اگر نمیدانید که گوگل آنالیتیکس چیست؟ اگر تا بحال از آن استفاده نکرده اید! یا آن را روی وبسایت خود نصب نکرده اید، یا حتی اگر آن را نصب کرده اید و این سرویس را برای خود راه اندازی کرده اید اما با آن چندان آشنایی ندارید یا اینکه نمدانید در چه سطحی از آن استفاده کنید و میخواهید بیشتر از آن استفاده کنید و حرفه ای تر باشید تا نتیجه بهتری با آن کسب کنید، این مقاله دقیقا مناسب شماست، آن را تا انتها مطالعه کنید تا بتوانید بهترین کار خود را در گوگل آنالیتیکس ارائه دهید.

گوگل آنالیتیکس که از نام آن هم مشخص است ابزاری آنلاین برای بررسی و ارزیابی سایت و تجزیه و تحلیل آمارهای مختلف سایت است. این ابزار یکی از سرویسهای موتور جستجوی گوگل است که به کاربران اجازه می دهد سایت خود را به آن متصل کنند و اتفاقاتی که در سایتشان رخ می دهد را بررسی کنند، از این بررسی ها و اطلاعات آماری می توان برای بهینه سازی سایت استفاده کرد، محتوا را بهینه سازی کرد، تبلیغات را بهتر نمایش داد، کاربران را بیشتر در سایت نگه داشت و در نهایت اینکه به مدیر سایت کمک می کند از سایت خود به شکل بهتری کسب درآمد کند. آمارهایی شامل کاربران در سایت چه جستجویی انجام می دهند، از کدام قسمت سایت بیشتر راضی هستند، بیشتر کدام بخش ها را مشاهده می کنند، از چه چیزهایی در سایت بیشتر استفاده می کنند، علایق کاربر را تشخیص داد، مواردی که دوست ندارد را شناسایی کرد، و خیلی فعالیت های دیگر که می توان آنها را زیر نظر داشت و در جهت بهبود آنها قدم برداشت.

در حالی که باورش برای عده کثیری سخت مینماید، اما هنوز وبسایت های زیادی هستند که از گوگل آنالیتیکس (یا هر سرویس تجزیه و تحلیل اطلاعات دیگری) استفاده نمیکنند تا ترافیک وبسایت خود را بالا ببرند. در این مقاله، ما میخواهیم از همین ابتدا با نگرشی سطح پایین و مناسب برای تازه کارها تمام اجزای این سیستم را مورد بررسی قرار داده، کاربرد هر یک از اجزا را بررسی کرده و همینطور کار با آن را آموزش داده و در نهایت بتوانیم از آن استفاده ای بهتر از قبل داشته باشیم. با ما همراه باشید تا بدانید این سرویس چیست، چرا باید از آن استفاده کنید، چگونه از آن استفاده کنید و مشکلات آن را چگونه رفع کنید.

 

1# چرا هر مدیر وبسایتی نیاز دارد تا یک حساب گوگل آنالیتیکس داشته باشد

شما هم یک سایت دارید؟ آیا به شخصه مالک یک وبسایت هستید یا مدیریت آن را بر عهده دارید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، فرقی نمیکند که وبسایت کسب و کار یا اینکه شخصی باشند، قطعا شما به گوگل آنالیتیکس نیاز دارید. در اینجا چند سوال را پیش روی شما گذاشته تا دقیقا بدانید که این سرویس چه سودی برای شما دارد؛

 • چند نفر کاربر وبسایت شما را بازدید میکنند؟
 • کاربران شما در کدام منطقه جغرافیایی زندگی میکنند؟
 • چه وبسایت هایی کاربران خود را به وبسایت شما فرستاده اند؟
 • کدام روش های بازاریابی و دست یابی به کاربر، برای شما موثر واقع شده اند؟
 • کدام برگه ها و بخش های وبسایت شما از همه محبوب تر است؟
 • چند درصد از کاربرانی که از وبسایت بازدید کرده اند تبدیل به مشتری شما شده اند؟
 • مشتریان شما از کجا آمده اند و در وبسایت شما به کجا می روند؟
 • چگونه میتوانید سرعت وبسیت خود را بهینه کنید؟
 • کدام نوع از محتواهای وبسایت شما بیشتر مورد پسند کاربران واقع می شود؟
 • کاربران چند دقیقه از زمان خود را در وبسایت شما سپری میکنند؟
 • کاربران بعد از اینکه به وبسایت شما آمدند چه رفتاری انجام خواهند داد؟

 

و البته موارد بسیار زیاد دیگری که وجود دارند و مطمئنا نیازی ندارد با خواندن فهرست بالا، آنها را نیز ذکر کنیم. پرسش های زیاد دیگری وجود دارد که فقط با این سرویس میتوانید به جواب آنها دست پیدا کنید، به نظر شما این سرویس کارایی خوبی ندارد، به طوری که تمام سرشناسان بازاریابی اینترنتی از آن برای بهبود کسب و کار خود استفاده میکنند.

 

2# نصب گوگل آنالیتیکس روی سایت

قبل از هر چیزی شما نیاز دارید تا یک حساب گوگل آنالیتیکس ایجاد کند، از آنجا بیشتر کاربران حساب ایمیل گوگل موسوم به جیمیل را دارند، همین حساب گوگل کافیست تا در این سرویس نیز بتوان حساب کاربری را ایجاد کرد، البته در صورتی که مشکل مکانی حساب خود را برطرف کنید، اگر چه این سرویس مستقیما برای کشور ما در دسترس نیست اما با یک تغییر آی پی میتواند وبسایت با دامنه دات آی آر را به راحتی با آن کنترل کنید.

البته این حساب کاربری گوگل شما که برای استفاده از سرویس های گوگل به کار می برید باید حسابی باشد که شما همیشه به آن دسترسی داشته باشید و بتوانید از آن استفاده کنید. این حساب کاربری شما چون برای این سرویس مهم گوگل هم مورد استفاده قرار میگیرد باید بتوانید همیشه به آن دسترسی داشته باشید و آن را فعال نگه دارید.

نکته ی بزرگی را متوجه باشید: اینکه به کسی که میخواهد بهینه سازی های وبسایت شما را انجام دهد (طراح وبسایت شما، فروشنده قالب وردپرس وبسایت شما که وبسایت را پیکربندی میکند، ارائه دهنده هاست یا پیمان کار سئو وبسایت شما) اگر غیر شما حساب گوگل آنالیتیکس را ایجاد کند، میتواند آن را به جای شما هم مدیریت کند که در این صورت چندان مثمر ثمر نخواهد بود. مدیریت این سرویس را همیشه خود بدست داشته باشید و اگر نمیدانید چطور و از کجا با آن شروع کنید این مقاله برای شما نگارش یافته است.

 

راه اندازی حساب و پیکربندی اولیه گوگل آنالیتیکس

هنگامی که شما حساب گوگل دارید میتوانید به این آدرس رفته و میتوانید اقدامات لازم را انجام دهید تا حساب کاربری خود را ایجاد کنید. در این برگه دکمه های ایجاد حساب یا عضویت مشخص شده است. روی دکمه SIGN UP کلیک کنید. سپس باید موافقت خود را اعلام کنید تا بتوانید حساب خود را ایجاد کنید.

راه اندازی حساب گوگل آنالیتیکس

سپس دوباره روی دکمه نامبرده کلیک کنید. در برگه ی زیر باید تمام مشخصاتی که لازم است را پر کنید.

پرکردن توضیحات اولیه در گوگل آنالیتیکس در منطقه زمانی کشور Iran را انتخاب کرده و در بخش آدرس وبسایت، آدرس دقیق وبسایت خود را وارد کنید.

آدرس سایت و منطقه زمانی اگر وبسایت شما پیشوند w هم دارد، حتما آن را بنویسید.

 

گوگل در این باره خوب عمل کرده است،آنها به حساب گوگل آنالیتیکس توجه خوبی دارند، شما میتوانید با یک حساب گوگل، 100 حساب گوگل آنالیتیکس داشته باشید. شما میتوانید 50 وبسایت را در این سرویس برای پیگیری در یک حساب داشته باشید. شما میتوانید تا 25 نمایش را برای یک وبسایت برای دیگر همکاران خود فعال کنید.

خطوط داستانی مختلفی را در اینجا میتوان به صورت زیر استخراج کرد:

معرفی گوگل آنالیتیکس

 • خط 1: اگر شما یک وبسایت دارید، فقط یک حساب گوگل آنالیتیکس با یک وبسایت در دارایی نیاز دارید.
 • خط 2: اگر شما دو وبسایت دارید که یکی میتواند شخصی باشد و دیگری وبسایت کسب و کار شما باشد، شاید بخواهید دو حساب برای وبسایت های خود داشته باشید یکی برای وبسایت کسب و کار و دیگری برای وبسایت شخصی که در این صورت شما دو حساب ایجاد خواهید کرد، یکی برای وبسایت شخصی با نام مشخص و دیگری برای وبسایت کسب و کار و نام مخصوص
 • خط 3: اگر شما چند کسب و کار را یکجا و با هم دارید، اما کمتر از 50 عدد هستند و هر کدام وبسایت خود را دارند، شاید بخواهید همه را در زیرمجموعه یک حساب کسب و کار گرد آورید. سپس یک حساب شخصی هم برای وبسایت شخصی که دارید.
 • خط 4: اگر شما چند کسب و کار دارید و هر کدام از آنها برای خود یکی دو جین وبسایت دارند، که در نهایت بیشتر از 50 وبسایت هستند، شاید بخواهید هر کسب و کاری را در زیرمجموعه حساب خودش قرار دهید.

 

هیچ روش اشتباه یا صحیحی برای پیکربندی اولیه حساب گول آنالیتیکس وجود ندارد – مسئله فقط اینست که شما چگونه میخواهید وبسایت های خود را سازمان دهی کنید. شما همیشه میتوانید حساب های خود را دوباره نام نویسی کنید و نام آن را تغییر دهید. ولی دقت داشته باشید که شما نمیتوانید یک وبسایت را از یک حساب کاربری گوگل به یک حساب کاربری گوگل دیگر منتقل کنید. – شما باید یک زمینه جدید برای وبسایت خود تحت یک حساب گوگل جدید بسازید ولی تمام اطلاعاتی که قبلا از وبسایت داشته اید را از دست خواهید داد و اطلاعات جدیدی در دست خواهید داشت.

دقیقا در راهنمایی جامع گوگل آنالیتیکس برای تازه کارها، برای اینکه در قدم های اولیه ای که دارید بهترین عملکرد را داشته باشید، با یک وبسایت و یک نگاه شروع میکنیم. البته همه اطلاعات به طور پیش فرض برای شما نمایش داده خواهد شد ولی با شکل و شمایلی شبیه تصویر زیر شروع میشود.

قوانین گوگل برای ایجاد حساب گوگل آنالیتیکس

به علاوه مواردی که باید در بالا در اختیار گوگل قرار دهید در بخش پایین ای برگه، شما باید شرایط نامه های گوگل  و قوانین را بپذیرید تا کد رهگیری وبسایت در اختیار شما قرار گیرد.

 

کد رهگیری و نصب و راه اندازی کد رهگیری

کد رهیگیری Tracking Codeشاید برایتان سوال پیش بیاید کد رهگیری چیست؟ کد رهگیری یا پیگیری Tracking Code وسیله ی اتصال، شناسایی و تایید مالکیت وبسایت شما توسط گوگل است. شما باید این کد را در وبسایت خود قرار دهید تا توسط گوگل شناسایی شود، فکرش را بکنید که اگر چنین مرحله ای بنام تایید اعتبار مالکیت وبسایت وجود نداشته باشد، هر کاربری میتوانست اطلاعات هر وبسایتی که میخواست را در سرویس تجزیه اطلاعات سایت گوگل بدست می آورد. اما از آنجا که فقط مدیر وبسایت میتواند این کد را در بخشی از وبسایت قرار دهد پس هر کسی فقط میتواند وبسایت های تحت مدیریت خود را در این سرویس تایید کند.

وقتی کارتان در ایجاد حساب و راه اندازی و نوشتن وبسایت تمام شود، یک کد رهگیری برای شما تولید می شود، وقتی با شرایط  و سیاست های گوگل آشنا شدید، میتوانید کد رهگیری خود را بدست آورید.

البته این کد باید در تمام برگه های وبسایت شما نصب شده باشد، در وردپرس اینکار آسان است، کافیست این کد را در هدر و فوتر وبسایت خود قرار دهید تا در تمام برگه ها خوانده شود، اما شرایط نصب آن در وبسایت های دیگر متفاوت است.

کد رهگیری Tracking Code در وردپرسبرای اینکه این کد را در بخش اعلام شده قرار دهید کافیست به تنظیمات قالب وردپرس وبسایت خود بروید، معمولا قالب های وردپرس امروزی چون سئو شده و بهینه سازی درونی دارند از این بخش به طور پیش فرض پشتیبانی میکنند یعنی حتما بخشی را در تنظیمات قالب به افزودن اسکریپت و کد به فوتر و هدر قرار داده اند. به تصویر زیر نگاهی بیاندازید.

شاید هم بخواهید یا نیاز داشته باشید بدون این ویژگی های پوسته، کد را به وبسایت خود اضافه کنید که در این صورت میتوانید از افزونه های وردپرس مانند Google Analytics by MonsterInsight استفاده کنید که در این صورت مهم نیست که پوسته وردپرس شما چیست.

البته شاید وردپرس نداشته باشید، در این صورت از یک چارچوب کاری دیگری استفاده میکنید که مثلا با HTML توسعه یافته است، در این صورت شما کد رهگیری را در تگ </head> قرار می دهید. شما میتوانید اینکار را با برنامه های ساده متنی مانند Notepad در ویندوز انجام دهید.

کد رهگیری Tracking Code در Shpifyاگر یک فروشگاه دارید که بر پایه ی Shopify توسعه یافته است میتوانید به بخش فروشگاه آنلاین Online Store مراجعه کنید، و در بخش Google Analytics میتوانید ترکینگ کد خود را قرار دهید.

کد رهگیری Tracking Code در tumblr

اگر یک وبلاگ در سرویس وبلاگ نویسی آنلاین و رایگان Tumblr دارید، شما در بخش تنظیمات وبلاگ خود در بخش تنظیمات قالب، در گوشه بالا در قسمت هدر theme option > header میتوانید کد خود را در Google Analytics ID قرار دهید.

همانطور که دیدید ما به خوبی توانستیم در بیشتر سرویس های وبلاگ نویسی و یا مدیریت محتوا کد آنالیتیکس خود را به خوبی قرار دهید. اگر از سرویس وبلاگ نویسی بلاگ اسپات Blog Spot گوگل که با نام Blogger  شناخته می شود میتوانید به صورت زیر اقدام کنید.

نصب گوگل آنالیتیکس روی بلاگر blogger

به وبلاگ خود وارد شوید و در بخش تنظیمات بلاگر که البته اگر از نسخه فارسی آن استفاده کنید، نتیجه چیزی می شود که در تصویر مشاهده میکنید و اگر از تنظیمات لاتین استفاده میکنید میتوانید به مسیر Settings > Other > Google Analytics  رفته و کد رهگیری خود را وارد کنید.

 

3# پیشخوان گوگل آنالیتیکس

 

نوار عنوان

در این جا روی نوار عنوان کلیک کرده و اطلاعات وبسایت ها را برای نمایش انتخاب کنید.

 

مشاهده سایت ها زیر گزینه ALL و Accounts

سپس در زیر گزینه ALL و Accounts وبسایت های خود را مشاهده خواهید کرد، روی وبسایت مورد نظر کلیک کنید تا پیشخوان برای آن وبسایت و نمایش داده های آماری آن مهیا شود.

 

4# بخش گزارش ها Reports در پیشخوان گوگل آنالیتیک

در این بخش از پیشخوان، دسته بندی های مختلفی برای اطلاعات قرار داده شده است، اما در حالت کلی، همه آنها یک گزارش کلی از این بخش هستند که حاوی اطلاعاتی اجمالی از زیرمجموعه این بخش هستند.

بخش گزارش ها – Reports - نمایش کلی

اولین قسمت از آن را گزارش زنده از قسمت های مختلف تشکیل میدهد.

 

گزارش لحظه ای Real Time : گزارش لحظه ای، بهبود های زیادی داشته است، امروز در این بخش می توان اطلاعاتی از سایت را مشاهده کرد که همزمان با مشاهده آن، در حال رخدادن در سایت باشند، به عبارت دیگری، وقتی این بخش را مشاهده می کنید، تمام چیزی که در همان زمان در سایت اتفاق می افتد را مشاهده خواهید کرد.

بخش گزارش ها – Reports - نمایش لحظه ای

 1. بررسی اجمالی Overview : در بررسی اجمالی، مشاهده میکنید که اطلاعات تمام زیرمجموعه گزارش لحظه ای در یک برگه برای شما گردآوری شده است، میتوانید بخش های مربوط به ترافیک، ارجاع دهنده ها، جغرافیای کاربران، کلمات کلیدی برتر و … را به کلی مشاهده کنید.

 2. مکان Location : در لوکیشن یا مکان، سرزمین و کشورهای کاربران مشخص خواهد شد، روی نقشه هر کدام از کشور ها در نقشه کلیک کنید آمار کلی کاربران آن را مشاهده خواهید کرد.

 3. منابع ترافیک Traffic Sources : در این قسمت هم یقینا منابعی را مشاهده خواهید کرد که نشان خواهد داد کاربران شما از چه قسمت هایی از اینترنت به وبسایت شما سرازیر شده اند. منبع ترافیک ورودی وبسایت شما که کاربران از آنها در نهایت پا به وبسایت شما گذاشته اند مشخص خواهد شد.


  رفتار کاربری – Behavior

 4. رفتار کاربران Behavior : رفتار کاربری در همان زمانی که کاربران مشغول انجام کارهای خود هستند که رفتار نامیده  می شود. وقتی کاربران محصولی خریداری میکنند، جستجویی انجام میدهند یا اینکه فرمی را پر میکنند رفتار کاربری محسوب  شده که همه در این قسمت مشاهده خواهد شد.

 5. اتفاقات Events : اتفاقات در واقع همان رخدادهایی هستند که در وبسایت شما رخ میدهند، اعم از ورود کاربران، خروج کاربران، و تقریبا مشاهده رفتار کاربران در گزینه قبلی، شامل اطلاعاتی از همین دست است.

 6. تبدیل Conversions : تبدیل همان موارد مهمی است که کاربران با وبسایت شما پیوند برقرار میکنند و این پیوند میتواند همان تکمیل فرم های تماس یا خرید یکی از محصولات فروشگاه نیز میتواند باشد.

 

مخاطبین شما – Audience

 

4# مخاطبین شما Audience

در این قسمت مجموعه بزرگتری از گزارش ها نسبت به قبل در دسترس شما قرار خواهد گرفت. از رفتار کاربران گرفته تا فعالیت کاربران در وبسایت، نوع دستگاهی که برای مشاهده وبسایت استفاده کرده اند، موارد مورد علاقه ای که در وبسایت دارند، منطقه جغرافیایی که در آن زندگی میکنند، جنسیت کاربران، مسیری که کاربران طی کرده اند تا به وبسایت شما برسند و برخی موارد دیگر همه در زیرمجموعه مخاطبین آمده است.

بررسی اجمالی – Overview

 1. بررسی اجمالی Overview : دوباره در بررسی اجمالی این بخش نیز، همانند بخش قبل تمام مواردی که لازم است از زیر مجموعه بخش تحلیل اطلاعات مربوط به کاربران و مخاطبین بدانید یکجا در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

  تجزیه و تحلیل همگروه – Cohort Analysis

 2. تجزیه و تحلیل همگروه Cohort Analysis : در این بخش از سرویس آنالیتیکس و زیرمجموعه مخاطبین، قسمتی که فعلا در نسخه آزمایشی به سر می برد، برای نمایش اطلاعات همگروه در کنار هم تخصیص یافته است. در این قسمت میتوان نوعی از بررسی ها را انجام داد که در اصل یک زمینه را دنبال میکنند. شاید مانند رخدادها و تبدیل در وبسایت…

  جستجوگر کاربر – User Explorer

 3. جستجوگر کاربر User Explorer : در این قسمت شما میتوانید به اطلاعاتی برای هر کاربر بر اساس آی پی وی دسترسی داشته باشید. کافیست آی پی را انتخاب کنید تا به طور مجزا آن را بررسی کنید.

  مخاطبین شما – Audience - داده های جمعیت شناختی – Demographics

 4. داده های جمعیت شناختی Demographics : این بخش که خود زیر مجموعه مخاطبین است دارای زیرمجموعه کوچکی است که کمک میکند تا بر اساس معیارهای مختلف کاربران را تقسیم کرد، از آنها صافی گرفت سپس به بررسی آمار آنها پرداخت. این معیار ها شامل سن کاربران و جنسیت کاربران است.

  مخاطبین شما – Audience - جالب توجه کاربر - Interests

 5. جالب توجه کاربر – Interests : در این قسمت نیز مواردی در بخش داده های تحلیل شده دیده خواهد شد که مربوط به مواردی چون دسته بندی های نزدیک به هم، قسمت های مختلف فروشگاه و دیگر دسته بندی هایی که برای کاربران جالب بوده و توسط آنها بررسی شده است.

  مخاطبین شما – Audience - جغرافیای کاربران – Geo

 6. جغرافیای کاربران Geo : این بخش از داده های تحلیل شده دارای دو زیر دسته بوده و به قسمت های زبان و مکان کاربران محدود شده است. در این جا همراه نقشه وبسایت شما میتوانید مشاهده کنید که کاربران شما از چه زبان ها و کشورهایی بوده اند که به بررسی وبسایت شما پرداخته اند.

  مخاطبین شما – Audience - رفتار کاربران – Behavior

 7. رفتار کاربران Behavior : این قسمت از بخش داده های مخاطبین خود بخشی مهم است و زیرمجموعه هم دارد، در این بخش از اطلاعات تحلیل شده در گوگل آنالیتیکس، رفتاری که کاربران دارند، مسیری که طی کرده اند، کاربران جدید و آمار و ارقام آنها در مقایسه با کاربران قدیمی، دوره های برگشت و ترک وبسایت توسط کاربران، مشغولیت هایی که در وبسایت دارند، اینکه با چه چیزهایی درگیری بیشتری دارند همه نمایش داده شده و می توانید با آنها آشنا شوید و بتوانید مواردی که برای کاربران مهمتر است را پیدا کرده و آنها را در وبسایت افزایش دهید. یا نقاط ضعیف وبسایت را شناسایی کنید.

  مخاطبین شما – Audience - فناوری های استفاده شده – Technology

 8. فناوری های استفاده شده Technology : در این قسمت شما میتوانید مشخصاتی در مورد شبکه های مورد استفاده کاربران، دستگاه ها و مرورگرهای آنان را بررسی کنید و سیستم عامل هایی که کاربران بیشتر از آنها برای مشاهده و بررسی وبسایت شما و وبگردی درون آن استفاده میکنند را بررسی کنید.

  مخاطبین شما – Audience - موبایل کاربران – Mobile

 9. موبایل کاربران Mobile : اگر میخواهید دستگاه های موبایلی کاربران را بررسی کنید، یا اینکه در مورد آنها اطلاعات بیشتری کسب کنید میتوانید از این بخش استفاده کنید. این بخش تقریبا به دلیل اهمیت موبایل ها و دستگاه های کوچک به گوگل آنالیتیکس پا گذاشته و اهمیت دستگاه های موبایل را در بازاریابی موفق و تجزیه و تحلیل دقیق داده ها به گوش ما می رساند.

  مخاطبین شما – Audience - داده های سفارشی – Custom

 10. داده های سفارشی Custom : در بخش سفارشی شما دستتان باز است تا موردی که میخواهید را پیگیری کنید. در اینجا باید متغییر های سفارشی را تعیین و تنظیم کرده تا بر اساس آنها اطلاعات برای شما پایش شده و نمایش داده شوند.

  مخاطبین شما – Audience - آزمایشی و محک زدن – Benchmarking

 11.  آزمایشی و محک زدن Benchmarking : در این قسمت از داده های تحلیل یافته نیز، همه چیز مربوط به صنعت و کسب و کار است و تقریبا مواردی متفاوت از قبل را میتوان در این زمینه که مربوط به کسب و کار است بررسی کرد. در این جا میتوان به بررسی کانال ها یا مسیر هایی که منتهی به وبسایت بوده اند پرداخت یا اینکه، مکان و دستگاه های کاربران را به طور کلی بررسی کرد.

  مخاطبین شما – Audience - جریان های رهیابی کاربر به وبسایت – User Flow

 12. جریان های رهیابی کاربر به وبسایت User Flow : در این قسمت هم تقریبا نموداری برای شما نمایش داده خواهد شد که به طور درختی یا نموداری مسیرهای روبروی کاربران را نمایش میدهد که از قسمت های مختلف سراسر وب شروع کرده و در نهایت به وبسایت شما رسیده اند، نمودار بر اساس کشور شروع شده سپس  مسیر حرکتی آنها در وبسایت نمایش داده خواهد شد.

 

کسب و فراگیری کاربران – Acquisition

 

5# کسب و فراگیری کاربران Acquisition 

 در این بخش از داده ها و اطلاعات پایش شده، به طور کلی به رفتار کاربران و ترافیک و منابعی که از آن به وبسایت شما ره یافته اند دسترسی دارید، همچنین میتوانید ببینید که کاربران پس از اینکه به وبسایت شما آمده اند دقیقا چه کاری انجام داده اند، کجا بوده اند، کجا مانده اند و کجا رفته اند، به چه چیزی مشغول شده اند و یا اینکه چند درصد با وبسایت شما پیوند خود را ایجاد کرده و یا حتی به مشتری شما تبدیل شده اند.

کسب و فراگیری کاربران – Acquisition - تمام ترافیک ورودی – All Traffic

 1. تمام ترافیک ورودی All Traffic : در این قسمت تمام ترافیک ورودی کاربران بر اساس دسته های مختلفی مانند کانال ها یا مسیرهایی که کاربران از آنها به وبسایت شما آمده اند و البته مستقیم بوده اند مشاهده می شود. مسیرهای درختی که کاربران وبسایت ها و پایگاه های مختلفی را طی کرده اند تا به وبسایت شما رسیده اند. منابع و آدرس هایی که از آنها کاربران به عنوان معرف های شما یاد کرده و به وبسایت شما آمده اند و در نهایت ارجاع ها و لینک هایی که از دیگر وبسایت ها مستقیما به وبسایت شما بوده و کاربران را به وبسایت شما سرازیر کرده است.

  کسب و فراگیری کاربران – Acquisition - تبلیغات ادروردز – AdWords

 2. تبلیغات ادروردز AdWords : این قسمت از گوگل آنالیتیکس به تبلیغات گوگل اختصاص یافته و اگرچه زیرمجموعه زیاد و بخصوصی برای خود دارد، اما تنها زمانی کاربرد خواهد داشت که شما در گوگل تبلیغات داشته باشید.

  کسب و فراگیری کاربران – Acquisition - دستگاه جستجو – Search Console

 3. دستگاه جستجو Search Console : این بخش که به تازگی به گوگل آنالیتیکس اضافه شده است شامل برگه های فرود یا همان آدرس هایی است که برای کاربران طراحی شده، سپس زیرمجموعه هایی شامل کشورهایی که کاربران در آنها زندگی کرده و به جستجو می پردازند، دستگاه هایی که برای جستجو استفاده میکنند و در نهایت پرسش هایی که شاید کاربران در موتور جستجوی گوگل با آنها اقدام به جستجو میکنند یا در وبسایت شما پرسیده اند نیز در این بخش قرار گرفته است. اگر چه این بخش قبلا در بخش ابزارهای وبمستری گوگل بود، اما اکنون به این بخش نیز اضافه شده تا نه تنها بتوان از امکانات آن استفاده کرد بلکه بتوان آن را هم تجزیه و تحلیل کرد. در کنسول جستجو میتوانید یک سیستم جستجوی سفارشی راه اندازی کنید، سپس در وبسایت خود قرار دهید تا بتوانید جستجوهای وبسایت خود را کنترل کنید.

  کسب و فراگیری کاربران – Acquisition - اجتماعات – Social

 4. اجتماعات Social : در بخش شبکه های اجتماعی با زیرمجموعه ای گسترده میتوانید تمامی آن چه کاربران را از شبکه های اجتماعی به وبسایت شما هدایت میکند پیگیری کنید. میتوانید تبدیل هایی که از طریق شبکه های اجتماعی و اعتماد سازی به وجود آمده را بررسی کنید. در کنار آن به داده های مربوط به تعداد کاربران رهیافته از شبکه های اجتماعی به وب سایت و همچنین جریان های کاربری که از شبکه های اجتماعی وارد وبسایت شده اند و در وبسایت به گشتن می پردازند نیز دسترسی دارید.

  کسب و فراگیری کاربران – Acquisition - کمپین های اجتماعی شما – Campaigns

 5. کمپین های اجتماعی  Campaigns : در کمپین شما به بخشی از داده ها دسترسی پیدا خواهید کرد که در آن شما باید به دنبال پیگیری کلمات و هشتگ هایی باشید که در شبکه های اجتماعی راه اندازی کرده اید و اولین بار توسط شما استفاده شده است. بدین ترتیب در کنار کمپین های رایگان، شما میتوانید از بخش کلمات کلیدی مشتمل پرداخت هم استفاده کنید و اطلاعاتی را از گوگل دریافت کنید که در ازای آن باید هزینه های آن ها را هم بپردازید.

 

رفتار کاربری – Behavior

6# رفتار کاربری Behavior در ابزار واکاو گوگل

در بخش رفتارهای کاربران، با دسته بندی های فراوانی که دارد، تقریبا میتوانید هر آنچه که کاربران نسبت به وب سایت شما در نظر دارند را شناسایی کنید. رفتار آنها هنگام وارد شدن به سایت، زمانی که در سایت صرف میکنند، بخش هایی که سر می زنند، مقالاتی که مطالعه میکنند، بازدید های اخیری که داشته اند در کنار واکنش هایی که آنان نسبت به تغییرات وبسایت دارند، و البته سرعت و جستجوی وبسایت، محتوای برتر وبسایت و رخداد هایی که کاربران با آن درگیر می شوند نیز در جمله رفتار کاربری در گوگل آنالیتیکس قرار گرفته است و کمک میکند بخش های مختلف وبسایت خود را از نقطه نظر های گوناگون محک زده، نقاط قوت و ضعف را شناسایی کرده و بدانید چه چیزی برای کاربران بهتر است تا بتوانید در بهترین حالت ممکن سایت را برای کاربران خود بهینه سازی کنید.

 1. بررسی اجمالی Overview : در بررسی اجمالی شما میتوانید نمای کلی از رفتار کاربران را مشاهده کنید اما برای اینکه تخصصی تر اینکار را انجام داده و بررسی خود را موشکافانه تر انجام دهید باید به دسته های مختلف در رفتار کاربری مراجعه کنید.
 2. جریان رفتاری Behavior Flow : این بخش از اطلاعات نشان میدهد که کاربران در وبسایت چه مسیری از رفتار معمول یا خاص خود را در پیش میگیرند، آیا آنها تا به یک آدرس خاص می رسند در آنجا میمانند یا اینکه از برگه های تبلیغاتی که دارید فرار میکنند و تا وقتی به محتوا یا محصول می رسند تبدیل صورت میگیرد (پرکردن فرم یا خرید) یا از سایت فرار میکنند.

  رفتار کاربری – Behavior - محتوای وبسایت – Site Content

 3. محتوای وبسایت Site Content : در بخش مربوط به محتوای سایت مهمترین چیزی که شما باید داشته باشید – یعنی محتوا – قرار داده شده است، اگر بخواهید به بررسی محتوای وبسایت بپردازید باید از این بخش استفاده کنید. دسته های این قسمت شامل برگه های وبسایت، محتوای تمرینی که میتوانید برای آزمایش کاربر و ملاک و سلایق کاربری در مورد محتوا از آن استفاده کنید یا به عبارتی برای تست کیفیت محتوا از آن استفاده کنید و ببنید در گوگل چه رتبه ای کسب میکند. برگه های فرود یا همان برگه هایی که کاربران پس از طی جریان های خاصی به آن ها می رسند که بیشتر شامل برگه اصلی وبسایت است و آخرین برگه هایی که کاربران در هنگام ترک وبسایت مشاهده میکنند را مشاهده کنید.

  رفتار کاربری – Behavior - سرعت وبسایت – Site Speed

 4. سرعت وبسایت Site Speed : این بخش از سرویس کارآمدی بخصوصی دارد، چرا که سرعت وبسایت هرچه بهتر باشد و بالاتر باشد کاربران را بیشتر راضی میکند اما اگر ابزارهای مختلف تست سرعت وبسایت را بررسی کرده اید، در اینجا امکانات بیشتری در اختیار دارید، میتوانید دسته ای از بخش سرعت وبسایت را بررسی کنید که سرعت وبسایت بر اساس کاربران مختلف و همچنین سرعت اینترنتی که آنها دارند در دسترس قرار گرفته است. همچنین پیشنهادهایی برای بهینه سازی قسمت های مختلف هم در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

  رفتار کاربری – Behavior - جستجوی وبسایت – Site Search

 5. جستجوی وبسایت Site Search : جستجوی وبسایت به شما کمک میکند تمام جستجویی که در وبسایت دارید را روی جستجوی گوگل تنظیم کنید سپس برای وبسایت خود نتایج جستجوی کاربر را نمایش داده، ببینید در وبسایت شما چه چیزی جستجو شده و کدام موارد بیشتر از همه جستجو می شوند، در نهایت بتوانید وبسایت خود را برای آنچه کاربران نیاز دارند بهینه سازی کنید.

  رفتار کاربری – Behavior - رخداد ها – Events

 6. رخداد ها Events : رخداد ها همان عملکرد های کاربری در قبال محتوای وبسایت است، کاربران اگر به دانلود بپردازند، ویدیوهای وبسایت را مشاهده کنند، در رای گیری ها شرکت کنند، عناصر محتوایی را بررسی کنند، یا امثال این موارد را در وبسایت انجام دهند میتوان در رده بندی اتفاقات یا رخدادهای وبسایت دسته بندی کرد.

  رفتار کاربری – Behavior - ناشر – Publisher

 7. ناشر Publisher : این بخش برای کاربرانی کاربرد دارد که از بخش تبلیغات ادسنس AdSense گوگل استفاده میکنند و میتوانند آن را دابل کلیک Double Click متصل کنند.

 

تبدیل و پیوند کاربران با وبسایت – Conversion

6# تبدیل و پیوند کاربران با وبسایت Conversion

در تبدیل یا میزان تبدیل کاربران، اطلاعات رفتاری کاربران در قبال برخی قسمت های وبسایت شما تحلیل می شود. تبدیل ها دو نوع هستند تبدیل های بزرگ Macro Conversion و تبدیل های کوچک Micro Conversion که معمولا تبدیل های بزرگ به پیوندهای بزرگ کاربری با وبسایت شما اطلاق می شود که نمونه بارز آن را میتوان خرید کاربر از فروشگاه شما دانست، و تبدیل های کوچک به مواردی چون پر کردن فرم تماس یا عضو شدن در خبرنامه شما (خود میتواند یک هدف باشد) گفته می شود.

تبدیل و پیوند کاربران با وبسایت – Conversion - اهداف – Goals

 1. اهداف Goals : شاید هدف ها بخشی بزرگ یا اصلی از گوگل آنالیتیکس باشند، در واقع به جز داده های تحلیل یافته که در دسته بندی های سابق از آن ها یاد شد، هدف در گوگل آنالیتیکس همان چیزی است که شما مستقیما و به شخصه میخواهید آن را بررسی کنید. در ادامه هدف و راه اندازی هدف کاملا توضیح داده شده است. پس فعلا تا اینجا اکتفا میکنیم. (ادامه را بخوانید)

  تبدیل و پیوند کاربران با وبسایت – Conversion - فروشگاه – Ecommerce

 2. فروشگاه Ecommerce : فروشگاه شما و محصولاتی که در آن قرار دارند میتوانند پیگیری شوند، میتوانید خریدها و رفتار کاربران در قبال محصولاتی که دارید را بررسی کنید. به این ترتیب شما میتوانید در زمان های مختلف به این بررسی بپردازید، مثلا خریدهایی که کاربران در بازه های زمانی مختلف انجام داده اند. میانگین خریدهایی که در سایت شما انجام شده است.

  تبدیل و پیوند کاربران با وبسایت – Conversion - قیف چند خطوطی - Multi-Channel Funnels

 3. قیف چند خطوطی – Multi-Channel Funnels : در گوگل آنالیتیکس، تبدیل ها و معاملات فروشگاه اعتبار آخرین کمپین ها، جستجو ها، ارجاع ها و تبلیغاتی هستند که کاربران را به وبسایت آورده و آنها را تبدیل (به مشتری و …) میکنند. اما چه قانونی قبل از ارجاع ها، جستجو ها و تبلیغات در این تبدیل ها بوده است؟ چه مدت زمانی بین موردی که توجه کاربر را جلب کرده و خریدی که وی انجام داده است، سپری شده است؟
  قیف چند کاناله و گزارش های این دسته بندی، همراه خود پاسخِ این سوال ها را برای شما دارد! و کانال ها نشان میدهند که کانال های بازاریابی شما (مثلا یکی از منابع ترافیک وبسایت) چگونه کار میکنند و کاربران را از بازدید کننده به مشتری تبدیل میکنند.
  برای مثال؛ بسیاری از کاربران از طریق جستجوهایی که در گوگل انجام داده اند یا مطالبی که در وبلاگ یا پست های اجتماعی خوانده اند، با برند شما آشنا شده اند، به بررسی پرداخته اند و در نهایت به وبسایت شما آمده و محصول شما را خریداری میکنند، این قیف چندکاناله ها نشان میدهد، که قبل از ارجاع و جستجو و در نهایت فروش شما، وضعیت کاربر چگونه بوده و این مسیر وی که به خرید محصول شما منجر شده، چگونه آغاز شده است.

  تبدیل و پیوند کاربران با وبسایت – Conversion - تناسبات و تخصیص – Attribution

 4. تناسبات و تخصیص Attribution : این بخش از گوگل آنالیتیکس به بازاریاب کمک میکند تا معیارهای مختلفی را برای کانال هایی که در نهایت خروجی آنها فروش محصولات است، تعیین کنند. برای مثال کاربری با جستجو در گوگل، مواجه با تبلیغات یا مسیرهای دیگر، در نهایت به وبسایت شما رسیده و خرید میکند، یک بازاریاب از تخصیص برای پخش مناسب اعتبار پولی برای خریدهایی که از کانال های مختلف منجر به خرید و فروش شده است استفاده میکنند.

 

7# تعیین هدف یا تنظیم Goal در گوگل آنالیتیکس Google Analytics

پس از اینکه کد رهگیری خود را در وبسایت یا وب نوشت خود نصب کرده و اتصال آن را با گوگل به اتمام رساندید، نیاز دارید تا یک پیکربندی کوچک اما بسیار کاربردی در تنظیمات پروفایل وبسایت خود در گوگل آنالیتیکس انجام دهید. این تنظیمات مربوط به هدف یا Goals setting شما خواهد بود. شما میتوانید آن را با کلیک در بخش مدیریت پیدا کنید، باید روی مدیریت در نوار بالایی کلیک کرده و در ستون نمایش روی گزینه پایین تر یعنی هدف Goal کلیک کنید.

تنظیم هدف Goal در گوگل آنالیتیکس

هدف همان چیز مهمی است که در وبسایت شما اتفاق می افتد و این اتفاق قبلا به گوگل گوشزد می شود تا اطلاعات آن را پیگیری کرده و در اختیار شما قرار دهد. برای مثال؛ شما یک وبسایت دارید و یک فرم تماس را ایجاد کرده اید و پس از آن یک برگه تشکر از مخاطب نیز برای پرکردن فرم به وی نمایش میدهید، یا اینکه یک وبسایت دارید که در آن محصولاتی را به فروش می رسانید، شما میخواهید یک برگه را ایجاد یا پیدا کنید که در نهایت از کاربر تشکر میکند و کاربران بعد از اینکه خرید خود را نهایی کردند به آن برگه هدایت می شوند. در نهایت این آدرس ها به شکل های زیر خواهند بود؛

 به حساب خود وارید شوید و در داشبورد یا پیشخوان روی هدف Goals کلیک کنید

هدف جدید New Goal در گوگل آنالیتیکسدر این بخش از گوگل آنالیتیکس، شما روی هدف جدید New Goal کلیک می کنید. این دکمه با رنگ قرمز مشخص شده است.

تنظیم هدف سفارشی در گوگل آنالیتیکس

در این جا شما باید گزینه ی سفارشی Custom را انتخاب کنید، البته تا زمانی که گزینه های قبلی زیادی با وبسایت شما سازگار نباشند و از نوعی نباشند که مورد نیاز شماست. البته اگر تازه کار هستید ادامه را بخوانید. کافیست برای هدف جدید خود یک نام برگزینید، سپس مقصد را انتخاب کنید و در نهایت روی دکمه مرحله بعد Next Step کلیک کنید.

انتخاب مسیر و آدرس در گوگل آنالیتیکسدر اینجا باید مسیر یا آدرس URL برگه تشکر را پس از آدرس وبسایت خود بنویسید، و دکمه مقصد را که به صورت کشویی بوده باز کرده و روی Begin with آغاز شده با … قرار دهید.

سپس شما میتوانید هزینه یا ارزش و یک عدد به عنوان پول دلار را برای تبدیل (در صورت نیاز) وارد کرده و روی ایجاد هدف Create Goal کلیک میکنید. در نهایت برای مشاهده وضعیت هدف خود، به بخش مربوط به هدف در پیشخوان بازگشته و وضعیت آن را مشاهده کنید.

اگر شما هم هدف های دیگری شبیه این مورد دارید و میخواهید آن ها در وبسایت خود رهگیری کنید، شما میتوانید همین چند قدم آخر را دوباره ادامه دهید، شما میتوانید تا 20 هدف را برای وبسایت خود راه اندازی کنید. مطمئن شوید هدفی که ایجاد میکنید برای شما بسیار مهم باشد. این هدف ها برای بیشتر کسب و کارها شامل عضویت کاربران، ارسال های مختلف بازخورد کاربران، و البته خرید های تکمیل شده است. اما در نهایت اینکه دقیقا هدف ها در چه مواردی با هم متفاوت هستند به وبسایت شما بستگی دارد.

در نهایت این روش کامل راه اندازی حساب گوگل آنالیتیکس، پیگیری هدف های مختلف و آدرس های مختلف بوده و شما از این پس به خوبی میتوانید از آن استفاده کنید. اگر هم نیاز دارید تا توضیحات مختلف دیگری بدست آورید میتوانید به مستندات آنالیتیکس در وبلاگ آن مراجعه کنید.

غالبا امروزه بخش بزرگی از اینترنت روی دوش بزرگترین شرکت اینترنت محور دنیا یعنی گوگل است. گوگل ابزارهای زیادی برای کمک به وبمسترها دارد نمونه برتری از آنها گوگل آنالیتیکس Google Analytics است. در مورد گوگل آنالیتیکس یک اینفوگرافیک با نام استفاده بهتر از گوگل آنالیتیکس تهیه کرده ایم. امروز میخواهیم استفاده بهتر از گوگل آنالیتیکس در بازاریابی اینترنتی را ببینیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گوگل آنالیتیکس سری بزنید به مقاله ای که فقط در مورد این سرویس تهیه شده است:

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

آموزش کار با گوگل آنالیتیکس

[/box]

 

گوگل، سرویسِ گوگل آنالیتیک Google Analytics خود را در سال 2005 فعال کرد و از آن میتوان برای زیر سئو سایت، نظر داشتنِ سایت، اطلاعات عمومی مخاطبین وبسایت، مرورگر و دستگاه های آنان استفاده کرد. همچنین می توان با آن عکس العمل این کاربران در مواجه با سایت و رفتار کلی و بازدید و فعالیتشان را در سایت بررسی کرد. این سرویس خیلی زود مورد استقبال کاربران و وبمستران قرار گرفت اما امکاناتی که داشت نه به دقت امروز بود نه به کیفیت و گستردگی اکنون.

از گوگل آنالیتیکس که نام های دیگری چون گوگل آنالیتیکز، آنالیزگر گوگل و سیستم تجزیه و تحلیل گوگل و حتی واکاو گوگل نیز نام برده شده است. در استفاده بهتر از گوگل آنالیتیکس میتوان مقاله های زیادی را مطالعه کرد اما اینبار به طور مختصر، اصل موضوع را با شما در میان خواهیم گذاشت.

اینفگوگرافیک چگونه از گوگل آنالیتیکز Google Analytics استفاده بهتری در بازاریابی داشته باشیم؟

چگونه از گوگل آنالیتیکس Google Analytics استفاده بهتری در بازاریابی داشته باشیم

دستیابی به رشد بازدهی بازاریابی با تجزیه و تحلیل اطلاعات گوگل

80% از کاربران از سیستم آنالیتیکس گوگل اشتباه استفاده میکنند چگونه از گوگل آنالیتیکز Google Analytics استفاده بهتری در بازاریابی داشته باشیم؟ + اینفوگرافی - 80% از کاربران از سیستم آنالیتیکز گوگل اشتباه استفاده میکنند

گوگل آنالیتیکس اطلاعاتی را در اختیار ما قرار میدهد که میتوان بری افزایش نرخ تبدیل از آنها استفاده مفیدی داشت

مرحله #1 : چگونه با سیستم تجزیه و تحلیل اطلاعات گوگل ترافیک وبسایت خود را افزایش دهید؟

با تکنیک های سئو و برگه های فرود بهینه سازی شده ترافیک ارگانیک را افزایش دهید

چگونه از گوگل آنالیتیکز Google Analytics استفاده بهتری در بازاریابی داشته باشیم؟ + اینفوگرافی - آنالیتیکز گوگل را به ابزارهای وبمستری گوگل متصل کنید قدم #1 : گوگل آنالیتیکس را به ابزارهای وبمستری گوگل متصل کنید

قدم #2 : از گزارش های سئو در گوگل آنالیتیکس برای سنجش کلیک کلمات کلیدی کاربران استفاده کنید

قدم #3 : نرخ کلیک بر رتبه را با استفاده از کلملت کلیدی هدف در عنوان مقاله ها و توضیحات متا افزایش دهید

نرخ کلیک بر رتبه خود را نکته هایی که در ادامه گفته شده است میتوانید به راحتی افزایش دهید

چگونه از گوگل آنالیتیکز Google Analytics استفاده بهتری در بازاریابی داشته باشیم؟ + اینفوگرافی - نرخ کلیک بر رتبه خود را نکته هایی که در ادامه گفته شده است میتوانید به راحتی افزایش دهیدقدم #1 : بهتر است عناوین را 55 حرف نوشته و توضیحات متا را تا 156 حرف ترغیب کننده بنویسید

قدم #2 : مطمئن شوید که اطلاعات شما توجه اصلی خود را معطوف به کلمه کلیدی اصلی کرده باشد که ترافیک اصلی خود را از آن دارید

قدم #3 : مجاب کردن کاربر به کاربردی بودن محتوا. در این روش شما باید کاربران خود را برای کاربردی بودن کلمه ای که آن را جستجو کرده اند قانع کنید


20 % کلمه های رتبه بندی شده در رتبه 1 تا 4 بیشتر از 20 درصد نرخ کلیک در رتبه را صاحب شده اند


8% کلمه های رتبه بندی شده در رتبه 5 تا 6 بیشتر از 8 درصد نرخ کلیک در رتبه را صاحب شده اند

 
3% کلمه های رتبه بندی شده در رتبه 7 تا 10 بیشتر از 3 درصد نرخ کلیک در رتبه را صاحب شده اند

 

مرحله #2 : افزایش ترافیک ورودی ارگانیک با استفاده از ترافیک منبع: گزارش کلمات کلیدی

[tie_list type=”starlist”]

 • اول، 10 کلمه کلیدی پیدا کنید که ترافیک کنونی را هدایت میکنند 

[/tie_list]

در اینجا 5 نکته برای ترافیک بیشتر را قرار داده ایم

نکته #1 : از کلمات کلیدی به عنوان متن جایگزین تصاویر استفاده کنید

نکته #2 : برای نام تصاویر وبسایت خود از کلمات کلیدی استفاده کنید

نکته #3 : مطمئن شوید که توضیحات و عناوین نیز همان کلمات را برای دستیابی به رتبه مناسب، در خود دارند

نکته #4 : از آنها به عنوان انکور تکست برای لینک سازی داخلی استفاده کنید، البته با تغییر برای پنالتی نشدن

نکته #5 : برای کلمات کلیدی که ترافیک بیشتری را برای خود ایجاد کرده اند محتوای بهتر و بیشتری تولید کنید

مرحله #3 : روی دریافت ترافیک بیشتر و اضافی از طریق برترین منابع خود با استفاده از منابع برتر گزارش ارجاع ها زمان بیشتری صرف کنید
چگونه از گوگل آنالیتیکز Google Analytics استفاده بهتری در بازاریابی داشته باشیم؟ + اینفوگرافی - #3 : روی دریافت ترافیک بیشتر و اضافی از طریق برترین منابع خود با استفاده از منابع برتر گزارش ارجاع ها زمان بیشتری صرف کنید

برای نمونه: برترین سایت های ارجاع دهنده، مانند انجمن های فعال و گروه های اشتراک لینک

قدم 1# : روی موارد مرتبط با محتوای خود زمان بیشتری صرف کنید

قدم 2# : زمان بیشتری روی پیدا کردن موضوع برای مقاله های با ارزش صرف کنید

قدم 3# : بیشتر محتوای خود را در انجمن ها و اجتماع ها به شکلی که اسپم نباشد منتشر کنید

برترین وبلاگ های ارجاع دهنده:

قدم 1#: روابط دوستانه خود با کاربران را پرورش داده و مکان های گسترش و ترویج بیشتری پیدا کنید

قدم 2#: وبلاگ نویسی مهمان را دوبرابر کنید. اگر در ماه یک پست در سایت های دوستان منتشر می کنید، آن ها را تا 3 یا 4 پست افزایش دهید

برترین شبکه های اجتماعی ارجاع دهنده:

قدم 1#: زمان بیشتری را صرف کار کنید روی شبکه اجتماعی که مناسب کسب و کار شما هستند

قدم 2#: تکنیک ها و مقاله هایی را که دقیقا ترافیک بیشتری دارند را پیدا کرده، و آنها را امتحان کرده و بیشتر کنید

قدم 3#: روی دوبرابر کردن محتوای مخصوص کانال ها و شبکه های ارتباطی شما و هواداران خود تمرکز کنید

برای هر منبع ارجاع دهنده که آنها را نمی شناسید، دقیقا بررسی کنید منبع در چه زمینه ای است و چرا ترافیک ارجاع میدهد، سپس سعی کنید ارجاع به وبسایت خود را دو برابر کنید

 

مرحله #4 : با نظر خواهی از کاربران و بازخورد های مشتریان دست به تولید محتوای مناسب تری بزنید

چگونه از گوگل آنالیتیکز Google Analytics استفاده بهتری در بازاریابی داشته باشیم؟ + اینفوگرافی - 4#: با نظر خواهی از کاربران و بازخورد های مشتریان دست به تولید محتوای مناسب تری بزنیدقدم #1: برترین مقالات را در وبسایت خود پیدا کید

قدم #2: از توسعه دادن یک مقاله استفاده کنید و  سعی در تولید خواسته ی کاربر داشته باشید

قدم#3: روی این تمرکز کنید که دقیقا و کاملا کدام محتوا و مقاله است که روابط کاربری و زمان ماندگاری کاربر در سایت را میتواند افزایش دهد

از گزارش بازدید استفاده کنید

قدم 1#: بهترین زمان ها برای ارسال پست را با استفاده از پر ترافیک ترین روزها پیدا کرده و دریافت ترافیک را کنترل کنید

قدم 2#: کانال ها  و شبکه های اجتماعی که بیشترین ترافیک را پس میدهند بیشتر ترویج و گسترش دهید

 

مرحله #5 : با سیستم تجزیه و تحلیل اطلاعات گوگل یا گوگل آنالیتیکس نرخ تبدیل وبسایت خود را افزایش دهید؟

بخش های مزاحم مسیر را شناسایی و حذف کنیدچگونه از گوگل آنالیتیکز Google Analytics استفاده بهتری در بازاریابی داشته باشیم؟ + اینفوگرافی - با سیستم تجزیه و تحلیل اطلاعات گوگل یا گوگل آنالیتیکز نرخ تبدیل وبسایت خود را افزایش دهید؟

قدم #1: ترافیک دقیق را از طریق تجزیه و تحلیل منبع، مکان و دستگاه و … بررسی کنید

قدم #2: قسمتی از ترافیک را به صفحه فرود مخصوصی هدایت کنید

قدم #3: با قیف تجزیه و تحلیلی، سقوط میانگین نرخ تبدیل از صفحه فرود را بدست بیاورید

از روش های بهینه سازی تبدیل برای بهینه سای و اصلاح لینک های ضعیف استفاده کنید

قدم #1: از ابزارهای پرسمان در نقاط مرگ استفاده کرده و از کاربران بپرسید چرا میخواهند سریعا صفحه را در این قسمت و نقاط ترک کرده و توجهی به بدنه وبسایت نداشته باشند

قدم #2: بر پایه ی بازخورد ها، یک تست آ/ب را برای آدرس نقاط هدف راه اندازی کنید

قدم #3: همین کارها را در قیف تجزیه و تحلیل برای تمام نقاط مرده انجام دهید

 

مرحله #6 : تجربه کاربری را از طریق گزارش بخش موبایل بهبود ببخشید

چگونه از گوگل آنالیتیکز Google Analytics استفاده بهتری در بازاریابی داشته باشیم؟ + اینفوگرافی - مرحله #6 : تجربه کاربری را از طریق گزارش بخش موبایل بهبود ببخشیدبررسی کنید که کاربران موبایل شما دقیقا در در کجا بیشترین نرخ پرش  و کجا بیشترین نرخ ماندگاری داشته و دارند 

از این داده ها برای تعیین کاربردی تر شدن موبایل استفاده کنید

قدم #1: بررسی کنید آیا سایت شما رسپانسیو است و در هیچ قسمتی خرابی در نمایش به وجود نیاید

قدم #2: آمار دستگاه های با بیشترین نرخ پرش را بدست بیاورید

قدم #3: نقاط مرگ را بدست آورده و با تست آ/ب راهکارهای مختلف را آزمایش کنید

 

مرحله #7 : از گزارش های سفارشی برای هر بررسی استفاده کنیدچگونه از گوگل آنالیتیکز Google Analytics استفاده بهتری در بازاریابی داشته باشیم؟ + اینفوگرافی - مرحله #7 : از گزارش های سفارشی برای هر بررسی استفاده کنید

قدم #1: همبستگی های بررسی ها که در دیگر گزارش ها در دسترس نیستند را فعال کنید

قدم #2: گزارشی را برپا کنید که پیگیری های آن مربوط به استفاده از ویژگی های جدید وبسایت است

قدم #3: ارزش مردم برای بازدید و استفاده از این ویژگی های جدید را تعیین و مشخص کنید

قدم #4: بر اساس نتایج بدست آمده عمل کنید

برترین ارجاع دهنده ها را با گزارش های ارجاع بهینه سازی کنید

قدم #1: با برترین ارجاع دهنده های خود وارد همکاری و خرید و فروش و تخفیف شوید

قدم #2: سپس این همکاری و تخفیفات دو طرفه را به کاربران تازه ظهور کرده نمایش دهید

قدم #3: برای هر ارجاع مشخصی پیغام های مشخص خوش آمد گویی و تبریک تهیه کرده و نرخ تبدیل و ماندگاری را افزایش دهید

 

مرحله #8 : سفارشی سازی محتوا و پیشنهادات با استفاده از گزارش های کاربرانچگونه از گوگل آنالیتیکز Google Analytics استفاده بهتری در بازاریابی داشته باشیم؟ + اینفوگرافی -مرحله #8 : سفارشی سازی محتوا و پیشنهادات با استفاده از گزارش های کاربران

قدم #1: هر نوع موثر و ترجیح داده شده ای از محتوا و تخفیف ها را پیدا و آنها را مشخص کنید

قدم #2: برای هر بخش تقسیم شده، یک چرخه تکرار، هدف بندی شده و تجربه مجزا قرار دهید

 [tie_list type=”starlist”]

 • خریداران می گویند که آها فروشگاه سفارشی سازی شده را به فروشگاه های معمولی ترجیح میدهند

[/tie_list]

این بود اینفوگرافیک ما در مورد استفاده بهتر از گوگل آنالیتیکس (;

امیدواریم با مطالعه کامل این اینفوگرافیک و مقاله زین پس بتوانید استفاده بهتری از گوگل آنالیتیکس در زمینه بازاریابی و فروش بهتر محصولات خود داشته باشید. اگر دیدگاهی در این مورد دارید، چرا آن را ننوشته و نظر خود را در این  مورد اعلام نکنید! همین الان میتوانید دوستان خود را هم از این مقاله مطلع کرده تا آنها هم از آن استفاده کنند.

چرا وردپرس میتواند بهترین راهِ راه اندازی سایت باشد؟

اگر جستجویی ساده در اینترنت داشته باشید، خواهید دید که وبسایت های متعدد زیادی هستند که کدنویسی و طراحی کامل یک وبسایت آماده را برای شما از صفر تا صد انجام میدهند. اما وقتی وردپرس معرفی شد و به این جایگاه رسید، امروزه کمتر کسی سراغ طراحی وبسایت سنتی رفته و خود اقدام به راه اندازی وبسایت میکند. اما چرا وردپرس، اصلا چرا طراحی سایت را از ابتدا ترتیب نداده و کارها را به یک پیمانکار نسپاریم؟ اول از هر کاری باید دانست که وردپرس بخش اصلی طراحی سایت را برای شما انجام داده است، شما هاست مناسب میزبانی وبسایت خود دریافت کرده، وردپرس را نصب میکنید و یک قالب برای وبسایت خود انتخاب میکنید، در انتهای این سه حرکت شما یک وبسایت دارید که آماده فعالیت است.

وردپرس بهترین گزینه برای راه اندازی سایت خبری است

وردپرس همیشه به عنوان یک سیستم حرفه ای و برتر برای وبلاگ نویسی شناخته شده است، مردم فکر میکنند که وردپرس برای همینکار کافیست یا حداقل فقط برای آن مناسب است اما حقیقتِ امروز، متفاوت از گذشته است. وردپرس با توجه به رشد و مسیری که داشته و دارد اکنون به عنوان محبوب ترین و کارا ترین سیستم مدیریت محتوا در اینترنت شناخته می شود به طوری که نزدیک به 80 میلیون وبسایت دنیا با وردپرس مدیریت می شوند. این سیستم مدیریت محتوا، امروز به عنوان یک ابزار کامل برای ایجاد وبسایتی قدرتمند شناخته میشود. در ادامه با اینکه وردپرس چرا میتواند بهترین گزینه شما برای راه اندازی وبسایت باشد آشنا خواهید شد.

چرا وردپرس میتواند بهترین راهِ راه اندازی سایت باشد؟

چالش زنده ماندن به طور مستقیم و سفت و سخت رو در روی کسب و کارها قرار گرفته است، کسب و کارها به دنبال شناخته شدن هستند و مخصوصا برای مدیران یک کسب و کار زیادی مهم است که کار خود را رونق داده و البته با این فشار کنار بیایند. اما یکی از کارهایی که مدیران یک کسب و کار را از این موضوع و کنترل یک وبسایت می ترساند اینست که باید یک وبسایت را سفارشی سازی کرد، به آن رسیدگی کرد و البته باید وظایف دیگر مربوط به وبسایت را به خوبی انجام داد. اینجاست که وردپرس پا به دنیای بازی ما گذاشته و خود را به عنوان بازیکن برتر میدان معرفی میکند. شرکتی که از وردپرس برای راه اندازی وبسایت خود استفاده میکند نه تنها میتواند وبسایت خود را به راحتی مدیریت کند بلکه آنها آزادی کامل دارند تا هر آنچه اراده کنند را در وبسایت پیاده کنند، میتوانند تجربه کاربری و زاویه دید خود را درون وبسایت القا کرده و البته نیاز جداگانه به توسعه دهنده وبسایت را نیز از سر راه خود برداشته اند.

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای متن باز است، اما هنوز هم جای نگرانی در مورد خرابی، بروز رسانی یا امنیت آن وجود ندارد. بخش های سفارشی سازی و تنظیمات به حدی گسترده هستند که شما میتوانید بیشتر کارها را به راحتی انجام دهید. مجموعه بزرگی از افزونه های مختلف نیز این کار را برای مدیریت آسان کرده و قطعا به امکانات آن نیز می افزاید. به علاوه اینها ده ها هزار ابزار و افزونه و ماژول و سرویس دیگر وجود دارد که به مدیر وبسایت کمک میکند تا هر آنچه که نیاز است یک کسب و کار کوچک یا بزرگ برای وبسایت خود داشته باشد را در اختیار داشته باشد.

اگر به دنبال یک گروه طراح وبسایت باشید باید در همه موارد به آن فکر کنید، نتیجه نهایی کار، آسانی مدیریت وبسایت و امکانات آن، هزینه راه اندازی و حتی نگه داری، امنیت و بروز رسانی و در نهایت برای هر کاربری باید به سراغ توسعه دهنده های مربوطه رفته تا بتوانید کار خود را انجام دهید. اما با وردپرس شرایط شما بسیار متفاوت است، شما کافیست مطمئن شوید از وردپرس برای کشیدن ارابه وبسایت خود استفاده کرده اید مسیر را به راحتی میتواند پیمایش کنید.

1# وردپرس کاملا رایگان است

چیزی که شنیدید واقعیت دارد، شما میتوانید هزینه های مختلفی را بپردازید تا یک سیستم مدیریت محتوا برای وبسایت شما بسازند، میتوانید برای طراحی وبسایت خود هزینه های مختلفی بپردازید تا دقیقا آنچه میخواهید را بسازید اما، وردپرس کاملا رایگان است. میتوانید آن را رایگان دانلود کنید. در سیستم خود از آن استفاده کنید، رایگان آن را دستکاری کنید. رایگان آن را برای وبسایت خود استفاده کنید. و همه اینکارها را در چند دقیقه به کلی میتوانید انجام دهید.

به عنوان یک مدیر کسب و کار شاید بخواهید بودجه ای برای طراحی، توسعه و مدیریت وبسایت کسب و کار خود کنار بگذارید اما با استفاده از وردپرس بخش بزرگی از این هزینه ها برای کسب و کار کوچک شما به صندوق بودجه آن هم بدون استفاده باز خواهد گشت. اگر واقعا بخواهید وبسایت کسب و کار خود را با وردپرس راه اندازی کنید، به فکر هزینه های گزاف نباشید حتی اگر میخواهید یک وبسایت به تمام معنا برای بیزینس آنلاین خود داشته باشید.

2# راه اندازی بسیار ساده و سریع

اگر از توسعه دهنده ها بخواهید برای شما وبسایت موردنظرتان را پیاده کنند، مطمئنا به شما اطلاع میدهند که در یک بازه زمانی مشخص و البته بیشتر از یک ماه آن را تحویل خواهند داد. همچنین در پایان اینکه پروژه در اختیار شما قرار گرفت شما نیاز دارید تا از آنها بخواهید تنظیمات بخصوصی را برای شما به انجام برسانند و همه اینها زمان بر خواهد بود و پرهزینه، در حالی که با وردپرس، در پنج دقیقه میتوان وبسایت را راه اندازی کرد، در یک ساعت بهترین تنظیمات را انجام داد و هر گونه که بخواهید سکان وبسایت را در دست گرفته و اقداماتی که میخواهید را انجام دهید.

وردپرس یک بسته فشرده دارد، که برای راه اندازی آن کافیست در هاست آپلود کنید، سپس با زدن آدرس وبسایت، میتوانید وردپرس خود را ره انداخته و کار وبسایت خود را شروع کنید. پس از راه اندازی وردپرس شما انبوهی از امکانات و ویژگی ها را در اختیار دارید تا یک وبسایت را هر طور که دوست دارید و نیاز میبینید برای کاری که دقیقا میخواهید پیکربندی کرده و در واقع از چوب آن مجسمه خود را بتراشید. و همه کارهایی که با سیستم های سفارشی نیاز است انجام دهید تا وبسایت خود را در قدم اول در دست بگیرید، میتوانید آنها را در چند قدم ساده با وردپرس خلاصه کرده و کار خود را به خوبی انجام دهید.

3# یک پروژه متن باز بزرگ و جهانی است

شاید در ابتدا فکر کنید که نیاز است بابت آن هزینه ای بپردازید یا اینکه، باید آن را کرک کرده یا شایدم چون متن باز است هر کسی میتواند به راحتی مدیریت وبسایت شما را سرقت کرده یا خلاصه چون متن باز است و دست های زیادی در کاسه توسعه دهندگی آن است، کیفیت خوبی ندارد. اما وردپرس ثابت کرده که بهترین سکوی انتشار در دنیاست. این پروژه متن باز این اجازه را به هر کاربری میدهد تا خود هر آنچه که نیاز است را در هر قسمتی که میخواهد تغییر دهد. متن باز یعنی شما میتوانید در برنامه ای که برای خود در حال استفاده هستید هر تصمیمی به شخصه بگیرید و از آن هرگونه استفاده مفیدی داشته باشید.

یک پروژه متن باز بزرگ و جهانی است

متن باز بودن وردپرس باعث شده انجمن های مختلف توسعه دهندگی، پشتیبانی و افزایش کیفیت آن در سراسر دنیا وجود داشته باشند، این کار باعث شده تا وردپرس بدون اینکه هزینه ای از کاربر خود دریافت کند به رایگان در اختیار وی باشد، به وی کمک کند و کاربر هر زمان که احساس کرد نیاز به تفاوت دارد میتواند آستین خود را بالا زده و کدهای قسمت دلخواه را ویرایش کند، آن را بردارد یا به آن اضافه کند.

4# رابط کاربری فوق العاده

هرجا در اینترنت بخواهند یک مدیریت خوب از وبسایت را مثال بزنند حتما از وردپرس استفاده میکنند. به تمام معنا این سیستم مدیریت محتوا کاربری فوق العاده ای دارد، سیستمی که میتوان با آن همه چیز را در اینترنت منتشر ساخت، میتوان هر گونه که خواست ظاهر آن را آراسته کرده یا اینکه در هر مقطعی مدیریت آن را به عهده گرفت. اینکه بخواهید وردپرس را ویرایش کنید، وبسایت خود را سفارشی سازی کنید و تغییراتی در آن به وجود بیاورید مانند هیچ یک از سیستم های قبلی که با آن کار کرده اید نیست، بخشی به نام سفارشی سازی زنده در وردپرس وجود دارد که به مدیر وبسایت در ثانیه ای که تغییرات را انجام میدهد نتایج تغییرات را هم روی وبسایت مشاهده کند. آیا شما چیزی بهتر از این برای سفارشی سازی سراغ دارید؟

5# جامعه بزرگ انجمن ها، منابع و کاربران

مسلما همین که کار با هر چیزی را شروع کنید پرسش های فراوانی را خواهید داشت که باید به پاسخ آنها دست پیدا کنید، وردپرس نیز چنین است اما چون هیجان انگیز است شما همیشه به دنبال یادگیری بیشتر خواهید بود و اینگونه است که کاربران زیادی با وجود استفاده طولانی مدت بازهم سوالات زیادی در مورد آن دارند اما چون وردپرس جهانی شده است، همه در حال حاضر در انجمن های مختلف، گروه ها، شبکه های اجتماعی، دایرکتوری ها و … هستند و در حل مشکلات یا پاسخ دادن به سوالات وردپرس به یکدیگر کمک میکنند.

جامعه بزرگ انجمن ها، منابع و کاربران

در هر حال، وردپرس به عنوان یک سکوی انتشار تحت وب، بزرگترین جامعه کاربران و توسعه دهندگان، رهبران محصولات وردپرس محور و … را دارد، و تقریبا در تمام زبان هایی که وردپرس با آنها در دسترس است انجمن ها و منابع مختلف زیادی نیز در دسترس است که به شما کمک میکنند تمام آنچه که نیاز دارید را در مورد وردپرس بیاموزید یا تمام مشکلات خود را حل شده کنار بگذارید.

6# قالب های وردپرس بیش از اندازه زیاد، مختلف، زیبا و قدرتمند هستند

وقتی طراحی یک وبسایت شروع شود مهمترین چیزی که به آن فکر خواهید کرد چه خواهد بود؟ بله قطعا ظاهر وبسایت و امکانات آن خواهد بود. معمولا عناصری که به محتوا مربوط هستند و از طریق کدنویسی های قبلا انجام گرفته میتوان در محتوا پیاده کرد به ویژگی های یک قالب وردپرس و امکانات آن بستگی دارند، اما به جای اینکه انواع مختلفی از طراحی را به شما نشان دهند تا مورد مناسب را انتخاب کنید سپس کار روی آن توسط پیمانکار طراحی سایت انجام شود میتوان چرخی در دایرکتوری قالب های وردپرس خود وردپرس زد تا دید که ده ها نوع قالب مختلف توسط این وبسایت برای وردپرس به صورت رایگان و تجاری طراحی و آماده شده اند. تعداد آنها زیاد است، ویژگی های فراوانی را در هر یک میتوان یافت که شاید بخصوص هم باشند.

قالب های ارائه شده توسط خود وردپرس به زبان های مختلف در دسترس هستند و از طریق خود وردپرس میتوانند دانلود، نصب و فعال شوند و ظاهر وبسایت شما را تشکیل دهند. این ها در حالی است که در سراسر دنیا تجارتی راه افتاده است که به فروش قالب های وردپرس تجاری مشهور است، شرکت های مختلف پوسته های مختلف را طراحی کرده و به فروش می رسانند، و کافیست بدانید که فقط در یکی از فروشگاه های قالب وردپرس تجاری بیشتر از 30 هزار پوسته وردپرس با امکانات فراوان و پشتیبانی آنلاین وجود دارد که میتوان در آن هر نوع قالبی را پیدا کرد.

معمولا کسب و کارهای کوچک دلایل مختلفی دارند که وردپرس را انتخاب میکنند اما یکی از دلایل اصلی تهیه سریع این قالب های وردپرس است که البته وقتی در چنین فروشگاه های بزرگی سیر میکنند میتوانند دقیقا قالب وردپرسی را پیدا کنند که با برند آنها به خوبی سازگار است و میتوانند به خوبی با آن نتیجه دلخواهی همانند طراحی ظاهر وبسایت داشته باشند. حتی این مورد خیلی بهتر است چون با بروز رسانی های آتی قالب پیشرفته تر شده، به امکانات آن اضافه میشود و حتی اگر نقصی در آن یافته شود میتواند رفع شود.

7# افزونه های وردپرس با هر کاربردی که نیاز دارید

افزونه های وردپرس بیش از اندازه کاربردی شده اند، تقریبا هر کسی که با وردپرس شروع کرده است سریعا دریافته است که وردپرس به قدری در داشتن افزونه با کاربرد های مختلف از دیگر ابزارهای طراحی سایت پیش افتاده است که حتی طراحی سفارشی یک وبسایت نیز هیچ وقت نمیتواند در حد ایده آلی با افزونه های وردپرس رقابت کند. تقریبا مخزن وردپرس نزدیک به 50 هزار افزونه دارد که شما میتوانید برای هر کاری که نیاز دارید، یک افزونه را روی وردپرس نصب کنید و از آن استفاده کنید.

افزونه های وردپرس با هر کاربردی که نیاز دارید

اما ماجرا به همین جا ختم نمیشود، انبار بزرگی از دیگر افزونه ها موسوم به افزونه های تجاری وردپرس نیز وجود دارد که تا به امروز نزدیک به 10 هزار افزونه تجاری را در خود جای داده و اگر نتوانستید از بین 50 هزار افزونه وردپرس ابزار مورد نیاز خود را پیدا کنید حتما افزونه های تجاری خاصی برای کاربرد مد نظر شما پیدا خواهد شد. افزونه های وردپرس همگام با وردپرس بروز رسانی شده و شما در کار با آنها مشکلی پیدا نخواهید کرد. همچنین افزونه های مختلفی هستند که علاوه بر زبان اصلی به زبان های دیگر نیز  در دسترس هستند مانند زبان فارسی که افزونه را هرچه بیشتر کاربردی تر میکند.

8# بهینه سازی شده برای موتورهای جستجو – سئو سایت در وردپرس

چه چیزی از این بهتر است که یک ابزار مدیریت وبسایت را در دست داشته باشید که از ابتدا تا انتها، بیشتر از انتظار شما برای موتورهای جستجو بهینه سازی شده است.

یقینا وبسایتی که برای موتورهای جستجو بهینه سازی نشده باشد اصلا نباید در اینترنت وجود داشته باشد. بعید است بدون بهینه سازی برای موتورهای جسجتو ترافیک خاصی نصیبش شود یا اینکه اصلا شناخته شود. ممطئن باشید بزرگترین وبسایت های دنیا مانند آمازون که در یک ساعت نزدیک به 100 هزار دلار فروش دارد، حتی خود وبسایت های گوگل و مایکروسافت نیز برای موتورهای جستجوی گوگل و بینگ خود را بهینه سازی میکنند. اینها همه بیانگر جایگاه موتورهای جستجو و بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجو است.

بهینه سازی شده برای موتورهای جستجو

از همان ابتدا که وردپرس توسعه یافته است تقریبا هر بخش آن توانسته خود را به مرور برای موتورهای جستجو بهینه تر کند، اما مطمئنا قدرت وردپرس نیز باعث شده تا موتورهای جستجو نیز برخی الگوهای رتبه بندی وبسایت را با وردپرس سازگار کنند.

از آنجا که وردپرس قطعا در زمینه تولید محتوا و بازاریابی محتوا میتواند شماره یک باشد، ابزارهای بهینه سازی، سئوی درون وبسایت و حتی خارج وبسایت زیادی وجود دارند که با وردپرس سازگاری دارند و مخصوصا برای وردپرس توسعه یافته اند. افزونه های بهینه سازی، ابزارهای کنترل داده های وبسایت و … همگی با وردپرس سازگاری دارند تا علاوه بر رونق خود برای وردپرس کاران نیز امکانات بیشتری روی میز قرار دهند.

9# وردپرس و واکنش گرایی فوق العاده

بهتر است بدانید که پروژه کارهای طراح وبسایت، شاید برای هر نسخه از وبسایت  شما هزینه های جداگانه ای دریافت کنند. در ضمن این که نهایتا وبسایت شما با دستگاه های مختلف سازگار باشد و بتواند به خوبی جوابگوی نیاز کاربر باشد سخت است.

امروزه دستگاه های مختلفی برای مشاهده وبسایت ها وجود دارد، تلفن های همراه 4 اینچ، فبلت های 6 اینچ، تبلت ها و لپ تاپ ها و در نهایت مانیتورهای عریض هستند که کاربران از آنها برای مشاهده وبسایت شما استفاده میکنند. سابقا اگر وبسایتی برای لپ تاپ ها و رایانه ها بهینه سازی شده بود کفایت میکرد، اما امروزه کاربران در هر لحظه ممکن است به اینترنت وصل شده و بخواهند در مواقع مختلفی وبسایت شما را بررسی کنند، اصلا به این فکر کرده اید که اگر دستگاه شما برای دستگاه های بخصوص و کوچکی مانند تبلت و موبایل سازگاری پیدا نکرده باشد باید فکری به حال داشته باشید.

وردپرس و واکنش گرایی فوق العاده

کاربران امروزه برای کار خود بیشتر از لپ تاپ استفاده کرده و اکر مواقع برای بررسی یک وبسایت و مرور مطالب یا محصولات آن از موبایل و تبلت استفاده میکنند و همین مورد است که میتواند نگران کننده باشد، چرا که باید برای دستگاه های موبایل فکری کنید. اما خوشبختانه وردپرس همیشه در این گونه زمینه ها پیشتاز است، امروزه هر قالب حرفه ای وردپرس کاملا بهینه است، صفت واکنش گرایی دارد و به لطف چارچوب تعریف توئیتر بنام بوتسترپ Bootstrap، یک قالب وردپرس شکل های مختلفی در دستگاه های مختلف به خود میگیرد، یک قالب وردپرس رسپانسیو و واکنش گرا میتواند در موبایل و تبلت ظاهری کاملا متفاوت با لپ تاپ و مانیتور داشته باشد که البته وقتی عملکرد آن را مشاهده کنید خواهید دید که امروزه هر کسی باید وبسایت رسپانسیو داشته باشد در غیر این صورت نباید انتظار داشته باشد کاربران در وبسایت وی حضور پیدا کنند.

10# امنیت، کارایی و توسعه دهندگی در وردپرس

سخت است که اهمیت امنیت را زیر سوال برد، و بدتر اینکه بخواهیم امنیت وردپرس را زیر سوال بریم، از آنجا که نزدیک به 80 میلیون وبسایت وردپرسی در دنیا وجود دارد، تیم توسعه وردپرس همیشه اولویت اول خود را امنیت قرار داده است، به هر حال، اینکه بخواهیم امنیت صددرصدی را در اینترنت تحقق بخشیم، هیچ وقت موفق نخواهیم شد و البته تاکنون هیچ شرکتی موفق به اینکار نشده است. چندی پیش سرورهای یاهو هک شد، قبل از آن ایمیل های 100 میلیون کاربر جیمیل گوگل به خطر افتاد، مشکلاتی برای فیسبوک پیش آمد، حساب کاربران سونی هک شد و فیلم های این شرکت لو رفت و حتی حساب توئیتر مایکروسافت هک شد. و همه اینها نشان میدهد بزرگترین شرکت های دنیا نتوانسته اند امنیت صد بر صد را برای خود مهیا کنند، حتی در نسخه ی یکی مانده به آخر وردپرس یک باگ امنیتی راه هک شدن چندهزار وبسایت وردپرسی را باز گذاشته بود اما خوشخبتانه وصله امنیتی سریع منتشر شد و کاربران از این خطرات حفظ شدند. در نهایت منظور ما اینست که اگر بخواهید امنیت وردپرس را با یک سیستم مدیریت محتوای سفارشی مقایسه کنید کاملا در اشتباه خواهید بود، چون امروزه سرویس های بسیار زیادی در دنیا هستند که کمک میکنند تا وبسایت وردپرس خود را کاملا امن نگه داری کنید و این در حالی است که یک وبسایت سفارشی برای شما، همیشه هزینه ای جداگانه برای تامین امنیت و حتی بازگردانی به زمان قبل از هک خواهد داشت.

امنیت، کارایی و توسعه دهندگی در وردپرس

وردپرس علاومه بر امنیت، ابزارهای نگه داری خاصی دارد، افزونه های مختلف بکاپ و پشتیبانی از وبسایت زیادی هستند که به رایگان یا با هزینه های مختلف کمک میکنند وبسایت وردپرس خود را همیشه سرپا نگه دارید. حتی پس از هک شدن به راحتی میتوانید وبسایت خود را به چند ساعت قبل از هک شدن بازگردانده و از هک شدن در امان باشید. اگر به فکر امنیت بدون هزینه، کارایی بسیار عالی، نگه داری آسان، عملکرد عالی در مقایسه با هر سیستم دیگری هستید، باید وردپرس را امتحان کنید تا خود با قدرت این سیستم عالی آشنا شوید.

تا به امروز هر آنچه که از موتورهای جستجو می دانیم، با نام گوگل تداعی می شوند. اصلا می گویند فلان چیز را گوگل کنید و عبارت سابق یعنی چیزی را در گوگل جستجو کن در حال انقراض است. بله در ایران هم گوگل همیشه حرف اول را زده است اما شرایط برای هیچ چیزی تا به اینجا ثابت نبوده است. وبمستران و سئو کاران امروزه بینگ را شاید به کلی فراموش کرده اند اما اینجا هستیم تا دلایل خود را برای اثبات اشتباه بودن این تصمیم بیان کنیم.

قبل از اینکه مقاله ای در مورد وبمستر بینگ بنویسیم، می خواهیم چند سوال از شما داشته باشیم:

 • حتما شما سایت خود را بر اساس الگوریتم های رتبه بندی گوگل بهینه سازی کرده اید و تمام توجه خود را روی جستجو و ترافیکی که از گوگل تولید می شود گذاشته اید، آنها جامعه ی بزرگی از کاربران را در اختیار دارند
 • ما برای بینگ تبلیغ نمی کنیم بلکه می خواهیم به شما بگوییم در کنار اینکه از ابزارهای بهینه سازی گوگل مانند گوگل آنالیتیکز می توانید از ابزار وبمستری بینگ هم استفاده کنید. می توانید گوگل را در اولویت اول قرار دهید سپس سایت خود را برای بینگ هم بهینه سازی کنید.

خب سر صحبت خود را با بینگ باز می کنیم، من به عنوان مدیر بخش سئوی سایت Elite SEM دارم برای شما از تعداد دفعاتی صحبت می کنم که ما مشتریان زیادی داشتیم که اصلا ابزار وبمستری بینگ را استفاده نمی کردند. آنها شناخت درستی نسبت به این موضوع نداشتند و بر اساس اطلاعاتی که شاید در اینترنت به چشم خود دیده بوند اصلا فکر نمی کردند اهمیتی برای بینگ قائل باشند. خب، شاید فکر می کنید چرا من اصلا به بینگ اهمیت بدهم وقتی در ایران کسی حاضر نیست از بینگ استفاده کند و گوگل را به عنوان کل (!) اینترنت می شناسد؟ خب دلایل را بخوانید

 

1# بینگ هنوز هم یک منبع ترافیک خوب است

در حالی که گوگل هنوز هم منبع اول ترافیک ناشی از جستجو است، بینگ تقریبا دومین منبع از این نظر است و پشت سر گوگل قرار دارد. البته وضعیتی که گوگل و بینگ در ایران دارند تماما در اروپا و آمریکا متفاوت است – بینگ سرعت بهتری نسبت به گوگل دارد و برای نتایج انگلیسی نتایجی عالی نمایش می دهد. خب  در ادامه عرض می کردیم که اگر بینگ 20 تا 30 درصد یا کمتر از این هم از طریق جستجو برای سایت شما ترافیک تولید کند آیا حاضر هستید این منبع رایگان را از دست دهید؟ من که فکر نمی کنم این کار را انجام دهید.

تصویری که در ادامه مشاهده می کنید نمونه ای از ارزیابی های یکی از مشتریان شرکت Elite SEM است که در یک فصل بین دو سال بدست آمده است. همانطور که مشاهده می کنید بینگ منبع دومِ تولید ترافیکِ این سایت در تمامِ سال است.

بینگ منبع دومِ تولید ترافیکِ است

 

2# بینگ گسترده تر می شود

می دانید که یاهو، AOL، سیری اپل و کرتانا همگی توسط بینگ جستجو می کنند؟ در واقع آنها از موتور جستجوی بینگ استفاده می کنند تا نتایج را پیدا و نمایش دهند. خب این یعنی بخش بزرگی از این ترافیک روی دوش بینگ قرار دارد، هر چند اگر فقط خود بینگ نباشد که نتایج را ارائه می کند.

آمار جستجوی بینگ و رشد آن

در این بین بدون یاهو و AOL، بازار بینگ هر سال رشد کرده و جستجو در این موتور روند رو به بالایی را تجربه کرده است. در فوریه ی 2015 میزان جستجو 19.8 درصد از کل جستجو بوده و در سال 2014 این میزان 18.4 درصد بوده است.

 

3# ابزار وبمستری بینگ اطلاعات و ابزارهای مناسبی ارائه می کند

ابزار وبمستری بینگ ابزارهای بررسی های بیشتر وضعیت سایت و مشکل یابی و … ارائه می کند. ابزارهایی که در ابزار وبمستری گوگل یا Google Search Console ارائه می شوند زیاد هستند اما ابزاری هستند که فقط در وبمستران بینگ پیدا می شود. از اینها گذشته، ابزارهایی که در بینگ ارائه می شوند به شما کمک می کنند خیلی ساده در ترافیک بینگ خود را کنترل و بهینه کنید و البته به اطلاعاتی دست پیدا کنید که گوگل آنها را از قلم انداخته است.

برخی ابزارهایی که در وبمستران بینگ ارائه شده:

 1. نظارت روی امنیت سایت

هر دو سرویس وبمستران بینگ و گوگل بخشی دارند که تحت آن می توان روی امنیت سایت نظارت داشت. به هر حال، اینکه این سرویس امنیتی 100 درصد خوب نیست اما ضرری هم ندارد، پس خوبه که اگر از هر دو سرویس استفاده کنید.

ابزار نظارت روی امنیت سایت بینگ

همین اواخر هشداری از طریق گوگل دریافت کردم که در مورد بدافزارهایی که متوجه سایت بود به من هشدار می داد، نمی شد بررسی کرد اما گوگل به همین بسنده کرده بود و اینجاست که اطلاعاتی که بینگ ارائه می کند کاربردی تر است.

 

 1. بررسی وضعیت خزنده ها و عملکرد ایندکس شدن

گاهی اوقات مشاهده می کنید که وضعیت ایندکس و خزنده ها در گوگل آنطور که باید باشد نیست و دچار مشکل شده است. اما با بینگ می توانید این وضعیت را در نمای بزرگتری مشاهده کنید و آنچه که باعث بروز چنین مشکلی شده است را پیدا کنید.

بررسی وضعیت خزنده ها و عملکرد ایندکس شدن

همینطور این ابزار به شما اجازه می دهد تا در صورتی که مشکل از جانب گوگل و خزنده هایش باشد یا اینکه از جانب تمام موتورها باشد آن را تشخیص دهید. به یاد داشته باشید که اطلاعات بینگ شامل اطلاعات یاهو هم هست.

 

 1. کلمات کلیدی و توصیه های بهینه سازی سایت

بینگ دو ابزار دارد که هنوز در حالت بتا یا همان آزمایشی قرار دارند اما می توانند در زمینه بهینه سازی سایت برای کلمات کلیدی و سئوی درون برگه کمک شایانی به شما بکنند.

 1. ابزار بررسی کلمات کلیدی: این ابزار در مقابل گوگل ادوردز کوچکتر است و قدرت کمتری دارد اما به شما دو ارزیابی مختلف ارائه می کند. 1 – اطلاعات مربوط به کلمات کلیدی رایگان 2 – اطلاعات مربوط به کلمات کلیدی پولی

ابزار بررسی کلمات کلیدی بینگ

 1. ابزار بررسی سئو: این ابزار می تواند در مورد سئو و توصیه های سئو بازخوردهایی را در مورد برگه ای که وارد کرده اید برای شما داشته باشد. همچنین در مورد ارائه و رندرینگ منابع برگه اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهند که در مقابل Google Fetch کوچکتر است.

ابزار بررسی سئو بینگ

 1. ابزار بررسی وضعیت نشانه گذاری: این ابزار هم می تواند به شما در بررسی و آزمایش داده های ساخته شده و نشانه گذاری شده کمک کند.

 

ختم کلام

ابزارها و ویژگی های دیگری هم در وبمستری بینگ وجود دارد. پیشنهاد ما به شما اینست که حتما از آنها در بهینه سازی سایت خود استفاده کنید.

با بررسی و زیر نظر داشتن هر دو موتور اصلی این روزهای اینترنت، در هر شرایطی که باشید می توانید به اطلاعات بیشتری دست پیدا کنید و البته بهینه سازی های سایت هم برای هر موتور قطعا به دیگری لطمه نمی زد و اینطور است که شما می توانید هر دو موتور را هدف بگیرید و سایت خود را برای هر دو موتور جستجو بهینه سازی کنید.