حق کپی رایت شکایت شده باشد را طبقه بندی و رتبه بندی وبسایت را دستخوش تغییر خواهد کرد در نتیجه رتبه آنها را کاهش می دهد. اهمیت این فاکتور سئو به دلیل ارتباط آن با تولید محتوا است.

 

146. تغییرات دامنه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

اصطلاحی به نام “بروز رسانی پاگنده ” در گوگل وجود دارد که سعی می کند در هر مرحله بروز رسانی گوگل، دامنه های بیشتری از نتایج موتور جستجو را بروزرسانی کند.

 

147. جستجوهای متقابل (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

گاهی گوگل نتایج متفاوتی را برای کلمات کلیدی که جستجو کرده ایم ارائه می دهد، مثلا اگر کلمه “خرید” را جستجو کنیم  ممکن است درنتایج به کلماتی مانند “جستجوهای پرواز” هم برسیم. البته این مورد بیشتر در حوزه جستجو های آسیای شرقی، آمریکا و اروپا دیده میشود.

 

148. جستجو های محلی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

گوگل اغلب نتایج محلی گوگل پلاس را بالاتر از نتایج رتبه صفحه موتور جستجو نرمال و ارگانیک قرار می دهد. 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - جستجو های محلی

 

149. جعبه خبرهای گوگل (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

کلمات کلیدی خاص مانند اسم باند ها باعث ساخت یک جعبه اخبار گوگل می شود.

 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - جعبه خبرهای گوگل

 

150. ترجیح برند های بزرگ (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

گوگل برای برندهای بزرگ برای عبارت جستجو با طول کوتاه شان، امتیاز بیشتری قائل می شود. 

 
151. نتایج فروش (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

گوگل گاهی “نتایج فروش گوگل” خود را در نتایج رتبه بندی موتورجستجو نمایش می دهد.

نتایج فروش

 

152. نتایج عکس ها (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

گوگل از یک لیست ارگانیک برای جستجو در جستجوی تصاویر گوگل استفاده می کند.

 

 

153. موارد استثنا مانند نتایج جستجو برای تخم مرغ عید پاک (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

گاهی زمانی یک عبارت جستجو را در جستجوی عکس گوگل وارد می کنید، از مشاهده نتایج که غیر قابل پیش بینی هستند تعجب می کنید.

 

154. نتایج سایت های تک برای برند ها  (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

دامنه یا کلمات کلیدی شبیه علائم تجاری، ممکن است چندین نتیجه از همان سایت را بالا بیاورد. این مورد در گوگل در سال 2010 تا به امروز پابرجا بوده و هست.

 

7# شاخص ها و سیگنال اجتماعی در رتبه بندی گوگل

 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - شاخص ها و سیگنال اجتماعی در رتبه بندی گوگل

 
155. تعداد توییت ها (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

مانند لینک ها، توییت کردن صفحه هم ممکن است رتبه صفحه را در گوگل تحت تاثیر قرار دهد. البته این کار باید واقعی باشد، به فاکتور بعدی توجه فرمائید:

 

156. اعتبار حساب های کابران توییتر  (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

احتمالا توییت هایی که  سن بالاتر و پروفایل نویسنده قوی تر و یا هزاران دنبال کننده دارند، بیش از یک توییت جدید که از حساب های کم نفوذ آمده است بر رتبه سایت اثر می گذارد.

 

157. تعداد لایک های فیس بوک (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

گوگل چون نمی تواند همه حساب های کاربران فیس بوک را رصد کند، تعداد لایک های فیس بوک یک صفحه را به عنوان سیگنال ضعیف برای آن صفحه در نظر می گیرد.

 

158. به اشتراک گذاری فیس بوک (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

اشتراک گذاری صفحه در فیس بوک چون مانند بک لینک ها عمل می کند، یک سیگنال قوی برای رتبه بندی وبسایت و صفحه ارسال می کند.

 

159. اعتبار حساب های کاربران فیس بوک (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

همانند توییتر، لایک ها و اشتراک گذاری ها از صفحات محبوب فیس بوک، وزن بیشتری کسب می کنند.

 
160. پین های پینترست (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

این احتمال وجود دارد که گوگل پین های پینترست را به عنوان یک سیگنال اجتماعی در نظر می گیرد. همچنین پین های وبسایت شما چون میتواند 

 

161. رای گیری ها در سایت های به اشتراک گذاری شبکه های اجتماعی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

احتمالا گوگل سایت های اشتراک گذاری را به عنوان یک سیگنال اجتماعی در نظر می گیرد.

 

162. تعداد تک های گوگل پلاس : گوگل پلاس +1 (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

احتمالا این سایت اجتماعی نیز به گوگل سیگنال اجتماعی می فرستد. به عبارتی خیلی بعید است که تاثیر گوگل پلاس در رتبه بندی گوگل مشاهده نکرد. گوگل پلاس شبکه خود گوگل است. اما از اینکه تا به امروز گوگل پلاس نداشته اید ناراحت نباشید چون تاثیر مستقیمی ندارد. ولی به این معنی نیست که در رتبه بندی وبسایت بی تاثیر باشد.

 

163. اعتبار کابر اکانت گوگل پلاس (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

این منطقی است که گوگل پلاس از اکانت های معتبر بیشتر از اکانت های با دنبال کننده کم وزن بیشتری دریافت کند.

 
164. ناشرین شناخته شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

گوگل Authorship این امکان را برای نویسندگان فراهم آورده تا با ثبت مالکیت محتوایی که تولید می نمایند خود را به عنوان متخصص در زمینه های گوناگونی که مطلب می نویسند معرفی نمایند. گوگل با توجه به سابقه یک نویسنده به کیفیت مطالب نوشته شده امتیاز خواهد داد.

 

165. سیگنال های ارتباطی با شبکه های اجتماعی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

گوگل احتمالا از اطلاعات مرتبط حساب کاربری که محتوا را به اشتراک گذاشته و نوشتار اطراف لینک برای رتبه بندی وبسایت استفاده می کند.

 

166. سیگنال های شبکه های اجتماعی سطح سایت (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

سیگنال های اجتماعی گسترده در سایت ممکن است قدرت کلی سایت را افزایش دهد و در نتیجه دید جستجو برای همه صفحات آن سایت افزایش خواهد یافت. پس پروفایل شبکه های اجتماعی خود را درست کنید تا در رتبه بندی وبسایت خود امتیازی داشته باشید.

  

8# شاخص ها و سیگنال برند ها و شرکت ها در رتبه بندی گوگل

 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - شاخص ها و سیگنال برند ها و شرکت ها

 

 

167. انکور تکست های نام برند (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

انکور تکست های برند ساده و در عین حال قدرتمندی هستند و سیگنال برند ارسال می کنند.

 

168. جستجوهای برند شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

وقتی بارها یک عبارت در کنار عبارات دیگر جستجو کنید، گوگل قانع می شود که آن کلمه کلیدی را به عنوان برند (ترند) در نظر بگیرد.

 

169. سایتی که صفحه فیس بوک و لایک دارد (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

برند ها مایل هستند که یک صفحه فیس بوک با تعداد زیادی لایک داشته باشند.

 

170. سایتی که پروفایل توییتر و دنبال کننده دارد (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

پروفایل های توییتر با دنبال کننده های بسیار، سیگنال برند محبوب برای گوگل می فرستد.

 

171. صفحه شرکت رسمی لینکدین (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

اغلب شرکت های تجاری واقعی، یک صفحه لینکدین برای شرکت شان دارند.

 

172. لیست کارمندان در لینکدین (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

داشتن پروفایل لینکدین که نشان بدهد که کارمندان برای شما کار می کنند یک سیگنال برند ارسال می کند.

 

173. حقیقی بودن حساب های رسانه های اجتماعی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 05)

مسلما بین حساب اجتماعی که مثلا 1000 دنبال کننده دارد و فقط 2 پست دارد و حسابی که 1000 دنبال کننده دارد و تراکنش های کاربری زیادی در آن صورت گرفته است، تفاوت زیادی وجود دارد.

 

174. یادآوری برند ها در سایت های خبری (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

برند های بزرگ همواره در سایت های خبری گوگل یاد آوری می شوند. در حقیقت این برند های بزرگ فید خودشان را در صفحه اول دارند.

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - یادآوری برند ها در سایت های خبری

 
175. روابط استنادی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

برند ها بدون لینک دادن به آنها یادآوری می شوند. نام برند بدون اینکه حتی هایپرلینک شده باشد باز هم یک سیگنال برند ارسال می کند.

 

176. تعداد مشترکان RSS سایت  (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

گوگل داده های مشترکان RSS سایت را به عنوان یک سیگنال محبوبیت یا برند ارسال می کند.

 
177. موقعیت جغرافیایی با موقعیت های لیست شده در گوگل پلاس (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

اغلب مشاغل دارای دفتر کار هستند، منتها در رتبه بندی گوگل از وجود دفتر اداری و ساختمان کاری برای بزرگ بودن یا نبودن برند وبسایت استفاده میشود.

 

178. وبسایت – آیا مالیات پرداخت میکند (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

MOZ گزارش می دهد که آیا سایت به فعالیت های مرتبط با پرداخت مالیات می پردازد یا نه مالیات نمی پردازد.

 

9# فاکتور های وب اسپم درون سایت در رتبه بندی گوگل

 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - فاکتور های وب اسپم درون سایت در رتبه بندی گوگل

 

179. مجازات پاندا (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

سایت هایی با محتوای کم کیفیت که از طریق الگوریتم پاندای گوگل جریمه شده اند قابلیت مشاهده شان از چشم موتور جستجو کم خواهد شد.

 

180. لینک هایی به همسایه های بد (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

لینک دادن به سایت های همسایه بد مانند سایت های داروخانه یا سایت های وام دهی از پدیدار شدن در صفحه نتایج خواهد کاست. 

 

181. مسیردهی های مجدد (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

مسیر دهی های مجدد نباید اتفاق بیافتند اما اگر رخ داد سایت جریمه نمی شود منتهی سایت ایندکس گذاری نمی شود.

 

182. آگهی های انحرافی یا پاپ آپ ها (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

آگهی های انحرافی و آگهی های پاپ آپ ها سیگنال کیفیت پایین محتوا می فرستند. در واقع گوگل میگوید امضای یک سایت بد پاپ آپ های آزار دهنده ی آن است.

 

183. سایت بیش از حد بهینه سازی شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

سایتی که فاکتورهای درون برگه مانند بارگذاری سایت با تعداد مشخصی از کلمات کلیدی، استفاده از کلمات مشخصی در برچسب سرصفحه و دکوراسیون بیش از حد کلمات کلیدی دارد، ممکن است تاثیر منفی روی رتبه بندی سایت داشته باشد. 

 

184. صفحه بیش از حد بهینه سازی شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

افراد زیادی گزارش داده اند که پنگوئن گوگل بیشتر صفحاتی را که دارای کلمات کلیدی خاصی هستند را هدف قرار می دهد. البته این اعتقاد وجود دارد، پنگوئن برخلاف پاندا در ارزیابی، با هر برگه به طور مجزا برخورد میکند.

 

185. آگهی های بالای خط مخلوط (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

الگوریتم طرح بندی صفحه، سایت هایی که آگهی های بسیاری بالای خط تا دارد را جریمه می کند.

 

186. مخفی کردن لینک های وابسته (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

تلاش زیاد برای مخفی کردن لینک های وابسته، مخصوصا با پنهان کاری ممکن است برای سایت جریمه به همراه بیاورد.

 

187. سایت های وابسته (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

گوگل زیاد طرفدار سایت های وابسته نیست و هدف سایت های وابسته را کسب درآمد می داند و آنها را برای بررسی های دقیق تر علامت گذاری می کند.

 
188. محتوای خودکار تولیده شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

گوگل اصلا طرفدار محتواهای تولید شده خودکار نیست و اگر سایت شما محتوایش توسط یک ماشین تولید شده باشد، ممکن از طرف گوگل ایندکس گذاری نشود و یا مجازات شود. منظور وبسایت های دایرکتوری است که صرفا خاص استفاده کاربران است.

 

189. دستیابی به رتبه مجسمه شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

مدل سازی بیش از حد لینک ها با nofollow ساختن آنها و لینک های ورودی بیش از حد، ممکن است نشانه ای از بازی دادن سیستم باشد و جریمه در پی خواهد داشت. وقتی همه لینک های خروجی را نوفالو کنید، گوگل فکر میکنید که در حفظ رتبه بندی وبسایت خود وسواس دارید، پس این یعنی شما میخواهید الگوریتم ها را دور بزنید.

وقتی لینک های درون محتوای خود را نوفالو کنید در افزونه سئو Yoast چراغ نارنجی نمایش داده میشود

 

190. آی پی آدرسی که به عنوان اسپم پرچم گذاری شده است. (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

اگر آدرس IP سرور شما به خاطر اسپم پرچمگذاری شده باشد،  ممکن است تمام سایت های بر روی آن سرور صدمه ببینند.

 

191. متاتگ های اسپم شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

بازی با کلمات کلیدی ممکن است برای متاتگ ها هم اتفاق بیافتد، اگر گوگل متوجه شود که شما کلمات کلیدی را برای بازی با الگوریتم ها اضافه کرده اید ممکن است سایت شما را جریمه کند.

200 معیارگوگل برای رتبه بندی سایت ها

 

 

10# فاکتورهای وب اسپم برون از سایت در رتبه بندی گوگل

 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - فاکتورهای وب اسم برون از سایت

 

192. هجوم غیر طبیعی لینک ها (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

هجوم ناگهانی و غیر طبیعی از لینک ها یک نشانه مطمئن از آتش از اسپم است.

 

193. مجازات پنگوئن (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

سایت هایی که از طرف پنگوئن گوگل جریمه شده اند از دید موتور جستجو دور خواهند ماند.

 

194. پروفایل لینک با درصد بالا از لینک های با کیفیت پایین (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

تعداد زیادی از لینک ها از منابعی که معمولا توسط متخصصین سئو کلاه سیاه استفاده می شود (مانند نظرات وبلاگ و پروفایل انجمن) ممکن است نشانه ای از بازی با سیستم باشد.

 

195. ارتباط با دامنه های لینک داده شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

متخصصان سایت MicroSiteMasters.com دریافتند که سایت های با تعداد زیادی لینک از سایت های غیر مرتبط ، بیشتر مستعد مجازات پنگوئن هستند.

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - ارتباط با دامنه های لینک داده شده

 

196. هشدار های لینک های غیر طبیعی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

گوگل روزانه هزاران پیغام با عنوان “ابزار وب مستر گوگل: لینک های غیر طبیعی تشخیص داده شد” ارسال می کند. ممکن است صددرصد ارسال نشود اما در صورت مشاهده این هشدار منتظر افت رتبه بندی وبسایت باشید.

 

197. لینک هایی از همان کلاس C IP (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

دریافت تعداد زیادی لینک از سایت هایی در همان IP سرور،  ممکن است نشانه ای از “شبکه ای از وبلاگ ها برای ساخت لینک” باشد.

 

198. انکر تکست های مسموم (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

وجود انکر تکست های مسموم در سایت، ممکن است نشانه ای از اسپم یا هک شدن سایت باشد که ممکن است به رتبه سایت شما آسیب بزند. 

 

199. مجازات دستی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

گاهی گوگل طبق کتابچه راهنمای Interflora fiasco ممکن است سایت ها را جریمه کند. وقتی کار به جایی بکشد، که کارشناسان گوگل شخصا دست به کار شوند و وبسایت شما را بررسی کنند بدانید اگر متخلف باشید، شانس زیادی ندارید که به این زودی ها دوباره به نتایج گوگل برگردید.

 

200. لینک های فروشی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

لینکهای فروشی قطعا می تواند روی ابزار رتبه صفحه تاثیر منفی بگذارد و ممکن است قابلیت مشاهده سایت درنتایج موتور جستجوی کاهش دهد.

 

201. ابزار رد کردن 

استفاده از “ابزار رد کردن” ممکن است مجازاتی که به صورت دستی یا الگوریتمی از طرف سایت هایی که قربانی سئوی منفی شده اند را حذف کند.

 

202. درخواست تجدید نظر

یک در خواست تجدید نظر موفق می تواند مجازاتی که برای سایت شما تعیین شده است را پاک کند.

 

203. جعبه شن SandBox گوگل

گاهی اوقات وقتی سایت های خبری مورد هجوم ناگهانی تعداد زیادی لینک قرار بگیرد، موقتا به جعبه شنی گوگل وارد می شود تا از دید موتور های جستجو دور شود تا جریمه نشود.

 

204. رقص گوگل 

گاهی گوگل با استفاده از الگوریتم های تازه اختراع شده سعی می کند تا رتبه ها را تکانی بدهد تا مشخص شود کدام سایت ها با الگوریتم ها بازی می کنند.

 

205. لینک های موقت

گوگل افرادی که پست های اسپم می گذارند و بعد سریع هم آن ها پاک می کنند را شناسایی می کند، و همین طور قالب لینک موقعیت اسپم آنها را شناسایی می کند.

 

حالا نوبت شماست، 

به سایت تان برگردید و سعی کنید این فاکتورها را در سایت تان چک کرده و به بهود رتبه سایت تان در گوگل کمک کنید.

با وجود این که ایمیل مارکتینگ روشی قدرتمند در بازاریابی اینترنتی است، اما تنها استفاده از آن ضامن موفقیت شما نیست. ایمیل مارکتنیگ زیر مجموعه دیجیتال مارکتینگ است. بنابراین باید بدانید چطور در این نوع بازاریابی به بهترین نتایج را دست کنید.

اما برای بهترین استفاده از ایمیل مارکتینگ چه تکنیک هایی باید استفاده کرد؟ در این مقاله 4 نکته برای بهبود ایمیل مارکتینگ را با هم بررسی می کنیم.

هنگام نوشتن ایمیل؛ جمله بندی ها را با دقت بررسی میکنید، تیتر ها را در جای مناسب می نویسید و به خوبی می‌دانید که قرار است در رابطه با چه چیزی شروع به نوشتن کنید. بعد از رعایت تمامی این نکات نگارشی ایمیلِ خود را ارسال می کنید، اما بعد از مدتی متوجه می شوید که آن بازخوردی که انتظارش را داشتید دریافت نکرده اید. مشکل کجاست؟ چرا با وجود رعایت تمامی نکات نگارش یک ایمیل مناسب باز هم راه نتیجه دلخواه نرسیدید؟ در پاسخ به سوالات می‌توان گفت که نکات دیگری هم در ایمیل مارکتینگ وجود دارد که هر کدام اهمیت خود را دارند.

 

 چگونه ایمیلی بنویسیم که کاربران انتظار دریافتش را دارند؟

وقتی شما ایمیل های خود را چک می کنید ترجیح می دهید ایمیلی از دوستتان دریافت کرده باشید یا  یک ایمیل تبلیغاتی؟  فکر کنم جواب ساده است. کمتر کسی پیدا می شود که با علاقه ایمیل های تبلیغاتی را بررسی کند.  نکته مهم اینجاست.  شما وقتی قصد نوشتن یک ایمیل تبلیغاتی را دارید باید طوری بنویسید که  انگار در حال نوشتن یک ایمیل دوستانه هستید. در واقع مشتریان و کاربران شما باید با شما تا حدی احساس صمیمیت کنند. به نکات زیر برای نوشتن یک ایمیل دوستانه دقت کنید.

 

1# آیا ایمیل مفیدی ارسال می کنید

 فکر کنید در حال نوشتن ایمیل برای یک شخص هستید نه برای لیستی از مشتریان خود. این موضوع باعث شخصی سازی ایمیل های شما می شود و به کاربران شما حس بهتری می دهد. هرچه از صمیمیت و حس اعتماد بین شما و کاربرانتان بیشتر شود احتمال خرید آنها نیز افزایش پیدا میکند. از اینکه برای هر مسئله کوچکی اقدام به ارسال ایمیل کنید بپرهیزید. این موضوع به مرور باعث می شود مشتریان شما ایمیل هایتان را کم اهمیت بشمارند. تنها زمانی که یک موضوع مهم برای ارائه دارید اقدام به ارسال ایمیل کنید. با این کار مخاطبین شما به مرور متوجه می‌شوند که هنگامی از شما ایمیل دریافت می کنند که موضوع مهمی وجود داشته باشد. فقط زمانی که به مشتریان خود احتیاج دارید برای آنها ایمیل نفرستید. ایمیل هایی ارسال کنید که مشتریان شما احساس کنند مطلب آن  برایشان مفید است و شما به منفعت آنها نیز اهمیت داده اید.

 

2# ایمیل های هدفمند ارسال کنید

 ارسال ایمیل های تبلیغاتی بخشی از کار شماست  و این یک امر طبیعی است. اما وقتی اقدام به دریافت ایمیل کاربران خود می کنید  آن ها را آگاه کنید که قرار است چنین ایمیل‌هایی دریافت کنند.این کار باعث می شود مخاطبین شما متوجه شوند که به آنها احترام می گذارید. با وجود این که گفتیم ایجاد احساس صمیمیت بین شما و کاربرانتان باعث بهبود کار شما می شود اما اگر از حد بگذرد اثر منفی دارد. برای مثال در ایمیل هایتان بیش از اندازه از نام کاربرانتان استفاده نکنید. این کار باعث می‌شود که ایمیل های شما مصنوعی به نظر برسند. به کاربرانتان یادآوری کنید که تنها نیستند.  به آنها بگویید که مشکلات و کشمکش های آنها را می دانید و در آخر اعلام کنید که چطور می توانید  با خدمات خود به آنها کمک کنید.این موضوع باعث می‌شود که مشتریان شما حس اعتماد  و میل بیشتری برای خرید از شما پیدا کنند. یکی دیگر از نکات مهم در نوشتن یک ایمیل  تبلیغاتی موفق این است که جذابیت را در تمام محتوای ایمیل حفظ کنید و باعث جلب توجه کاربران شوید. به منظور این کار به این نکات توجه کنید: هنگام نوشتن ایمیل هایتان در نظر داشته باشید که به چه اندازه می نویسید.  هیچکدام از کاربران شما برای خواندن یک ایمیل خیلی طولانی مشتاق نیستند. برای خودتان چالش ایجاد کنید که با ویرایش بعدی ایمیل خود اندازه آن را کمتر کنید. اگر ایمیل های شما بیش از اندازه طولانی باشند حتی افرادی که تا به حال شما را دنبال می‌کردند ممکن است به مرور دیگر ایمیل های شما برای آنها جذاب نباشد و به تدریج احتمال از دست دادن مشتریانتان  وجود خواهد داشت.

 

3# تلاش برای یک ایمیل مارکتینگ موفق

ایده های مختلف

فرض کنید که در حال صحبت حضوری با کاربرانتان هستید. در چنین موقعیتی در بین صحبت هایتان شما حتما اقدام به پرسش سوالاتی از آن ها می کنید.  این روند را در ایمیل هایتان هم حفظ کنید. با این کار کسانی که ایمیل شما را می خوانند احساس نزدیک بودن با شما را خواهند داشت.

سعی کنید کلماتی که استفاده می کنید برای مثال کلماتی که برای احترام در ابتدا یا انتهای ایمیل می‌نویسید تکراری نباشند. این کار باعث می شود که ایمیل شما طبیعی تر جلوه کند و از آن حالت ماشینی  و اتوماتیک دور شود دوری از تکرار و استفاده از کلمات مختلف در ایمیل ها باعث ایجاد احساس  اطمینان خاطر در مخاطبین شما می‌شود.

این فکر که ایمیل مارکتینگ ارسال یک پیام تبلیغاتی خشک با یک فرمول خاص است را دور بریزید. ایمیل شما باید حالتی از یک صحبت دوستانه بین شما و کاربرانتان باشد. دقت کنید که از چه کلماتی استفاده میکنید. هر چه حس اطمینان در مخاطبین شما بیشتر شود تمایل آنها به خرید محصولات و استفاده از خدمات شما نیز بیشتر می‌شود.

طبیعی است که شما این ایمیل ها را برای سرگرمی نمی نویسید، بلکه برای ارائه و معرفی خدمات و محصولات خود و در نهایت فروش آنها اقدام به استفاده از ایمیل مارکتینگ می کنید. اما برای تبدیل مخاطبین خود به خریدار  چه نکاتی را باید در نظر بگیرید؟ نکات زیر به شما در یافتن پاسخ این سوال کمک می کند.

شما باید بین خود و کاربرانتان حس اعتماد ایجاد کنید،  به این منظور قبل از این که  به فکر فروش محصولات و خدمات خود باشید باید اطلاعات کاملی را درباره آنها به کاربران خود ارائه دهید.  وقتی کاربران احساس کنند که شما صادقانه و صمیمانه این اطلاعات را به آنها می دهید بیشتر میل به خرید پیدا می‌کنند.

 

4# مسئله افزایش فروش را کنار بگذارید

نگاهتان به افزایش فروش، و دیدگاهی که نسبت به خود فروش دارید را تغییر دهید. جای فکر کردن به فروش محصولات خود به فروش مزایای محصولات خود به کاربرانتان فکر کنید. برای هر محصول و هر خدماتی فروشگاه ها و فروشندگان زیادی وجود دارد اما در این بین مشتریان به سمت فروشگاه‌ هایی می‌روند که مزایای بیشتری به آنها ارائه میدهند.

مشتریان به سمت فروشگاه‌ هایی می‌روند که مزایای بیشتری به آنها ارائه میدهند

اکثر آدمها ریسک پذیر نیستند. وقتی یک موقعیت مناسب به آنها پیشنهاد می شود ترجیح میدهند که همان لحظه از آن استفاده کنند. همانطور که مزایای استفاده از محصولات و خدمات خود را  توضیح دادید، این را هم بگویید که در صورت عدم استفاده از محصولات شما چه چیزهایی را از دست میدهند. در واقع شما باید این مزایای محصولات و خدماتتان را با عباراتی دیگر یادآوری کنید.

 البته این به این معنی نیست که در بعضی از مواقع چیزی برای فروش نداشته باشید.  بلکه منظور این است که در برخی از زمان ها فروش ویژه داشته باشید و به مشتریان خود بگویید که تنها در یک مدت زمان خاص می‌توانند از مزایای این فروش ویژه استفاده کنند. اگر برای فروش خود محدودیت زمانی نداشته باشید ممکن است بعضی از  مخاطبین شما  حتی اگر تصمیم به خرید داشته باشند،  آن را به زمان دیگری موکول کنند.  ولی اگر مدت زمان فروش شما محدود باشد به این فکر می کنند که موکول کردن خرید به زمان دیگر ممکن است باعث از دست دادن فروش ویژه شما شود.

امروزه اکثر افراد هر روز ایمیل های زیادی  دریافت می کنند.  و همانطور که شما برای بهبود کار خود از ایمیل مارکتینگ استفاده می کنید افراد دیگر نیز برای ارتقای سطح کارشان از این ابزار استفاده می کنند.  بنابراین شما در این عرصه تنها نیستید و اگر افرادی هستند که به عنوان مخاطب شما مایل به دریافت ایمیل های تبلیغاتی شما هستند و آنها را دنبال می‌کنند، باید قدردان باشید.

سطح ایمیل‌های تبلیغاتی خود را ارتقا دهید

 در نوشتن ایمیل هایتان دقت کنید که کسانی که آنها را میخوانند احساس نکنند وقتشان هدر رفته است.  وقت هر شخصی برای  خودش با ارزش است. سطح ایمیل‌های تبلیغاتی خود را ارتقا دهید و دائم  در جهت بهبود کیفیت آنها تلاش کنید. فراموش نکنید که در ایمیل ها از کاربران خود سوال بپرسید و به آنها بگویید که چطور می توانید با خدمات خود به آنها کمک کنید. طوری بنویسید که انگار در حال ارسال ایمیل به دوستان هستید، این باعث می شود که مخاطبین شما احساس صمیمیت داشته باشند و به شما اعتماد کنند.

اگر نمیدانید که گوگل آنالیتیکس چیست؟ اگر تا بحال از آن استفاده نکرده اید! یا آن را روی وبسایت خود نصب نکرده اید، یا حتی اگر آن را نصب کرده اید و این سرویس را برای خود راه اندازی کرده اید اما با آن چندان آشنایی ندارید یا اینکه نمدانید در چه سطحی از آن استفاده کنید و میخواهید بیشتر از آن استفاده کنید و حرفه ای تر باشید تا نتیجه بهتری با آن کسب کنید، این مقاله دقیقا مناسب شماست، آن را تا انتها مطالعه کنید تا بتوانید بهترین کار خود را در گوگل آنالیتیکس ارائه دهید.

گوگل آنالیتیکس که از نام آن هم مشخص است ابزاری آنلاین برای بررسی و ارزیابی سایت و تجزیه و تحلیل آمارهای مختلف سایت است. این ابزار یکی از سرویسهای موتور جستجوی گوگل است که به کاربران اجازه می دهد سایت خود را به آن متصل کنند و اتفاقاتی که در سایتشان رخ می دهد را بررسی کنند، از این بررسی ها و اطلاعات آماری می توان برای بهینه سازی سایت استفاده کرد، محتوا را بهینه سازی کرد، تبلیغات را بهتر نمایش داد، کاربران را بیشتر در سایت نگه داشت و در نهایت اینکه به مدیر سایت کمک می کند از سایت خود به شکل بهتری کسب درآمد کند. آمارهایی شامل کاربران در سایت چه جستجویی انجام می دهند، از کدام قسمت سایت بیشتر راضی هستند، بیشتر کدام بخش ها را مشاهده می کنند، از چه چیزهایی در سایت بیشتر استفاده می کنند، علایق کاربر را تشخیص داد، مواردی که دوست ندارد را شناسایی کرد، و خیلی فعالیت های دیگر که می توان آنها را زیر نظر داشت و در جهت بهبود آنها قدم برداشت.

در حالی که باورش برای عده کثیری سخت مینماید، اما هنوز وبسایت های زیادی هستند که از گوگل آنالیتیکس (یا هر سرویس تجزیه و تحلیل اطلاعات دیگری) استفاده نمیکنند تا ترافیک وبسایت خود را بالا ببرند. در این مقاله، ما میخواهیم از همین ابتدا با نگرشی سطح پایین و مناسب برای تازه کارها تمام اجزای این سیستم را مورد بررسی قرار داده، کاربرد هر یک از اجزا را بررسی کرده و همینطور کار با آن را آموزش داده و در نهایت بتوانیم از آن استفاده ای بهتر از قبل داشته باشیم. با ما همراه باشید تا بدانید این سرویس چیست، چرا باید از آن استفاده کنید، چگونه از آن استفاده کنید و مشکلات آن را چگونه رفع کنید.

 

1# چرا هر مدیر وبسایتی نیاز دارد تا یک حساب گوگل آنالیتیکس داشته باشد

شما هم یک سایت دارید؟ آیا به شخصه مالک یک وبسایت هستید یا مدیریت آن را بر عهده دارید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، فرقی نمیکند که وبسایت کسب و کار یا اینکه شخصی باشند، قطعا شما به گوگل آنالیتیکس نیاز دارید. در اینجا چند سوال را پیش روی شما گذاشته تا دقیقا بدانید که این سرویس چه سودی برای شما دارد؛

 • چند نفر کاربر وبسایت شما را بازدید میکنند؟
 • کاربران شما در کدام منطقه جغرافیایی زندگی میکنند؟
 • چه وبسایت هایی کاربران خود را به وبسایت شما فرستاده اند؟
 • کدام روش های بازاریابی و دست یابی به کاربر، برای شما موثر واقع شده اند؟
 • کدام برگه ها و بخش های وبسایت شما از همه محبوب تر است؟
 • چند درصد از کاربرانی که از وبسایت بازدید کرده اند تبدیل به مشتری شما شده اند؟
 • مشتریان شما از کجا آمده اند و در وبسایت شما به کجا می روند؟
 • چگونه میتوانید سرعت وبسیت خود را بهینه کنید؟
 • کدام نوع از محتواهای وبسایت شما بیشتر مورد پسند کاربران واقع می شود؟
 • کاربران چند دقیقه از زمان خود را در وبسایت شما سپری میکنند؟
 • کاربران بعد از اینکه به وبسایت شما آمدند چه رفتاری انجام خواهند داد؟

 

و البته موارد بسیار زیاد دیگری که وجود دارند و مطمئنا نیازی ندارد با خواندن فهرست بالا، آنها را نیز ذکر کنیم. پرسش های زیاد دیگری وجود دارد که فقط با این سرویس میتوانید به جواب آنها دست پیدا کنید، به نظر شما این سرویس کارایی خوبی ندارد، به طوری که تمام سرشناسان بازاریابی اینترنتی از آن برای بهبود کسب و کار خود استفاده میکنند.

 

2# نصب گوگل آنالیتیکس روی سایت

قبل از هر چیزی شما نیاز دارید تا یک حساب گوگل آنالیتیکس ایجاد کند، از آنجا بیشتر کاربران حساب ایمیل گوگل موسوم به جیمیل را دارند، همین حساب گوگل کافیست تا در این سرویس نیز بتوان حساب کاربری را ایجاد کرد، البته در صورتی که مشکل مکانی حساب خود را برطرف کنید، اگر چه این سرویس مستقیما برای کشور ما در دسترس نیست اما با یک تغییر آی پی میتواند وبسایت با دامنه دات آی آر را به راحتی با آن کنترل کنید.

البته این حساب کاربری گوگل شما که برای استفاده از سرویس های گوگل به کار می برید باید حسابی باشد که شما همیشه به آن دسترسی داشته باشید و بتوانید از آن استفاده کنید. این حساب کاربری شما چون برای این سرویس مهم گوگل هم مورد استفاده قرار میگیرد باید بتوانید همیشه به آن دسترسی داشته باشید و آن را فعال نگه دارید.

نکته ی بزرگی را متوجه باشید: اینکه به کسی که میخواهد بهینه سازی های وبسایت شما را انجام دهد (طراح وبسایت شما، فروشنده قالب وردپرس وبسایت شما که وبسایت را پیکربندی میکند، ارائه دهنده هاست یا پیمان کار سئو وبسایت شما) اگر غیر شما حساب گوگل آنالیتیکس را ایجاد کند، میتواند آن را به جای شما هم مدیریت کند که در این صورت چندان مثمر ثمر نخواهد بود. مدیریت این سرویس را همیشه خود بدست داشته باشید و اگر نمیدانید چطور و از کجا با آن شروع کنید این مقاله برای شما نگارش یافته است.

 

راه اندازی حساب و پیکربندی اولیه گوگل آنالیتیکس

هنگامی که شما حساب گوگل دارید میتوانید به این آدرس رفته و میتوانید اقدامات لازم را انجام دهید تا حساب کاربری خود را ایجاد کنید. در این برگه دکمه های ایجاد حساب یا عضویت مشخص شده است. روی دکمه SIGN UP کلیک کنید. سپس باید موافقت خود را اعلام کنید تا بتوانید حساب خود را ایجاد کنید.

راه اندازی حساب گوگل آنالیتیکس

سپس دوباره روی دکمه نامبرده کلیک کنید. در برگه ی زیر باید تمام مشخصاتی که لازم است را پر کنید.

پرکردن توضیحات اولیه در گوگل آنالیتیکس در منطقه زمانی کشور Iran را انتخاب کرده و در بخش آدرس وبسایت، آدرس دقیق وبسایت خود را وارد کنید.

آدرس سایت و منطقه زمانی اگر وبسایت شما پیشوند w هم دارد، حتما آن را بنویسید.

 

گوگل در این باره خوب عمل کرده است،آنها به حساب گوگل آنالیتیکس توجه خوبی دارند، شما میتوانید با یک حساب گوگل، 100 حساب گوگل آنالیتیکس داشته باشید. شما میتوانید 50 وبسایت را در این سرویس برای پیگیری در یک حساب داشته باشید. شما میتوانید تا 25 نمایش را برای یک وبسایت برای دیگر همکاران خود فعال کنید.

خطوط داستانی مختلفی را در اینجا میتوان به صورت زیر استخراج کرد:

معرفی گوگل آنالیتیکس

 • خط 1: اگر شما یک وبسایت دارید، فقط یک حساب گوگل آنالیتیکس با یک وبسایت در دارایی نیاز دارید.
 • خط 2: اگر شما دو وبسایت دارید که یکی میتواند شخصی باشد و دیگری وبسایت کسب و کار شما باشد، شاید بخواهید دو حساب برای وبسایت های خود داشته باشید یکی برای وبسایت کسب و کار و دیگری برای وبسایت شخصی که در این صورت شما دو حساب ایجاد خواهید کرد، یکی برای وبسایت شخصی با نام مشخص و دیگری برای وبسایت کسب و کار و نام مخصوص
 • خط 3: اگر شما چند کسب و کار را یکجا و با هم دارید، اما کمتر از 50 عدد هستند و هر کدام وبسایت خود را دارند، شاید بخواهید همه را در زیرمجموعه یک حساب کسب و کار گرد آورید. سپس یک حساب شخصی هم برای وبسایت شخصی که دارید.
 • خط 4: اگر شما چند کسب و کار دارید و هر کدام از آنها برای خود یکی دو جین وبسایت دارند، که در نهایت بیشتر از 50 وبسایت هستند، شاید بخواهید هر کسب و کاری را در زیرمجموعه حساب خودش قرار دهید.

 

هیچ روش اشتباه یا صحیحی برای پیکربندی اولیه حساب گول آنالیتیکس وجود ندارد – مسئله فقط اینست که شما چگونه میخواهید وبسایت های خود را سازمان دهی کنید. شما همیشه میتوانید حساب های خود را دوباره نام نویسی کنید و نام آن را تغییر دهید. ولی دقت داشته باشید که شما نمیتوانید یک وبسایت را از یک حساب کاربری گوگل به یک حساب کاربری گوگل دیگر منتقل کنید. – شما باید یک زمینه جدید برای وبسایت خود تحت یک حساب گوگل جدید بسازید ولی تمام اطلاعاتی که قبلا از وبسایت داشته اید را از دست خواهید داد و اطلاعات جدیدی در دست خواهید داشت.

دقیقا در راهنمایی جامع گوگل آنالیتیکس برای تازه کارها، برای اینکه در قدم های اولیه ای که دارید بهترین عملکرد را داشته باشید، با یک وبسایت و یک نگاه شروع میکنیم. البته همه اطلاعات به طور پیش فرض برای شما نمایش داده خواهد شد ولی با شکل و شمایلی شبیه تصویر زیر شروع میشود.

قوانین گوگل برای ایجاد حساب گوگل آنالیتیکس

به علاوه مواردی که باید در بالا در اختیار گوگل قرار دهید در بخش پایین ای برگه، شما باید شرایط نامه های گوگل  و قوانین را بپذیرید تا کد رهگیری وبسایت در اختیار شما قرار گیرد.

 

کد رهگیری و نصب و راه اندازی کد رهگیری

کد رهیگیری Tracking Codeشاید برایتان سوال پیش بیاید کد رهگیری چیست؟ کد رهگیری یا پیگیری Tracking Code وسیله ی اتصال، شناسایی و تایید مالکیت وبسایت شما توسط گوگل است. شما باید این کد را در وبسایت خود قرار دهید تا توسط گوگل شناسایی شود، فکرش را بکنید که اگر چنین مرحله ای بنام تایید اعتبار مالکیت وبسایت وجود نداشته باشد، هر کاربری میتوانست اطلاعات هر وبسایتی که میخواست را در سرویس تجزیه اطلاعات سایت گوگل بدست می آورد. اما از آنجا که فقط مدیر وبسایت میتواند این کد را در بخشی از وبسایت قرار دهد پس هر کسی فقط میتواند وبسایت های تحت مدیریت خود را در این سرویس تایید کند.

وقتی کارتان در ایجاد حساب و راه اندازی و نوشتن وبسایت تمام شود، یک کد رهگیری برای شما تولید می شود، وقتی با شرایط  و سیاست های گوگل آشنا شدید، میتوانید کد رهگیری خود را بدست آورید.

البته این کد باید در تمام برگه های وبسایت شما نصب شده باشد، در وردپرس اینکار آسان است، کافیست این کد را در هدر و فوتر وبسایت خود قرار دهید تا در تمام برگه ها خوانده شود، اما شرایط نصب آن در وبسایت های دیگر متفاوت است.

کد رهگیری Tracking Code در وردپرسبرای اینکه این کد را در بخش اعلام شده قرار دهید کافیست به تنظیمات قالب وردپرس وبسایت خود بروید، معمولا قالب های وردپرس امروزی چون سئو شده و بهینه سازی درونی دارند از این بخش به طور پیش فرض پشتیبانی میکنند یعنی حتما بخشی را در تنظیمات قالب به افزودن اسکریپت و کد به فوتر و هدر قرار داده اند. به تصویر زیر نگاهی بیاندازید.

شاید هم بخواهید یا نیاز داشته باشید بدون این ویژگی های پوسته، کد را به وبسایت خود اضافه کنید که در این صورت میتوانید از افزونه های وردپرس مانند Google Analytics by MonsterInsight استفاده کنید که در این صورت مهم نیست که پوسته وردپرس شما چیست.

البته شاید وردپرس نداشته باشید، در این صورت از یک چارچوب کاری دیگری استفاده میکنید که مثلا با HTML توسعه یافته است، در این صورت شما کد رهگیری را در تگ </head> قرار می دهید. شما میتوانید اینکار را با برنامه های ساده متنی مانند Notepad در ویندوز انجام دهید.

کد رهگیری Tracking Code در Shpifyاگر یک فروشگاه دارید که بر پایه ی Shopify توسعه یافته است میتوانید به بخش فروشگاه آنلاین Online Store مراجعه کنید، و در بخش Google Analytics میتوانید ترکینگ کد خود را قرار دهید.

کد رهگیری Tracking Code در tumblr

اگر یک وبلاگ در سرویس وبلاگ نویسی آنلاین و رایگان Tumblr دارید، شما در بخش تنظیمات وبلاگ خود در بخش تنظیمات قالب، در گوشه بالا در قسمت هدر theme option > header میتوانید کد خود را در Google Analytics ID قرار دهید.

همانطور که دیدید ما به خوبی توانستیم در بیشتر سرویس های وبلاگ نویسی و یا مدیریت محتوا کد آنالیتیکس خود را به خوبی قرار دهید. اگر از سرویس وبلاگ نویسی بلاگ اسپات Blog Spot گوگل که با نام Blogger  شناخته می شود میتوانید به صورت زیر اقدام کنید.

نصب گوگل آنالیتیکس روی بلاگر blogger

به وبلاگ خود وارد شوید و در بخش تنظیمات بلاگر که البته اگر از نسخه فارسی آن استفاده کنید، نتیجه چیزی می شود که در تصویر مشاهده میکنید و اگر از تنظیمات لاتین استفاده میکنید میتوانید به مسیر Settings > Other > Google Analytics  رفته و کد رهگیری خود را وارد کنید.

 

3# پیشخوان گوگل آنالیتیکس

 

نوار عنوان

در این جا روی نوار عنوان کلیک کرده و اطلاعات وبسایت ها را برای نمایش انتخاب کنید.

 

مشاهده سایت ها زیر گزینه ALL و Accounts

سپس در زیر گزینه ALL و Accounts وبسایت های خود را مشاهده خواهید کرد، روی وبسایت مورد نظر کلیک کنید تا پیشخوان برای آن وبسایت و نمایش داده های آماری آن مهیا شود.

 

4# بخش گزارش ها Reports در پیشخوان گوگل آنالیتیک

در این بخش از پیشخوان، دسته بندی های مختلفی برای اطلاعات قرار داده شده است، اما در حالت کلی، همه آنها یک گزارش کلی از این بخش هستند که حاوی اطلاعاتی اجمالی از زیرمجموعه این بخش هستند.

بخش گزارش ها – Reports - نمایش کلی

اولین قسمت از آن را گزارش زنده از قسمت های مختلف تشکیل میدهد.

 

گزارش لحظه ای Real Time : گزارش لحظه ای، بهبود های زیادی داشته است، امروز در این بخش می توان اطلاعاتی از سایت را مشاهده کرد که همزمان با مشاهده آن، در حال رخدادن در سایت باشند، به عبارت دیگری، وقتی این بخش را مشاهده می کنید، تمام چیزی که در همان زمان در سایت اتفاق می افتد را مشاهده خواهید کرد.

بخش گزارش ها – Reports - نمایش لحظه ای

 1. بررسی اجمالی Overview : در بررسی اجمالی، مشاهده میکنید که اطلاعات تمام زیرمجموعه گزارش لحظه ای در یک برگه برای شما گردآوری شده است، میتوانید بخش های مربوط به ترافیک، ارجاع دهنده ها، جغرافیای کاربران، کلمات کلیدی برتر و … را به کلی مشاهده کنید.

 2. مکان Location : در لوکیشن یا مکان، سرزمین و کشورهای کاربران مشخص خواهد شد، روی نقشه هر کدام از کشور ها در نقشه کلیک کنید آمار کلی کاربران آن را مشاهده خواهید کرد.

 3. منابع ترافیک Traffic Sources : در این قسمت هم یقینا منابعی را مشاهده خواهید کرد که نشان خواهد داد کاربران شما از چه قسمت هایی از اینترنت به وبسایت شما سرازیر شده اند. منبع ترافیک ورودی وبسایت شما که کاربران از آنها در نهایت پا به وبسایت شما گذاشته اند مشخص خواهد شد.


  رفتار کاربری – Behavior

 4. رفتار کاربران Behavior : رفتار کاربری در همان زمانی که کاربران مشغول انجام کارهای خود هستند که رفتار نامیده  می شود. وقتی کاربران محصولی خریداری میکنند، جستجویی انجام میدهند یا اینکه فرمی را پر میکنند رفتار کاربری محسوب  شده که همه در این قسمت مشاهده خواهد شد.

 5. اتفاقات Events : اتفاقات در واقع همان رخدادهایی هستند که در وبسایت شما رخ میدهند، اعم از ورود کاربران، خروج کاربران، و تقریبا مشاهده رفتار کاربران در گزینه قبلی، شامل اطلاعاتی از همین دست است.

 6. تبدیل Conversions : تبدیل همان موارد مهمی است که کاربران با وبسایت شما پیوند برقرار میکنند و این پیوند میتواند همان تکمیل فرم های تماس یا خرید یکی از محصولات فروشگاه نیز میتواند باشد.

 

مخاطبین شما – Audience

 

4# مخاطبین شما Audience

در این قسمت مجموعه بزرگتری از گزارش ها نسبت به قبل در دسترس شما قرار خواهد گرفت. از رفتار کاربران گرفته تا فعالیت کاربران در وبسایت، نوع دستگاهی که برای مشاهده وبسایت استفاده کرده اند، موارد مورد علاقه ای که در وبسایت دارند، منطقه جغرافیایی که در آن زندگی میکنند، جنسیت کاربران، مسیری که کاربران طی کرده اند تا به وبسایت شما برسند و برخی موارد دیگر همه در زیرمجموعه مخاطبین آمده است.

بررسی اجمالی – Overview

 1. بررسی اجمالی Overview : دوباره در بررسی اجمالی این بخش نیز، همانند بخش قبل تمام مواردی که لازم است از زیر مجموعه بخش تحلیل اطلاعات مربوط به کاربران و مخاطبین بدانید یکجا در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

  تجزیه و تحلیل همگروه – Cohort Analysis

 2. تجزیه و تحلیل همگروه Cohort Analysis : در این بخش از سرویس آنالیتیکس و زیرمجموعه مخاطبین، قسمتی که فعلا در نسخه آزمایشی به سر می برد، برای نمایش اطلاعات همگروه در کنار هم تخصیص یافته است. در این قسمت میتوان نوعی از بررسی ها را انجام داد که در اصل یک زمینه را دنبال میکنند. شاید مانند رخدادها و تبدیل در وبسایت…

  جستجوگر کاربر – User Explorer

 3. جستجوگر کاربر User Explorer : در این قسمت شما میتوانید به اطلاعاتی برای هر کاربر بر اساس آی پی وی دسترسی داشته باشید. کافیست آی پی را انتخاب کنید تا به طور مجزا آن را بررسی کنید.

  مخاطبین شما – Audience - داده های جمعیت شناختی – Demographics

 4. داده های جمعیت شناختی Demographics : این بخش که خود زیر مجموعه مخاطبین است دارای زیرمجموعه کوچکی است که کمک میکند تا بر اساس معیارهای مختلف کاربران را تقسیم کرد، از آنها صافی گرفت سپس به بررسی آمار آنها پرداخت. این معیار ها شامل سن کاربران و جنسیت کاربران است.

  مخاطبین شما – Audience - جالب توجه کاربر - Interests

 5. جالب توجه کاربر – Interests : در این قسمت نیز مواردی در بخش داده های تحلیل شده دیده خواهد شد که مربوط به مواردی چون دسته بندی های نزدیک به هم، قسمت های مختلف فروشگاه و دیگر دسته بندی هایی که برای کاربران جالب بوده و توسط آنها بررسی شده است.

  مخاطبین شما – Audience - جغرافیای کاربران – Geo

 6. جغرافیای کاربران Geo : این بخش از داده های تحلیل شده دارای دو زیر دسته بوده و به قسمت های زبان و مکان کاربران محدود شده است. در این جا همراه نقشه وبسایت شما میتوانید مشاهده کنید که کاربران شما از چه زبان ها و کشورهایی بوده اند که به بررسی وبسایت شما پرداخته اند.

  مخاطبین شما – Audience - رفتار کاربران – Behavior

 7. رفتار کاربران Behavior : این قسمت از بخش داده های مخاطبین خود بخشی مهم است و زیرمجموعه هم دارد، در این بخش از اطلاعات تحلیل شده در گوگل آنالیتیکس، رفتاری که کاربران دارند، مسیری که طی کرده اند، کاربران جدید و آمار و ارقام آنها در مقایسه با کاربران قدیمی، دوره های برگشت و ترک وبسایت توسط کاربران، مشغولیت هایی که در وبسایت دارند، اینکه با چه چیزهایی درگیری بیشتری دارند همه نمایش داده شده و می توانید با آنها آشنا شوید و بتوانید مواردی که برای کاربران مهمتر است را پیدا کرده و آنها را در وبسایت افزایش دهید. یا نقاط ضعیف وبسایت را شناسایی کنید.

  مخاطبین شما – Audience - فناوری های استفاده شده – Technology

 8. فناوری های استفاده شده Technology : در این قسمت شما میتوانید مشخصاتی در مورد شبکه های مورد استفاده کاربران، دستگاه ها و مرورگرهای آنان را بررسی کنید و سیستم عامل هایی که کاربران بیشتر از آنها برای مشاهده و بررسی وبسایت شما و وبگردی درون آن استفاده میکنند را بررسی کنید.

  مخاطبین شما – Audience - موبایل کاربران – Mobile

 9. موبایل کاربران Mobile : اگر میخواهید دستگاه های موبایلی کاربران را بررسی کنید، یا اینکه در مورد آنها اطلاعات بیشتری کسب کنید میتوانید از این بخش استفاده کنید. این بخش تقریبا به دلیل اهمیت موبایل ها و دستگاه های کوچک به گوگل آنالیتیکس پا گذاشته و اهمیت دستگاه های موبایل را در بازاریابی موفق و تجزیه و تحلیل دقیق داده ها به گوش ما می رساند.

  مخاطبین شما – Audience - داده های سفارشی – Custom

 10. داده های سفارشی Custom : در بخش سفارشی شما دستتان باز است تا موردی که میخواهید را پیگیری کنید. در اینجا باید متغییر های سفارشی را تعیین و تنظیم کرده تا بر اساس آنها اطلاعات برای شما پایش شده و نمایش داده شوند.

  مخاطبین شما – Audience - آزمایشی و محک زدن – Benchmarking

 11.  آزمایشی و محک زدن Benchmarking : در این قسمت از داده های تحلیل یافته نیز، همه چیز مربوط به صنعت و کسب و کار است و تقریبا مواردی متفاوت از قبل را میتوان در این زمینه که مربوط به کسب و کار است بررسی کرد. در این جا میتوان به بررسی کانال ها یا مسیر هایی که منتهی به وبسایت بوده اند پرداخت یا اینکه، مکان و دستگاه های کاربران را به طور کلی بررسی کرد.

  مخاطبین شما – Audience - جریان های رهیابی کاربر به وبسایت – User Flow

 12. جریان های رهیابی کاربر به وبسایت User Flow : در این قسمت هم تقریبا نموداری برای شما نمایش داده خواهد شد که به طور درختی یا نموداری مسیرهای روبروی کاربران را نمایش میدهد که از قسمت های مختلف سراسر وب شروع کرده و در نهایت به وبسایت شما رسیده اند، نمودار بر اساس کشور شروع شده سپس  مسیر حرکتی آنها در وبسایت نمایش داده خواهد شد.

 

کسب و فراگیری کاربران – Acquisition

 

5# کسب و فراگیری کاربران Acquisition 

 در این بخش از داده ها و اطلاعات پایش شده، به طور کلی به رفتار کاربران و ترافیک و منابعی که از آن به وبسایت شما ره یافته اند دسترسی دارید، همچنین میتوانید ببینید که کاربران پس از اینکه به وبسایت شما آمده اند دقیقا چه کاری انجام داده اند، کجا بوده اند، کجا مانده اند و کجا رفته اند، به چه چیزی مشغول شده اند و یا اینکه چند درصد با وبسایت شما پیوند خود را ایجاد کرده و یا حتی به مشتری شما تبدیل شده اند.

کسب و فراگیری کاربران – Acquisition - تمام ترافیک ورودی – All Traffic

 1. تمام ترافیک ورودی All Traffic : در این قسمت تمام ترافیک ورودی کاربران بر اساس دسته های مختلفی مانند کانال ها یا مسیرهایی که کاربران از آنها به وبسایت شما آمده اند و البته مستقیم بوده اند مشاهده می شود. مسیرهای درختی که کاربران وبسایت ها و پایگاه های مختلفی را طی کرده اند تا به وبسایت شما رسیده اند. منابع و آدرس هایی که از آنها کاربران به عنوان معرف های شما یاد کرده و به وبسایت شما آمده اند و در نهایت ارجاع ها و لینک هایی که از دیگر وبسایت ها مستقیما به وبسایت شما بوده و کاربران را به وبسایت شما سرازیر کرده است.

  کسب و فراگیری کاربران – Acquisition - تبلیغات ادروردز – AdWords

 2. تبلیغات ادروردز AdWords : این قسمت از گوگل آنالیتیکس به تبلیغات گوگل اختصاص یافته و اگرچه زیرمجموعه زیاد و بخصوصی برای خود دارد، اما تنها زمانی کاربرد خواهد داشت که شما در گوگل تبلیغات داشته باشید.

  کسب و فراگیری کاربران – Acquisition - دستگاه جستجو – Search Console

 3. دستگاه جستجو Search Console : این بخش که به تازگی به گوگل آنالیتیکس اضافه شده است شامل برگه های فرود یا همان آدرس هایی است که برای کاربران طراحی شده، سپس زیرمجموعه هایی شامل کشورهایی که کاربران در آنها زندگی کرده و به جستجو می پردازند، دستگاه هایی که برای جستجو استفاده میکنند و در نهایت پرسش هایی که شاید کاربران در موتور جستجوی گوگل با آنها اقدام به جستجو میکنند یا در وبسایت شما پرسیده اند نیز در این بخش قرار گرفته است. اگر چه این بخش قبلا در بخش ابزارهای وبمستری گوگل بود، اما اکنون به این بخش نیز اضافه شده تا نه تنها بتوان از امکانات آن استفاده کرد بلکه بتوان آن را هم تجزیه و تحلیل کرد. در کنسول جستجو میتوانید یک سیستم جستجوی سفارشی راه اندازی کنید، سپس در وبسایت خود قرار دهید تا بتوانید جستجوهای وبسایت خود را کنترل کنید.

  کسب و فراگیری کاربران – Acquisition - اجتماعات – Social

 4. اجتماعات Social : در بخش شبکه های اجتماعی با زیرمجموعه ای گسترده میتوانید تمامی آن چه کاربران را از شبکه های اجتماعی به وبسایت شما هدایت میکند پیگیری کنید. میتوانید تبدیل هایی که از طریق شبکه های اجتماعی و اعتماد سازی به وجود آمده را بررسی کنید. در کنار آن به داده های مربوط به تعداد کاربران رهیافته از شبکه های اجتماعی به وب سایت و همچنین جریان های کاربری که از شبکه های اجتماعی وارد وبسایت شده اند و در وبسایت به گشتن می پردازند نیز دسترسی دارید.

  کسب و فراگیری کاربران – Acquisition - کمپین های اجتماعی شما – Campaigns

 5. کمپین های اجتماعی  Campaigns : در کمپین شما به بخشی از داده ها دسترسی پیدا خواهید کرد که در آن شما باید به دنبال پیگیری کلمات و هشتگ هایی باشید که در شبکه های اجتماعی راه اندازی کرده اید و اولین بار توسط شما استفاده شده است. بدین ترتیب در کنار کمپین های رایگان، شما میتوانید از بخش کلمات کلیدی مشتمل پرداخت هم استفاده کنید و اطلاعاتی را از گوگل دریافت کنید که در ازای آن باید هزینه های آن ها را هم بپردازید.

 

رفتار کاربری – Behavior

6# رفتار کاربری Behavior در ابزار واکاو گوگل

در بخش رفتارهای کاربران، با دسته بندی های فراوانی که دارد، تقریبا میتوانید هر آنچه که کاربران نسبت به وب سایت شما در نظر دارند را شناسایی کنید. رفتار آنها هنگام وارد شدن به سایت، زمانی که در سایت صرف میکنند، بخش هایی که سر می زنند، مقالاتی که مطالعه میکنند، بازدید های اخیری که داشته اند در کنار واکنش هایی که آنان نسبت به تغییرات وبسایت دارند، و البته سرعت و جستجوی وبسایت، محتوای برتر وبسایت و رخداد هایی که کاربران با آن درگیر می شوند نیز در جمله رفتار کاربری در گوگل آنالیتیکس قرار گرفته است و کمک میکند بخش های مختلف وبسایت خود را از نقطه نظر های گوناگون محک زده، نقاط قوت و ضعف را شناسایی کرده و بدانید چه چیزی برای کاربران بهتر است تا بتوانید در بهترین حالت ممکن سایت را برای کاربران خود بهینه سازی کنید.

 1. بررسی اجمالی Overview : در بررسی اجمالی شما میتوانید نمای کلی از رفتار کاربران را مشاهده کنید اما برای اینکه تخصصی تر اینکار را انجام داده و بررسی خود را موشکافانه تر انجام دهید باید به دسته های مختلف در رفتار کاربری مراجعه کنید.
 2. جریان رفتاری Behavior Flow : این بخش از اطلاعات نشان میدهد که کاربران در وبسایت چه مسیری از رفتار معمول یا خاص خود را در پیش میگیرند، آیا آنها تا به یک آدرس خاص می رسند در آنجا میمانند یا اینکه از برگه های تبلیغاتی که دارید فرار میکنند و تا وقتی به محتوا یا محصول می رسند تبدیل صورت میگیرد (پرکردن فرم یا خرید) یا از سایت فرار میکنند.

  رفتار کاربری – Behavior - محتوای وبسایت – Site Content

 3. محتوای وبسایت Site Content : در بخش مربوط به محتوای سایت مهمترین چیزی که شما باید داشته باشید – یعنی محتوا – قرار داده شده است، اگر بخواهید به بررسی محتوای وبسایت بپردازید باید از این بخش استفاده کنید. دسته های این قسمت شامل برگه های وبسایت، محتوای تمرینی که میتوانید برای آزمایش کاربر و ملاک و سلایق کاربری در مورد محتوا از آن استفاده کنید یا به عبارتی برای تست کیفیت محتوا از آن استفاده کنید و ببنید در گوگل چه رتبه ای کسب میکند. برگه های فرود یا همان برگه هایی که کاربران پس از طی جریان های خاصی به آن ها می رسند که بیشتر شامل برگه اصلی وبسایت است و آخرین برگه هایی که کاربران در هنگام ترک وبسایت مشاهده میکنند را مشاهده کنید.

  رفتار کاربری – Behavior - سرعت وبسایت – Site Speed

 4. سرعت وبسایت Site Speed : این بخش از سرویس کارآمدی بخصوصی دارد، چرا که سرعت وبسایت هرچه بهتر باشد و بالاتر باشد کاربران را بیشتر راضی میکند اما اگر ابزارهای مختلف تست سرعت وبسایت را بررسی کرده اید، در اینجا امکانات بیشتری در اختیار دارید، میتوانید دسته ای از بخش سرعت وبسایت را بررسی کنید که سرعت وبسایت بر اساس کاربران مختلف و همچنین سرعت اینترنتی که آنها دارند در دسترس قرار گرفته است. همچنین پیشنهادهایی برای بهینه سازی قسمت های مختلف هم در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

  رفتار کاربری – Behavior - جستجوی وبسایت – Site Search

 5. جستجوی وبسایت Site Search : جستجوی وبسایت به شما کمک میکند تمام جستجویی که در وبسایت دارید را روی جستجوی گوگل تنظیم کنید سپس برای وبسایت خود نتایج جستجوی کاربر را نمایش داده، ببینید در وبسایت شما چه چیزی جستجو شده و کدام موارد بیشتر از همه جستجو می شوند، در نهایت بتوانید وبسایت خود را برای آنچه کاربران نیاز دارند بهینه سازی کنید.

  رفتار کاربری – Behavior - رخداد ها – Events

 6. رخداد ها Events : رخداد ها همان عملکرد های کاربری در قبال محتوای وبسایت است، کاربران اگر به دانلود بپردازند، ویدیوهای وبسایت را مشاهده کنند، در رای گیری ها شرکت کنند، عناصر محتوایی را بررسی کنند، یا امثال این موارد را در وبسایت انجام دهند میتوان در رده بندی اتفاقات یا رخدادهای وبسایت دسته بندی کرد.

  رفتار کاربری – Behavior - ناشر – Publisher

 7. ناشر Publisher : این بخش برای کاربرانی کاربرد دارد که از بخش تبلیغات ادسنس AdSense گوگل استفاده میکنند و میتوانند آن را دابل کلیک Double Click متصل کنند.

 

تبدیل و پیوند کاربران با وبسایت – Conversion

6# تبدیل و پیوند کاربران با وبسایت Conversion

در تبدیل یا میزان تبدیل کاربران، اطلاعات رفتاری کاربران در قبال برخی قسمت های وبسایت شما تحلیل می شود. تبدیل ها دو نوع هستند تبدیل های بزرگ Macro Conversion و تبدیل های کوچک Micro Conversion که معمولا تبدیل های بزرگ به پیوندهای بزرگ کاربری با وبسایت شما اطلاق می شود که نمونه بارز آن را میتوان خرید کاربر از فروشگاه شما دانست، و تبدیل های کوچک به مواردی چون پر کردن فرم تماس یا عضو شدن در خبرنامه شما (خود میتواند یک هدف باشد) گفته می شود.

تبدیل و پیوند کاربران با وبسایت – Conversion - اهداف – Goals

 1. اهداف Goals : شاید هدف ها بخشی بزرگ یا اصلی از گوگل آنالیتیکس باشند، در واقع به جز داده های تحلیل یافته که در دسته بندی های سابق از آن ها یاد شد، هدف در گوگل آنالیتیکس همان چیزی است که شما مستقیما و به شخصه میخواهید آن را بررسی کنید. در ادامه هدف و راه اندازی هدف کاملا توضیح داده شده است. پس فعلا تا اینجا اکتفا میکنیم. (ادامه را بخوانید)

  تبدیل و پیوند کاربران با وبسایت – Conversion - فروشگاه – Ecommerce

 2. فروشگاه Ecommerce : فروشگاه شما و محصولاتی که در آن قرار دارند میتوانند پیگیری شوند، میتوانید خریدها و رفتار کاربران در قبال محصولاتی که دارید را بررسی کنید. به این ترتیب شما میتوانید در زمان های مختلف به این بررسی بپردازید، مثلا خریدهایی که کاربران در بازه های زمانی مختلف انجام داده اند. میانگین خریدهایی که در سایت شما انجام شده است.

  تبدیل و پیوند کاربران با وبسایت – Conversion - قیف چند خطوطی - Multi-Channel Funnels

 3. قیف چند خطوطی – Multi-Channel Funnels : در گوگل آنالیتیکس، تبدیل ها و معاملات فروشگاه اعتبار آخرین کمپین ها، جستجو ها، ارجاع ها و تبلیغاتی هستند که کاربران را به وبسایت آورده و آنها را تبدیل (به مشتری و …) میکنند. اما چه قانونی قبل از ارجاع ها، جستجو ها و تبلیغات در این تبدیل ها بوده است؟ چه مدت زمانی بین موردی که توجه کاربر را جلب کرده و خریدی که وی انجام داده است، سپری شده است؟
  قیف چند کاناله و گزارش های این دسته بندی، همراه خود پاسخِ این سوال ها را برای شما دارد! و کانال ها نشان میدهند که کانال های بازاریابی شما (مثلا یکی از منابع ترافیک وبسایت) چگونه کار میکنند و کاربران را از بازدید کننده به مشتری تبدیل میکنند.
  برای مثال؛ بسیاری از کاربران از طریق جستجوهایی که در گوگل انجام داده اند یا مطالبی که در وبلاگ یا پست های اجتماعی خوانده اند، با برند شما آشنا شده اند، به بررسی پرداخته اند و در نهایت به وبسایت شما آمده و محصول شما را خریداری میکنند، این قیف چندکاناله ها نشان میدهد، که قبل از ارجاع و جستجو و در نهایت فروش شما، وضعیت کاربر چگونه بوده و این مسیر وی که به خرید محصول شما منجر شده، چگونه آغاز شده است.

  تبدیل و پیوند کاربران با وبسایت – Conversion - تناسبات و تخصیص – Attribution

 4. تناسبات و تخصیص Attribution : این بخش از گوگل آنالیتیکس به بازاریاب کمک میکند تا معیارهای مختلفی را برای کانال هایی که در نهایت خروجی آنها فروش محصولات است، تعیین کنند. برای مثال کاربری با جستجو در گوگل، مواجه با تبلیغات یا مسیرهای دیگر، در نهایت به وبسایت شما رسیده و خرید میکند، یک بازاریاب از تخصیص برای پخش مناسب اعتبار پولی برای خریدهایی که از کانال های مختلف منجر به خرید و فروش شده است استفاده میکنند.

 

7# تعیین هدف یا تنظیم Goal در گوگل آنالیتیکس Google Analytics

پس از اینکه کد رهگیری خود را در وبسایت یا وب نوشت خود نصب کرده و اتصال آن را با گوگل به اتمام رساندید، نیاز دارید تا یک پیکربندی کوچک اما بسیار کاربردی در تنظیمات پروفایل وبسایت خود در گوگل آنالیتیکس انجام دهید. این تنظیمات مربوط به هدف یا Goals setting شما خواهد بود. شما میتوانید آن را با کلیک در بخش مدیریت پیدا کنید، باید روی مدیریت در نوار بالایی کلیک کرده و در ستون نمایش روی گزینه پایین تر یعنی هدف Goal کلیک کنید.

تنظیم هدف Goal در گوگل آنالیتیکس

هدف همان چیز مهمی است که در وبسایت شما اتفاق می افتد و این اتفاق قبلا به گوگل گوشزد می شود تا اطلاعات آن را پیگیری کرده و در اختیار شما قرار دهد. برای مثال؛ شما یک وبسایت دارید و یک فرم تماس را ایجاد کرده اید و پس از آن یک برگه تشکر از مخاطب نیز برای پرکردن فرم به وی نمایش میدهید، یا اینکه یک وبسایت دارید که در آن محصولاتی را به فروش می رسانید، شما میخواهید یک برگه را ایجاد یا پیدا کنید که در نهایت از کاربر تشکر میکند و کاربران بعد از اینکه خرید خود را نهایی کردند به آن برگه هدایت می شوند. در نهایت این آدرس ها به شکل های زیر خواهند بود؛

 به حساب خود وارید شوید و در داشبورد یا پیشخوان روی هدف Goals کلیک کنید

هدف جدید New Goal در گوگل آنالیتیکسدر این بخش از گوگل آنالیتیکس، شما روی هدف جدید New Goal کلیک می کنید. این دکمه با رنگ قرمز مشخص شده است.

تنظیم هدف سفارشی در گوگل آنالیتیکس

در این جا شما باید گزینه ی سفارشی Custom را انتخاب کنید، البته تا زمانی که گزینه های قبلی زیادی با وبسایت شما سازگار نباشند و از نوعی نباشند که مورد نیاز شماست. البته اگر تازه کار هستید ادامه را بخوانید. کافیست برای هدف جدید خود یک نام برگزینید، سپس مقصد را انتخاب کنید و در نهایت روی دکمه مرحله بعد Next Step کلیک کنید.

انتخاب مسیر و آدرس در گوگل آنالیتیکسدر اینجا باید مسیر یا آدرس URL برگه تشکر را پس از آدرس وبسایت خود بنویسید، و دکمه مقصد را که به صورت کشویی بوده باز کرده و روی Begin with آغاز شده با … قرار دهید.

سپس شما میتوانید هزینه یا ارزش و یک عدد به عنوان پول دلار را برای تبدیل (در صورت نیاز) وارد کرده و روی ایجاد هدف Create Goal کلیک میکنید. در نهایت برای مشاهده وضعیت هدف خود، به بخش مربوط به هدف در پیشخوان بازگشته و وضعیت آن را مشاهده کنید.

اگر شما هم هدف های دیگری شبیه این مورد دارید و میخواهید آن ها در وبسایت خود رهگیری کنید، شما میتوانید همین چند قدم آخر را دوباره ادامه دهید، شما میتوانید تا 20 هدف را برای وبسایت خود راه اندازی کنید. مطمئن شوید هدفی که ایجاد میکنید برای شما بسیار مهم باشد. این هدف ها برای بیشتر کسب و کارها شامل عضویت کاربران، ارسال های مختلف بازخورد کاربران، و البته خرید های تکمیل شده است. اما در نهایت اینکه دقیقا هدف ها در چه مواردی با هم متفاوت هستند به وبسایت شما بستگی دارد.

در نهایت این روش کامل راه اندازی حساب گوگل آنالیتیکس، پیگیری هدف های مختلف و آدرس های مختلف بوده و شما از این پس به خوبی میتوانید از آن استفاده کنید. اگر هم نیاز دارید تا توضیحات مختلف دیگری بدست آورید میتوانید به مستندات آنالیتیکس در وبلاگ آن مراجعه کنید.

نرخ پرش یا نرخ فرار Bounce rate

نرخ فرار را بشناسید، و اینکه چطور آن را بهینه سازی کنید.

قدم#0 تعریف نرخ فرار Bounce rate

در یک نگاه: نرخ فرار یعنی – کاربر از طرق مختلفی که قابل پیگیری است به وبسایت شما وارد میشود سپس بدون اینکه حرکتی انجام دهد، از وبسایت شما خارج میشود. اما تعریف بلاگ گوگل در مورد نرخ فرار را بخوانید:

نرخ فرار یعنی درصدی از نشست ها در یک برگه مفرد. نشست هر کاربر در برگه وبسایت شما، یعنی از طریق جستجو، بوکمارک مرورگر و یا روش های دیگر به برگه وبسایت شما وارد شده و بدون اینکه حرکت دیگری انجام دهد از آن خارج میشود.

در یک کلام نرخ فرار یعنی کاربر وبسایت شما را پیدا، باز کرده و سپس آن را میبندد. اما شماری از دلایل مختلف دالّ بر نرخ پرش بالا وجود دارد. مثلا؛ کاربران به این دلیل وبسایت شما را ترک میکنند چون رابط کاربری و تعامل با وبسایت شما برای کاربر دشوار می نماید. یا اینکه کاربر دنبال برخی اطلاعات است که برگه وبسایت شما را بازدید میکند، سپس با دست یافتن به آن اطلاعات یا نکاتی که لازم داشت برگه وبسایت شما را ترک میکند و در نهایت اینکه نیازی ندارد تا بیشتر از این بماند یا اینکه برگه های جدیدی باز کند.

نرخ فرار چیست؟ بهینه سازی نرخ فرار! چرا و چگونه

قدم#1 همه چیز در مورد نرخ فرار با گوگل آنالیتیکز Google Analytics شروع میشود

وقتی در حساب گوگل آنالیتیکز خود باشید، نرخ فرار Bounce Rate به صورت درصدی نمایش داده شده است. مثلا این میزان 75% است، این یعنی از هر 100 نفر کاربر که به وبسایت شما وارد شده باشند، 75 نفر بدون اینکه نتیجه ای گرفته باشند و بدون هیچ حرکت اضافی، وبسایت شما را ترک میکنند. اما نکته مهم در نرخ فرار اینست که کاری کنید که کاربران پس از وارد شدن، حرکت دیگری انجام دهند و سریعا به صفحه نتایج جستجو عقب گرد نکنند، یا اینکه برگه را رها نکنند.

آیا نرخ پرش وبسایت شما واقعا بد است؟

قبل از اینکه کاملا درگیر شوید، میخواهم بدانید که آیا میزان پرش یا نرخ فرار وبسایت شما، که به نظر شما بالاست آیا در حوزه کسب و کار آنلاین شما معمولی است یا اینکه نه واقعا شرایط بد است؟

اینوفگرافیک نرخ فرار چیست؟ بهینه سازی نرخ فرار! چرا و چگونه

نرخ پرش یا نرخ فرار : فرقی نمیکند کدام یک از این دو کلمه را به کار می برید

قدم#2 یک مثال ساده در مورد استفاده گوگل از نرخ فرار و تاثیر نرخ فرار در سئو سایت

گوگل از نرخ پرش در رتبه بندی وبسایت استفاده میکند. خب تفاوت در اینجاست که شما در مورد راه های بهبود تجربه کاربری وبسایت و همچنین خرید یک پیرهن جدید در گوگل جستجو میکنید حال گوگل میخواهد برای عبارت اول، بهترین متنی که کاربران بیشتر آن را مطالعه کرده اند را پیشنهاد کند، اما برای خرید پیرهن به نظر شما بین دیجی کالا، بامیلو و تخفیفان کدام را انتخاب میکند؟

به عبارت دیگر، نرخ پرش با نرخ تبدیل رابطه ای وابسته دارد، یعنی: نرخ پرش برای یک وبمستر وقتی مهم است که بخواهد کاربر را در وبسایت خود نگه دارد ولی نرخ پرش برای کسی که میخواهد چیزی بفروشد شاید زیاد مهم نباشد برای خرید پیرهن کاربر به وبسایت بامیلو وارد میشود، قیمت آن را میبیند و فکر میکند سپس برگشته و به وبسایت دیگری چون تخفیفان وارد میشود این به این معنی نیست که پیرهن به درد کاربر نمیخورد (و گوگل نباید آن را پیشنهاد کند) بلکه کاربر میخواهد پیرهن دیگری را ببیند. (همین)

اینجاست که گوگل که برای جستجوی اولی، نرخ پرش را در رتبه بندی موثر میکند اما در نتیجه ی دومی نرخ پرش ، اهیمیتی تعیین کننده در رتبه بندی گوگل نخواهد داشت. حال اینجا مشخص میشود که نرخ فرار +/- نرخ تبدیل (تبدیل کاربر به مشتری واقعی که خرید میکند) بستگی به نوع فعالیت شما دارد. شاید شما بخواهید برای وبسایت خود محتوای خوبی منتشر کرده تا کاربران را جذب کرده سپس به آنها محصولات خود را بفروشید. پس با توجه به چیزی که آموختیم، آمار تصویر زیر، برای شما کاملا واضح خواهد بود:

نرخ فرار چیست؟ بهینه سازی نرخ فرار! چرا و چگونه
هدف شما از بازدید کاربران میتواند هدف نرخ فرار را تعیین کند. در واقع دلیل پیگیری نرخ فرار اینست که بدانید چرا کاربر وبسایت شما را ترک کرده است حال چرا میخواهید کاربر به وبسایت شما وارد شود سپس در آن بماند؟

قدم#3 شروع کار با آمار نرخ فرار کاربران در Google Analytics

استفاده از گوگل آنالیتیکز برای بررسی میزان نرخ فرار و دلیل فرار کاربران از وبسایت

برای شروع به حساب گوگل آنالیتیکز رفته و به پیشخوان حساب خود وارد شوید سپس مسیر زیر را دنبال کنید:

Behavior > Site Content > Pages

در این قسمت شما برگه هایی را مشاهده میکنید که بیشترین آمار بازدید را در وبسایت دارند.

نرخ فرار برگه ها در پیشخوان گوگل آنالیتیکز

نرخ فرار هر برگه نمایش داده شده است.

نرخ فرار یکی از برگه در این تصویر تقریبا 30% است، اما کاربرانی که با ترک وبسایت فرار کرده اند و در نرخ پرش محاسبه شده اند از این 30 درصد سهمی 26.26% دارند. میتوانید روی بخشی از این قسمت کلیک کنید تا نرخ فرار برگه ها را مشاهده کنید سپس آنها را از بیشتر به کمتر مرتب کرده برگه های مورد نظر را برای بهبود نرخ فرار انتخاب کرده و ادامه دهید.

میتوانید محتوا و مقاله هایی که کاربران را به تردد در وبسایت ترغیب میکنند را در مقابل محتوایی که اولین و آخرین مورد مشاهده توسط کاربران است قرار داده و مقایسه خود را شروع کنید. کدام برگه ها در وبسایت شما به بهبود نرخ فرار نیاز دارند مسلما هرچه میانگین بین نرخ پرش برگه و بازدید برگه بالا باشد یعنی برگه های پربازدیدی که نرخ پرش بیشتری نسبت به همه دارند را برای آغاز کار انتخاب کنید. برگه هایی که کمترین نرخ فرار را به خود اختصاص داده اند آنها را پیدا کرده و با برگه های نرخ پرش بالا مقایسه کنید تفاوت را پیدا کرده و بفهمید کدام تفاوت ها کاربران را نگه داشته اند؟

قدم#4 بهترین کلمات کلیدی را پیدا کنید

بهترین کلمات  کلیدی را در بخش Organic Search Traffic یا Campaign > Keyword بیابید، کلماتی که از طریق آنها بیشترین ترافیک را از طریق موتورهای جستجو داشته اید را پیدا کنید سپس برترین کلمات خود را که بیشترین و کمترین نرخ پرش را دارند، هر دو را پیدا کنید. نرخ پرش یا نرخ فرار کلمات کلیدی مهم وبسایت در پیشخوان گوگل آنالیتیکز

کمترین نرخ فرار برای یک کلمه کلیدی مهم یعنی اینکه کاربران کمتری از وبسایت شما پرش کرده اند و این مورد را با کلمه کلیدی مهم دیگری که پس از جستجو شدن و وارد شدن به وبسایت شما هنوز نتوانسته نرخ پرش کمی داشته باشد یا به عبارتی نرخ ماندگاری مناسبی داشته باشد مقایسه کنید.

قدم#5 بررسی عمیق نرخ پرش

دلایلی بر نرخ پرش بالا – نرخ فرار بالا، یعنی بیشترین میزان کاربران وارد شده به نتیجه نرسیده اند به همین دلیل وبسایت را ترک میکند. نرخ پرش یا نرخ فرار بالا میتواند دلایل خود را داشته باشد، و این موارد متعدد…

برگه مفرد سایت – اگر شما در وبسایت خود فقط یک برگه داشته باشید، آنالیز و تجزیه و تحلیل وبسایت، چند بازدید را ثبت نمیکند مگر اینکه کاربر برگه را بازبارگذاری یا Reload کند. به عنوان نتیجه، وبسایت های تک برگه ای بیشترین میزان نرخ فرار را هم دارند. برای دست یابی به بازخورد های بیشتر مردم نسبت به وبسایت شما بهتر است هر از گاهی برخی قسمت ها را تغییر دهید و تعامل کاربران با وبسایت را بسنجید.

قدم#6 اقدامات اشتباه در طراحی سایت

اگر شما نرخ فرار بالایی را از یک وبسایت با برگه های متعدد میبینید، سعی کنید با گوگل آنالیتیکز و استفاده از کد پیگیری یا Tracking Code وبسایت را به سرویس گوگل متصل کرده و اطلاعات بیشتری بدست آورید. برای نصب گوگل آنالیتیکز روی سایت خود می توانید از آموزش زیر استفاده کنید:

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

نصب گوگل آنالیتیکز روی سایت

 [/box]

 

قدم#7 تاثیر طراحی سایت در رفتار کاربران

پس از اتصال به گوگل آنالیتیکز کل برگه های وبسایت شما توسط این آنالیزگر پایش میشود.

اگر هنوز نرخ بالای فرار را تجربه میکنید به این موراد رسیدگی کنید:

[tie_list type=”checklist”]

 • دستی به طراحی وبسایت خود بکشید (یا برگه های فرود)
 • این برگه ها را با قوانین جستجو بهینه سازی و سئو کنید
 • از کلمات کلیدی در بهینه سازی و تبلیغات برای کلیک بیشتر میتوانید استفاده کنید
 • همچنین میتوانید روی کلمات کلیدی برای محتوای بهتر تمرکز کنید.
 • تجربه کاربر در وبسایت را بهبود ببخشید،
 • بهتر است کل وبسایت را در اختیار کاربر قرار دهید تا به راحتی بتواند محتوا را مطالعه کند

[/tie_list]

قدم#8 رفتار کاربران در نرخ پرش

گاهی اوقات دلایل فرار کاربر و نرخ پرش بالا میتواند به رفتار کاربر وابسته باشد. مثلا، وقتی کاربری برگه ای از برگه های وبسایت شما را بوکمارک میکند و آن را باز میکند سپس آن را مجددا میبندد، این کاربر یک پرش انجام داده است.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

هر آن چه که باید در مورد نرخ فرار ایمیل بدانید، نرخ فرار ایمیل نرم | نرخ فرار ایمیل سخت؟

[/box]

قدم#9  بهبود نرخ پرش و سئو سایت

اقدامات اولیه – طراحی و رابط کاربری و تجربه کاربری در وبسایت شما، میتواند روی نرخ پرش کاربران تاثیر گذار باشد. برای بهبود نرخ پرش میتوانید اقدامات مختلفی انجام دهید. تغییرات سفارشی در وبسایت خود ایجاد کنید. سپس تغییرات نرخ پرش کاربران را ثبت کنید و با نرخ پرش قبل از تغییرات مقایسه کنید سپس تغییرات را به طوری محسوس و سفارشی انجام دهید؛ تا بتوانید به بهترین نتیجه در ثبت آمار نرخ پرش کاربران دست پیدا کنید. این کار کمک میکند تا ضعف وبسایت خود را پیدا کرده سپس به سرعت به بهبود نرخ پرش وبسایت خود بپردازید.

داده های مخصوص به کسب و کار خود را پایش کنید. نرخ پرش برای یک وبسایت در حوزه دیجیتال مارکتنیگ یا بازاریابی اینترنتی با یک وبسایت که در حوزه تولید برنامه های تلفن همراه فعالیت دارد یا یک وبسایت دانلود و موزیک، بسیار متفاوت است. به نرخ فرار از ورودی ها و مراجع مختلف توجه کنید. از زوایای دیگری هم به قضیه نگاه کنید، از طریق فیسبوک یا Medium، کمپین هایی که راه اندازی کرده اید، برگه های فرود و … تا بهتر از قبل متوجه شوید که چگونه میتوانید نرخ پرش بالای وبسایت خود را به حالت معمولی بازگردانید.

قدم#10 اقدامات کلی

برای بهبود نرخ پرش کاربران از وبسایت شما، اول باید بدانید نرخ پرش میانگین ثبت شده برای نوع وبسایت شما چقدر است. این موضوع در اینفوگرافیک بالا مشخص شده است اما آیا واقعا نرخ فرار برای شما مهم تر است؟ بر اساس چیزی که از منبع ترافیک برای کلمات کلیدی، برگه ها و ترافیک ارگانیک جستجو، شبکه های اجتماعی ارجاع دهنده و لینک های مختلف آموختید باید بدانید که نرخ پرش نشان میدهد شما به خوبی نتوانسته اید کاربر را پای وبسایت خود نگه دارد حال هدف از سنجش نرخ پرش و مقدار آن همانطور که گفته شد مهم است.

اول از همه نوشته ی خود را روی کاغذ مناسب کرده و بهینه سازی موتور جستجو را روی آن انجام دهید. وقتی بهینه سازی محتوا انجام شد، مقاله ی خود را خوانده و سعی کنید لحن مناسب تری بکار ببرید. بهتر است بدانید که پاراگراف اول متن شما، نظر کاربر را تعیین میکند اینکه دنباله متن را بخواند یا اینکه مقاله را رها کند.

در میان محتوای خوب و مناسب خود، اگر مقاله ی مرتبط دیگری دارید، بی درنگ آن را به کاربر پیشنهاد کنید. سعی کنید مقاله مرتبط باشد، کاربران میخواهند بیشتر از قبل یادبگیرند. اگر به ظاهر وبسایت خود اهمیتی نمیدهید، هیچ وقت یک وبسایت راه اندازی نکنید، باید هدفتان جلب توجه کاربر و ماندگاری وی باشد. طراحی وبسایت شما یکی از اصلی ترین نکات است پس تمام تلاش خود را به کار گیرید تا وبسایتی زیبا داشته باشید.

برخی از کاربران همیشه در وبسایت جستجو میکنند پس فرم یا ابزار جستجو را در اختیار هر کاربری قرار دهید تا به این شیوه راه آسانی برای وی فراهم کرده باشید. شاید سرعت وبسایت به اندازه ظاهر مهم نباشد، گاهی اوقات، کاربران برای یک وبسایت زیبا دلشان تنگ میشود اما اگر سرعت نداشته باشید، کاربران تازه وارد و ناشناخته را عین آب خوردن از دست میدهید.

اگر در وبسایت خود پاپ آپی دارید یا پنجره ی کوچکی که ایمیل کاربر را همان ابتدا میخواهد سعی کنید آن را طوری برنامه ریزی کنید که پس از چند ثانیه به کاربر پیشنهاد شود. راه و روش دستیابی به ایمیل مارکتینگ مهم است اما سعی نکنید کاربران را اذیت کرده و ایمیل را اجباری تهیه کنید.

اگر لینک های خروجی زیادی در برگه های خود دارید، به آنها صفت _blank اضافه کنید تا با کلیک شدن در پنجره جدیدی برای کاربر باز شوند و روی نرخ پرش تاثیر چندانی نداشته باشند.

 

کاهش نرخ پرش و باز شدن لینک‌های خروجی در تب جدید

 می‌توان گفت برای کسانی که قصد دارن وب سایتی را برای کسب و کار خود راه اندازی کنند، مهم‌ترین عامل موفقیت توجه به کاربران است. در نهایت رضایت کاربران است که موفقیت یا عدم موفقیت یک وب سایت را تعیین می‌کند. در همین زمینه گاهی توجه به نکات کوچک و ظاهراً کم اهمیت می‌تواند تأثیر زیادی در بالا بردن رضایت مشتریان داشته باشد. در اینجا به نکته‌ای می‌پردازیم که در صورت رعایت کردن آن می‌توانید نرخ پرش وب سایت خود را کاهش دهید.با یک ترفند ساده نرخ پرش وبسایت خود را به راحتی کاهش دهید و بهینه بمانید

در زمانی که شما کاربران را مجبور می‌کنید که یک لینک خارجی را در تب مشابه باز کنند، برای آن‌ها خستگی ناشی از زدن دکمه‌ی بازگشت به عقب را به وجود می‌آورید. معنی این جمله بدین شرح است که در مواقعی که کاربران بر روی یک لینک خارجی کلیک می‌کنند، آن‌ها مجبور می‌شوند برای بازگشت به سایت شما بر روی دکمه‌ی بازگشت به عقب مرورگر کلیک کنند. در این مواقع میزان بازدید از صفحات pageview شما کاهش خواهد یافت. حال فرض کنید کاربری بخواهد بر روی چهار لینک خروجی در وب سایت شما کلیک کند، در ادامه او مجبور است برای بازگشت به وب سایت شما چهار بار روی دکمه بازگشت کلیک کند. این کار برای او کسل‌کننده می‌باشد و زمان او را نیز هدر خواهد داد. در چنین حالتی باید انتظار افزایش نرخ پرش و نرخ خروج را داشته باشیم.

 

 راهکاری برای افزایش نرخ تبدیل و کاهش نرخ پرش وب سایت

با یک ترفند ساده نرخ پرش وبسایت خود را به راحتی کاهش دهید و بهینه بمانیددر صورتی که شما از سیستم مدیریت وردپرس استفاده می‌کنید با استفاده از افزونه‌ی وردپرس WP external links قادر خواهید بود که این مشکل را بر طرف کنید. این پلاگین می‌تواند، باعث شود لینک‌های خروجی در تب جدید و با پنجره‌ی جدید باز شوند. در نهایت باز شدن لینک‌های خروجی در تب جدید می‌تواند باعث افزایش نرخ تبدیل و همچنین کاهش نرخ پرش وب سایت شما شود. تمامی این نکات در کنار هم باعث بهبود تعامل شما با مخاطبان می‌شود پس لازم است به آن‌ها توجه بیشتری بکنید.