شاید تاکنون شنیده باشید که گوگل از یک لیست فاکتورهایی برای رتبه بندی وبسایت ها و صفحات در الگوریتم هایش استفاده می کند، اما این فاکتورهای سئو چی هستند؟

در این مقاله قصد داریم تمام این 205 فاکتور را برای شما به طور کامل توضیح بدهیم.  البته باید درنظر بگیرید که بعضی از این فاکتورها ثابت شده هستند، برخی هنوز جای بحث و چالش دارند و برخی برای کشف حقه های مخفی سئو هستند.

 

1# الگوریتم های دامنه سایت در رتبه بندی گوگل

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - معیارهای رتبه بندی گوگل در صفحه

 

1. سن دامنه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

Matt Cutts از متخصصات گوگل می گوید: “فرق بین دامنه ای که 6 ماه تاریخ انقضا دارد با دامنه ای یک سال تاریخ انقضا دارد، در حقیقت زیاد نیست”.  به عبارت دیگر گوگل در رتبه بندی هایش از سن دامنه استفاده می کند ولی خیلی مهم نیست.

 
2. کلمات کلیدی که در هدر وبسایت و دامنه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

داشتن کلمه کلیدی در دامنه به عنوان یک سیگنال ارتباط عمل می کند.  گوگل کلمات کلیدی که در دامنه ظاهر می شده اند را تفکیک می کند.

 
3. اولین کلمه در دامنه به عنوان کلمه کلیدی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

دامنه ای که با کلمه کلیدی شاخص خود شروع می شود، از سایت های دیگری که کلمات کلیدی در دامنه خود ندارند یا کلمه کلیدی در میانه یا انتهای دامنه ظاهر شده است، یک سطح بالاتر است. البته این میزان بیشتر برای وبسایت های لاتین تاثیر گذار است. حال آنکه در وب و سئو فارسی به آن پرداخته نشده است. کلمه کلیدی وبسایت شما اگر Marketing باشید، و نام وبسایت شما Marketing-teacher باشد، در این صورت تاثیر خواهد داشت. اما وقتی وبسایت شما در ایران است و کلمه Marketing از زبان انگلیسی برای وبسایت شما کلمه کلیدی به حساب نمی آید چون مردم کلمه بازاریابی اینترنتی را در گوگل جستجو میکنند نه صرفا خود کلمه Internet Marketing را…

 

4. مدت زمان ثبت دامنه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

گوگل می گوید:
” دامنه های با ارزش اغلب برای حداقل بالای چند سال ثبت می شوند و بر عکس،
دامنه های کم ارزش به ندرت برای بالای یک سال ثبت می شوند”.

بنابراین تاریخ ثبت یک دامنه یک عامل مهم در پیش بینی مشروعیت یک دامنه استفاده می شود. و رابطه مستقیمی با داشتن سابقه خوب و تاثیر روی رتبه بندی وبسایت دارد.

 

5. کلمات کلیدی در نام زیر دامنه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

MOZ 2011 نشان می دهد که افزودن کلمه کلیدی در زیر دامنه به بهبود رتبه بندی کمک می کند.

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - کلمات کلیدی در نام زیر دامنه

 
6. تاریخچه دامنه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

یک سایت با یک مالک فرار که چندین بار از گوگل درخواست کرده که تاریخچه سایت اش را بازسازی کند،  از گوگل لینک های منفی برای دامنه دریافت می کند. سابقه وبسایت در رتبه بندی وبسایت تاثیر گذار است. اگر شما بخواهید دامنه ای که در دست چندین مالک بوده است را سئو و بهینه سازی کنید، کاری بسیار سخت پیش رو دارید، به نظر من بهتر است دوستی در گوگل پیدا کنید که به صورت دستی برای شما تاریخچه را پاک کند.

 
7. تطابق دقیق  کلمه کلیدی با دامنه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

چقدر کلمه کلیدی با دامنه سایت مطابقت دارد؟ هرچه بیشتر باشد بهتر است. 

200 معیارگوگل برای رتبه بندی سایت ها

اما از تویتی که در حساب توئیتر یکی از مهندسین گوگل مشخص است، دقت کلمه کلیدی در دامنه به کیفیت وبسایت در رتبه بندی وابسته است. منظور ما از وابستگی پشت پرده این است… اگر کلمه کلیدی marketing را داشته باشید اما نتوانید دارنده خوبی برای آن باشید و محتوای درجه یک تولید کنید که همگان را شادمان کند نمیتوانید در رتبه بندی وبسایت خود پیشرفت زیادی تجربه کنید.

 

8. مالکیت مخفی یا عمومی دامنه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

اطلاعات مالکیت مخفی یا عمومی مالک دامنه سایت یک نشانه است از اینکه چیزی برای مخفی کاری وجود دارد یا نه.

Matt Cutts در کنفرانس پاپکن 2006 گفته است:
” در بررسی مالکیت سایت ها،
وقتی با سایتی مواجه می شویم که سرویس محافظت از اطلاعات مالک دامنه را روشن کرده است
و اگر در کنار آن با فاکتور سئوی ناخوشایند و منفی دیگری هم مواجه شویم،
این سیگنال ها برای سایت یک وب مستر روی هم رفته نشانه خوبی نیست و اگر سایت کوچک هم باشد، قضیه خیلی بدتر خواهد شد”.

این یعنی در رتبه بندی وبسایت شما، خود شما دخیل هستید، صداقت شما در روند فعالیت، میتواند در رتبه بندی وبسایت شما تاثیر گذار باشد.

 
9. جریمه مالک دامنه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

اگر گوگل یک شخص خاص را به عنوان خلافکار شناسایی کند  تمامی سایت های متعلق به آن فرد خاص را جریمه می کند.
یا حتی اگر احساس کند، مشغول زیر آبی رفتن هستید رتبه بندی وبسایت شما را برداشته و مدتی شما را از نتایج حذف خواهد کرد.. این کار میتواند در طول یک روز انجام گیرد و این زمان تغییر در رتبه بندی وبسایت و نتایج، سرعت قابل ملاحظه ای دارد.

 

10. عبارات مخفف کشورها (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

داشتن عبارات مخفف کشور ها مانند ir.  و du. و uk. و غیره به رتبه بندی سایت برای آن منطقه خاص کمک می کند، ولی توانایی رتبه بندی وبسایت در سطح جهانی را کمی محدود می کند. یعنی وقتی میتوانید دامنه .com داشته باشید چرا سراغ دامنه .ir رفته و سطح کار را محدود میکنید. البته این مورد تاثیر اهرم مانندی در رتبه بندی وبسایت ندارد، ولی خب میتوانید با .com شروع کنید

 

2# فاکتورهای درگیر با صفحات در رتبه بندی گوگل

 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - فاکتورهای درگیر با صفحات

 

11. کلمه کلیدی در  برچسب عنوان (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

برچسب عنوان دومین بخش مهم محتوای صفحه است و یک سیگنال قوی سئوی درون صفحه به گوگل می فرستد.

 
12. برچسب عنوان که با کلمه کلیدی شروع می شود (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

مطابق با داده های MOZ Data، برچسب عنوان که با کلمه کلیدی شروع می شود کارکرد بهتری از برچسب عنوانی که کلمه کلیدی در انتهای آن ظاهر می شود، خواهد داشت.

 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - برچسب عنوان که با کلمه کلیدی شروع می شودبه عبارت دیگر، وقتی محتوا تولید میکنید کلمه کلیدی را در محتوای خود پخش کنید، این کار در رتبه بندی وبسایت و برگه تاثیر گذار است.

 

13.کلمه کلیدی در برچسب توصیفی یا توضیحات متا (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

ظاهر شدن کلمه کلیدی در برچسب توصیفی یک سیگنال ارتباطی ارسال می کند که شاید زیاد مهم نباشد، اما موجب تفاوت هایی در رتبه بندی وبسایت می شود. علی الخصوص اینکه به کاربران اطمینان میدهد محتوای بهتری را انتخاب کنند. البته کلمات کلیدی مناسب کمک میکنید که توضیحات متا برای کلمات بیشتری در نتایج باشد پس استفاده درست از آن در رتبه بندی وبسایت تاثیر گذار است.

 
14. کلمه کلیدی در برچسب H1 ظاهر شود (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

برچسب های H1 دومین برچسب عنوان هستند که سیگنال ارتباطی قوی به گوگل می فرستند، طبق مطالعات پیرامون همبستگی نشان داد:

200 معیارگوگل برای رتبه بندی سایت ها

 

15. کلمه کلیدی عبارتی است که بیشترین تعداد رخداد در متن را دارد (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

کلمه کلیدی که رخدادش در متن تکرار شده است، یک سیگنال ارتباطی به گوگل می فرستد. وقتی کلمه کلیدی شما به طور معقولانه و نه کلیشه ای در متن و محتوا پدیدار شود نتیجه ی مثبتی به همراه خواهد داشت. با افزونه سئو Yoast میتوانید روی کلمه کلیدی متمرک کار کنید (در اینترنت میتوانید آموزش کار با این افزونه را جستجو کنید). وقتی بهترین متن را برای یک کلمه کلیدی بنویسید رتبه بندی وبسایت بهتر خواهد شد.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

چطور در 14 روز به ترافیک ارگانیک 260.7 % بیشتر برسیم؟ اهمیت بازسازی محتوا

 [/box]

 

16. تاثیر طول محتوا یا میزان کلمات مقاله (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

محتوا با کلمات بیشتر احتمالا مفصل تر است و می تواند مفاهیم بیشتری را بپوشاند و از طرف گوگل به آنها توجه بیشتری می شود.

SerpIQ نشان می دهد که طول محتوا با موقعیت SERP مرتبط است.

 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - تاثیر طول محتوا یا میزان کلمات مقاله

 

 

17. چگالی کلمه کلیدی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

گوگل هنوز هم از چگالی کلمه کلیدی به عنوان معیاری برای تعیین موضوع یک صفحه وب استفاده می کند،  اما زیاده روی در آن هم می تواند به سایت شما صدمه بزند. زیاده روی یعنی اینکه شما بیشتر از 2.5 درصد متن را با کلمه کلیدی متن پر کرده باشید.
به جای تمرکز روی یک کلمه، میتوانید برای پیشرفت در رتبه بندی وبسایت برای یک کلمه مشخص، کلمات دیگری هم انتخاب کنید.

 
18. استفاده از مترادف های کلمه کلیدی در محتوا (LSI) (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

مترادف های کلمات کلیدی به موتورهای جستجو کمک می کند که معنی کلماتی که بیش از یک معنی می دهند را استخراج کند. وجود یا عدم وجود LSI هم احتمالا به عنوان یک سیگنال کیفیت محتوا عمل می کند. در گوگل برای کلمه بازاریابی اینترنتی جستجو کنیدسپس کلمات مترداف بازاریابی اینترنتی را خواهید دید که اینها هستند : تبلیغات اینترنتی / فروش اینترنتی / دیجیتال مارکتینگ

 

19. مترادف کلمات کلیدی در عنوان و برچسب توصیفی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

مترادف کلمات کلیدی در صفحه متاتگ ها احتمالا به گوگل در تشخیص مترادف ها کمک می کند. و ممکن است به عنوان یک سیگنال ارتباطی عمل کند. این کار کمک میکنید در رتبه بندی وبسایت در نتایج جستجو، برای کلمات بیشتری پیشنهاد شوید. این کار به دلیل زیادی کلمات قابل استفاده در جستجو فارسی و پراکندگی کلمات زائد مانند (از، و، در و …) شاید در ایران تاثیری همانند زبان لاتین نداشته باشد.

 

20. سرعت بارگذاری صفحه توسط HTML (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.7)

گوگل و بینگ، هر دو از سرعت بارگذاری صفحه به عنوان فاکتورهای مهم رتبه بندی وبسایت ها استفاده می کنند. عنکبوت موتور جستجوگر می تواند سرعت سایت شما را با توجه به کد صفحه و سایز فایل آن نسبتا دقیق حدس بزند. در رتبه بندی گوگل خصوصا وبسایت و سرعت آن برای موبایل باید بهینه سازی شده باشد.

 

21. محتوای تکراری (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

شناسایی محتوا در سایت های دیگر حتی با وجود دستکاری مجدد آن، بر روی قابلیت مشاهده موتور جستجوگر تاثیر منفی می گذارد. اگر وبسایت شما یک وبسایت کپی کار است و اینکار را با دست کمی از سایت های دایرکتوری انجام میدهید در رتبه بندی گوگل هیچ وقت رتبه بندی وبسایت خود را در تک رقم که هیچ در دو رقمی هم مشاهده نخواهید کرد. شاید اصلا در رتبه بندی گوگل شما را در 10 صفحه اول هم نمایش ندهد.

اما دلیل اهمیت این فاکتور سئو اینست که به شدت از آن اجتناب کنید، یعنی هیچ وقت کپی نکنید تا رتبه وبسایت خود را مبتلا به سرطان نکنید.

 
22. محتوای نگارش شده واقعی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

اگر بتوانید به درستی از canonical link element استفاده کنید و محتوای اصلی خود را برای ایندکس گذاری به گوگل معرفی کنید،
از گوگل برای محتواهای تکراری سایت تان نمره منفی دریافت نمی کنید. من این طور از این مورد برداشت میکنم، من یک اینفوگرافیک همراه با توضیحات و محتوای کامل دارم، و دو ماه است که آن را منتشر کرده ام، حال میخواهم در جای دیگری از مقالات وبسایت خودم ، از 70 درصد محتوای اینفوگرافیک استفاده کنم  و آن را با محتوای تازه ولی کمی ترکیب کنم.

حال باید من برای این مقاله جدید که نگارش میکنم، یک آدرس متعارف هم بنویسیم این آدرس متعارف آدرس اینفوگرافیک و محتوای دوماه پیش آن است که انتشار داده ام است. به این ترتیب من به گوگل خواهم گفت که محتوای من فقط برای آشنایی بیشتر مخاطب است روی کلمه کلیدی تازه ای کار نکرده ام، مقاله ی تازه ای نداشته و اهل تکرار کردن محتوا هم نیستم.

 

23. سرعت بارگزاری صفحه با مرورگر کروم (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

گوگل از داده های کاربری کروم برای رتبه بندی وبسایت از  سرعت زمان بارگذاری در حساب سرور سایت، گنجایش شبکه تحویل محتوای (CDN) سایت و سیگنال ها ی سرعت سایت غیر مرتبط با HTML استفاده می کند. در صوت اهمیت بالای این فاکتو سئو از نظر گوگل، یک نقض قانون حقوق کاربر و البته رقابت و انحصار گرایی بین شرکت هاست. به چه صورت ؟ …

گوگل شماره یک جستجو است. همچنین مرورگر این شرکت موسوم به گوگل کروم شماره یک استفاده عمومی در سطح جهانی است اگر گوگل بخواهد وبسایت ها را مجبور به تطابق بیشتر با مرورگر کروم کند  و کاربران را از روش های معمول انحصار گری تشویق به استفاده از سرویس های گوگل و جستجو با گوگل کند، در این صورت گوگل متهم به این است که میخواهد از طریق برخی ابزارهای خود هر چه بیشتر فرایند جستجو را در خود نگه دارد. همین جستجو های زیاد در گوگل سبب پیشی گرفتن تبلیغات گوگل از تبلیغات بینگ است.

اما همانطور که عرض کردیم گوگل و هیچ شرکت دیگری حق انحصار گرایی ندارند. پس از اینکه آیا بهتر بودن وبسایت شما در کروم میتواند تاثیری زیاد داشته باشد نگران نباشید. گوگل فقط از داده های کاربری برای گرفتن امار وبسایت های محبوب کاربر استفاده کرده و نتایج کاربر در کروم میتواند با حالت خصوصی در مرورگر موزیلا یا اج متفاوت باشد و این تفاوت صرفا برای شخص کاربر کروم است.

 

24. بهینه سازی عکس ها (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

عکس ها در صفحات وب به موتور های جستجو سیگنال های ارتباطی مهمی مانند نام فایل، متن جایگزین، عنوان و توضیحات می فرستند. متن جایگزین در جستجو های صوتی و جستجو های نابینایان و صد البته تشخیص بهتر محتوای متن و ماهیت تصویر
به موتور جستجو کمک میکنند. وقتی از جستجوی تصویری در گوگل استفاده کنید متوجه اهمیت این فاکتور سئو در رتبه بندی گوگل خواهید شد.

 

 

25. تاخیر در بروزرسانی محتوا (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

تاخیر در بروز رسانی محتوای سایت، تاثیر منفی در رتبه بندی سایت دارد. حتما تا کنون متوجه شده اید که رتبه بندی گوگل در نتایج، تاریخ آخرین بروزرسانی صفحه اصلی را نشان می دهد.

200 معیارگوگل برای رتبه بندی سایت هااین یعنی در رتبه بندی وبسایت و رتبه گوگل برای محتوای پیشنهاد شده به کاربر، همیشه میزان تازگی محتوا و زمان ماندگاری کاربر در آن با هم ترکیب شده و نتایج را نمایش میدهد.

 

26. اندازه محتوای بروز رسانی شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

مطمئنا تغییر یک بخش از متن یا افزودن یک قسمت به محتوا خیلی بیشتر از افزودن چند کلمه، در تغییر رتبه بندی وبسایت تاثیر خواهد داشت. در رتبه بندی گوگل شما خواهید دید که وقتی محتوای خوبی تولید کرده باشید و سپس با بازسازی محتوا شروع به افزایش کیفیت کنید. میتوانید نتیجه خوبی بگیرید.

 

27. تاریخچه بروزرسانی صفحه به روز شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

اینکه صفحه های سایت هر چند روز یا چند هفته یا چند ماه یکبار بروزرسانی می شوند هم از نظر گوگل در رتبه بندی سایت تاثیر می گذارد.

 
28. برجستگی کلمه کلیدی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

اگر کلمه کلیدی در 100 کلمه اول محتوا ظاهر شود، گوگل یک سیگنال ارتباطی مهم دریافت می کند. این کار بیشتر روی کیفیت محتوا تاثیر گذار است و مستقیما در رتبه بندی وبسایت تاثیر ندارد. وقتی محتوای با کیفیت داشته باشید در رتبه بندی گوگل پیشرفت میکنید

 

29. کلمه کلیدی در برچسب های H2 , H3 (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

اگر کلمه کلیدی در برچشب های H2 , H3  ظاهر شوند یک سیگنال ارتباطی ضعیف طبق توافق نامه پنل MOZ، به گوگل ارسال می شود.

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - کلمه کلیدی در برچسب های H2 , H3

 

30. کلمه کلیدی طبق عبارت سفارشی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

اگر کلمه کلیدی صفحه دقیقا همان چیدمان عبارت جستجو را داشته باشد، مطمئنا در رتبه بندی گوگل نتیجه بالاتری نسبت به سایت دیگری که کلمه کلیدی اش همان عبارت جستجو است اما ترتیب کلمات در آن یکی نیست کسب می کند. به واقع وقتی بهترین محتوا را با نرخ ماندگاری بالا برای یک کلمه کلیدی نوشته باشید، در رتبه بندی گوگل بهتر کار کرده اید و رتبه بندی گوگل اغلب رتبه بندی وبسایت شما خواهد بود.

 

31. کیفیت پیوندهای خروجی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

تا بحال با خود فکر کردید که گوگل چرا از سایت شما متنفر است؟
اغلب سئوکاران معتقد هستند که لینک های خروجی به سایت های معتبر به گوگل سیگنال اعتماد ارسال می کند.
دلیل اهمیت این فاکتور سئو در رتبه بندی گوگل به خاطر پادرمیانی عنصری به نام لینک است.
در مورد اعتماد و رتبه اعتماد باید بیشتر بدانید
این عنصر تاثیر زیادی روی وبسایت و رتبه بندی وبسایت دارد.

 

 [box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

چرا گوگل از سایت شما متنفر است؟ رتبه اعتماد چیست و با رتبه اعتماد چکارها که نمی توان انجام داد

[/box] 

 

33. دستور زبان و املا (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

نگارش و گرامر صحیح به گوگل سیگنال کیفیت می فرستد،  اگرچه Mat Cutts در سخنرانی های سال 2011 اش این مطلب را نه تایید کرد و نه رد کرد. این مورد در رتبه بندی گوگل به این صورت موثر است که شاید گوگل سطح سواد ناشر را از طریق مقدار صحیح کلمات تشخیص دهد. البته کیفیت کلمات و دستور زبان درست، در خوانایی هم تاثیر گذار است که به اهمیت آن در رتبه بندی وبسایت خواهیم پرداخت. (فاکتور 41)

 
32. مضمون لینک خروجی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

طبق اصول MOZ، موتورهای جستجو ممکن است محتوای صفحات لینک داده شده در مقاله شما را به عنوان یک سیگنال ارزیابی استفاده نمایید. برای مثال، اگر شما به یک سایت که فیلم های اتومبیل پخش می کند لینک بدهید ممکن است گوگل اینطور برداشت کند که صفحه شما در مورد فیلم اتومبیل است و نه خود اتومبیل. این کار به اصول علامت گذاری موتور جستجو یا Schema مربوط میشود.

 

34. محتوای کپی شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

اینکه محتوایی که در صفحه اصلی وبسایت شماست متعلق به قلم خود شما باشید در رتبه بندی گوگل تاثیر مثبت دارد.
اما اینکه بخشی از آن از صفحه های دیگر وبسایت های ایندکس شده دیگران آمده باشد. و کپی شده باشد در رتبه بندی وبسایت تاثیر منفی خواهد داشت.

 

35. محتوای تکمیلی کمکی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

بر اساس سند راهنمای رتبه بندی جدیدی که گوگل در اختیار عموم گذاشته است،  محتوای تکمیلی مفید، یک سیگنال کیفیت صفحه برای گوگل است. مثالهایی از این دست عبارتند از مبدل های ارزی، ماشین حساب و تبدیل تاریخ ها و …

 

36. تعداد لینک های خروجی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

لینک های خروجی dofollow بسیار زیاد، میتواند باعث کاهش رتبه صفحه شود که در نهایت میتواند روی رتبه بندی وبسایت شما تاثیر منفی و حتی مخرب داشته باشد.

 

37. چندرسانه ها در رتبه بندی گوگل (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

تصاویر، فیلم ها و دیگر عناصر چند رسانه ای به عنوان یک سیگنال کیفیت محتوا عمل می کنند. وقتی کیفتی مقاله افزایش یافت و توانست نرخ ماندگاری خوبی کسب کند پس از آن میتوان به کسب امتیاز خوب در رتبه بندی گوگل امید داشت. (قطعا این طور خواهد بود)

 

38. تعداد لینک های داخلی که به یک صفحه اشاره کنند. (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

تعداد لینک های داخلی به یک صفحه مشخص، نشان دهنده اهمیت آن صفحه نسبت به صفحات دیگر سایت است. البته رتبه بندی گوگل برای این صفحه بهتر از صفحات دیگر خواهد بود. چرا که تاثیر بیشتری از صفحات با رتبه پایین تر دارد.

 

39. کیفیت لینک های داخلی که به یک صفحه اشاره کنند. (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

لینک های داخلی از صفحات معتبر در دامنه، اثر قوی تری از صفحات با رتبه پایین تر در همان دامنه برای رتبه بندی گوگل دارد.

 

40. لینک های خراب (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

وجود لینک های خراب بسیار در یک صفحه، نشانه ای از یک سایت نادیده گرفته شده و یا رها شده است و به گوگل سیگنال منفی کیفیت می فرستد.

 

41. میزان خوانایی متن و محتوا (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

در ربته بندی گوگل به شما تخمینی از میزان خوانایی سطوح سایت ارائه می دهد:

 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - میزان خوانایی متن و محتوا

 

برخی عقیده دارند که سطح پایه خوانایی به سایت در کسب رتبه بهتر کمک خواهد کرد ولی، برخی دیگر از متخصصان معتقدند که محتواهای ساده میتوانند مانند سایت Ezine Articles باشند و نباید تاثیری در رتبه بندی گوگل داشته باشد.

 

42. لینک های همکاری و وابسته (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

لینک های وابسته خودشان احتمالا نمی توانند به رتبه شما صدمه بزنند، اما اگر تعداد آنها زیاد شود، آنوقت گوگل توجه بیشتری به سیگنال های کیفیت آنها می کند تا چک کند آیا شما یک سایت کم محتوای وابسته نباشید. در این صورت پس از بررسی و تشخیص رتبه بندی وبسایت شما دچار تغییر خواهد شد.

 

43. خطاهای HTML و اعتبارسنجی W3C (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

خطاهای HTML زیاد و برنامه نویسی درهم و برهم در یک سایت ممکن است نشانه ای از یک سایت بی کیفیت باشد، در بسیاری از جستجوگرها اعتبار سنجی WC3 یک سیگنال با کیفیت ضعیف است. این مورد روی رتبه بندی وبسایت شما تاثیر منفی خواهد داشت.

 

44. اعتبار دامنه صفحه میزبان (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

در شرایط مساوی یک صفحه در دامنه معتبرتر نسبت به یک صفحه با اعتبار کمتر دامنه، رتبه بهتری دریافت می کند. این یعنی اگر دو صفحه کاملا یک رتبه بندی گوگل داشته باشند، اما رتبه بندی وبسایت اولی بهتر از دومی باشد،  برنده وبسایت اولی خواهد بود.

 

45. رتبه صفحات (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

برگه هایی که رتبه خوبی در بین نتایج موتور جستجو کسب کرده اند، می توانند روی رتبه بندی کل وبسایت تاثیر خود را داشته باشند، این یعنی هر بخشی از سایت که رتبه خوبی کسب کرده باشد، میانگین رتبه کلی وبسایت را هم بالا خواهد برد

 

46. طول URL (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

مجله “Search Engine Journal” در شماره ای به این نکته اشاره کرده است که آدرسهای بسیار طولانی به قابلیت مشاهده سایت توسط موتور جستجو صدمه می زند. این یعنی هر چه آدرس مقاله کوتاه تر باشند در رتبه بندی گوگل نتیجه بهتری خواهد داشت.

 

47. مسیر URL (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

مسیر های صفحه نزدیک به صفحه خانگی، کمی از اعتبار بیشتری برخوردار هستند. در این بخش بیشتر برگه ها در رتبه بندی وبسایت دخیل خواهند بود چرا که مستقیما یکی بعد از آدرس اصلی هستند.

 

48. ویرایشگر های انسانی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

اگرچه هرگز تایید نشده است اما، در ربته بندی گوگل برای سیستم هایی که به ویرایشگران انسانی اجازه تاثیرگذاری در نتایج موتور جستجو را می دهند،  امتیاز حق ثبت اختراع قائل می شود که ظاهرا در رتبه بندی وبسایت بی تاثیر نخواهد بود.

 

49. دسته بندی صفحه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

دسته بندی صفحات سایت یک سیگنال ارتباطی ارسال می کند. صفحه هایی که به این دسته بندی ها مربوط باشند نسبت به صفحه هایی که به هیچ کدام از این دسته بندی ها متعلق نیستند رتبه بهتری کسب می کنند. البته به طور کلی دسته بندی ها باید نسبت به محور وبسایت و تعداد مقالات ایجاد شوند. پس برای یک وبسایت خبری و فروشگاهی باید تفاوت زیادی با وبسایت تجاری و شرکتی قائل شد.

 

50. برچسب ها در وردپرس (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

برچسب های وردپرس سیگنال های ارتباطی ارسال می کنند. طبق اصول Yoast: تنها راه بهبود رتبه بندی وبسایت، ایجاد ارتباط بیشتر بین قطعات محتوا با همدیگر و در ادامه ی آن ارتباط بیشتر بین یک گروه از پست ها با همدیگر است. منظور از سیگنال های ارتباطی در وبسایت این است که با برچسب ها میتوانید مطالب خود را دسته بندی و تنظیم کنید.

به این ترتیب برچسب هایی که درست استفاده شوند در رتبه بندی وبسایت به طور کلی موثر خواهند بود.

 

51. کلمه کلیدی در URL (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

کلمه کلیدی در پیوند یکتا ی مقاله یک سیگنال ارتباطی مهم به گوگل ارسال می کند. در رتبه بندی گوگل برای نتایج، وجود کلمه کلیدی در URL نقطه عطف است اما تاثیر زیادی روی رتبه بندی وبسایت ندارد بلکه تاثیرگذاری خود را روی برگه و نوشته نمایش میدهد.

 

52. رشته URL (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

دسته بندی ها در رشته URL سایت، توسط گوگل خوانده می شود و به عنوان سیگنال ارتباطی برای موضوع صفحه در نظر گرفته می شود:

200 معیارگوگل برای رتبه بندی سایت ها

53. منابع و مراجع (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

وجود منابع و ماخذ در سایت ممکن است که سیگنال کیفیت ارسال کند اما گوگل استفاده از لینک های خروجی به عنوان سیگنال رتبه بندی را کاملا رد می کند. اگر چه گفته شده که گوگل برای معیار سئو 53 ارزشی قائل نیست. اما این معیار رتبه بندی به اعتماد بیشتر موتور جستجو به وبسایت کمک میکند.

 
54. لیست های شماره بندی شده یا نشده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

محتواهای تیتر بندی شده بیشتر نظر خوانندگان را جلب می کند، و به احتمال قوی در رتبه بندی گوگل مورد توجه قرار می گیرند. البته، فهرست گذاری و اعداد برای مقاله کیفیت مقاله و در نتیجه نرخ ماندگاری را افزایش میدهند. این کار کمک میکند برگه شما رتبه مناسبی کسب کند. در نتیجه روی رتبه بندی وبسایت به طور کلی موثر باشد.

 

55. اولویت بندی صفحه ها در نقشه سایت (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

ممکن است اولویت صفحه ها برای ثبت در فایل نقشه سایت sitemap.xml ، تحت تاثیر رتبه های صفحه ها تخصیص داده شده باشند. البته در افزونه های وردپرس چون Google XML Sitemap اولویت صفحه بندی را میتوانید مشخص کنید.

 

56. لینک های خروجی زیاد (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

بعضی از صفحات با لینک های زیاد خروجی به صفحه دیگر در واقع به آن صفحه راه دارند،  این خاصیت باعث می شود صفحه مبدا و محتوای آن دیده نشود.

 

57. تعداد کلمه های کلیدی فرعی صفحه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

کلمه های کلیدی فرعی بیشتر می تواند به گوگل سیگنال داخلی کیفیت ارسال کند.

 

58. سن صفحه و اهمیت بازسازی محتوا (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

اگر چه گوگل اغلب مطالب جدیدتر را ترجیح می دهد اما گاهی یک صفحه قدیمی که به طور منظم به روزرسانی می شود
از یک صفحه جدید با مطالب جدید رتبه بهتری کسب می کند. در مورد اهمیت بازسازی محتوا حتما مقاله ای در وبسایت بخوانید.

 

59. طراحی صفحه مخاطب پسند UserFriendly (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

طرح بندی کاربرپسند صفحات برتر سایت باعث می شود محتوای اصلی سایت بلافاصله برای کاربران قابل مشاهده و دسترسی باشد.

 
60. دامنه های پارک شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

از سال 2011، بروزرسانی های گوگل قابلیت مشاهده دامنه های پارک شده را کاهش داده است.

 

61. محتواهای مفید (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

گوگل احتمالا بین محتوای مفید و محتوای با کیفیت تمایز قائل می شود.

 

3# فاکتورهای درگیر با سایت در رتبه بندی گوگل

 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - معیارهای رتبه بندی گوگل در سطح سایت

 

62. محتواهایی که ارزش و بینش یکتایی را تولید می کنند (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

گوگل اعلام کرده است که آنها در شکار سایت هایی که هیچ چیز جدید و یا مفیدی برای عرضه ندارند، هستند.

 

63. صفحه “تماس با ما” (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

گوگل سایت هایی که اطلاعات تماس دارند را بر سایر سایت ها ترجیح می دهد و به سایت هایی که اطلاعات تماس خود را با اطلاعات مالک دامنه مطابقت می دهند پاداش می دهد. به طور کلی برخی موارد مانند صفحه تماس با ما که صادقانه نوشته شده باشند در رتبه بندی گوگل تاثیر گذاری مثبت خواهند داشت.

 

64. رتبه اعتماد / اعتماد دامنه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.7)

رتبه اعتماد سایت یعنی تعداد لینک هایی که سایت شما از سایت های معتبر هسته دریافت می کند، که یک فاکتور بسیار مهم در رتبه بندی است. 

 

در این مورد بیشتر بدانید: لینک های مورد اعتماد

 

65. معماری سایت (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

انتخاب معماری خوب برای سایت (به خصوص معماری سیلو) به گوگل کمک می کند تا بهتر بتواند مطالب سایت را سازماندهی کند.

 

66. بروز رسانی های سایت (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

وقتی سایت به روز رسانی شده باشد و به خصوص زمانی که مطالب جدیدی به سایت اضافه شده باشد، یک سیگنال تازه سازی از طرف سایت برای گوگل ارسال می شود. درجه اهمیت این شاخص، به علت درگیر بودن با تولید محتوا بوده به همین دلیل در در رتبه بندی وبسایت اهمیت و تاثیر مهم دارد.

 

67. تعداد صفحات (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

تعداد صفحات سایت یک سیگنال ضعیف نگارش برای گوگل می فرستد. حداقل کمکی که این سیگنال می تواند انجام دهد این است که سایت های بزرگ را از سایت های نازک و وابسته تفکیک می کند. البته همیشه داشتن برگه های زیاد مهم نیست. اما این مورد به محور فعالیت وبسایت باز میگردد. 

 

68. حضور نقشه سایت (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

نقشه سایت کمک می کند تا موتورهای جستجو صفحات سایت شما را آسان تر و کامل تر ایندکس کند، و قابلیت مشاهده سایت شما بهبود پبدا کند. به این ترتیب گوگل و بینگ در رتبه بندی وبسایت نگاه درشتی به نقشه وبسایت دارند. یک وبسایت که نقشه وبسایت محتوای خود را دارد همیشه در نزد گوگل برتر از وبسایت بدون نقشه است همچنین در برگه نتایج، یکی از عوامل مهم در رتبه بندی وبسایت نقشه وبسایت است.

 
69. میزان فعالیت بدون توقف سایت (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

خراب شدن سایت و تعمیر نکردن آن و نگهداری نامناسب سایت و یا درست عمل نکردن سرور، ممکن است به رتبه بندی شما صدمه بزند. البته اینکار بیشتر کاربران پیگیری شده و سایتی که توسط کاربارن خوشایند نباشد، در رتبه بندی گوگل امتیاز بالایی نخواهد داشت.

 

70. موقیعیت مکانی سرور ها (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

محل سرور سایت شما ممکن است بر روی رتبه بندی سایت شما در مناطق مختلف جغرافیایی تاثیر بگذارد. به خصوص اگر جستجو ابعاد جغرافیایی خاصی را هم در بر بگیرد. البته این کار بیشتر متوجه سرعت سایت هم خواهد بود.

 

71. گواهی های SSL (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

گوگل صریحا اعلام کرده است که از گواهی های SSL و HTTPS به عنوان سیگنال رتبه بندی استفاده می کند. در رتبه بندی گوگل اعلام شده که کاربران در نمایش و تغییر رتبه بندی وبسایت ها درگیر هستند، و کاربران بیشتر دوست دارند که وبسایت امنی را استفاده کنند.

 

72. شرایط خدمات و حریم خصوصی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

این دو صفحه از سایت به گوگل کمک می کنند که بفهمد آیا این سایت یک عضو قابل اعتماد برای اینترنت هست یا نه اینطور نیست.

 
73. متاداده تکراری دورن سایت (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

متاداده تکراری درون سایت ممکن است میزان نمایش کل صفحات شما در گوگل را تحت تاثیر قرار دهد.

 

74. مسیر ناوبری یا مکان کاربر در وبسایت (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

این سبک از معماری کاربر پسند سایت، به کاربران (و موتورهای جستجو) کمک می کند که بدانند هر محتوایی در کدام قسمت از سایت قرار دارند:

 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - مسیر ناوبری یا مکان کاربر در وبسایت

 

 

مجله  SearchEngineJournal.com و Ethical SEO Consulting هر دو ادعا دارند که این چیدمان ممکن است یک فاکتور رتبه دهی باشد.

 

75. بهینه سازی موبایل (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

موضع رسمی گوگل در برابر حالت موبایل، ساخت یک سایت پاسخگو و رسپانسیو برای دستگاه های موبایل است. به احتمال زیاد هنگام نمایش سایت ها روی دستگاه های موبایل، بخشی از سایت از دسترس کاربر خارج می شود. در حال حاضر برای رفع این مشکل اغلب سایت ها با برچسب “دوستانه با موبایل” بهینه سازی شده اند. گوگل هم شروع به مجازات سایت هایی که دوستانه با موبایل نیستند، کرده است.

به طور کلی در رتبه بندی گوگل وبسایت های موبایل دوست، مشخص شده و پیشنهاد میشوند.

 

76. یوتیوب (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

شکی نیست که وجود فیلم های یوتیوب، امتیازی برای بالابردن رتبه بندی در موتور جستجو برای سایت شما است. (البته شاید به دلیل اینکه گوگل صاحب یوتیوب است)

 

200 معیارگوگل برای رتبه بندی سایت ها

متخصصان موتور های جستجو دریافتند که ترافیک سایت یوتیوب بعد از ظهور پاندای گوگل به طور معناداری افزایش پیدا کرده است.

 
77. قابلیت استفاده سایت (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

سایت هایی که استفاده از آنها دشوار باشد، که از طریق مشاهده کاهش زمان سپری شده در سایت، صفحات بازدید شده و نرخ گزافه گویی تعیین می شود، رتبه بندی سایت شان کاهش می یابد.

 
78. استفاده از آنالیزگر های گوگل و ابزار توسعه وب گوگل (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

برخی فکر می کنند که با داشتن این دو برنامه می توانند ایندکس صفحات سایت خود را بهبود بخشند و با دادن داده های بیشتر به گوگل رتبه بهتری کسب کنند.

 

79. مروگرهای کاربری/ شهرت سایت (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

حضور در سایت های دایرکتوری مانند Yelp.com و RipOffReport.com، احتمالا نقش مهمی در الگوریتم رتبه بندی آن سایت بازی می کند. گوگل از یک طرح برخورد صحبت کرده است. برخورد با یک سایت فروش عینک که قصد داشت از نظرات مشتریانش برای کسب بک لینک برای خودش استفاده کند سایت خاطی را مجازات کرده است.

 

4# الگوریتم های بک لینک ها در رتبه بندی گوگل 

 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - فاکتورهای بک لینک برای رتبه بندی گوگل

 

80. سن دامنه لینک داده شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

بک لینک های دامنه های مسن تر احتمالا خیلی قوی تر از بک لینک های دامنه های کم سن هستند.

 

81. تعداد دامنه های خالص لینک داده شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.8)

تعداد دامنه های ارجاع شده یکی از مهمترین معیار های رتبه بندی الگوریتم های گوگل است.
نموار MOZ زیر را ببینید:

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - تعداد دامنه های خالص لینک داده شده

 
82. تعداد لینک های ارسال شده از آی پی های کلاس c (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

لینک هایی که از طرف سایت های با کلاس IP class c یا آدرس آیپی های جداگانه به سایت شما می رسند،  نشان از طیف گسترده تری از سایت هایی هستند که به سایت شما بک لینک می دهند.

 
83. تعداد صفحات لینک شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

تعداد صفحه های لینک داده شده حتی اگر همه صفحات از یک دامنه هم باشند یک معیار رتبه بندی وبسایت حساب می شود. 

 

84. متن جایگزین یا تگ ATL تصاویر (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

متن جایگزین، نسخه تصویری از انکور تکست ها است.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

در مورد انکور تسکت بیشتر بیاموزید: تاثیر انکور تکست Anchor Text بر سئو و نحوه بهینه سازی انکور تکست سایت

  [/box]

85. لینک های از دامنه های gov. و edu.  (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

اگر چه Matt Cutts  گفته است که پسوند دامنه فاکتور مهمی برای سایت نیست، اما تمام سئوکاران فکر می کنند که سایت های با پسوند edu. , gov. مستثنی هستند. این سایت ها همیشه رتبه اعتماد بالایی دارند و  اگر بتوانید از این وبسایت ها بک لینک مستقیمی بگیرید توانسته اید کار بسیار مهمی انجاد داده باشید. در مورد رتبه اعتماد میتوانید در وبسایت مقاله بسیار مهمی را بخوانید.

 

86. اعتبار صفحه های لینک داده شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

رتبه اعتماد صفحه مرجع نیز فاکتور بسیار مهمی در رتبه بندی وبسایت است.

 
87. اعتبار دامنه های لینک داده شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

اعتبار دامنه مرجع ممکن است نقشی مستقل از اهمیت لینکی که داده در رتبه بندی وبسایت ایفا کند.

 

88. لینک های وارده از طرف رقبا (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

لینک هایی که از طرف رقبای سایت که در نتایج جستجوی موتور جستجو ظاهر می شوند، بسیار مهم تر از لینک هایی هستند که از طرف سایر سایت ها به سایت شما وارد می شوند.

 

89. صفحه های که از صفحات اجتماعی لینک داده شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

میزان اشتراک در صفحات اجتماعی می تواند ارزش لینک را تحت تاثیر قرار دهد. در واقع میزان اشتراک گذاری یک برگه در رتبه بندی گوگل برای آن برگه رابطه مستقیم دارد.

 

90. لینک هایی از همسایه های بد (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

لینک هایی از همسایه های بد می تواند به سایت شما صدمه بزند. زیرا این کار ارتبه اعتماد وبسایت شما را نیز کاهش خواهد داد.

 
91. پست های مهمان (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

چون ممکن است لینک هایی که از پست های مهمان می آیند بخصوص وقتی در بخش نویسنده پست دیده می شوند، بخشی از کمپین کلاه سفید سئو باشند، به همین دلیل به اندازه لینک هایی که درون متن محتوای پست می آیند با ارزش نیستند. به همین دلیل لینک درون پست های مهمان در رتبه بندی وبسایت وابسته به اعتبار سایت پذیرنده پست مهمان است.

 

92. لینک های به دامنه صفحات خانگی که در صفحه نشسته است. (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

لینک هایی که به صفحه خانگی مرجع می روند ممکن است نقش مهمی در ارزیابی سایت و وزن دهی به لینک داشته باشند. 

 
93. لینک هایی که نباید دنبال شوند. (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

در واقع شما با استفاده از این روش به موتورهای جستجو خبر می‌دهید که این لینک نباید در محاسبه رتبه صفحه وارد شود، ولی با این کار همچنان اجازه ایندکس این صفحات را به موتورهای جستجو می‌دهید.

 
94. انباشتگی از یک نوع لینک (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

داشتن درصد غیر طبیعی زیادی لینک های ورودی از یک دامنه واحد ممکن است نشانه ای از هرزنامه وب باشد. و در رتبه بندی وبسایت تاثیر منفی خواهد داشت. 

 

95. لینک های حمایت شده یا هر صفت دیگری که بتوان به لینک ها نسبت داد (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

لینک هایی که صفتی مانند اسپانسر و شریک را با خود یدک می کشند، از ارزش آن لینک می کاهند. این گونه لینک ها بیشتر در وبسایت های لاتین به کرات دیده شده اند.

 

96. لینک های متنی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

لینک های جاسازی شده در داخل محتوای یک صفحه بسیار قوی تر از لینک های یک صفحه خالی یا لینک هایی که هر جای دیگری از سایت پیدا شده اند، در نظر گرفته می شوند.

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - لینک های متنی

 

 

97. مسیردهی 301 بیش از حد به صفحه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

لینک هایی که از آدرس دهی مجدد 301 می آیند رتبه تعدادی یا حتی شاید همه صفحات را کاهش می دهند.

 

98. بک لینک انکر تکست یا متن نوشته بک لینک (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

انکر تکست ها معمولا توصیفات دقیق تری از آنچه در محتوا نیامده است ارائه می کنند، و امروزه مثل قبل پر اهمیت نیستند اما هنوز هم سیگنال های ارتباطی مهمی در ابعاد کوچک تر ارسال می کنند.

 
99. لینک های داخلی انکر تکست (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

انکر تکست های داخل متنی سیگنال ارتباطی ارسال می کنند است، اگر چه احتمالا وزنی متفاوت با انکر تکست های بک لینک خواهند داشت.

 

100. توصیفات عنوان لینک (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

عنوان لینک یا توصیفی که وقتی موس روی لینک قرار دارد ظاهر می شود، هم یک سیگنال ارتباطی ضعیف ارسال می کند. 

 

101. TLD های کشوری بخش آدرس دامنه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

لینک گرفتن از پسوند دامنه های کشوری خاص  (co.uk .de .ja. ) ممکن است در کسب رتبه بهتر در آن کشور به سایت کمک کند.

 

102. موقعیت لینک در محتوا (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

لینک ها در آغاز مقاله ها، وزن بیشتری از لینک ظاهر شده در پایان محتوا در رتبه بندی وبسایت خواهد داشت.

 

103. موقعیت لینک در صفحه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

لینک های جاسازی شده در محتوای یک صفحه از لینک های پایین صفحه و یا نوار کناری صفحه تاثیر قوی تری در ربته بندی گوگل دارند

 

104. میزان ارتباط دامنه مرجع (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

یک لینک از سایت در حوزه مشابه از یک لینک از یک سایت کاملا نامربوط قوی تر است. به همین دلیل است که هر استراتژی جستجو سئو سعی در به دست آوردن لینک های مرتبط دارد. لینک های مرتبط رابطه مستقیمی با رتبه بندی گوگل دارند. هر چه بیشتر از یک دامنه مرتبط با محور خود، بک لینک بگیرید رتبه بندی وبسایت بهتر خواهد شد.

 

105. میزان ارتباط سطح صفحه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

 الگوریتم hillTop  می گوید: 

لینک از یک صفحه مرجع مرتبط به محتوا، خیلی قوی تر از یک لینک از یک صفحه غیر مرتبط است”.

 

106. متن در اطراف لینک (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

احتمالا گوگل  نمی داند که لینکی که از یک سایت دور آمده است یک توصیه مثبت است یا یک نوشته منفی، اگر شما در حول و حوش همان لینک در متن، لینکی بدهید گوگل می فهمد که به لینک ارجاعی چه وزنی بدهد و با آن چطور برخورد کند.

 
107. کلمه کلیدی در عنوان (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

گوگل به لینک هایی که شامل کلمات کلیدی در عنوان صفجه هستند توجه فوق العاده ای دارد.

 

108. سرعت دریافت لینک مثبت (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

سرعت دریافت لینک های مثبت باعث بهبود رتبه بندی وبسایت می شود.

 

109. سرعت دریافت لینک های منفی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

سرعت دریافت لینک های منفی باعث کاهش رتبه وبسایت در رتبه بندی گوگل میشود.

 

110. لینک هایی از طرف صفحات هاب (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

لینک گرفتن از صفحات هاب در یک موضوع خاص، یک نسخه ویژه درنظر گرفته می شود.

 

111. لینک هایی از طرف سایت های معتبر (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.7)

لینک های دریافتی از سایت های معتبر ارزش بیشتری از لینک های دریافتی ازسایت های کوچک در آن حوزه خواهد بود. اهمیت این معیارت رتبه بندی وبسایت را نزد گوگل میتوانید ببینید.

 

112. لینک هایی از ویکیپدیا به عنوان منبع (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

برخی از مردم معتقدند که گرفتن بک لینک از ویکی پدیا به میزان اعتماد شما می افزاید و آن را از نظر موتور جستجو قوی می کند، این لینک ها معمولا از نوع لینک هایی هستند که نباید دنبال شوند.

 
113. هماهنگی در جریان بک لینک ها (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

گوگل به متن هایی که اطراف بک لینک های شما باشد، توجه خاصی دارد و از آنها برای تشخیص بهتر ماجرای صفحه و موضوع برگه و وبسایت استفاده کند. در نتیحه از آن برای رتبه بندی وبسایت استفاده خواهد کرد.

 

114. قدمت بک لینک ها (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

لینک های قدیمی تر بیشتر از لینک های تازه تر در رتبه بندی وبسایت تاثیر دارند.

 

115. لینک هایی از سایت های واقعی به وسیله Splogs (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

با توجه به گسترش شبکه های وبلاگ، احتمالا گوگل بین لینک هایی که از سایت های واقعی می آیند و لینک هایی که از وبلاگ های جعلی می آیند با استفاده از علامت تجاری و سیگنال های تراکنش کاربران تمایز قائل می شود و به آنها وزن متفاوتی می دهد.

 

116. پروفایل طبیعی لینک (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

یک سایت با پروفایل طبیعی لینک، در رتبه بندی وبسایت ها بالاتر خواهد بود و در بروز رسانی با دوام تر ظاهر خواهد شد.

 
117. لینک های دو طرفه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

صفحه شمای لینک گوگل یک لیست از الگوهای تبادل لینک را ارائه کرده است که باید از ساخت آنها اجتناب کنید.

 

118. لینک هایی که از طرف کاربر محتوایش تضمین شده است (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

گوگل قادر به شناسایی لینک هایی که محتوایش از طرف کاربر ساخته شده است در برابر لینک هایی که توسط مالک سایت تولید شده است هست و به آنها وزن های متفاوتی از هم تخصیص می دهد. 

 

119. لینک هایی از 301 (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

لینک هایی از مسیر دهی مجدد 301 در مقایسه با لینک های مستقیم کمی ضعیف تر هستند ولی شبیه هم عمل می کنند.

 
120. میکروفرمت های schema.org (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

صفحات دارای میکروفرمت،
رتبه های بالاتری نسبت به صفحات مشابه بدون میکروفرمت در نتایج رتبه بندی موتور جستجو کسب می کنند.

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند- میکروفرمت های schema.org

121. لیست های DMOZ  (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

اغلب متخصصان عقیده دارند که گوگل به سایت هایی که بر اساس دایرکتوری های DMOZ لیست بندی شده اند کمی بیشتر اعتماد می کند.

 

122. رتبه اعتماد سایت های لینک داده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

قابل اعتماد بودن رتبه سایت لینک دهنده موجب می شود بخشی از رتبه اعتماد آن به سایت شما هم منتقل شود.

 

123. تعداد لینک های خروجی در صفحه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

صفحه با تعداد لینک های خروجی محدود از صفحه ای با لینک های خروجی بیشتر در رتبه بندی وبسایت ها بهتر هستند.

 

124. لینک های پروفایل انجمن ها (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

گوگل به علت اسپم های زیادی که از طرف فروم ها و انجمن ها ساخته می شود، به لینک های خروجی فروم ها ارزش زیادی نمی دهد.

 

125. تعداد کلمات محتوای لینک داده شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

یک لینک خروجی از یک پست 1000 کلمه ای با ارزش تر از یک لینک خروجی از یک پست 25 کلمه ای است. در واقع ارزش لینک ها با میزان محتوا رابطه مستقیمی در رتبه بندی وبسایت دارند. هر چه بیشتر محتوا داشته باشید، ظرفیت نگه داری لینک های بیشتر
با ارزش ثابت و متناسب  خود را خواهد داشت.

 

126. کیفیت محتوای لینک داده شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

لینک های خروجی از محتواهای ضعیف و  ساده از لینک های خروجی از محتواهای قوی و دارای صوت و تصویر مرتبط، کم ارزش تر هستند. 

 

127. لینک هایی که در تمام صفحات سایت حضور دارند (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

Matt Cutts می گوید:

“لینک هایی که در تمام صفحات سایت حضور دارند به عنوان یک لینک فشرده شمرده می شوند”.

 

 

5# فاکتورهای مربوط به تعامل با کاربران در رتبه بندی گوگل

 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - تعامل با کاربران

 

128. کلیک ارگانیک در راستای نرخ برای یک کلمه  کلیدی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

صفحه هایی که کلیک های بیشتری در راستای نرخ دریافت می کنند، رتبه صفحه بالاتری نسبت به بقیه برای یک کلمه کلیدی خاص کسب می کنند.

 

129. نرخ کلیک از طریق رتبه ی ارگانیک برای همه کلمات کلیدی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

صفحه هایی که کلیک های بیشتری در راستای نرخ برای همه کلمات کلیدی دارند می تواند به خاطر دستکاری انسانی یا سیگنال های تراکنش کاربر، رتبه بیشتری کسب کنند.

 
130. نرخ پرش (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

هیچ سئو کاری از با نقاط عطف نرخ پرش موافق نیست یا در واقع همه آنها با بیشتر این بحث یک نظر همگانی ندارند. (منظور تنوع اختلافات است.) اما در رتبه بندی گوگل از آنها به عنوان معیاری برای سنجش کیفیت استفاده میشود. در واقع نرخ پرش اندک برای بک برگه، به گوگل میگوید این برگه محتوای خوبی دارد. پس گوگل در رتبه بندی وبسایت برای نرخ پرش اهمیت زیادی قائل است.

 

131.ترافیک مستقیم (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

گوگل با استفاده از داده های کاربر در کروم چک می کند که کاربر در سایت چه فعالیت هایی انجام داده است. مسلما سایتی که کاربر در آن عکس ها را باز کرده و ویدیو های رو تماشا کرده و ترافیک مستقیم بالاتری دارد از سایت های با ترافیک پایین تر رتبه بیشتری کسب می کند.

 

132.ترافیک تکراری (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

سایت هایی که بازدید کننده ها از صفحه آن خارج می شوند و دوباره به آن بر می گردند ممکن است گوگل رتبه شان را بهبود ببخشد.

 

133. سایت های مسدود شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

گوگل سرویس سایت های مسدود شده را در کروم مسدود کرده است، اما هنوز پاندا از این سرویس به عنوان سیگنال کیفیت استفاده می کند. این یعنی همین که وبسایتی مسدود شده باشد در رتبه بندی گوگل امتیاز منقی دریافت میکند.

 

134. بوک مارک مرورگر کروم (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

ما می دانیم که گوگل اطلاعات مرورگر استفاده شده را جمع آوری می کند. صفحات بوک مارک شده از گوگل امتیاز می گیرند. در واقع وبسایت هایی که جزو مورد علاقه های کاربر هستند در رتبه بندی گوگل امتیاز مثبتی دریافت خواهند کرد.

 

135. داده های نوار ابزار گوگل (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

همه می دانیم که گوگل از داده های نوار ابزار برای رتبه بندی وبسایت استفاده می کند اما دقیقا مشخص نیست این داده ها که گوگل از نوار ابزار بر می دارد دقیقا چه هستند.

 

136. تعداد کامنت ها (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

صفحه هایی با کامنت های بسیار، سیگنال خوب برای تراکنش های کاربر و کیفیت محتوا می فرستند. همچنین در رتبه بندی وبسایت ها، از تعداد دیدگاه هایی که صرفا تشکر کلیشه ای ندارند برای بهبود رتبه اعتماد وبسایت نیز در رتبه بندی گوگل استفاده میشوند.

 

137. زمان Dwell (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

زمان dwell، یعنی مدت زمانی که کاربر پس از جستجو وارد صفحه ای می شود و دوباره به موتور جستجوگر باز می گردد،
هر چه این زمان بیشتر باشد آن سایت سیگنال کیفیت دریافت می کند. دقیقا این مورد شبیه نرخ پرش است، یعنی کاربر پس  از امتحان اولین سایت خود در نتایج گوگل به هر چه دیرتر به گوگل برگردد، یعنی بیشتر در وبسایت مانده است و این زمان بیشتر در رتبه بندی گوگل امتیاز مثبتی خواهد بود.

 

6# الگوریتم های اختصاصی و ویژه در رتبه بندی گوگل

 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - الگوریتم های اختصاصی و ویژه

 

138. پرسمان هایی که باعث تغییرات می شوند. (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

گوگل به صفحات جدیدتر برای برخی از جستجو ها امتیاز می دهد.

 

139. پرسمان هایی که باعث تنوع می شوند. (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

در رتبه بندی گوگل ممکن است برای برخی کلمات کلیدی مبهم خودش تنوع در نتایج موتور جستجو ایجاد کند.

 

140. تاریخچه کاربری مرورگر (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

سایت هایی که شما به طور مرتب بعد از وارد شدن به حساب گوگل خود از آنها بازدید میکنید در نتایج موتور جستجو یک جهش بلند خواهند داشت. در رتبه بندی وبسایت گوگل از میزان اعتباری که به شخصه برای وبسایت ها قائل هستید در کنار داده های دیگر کاربران برای رتبه بندی وبسایت استفاده میکند.

 

141. تاریخچه جستجوی کاربر (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

نتایج یک جستجو در موتور جستجو برای جستجو های بعدی هم استفاده می شود، به طور مثال اگر شما قبلا لغت “بازاریابی اینترنتی” را جستجو کرده بودید اگر دوباره بخواهید لغت “بازاریابی” را در گوگل جستجو کنید، گوگل نتایج سایت های مبتنی بر “بازاریابی اینترنتی” را بالاتر از بقیه نشان خواهد داد. بیشتر اوقات شاید متوجه شده باشید که چرا رنگ برخی نتایج در میان جستجو ها آبی تر از دیگر موارد است.

 

142. برچسب جغرافیایی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

گوگل اولویت را به سایت ها با IP سرور محلی و پسوند نام دامنه خاص کشور می دهد. وقتی از شبکه توزیع محتوا Content Delivery Netwwork یا به اختصار CDN استفاده کنید در رتبه بندی وبسایت ها امتیاز بیشتری خواهید داشت.

 

143. جستجوی امن (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

نتایج جستجوی گوگل با کلمات نامناسب یا محتواهای مناسب بزرگسالان برای زمانی که گزینه جستجوی امن روشن است، نشان داده نمی شود. البته این مورد در موتور جستجوی بینگ خودنمایی بیشتری میکند، در واقع وقتی به حساب خود وارد نشده باشید، (از حساب برای تشخیص سن استفاده میشود) در بینگ هر گونه محتوایی مغایر با سن کودک و نوجوان به طور کلی مسدود میشود. حتی تصاویر غیر اخلاقی نیز به شکلی بلوری نمایش داده میشود.

 

144. حلقه های گوگل پلاس (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

گوگل، نویسندگان و سایت های که شما به حلقه های گوگل پلاس تان اضافه کردید، را در رتبه های بالاتری قرار می دهد.
این کار به اعتبار وبسایت اضافه میکند. در واقع وقتی نویسندگان وبسایت شما حساب گوگل پلاس و نویسندگان گوگل دارند
و به عنوان تولید کننده محتوای ناب شناخته میشوند، در رتبه بندی گوگل دارای امتیاز هستند. البته این سیاست گوگل است که میخواهد کاربران را بیشتر با سرویس های خود درگیر کند. اگر چه گوگل در تولید یک شبکه اجتماعی خوب و مناسب، شکست خود را نسبت به گوگل پلاس پذیرفته است.

 

145. شکایت های DMCA (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

گوگل سایت هایی را که از آنها بابت قانون حق کپی رایت شکایت شده باشد را طبقه بندی و رتبه بندی وبسایت را دستخوش تغییر خواهد کرد در نتیجه رتبه آنها را کاهش می دهد. اهمیت این فاکتور سئو به دلیل ارتباط آن با تولید محتوا است.

 

146. تغییرات دامنه (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

اصطلاحی به نام “بروز رسانی پاگنده ” در گوگل وجود دارد که سعی می کند در هر مرحله بروز رسانی گوگل، دامنه های بیشتری از نتایج موتور جستجو را بروزرسانی کند.

 

147. جستجوهای متقابل (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

گاهی گوگل نتایج متفاوتی را برای کلمات کلیدی که جستجو کرده ایم ارائه می دهد، مثلا اگر کلمه “خرید” را جستجو کنیم  ممکن است درنتایج به کلماتی مانند “جستجوهای پرواز” هم برسیم. البته این مورد بیشتر در حوزه جستجو های آسیای شرقی، آمریکا و اروپا دیده میشود.

 

148. جستجو های محلی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

گوگل اغلب نتایج محلی گوگل پلاس را بالاتر از نتایج رتبه صفحه موتور جستجو نرمال و ارگانیک قرار می دهد. 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - جستجو های محلی

 

149. جعبه خبرهای گوگل (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.1)

کلمات کلیدی خاص مانند اسم باند ها باعث ساخت یک جعبه اخبار گوگل می شود.

 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - جعبه خبرهای گوگل

 

150. ترجیح برند های بزرگ (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

گوگل برای برندهای بزرگ برای عبارت جستجو با طول کوتاه شان، امتیاز بیشتری قائل می شود. 

 
151. نتایج فروش (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

گوگل گاهی “نتایج فروش گوگل” خود را در نتایج رتبه بندی موتورجستجو نمایش می دهد.

نتایج فروش

 

152. نتایج عکس ها (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

گوگل از یک لیست ارگانیک برای جستجو در جستجوی تصاویر گوگل استفاده می کند.

 

 

153. موارد استثنا مانند نتایج جستجو برای تخم مرغ عید پاک (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

گاهی زمانی یک عبارت جستجو را در جستجوی عکس گوگل وارد می کنید، از مشاهده نتایج که غیر قابل پیش بینی هستند تعجب می کنید.

 

154. نتایج سایت های تک برای برند ها  (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

دامنه یا کلمات کلیدی شبیه علائم تجاری، ممکن است چندین نتیجه از همان سایت را بالا بیاورد. این مورد در گوگل در سال 2010 تا به امروز پابرجا بوده و هست.

 

7# شاخص ها و سیگنال اجتماعی در رتبه بندی گوگل

 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - شاخص ها و سیگنال اجتماعی در رتبه بندی گوگل

 
155. تعداد توییت ها (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

مانند لینک ها، توییت کردن صفحه هم ممکن است رتبه صفحه را در گوگل تحت تاثیر قرار دهد. البته این کار باید واقعی باشد، به فاکتور بعدی توجه فرمائید:

 

156. اعتبار حساب های کابران توییتر  (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

احتمالا توییت هایی که  سن بالاتر و پروفایل نویسنده قوی تر و یا هزاران دنبال کننده دارند، بیش از یک توییت جدید که از حساب های کم نفوذ آمده است بر رتبه سایت اثر می گذارد.

 

157. تعداد لایک های فیس بوک (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

گوگل چون نمی تواند همه حساب های کاربران فیس بوک را رصد کند، تعداد لایک های فیس بوک یک صفحه را به عنوان سیگنال ضعیف برای آن صفحه در نظر می گیرد.

 

158. به اشتراک گذاری فیس بوک (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

اشتراک گذاری صفحه در فیس بوک چون مانند بک لینک ها عمل می کند، یک سیگنال قوی برای رتبه بندی وبسایت و صفحه ارسال می کند.

 

159. اعتبار حساب های کاربران فیس بوک (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

همانند توییتر، لایک ها و اشتراک گذاری ها از صفحات محبوب فیس بوک، وزن بیشتری کسب می کنند.

 
160. پین های پینترست (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

این احتمال وجود دارد که گوگل پین های پینترست را به عنوان یک سیگنال اجتماعی در نظر می گیرد. همچنین پین های وبسایت شما چون میتواند 

 

161. رای گیری ها در سایت های به اشتراک گذاری شبکه های اجتماعی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

احتمالا گوگل سایت های اشتراک گذاری را به عنوان یک سیگنال اجتماعی در نظر می گیرد.

 

162. تعداد تک های گوگل پلاس : گوگل پلاس +1 (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

احتمالا این سایت اجتماعی نیز به گوگل سیگنال اجتماعی می فرستد. به عبارتی خیلی بعید است که تاثیر گوگل پلاس در رتبه بندی گوگل مشاهده نکرد. گوگل پلاس شبکه خود گوگل است. اما از اینکه تا به امروز گوگل پلاس نداشته اید ناراحت نباشید چون تاثیر مستقیمی ندارد. ولی به این معنی نیست که در رتبه بندی وبسایت بی تاثیر باشد.

 

163. اعتبار کابر اکانت گوگل پلاس (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

این منطقی است که گوگل پلاس از اکانت های معتبر بیشتر از اکانت های با دنبال کننده کم وزن بیشتری دریافت کند.

 
164. ناشرین شناخته شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

گوگل Authorship این امکان را برای نویسندگان فراهم آورده تا با ثبت مالکیت محتوایی که تولید می نمایند خود را به عنوان متخصص در زمینه های گوناگونی که مطلب می نویسند معرفی نمایند. گوگل با توجه به سابقه یک نویسنده به کیفیت مطالب نوشته شده امتیاز خواهد داد.

 

165. سیگنال های ارتباطی با شبکه های اجتماعی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

گوگل احتمالا از اطلاعات مرتبط حساب کاربری که محتوا را به اشتراک گذاشته و نوشتار اطراف لینک برای رتبه بندی وبسایت استفاده می کند.

 

166. سیگنال های شبکه های اجتماعی سطح سایت (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

سیگنال های اجتماعی گسترده در سایت ممکن است قدرت کلی سایت را افزایش دهد و در نتیجه دید جستجو برای همه صفحات آن سایت افزایش خواهد یافت. پس پروفایل شبکه های اجتماعی خود را درست کنید تا در رتبه بندی وبسایت خود امتیازی داشته باشید.

  

8# شاخص ها و سیگنال برند ها و شرکت ها در رتبه بندی گوگل

 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - شاخص ها و سیگنال برند ها و شرکت ها

 

 

167. انکور تکست های نام برند (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

انکور تکست های برند ساده و در عین حال قدرتمندی هستند و سیگنال برند ارسال می کنند.

 

168. جستجوهای برند شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

وقتی بارها یک عبارت در کنار عبارات دیگر جستجو کنید، گوگل قانع می شود که آن کلمه کلیدی را به عنوان برند (ترند) در نظر بگیرد.

 

169. سایتی که صفحه فیس بوک و لایک دارد (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

برند ها مایل هستند که یک صفحه فیس بوک با تعداد زیادی لایک داشته باشند.

 

170. سایتی که پروفایل توییتر و دنبال کننده دارد (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.3)

پروفایل های توییتر با دنبال کننده های بسیار، سیگنال برند محبوب برای گوگل می فرستد.

 

171. صفحه شرکت رسمی لینکدین (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

اغلب شرکت های تجاری واقعی، یک صفحه لینکدین برای شرکت شان دارند.

 

172. لیست کارمندان در لینکدین (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

داشتن پروفایل لینکدین که نشان بدهد که کارمندان برای شما کار می کنند یک سیگنال برند ارسال می کند.

 

173. حقیقی بودن حساب های رسانه های اجتماعی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 05)

مسلما بین حساب اجتماعی که مثلا 1000 دنبال کننده دارد و فقط 2 پست دارد و حسابی که 1000 دنبال کننده دارد و تراکنش های کاربری زیادی در آن صورت گرفته است، تفاوت زیادی وجود دارد.

 

174. یادآوری برند ها در سایت های خبری (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

برند های بزرگ همواره در سایت های خبری گوگل یاد آوری می شوند. در حقیقت این برند های بزرگ فید خودشان را در صفحه اول دارند.

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - یادآوری برند ها در سایت های خبری

 
175. روابط استنادی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

برند ها بدون لینک دادن به آنها یادآوری می شوند. نام برند بدون اینکه حتی هایپرلینک شده باشد باز هم یک سیگنال برند ارسال می کند.

 

176. تعداد مشترکان RSS سایت  (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

گوگل داده های مشترکان RSS سایت را به عنوان یک سیگنال محبوبیت یا برند ارسال می کند.

 
177. موقعیت جغرافیایی با موقعیت های لیست شده در گوگل پلاس (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.2)

اغلب مشاغل دارای دفتر کار هستند، منتها در رتبه بندی گوگل از وجود دفتر اداری و ساختمان کاری برای بزرگ بودن یا نبودن برند وبسایت استفاده میشود.

 

178. وبسایت – آیا مالیات پرداخت میکند (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

MOZ گزارش می دهد که آیا سایت به فعالیت های مرتبط با پرداخت مالیات می پردازد یا نه مالیات نمی پردازد.

 

9# فاکتور های وب اسپم درون سایت در رتبه بندی گوگل

 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - فاکتور های وب اسپم درون سایت در رتبه بندی گوگل

 

179. مجازات پاندا (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

سایت هایی با محتوای کم کیفیت که از طریق الگوریتم پاندای گوگل جریمه شده اند قابلیت مشاهده شان از چشم موتور جستجو کم خواهد شد.

 

180. لینک هایی به همسایه های بد (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

لینک دادن به سایت های همسایه بد مانند سایت های داروخانه یا سایت های وام دهی از پدیدار شدن در صفحه نتایج خواهد کاست. 

 

181. مسیردهی های مجدد (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

مسیر دهی های مجدد نباید اتفاق بیافتند اما اگر رخ داد سایت جریمه نمی شود منتهی سایت ایندکس گذاری نمی شود.

 

182. آگهی های انحرافی یا پاپ آپ ها (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

آگهی های انحرافی و آگهی های پاپ آپ ها سیگنال کیفیت پایین محتوا می فرستند. در واقع گوگل میگوید امضای یک سایت بد پاپ آپ های آزار دهنده ی آن است.

 

183. سایت بیش از حد بهینه سازی شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

سایتی که فاکتورهای درون برگه مانند بارگذاری سایت با تعداد مشخصی از کلمات کلیدی، استفاده از کلمات مشخصی در برچسب سرصفحه و دکوراسیون بیش از حد کلمات کلیدی دارد، ممکن است تاثیر منفی روی رتبه بندی سایت داشته باشد. 

 

184. صفحه بیش از حد بهینه سازی شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

افراد زیادی گزارش داده اند که پنگوئن گوگل بیشتر صفحاتی را که دارای کلمات کلیدی خاصی هستند را هدف قرار می دهد. البته این اعتقاد وجود دارد، پنگوئن برخلاف پاندا در ارزیابی، با هر برگه به طور مجزا برخورد میکند.

 

185. آگهی های بالای خط مخلوط (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

الگوریتم طرح بندی صفحه، سایت هایی که آگهی های بسیاری بالای خط تا دارد را جریمه می کند.

 

186. مخفی کردن لینک های وابسته (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

تلاش زیاد برای مخفی کردن لینک های وابسته، مخصوصا با پنهان کاری ممکن است برای سایت جریمه به همراه بیاورد.

 

187. سایت های وابسته (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

گوگل زیاد طرفدار سایت های وابسته نیست و هدف سایت های وابسته را کسب درآمد می داند و آنها را برای بررسی های دقیق تر علامت گذاری می کند.

 
188. محتوای خودکار تولیده شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

گوگل اصلا طرفدار محتواهای تولید شده خودکار نیست و اگر سایت شما محتوایش توسط یک ماشین تولید شده باشد، ممکن از طرف گوگل ایندکس گذاری نشود و یا مجازات شود. منظور وبسایت های دایرکتوری است که صرفا خاص استفاده کاربران است.

 

189. دستیابی به رتبه مجسمه شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

مدل سازی بیش از حد لینک ها با nofollow ساختن آنها و لینک های ورودی بیش از حد، ممکن است نشانه ای از بازی دادن سیستم باشد و جریمه در پی خواهد داشت. وقتی همه لینک های خروجی را نوفالو کنید، گوگل فکر میکنید که در حفظ رتبه بندی وبسایت خود وسواس دارید، پس این یعنی شما میخواهید الگوریتم ها را دور بزنید.

وقتی لینک های درون محتوای خود را نوفالو کنید در افزونه سئو Yoast چراغ نارنجی نمایش داده میشود

 

190. آی پی آدرسی که به عنوان اسپم پرچم گذاری شده است. (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

اگر آدرس IP سرور شما به خاطر اسپم پرچمگذاری شده باشد،  ممکن است تمام سایت های بر روی آن سرور صدمه ببینند.

 

191. متاتگ های اسپم شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

بازی با کلمات کلیدی ممکن است برای متاتگ ها هم اتفاق بیافتد، اگر گوگل متوجه شود که شما کلمات کلیدی را برای بازی با الگوریتم ها اضافه کرده اید ممکن است سایت شما را جریمه کند.

200 معیارگوگل برای رتبه بندی سایت ها

 

 

10# فاکتورهای وب اسپم برون از سایت در رتبه بندی گوگل

 

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - فاکتورهای وب اسم برون از سایت

 

192. هجوم غیر طبیعی لینک ها (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

هجوم ناگهانی و غیر طبیعی از لینک ها یک نشانه مطمئن از آتش از اسپم است.

 

193. مجازات پنگوئن (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

سایت هایی که از طرف پنگوئن گوگل جریمه شده اند از دید موتور جستجو دور خواهند ماند.

 

194. پروفایل لینک با درصد بالا از لینک های با کیفیت پایین (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

تعداد زیادی از لینک ها از منابعی که معمولا توسط متخصصین سئو کلاه سیاه استفاده می شود (مانند نظرات وبلاگ و پروفایل انجمن) ممکن است نشانه ای از بازی با سیستم باشد.

 

195. ارتباط با دامنه های لینک داده شده (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

متخصصان سایت MicroSiteMasters.com دریافتند که سایت های با تعداد زیادی لینک از سایت های غیر مرتبط ، بیشتر مستعد مجازات پنگوئن هستند.

205 فاکتور سئو در گوگل که رتبه بندی وبسایت های دنیا را رقم میزند - ارتباط با دامنه های لینک داده شده

 

196. هشدار های لینک های غیر طبیعی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

گوگل روزانه هزاران پیغام با عنوان “ابزار وب مستر گوگل: لینک های غیر طبیعی تشخیص داده شد” ارسال می کند. ممکن است صددرصد ارسال نشود اما در صورت مشاهده این هشدار منتظر افت رتبه بندی وبسایت باشید.

 

197. لینک هایی از همان کلاس C IP (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.4)

دریافت تعداد زیادی لینک از سایت هایی در همان IP سرور،  ممکن است نشانه ای از “شبکه ای از وبلاگ ها برای ساخت لینک” باشد.

 

198. انکر تکست های مسموم (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.5)

وجود انکر تکست های مسموم در سایت، ممکن است نشانه ای از اسپم یا هک شدن سایت باشد که ممکن است به رتبه سایت شما آسیب بزند. 

 

199. مجازات دستی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

گاهی گوگل طبق کتابچه راهنمای Interflora fiasco ممکن است سایت ها را جریمه کند. وقتی کار به جایی بکشد، که کارشناسان گوگل شخصا دست به کار شوند و وبسایت شما را بررسی کنند بدانید اگر متخلف باشید، شانس زیادی ندارید که به این زودی ها دوباره به نتایج گوگل برگردید.

 

200. لینک های فروشی (درجه اهمیت این فاکتور سئو : 0.6)

لینکهای فروشی قطعا می تواند روی ابزار رتبه صفحه تاثیر منفی بگذارد و ممکن است قابلیت مشاهده سایت درنتایج موتور جستجوی کاهش دهد.

 

201. ابزار رد کردن 

استفاده از “ابزار رد کردن” ممکن است مجازاتی که به صورت دستی یا الگوریتمی از طرف سایت هایی که قربانی سئوی منفی شده اند را حذف کند.

 

202. درخواست تجدید نظر

یک در خواست تجدید نظر موفق می تواند مجازاتی که برای سایت شما تعیین شده است را پاک کند.

 

203. جعبه شن SandBox گوگل

گاهی اوقات وقتی سایت های خبری مورد هجوم ناگهانی تعداد زیادی لینک قرار بگیرد، موقتا به جعبه شنی گوگل وارد می شود تا از دید موتور های جستجو دور شود تا جریمه نشود.

 

204. رقص گوگل 

گاهی گوگل با استفاده از الگوریتم های تازه اختراع شده سعی می کند تا رتبه ها را تکانی بدهد تا مشخص شود کدام سایت ها با الگوریتم ها بازی می کنند.

 

205. لینک های موقت

گوگل افرادی که پست های اسپم می گذارند و بعد سریع هم آن ها پاک می کنند را شناسایی می کند، و همین طور قالب لینک موقعیت اسپم آنها را شناسایی می کند.

 

حالا نوبت شماست، 

به سایت تان برگردید و سعی کنید این فاکتورها را در سایت تان چک کرده و به بهود رتبه سایت تان در گوگل کمک کنید.

نرخ پرش یا نرخ فرار Bounce rate

نرخ فرار را بشناسید، و اینکه چطور آن را بهینه سازی کنید.

قدم#0 تعریف نرخ فرار Bounce rate

در یک نگاه: نرخ فرار یعنی – کاربر از طرق مختلفی که قابل پیگیری است به وبسایت شما وارد میشود سپس بدون اینکه حرکتی انجام دهد، از وبسایت شما خارج میشود. اما تعریف بلاگ گوگل در مورد نرخ فرار را بخوانید:

نرخ فرار یعنی درصدی از نشست ها در یک برگه مفرد. نشست هر کاربر در برگه وبسایت شما، یعنی از طریق جستجو، بوکمارک مرورگر و یا روش های دیگر به برگه وبسایت شما وارد شده و بدون اینکه حرکت دیگری انجام دهد از آن خارج میشود.

در یک کلام نرخ فرار یعنی کاربر وبسایت شما را پیدا، باز کرده و سپس آن را میبندد. اما شماری از دلایل مختلف دالّ بر نرخ پرش بالا وجود دارد. مثلا؛ کاربران به این دلیل وبسایت شما را ترک میکنند چون رابط کاربری و تعامل با وبسایت شما برای کاربر دشوار می نماید. یا اینکه کاربر دنبال برخی اطلاعات است که برگه وبسایت شما را بازدید میکند، سپس با دست یافتن به آن اطلاعات یا نکاتی که لازم داشت برگه وبسایت شما را ترک میکند و در نهایت اینکه نیازی ندارد تا بیشتر از این بماند یا اینکه برگه های جدیدی باز کند.

نرخ فرار چیست؟ بهینه سازی نرخ فرار! چرا و چگونه

قدم#1 همه چیز در مورد نرخ فرار با گوگل آنالیتیکز Google Analytics شروع میشود

وقتی در حساب گوگل آنالیتیکز خود باشید، نرخ فرار Bounce Rate به صورت درصدی نمایش داده شده است. مثلا این میزان 75% است، این یعنی از هر 100 نفر کاربر که به وبسایت شما وارد شده باشند، 75 نفر بدون اینکه نتیجه ای گرفته باشند و بدون هیچ حرکت اضافی، وبسایت شما را ترک میکنند. اما نکته مهم در نرخ فرار اینست که کاری کنید که کاربران پس از وارد شدن، حرکت دیگری انجام دهند و سریعا به صفحه نتایج جستجو عقب گرد نکنند، یا اینکه برگه را رها نکنند.

آیا نرخ پرش وبسایت شما واقعا بد است؟

قبل از اینکه کاملا درگیر شوید، میخواهم بدانید که آیا میزان پرش یا نرخ فرار وبسایت شما، که به نظر شما بالاست آیا در حوزه کسب و کار آنلاین شما معمولی است یا اینکه نه واقعا شرایط بد است؟

اینوفگرافیک نرخ فرار چیست؟ بهینه سازی نرخ فرار! چرا و چگونه

نرخ پرش یا نرخ فرار : فرقی نمیکند کدام یک از این دو کلمه را به کار می برید

قدم#2 یک مثال ساده در مورد استفاده گوگل از نرخ فرار و تاثیر نرخ فرار در سئو سایت

گوگل از نرخ پرش در رتبه بندی وبسایت استفاده میکند. خب تفاوت در اینجاست که شما در مورد راه های بهبود تجربه کاربری وبسایت و همچنین خرید یک پیرهن جدید در گوگل جستجو میکنید حال گوگل میخواهد برای عبارت اول، بهترین متنی که کاربران بیشتر آن را مطالعه کرده اند را پیشنهاد کند، اما برای خرید پیرهن به نظر شما بین دیجی کالا، بامیلو و تخفیفان کدام را انتخاب میکند؟

به عبارت دیگر، نرخ پرش با نرخ تبدیل رابطه ای وابسته دارد، یعنی: نرخ پرش برای یک وبمستر وقتی مهم است که بخواهد کاربر را در وبسایت خود نگه دارد ولی نرخ پرش برای کسی که میخواهد چیزی بفروشد شاید زیاد مهم نباشد برای خرید پیرهن کاربر به وبسایت بامیلو وارد میشود، قیمت آن را میبیند و فکر میکند سپس برگشته و به وبسایت دیگری چون تخفیفان وارد میشود این به این معنی نیست که پیرهن به درد کاربر نمیخورد (و گوگل نباید آن را پیشنهاد کند) بلکه کاربر میخواهد پیرهن دیگری را ببیند. (همین)

اینجاست که گوگل که برای جستجوی اولی، نرخ پرش را در رتبه بندی موثر میکند اما در نتیجه ی دومی نرخ پرش ، اهیمیتی تعیین کننده در رتبه بندی گوگل نخواهد داشت. حال اینجا مشخص میشود که نرخ فرار +/- نرخ تبدیل (تبدیل کاربر به مشتری واقعی که خرید میکند) بستگی به نوع فعالیت شما دارد. شاید شما بخواهید برای وبسایت خود محتوای خوبی منتشر کرده تا کاربران را جذب کرده سپس به آنها محصولات خود را بفروشید. پس با توجه به چیزی که آموختیم، آمار تصویر زیر، برای شما کاملا واضح خواهد بود:

نرخ فرار چیست؟ بهینه سازی نرخ فرار! چرا و چگونه
هدف شما از بازدید کاربران میتواند هدف نرخ فرار را تعیین کند. در واقع دلیل پیگیری نرخ فرار اینست که بدانید چرا کاربر وبسایت شما را ترک کرده است حال چرا میخواهید کاربر به وبسایت شما وارد شود سپس در آن بماند؟

قدم#3 شروع کار با آمار نرخ فرار کاربران در Google Analytics

استفاده از گوگل آنالیتیکز برای بررسی میزان نرخ فرار و دلیل فرار کاربران از وبسایت

برای شروع به حساب گوگل آنالیتیکز رفته و به پیشخوان حساب خود وارد شوید سپس مسیر زیر را دنبال کنید:

Behavior > Site Content > Pages

در این قسمت شما برگه هایی را مشاهده میکنید که بیشترین آمار بازدید را در وبسایت دارند.

نرخ فرار برگه ها در پیشخوان گوگل آنالیتیکز

نرخ فرار هر برگه نمایش داده شده است.

نرخ فرار یکی از برگه در این تصویر تقریبا 30% است، اما کاربرانی که با ترک وبسایت فرار کرده اند و در نرخ پرش محاسبه شده اند از این 30 درصد سهمی 26.26% دارند. میتوانید روی بخشی از این قسمت کلیک کنید تا نرخ فرار برگه ها را مشاهده کنید سپس آنها را از بیشتر به کمتر مرتب کرده برگه های مورد نظر را برای بهبود نرخ فرار انتخاب کرده و ادامه دهید.

میتوانید محتوا و مقاله هایی که کاربران را به تردد در وبسایت ترغیب میکنند را در مقابل محتوایی که اولین و آخرین مورد مشاهده توسط کاربران است قرار داده و مقایسه خود را شروع کنید. کدام برگه ها در وبسایت شما به بهبود نرخ فرار نیاز دارند مسلما هرچه میانگین بین نرخ پرش برگه و بازدید برگه بالا باشد یعنی برگه های پربازدیدی که نرخ پرش بیشتری نسبت به همه دارند را برای آغاز کار انتخاب کنید. برگه هایی که کمترین نرخ فرار را به خود اختصاص داده اند آنها را پیدا کرده و با برگه های نرخ پرش بالا مقایسه کنید تفاوت را پیدا کرده و بفهمید کدام تفاوت ها کاربران را نگه داشته اند؟

قدم#4 بهترین کلمات کلیدی را پیدا کنید

بهترین کلمات  کلیدی را در بخش Organic Search Traffic یا Campaign > Keyword بیابید، کلماتی که از طریق آنها بیشترین ترافیک را از طریق موتورهای جستجو داشته اید را پیدا کنید سپس برترین کلمات خود را که بیشترین و کمترین نرخ پرش را دارند، هر دو را پیدا کنید. نرخ پرش یا نرخ فرار کلمات کلیدی مهم وبسایت در پیشخوان گوگل آنالیتیکز

کمترین نرخ فرار برای یک کلمه کلیدی مهم یعنی اینکه کاربران کمتری از وبسایت شما پرش کرده اند و این مورد را با کلمه کلیدی مهم دیگری که پس از جستجو شدن و وارد شدن به وبسایت شما هنوز نتوانسته نرخ پرش کمی داشته باشد یا به عبارتی نرخ ماندگاری مناسبی داشته باشد مقایسه کنید.

قدم#5 بررسی عمیق نرخ پرش

دلایلی بر نرخ پرش بالا – نرخ فرار بالا، یعنی بیشترین میزان کاربران وارد شده به نتیجه نرسیده اند به همین دلیل وبسایت را ترک میکند. نرخ پرش یا نرخ فرار بالا میتواند دلایل خود را داشته باشد، و این موارد متعدد…

برگه مفرد سایت – اگر شما در وبسایت خود فقط یک برگه داشته باشید، آنالیز و تجزیه و تحلیل وبسایت، چند بازدید را ثبت نمیکند مگر اینکه کاربر برگه را بازبارگذاری یا Reload کند. به عنوان نتیجه، وبسایت های تک برگه ای بیشترین میزان نرخ فرار را هم دارند. برای دست یابی به بازخورد های بیشتر مردم نسبت به وبسایت شما بهتر است هر از گاهی برخی قسمت ها را تغییر دهید و تعامل کاربران با وبسایت را بسنجید.

قدم#6 اقدامات اشتباه در طراحی سایت

اگر شما نرخ فرار بالایی را از یک وبسایت با برگه های متعدد میبینید، سعی کنید با گوگل آنالیتیکز و استفاده از کد پیگیری یا Tracking Code وبسایت را به سرویس گوگل متصل کرده و اطلاعات بیشتری بدست آورید. برای نصب گوگل آنالیتیکز روی سایت خود می توانید از آموزش زیر استفاده کنید:

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

نصب گوگل آنالیتیکز روی سایت

 [/box]

 

قدم#7 تاثیر طراحی سایت در رفتار کاربران

پس از اتصال به گوگل آنالیتیکز کل برگه های وبسایت شما توسط این آنالیزگر پایش میشود.

اگر هنوز نرخ بالای فرار را تجربه میکنید به این موراد رسیدگی کنید:

[tie_list type=”checklist”]

 • دستی به طراحی وبسایت خود بکشید (یا برگه های فرود)
 • این برگه ها را با قوانین جستجو بهینه سازی و سئو کنید
 • از کلمات کلیدی در بهینه سازی و تبلیغات برای کلیک بیشتر میتوانید استفاده کنید
 • همچنین میتوانید روی کلمات کلیدی برای محتوای بهتر تمرکز کنید.
 • تجربه کاربر در وبسایت را بهبود ببخشید،
 • بهتر است کل وبسایت را در اختیار کاربر قرار دهید تا به راحتی بتواند محتوا را مطالعه کند

[/tie_list]

قدم#8 رفتار کاربران در نرخ پرش

گاهی اوقات دلایل فرار کاربر و نرخ پرش بالا میتواند به رفتار کاربر وابسته باشد. مثلا، وقتی کاربری برگه ای از برگه های وبسایت شما را بوکمارک میکند و آن را باز میکند سپس آن را مجددا میبندد، این کاربر یک پرش انجام داده است.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

هر آن چه که باید در مورد نرخ فرار ایمیل بدانید، نرخ فرار ایمیل نرم | نرخ فرار ایمیل سخت؟

[/box]

قدم#9  بهبود نرخ پرش و سئو سایت

اقدامات اولیه – طراحی و رابط کاربری و تجربه کاربری در وبسایت شما، میتواند روی نرخ پرش کاربران تاثیر گذار باشد. برای بهبود نرخ پرش میتوانید اقدامات مختلفی انجام دهید. تغییرات سفارشی در وبسایت خود ایجاد کنید. سپس تغییرات نرخ پرش کاربران را ثبت کنید و با نرخ پرش قبل از تغییرات مقایسه کنید سپس تغییرات را به طوری محسوس و سفارشی انجام دهید؛ تا بتوانید به بهترین نتیجه در ثبت آمار نرخ پرش کاربران دست پیدا کنید. این کار کمک میکند تا ضعف وبسایت خود را پیدا کرده سپس به سرعت به بهبود نرخ پرش وبسایت خود بپردازید.

داده های مخصوص به کسب و کار خود را پایش کنید. نرخ پرش برای یک وبسایت در حوزه دیجیتال مارکتنیگ یا بازاریابی اینترنتی با یک وبسایت که در حوزه تولید برنامه های تلفن همراه فعالیت دارد یا یک وبسایت دانلود و موزیک، بسیار متفاوت است. به نرخ فرار از ورودی ها و مراجع مختلف توجه کنید. از زوایای دیگری هم به قضیه نگاه کنید، از طریق فیسبوک یا Medium، کمپین هایی که راه اندازی کرده اید، برگه های فرود و … تا بهتر از قبل متوجه شوید که چگونه میتوانید نرخ پرش بالای وبسایت خود را به حالت معمولی بازگردانید.

قدم#10 اقدامات کلی

برای بهبود نرخ پرش کاربران از وبسایت شما، اول باید بدانید نرخ پرش میانگین ثبت شده برای نوع وبسایت شما چقدر است. این موضوع در اینفوگرافیک بالا مشخص شده است اما آیا واقعا نرخ فرار برای شما مهم تر است؟ بر اساس چیزی که از منبع ترافیک برای کلمات کلیدی، برگه ها و ترافیک ارگانیک جستجو، شبکه های اجتماعی ارجاع دهنده و لینک های مختلف آموختید باید بدانید که نرخ پرش نشان میدهد شما به خوبی نتوانسته اید کاربر را پای وبسایت خود نگه دارد حال هدف از سنجش نرخ پرش و مقدار آن همانطور که گفته شد مهم است.

اول از همه نوشته ی خود را روی کاغذ مناسب کرده و بهینه سازی موتور جستجو را روی آن انجام دهید. وقتی بهینه سازی محتوا انجام شد، مقاله ی خود را خوانده و سعی کنید لحن مناسب تری بکار ببرید. بهتر است بدانید که پاراگراف اول متن شما، نظر کاربر را تعیین میکند اینکه دنباله متن را بخواند یا اینکه مقاله را رها کند.

در میان محتوای خوب و مناسب خود، اگر مقاله ی مرتبط دیگری دارید، بی درنگ آن را به کاربر پیشنهاد کنید. سعی کنید مقاله مرتبط باشد، کاربران میخواهند بیشتر از قبل یادبگیرند. اگر به ظاهر وبسایت خود اهمیتی نمیدهید، هیچ وقت یک وبسایت راه اندازی نکنید، باید هدفتان جلب توجه کاربر و ماندگاری وی باشد. طراحی وبسایت شما یکی از اصلی ترین نکات است پس تمام تلاش خود را به کار گیرید تا وبسایتی زیبا داشته باشید.

برخی از کاربران همیشه در وبسایت جستجو میکنند پس فرم یا ابزار جستجو را در اختیار هر کاربری قرار دهید تا به این شیوه راه آسانی برای وی فراهم کرده باشید. شاید سرعت وبسایت به اندازه ظاهر مهم نباشد، گاهی اوقات، کاربران برای یک وبسایت زیبا دلشان تنگ میشود اما اگر سرعت نداشته باشید، کاربران تازه وارد و ناشناخته را عین آب خوردن از دست میدهید.

اگر در وبسایت خود پاپ آپی دارید یا پنجره ی کوچکی که ایمیل کاربر را همان ابتدا میخواهد سعی کنید آن را طوری برنامه ریزی کنید که پس از چند ثانیه به کاربر پیشنهاد شود. راه و روش دستیابی به ایمیل مارکتینگ مهم است اما سعی نکنید کاربران را اذیت کرده و ایمیل را اجباری تهیه کنید.

اگر لینک های خروجی زیادی در برگه های خود دارید، به آنها صفت _blank اضافه کنید تا با کلیک شدن در پنجره جدیدی برای کاربر باز شوند و روی نرخ پرش تاثیر چندانی نداشته باشند.

 

کاهش نرخ پرش و باز شدن لینک‌های خروجی در تب جدید

 می‌توان گفت برای کسانی که قصد دارن وب سایتی را برای کسب و کار خود راه اندازی کنند، مهم‌ترین عامل موفقیت توجه به کاربران است. در نهایت رضایت کاربران است که موفقیت یا عدم موفقیت یک وب سایت را تعیین می‌کند. در همین زمینه گاهی توجه به نکات کوچک و ظاهراً کم اهمیت می‌تواند تأثیر زیادی در بالا بردن رضایت مشتریان داشته باشد. در اینجا به نکته‌ای می‌پردازیم که در صورت رعایت کردن آن می‌توانید نرخ پرش وب سایت خود را کاهش دهید.با یک ترفند ساده نرخ پرش وبسایت خود را به راحتی کاهش دهید و بهینه بمانید

در زمانی که شما کاربران را مجبور می‌کنید که یک لینک خارجی را در تب مشابه باز کنند، برای آن‌ها خستگی ناشی از زدن دکمه‌ی بازگشت به عقب را به وجود می‌آورید. معنی این جمله بدین شرح است که در مواقعی که کاربران بر روی یک لینک خارجی کلیک می‌کنند، آن‌ها مجبور می‌شوند برای بازگشت به سایت شما بر روی دکمه‌ی بازگشت به عقب مرورگر کلیک کنند. در این مواقع میزان بازدید از صفحات pageview شما کاهش خواهد یافت. حال فرض کنید کاربری بخواهد بر روی چهار لینک خروجی در وب سایت شما کلیک کند، در ادامه او مجبور است برای بازگشت به وب سایت شما چهار بار روی دکمه بازگشت کلیک کند. این کار برای او کسل‌کننده می‌باشد و زمان او را نیز هدر خواهد داد. در چنین حالتی باید انتظار افزایش نرخ پرش و نرخ خروج را داشته باشیم.

 

 راهکاری برای افزایش نرخ تبدیل و کاهش نرخ پرش وب سایت

با یک ترفند ساده نرخ پرش وبسایت خود را به راحتی کاهش دهید و بهینه بمانیددر صورتی که شما از سیستم مدیریت وردپرس استفاده می‌کنید با استفاده از افزونه‌ی وردپرس WP external links قادر خواهید بود که این مشکل را بر طرف کنید. این پلاگین می‌تواند، باعث شود لینک‌های خروجی در تب جدید و با پنجره‌ی جدید باز شوند. در نهایت باز شدن لینک‌های خروجی در تب جدید می‌تواند باعث افزایش نرخ تبدیل و همچنین کاهش نرخ پرش وب سایت شما شود. تمامی این نکات در کنار هم باعث بهبود تعامل شما با مخاطبان می‌شود پس لازم است به آن‌ها توجه بیشتری بکنید.

کسب و کارها هر روزه در حال پیشرفت هستند. بدون داشتن رتبه مناسب در موتور های جستجو شانسی برای دیده شدن ندارید. سئو روی رتبه وب سایت و خود رتبه و ترافیک نقش اصلی در رونق کسب و کار و میزان فروش دارد. در میان موتورهای جستجو، کاربران بیشترین استفاده را از موتور جستجوی گوگل دارند. فناوری رتبه وب سایت شما در گوگل بسیار مهم است. اما چطور باید رتبه وب سایت خود را بهبود دهیم؟ می‌توان گفت تمام اقداماتی که برای بهبود رنگ و ترافیک وب سایت باید انجام دهیم در سئو خلاصه می شود.

1# سئو چیست؟

SEO مخفف Search Engine Optimization به معنی بهینه سازی موتور جستجو است. در واقع هر اقدامی که در راستای بهینه سازی مطالب خود انجام می‌دهیم تا باعث ارتقای رتبه خود در موتورهای جستجو شویم را سئو می گویند.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

سئو بحث بسیار گسترده ای دارد، بنابراین ما مقاله های اصلی این زمینه را به شما معرفی می کنیم، به ترتیب بخوانید و دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید:

 1. سئو چیست؟ چرا سئو دغدغه ی اصلی کسب و کارهای آنلاین است؟

 

 1. سئو و چند فاکتور مهم آن برای کسب و کارهای اینترنتی که باید بدانید

 

 1. با این فهرست بهینه سازی سایت میتوانید سایت خود را سئو کنید

[/box]

برای موفق بودن در سئو  چه اقداماتی لازم است؟

 

2# چارچوب وب سایت خود را بررسی کنید

به طور مستمر آمار سایت خود را بررسی کنید. باید بدانید کدامیک از مطالب شما بیشتر موجب جلب توجه کاربرانتان میشود. با این کار می توانید برای انتشار مطالب خود بهتر تصمیم گیری کنید و از مطالبی که خیلی مورد پسند کاربران نیستند دوری کنید.

برای این کار می توانید از سایت QuickSprout استفاده کنید. بعد از اینکه وارد سایت شدید آدرس سایت خود را در کادری که مشخص شده وارد کنید و روی Analyze website  کلیک کنید.

بررسی سایت میموس در سایت quicksprout

 بعد از وارد شدن شما می توانید عملکرد وب سایت خود را در موتورهای جستجو بررسی کنید.

 این وبسایت تمام اطلاعات شما را بررسی می کند و نتیجه آن را به شما نشان می دهد.  این اطلاعات شامل وضعیت عناوین مطالب شما، عنوان اصلی سایت و اطلاعات دیگر که در صفحه مشاهده می کنید می باشد.  با سبز بودن رنگ هریک از این قسمت ها متوجه می شوید که وضعیت شما خوب است.

 اگر مشکلی در حرکت در هر بخش وجود داشته باشد به عنوان هشدار به شما نمایش داده می شود.

شاید متخصصین سئو به شما بگویند که این کار کوچک به طور مستقیم رنک وب سایت شما را بهبود نمی دهد.  اما اگر مواردی که گفته شد در وب سایت شما شرایط خوبی داشته باشد باعث افزایش ترافیک سایت شما وبهبود وضعیت بازدیدکنندگان سایتتان  می شود. وقتی شما عملکرد وب سایتتان را بررسی می کنید به راحتی می‌توانید متوجه خطاها و اشکالات احتمالی شوید.

 در نوشتن تیتر ها بسیار دقت کنید چرا که یکی از مهمترین ابزارها در سئو درست قرار دادن تیتر ها در مطالبتان است. همچنین اگر محتوای مطالب شما از نظر عنوان بندی وتیتر ‌ها وضعیت خوبی داشته باشد بازیدکنندگان نیز تجربه بهتری از بازدید وب سایت شما خواهند داشت.

گوگل یک ابزار تبلیغاتی نیست، بلکه یک موتور جستجو است. موتورهای جستجو با داده کاوی موضوعاتی که کاربران جستجو می‌کنند، پس از مدتی  موارد مورد علاقه آنها را شناسایی می کنند و سعی می کنند با یک اولویت بندی، ابتدا مواردی که به نیازها و علایق کاربر نزدیک تر است را در جستجوها نمایش دهد.  شما نیز در وب سایت خود باید مطالبی قرار دهید که در راستای پاسخ گویی به نیاز مخاطبینتان باشد. به عبارت دیگر بازخوردی که از مخاطبین می‌گیرید ابزاری مناسب برای رونق کسب و کارتان است. هرچه کاربران مطالب شما را نزدیکتر به نیازهایشان حس کنند،  بازدید وب سایت شما افزایش پیدا می‌کند و در نهایت رتبه شما در موتورهای جستجو بهبود میابد. شما مطالبتان را برای استفاده کاربران می نویسید پس نظر آنها درباره مطالب مهم است.  اما یک سوال پیش می آید، چطور علایق کاربرانم را پیدا کنم؟

 شبکه های اجتماعی زیادی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.  خودتان را جای آنها بگذارید. بیشتر از کدام شبکه های اجتماعی استفاده می کنید و چه عناوینی بیشتر نظر شما را جلب می کند؟ و یا اینکه چه مطالبی بیشتر در شبکه های اجتماعی منتشر می شود؟ و این که کدام موضوع مورد بحث کاربران است؟

از ابزار ایرانی و پارسی سئو چکاپ هم می توانید استفاده کنید.

 

3# استفاده از صفحات بهینه، واکنش گرا و رسپانسیو

یک صفحه با طراحی مناسب و رعایت اصول نگارشی تا حد زیادی می‌تواند باعث بهبود بازخورد مطالب شما شود. اکثر لینک هایی که در صفحات جستجو  پیدا می‌شوند ما را به صفحه اصلی وب سایت ها می برند. صفحه اصلی وب سایت و طراحی مناسب برای آن مهم است اما مطالب و محتوای تبلیغات ما در صفحات دیگر قرار دارد. کاربران روی هر لینک و عنوانی که کلیک کنند به صفحه مربوط به آن منتقل میشوند، آیا تمامی آن صفحات از طراحی و اصول نگارشی مناسبی برخوردار هستند؟  و آیا کاربران تمایلی برای انتشار این صفحات دارند؟ بنابر این در نظر داشته باشید که تمامی صفحات وب سایت شما باید بهینه و دارای طراحی مناسب باشد. همچنین در نوشتن مطالب همه ی استاندارد های نگارشی نیز رعایت شود.

 همه کاربران از یک دستگاه برای دیدن وب سایت شما استفاده نمی کنند. آنها ممکن است از کامپیوتر،  تبلت،  موبایل و یا هر دستگاه دیگری که قابلیت مرور اینترنت را داشته باشد استفاده کنند. در دو سال گذشته استفاده از موبایل برای جستجو ها ۵ برابر افزایش داشته است. بیشتر مردم امروز برای استفاده از اینترنت از موبایل هایشان استفاده می کنند. تحقیقات نشان می دهند که در سال ۲۰۱۵بیش از ۲۵ میلیارد دلار از خریدهای اینترنتی توسط تلفن‌های همراه انجام شده است. کسانی که از موبایل استفاده می کنند خریداران سریعی هستند، چرا که می توانند فرآیند خرید را در هر زمان و مکانی انجام دهند. این فرایند برای کسانی که از کامپیوتر استفاده می کنند کمی طولانی تر است و به همین دلیل است که اکثر تجارت ها و وب سایت ها بیشتر تبلیغات خود را  در قالب تبلیغات موبایلی ارائه می‌دهند. این روند هر سال در حال افزایش است. شما حتما باید وب سایت خود را طوری طراحی کنید که در دستگاه‌هایی مثل موبایل هم به خوبی نمایش داده شود.

یکی از راه های ساده برای بهبود ترافیک وبسایت استفاده از اینفوگرافیک است. اما شاید برایتان سوال باشد که اینفوگرافیک چیست؟  همانطور که از اسم آن پیداست ترکیبی از اطلاعات و گرافیک است. در واقع تصویری که اطلاعاتی را به بیننده انتقال می دهد را اینفوگرافیک می‌گویند. میدانید که تأثیر تصویر از متن بیشتر است، کاربران بیشتر ترجیح می‌دهند یک تصویر را مشاهده کنند تا یک متن طولانی را بخوانند. به عبارت دیگر باید بتوانید اطلاعات خود را به زبان تصویر به مخاطبین منتقل کنید.

چرا کاربران اینفوگرافیک را به متن ترجیح می دهند؟

مغز انسان تصاویر را 60.000 برابر سریع ‌تر از متن پردازش می کند. از طرف دیگر ۶۵ درصد افراد مطالبی که به صورت دیداری به آنها ارائه داده می شوند را بهتر یاد می گیرند.

اما چطور از این ابزار برای بهبود وب سایت خود استفاده کنیم؟

یک ایده ی جذاب و عنوان مناسب پیدا کنیم که در بین افرادی که از اینترنت استفاده می‌کنند محبوبیت بالایی داشته باشد و درباره آن اینفوگرافیک خود را ایجاد کنید. ابزارهایی برای ساخت اینفوگرافیک وجود دارد، مانند وب سایت visual.ly و البته ابزارهای دیگر که می توانید از آن ها استفاده کنید.

اطلاعات مفید در اینفوگرافیک ها

از قسمت های مناسب در اینفوگرافیک خود برای افزودن اطلاعات استفاده کنید. اگر محتوای اینفوگرافیکی شما خوب باشد کاربران تمایل بیشتری به انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی خواهند داشت. برای مثال اگر عنوان اینفوگرافیک شما ” ۱۰ راه برای بارگذاری سریعتر وب سایت شما”  باشد،  شما  می توانید برای هر عنوان در قسمتی از اینفوگرافیک خود توضیحاتی اضافه کنید. اگر شما بتوانید یک محتوای منحصر به فرد به اندازه حداقل دو هزار کلمه ایجاد کنید و آن را در اینفوگرافیک خود به کار ببرید می توان گفت که ترافیک جستجوی وب سایت شما دو برابر خواهد شد. در نظر داشته باشید که موتور جستجوی گوگل مطالب داخل اینفوگرافیک را شناسایی نمی کند و آن را فقط به عنوان یک فایل عکس در نظر می گیرد، اما اگر محتوای  منحصر به فرد و مفید خود را در آن اینفوگرافیک استفاده کنید باز هم در کار خود موفق می شوید.

اینفوگرافیک ها اطلاعات دارند

تحقیق درباره داده هایی که کاربرانتان استفاده می‌کنند یک حرکت هوشمندانه است.  شما باید کلمات کلیدی که کاربران در فضای مجازی استفاده می کنند را شناسایی کنید تا بدانید چه مطالبی بیشتر نیاز آن‌ها را برطرف می کند و با استفاده از همان کلمات کلیدی اقدام به نوشتن محتوای مفید در راستای پاسخگویی به نیاز کاربران کنید. برای این کار روش های مختلفی وجود دارد مثلا می توانید کلمات کلیدی مورد استفاده در وب سایت‌های صفحه اول گوگل را بررسی کنید و از آنها استفاده کنید. به منظور مشاهده اطلاعات و کلمات کلیدی وب‌سایت‌های مورد نظر خود می توانید از سایت هایی مثل Semrush استفاده کنید.

اگر سئوی سایت خود را خودتان انجام می دهید، باید به مرور، مفاهیم سئو و ترفندها و روش هایی را که در آن استفاده می‌شود بیاموزید. برای این کار وبسایت های مختلفی وجود دارند که اطلاعات مفیدی را در این موضوع ارائه می دهند. برای مثال می‌توانید از وب سایت SearchEngineLand استفاده کنید.

 آیا وب سایت شما یکی از 10 یا 20 وب‌سایت برتر است؟ با خودتان صادق باشید و اگر پاسختان به این سوال منفی است اقدام به ارتقای وب سایت خود کنید. وب سایت شما باید از هر نظر چه محتوا چه طراحی و چه مسائل دیگر در بهترین سطح ممکن باشد.

وب سایت شما دارای بخش های مختلفی است و شما دقیق نمی دانید که در یک لحظه مخاطب شما مایل به مطالعه کدامیک از صفات وب سایت است. بنابراین در وبسایت خود باید نقشه ی سایت داشته باشید تا در هر لحظه و در هر صفحه، کاربر بتواند به صفحه مورد نظرش منتقل شود. اگر وب سایت شما دارای برش های زیادی است از چند نقشه برای سایت استفاده کنید و سعی کنید در هر کدام حداکثر 1000 لینک وجود داشته باشد.

قطعا نکات گفته شده همه ی نکات سئو نیستند. اما با رعایت همین نکات نیز می‌توانید پیشرفت چشمگیری را در افزایش رتبه و ترافیک وب سایت خود شاهد باشید.

به جرات می توانم بگویم که راهنمای پیش روی شما، کامل ترین راهنمای سئو سایت فروشگاهی است. این پست حرفه ای هر چه که برای سئو سایت فروشگاهی که لازم است بدانید را در اختیارتان قرار می دهد، از جستجوی کلمه کلیدی گرفته تا مسائل تکنیکی سئو در خصوص بک لینک سازی برای سایت، بنابراین اگر دنبال ترافیک هدفمند بیشتری از طرف موتورهای جستجو هستید و قصد دارید این ترافیک را به مشتری در دنیای تجارت الکترونیک تبدیل کنید، همراه ما باشید.

 

1# کلمه کلیدی جستجو

سئو تجارت الکترونیک

اگر دنبال این هستید که یک کمپین موثر سئو فروشگاه آنلاین راه بیاندازید، باید مطمئن باشید که کلمه کلیدی جستجویتان در همه بخش ها عمل می کند. چرا؟

چون کلمه کلیدی جستجو به هر کار دیگر که با سئو شما در وب سایت خود انجام می دهید مرتبط است (برای مثال، بدون کلمه کلیدی  امکان بهینه سازی صفحات دسته بندی و محصول وجود ندارد). لیست کلمات کلیدی تاثیر مستقیم بر روی سئو سایت شما دارد. برای مثال معماری سایت شما و آدرس های آن نیاز به کلمات کلیدی برای حسابرسی دارند.

بنابراین شما می توانید ببینید که کلمه کلیدی جستجو یک تلاش بزرگ برای سایت های تجاری جهت کسب ترافیک است. در این مقاله قصد داریم منابع بکر کلمه کلیدی هایی که مشتری ها در هنگام جستجو استفاده می کنند را معرفی کنیم و به شما نشان دهیم که چگونه از میان آنها بهترین را انتخاب کنید.

چطور کلمه کلیدی تجاری برای صفحات محصول و دسته بندی پیدا کنیم؟

بیشتر آموزش های کلمات کلیدی در دیگر سایت ها بر روی کلمات کلیدی اطلاعاتی تمرکز می کند. اینها کلمات کلیدی مهمی هستند که مردم در موتورهای جستجو تایپ می کنند تا به محتوای مفید دست یابند.

کلمات کلیدی متمرکز، جایگاه خودشان را در صفحات فروشگاهی دارند، اما اکثریت کلمات کلیدی شما بایستی حول محور صفحات تولیدی شما باشند. این به این معنی است که شما نیاز به جستجو کلمه کلیدی با تمرکز ذهنی بر کلمات کلیدی محصولات دارید. با ما همراه باشید تا عملا با این موضوع آشنا شوید.

پیشنهادات بامیلو یا دیجی کالا

در زمینه راه اندازی فروشگاه، حتما دیجی کالا و بامیلو رقیب شما خواهند بود؛ حتما نگاهی به آنها بیاندازید؛ از آنجا که این سایت ها بزرگ ترین فروشگاه اینترنتی فارسی هم هستند بنابراین می توانند یک معدن طلای کلمه کلیدی متمرکز بر محصول هم باشند. در شکل زیر ببینید که چطور می توان در دیجی کالا به جستجوی کلمه کلیدی پرداخت. در ابزار جستجوی دیجی کالا وارد شوید و کلمات توصیفی مناسب محصولات تان را وارد کنید.

جستجوی کالا در سایت دیجی کالا

کلمه کلیدی های پیشنهادی که دیجی کالا پیشنهاد می دهد اغلب بسیار هدفمند هستند و به عنوان دنباله کلمه کلیدی بلند شناخته شده اند. دنباله کلمه کلیدی بلند دو یا سه کلمه ای که پیشنهاد داده می شوند ممکن است بهترین نباشند اما رقبای کمتری خواهند داشت. بهترین و مهمترین کلمه کلیدی ها را انتخاب کنید و آنها را درهم بریزید و در سایت تان تکرار کنید.

 

2# ابزار چرخش کلمه کلیدی KeywordTool

این ابزار یک ابزار نسبتا خوب برای کشف پیشنهادات جستجوی دیجی کالا و آمازون در دسته فروشگاهی (برای جستجوی انگلیسی) و همچنین گوگل در دسته های مختلف دیگر است، برای استفاده از ابزار نامبرده کافیست وارد این سایت شوید و کلمه کلیدی را به این ابزار بدهید:

ابزار چرخش کلمه کلیدی KeywordTool

تا به شما ده ها کلمه کلیدی پیشنهادی ارائه بدهد:

نتیجه جستجو برای کلمه کلیدی در ابزار چرخش کلمه کلیدی KeywordTool

نه تنها این ابزار این کار را بسیار سریع تر از حالت دستی آن انجام می دهد بلکه تجربه من نشان داده که مقدار قابل توجهی ایده برای کلمه کلیدی هدفمند بیشتر از روش قدیمی و از مد افتاده آن پیشنهاد می دهد.

برای مثال، وقتی از کلمه کلیدی (خرید کفش مردانه) برای جستجو در دیجی کالا استفاده می کنیم، دیجی کالا به من 3 کلمه کلیدی پیشنهاد کرد که این ابزار آن ها را به 26 کلمه کلیدی تبدیل کرد.

کلمه کلیدی طولانی در دیجی کالا

در هنگام سازماندهی محتوای سایت  این لیست کلمه کلیدی را در نظر داشته باشید تا بتوانید برای گوگل حساسیت ایجاد کنید.

کلمه کلیدی طولانی در ابزار KeywordTool

در سایت دیجی کالا می توانید دسته بندی های مختلف را ببینید، که هر کدام با دنباله های خود می توانند کلمه کلیدی طلایی باشند که در سایت شما هم قابل استفاده هستند.

 

3# دسته بندی های دیجی کالا (سایت رقیب)

اغلب مالکان سایت های فروشگاهی صفحات دسته بندی شان را حول کلمات کلیدی اتفاقی بهینه سازی می کنند و با این روش سعی می کنند مشتریانی که ممکن است دنبال محصول تجاری آنها باشند را به تله بیاندازند و این کلمات کلیدی که استفاده می کنند می شود گفت کمی کمتر از ایده آل خواهند بود.

ممکن است به نظر شما اشتباه بزرگی باشد، اینکه صفحات دسته بندی به خوبی به صفحات معمول تبدیل نشود. اما چطور آنها هنوز فروششان را دارند؟ شاید آنها برای ایجاد حساسیت برای کلمات کلیدی عالی، بر روی صفحات دسته بندی سرمایه گذاری کرده اند.

به صفحات دسته بندی رقبایتان مانند دیجی کالا نگاهی بیاندازید.

اگر شما رقیبتان دیجی کالا است(در حال حاضر دیجی کالا رقیب اصلی کلیه فروشگاه های اینترنتی ایران هست 🙂 )، روی گزینه بخش فروش در قسمت بالای صفحه خانگی آن کلیک کنید. در شکل زیر می توانید یک لیست کامل صفحات دسته بندی اصلی دیجی کالا را ببینید.

دسته بندی اصلی محصولات دیجی کالا

ممکن است این دسته بندی برای سایت شما مناسب نباشد، بنابراین دنبال کلماتی برای دسته بندی بگردید که برای دیدن زیر مجموعه های بخش اصلی سایت حساسیت ایجاد کنند.

زیرمجموعه دسته های اصلی محصولات دیجی کالا

دیجی کالا مانند آمازون دسته بندی های گسترده ای ندارد، البته این فروشگاه بسیار بزرگ است اما با آمازون که نیم میلیارد محصول دارد اصلا قابل مقایسه نیست، اگر می خواهید دسته بندی های مرتبط را بیشتر نگاه کنید میتوانید از بخش مرور محصولات استفاده کنید و در سمت راست محصول را ببینید، در تصویر زیر می توانید تمام بخش ها و زیر بخش های صفحه دسته بندی رقبا را مشاهده کنید:

مرور دسته بندی محصولات فروشگاه دیجی کالا

الان وقت آن است که تمرکز بیشتری بر روی این لیست انجام دهید و بر روی کشف کلمات کلیدی دسته بندی که ممکن است برای سایت شما مناسب باشد تمرکز کنید. برای مثال اگر شما سایتی را داشته باشید که بر روی فروش محصولات آشپزخانه کار می کند، بر روی گزینه تجهیزات خانگی کلیک کنید:

لوازم خانگی برقی - خردکن و غذاساز

سپس روی گزینه مخلوط کن کلیک کنید:

مخلوط کن - دسته بندی محصولات دیجی کالا

در این لیست دیجی کالا به شما کلمه کلیدی هایی برای توصیف مخلوط کن استفاده می کند را نشان خواهد داد:

دسته بندی مخلوط کن

این فهرست تمام کلمه کلیدی هایی که در صفحات دسته بندی سایت فروشگاهی برای خردکن و غذاساز مورد استفاده قرار می گیرد را لیست می کند. (مثال : مخلوط کن پارس خزر – مخلوط کن تفال )

دیجی کالا یک منبع بزرگ برای کشف کلمات کلیدی صفحات دسته بندی است اما ممکن است از جایگاه کلمه کلیدی جستجو شده توسط مشتریان هنوز فاصله زیادی داشته باشید. به همین دلیل توصیه می کنیم که به کلمه کلیدی هایی که رقبای صنعتی تان در صفحات دسته بندی شان استفاده می کنند نگاهی بیاندازید.

به طور مثال اگر سایت فروشگاهی شما یک سری هدفون های نسل آخر می فروشد، شما حتما باید سری به بخش هدفون دیجی کالا بزنید و همان کاری که با بخش قبلیِ سایت دیجی کالا انجام دادیم را برای این بخش هم انجام دهید و از کلمه کلیدی های صفحه دسته بندی آن استفاده کنید و آنها را به لیست تان اضافه کنید.

دسته بندی هدفون

زیر دسته دسته بندی هدفون

ویکی پدیا

مانند رقبای تجاری شما، ویکی پدیا هم کلمه کلیدی های دسته بندی سایت را در قالب موضوعات طبقه بندی می کند. به عبارت دیگر آنها فعالیت های دشواری برای مرتب سازی آیتم ها برای شما انجام می دهند.

بیایید نگاهی به مثال اینکه چگونه می توان از ویکی پدیا برای جستجوی کلمات کلیدی تجاری استفاده کرد بیاندازیم. اول از همه، یک کلمه کلیدی که محصول یا دسته بندی سایت شما را نشان می دهد را وارد کنید:

ویکی پدیا فارسی

سپس ورودی های ویکی پدیا را برای کلمه ها و عبارات ای که برای محصولاتی که ممکن است شما در سایت تان داشته باشید حساسیت ایجاد می کنند را چک کنید:

کلمه کلیدی در ویکی پدیا

علاوه بر اسکن مقاله، نگاهی به جعبه محتواها بیاندازید. این کار گاهی باعث می شود که کلمه کلیدی های عالی برای صفحات دسته بندی پیدا کنید.

کلمات کلیدی دسته بندی ویکی پدیا

وقتی کارتان با کلمه کلیدی های پیشنهادی ویکی پدیا تمام شد، وقت آن رسیده است که به ابزار طراح کلمه کلیدی گوگل Google Keyword Planner سر بزنیم.

 

4# طراح کلمه کلیدی گوگل Keyword Planner

گرچه طراح کلمه کلیدی گوگل برای جستجوی کلمه کلیدی ضروری است اما این ابزار در تولید کلمه کلیدی انتخابی یکتا زیاد موفق عمل نمی کند. برای مثال، اگر شما یک کلمه کلیدی مناسب برای صفحات دسته بندی مثل سرویس قابلمه را در طراح کلمه کلیدی گوگل وارد کنید:

گلوه کلمات کلیدی پیشنهادی در google keyword planner

این مثال نشان می دهد که اگر کمی با دقت کار کنید قطعا به کلمات کلیدی با ارزشی خواهید رسید که هیچ گاه به طور مستقیم به آنها نخواهید رسید.

کلمه کلیدی پیشنهادی google keyword planner

نکته: قبل از اینکه روی گزینه کلمه کلیدی های برگزیده کلیک کنید، نگاهی به لیست گروهی کلمه کلیدی در قسمت کلمات کلیدی برگزیده ی تجاری Ad Group Ideas  – که از بخش تبلیغات گوگل نشات می گیرند – بیاندازید. این بخش ممکن است شامل کلمات کلیدی یکتایی باشد که در قسمت کلمه کلیدی برگزیده Keyword Ideas ظاهر نشده باشند.

کلمات مرتبط کلمه کلیدی در google keyword planner

چون طراح کلمه کلیدی گوگل تعداد زیادی کلمه کلیدی تولید نمی کند. توصیه می کنیم که از آن در اصل برای چک کردن حجم جستجو و اهداف تجاری استفاده کنید.

 

5# چطور کلمه کلیدی را برای صفحات محصول و دسته بندی به کار ببریم؟

اکنون یک لیست از کلمات کلیدی با پتانسیل مناسب در اختیار دارید، حال باید ببینیم چطور از بین این کلمات، کلمات کلیدی مان را انتخاب کنیم. برای انجام این کار چهار مرحله چک لیست به شما معرفی می کنیم که کمک می کنند  بهترین کمپین های تجاری سئو را شناسایی کنید.

حجم جستجو

این فاکتور، مهم ترین معیار اندازه گیری برای ارزیابی جستجوی یک عبارت است. اگر تاکنون هیچ جستجویی برای آن کلمه کلیدی صورت نگرفته باشد، نمی توان هیچ پیش بینی مشخصی کرد که چه اتفاقی خواهد افتاد و در صفحه اول نتایج گوگل بین رقبا چه اتفاقی صورت میگیرد.

این بدان معنی است که هیچ توصیه ای برای کسب حجم جستجوی خاص وجود ندارد. اگر در حوزه صنعتی خود به حجم جستجو نگاه می کنید تا درک درستی از حجم بالا و پایینِ واژه جستجو شده پیدا کنید و آن را با لیست کلمات کلیدی خود تطابق دهید؛  تا بهترین کلمه را پیدا کنید – کافیست برای فهمیدن حجم جستجوی کلمه کلیدی آن را به طراح کلمه کلیدی گوگل بدهید آنگاه می توانید میانگین جستجو را در ستون ماهانه ببینید:

میزان جستجوی ماهانه کلمه کلیدی

نکته: بعضی از کلمات تغییرات فصلی بزرگی دارند. مطمئنا در ماه اسفند جستجو درباره  کلمه کلیدی لباس عید خیلی بیشتر از ماه دیماه یا خرداد خواهد بود. اما برای دیگر کلمات غیر فصلی فراز و فرود هایی برای جستجو هایشان در سال وجود دارد، مثلا کلمه کلیدی برند های لباس تُرک در تیرماه در حدود 2.5 برابر بیشتر از ماه مهر مورد جستجو قرار گرفته است.

سئو تجارت الکترونیک

کسی چه می داند؟ تنها چیزی که در این زمینه مهم است، کلمه کلیدی انتخابی شماست، کلمه ای که برای سایت خود انتخاب می کنید، در طول سال از نظر جستجو نوسان و بالا پایینیِ نامعلومی را تجربه می کند و همین روی ترافیک سایت شما هم تاثیر گذار است.

با یک نگاه سریع ببینید که چطور حجم جستجو می تواند در طی یک سال تغییر کند، برای هر کلمه کلیدی موجود در لیست یک نمودار کوچک برای مشاهده تغییرات حجم ماهانه آن کلمه کلیدی وجود دارد:

سئو تجارت الکترونیک

 

کلمه کلیدی مناسب محصول

این قسمت مهمترین چالش است، بیایید این طور فکر کنیم که کلمه کلیدی با هزاران حجم جستجو پیدا کرده ایم. این برای موفق شدن کافی است؟

واقعا این طور نیست.

دلیلش این است که کلمه کلیدی ممکن است کاملا برای محصول سایت تجاری شما مناسب نباشد. اگر کلمه ای کلیدی انتخاب کرده اید حتی یک ذره هم با چیزی که قصد فروش آن را دارید فاصله داشته باشد، زمان زیادی برای تبدیل به کلمه کلیدی دیگری خواهید داشت.بنابراین قبل از رفتن به مرحله بعد در همین مرحله دوباره چک کنید که کلمه کلیدی انتخاب شده چیزی باشد مثل چسب، به چیزی که قصد فروش آن را دارید بچسبد.

برای مثال بیایید فرض کنیم سایت فروشگاهی شما قصد فروش چای کیسه ای سبز ژاپنی را دارد و شما هم با کلمه کلیدی مثل پودر چای سبز  روبرو می شوید.

سئو تجارت الکترونیک

فکر کنید که شما قصد فروش پودر چای سبز ندارید و فقط چای کیسه ای می فروشید، شما می توانید یک صفحه دسته بندی حول این کلمه بسازید و این جستجوها را به چیزی که در واقعیت سایت شما می فروشد تبدیل کنید.

این کار کاملا امکان پذیر است اما با حیله و ترفند.

اگر فکر می کنید که کلمه کلیدی تان تعداد کمی مورد جستجو انجام می گیرد من توصیه می کنم که کلمه کلیدی را انتخاب کنید که برای تجارت شما بیشتر هدفمند شده باشد مثل چای سبز آنلاین.

سئو تجارت الکترونیک

اکنون شما یک لیست از کلمات کلیدی دارید که درصد میزان جستجوها را هم دارد و با محصول تجاری سایت شما متناسب است. وقت آن است که ببینیم آیا این جستجوگران قصد دارند از کارت اعتباری خود استفاده کنند و چیزی که شما می فروشید را بخرند.

اهداف تجاری

رتبه اول حجم بالای جستجوی کلمه کلیدی را دارید؟ این عالیه.اگر این طور است فقط استارتر خوبی برای جستجو دارید. قبل از اینکه بخواهید راجع به یک کلمه کلیدی تصمیم بگیرید، یک ثانیه وقت بگذارید و ببینید که مردم با این کلمه کلیدی به خرید رسیده اند یا نه فقط در حد جستجو با آن کار کرده اند.

 خوشبختانه این بررسی با ابزار طراح کلمه کلیدی گوگل بسیار راحت شده است، اول از همه نرخ رقابت پذیری آن کلمه کلیدی را چک کنید:

سئو تجارت الکترونیک

گزینه رقابت نشان دهنده این است که چه تعداد مردم این کلمه کلیدی را به گوگل پیشنهاد داده اند. به طور کلی، اگر مردم زیادی یک کلمه کلیدی را پیشنهاد بدهند برای آن کلمه کلیدی درآمد ساخته می شود و این وقتی ارزش دارد که وارد دنیای تجاری سئو می شوید. همواره توصیه می کنیم کلمه های با میزان رقابت پذیری متوسط و بالا را انتخاب کنید.

همان طور که دیدید؛ یک روش خوب برای اینکه مردم این کلمه کلیدی را به کلمه کلیدی شان تبدیل کرده اند یا نه معیار رقابت پذیری  است اما باز هم مهمترین معیار؛ پیشنهادات گوگل است. روشن است که کلمات کلیدی که نرخ پیشنهاد گران تری دارند برای رتبه بندی جستجوی گوگل رقابت پذیرتر هستند. در بخش بعدی بیشتر به آن خواهیم پرداخت، اکنون نرخ پیشنهاد را برای کلمه کلیدی لیست تان چک کنید.

رقابت کلمه کلیدی

این کلمه کلیدی به صورت معنی دار مورد جستجوی کمتری قرار گرفته است. به همین خاطر نیاز است که تمام چهار فاکتور برای ارزیابی کلمات کلیدی در بهینه سازی سایت فروشگاهی بررسی شود.

 

هدف بندی کلمه کلیدی و بهینه سازی صفحه

در این قسمت می توانید ارزیابی کنید که آیا نتیجه برتر گوگل برای کلمه کلیدی خاص بهینه سازی شده است یا نه. اگر صفحات تنها  شبه رابطه ای با آن کلمه کلیدی داشته باشند می توانید با علامت گذاری آنها را به عنوان صفحه ی با شاخص بالا مشخص کنید. برای مثال، اگر برای عبارت “قاب آیفون” جستجو می کنید متوجه می شوید که اغلب صفحات اول برای این جستجوهای خاص بهینه سازی شده اند.

کلمه کلیدی در جستجوی گوگل

اغلب افرادی که در گوگل به دنبال قاب آیفون می گردند ممکن است گیج شوند که این “دسته ” چیست؟ اگر شما صفحه دسته بندی فروشگاه اینترنتی خود را حول کلمه کلیدی “قاب آیفون – فانتزی – ژله ای و …” بهینه سازی کنید، جهش خوبی در بین رقبای خود خواهید داشت.اکنون یک لیست از کلمات کلیدی جستجو شده دارید که رقابت پذیری کمی دارند و به احتمال زیاد به خریداران تبدیل می شوند و اکنون وقت آن است که معماری و ساختار سئو سایت فروشگاهی خود را راه اندازی سپس بهینه سازی کنید.

 

6# معماری سایت مطابق با یک فروشگاه آنلاین سئو شده

معماری سایت یا اینکه چگونه صفحات سایت شما سازمان دهی و مرتب شوند از لحاظ سئو برای هر سایتی مهم است. اما برای سایت های فروشگاهی این قضیه دو برابر اهمیت دارد. علت آن است که یک فروشگاه آنلاین معمولی از یک وبلاگ معمولی یا یک سایت پیتزا فروشی آنلاین صفحات بیشتری دارد.

برای مثال، سایت bestbuy.com حدود 6 میلیون صفحه دارد:

سئو تجارت الکترونیک

 با این تعداد صفحه این قضیه حیاتی است که معماری سایت شما دسترسی به صفحات مهم در سایت را برای کاربران و موتورهای جستجو آسان کند.

راز کار در چیست؟

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

2 قانون طلایی معماری سایت فروشگاهی را دنبال کنید:

قانون 1 : همه چیز را ساده و مقیاس پذیر نگه دارید.

قانون 2 : هر صفحه را حداکثر سه کلیک یا کمتر از صفحه خانگی تان فاصله دهید.

[/box]

 

در ادامه توضیحات بیشتری در مورد این دو قانون خواهیم داد. اما ابتدا نگاهی به مثال زیر انداخته تا ببینید چطور معماری اشتباه سایت به تلاش های سئو شما آسیب خواهد زد.

در این قسمت مثالی از معماری سایتی که دو قانون طلایی را رعایت نکرده است ارائه می دهیم:

سئو تجارت الکترونیک

چیزی که برای سئو مهم است این است که مسیر آن خیلی عمیق (طولانی) است. برای سایت های فروشگاهی اغلب اعتبار رتبه بندی گوگل به صفحه خانگی بر می گردد. به همین دلیل نباید مسیر طولانی باشد.

نمودار کاهش اعتبار برگه و صفحه Authority

در این مثال، حدود 6 کلیک برای دسترسی به صفحه اول وجود دارد که همان طور که به آن اشاره کردم می بایست این مسیر 3 کلیک و کمتر باشد.

مثالی از یک سایت فروشگاهی اینترنتی با معماری سئو شده

همان طور که می بینید، اعتبار در محصول سایت و صفحات دسته بندی متمرکز شده است. این اعتبار تمرکز یافته به رتبه بندی صفحات در گوگل کمک می کند و همین طور شاخص بندی این صفحات را بهبود می بخشد.

شکل زیر یک مثال است از اینکه چطور این امر برای یک سایت تجاری فروش کفش عمل می کند. نه تنها این معماری ساده و مسطح برای سئو سایت خوب است بلکه کاربران هم عاشق آن می شوند و همچنین برای مرورگرها یافتن محصولاتی که نیاز است راحت تر خواهد شد.

اگر دنبال یک ظرف غذای جدید برای سگ تان هستید، می بایست در صفحه خانگی بر تیتر سگ کلیک کنید:

سئو تجارت الکترونیک

سپس گزینه ظرف را انتخاب کنید:

سئو تجارت الکترونیک

در این قسمت می توانید لیست محصولات این دسته بندی را ببینید:

سئو تجارت الکترونیک

 همین طور که شما می توانید هرچه که می خواهید را پیدا کنید، گوگل هم می تواند به راحتی صفحات محصول سایت را بیابد و ایندکس کند.

 

7# سئوی درون صفحه فروشگاه آنلاین

حال که معماری سایت را راه اندازی کرده اید، وقت آن است که صفحات دسته بندی ها و محصولات را بهینه سازی کنید. برای اغلب سایت های تجاری این دو نوع صفحه ضامن اصلی ترافیک و فروش می شوند. این قضیه ممکن است این ذهنیت را ایجاد کند که اگر یک نفر در جستجوی کفش پیاده روی قرمز نایک سایز 38 جستجو کند، قصد خرید جدی تری نسبت به کسی که برای خرید آنلاین کفش جستجو می کند دارد. در تصویر زیر می توانید ساختار کلی معرفی محصول در یک فروشگاه اینترنتی مطابق با اصول سئو را ببینید:

سئو محتوای سایت فروشگاهی

عنوان

کلماتی مثل خرید، ارزان و هدفمند را برای ساخت عنوان خوب اضافه کنید. روشن است که می خواهید کلمه کلیدی پایه را در عنوان صفحه استفاده کنید.

اما به همین کفایت نکنید. اصلاح کننده ها را به عنوان اضافه کنید تا بتوانید برای جستجو های دنباله بلند (چند سیلابی) در گوگل حضور پیدا کنید. برای مثال، فرض کنید که کلمه کلیدی شاخص برای صفحه دسته بندی شما هدفون های بدون خش باشد. به جای اینکه از عنوان ساده “هدفون های بدون خش” استفاده کنید کلمه کمپانی هدفون های R’us  را هم کنار آن به کار بگیرید.

یک یا دو کلمه که معمولا مردم در هنگام جستجوی محصولات استفاده می کنند را می توانید ببینید:

ارزان – مرور – هدف – بهترین – آنلاین – بدون هزینه حمل و نقل – حراج – تخفیف

می توانید با ترکیب آن ها عنوان های خوبی بسازید

 

عنوان: از کلمات جذب کننده کلیک مثل x%تخفیف و کمترین قیمیت برای بهبود کلیک در راستای رتبه استفاده کنید.

گوگل مایل است از کلیک در راستای رتبه بندی عمومی به عنوان یک سیگنال رتبه بندی استفاده کند (یعنی اگر برگه ای کلیک های بیشتری دریافت کند، گوگل کم کم به آن برگه رتبه بهتری می دهد). و حتی در صورت نبود این رتبه بندی باید عنوان شما برای کلیک در راستای رتبه بهینه سازی شود. چون کلیک در راستای رتبه منجر به کلیک بیشتر و در نهایت فروش بیشتر خواهد شد. خوشبختانه تعداد انگشت شماری کلمات و عبارات وجود دارند که جستجوگران را به سایت شما هدایت می کنند که به آنها کلمات جذب کننده می گوییم. در این قسمت برخی از بهترین کلمات جذب کننده کلیک برای محصولات سایت فروشگاهی و صفحات دسته بندی را معرفی می کنیم.

 • X%off
 • حمل با کمترین هزینه
 • فروش
 • گارانتی
 • نازلترین قیمت
 • حمل رایگان

وقتی این چسبنده ها را به برچسب عنوان اضافه می کنید، کلیک های بیشتری را برای خودتان جمع می کنید که به معنی مشتری های بیشتر است.( مثال : فروش هدفون های بیت با گارانتی 2 ساله – فروش هدفون های بیت با 20% تخفیف و ارسال رایگان)

برچسب های توصیفی

شامل کلماتی مثل انتخاب برتر، حمل رایگان و تمام اقلام فروشی برای کسب حداکثر کلیک در راستای رتبه می شوند. توصیفات بخش مهمی از قسمت سئوی درون صفحه است که توسط موتورهای جستجو مورد استفاده قرار می گیرند و نقش مهمی در حداکثرسازی کلیک در راستای رتبه دارد و اثر مستقیم بر روی رتبه بندی سایت دارد.

کلمات چسبنده عنوان که در مثال بالا لیست کرده ایم برای برچسب های توصیفی هم کار می کنند. تنها تفاوت آنها در این است که با تگ های توصیفی فضای بیشتری برای استفاده از عبارات طولانی تر وجود دارد. در مثال زیر می توانید عباراتی که می توانید برای کسب نرخ بیشتر استفاده کنید را ببینید:

 • بهترین حراج روز…
 • دریافت x% تخفیف برای …
 • فروش فوری تمام…
 • فروش تمام محصولات ….فقط برای امروز
 • انتخاب بزرگ …. با گارانتی با پایین ترین قیمت

محتوای صفحه دسته بندی و محصول: شامل بیش از هزار کلمه از محتوا است و از کلمه کلیدی حدود 3 تا 5 بار استفاده می کند. بهینه سازی صفحات محصول و دسته بندی یکی از بخش های چالش برانگیز مهم در بهینه سازی سایت فروشگاهی است. اگر محتوای با کیفیت بالا می خواهید، برخلاف یک پست وبلاگ، شما نیاز دارید که تبدیل ها را در نظر داشته باشید . در این قسمت سعی داریم سه تکنیک مهم سئو درون صفحه که اغلب برای صفحات فروشگاه اینترنتی استفاده می شوند را بیان کنیم:

حداقل یک توصیف هزار کلمه ای بنویسید

تحقیقات نشان داده که محتوای بزرگتر به کسب رتبه بهتر در گوگل منجر خواهد شد. حقیقت این است که گوگل می خواهد بفهمد در سایت شما چه خبر است و هرچه محتوایی که شما برای آن فراهم کرده اید بزرگتر و بیشتر باشد، گوگل بهتر می تواند کارش را انجام دهد. بنابراین، وقتی شما محتوای طولانی منتشر می کنید، مشتریان بهتر می فهمند قرار هست چه چیزی بخرند.

شاید به نظر شما امکان نداشته باشد هزار کلمه توصیف برای هر صفحه در سایت تان بنویسید اما اگر امکان دارد توصیه می کنیم محتوای طولانی تر و عمیق تر در توصیف محصولات بنویسید، حداقل برای 50 تا  100 محصول از دسته بندی های مختلف سایت که اولویت بالایی دارند این کار را انجام دهید. برای مثال این صفحه سایت محصول دیجی کالا برای مک بوک پرو حدود 1150 کلمه توصیف (توضیحات محصول) آورده است:

محصول باید محتوا داشته باشد

و حتی در بررسی ها و دیدگاه کاربران صفحه محصول بیش از 500 کلمه دیگر هم اضافه کرده است:

دیدگاه کاربران برای محصول در فروشگاه اینترنتی

کلمه کلیدی خود را در هر 3 یا 5 کلمه بگنجانید.

وقتی تصمیم گرفتید که توصیفات عمیق بنویسید و بر آن مسلط شدید، وقت آن است که کلمه کلیدی شاخص(اصلی) خود را 3 تا 5 بار اضافه کنید. این روش هیچ ربطی به چگالی کلمه کلیدی ندارد بلکه فقط می خواهید مطمئن شوید که گوگل می تواند در صفحه شما به درک درستی از محصول شما برسد. برای مثال اگر کلمه کلیدی شما هدفون بیت باشد باید مطمئن شوید که این عبارت در توصیفات شما در کمترین حالت 3 مرتبه تکرار شده باشد.

کلمات مترادف ایندکس شده

کلمات مترادف ایندکس شده کلمه ها و عباراتی هستند که بسیار هم معنی و نزدیک به کلمه کلیدی های شما هستند. برای مثال بیایید فرض کنیم که شما صفحه دسته بندی تجاری خودتان را حول کلمه کلیدی آرام پز بهینه سازی کرده اید. واژه های نزدیک به این کلمه کلیدی می تواند اینها باشند:

 • زودپز
 • 4 یا 6 لیتری
 • زمان سنج
 • دیگ فشار
 • دستی
 • دستورالعمل خورشت
 • سوپ
 • قابل برنامه ریزی
 • تمام استیل

چطور می توان با این مترادف ها کار کرد؟

در زیر می توانید بفهمید که چگونه کلمات کلیدی مترادف خاص برای سئو فروشگاه آنلاین پیدا کنید و از آنها استفاده کنید.

مرحله اول: در دیجی کالا تست کنید.

ابتدا به سایت دیجی کالا بروید و کلمه کلیدی تان را جستجو کنید و در نتایج دنبال واژه هایی باشید که چندین بار در هر آیتم در صفحه دسته بندی تکرار شده اند بگردید:

کلمه کلیدی در نام محصولات مختلف در یک دسته بندی

 یا در صفحه آن محصول برای کلمه کلیدی خودتان دنبال کلمات خاص که برای هر آیتم تکراری هستند بگردید:

کلمه کلیدی در نام محصول مفرد

مرحله دوم: طراح کلمه کلیدی گوگل

در مرحله بعد کلمه کلیدی را در طراح کلمه کلیدی گوگل وارد کنید، سپس به کلمه کلیدی هایی که گوگل پیشنهاد می کند نگاهی بیاندازید:

وارد کردن کلمه کلیدی محصول در گوگل کیورد پلنر google keyword planner

و کلمات کلیدی :

کلمات کلیدی مرتبط

مرحله سوم: این کلمات کلیدی را در سراسر محتوا پخش کنید.

در نهایت از مترادف های کلمات کلیدی که برای محصول و توصیفات دسته بندی حساسیت ایجاد می کند استفاده کنید.

URLS: از کلمات کلیدی کوتاه و قوی در مسیرهای آدرس دهی استفاده کنید.

بررسی های ما روی حدود یک میلیون نتایج گوگل نشان داده است که ارتباط روشنی بین طول مسیر آدرس URL و رتبه بندی وجود دارد و مسیر آدرس دهی کوتاه نسبت به مشابه بلندتر آن رتبه بهتری کسب می کند

رتبه url ها بر اساس طول آنها در گوگل

چون شما یک سایت فروشگاهی را راه اندازی کرده اید، مسیرهای آدرس دهی شما به طور واضحی از سایت های دیگر طولانی تر خواهد بود. می بایست تعداد کاراکترهای مسیر آدرس دهی یک محصول از 50 کاراکتر بیشتر نباشد، چون آدرس های طولانی گوگل را گیج خواهد کرد و البته سعی کنید کلمات کلیدی مهم را در مسیر آدرس دهی خود بگنجانید. در مثال زیر یک آدرس صفحه محصول طولانی نامناسب را می بینید.

سئو تجارت الکترونیک

شاید این مسیر آدرس دهی به نظر زیاد طولانی نباشد اما با آوردن برخی کلمات مثل شناسه محصول، نامناسب به نظر می رسند، در کنار استفاده از کلمات کلیدی قوی در آدرس دهی می بایست کلمات سئو پسند نیز استفاده کنیم. صفحات دسته بندی می بایست شامل یک یا دو کلمه توصیفی از آن دسته بندی باشند.

https://example.com/kitchen-appliances

همین رَویه را برای صفحات محصول با کلمه کلیدی شاخص استفاده کنید و کلمات را با “-” از هم جدا کنید.

https://example.com/kitchenappliances/slowcookers/6-quart-crockpot

لینک های داخلی: لینک هایی که آزادانه به صفحات با اولویت بالا لینک می شوند.

یک مبحث جالب در بهینه سازی سایت فروشگاهی لینک های داخلی هستند که تقریبا به طور اتوماتیک کار می کنند. این شرایط به خاطر اینست که منوی سایت سایت شما لینک های داخلی زیادی می سازند:

سئو تجارت الکترونیک

به همین دلیل لینک های داخلی استراتژیک بهترین تمرین برای سئو فروشگاه آنلاین هستند و می بایست وقت بیشتری برای آنها صرف کنیم. مخصوصا وقتی که از یک صفحه معتبر به صفحات دسته بندی و محصول با اولویت بالا لینک داخلی دریافت می کند.

تاثیر اعتبار برگه روی کیفیت بک لینک ها

برای مثال، بیایید فرض کنیم که یک پست وبلاگ تعداد زیادی بک لینک تولید می کند و شما یک صفحه محصول با رتبه 5 برای کلمه ای مثل Moleskin Notebooks در گوگل دارید.

بنابراین برای این کلمه کلیدی قدرتمند، در برخی پست ها، یک انکور تکست بسازید:

سئو تجارت الکترونیک

سپس بگردید و تمام این کارها را برای صفحات با اولویت بالا یتان تکرار کنید.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

دوستان، البته که مبحث بهینه سازی سازی انکور تکست خود به آموزش کاملی نیاز دارد که می توانید در مقاله زیر آن را مطالعه کنید:

آموزش بهینه سازی انکور تکست Anchor Text سایت

[/box]

امتیاز دهی برای محصولات پیاده سازی کنید تا با چکیده ای قوی در گوگل ظاهر شوید.

اگر دنبال راه ساده ای هستید که در صفحه اول نتایج گوگل ظاهر شوید لازم است که یک چکیده قوی در نتایج جستجویتان اضافه کنید. برای سایت های فروشگاهی شما شانس این را دارید که به یکی از مهمترین چکیده های چشم گیر یعنی امتیازها دسترسی پیدا کنید. مثال زیر را ببینید:

امتیاز دهی برای محصولات

چطور می توانیم به این ستاره ها دست پیدا کنیم؟ با پیاده سازی علامت های Schema.org در صفحات محصول تجاری و یا در وردپرس و ووکامرس – با استفاده از افزونه های امتیاز کاربر.

نشانه گذار Markup یک کد ساده است که شما به صفحات مشخصی از سایت تان اضافه می کنید. این کد به موتور جستجو یک فهم عمیق تر درباره محتوای صفحه ها می دهد. در شکل زیر می توانید نمونه های ویژه ی نشان گذاری شده را مشاهده کنید.

سئو تجارت الکترونیک

هیچ تضمینی وجود ندارد که گوگل این چکیده را آن طور که از او خواسته اید در نتایج نشان دهد. افزودن این چنین سیستمی تنها شانس شما را بهبود می بخشد. اگر از وردپرس استفاده می کنید نیازی نیست که این کار را دستی انجام دهید، کافیست افزونه های امتیازدهی نصب کنید، User Rating را در مخزن وردپرس جستجو کنید تا بهترین ها را پیدا کنید.

سیستم امتیاز دهی کاربر به محصول

اگر از سرویس های دیگری استفاده می کنید می توانید با یک کدنویس مشورت کنید تا به بهترین شکل سیستم امتیاز دهی محصول را در سایت خود راه اندازی کنید.

  

8# سئو تکنیکی در فروشگاه آنلاین

سئوی تکنیکی یکی از نکاتی است که برای تمام سایت ها مفید است، اما میزان این اهمیت برای سایت های فروشگاهی دوبرابر می شود. چون سایت های فروشگاهی بسیار بسیار صفحه برای مدیریت دارند. حتی یک سایت تجاری کوچک می تواند بیش از 5 هزار صفحه داشته باشد و تمام این صفحات شانس مسائل سئو را بیشتر می کند و فقط این نیست، بیشتر صفحات محصولات تجاری تعداد زیادی بک لینک که باید به آنها اشاره کنند را ندارند.

این بدان معنی است که تکنیک های سئو اغلب شاخصی برای صفحه اول گوگل هستند. برای مثال اگر شما و رقیب تان در یک سطح باشید، سطح تکنیکی سئوی سایت می تواند از یک تا 5 رتبه در صفحه نتایج گوگل سایت شما را بالاتر ببرد یا پایین تر بیاورد. به همین دلیل مسایل تکنیکی سئوی بهترین راه حل برای بهینه سازی سایت فروشگاهی محسوب می شوند.

چگونه مسایل تکنیکی عمومی سئوی سایت های فروشگاهی را حل کنیم؟

مسئله: صفحات بسیار بسیار زیاد

با وجود هزاران صفحه در سایت ممکن است حل مسایل تکنیکی سایت یک کابوس به نظر بیاید. ممکن است نوشتن یک محتوای یکتا برای هر صفحه یک کار خیلی مهمی باشد. همین طور هر چه صفحات بیشتری داشته باشید امکان اینکه با مسئله محتوای تکراری روبرو شوید بیشتر است.

چرا این اتفاق می افتد؟

بیشتر سایت های تجاری محصولات بسیار زیادی برای فروش دارند چون هر کدام از این محصولات صفحه خودشان را نیاز دارند، سایت مجموعه ای از صفحات زیادی خواهد شد، همین طور گاهی هر تغییر جزیی در همان محصول (برای مثال 150 سایز مختلف کفش) مسیر آدرس دهی خودش را خواهد داشت که می تواند به تعداد صفحات کل سایت تجاری شما اضافه شود.

چطور این مشکل را حل کنیم؟

ابتدا بهتر است صفحاتی را که حذف آنها یا عدم ایندکس آنها تاثیری روی سایت ندارند را حذف کنیم. تجربه نشان داده است 80% فروش سایت های تجاری روی 20% محصولات آنها است.( قانون قدیمی 20/80 )

و حدود 60%محصول سایت هیچ فروشی در طول سال ایجاد نمی کنند. به جای بهبود این صفحات بهتر و ساده تر است که آنها را پاک کنید یا ایندکس نکنید یا اینکه آنها را با هم ترکیب کنید و یک سوپر صفحه بسازید.

می توانید از سرویس های خدمات مشتریان مثل shopify و یا ووکامرس در وردپرس استفاده کنید تا متوجه شوید کدام یک از محصولات تان هیچ درآمدی برایتان تولید نمی کند و در این صورت انها را در لیست صفحه هایی که ممکن است حذف شوند قرار دهید.

سئو تجارت الکترونیک

اگر صفحه ای به سایت شما بازدید کننده نمی آورد یا هزینه ای به جیب شما تحمیل می کند، باید از خودتان بپرسید اهمیت این صفحه در چیست؟ این صفحه تلاش های سئوی تکنیکی شما را پیچیده تر می کنند. در بعضی حالت ها این صفحه ها وزن های مرده 5 تا 10 درصد سایت شما را به خود اختصاص می دهند و برای سایر سایت های غیر تجاری این میزان به 50 درصد هم می رسد.

مسئله: محتوای تکراری

محتوای تکراری یکی از عمومی ترین مسائل سئوی سایت فروشگاهی است و برای فهم آن می توانید سری به جستجوی گوگل بزنید. با تعهد به نوشتن محتوای یکتا در تمام صفحات تجاری در کنار استفاده از تکنیک های پیشرفته سئو مانند برچسب های شناخته شده می توان براحتی از مشکل محتوای تکراری گذشت. همچنین از سایت Siteliner.com استفاده کنید.

چرا این اتفاق رخ می دهد؟

دلایل زیادی برای اینکه محتوای تکراری در سایت تجاری شما دیده شود وجود دارد. در این قسمت سه مورد از آنها را بررسی می کنیم: اولا سایت برای هر نسخه از محصول یا دسته بندی یک مسیر آدرس دهی یکتا تولید می کند. برای مثال اگر یک منوی دسته بندی مانند این داشته باشید:

سئو تجارت الکترونیک

 ممکن است مسیر آدرس دهی مثل این داشته باشید:

سئو تجارت الکترونیک

اگر این مسیرهای آدرس دهی توسط گوگل ایندکس شوند حتما محتوای تکراری زیادی خواهیم داشت در صورتی که اگر تغییرات جزیی کوچکی در همان محصول داشته باشیم برای مثال در سایز و رنگ کفش ها. آنگاه مسیر های آدرس دهی یکتایی برای آن محصول خواهیم داشت.

دوما ما یک سری محتواهای تکیه کلامی یا عمومی داریم، که برای توضیح کلی برخی از محصولات استفاده می کنیم مخصوصا در متونی که در چندین صفحه متوالی قرار دارند. مثال زیر را ببینید:

سئو تجارت الکترونیک

البته  که خوب است که یک یا دو خط کوتاه در هر صفحه برای معرفی محصول داشته باشیم اما اگر این متن تکیه کلام شما بیش از 100 کلمه شود و در چندین صفحه دیده شود از نظر گوگل محتوای تکراری شناخته خواهد شد. نهایتا، هر گاه محتوای تکراری یا مشابه در چندین محصول یا صفحه دسته بندی داشته باشیم، یک سری توصیفات تکراری خواهیم داشت. برای مثال در زیر یک مثال از محتواهای تکراری صفحات محصولی تجاری در دو سایت مختلف را می بینید:

سئو تجارت الکترونیک

صفحه محصول دوم:

سئو تجارت الکترونیک

همان طور که می بینید محتوای این دو صفحه تقریبا شناخته شده و یکسان هستند.

چطور این مشکل را برطرف کنیم؟

اولین انتخاب می تواند این باشد: صفحاتی که ترافیک موتور جستجو ندارند را ایندکس نکنیم. اما این راه حل ممکن است به مسئله محتواهای تکراری منجر شود.

برای مثال اگر فیلترهای دسته بندی شما مسیرهای آدرس دهی یکتایی را تولید می کنند، می توانید این مسیرهای آدرس دهی را ایندکس نکنید مشکل حل خواهد شد. این یک راه حل ساده است که بسیاری از مشکلات محتواهای تکراری را در بطن خفه می کنند.

یکبار که تمام مسیرهای آدرس دهی سایت که منجر به حساسیت می شوند را ایندکس می کنید به سراغ برچسب متعارف rel= canonical بروید. یک برچسب متعارف به سادگی به موتورهای جستجو می گوید که صفحه مزبور دقیقا کپی چندین نسخه متفاوت از همان صفحه است. وقتی موتورهای جستجو یک برچسب متعارف را در صفحه می بینید متوجه می شود که نباید با آن مانند یک صفحه یکتا برخورد می کند.

متعارف سازی rel= canonical

متعارف سازی به تنهایی مسائل محتوای تکراری را حل نمی کند اما به بک لینک های شما کمک می کند که با ارزش تر شوند. چون لینک هایی که به چندین مسیر آدرس دهی مختلف اشاره می کنند مجددا به یک مسیر آدرس دهی مفرد مسیردهی می شوند و این کار آنها را قوی تر می سازد.نهایتا زمان آن رسیده است که محتوایی صد درصد یکتا و ناب برای تمام صفحات که ایندکس نشده اند یا با یک مسیر آدرس دهی متعارف ساخته شده اند، بنویسید.

البته که این کار سختی خواهد بود مخصوصا برای سایت های تجاری با هزاران صفحه اما قطعا انجام این کار برای رقابت با غول های تجارت مثل دیجی کالا و همین طور تلاش برای کسب رتبه در صفحه اول نتایج گوگل لازم است. برای آسان تر کردن این پروسه توصیه می کنیم قالب هایی برای محصولات و توصیفات صفحه دسته بندی بسازید. (در آینده توضیح خواهیم داد)

مسئله: محتواهای ضعیف

محتواهای ضعیف مشکل عمومی تکنیکی سئو است که در سایت های تجاری دیده می شوند. بعد از حل مشکل محتواهای تکراری ممکن است به صفحاتی در سایت تان بر بخورید که محتواهای ضعیف و سبکی دارند. اشتباه نکنید محتواهای تکراری می توانند کمپین های سئو فروشگاه اینترنتی را از خط خارج کنند. اما محتوای ضعیف، چیز دیگری است که در واقع، سایت غول پیکر ebay حدود 33% از ترافیک عمومی خود را به خاطر جریمه های پاندا که مرتبط با محتواهای ضعیف است از دست می دهد.

سئو تجارت الکترونیک

داده های حاصل از بررسی یک میلیون سایت در گوگل نشان داد که محتواهای طولانی تر عدد رتبه کمتری (بهتر) نسبت به محتواهای ضعیف کسب خواهد کرد.

رتبه بندی محتوا در گوگل بر اساس تعداد کلمات

بنابراین توصیه ما این است که همیشه در پی انتشار محتوای عمیق یکتا و با امتیاز قابل رقابت باشید.

چرا این اتفاق می افتد؟

یکی از دلایلی که سایت های تجاری از طرف محتوای ضعیف صدمه می بینند این است که محتواهای یکتای زیادی درباره محصولات مشابه باید به چالش کشیده شود. کافی است یکبار راجع به کفش های ورزشی یک توصیف بنویسید تا متوجه بشوید که راجع به 25 محصول مشابه دیگر چقدر تمایز ایجاد کنید. این نگرانی طبیعی است اما نباید باعث شود که کمتر از 500 کلمه یا بیش از 1000 کلمه برای صفحات محصول یا صفحات دسته بندی ممهم تان بنویسید.

چطور مشکل را حل کنیم؟

ابتدا می بایست صفحاتی که محتوای ضعیف دارند را شناسایی کنید، می توانید در وردپرس افزونه WP Word Count را نصب کنید تا تعداد کلمات پست های شما را نمایش دهد، پست های ضعیف را به راحتی می توانید پیدا کنید:

افزونه وردپرس WP Word Count

وقتی صفحاتِ با محتوای ضعیف را شناسایی  کردید وقت آن است که به آن ها محتوای با کیفیت و یکتا بیافزایید، قالب ها می توانند این پروسه را سریع تر پیش ببرند. در مثال زیر می توانید نحوه استفاده از یک قالب پست را برای توصیف صفحه محصول  ببینید:

ساختار محتوای محصول

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

حتما برای نوسازی محتوای ضعیف سایت خود از این مقاله استفاده کنید:

با نوسازی محتوا در 14 روز ترافیک سایت خود را 250% افزایش دهید

[/box]

مسئله: سرعت سایت

سرعت سایت یکی از معدود سیگنال هایی هست که گوگل علنا از آن به عنوان بخشی از الگوریتم خود استفاده می کند. اما سرعت سایت تنها برای سئوی سایت تجاری مهم نیست بلکه تاثیر مستقیم روی فروش سایت شما دارد. تحقیقات Radware نشان می دهد از هر سه مشتری که سایت را ترک کرده اند، یکی از آنها برای تکمیل خرید خود به سایت باز نمی گردد.

چرا این اتفاق می افتد؟

سه دلیل اصلی برای اینکه سایت های تجاری از سرعت پایینی برخوردار هستند وجود دارد:

1# پلت فرم های فروشگاه آنلاین حجیم – پلت فرم های سایت ساز معمولا به خاطر کدهای حجیم شان سرعت پایینی دارند – بر خلاف این موضوع سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس فقط کافی است یک پلاگین نصب کنید تا ببینید که چقدر سرعت سایت تان افزایش می یابد.

2# تصاویر با سایز بزرگ – تصاویر با کیفیتِ محصولات برای مشتریان عالی هستند اما سرعت بارگذاری سایت شما را کاهش خواهند داد.

3# هاست ها و سرورهای کند – وقتی صحبت از هاست می شود قانون می گوید هر چقدر که هزینه کنید همان قدر سرعت بالاتری خواهید داشت. یک هاست با سرعت پایین می تواند بین سرعت واقعی سایت شما و سرعت حداکثر آن فاصله زیادی ایجاد کند. خوشبختانه تمام این موارد مربوط به سرعت سایت گاهی به راحتی قابل حل است.

چطور این مشکل را حل کنیم؟

هاست بهتری پیدا کنید، اگر از وردپرس استفاده می کنید هاست وردپرس تهیه کنید

نمی توان به طور خاص هاست مشخصی را معرفی کرد. این امر به کارکرد و نیاز های سایت شما بستگی دارد. اما می توان گفت حداقل باید 120 هزار تومان سالیانه برای هاست هزینه در نظر داشت. اگر کمتر از این هزینه کنید سایت تان ضرر خواهد کرد. پیشنهاد ما هاست SSD ایران است.

روی CDN سرمایه گذاری کنید.

CDN یکی از سریع ترین و ارزان ترین روش ها برای افزایش سرعت سایت است و همچنین به امنیت آن و مقابله با هکرها و حمله ها نیز کمک می کند.

با فشرده سازی، سایز عکس ها و فیلم ها را کاهش دهید.

مطمئن شوید که حجم عکس هایی که استفاده می کنید برای وب سایت بهینه سازی شده اند.

 

9# بازاریابی محتوا برای سایت فروشگاهی – تولید محتوا برای فروشگاه آنلاین

مانند هر سایت دیگری سایت های فروشگاهی هم با بکارگیری محتوا، ترافیک و فروش سایت خود را افزایش می دهند. برای مثال، Williams Sonoma یک محصول پر فروش داشت، بنابراین تیم آنها در وبلاگ خود، سعی کردند انواع روش های پخت و پز با وسیله، نگه داری و… را به محتوا تبدیل کنند.

سئو تجارت الکترونیک

 با این محتوای قانونی و معتبر عجیب نیست که توانسته به اعتبار صفحه 66 دست یابد.

سئو تجارت الکترونیک

چطور می توانید این کار را برای سایت فروشگاهی خودتان انجام دهید؟

در این مرحله قصد داریم گام به گام به شما نحوه ساخت یک محتوای عالی برای سایت فروشگاهی را شرح دهیم.

مرحله اول:

جستجو کنید مشتریانِ هدف شما در چه سایت هایی پرسه می زنند. به طور مثال، اگر در مورد نحوه ساخت بهترین قهوه مطلبی برای ارائه دارید بهتر است در انجمن های قهوه خوری یا از این دست پرسه بزنید:

سئو تجارت الکترونیک

یا مدارس قدیمی ساخت قهوه

سئو تجارت الکترونیک

مرحله دوم:

عبارات یا کلمه هایی که در دنیای وب مورد استفاده قرار می گیرند را یاد بگیرید. حال که مخاطبان هدف را پیدا کرده اید وقت آن است که با آنها گفتگو کنید. حواستان به این باشد که آنها از چه عبارات و کلمه هایی برای توصیف مسایل و مشکلاتشان استفاده می کنند.

سئو تجارت الکترونیک

 این تصویر کلمه های کلیدی را نشان می دهد که مخاطبان شما در گوگل استفاده می کنند ولی برای خرید کاربردی ندارند. می توانید از این کلمات برای تولید محتوای وبلاگ تان استفاده کنید.

مرحله سوم:

 1. در مورد کلمه کلیدی خودتون یک مقاله تولید کنید، پس از آن، از روشی فوق العاده در سئو بنام تکنیک آسمان خراش استفاده کنید و با این سه مرحله، کاری کنید که ترافیک سایت شما افزایش پیدا کند، بک لینک بیشتری دریافت کنید، و در نهایت به سیل مشتریان جدید خوش آمد بگویید.

 

10# لینک سازی برای فروشگاه آنلاین – تولید بک لینک برای سایت فروشگاهی

وقتی یک محتوای عالی در وبلاگ فروشگاهی می سازید یک دنیا استراتژی ساخت بک لینک در دسترس شما قرار خواهد گرفت. مطمئنا لینک سازی در محتوایتان به محصولات و صفحات دسته بندی شما در نتایج گوگل رتبه بهتری می بخشد. این لینک ها وقتی قوی خواهند بود که به طور مستقیم به محصول سایت شما ارجاع داده شوند.

سئو تجارت الکترونیک

دوست ما بنام کریس از بک لینک های زیادی استفاده کرد اما نوع بک لینک های وی هنوز جای پیشرفت داشت – لینک های متنی  از سایت های بسیار مرتبط در صنعت مشتریان الکترونیک بود. و داستانِ واقعی این ماجرا اینجاست – او لینک هایی از سایت های تجاری با اعتبار برگه (page authority)  68 کسب کرد:

سئو تجارت الکترونیک

یک لینک از سایت خبری محبوب دانمارکی:

سئو تجارت الکترونیک

و یک لینک از یک مجله الکترونیکی آنلاین:

سئو تجارت الکترونیک

و چندین لینک که به طور مستقیم به صفحه خرید محصول آدرس دهی شده بودند که سایت های خبری مهمی با اعتبار 66 آمده بودند.

سئو تجارت الکترونیک

بیایید قدم به قدم مراحل کار کریس (دوستی که تحقیقات خود را در اختیار ما گذاشته ) را دنبال کنیم:

مرحله اول: منابع تاریخ گذشته، جابجا شده یا قدیمی را بیابید

اگر  محتوایی سراغ دارید که برای دیگر سایت ها مهم است، پیش بینی دریافت یک بک لینک از آن دور از ذهن نیست. چگونه؟ کمک کنید دیگران سایت خود را بهینه کنند، سپس برای تشکر یک بک لینک دریافت کنید. سایت های قدیمی یا مقاله های فرسوده را پیدا کنید که در زمینه شما فعالیت می کنند، سپس در این سایت ها، لینک هایی را بیابید که به فعالیت های مرتبط با شما تولید شده اند، به صاحب سایت بگویید مقصد لینک شده دیگر فعال نیست و در عوض لینکش را به سایت شما تغییر دهد. 🙂

یک مثال در دنیای واقعی

چون کریس برای یک سایت تجاری  کار می کرد، تصمیم گرفت شرکت هایی که اخیرا ورشکست شده بودند را پیدا کند. سایت این شرکت ها هزاران بک لینک داشتند که اغلب موارد دامنه آنها منقضی شده است. این دامنه ها اغلب با سایت های پارک شده تعویض می گردند مثل این:

سئو تجارت الکترونیک

چون صفحات این سایت های تجاری اغلب هنوز به صورت تفکیکی فعال هستند و خطای 404 برای آنها رخ نمی دهد، چک کننده های لینک های شکسته انها را پیدا نمی کنند. این بک لینک ها شانس هایی برای شما خواهند بود که رقبای شما از آنها خبر ندارند. برای مثال، به سایت blockbuster.com که بیش از 175000 لینک دارد نگاهی بیاندازید،

سئو تجارت الکترونیک

احتمالا باور کردن این که این سایت بزرگ کرایه فیلم چندین سال است که تعطیل شده است برای شما سخت است. چون این سایت بزرگ با حفظ دامنه اش، بک لینک های با کیفیت بسیاری در این سالها تولید کرده است. اگر در صنعت سرگرمی فعالیت می کنید این سایت یک معدن طلا برای شانس لینک سازی خواهد بود. چگونه می توان این چنین منابع را کشف کرد؟ در آینده شرح خواهیم داد.

استراتژی #1 سایت های پس دامنه

وقتی که یک سایت معتبر دامنه اش منقضی می شود، توسط سایت های فعال در حوزه دامنه ای مانند godaddyAction یا Namejet یا هر جستجوگر دامنه دیگری انتخاب می شود.

سئو تجارت الکترونیک

این سایت های فعال در حوزه دامنه ها، کار سختی برای کشف سایت های منقضی برای شما انجام می دهند. آنها دامنه هایی که برای آنها ترافیک، بک لینک یا هردو اینها را فراهم می کنند و آنها را برای سویچ راحت به آنها سازمان دهی می کنند.

استراتژی #2 اخبار ورشکستگی، تغییر برند ها و ادغام مشاغل

اخبار گوگل اطلاعات لازم راجع به این موارد را به راحتی در اختیار شما قرار می دهد. به اخبار گوگل مراجعه کنید و دنبال این دسته عبارات باشید:

 • شرکت های تعطیل شده
 • مشاغل تعطیل شده
 • شغل های خارج شده
 • تغییر برند
 • ورشکستگی

سئو تجارت الکترونیک

استراتژی #3 صفحات پارک شده را بیابید.

همان طور که قبلا ذکر شد، صفحات پارک شده برای روش یاد شده بهترین گزینه هستند، به این روش آنها را در گوگل پیدا کنید.

“this page is parked free,courtesy of godaddy.com”+”domain is for sale”

این عبارت صفحات پارک شده سایت godaddy.com که برای فروش هستند را نشان می دهد، می توانید فروشنده های دامنه ایرانی را هم امتحان کنید:

سئو تجارت الکترونیک

شاید کار دشواری به نظر بیاید اما اگر به تعداد کافی به سایت های نتایج نگاه کنید حتما لینکی پیدا می کنید که بتوانید برای روش معرفی شده از آن استفاده کنید. برگردیم به مثال کریس، وقتی کریس دنبال سایت های تاریخ گذشته بود متوجه شد که سایت های edge-design.com یکی از سایت های پارک شده در حوزه کاری مشتری او یعنی قاب آیفون است.

سئو تجارت الکترونیک

این سایت یک سایت تجاری در حوزه قاب آیفون بود که به دلایل نامعلومی تعطیل شده بود. کریس با خود فکر کرد اگر ما به سایت edge-design لینک بدهیم مطمئنا به سایت های دیگر هم دست خواهیم یافت .

مرحله دوم : یک دسته صفحه های اشاره گر به منابع غیر روز پیدا کنید که محبوب هستند اما به روز نیستند و به آنها لینک بدهید.

ابزارهایی مثل Ahrefs و Majestic seo این پروسه را ساده تر می سازند. ابتدا مسیر آدرس دهی منابع مرده را به آنها بدهید. اگر این مسیر یک صفحه مستقل در یک سایت است، آدرس همان صفحه را وارد کنید. اگر ورودی سایت از کار افتاده باشد می توانید از آدرس صفحه خانگی آن استفاده کنید.

سئو تجارت الکترونیک

 

اگر صفحه ای را پیدا کردید که دامنه های مرجع زیادی داشت آن را به Archiveory بسپارید و ببینید که در آن صفحه چه اتفاقی می افتد، سپس منبع مشابه آن را در سایت خودتان بسازید. سپس لیست لینک های خروجی را استخراج کنید.

سئو تجارت الکترونیک

در اینجا یک لیست از صفحات که به منابع غیر روز لینک می دهند خواهید داشت:

سئو تجارت الکترونیک

مرحله آخر: ایمیل بفرستید و لینک بگیرید.

الان وقت آن است که به مردم در مورد لینک های تاریخ گذشته شان ایمیل بزنید. در اینجا یک قالب از توسعه ایمیلی که کریس استفاده کرد را می بینید:

سئو تجارت الکترونیک

سعی کنید این ایمیل خیلی مختصر باشد و آدرس جایگزین را هم در همان ایمیل ارسال کنید، مثل کاری که کریس انجام داد.

سئو تجارت الکترونیک

 

حال نوبت شماست، استراتژی ها و چک لیست خوبی برای بهبود سایت تجاری تان در اختیار شما قرار داده ایم. می توانید قدم به قدم آنها را به کار بگیرید و حتما ما را هم از نتایج کار خود مطلع سازید.

خیلی خوشحال میشم شما هم پیشنهادات خودتون رو با کابران ما به اشتراک بذارید.

امروز قصد داریم به شما نشان دهیم چگونه مثل امیل Emil با استفاده از سئو کلاه سفید بتوانید رتبه بندی سایت خود را به جایگاه اول گوگل ارتقا دهید. همچنین خواهید دید که چطور امیل توانسته از این تغییر رتبه بندی فوق العاده، 100 هزار دلار درآمد کسب کند. در این پست سعی دارم قدم به قدم شما را در مسیر استفاده کاربردی از استراتژی سئو کلاه سفید همراهی کنم و به شما نشان خواهم داد، چطور ریچارد توانست با همین روش سئو کلاه سفید، ترافیک ارگانیک سایت اش را در 7 روز 348% بهبود ببخشد.

 

1# چطور امیل از تکنیک آسمان خراش برای تولید 41992 بازدید کننده، کسب رتبه 1 گوگل و 100 هزار دلار در آمد ماهیانه استفاده کرد؟

محتوای آسمان خراش امیل در آوریل 2016 متولد شد، امیل خیلی تمایل داشت که این پستِش خیلی سریع او را به رتبه اول گوگل برساند. او علاوه بر این تکنیک، از تکنیک توسعه ایمیلی هم برای ارتقا پست اش هم استفاده کرد. استفاده از ایمیل مارکتینگ توانست به سایت امیل 41992 بازدید صفحه ببخشد.

بازدید صفحه ی امیل از طریق ایمیل مارکتینگ

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

دوست خوبم، اگر دوست دارید در کسب و کاری که دارید، ایمیل مارکتینگ را خوب شروع کنید، مقاله زیر را دنبال کنید:

19 نکته برای دست یابی به ایمیل مارکتینگ موفق که باید بدانید

 [/box]

و 645 اشتراک اجتماعی نیز به دنبال داشت:

چطور با استفاده از سئو کلاه سفید به رتبه #1 دست یابیم؟

و توئیت هایی که به دنبال آن رواج پیدا کردند:

 دوستان امیل در مورد مقاله ی وی توئیت می زنند

و از همه مهم تر، تعداد زیادی بک لینک های با کیفیت هم کسب کرد:

 مردم به مقاله ی امیل بک لینک داده بودند

اما این فقط بخش کوچکی از ماجرا بود. اشتراک گذاری ها و بازدید های صفحات هم همه عالی به نظر می رسیدند، اما بازگشت سرمایه در بلند مدت چطور بود؟ با وجود آنکه پست امیل حدود هفت ماه قبل ساخته شده بود، هنوز هم این پست در حال تولید ترافیک، آگهی و فروش است. اما رمز موفقیت آن چیست؟

 

“استراتژی سئو کلاه سفید طراحی شده خوب و قدیمی”

یعنی چه؟ بک لینک های تازه ساخت رتبه سایت امیل را به رتبه #1 برای کلمه کلیدی ” ایده هایی برای برنامه های سلامت” رساند.

پست امیل با نام ایده هایی برای سلامت کارمندان در رتبه یک گوگل قرار دارد

رتبه #1 و ترافیکی که از طرف شبکه های اجتماعی برای سایت امیل سرازیر شد، ماهانه بیش از 10 هزار  مرور صفحه برای سایت امیل فراهم کرد.

10 هزار بازدید صفحه در ماه

و چون پست امیل توانست ترافیک ارگانیک با کیفیت بالایی جذب کند، قسمت بزرگی از آن بازدیدها به پرداخت منجر می شد.

 میزان عضویت بعد از افزایش بازدید

اما از همه مهمتر، پستی بود که کمک کرد ترافیک ارگانیک سایت امیل به 59% بهبود یابد. فکر می کنید چرا این راهنمایی اینقدر مهم بود؟

 افزایش 59 درصدی بازدید صفحه خانگی سایت امیل

چون توانست صفحه خانگی امیل را خیلی بهتر کند، و این ترافیک  هدایت شده، 100 هزار دلار ماهانه برای او کسب درآمد کند.

افزایش درآمد سایت بعد از افزایش بازدید

2# چطور امیل توانست سایت خود را را از یک سایت خسته کننده به یک فروشگاه آنلاین ارتقا دهد؟

بهتر است اول امیل را معرفی کنم، امیل شور، بازاریاب محتوا و سئوکار سایت SnackNation، یک شرکت سرویس تحویل میان وعده های غذایی سالم است.

چطور با استفاده از سئو کلاه سفید به رتبه #1 دست یابیم؟

روز اول کار امیل،  رئیس اش او را مقابل خود نشاند و به او گفت:” فقط برای من تعدادی بک لینک خوب بگیر”. در آن لحظه، استراتژی سئوی سایت SnackNation در واقع تکه هایی پراکنده از همه چیز بود و آنها پست هایی با این مضامین منتشر کرده بوند:
“3 روش برای…”
“5 مدل … ” و از این دست.

مانند پست زیر:

پست های ضعیفی که باید درست می شدند

این مدل پست ها نمی توانند یک سایت را راه بیاندازند. انتشار این چنین پست هایی نا مرتبطی خلاف اصول راه اندازی یک سایت رسمی است. در حقیقت، اشتراک های پست های آنها هم فقط تعداد انگشت شماری بود.

چطور با استفاده از سئو کلاه سفید به رتبه #1 دست یابیم؟

به گفته خود امیل،

امیل شور

وقتی تازه کارم را شروع کرده بودم، سایت SnackNation فقط یک جفت پست قابل قبول داشت، از نظر کلمات کلیدی هم سایت بسیار ضعیف عمل کرده بود، اما مطمئن بودم چیزهای زیادی وجود دارد که مردم دوست دارند در مورد یک شرکت تحویل غذای سالم بدانند!

امیل خیلی زود متوجه شد که اگر به این کار ادامه دهد نمی تواند به بک لینک های مورد نیازش دست یابد. و مثل خیلی از مردم که در تنگنا گیر می کنند، او هم به جستجو در گوگل پرداخت.

چطور یک اتفاق همه چیز را تغییر می دهد؟ امیل به این پست بک لینکو برخورد کرد:

3# چطور با یک استراتژی سئو کلاه سفید موثر برای محتوا، 36.282 بازدید کننده و بیش از هزار مشترک ایمیل کسب کنیم؟

 

چطور با استفاده از سئو کلاه سفید به رتبه #1 دست یابیم؟

 

در آن پست، در مورد جیمی نوشته شده بود که چطور با تکنیک آسمان خراش 4865 مرور صفحه در یک هفته کسب کرده است.

 

چطور با استفاده از سئو کلاه سفید به رتبه #1 دست یابیم؟

 

وقتی امیل پست برایان رو دید، برای وی دیدگاهی ارسال کرد:

شاید 10 بار این پست رو خوندم، خیلی هیجان زده شدم، منم سایت خودم رو طبق این اصول بازسازی کردم

امیل شور

امیل از مشاهده نتایج چشم گیر تکنیک استفاده از تکنیک آسمان خراش هیجان زده بود و تصمیم گرفت از آن روش برای ارتقا پست اش استفاده کند. حال وقت آن است که برای شما توضیح بدم امیل دقیقا چه کار کرد.

 

3# پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب برای شروع سئو

امیل با پیدا کردن کلمات کلیدی کارش را شروع کرد،  مدت زیادی طول نکشید که امیل توانست بفهمد که تعداد کمی از مردم به دنبال وعده های غذایی سالم  برای محل کارشان هستند. برای مثال، کلمه کلیدی مثل ” ایده های میان وعده های غذایی سالم کاری ” تنها 20 بار در ماه جستجو شده بود:

کلمات کلیدی عالی را شناسایی کنید

قسمت جالب ماجرا اینجاست: امیل متوجه شد که افرادی که به میان وعده های غذایی سالم کاری علاقمند هستند به موضوعات دیگری مثل سلامتی کارکنان هم علاقمند هستند. بنابراین، امیل کلمه کلیدی “سلامتی کارکنان” را هم به برنامه ریز کلمات کلیدی گوگل اضافه کرد و حدس بزنید چه اتفاقی افتاد؟

ترکیب عبارات هم معنی در جستجوی گوگل برای دستیابی به کلمه کلیدی مناسب

امیل صاحب یک کلمه کلیدی با ارزش شد:

کلمه کلیدی نهایی ارزش بالایی داشت

اکنون این کلمه کلیدی ای است که امیل به آن نیاز داشت و مشتریان امیل هر روز آن را جستجو می کنند. اما یک نکته خیلی مهم هست که می بایست حواسمان به آن باشد:

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]این کلمه کلیدی حدود 7 دلار هزینه برای تبلیغ دادن در گوگل ادوردز در بر دارد[/box] 

کلمه کلیدی سنگین بودجه زیادی برای تبلیغات نیاز دارد

و استفاده از این کلمه کلیدی، هزاران آگهی تبلیغاتی در صفحه اول جستجوی کلمه کلیدی شما قرار خواهد داد.

تبلیغات گوگل برای کلمه کلیدی

و این حجم از عملیات تبلیغات به امیل فهماند که در یک هدف تجاری قوی پشت این کلمه کلیدی قرار دارد. به عبارت دیگر، افرادی که این کلمه کلیدی را جستجو می کنند یک عده آدم معمولی نیستند، این ها افرادی هستند که قصد دارند که از شما خرید کنند. حال امیل کلمات کلیدی اش را دارد، وقت آن رسیده که اولین صفحه با کیفیت اش را بسازد.

 

4# مقاله هایی را پیدا کنید که برای کلمه کلیدی شما تولید شده باشد

وقتی یک کلمه کلیدی پیدا می کنید، وقت آن است که ببینید واقعا در آنجا چه اتفاقی افتاده است و محتوای عالی ای که این کلمه کلیدی را ساخته چه بوده است، بعد می توانید یک نمونه عالی تر از آن بسازید و منتشر کنید.

چطور یک محتوای خوب که تا کنون موفق عمل کرده پیدا کنیم؟

یک جستجوی ساده گوگل انجام دهید. یک جستجوی ساده در گوگل برای کلمه کلیدی شاخص و کلمات کلیدی خیلی نزدیک و مرتبط با آن انجام دهید و ببینید چه اتفاقی می افتد. برای مثال، امیل در گوگل کلمات کلیدی “ایده های برنامه های سلامتی کارکنان ” و “برنامه های سلامتی” و “برنامه های سلامتی شرکت های بزرگ” را جستجو کرد:

جستجو در گوگل برای کلمه کلیدی شاخص

و متوجه چند چیز در نتایج اش شد. اول از همه، اغلب صفحات اول نتایج، صفحاتی بودند که راجع به ایده های برنامه های مختلف سلامتی لیست بندی شده بودند

بهترین مقاله ها در رتبه اول قرار داشتند اما کامل هم نبودند

دوما، امیل متوجه شد که صفحات نتایج اول یک عیب بزرگ داشتند. برای مثال، 4 تا از 10 صفحه اول نتایج در قالب PDF بودند:

نتیجه های pdf در جستجوی گوگل

نیازی نیست که بگوییم که صفحات در قالب PDF زیاد کاربرپسند نیستند. همچنین امیل متوجه این حقیقت شد که این لیست ها فاقد جزییات مهمی هستند، بعضی از واژه ها فقط در این ایده ها لیست بندی شده بودند:

 مطالب بدون تصویر و جزئیات کاربر پسند نیستند

همانطور که می دانید کار سختی است که روی یک قسمت از متن که جزییات مهمی دارد عملیات خاصی انجام داد. همچنین امیل متوجه شد که صفحه اول نتایج فاقد هر محتوای دیداری مثل تصاویر، ویدیو ها و نمودارها هست. محتواهایی با حداقل یک عکس، حدود 43% بیشتر از متن های بدون عکس در شبکه های اجتماعی به اشتراک در می آیند.

مطالب دارای تصویر 43% درصد بیشتر به اشتراک گذاشته می شوند

امیل متوجه شد که محتواهای صفحه اول اغلب نوشته هایی خسته کننده بودند. روشن است که “برنامه های سلامتی کارکنان” یک موضوع خیلی هیجان انگیز نیست، اما باز هم، این بهانه خوبی برای نوشتن یک متن سخت و یک کپی کسل کننده مثل این نیست:

محتوای زشت و بدون تصویر خوب نیست

پس امیل می تواند یک قدم اضافی بر دارد و موضوع اش را کمی سرگرم کننده و جالب سازد. اما قبل از انجام این کار باید به قدم بعدی برویم.

5# محتوایی درست کنید که سزاوار رتبه اول باشد.

این یک واقعیت است که اگر سایت تان را با محتوای تازه و با کیفیت همواره به روز نگه دارید، از الگوریتم های بروزرسانی گوگل هیچ آسیبی نخواهید دید. در عوض، شما وقتی توانایی و استحقاق بهبود رتبه را خواهید داشت که:

 1. محتوایی بهتر از محتوای سایت رتبه اول بسازید.
 2. محتوای تولید شده را ترویج دهید.
سوال اینجاست که چطور محتوایی را بسازیم که بهترین باشد؟

بگذارید به این سوال در قالب کاری که دقیقا امیل انجام داد، پاسخ بدهم.

 1. امیل یک پست ساخت که در آن ایده های برنامه های سلامتی بیشتری از لیست های دیگران داشت.

بهترین مقاله را بنویسید تا رتبه اول را کسب کنید

اغلب محتواهایی که امیل پیدا کرده بود، حداکثر 5 الی 10 ایده برنامه سلامتی معرفی کرده بودند . او نویسنده های کمی پیدا کرد که بالای 50 آیتم را لیست کرده باشد.

 

مطالب حجیم را باید بهینه سازی کنید

 

امیل در یک اقدام دیوانه وار تصمیم گرفت یک لیست 120 موردی از ایده های برنامه سلامتی منتشر کند. فقط یک مشکلی وجود داشت. امیل در ساخت 50 ایده اول مشکلی نداشت ، او توانست با پرس و جو در دفاتر کاری این لیست را به 60 عدد هم برساند، اما هنوز کافی نبود…

 1. امیل از کارشناسان مرتبط راجع به ایده های جدید سوال کرد.

سایت امیل شریک تجاری ده ها شرکت میان وعده غذایی سالم بود. امیل حدس می زد که شرکت هایی که به وعده های غذایی سالم علاقه مند هستند حتما از برنامه های سالم سازی او هم استقبال می کنند. البته که حدسش درست بود. امیل از تیم فروشش خواست از شرکای شرکت بخواهند که ایده های خلاقانه خود را برای او ارسال کنند. شرکای امیل هم با روی باز استقبال کردند:

سلام امیل

خیلی از تماس شما متشکرم، شرکت ما سه برنامه برای سلامتی کارکنان دارد، یک گروه از ما کارمندان، دستبندهای سلامتی استفاده می کنیم، و آن را با دیگر برنامه هایمان همگام می کنیم.

یک تیم فوتبال داریم که در برهه هایی از سال مسابقاتی بگزار می کنیم و البته بجز فوتبال تیم ورزش دیگری مثل پینت پال هم داریم.

همچنین یک برنامه ی زمانی مخصوص قهوه خوردن و گشت و گذار در فضای آزاد داریم، اما مطمئن هستیم همکاران ما از ایده های سلامتی شما هم استقبال می کنند  سامانثا

امیل از چند سایت هم راجع به “ایده های سلامتی کارکنان” درخواست کمک کرد:

سلام آلِن

من مقاله ای که در مورد سلامتی و عوارض جانبی نشستن های طولانی را در مجله ی چاپ شده دیدم، آن را بسیار می پسندم، امروز هم می خواهم برای بلاگ خودم یک مقاله بزرگ در مورد 120 ایده برای سلامتی کارمندان بنویسم، اگر مشکلی نداره از برخی ایده های شما را در مقاله خودم استفاده کنم، اگر هم ایده هایی دارید که جدید هستند می توانید در کمتر از 5 دقیقه برای من ارسال کنید

با احترام – امیل

آنها هم خیلی خوشحال شدند و چند ایده عالی برایش ارسال کردند:

سلام امیل خیلی خوشحال شدم از اینکه ایده های من رو دوست داشتی، چندتا ایده ی جدیدی که دارم اینا هستند و دوست داشتم برات ارسال کنم:

1. حمایت از محصولات کشاورزی و سرمایه گذاری در آن، در عوض اینکه به صورت هفتگی از آنها دریافت کنید

2. ورزش های گروهی برای کارمدان افزایش روزهای تعطیلات کارمندان

3. برنامه های دعوت کارمندان به ورزش، نرمش و یوگا

با احترام – آلِن

 

این کمک های حرفه ای توانست ترافیک زیادی برای پست امیل به ارمغان بیاورد. درنهایت با کمک همه، امیل توانست 120 ایده جمع آوری کند و طول پست اش را به 4979 کلمه برساند:
شمارش تعداد کلمات مقاله در وردپرس

اکنون محتوا آماده است، وقت آن رسیده است که به مرحله بعدی برویم:

 

6# امیل محتوایش را به چند بخش تقسیم و از دسته بندی استفاده کرد

چون سرو کله زدن با 121 آیتم کار سختی است، برخلاف مقاله های زیادی که در گوگل رتبه بندی شده اند و لیست هایشان را دسته بندی نکرده بودند، امیل تصمیم گرفت این کار را انجام بدهد.

مقاله های نامرتب بازدید کننده ندارند

امیل لیست اش را به 7 قسمت دسته بندی کرد:

جدول محتوا برای مقاله در وردپرس

این کار نه تنها مشاهده محتوای امیل را آسان تر کرد، بلکه توانست در نتایج جستجوی گوگل برای سایت او، لینک سایت های بند انگشتی هم بسازد:

چطور با استفاده از سئو کلاه سفید به رتبه #1 دست یابیم؟

از نظر من، این لینک های بند انگشتی سایت ها می تواند رتبه بندی محتوای شما را به طور چشم گیری بهبود ببخشد و به دنبالش ترافیک ارگانیک سایت شما را هم بیشتر کند. (این ویژگی فعلا برای زبان فارسی توسط گوگل ارائه نشده است)

میانگین خوانایی روی میانگین بازدید تاثیر مستقیم دارد

 

7# امیل تصمیم گرفت به محتوایش فیلم و عکس اضافه کند

همان طور که قبلا هم گفته بودم اغلب مقالاتی که رتبه یک جستجوی امیل را کسب کرده بودند بدون هیچ عکسی و فیلمی بودند.

تصاویر در مقاله ها بسیار مهم هستند

این نشان می دهد که چرا امیل مقاله اش را همراه عکس های چشمگیری آماده کرده بود و از ویدیو های خوبی هم کمک گرفته بود:

استفاده از ویدیوهای یوتیوب در مقاله 

8# در نهایت امیل سعی کرد مقاله اش را سرگرم کننده و جالب بسازد

چگونه؟ وقتی راجع به موضوعاتی “بیمه زندگی” یا “ترفند های زندگی” صحبت می کنیم، نباید نوشته مان خسته کننده باشد. بازدیدکننده ها ی سایت شما قبل از اینکه شما شروع به صحبت کنید مستقیما به سمت ویدیو شما می روند و آن را پخش می کنند. به همین دلیل امیل می خواست مطمئن شود که نوشته اش جذاب و خوشبینانه ساخته شده است.

 

استفاده از شوخی در محتوا

 

امیل تمام تلاشش را کرد که محتوایش را خیلی بهتر از رقبایش بسازد:

 برای نوشتن مقاله خود زحمت بکشید

بعد از بکارگیری چند ترفند سئو کلاه سفید دیگر، پست امیل روی سایت قرار گرفت:

“121 ایده کوچک برای حفظ سلامت کارکنان شما”

 

121 ایده کوچک برای حفظ سلامت کارکنان شما

 

فکر می کنید دیگر کار امیل تمام شده؟ البته که نه. حتما می دانید که انتشار یک مطلب تنها شروع کار است، اکنون می خواهم به شما بگویم که چرا امیل از ” 6 استراتژی سئو کلاه سفید برای عرضه محتوا” استفاده کرد.

9# اکنون محتوای شاهکار خود را ترویج دهید

برخلاف چیزی که ممکن است شنیده باشید، سئو کلاه سفید بیشتری برای عرضه محتوای بزرگ وجود دارد. مطمئنا محتواهای عالی بزرگ، لینک سازی را ساده تر می کنند. اما باز هم این تازه اول کار هست، چون روزانه حدود 2 میلیون پست هر روز منتشر می شود.

میزان تولید مقاله از 2006 تا 2017

روزانه با راه اندازی سایت های مختلف، من شخصا حس می کنم که بهبود رتبه بندی و لینک سازی چقدر سخت تر شده است. با همه اینها، امیل از 6 استراتژی برای حضور در این نبرد استفاده کرد.

این 6 استراتژی عرضه محتوای که امیل از آنها استفاده کرد چه بودند؟
 1. امیل از استراتژی پیش توسعه سئو کلاه سفید استفاده کرد.

چون امیل می دانست محتوایی که ساخته است یک چیز خاص است و نکات خاصی را در پست اش عرضه کرده است، سعی کرد راه کار استراتژی” توسعه پیش ساخته” را به کار ببرد. بیایید نگاهی به پیغامی که امیل به مالکان سایت هایی که مطالبی راجع به “سلامتی کارکنان ” در سایت شان داشتند، ارسال کرده بود بیاندازیم :

سلام

من مدت زیادیه که در سایت شما برخی مقالات رو مطالعه می کنم و واقعا از خواندن آنها لذت می برم، اگر این اواخر مطلبی برای انتشار ندارید، به شما پیشنهاد می کنم مطلبی که من در سایتم آماده کردم را ببنید، فکر می کنم برای سایت شما هم مناسب باشد. اگر دوست دارید از آن در سایت خود استفاده کنید، به ما خبر دهید.

با احترام – امیل

 

چون امیل از آنها لینکی گدایی نکرده بود آنها با روی باز از او استقبال کردند:

 سلام امیل

خیلی ممنون از اینکه با ما تماس گرفتید، شرکت ما خیلی تمایل دارد از این گونه مطالب استفاده کند، ما یک تقویم برای زمان بندی پست هایمان داریم، و میتوانیم در این بین مطلب شما را دریافت کنیم، از اینکه بتوانیم مطلب شما را در سایت خود و بالعکس به اشتراک بگذاریم، خوشحالیم، منتظر مطلب شما هستیم امیل

با تشکر

وقتی پست امیل به وجود آمد، آن وقت او لینکی که می خواست را در آن قرار داد:

سلام رندی

پستی که داشتیم را دیروز منتشر کردیم، می تونید در لینک زیر اون رو ببینید امیدوارم از مطالعه ی پست لذت ببرید

با احترام – امیل

و همین باعث شد برایش یک بک لینک عالی ایجاد شود:

بک لینک در سایت دوستان

 

2. امیل از روابط ضعیف برای ساخت موج اولیه استفاده کرد،

گره های ضعیف، مردمی در شبکه حرفه ای شما هستند که با آنها آشنا هستید مثل همکاران قدیمی یا افراد آشنا در بخش های دیگر کاری. بعد از اینکه پست امیل ساخته شد، او از تیم SnackNation خواست که پست جدیداش را به اشتراک بگذارند.

 امیل

دوستان عزیزم امروز پست جدید ما روی سایت قرار گرفت، در لینک زیر آن را مطالعه کنید و از شما خواهش می کنم بعد از مطالعه، آن را در فیسبوک و لینکدین به اشتراک بگذارید و در مورد خود پست هم دیدگاه خود را بنیوسید

اگر چه بسیاری از همکاران امیل در بخش بازاریابی اینترنتی او کار نمی کردند (در واقع گره های ضعیف بودند ) اما خیلی در این مورد استقبال کردند و همکاری کردند.

چطور با استفاده از سئو کلاه سفید به رتبه #1 دست یابیم؟

و این اشتراک گذاری های گره های ضعیف به پست امیل یک موج اولیه برای شروع انتشار دادند.

آنها حدود 30 کارمند داشتن، اگر هر کارمند پست را در چهار شبکه اجتماعی اول به اشتراگ بگذارد، یک جریان اجتماعی هم برای آن ساخته خواهد شد. این پست 88 اشتراک دیگر بجز کارمندان هم در پی اشتراک گذاری کارمندان به دست آورد

 

چون این روش خیلی راحت و البته موفق بود، برایان دین – سایت بک لینکو – هم از همه گره های ضعیفش خواست برای هر پست بک لینکو این کار را انجام دهند.

سلام

دوستان عزیزم، لطفا این پست داغ و تازه ی من را با دوستان دیگرتان به اشتراک بگذارید

برایان دین

 

3. امیل از استراتژی نمایش جاده ای محتوا سئو کلاه سفید استفاده کرد.

اول از همه امیل تلاش کرد سایت هایی که درباره “سلامتی کارکنان”، “منابع انسانی” و “سایر موضوعات مرتبط” مطلبی نوشته بودند را پیدا کند.

چطور با استفاده از سئو کلاه سفید به رتبه #1 دست یابیم؟

وقتی یک قطعه محتوای با کیفیت مثل این را پیدا می کرد:

چطور با استفاده از سئو کلاه سفید به رتبه #1 دست یابیم؟

به نویسنده آن ایمیل می زد و پست فوق العاده اش را معرفی می کرد

سلام

من در پی جستجویی که داشتم، مقاله ای از سایت شما را در این سایت دیدم،
من از اینکه بتوانم با شما همکاری کنم بسیار خوشحال خواهم شد، اگر دوست دارید می توانم مطلبی که در آن بیشتر از 100 ایده در مورد سلامتی کارمندان نوشته ام را برای شما هم ارسال کنم.

 

در این مثال کریستی، نویسنده مطلب، از امیل اجازه خواست که لینک محتوای امیل را در مقدمه اش اضافه کند.

سلام امیل

خیلی خوشحال شدم از این که پیشنهاد شما را شنیدم، می توانید پست خود را در پنل ما به اشتراک بگذارید تا هفته آینده آن را در سایتمان استفاده کنیم.

 

و امیل هم پذیرفت و یک بک لینک شیرین از او گرفت:

چطور با استفاده از سئو کلاه سفید به رتبه #1 دست یابیم؟

4. امیل به برند هایی که در پست اش از آنها یاد کرده بود هم ایمیل زد.

امیل به شرکت ها و سایت هایی که در پست اش از آنها یاد کرده بود مثل Authority Nutrition، ایمیل زد:

 

چطور با استفاده از سئو کلاه سفید به رتبه #1 دست یابیم؟

و در پیغامش به آنها اجازه داد که بدانند در پست او از آنها یاد شده است:

سلام

من در پستی که دیروز منتشر کردم از راهنمایی های شما در ایده ی شماره 6 استفاده کردم، از کمک شما تشکر می کنم. اگر دوست داشته باشید می توانید آن را خوانندگان سایت خود هم به اشتراک بگذارید.

 

و در جواب، برندها خوشحال شدند و نوشتند:

سلا امیل
ما از دیدن نام تجاری شرکت خود در مطلب فوق العاده ای که داشتید بسیار خرسند شدیم، ما حتما این پست را در ادامه پست هایی که داریم در اختیار کاربران سایت خود قرار می دهیم.

 

 1. الان وقت آن رسیده که امیل به همکاران حرفه ای اش حضور خودش را اعلام کند.

یادتان هست که امیل از تعدادی سایت هایی که راجع به سلامتی کارکنان علاقه مند بودند، ایده جمع آوری کرده بودند؟

به دیگران اطلاع دهید از ایده ی آنها استفاده کرده اید

حال که پست امیل ساخته شده است، امیل حضور ایده های آنها در پست اش را اطلاع رسانی کرد:

سلام

من پست خودم را منتشر کردم و باید بگویم از ایده های شما در شماره 57 مقاله ی بلند خودم در زمینه سلامتی کارکنان اداری استفاده کرده ام، اگر دوست داشته باشید می توانید آن را با خوانندگان خود مشترک شوید

 

این سایت ها هم از این پست امیل استقبال کردند و آن را در رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته اند. حتی یک نفر از آنها پست او را لینک کرد:

چطور با استفاده از سئو کلاه سفید به رتبه #1 دست یابیم؟

این هم پست بک لینکو است که با همین روش عرضه مقاله “راهنمای ابزار سئو کلاه سفید” توانست 3500 اشتراک اجتماعی کسب کند.

چطور با استفاده از سئو کلاه سفید به رتبه #1 دست یابیم؟

برایان دین شخصا به تمام افرادی که در این پست از آنها یاد کرده بود، ایمیل زد.

سلام

من برایان دین هستم و دو ماهه قبل را روی پستی که دارم کار کرد ام، دوست داری وقتی پست آماده ی انتشار شد برایت لینک آن را رسال کنم؟

با احترام

 

بسیاری از آنها خیلی خوشحال شدند و پست را به اشتراک گذاشتند.

سلام

برایان خیلی خوشحال شدم که از ما هم در مقاله ی جدید یاد کردی، منتظر انتشار آن هستم، موفق باشی

 

تا این لحظه، پست امیل توانست میزان خوبی ترافیک از اشتراکات اجتماعی به دست آورد. سایت امیل Snacknation هم توانست تعداد محدودی دیدگاه کسب کند. دیدگاه ها و اشتراک گذاریها خیلی خوب هستند اما اینها شما را به صفحه اول گوگل نمی برند. برای اینکار به بک لینک های قدرتمندِ زیادی نیاز دارید.

6. در نهایت امیل به مردمی که در قدم 1# پیدا کرده بود دسترسی پیدا کرد و از انها بک لینک خواست.

اول از همه این کلمه کلیدی شاخص را در گوگل جستجو کرد:

چطور با استفاده از سئو کلاه سفید به رتبه #1 دست یابیم؟

و همه 50 نتیجه اول گوگل را در یک برگه وارد کرد:

چطور با استفاده از سئو کلاه سفید به رتبه #1 دست یابیم؟

کسانی که به این 50 سایت لینک داده بودند را پیدا کرد، یعنی هر لینک را به ابزار آنالیز بک لینک Ahrefs داد:

چطور با استفاده از سئو کلاه سفید به رتبه #1 دست یابیم؟

و تک به تک تمام نتایج را بررسی کرد.

چطور با استفاده از سئو کلاه سفید به رتبه #1 دست یابیم؟

سپس به تمام این افراد ایمیل زد و به آنها خبر این منبع جدید عالی (پست خودش) را داد. بیایید با هم نگاهی به یک مثال واقعی از توسعه ایمیلی امیل بیاندازیم. اولین ایمیل امیل این بود:

سلام ناتالی

من مقاله ی شما در سایت دیگری پیدا کردم من خودم در این زمینه یک مقاله خوب و کامل تهیه کردم، لینک آن را برایتان ارسال کرده ام تا اگر دوست دارید آن را در اختیار کاربران خود قرار دهید.

 

جواب آن ایمیل اینگونه بود:

 

سلام

امیل خیلی خوشحال شدم مقاله ات را دیدم، حتما مقاله ات را در انتهای مقاله های خودمان معرفی می کنیم

ایمیل دوم امیل که شامل لینک محتوایش بود، اینچنین بود:

 

 سلام

از استقبال و تبریکات شما متشکرم، این لینک مقاله جدیدم هست

با احترام

و این هم بک لینک کسب شده آن:

چطور با استفاده از سئو کلاه سفید به رتبه #1 دست یابیم؟

این بک لینک های امیل بود که او را در صدر رقبایش قرار داد:

بک لینک ها رتبه ی مقاله را در گوگل بالا می برند

امیل به هدفش رسیده بود. اما یک سایت تنها با جایگاه اول نمی تواند هزینه سئو را بپردازد، محتوای شما باید به شکلی باشد که به فروش وتجارت شما کمک کند. برای جبران این کمبود من به شما قدمهای اضافی را در راستای سئو کلاه سفید پیشنهاد می کنم تا اجرا نمایید.

10# با ارتقای محتوا نرخ تبدیل را افزایش دهید

الان در مرحله ای هستیم که رتبه بندی اول سایت امیل به مرحله امن رسیده است و حالا نوبت پرداختن به ترافیک شاخص بندی شده به درآمد است.

چطور؟

 ابتدا امیل به تمامی کسانی که پست اش را دیده بودند یک کتاب الکترونیکی که خودش آماده کرده بود، ارسال کرد. چون پست امیل درباره سلامتی کارکنان بود، آنها هم انتظار داشتند که این کتاب الکترونیکی هم راجع به کارمندان باشد.

چطور با استفاده از سئو کلاه سفید به رتبه #1 دست یابیم؟

و این پکیج اضافی هر هفته 20 اشتراک جدید برای امیل تولید می کرد:

افزایش دریافت ایمیل با پیشنهاد کتاب

بنابراین امیل تصمیم گرفت کتاب الکترونیکش را با یک متن برجسته شده عوض کند.

پیشنهاد دانلود کتاب

امیل یک نسخه pdf از پست اش آماده کرد که در آن 10 ایده اضافی علاوه بر ایده های پست به عنوان پاداش قرار داد:

ایده هایی که فقط در کتاب باشند دلیل دانلود کتاب هستند

وقتی این نسخه محتوا ارتقا یافته آماده شد، امیل لینک دانلود آن را در ابتدای پست اش قرار داد:

قرار دادن لینک دانلود قبل و بعد از محتوا

فکر می کنید که محتوای ارتقا یافته چطور عمل کرد؟ به جز 20 مشترک هفتگی اضافی، این کار آمار دریافت را به 59 ایمیل در یک هفته رساند.

افزایش دریافت ایمیلل بعد از قرار دادن لینک دانلود قبل و بعد از محتوا

یعنی 95% پیشرفت در رتبه بندی سایت.

بروزرسانی بک لینکو

آیا ترافیک سایت ریچارد هنوز هم در همان مرحله است؟

یادتان هست در سال 2013 من اعلام کرده بودم که ریچارد توانست با تکنیک آسمان خراش و سئو کلاه سفید ، ترافیک ارگانیک سایت اش را با 348% پیشرفت در مدت هفت روز بهبود بخشد.

 

با نوسازی محتوا ترافیک سایت زنده شده است

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

نوسازی محتوا بود که توانست این پست را زنده کند و از 10 بازدید به هزار بازدید برساند، پس پیشنهاد می کنیم در این مورد بیشتر بدانید:

با این فهرست بهینه سازی سایت میتوانید سایت خود را سئو کنید

 [/box]

الان قصد  دارم برایتان توضیح دهم چطور ریچارد ماریوت از تکنیک سئو کلاه سفید برای رسیدن به حداکثر ترافیک موتور جستجو استفاده کرد. به عنوان یک تازه کار، ریچارد می خواست بداند که کارشناسان خبره سئو از چه ابزار سئو کلاه سفید استفاده می کنند. بنابراین ریچارد در گوگل برای کلمه کلیدی “ابزار سئو” ، “ابزار کلاه سفید سئو” و “ابزار لینک سازی” به جستجو پرداخت.

جستجو برای کلمه کلیدی و انتخاب مقالات صفحه اول گوگل

سپس متوجه شد که این نتایج به سوالات اساسی مثل “من از کدام ابزار سئو کلاه سفید باید استفاده کنم؟” پاسخ نمی دهد. ریچارد تصمیم گرفت که یک محتوایی برای پاسخ به این سوال بسازد.

چطور؟

او از کارشناسان سئو کلاه سفید راجع به ابزار لینک سازی که استفاده می کردند، سوال پرسید. در مجموع ریچارد توانست 115 ایمیل به کارشناسان ارسال کند. و 47 مورد جواب کسب کرد که توانست به نرخ مکالمه 41% دست پیدا کند. اگرچه ریچارد هیچ اتصال توییتری نداشت و تعداد محدودی فالوور در توییتر داشت، اما با کمک کاربران اجتماعی مثل “نیل پاتل” توانست به اشتراکاتی دست یابد.

چطور با استفاده از سئو کلاه سفید به رتبه #1 دست یابیم؟

نتایج نهایی خلاصه حرفه ای ریچارد، 55 مورد اصول حرفه ای سئو کلاه سفید و 3 مورد ابزار محبوب لینک سازی بود.

مقاله ریچارد که با سئو کلاه سفید و تکنیک آسمان خراش نوشته شده بود

 الان پست ریچارد آماده شده است و اون شروع به ساخت لینک با روش توسعه ایمیلی سئو کلاه سفید کرده است. اول از همه، او سایت هایی با لینک های شکسته پیدا کرد و به نویسنده سایت چنین پیغامی فرستاد:

سلام

من تعدادی لینک شکسته در سایت شما پیدا کرده ام، آیا سایت خود را بروز رسانی می کنید؟

وقتی آنها از او پرسیدند: “این لینک های شکسته کدام ها هستند؟

او در جواب نوشت:

ریچارد فهرست لینک های شکسته درون سایت را برای آنها ارسال کرد

و آنها با این بک لینک های با کیفیت جواب محبت او را دادند:

سلام

ریچارد از کمک شما خیلی ممنونیم، ما لینک های شکسته را برطرف کردیم و چون کار ما ساختن لینک است، دوست دارید لینکی از شما به اشتراک بگذاریم؟

که شامل لینک هایی از سایت های SearchEnginLand.com، سایت های معتبر و سایت های فروشگاهی محبوب بودند. حتما الان مایلید بدانید جایگاه رتبه بندی کلمه کلیدی “ابزار ساخت لینک” سایت ریچارد الان چند است؟ هنوز هم سایت او #1 است..

 پست ریچارد با بک لینک های دریافتی رتبه یک گوگل را با کمک سئو کلاه سفید کسب کرده است

هیجان زده هستید نه؟

مطمئن هستم شما هم آماده هستید که پس از پایان این مقاله به سراغ سایت تان بروید و آستین های یتان را بالا بزنید و تکنیک های آسمان خراش و سئوی کلاه سفید را برای آن مرحله به مرحله پیاده سازی کنید. حتما شما هم می توانید مثل امیل و ریچارد به ترافیک زیاد و رتبه چشم گیر و البته درآمد فوق العاده دست پیدا کنید.

خوشحال میشم اگر سوالی  دارید در بخش نطرات با ما به اشتراک بذارید.

آیا دسته بندی های سایت خود را وقتی ایجاد میکنید که میخواهید مطالب جدید را منتشر کنید؟ آیا در وبسایت خود بیشتر از 15 دسته بندی دارید؟ آیا از برچسب یا تگ ها برای نگه داری کاربر در وبسایت استفاده میکنید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، از جمله کاربرانی هستید که در وردپرس و بهینه سازی موتورهای جستجو وبسایت خود سردرگم شده اند. آنها هم تاثیر برچسب ها و دسته بندی ها در بهینه سازی برای موتورهای جستجو (سئو) را نمیدانند.

دسته بندی ها و برچسب های وبسایت دو روش سازمان دهی محتوا در وردپرس هستند، اما با استفاده درست از آنها نه تنها میتوان نتیجه مثبتی در بهینه سازی سایت کسب کرد، بلکه میتوان از آنها برای بهبود تجربه کاربری وبسایت نیز استفاده کرد. به هر حال کاربران از دسته بندی های وبسایت و همینطور برچسب ها برای جستجوی مطالب، سازمان دهی نتایج مطلب و دستیابی به مطالب مشابه و ناوبری در محتوای وبسایت استفاده میکنند. در این مقاله قصد داریم تفاوت این دو یعنی دسته بندی / برچسب را کاملا توضیح داده، و با ارائه دلایل و همینطور راهکار های مختلف، به بهبود کلی وبسایت شما کمک کنیم.

1# اول در مورد سئو؟

وقتی از دسته بندی ها و برچسب ها به شیوه درستی استفاده کنید، میتوانید از آنها برای بهبود سئوی سایت به 3 شکل استفاده کنید:

 1. لینک های داخلی کمک میکنند تا خزنده های موتورهای جستجو محتوای مربوط به هم درون وبسایت شما را پیدا کنند، به عبارتی، به گوگل و بینگ اجازه میدهد تا محتوای کل وبسایت شما را ایندکس کرده و تمام پست های شما را در نتایج جستجو قرار دهند.
 2. نام برچسب ها و دسته بندی های وبسایت شما، یک انکور تکست در لینک سازی محسوب میشوند، که به موتور جستجو هم صراحتا اعلام میکنند محور وبسایت شما چیست. این مورد به شما کمک میکند تا رتبه محتوای خود را برای آن کلمه های کلیدی بار ارزش افزایش دهید.
 3. پست های محبوب و داغی که لینک های مترادف می سازند، از دسته بندی ها و برچسب ها برای لینک شدن به دیگر پست ها استفاده میکنند، که به محتوای وبسایت شما کمک میکنند شانس بیشتری در رتبه بندی نتایج موتور جستجو داشته باشند.

2# دسته بندی ها دقیقا چه هستند؟

تا قبل از انتشار نسخه 2.3 وردپرس، دسته بندی ها فقط برای سازمان دهی نوشته ها در وردپرس بودند، بنابراین شما تا قبل از اینکه از آنها بشنوید ازشون استفاده کردید. در اصل، شما نمیتوانید حتی یک پست را بدون دسته بندی منتشر کنید (حتی دسته بندی نشده ها هم دسته بندیِ “دسته بندی نشده” خود را دارند) خب دوباره میپرسیم که دقیقا هدف دسته بندی ها چیست؟

دسته بندی ها برای گروه بندی عناوین مشابه است، مواردی که مشابه هم هستند مثل فصل های یک کتاب.

عنوان فصل کتاب برای خواننده مشخص میکند که این فصل و عناوین و حوادث درون آن مختص این فصل است، و البته همه عناوین یک فصل در کتاب کاملا با هم مرتبط هستند. و این ساختار کلی همه کتاب هایی است که دارای عناوین مختلف و فصل های چندگانه هستند. اگر نویسنده کتاب بخواهد آرایش فصل ها را تغییر دهد یا آنها را حذف کند، ساختار کلی کتاب دسخوش تغییر خواهد شد، و البته شاید کل داستان کتاب تغییر کند. البته شاید نیاز داشته باشید هنگام رشد وبسایت و توسعه بیشتر دسته بندی های فرعی و کوچک به دسته بندی های اصلی اضافه کنید که به آنها زیر دسته هم میگویند.

بذارید یک وبلاگ سلامتی را مثال بزنیم. اگر شما یک وبلاگ جامع رو ارائه میکنید، شما میتوانید دسته بندی های خودتون رو از بین زمینه های اصلی سلامتی ایجاد کرده یا انتخاب کنید: تمرینات، تغذیه، انگیزش و … . شما میتوانید زیر دسته های خودتون رو به هر کدوم که میخواهید اضافه کنید، مثلا (سبزیجات زیردسته تغذیه و …) اما قوانینی وجود دارند که بهتر است در دستور کار قرار دهید:

دسته بندی ها فقط برای مقاله و پست قابل استفاده هستند اما در برگه ها نمیتوانید از آنها استفاده کنید. هر پست باید به یک دسته بندی الصاق شود (گاهی موارد نیاز است که در دو دسته بندی الصاق شود اما پیشنهاد میشود اینکار را نکنید) بهترین کار اینست که از محدوده یک دسته بندی برای بیشتر پست ها استفاده کنید. دسته بندی های وبسایت شما نباید برای موضوعاتی ایجاد شوند که مبحث مورد نظر آن ها موقتی یا زودگذر باشد، بلکه شما باید برای موضوعات اصلی که همیشه مورد بحث هستند و کاربران به دنبال اطلاعات در آن ها هستند، دسته بندی ایجاد کنید.

در زمینه توسعه دهندگی و گسترش وبسایت، شما باید از دسته بندی ها در زیردسته بندی ها و سلسله مراتب و بخش های مختلف وبسایت استفاده کنید. شما میتوانید دسته بندی ها را در این قسمت از وبسایت وردپرس خود ایجاد کنید.

دسته بندی ها در وردپرس

نام

از نامش مشخص است، در اسم دسته بندی های خود نام های کوتاه و خاص استفاده کنید، نام های کوتاهی که به راحتی در ذهن کاربر هم قرار میگیرند و پذیرفته میشوند.

نامک

این همان پیوند یکتا یا آدرس URL نام دسته بندی است. این مورد در بایگانی دسته ها و البته آدرس نوشته ها پیدا میشود، البته به شرطی که از پیوندهای سفارشی استفاده کنید.

مادر

شما میتوانید یک زیردسته ایجاد کنید، کافیست برای آن دسته بندی دیگری به عنوان مادر انتخاب کنید. اگر آن را روی “none” قرار دهید، این خود یک دسته بندی رده بالا خواهد بود.

توضیحات

این قسمت همان جایی است که توضیحات دسته بندی قرار میگیرد، اگر میخواهید برای دسته بندی های خود متنی اضافی بنویسید، اینجاست. اما به طور پیشفرض نمایش داده نمیشوند، اگرچه برخی قالب های وردپرس آن را نمایش میدهند. شما میتوانید هر تعداد دسته بندی که میخواهید ایجاد کنید، اما هر چه کمتر بهتر. البته اگر در وبلاگ خود از دو جین یا دوازده دسته بندی بیشتر دارید، محتوای شما آنطور که میخواهید شاید نتواند متمرکز باشد. گوگل شاید بخواهد اعداد بزرگ دسته بندی های یک وبلاگ را به عدم تمرکز معنی کند. کسی چه میداند. این کار شما، اخذ رتبه ای که محتوای شما لایق آن است را دشوار تر میکند و شانس کمتری برای محتوای وبسایت شما قرار میدهد. و یه دلیل دیگر اینکه، چرا شما باید بخواهید این همه دسته بندی داشته باشید، باید در انتخاب یا ایجاد دسته بندی های وبسایت خود کمال دقت را داشته باشید، حتی اگر زمانی بخواهید دسته بندی را تغییر دهید یا دسته بندی یک نوشته را بردارید باید این موضوع را در نظر داشته باشید که در آدرس URL پست وبسایت، آدرس دسته بندی هم وجود دارد و این ممکن است باعث ایجاد برگه های 404 زیادی شود.

3# برچسب ها دقیقا چه هستند؟

برچسب ها برای تولید جزئیات مخصوص نوشته استفاده میشوند، البته یک لینک پست مرتبط هم در وبلاگ به حساب می آیند. و همین دلیل تعدد برچسب های یک مقاله است (در مقایسه با دسته بندی ها). برچسب ها مانند صفحه بندی یک کتاب هستند، یک لیست ادامه دار از عناوین خاص نسبت به جلدی که کتاب دارد.
و البته وقتی یک موضوع در فهرست باشد، یعنی در بیشتر قسمت های کتاب آمده است، و اضافه کردن یا حذف کردن آن از صفحه بندی کتاب، خط محور کتاب را تغییر نمیدهد یا ساختمان کتاب را دستخوش تغییر نمیکند.

برچسب ها در وردپرس

خب بذارید برگردیم سراغ مثال اول، همون وبلاگ سلامتی که شروع کردیم. برچسب های ممکن و معقول برای تناسب اندام، تحرک، سلامتی، سلامت اعضا و … باشد. شما باید برچسب ها را به بهترین شکل ممکن، خاص، مناسب و البته کوتاه بنویسید.

به یاد داشته باشید که برچسب های مثال ما فقط مثال بوده و اگر کمک میکنند استفاده از آنها هم اختیاری است. شما میتوانید برای سلامتی برچسب های دیگری استفاده کنید. اما شما باید زمانی از آنها استفاده کنید که به ارزش وبسایت شما اضافه میکنند. در این جا چندی از قوانین مربوط به  برچسب ها را یادآوری میکنیم تا معیار کار شما باشند:

سعی کنید هیچ کدام از مقالات شما بیشتر از 5 برچسب نداشته باشند. توجه: شما میخواهید آنها را برای کاربران ساده و واضح کنید تا آن چه را که دقیقا به دنبالش هستند پیدا کنند. از برچسبی که فقط میتواند برای یک پست استفاده شود استفاده نکنید (برچسبی عمومی تر استفاده کنید نه تخصصی). برای دسته بندی های خود برچسب های مخصوص تری بسازید، دقت کنید که اگر از چند برچسب برای نوشته های خود استفاده کنید که در دسته بندی های مختلف و متفاوتی قرار دارند در این صورت با این کار خود اوضاع را بیشتر از قبل پیچیده تر کرده اید.

اگر از برچسب های لاتین استفاده میکنید، سعی کنید همه کاراکتر ها کوچک باشند، اگر از برچسب های عربی استفاده میکنید سعی کنید با الفبای فارسی اینکار را انجام دهید و اِعرابی برای کلمات برچسب ها نداشته باشید. برچسب ها خودشون تخت و یک بعدی هستند، و این یعنی اینکه شما نمیتوانید یک سلسله ساختار با برچسب ها بسازید و زیربرچسب داشته باشید.

دسته بندی ها و برچسب ها در وبسایت به منظور استفاده رک و راست هستند. وقتی تفاوت بین برچسب و دسته بندی را دریافتید و ارزش هرکدام را در جای خود دانستید. دسته بندی ها و برچسب های وبسایت شما، آماده هستند که تعامل شما با کاربران را بهبود بخشند (دسته بندی سپس برچسب ها) و البته مهره های مهمی در سئو هستند. پس کار خود را در این مورد شروع کنید، حال میتوانید بهترین تئوری های خود را برای برچسب و دسته بندی مطالب وبسایت روی کاغذ بنویسید. سپس تحقیقات خود را کامل کرده و بهترین ها را برگزینید.

امیدواریم پس از این مطالعه، توانسته باشید به درک بهتری نسبت به نقش برچسب ها و دسته بندی ها در کاربری، بهینه سازی و خود وبسایت دست پیدا کرده باشید. اگر هم میخواهید بیشتر در این مورد به اطلاعات بیشتی دست پیدا کنید میتوانید به وبسایت وردپرس مراجعه کنید. دیدگاه های این مقاله باز هستند، میتوانید فکری که در این مورد دارید یا دیدگاهی که لازم است با دیگران به اشتراک بگذارید را برای ما بنویسید. شما تا قبل از این مطالعه چه نظری در مورد برچسب و دسته بندی ها داشتید؟ آیا شما هم نکته ای در مورد نقش برچسب و دسته بندی در وبسایت دارید که باید در این مقاله درج شود؟ مشتاقانه از تفکر شما در این مورد و بیان آن استقبال میکنیم…

نمایش سایت ها در دستگاه های موبایل شبیه یک تومور ساکت است. کاربران باید با کندی سرعت، بارگذاری آهستته، ناوبری سخت و امکانات کمتر و تجربه ای دشوار، بسازند تا در موبایل خود یک وبسایت را مشاهده کنند. به نقل از گوگل، 40% از کاربران، سایت هایی که بارگذاری آنها بیشتر از 3 ثانیه طول می کشد را رها میکنند. خب از آن طرف هم میانگین بارگذاری وبسایت در دستگاه های موبایل تقریبا 8 ثانیه است. اما خب شاید باورتان نشود، این چنین شرایطی به کام گوگل هم خوش نیامده که میخواهد این شرایط را تغییر دهد. گوگل می خواهد اینکار را با پروژه جدید خود موسوم به Google AMP انجام دهد.

 

1# پروژه جدید گوگل برای نتایج جستجو چیست؟

نتایج سایت های AMP در گوگلگوگل پروژه ای را شروع کرده است که آن را شتابدهی برگه های موبایل Accelerate Mobile Page نام گذاری کرده است. این پروژه بارگذاری برگه ها را در موبایل ها 4 برابر سریعتر میکند، همچنین وبسایت هایی که از AMP استفاده میکنند 1/8 معمول داده مصرف میکنند. شاید تجربه ی کار با این سرویس را داشته باشید، تقریبا این سرویس وبسایت ها را فرآورده میکند. اگر با موبایل خود در گوگل به جستجو پرداخته باشید خواهید دید که برخی برگه با علامتی مربوط به AMP برجسته و متمایز شده اند، اگر روی آنها کلیک کنید، مقاله ی آن برگه به سرعت برای شما نمایش داده خواهد شد.

این بارگذاری های آنی و سریع برگه های AMP به طور ساکتی حضور دارند. اما جدای از این مسائل، امروزه مدیران فروش و متخصصین سئو به دنبال این هستند که بدانند AMP چگونه بر سئو و بازاریابی اینترنتی آنان تاثیر خواهد گذاشت.

 

2# چگونه AMP میتواند سئو و بهینه سازی سایت برای دستگاه های موبایل را متحول کند؟

گوگل حتی تا الان هم در حال تعیین اینست که چگونه و با چه وسعتی AMP روی سئوی موبایل تاثیر بگذارد. John Mueller، یک استادکار وب و تجزیه تحلیل داده برای گوگل، گفته که هنوز AMP یک فاکتور مستقل برای رتبه بندی نیست. به هر حال، وقتی میدانیم که سرعت وبسایت ها یکی از فاکتورهای رتبه بندی گوگل است، باید مطمئن باشیم که AMP زود یا دیر روی سئو و رتبه بندی وبسایت ها در گوگل تاثیر خود را خواهد گذاشت.

google amp

در این مقاله سعی داریم درک مشخص تری از AMP را در اختیار شما علاقه مندان به سئو و بازاریابی اینترنتی قرار دهیم. امیدواریم بتوانیم آنچه را که لازم است بررسی کرده و درک درستی از آن پیدا کنیم در نهایت. اگر سوال یا دیدگاهی داشته باشید میتوانید برایمان بنویسید.

 

3# AMP دقیقا چیست؟

AMP توسط AMP Project به عنوان “یک پروژه متن باز ابتکاری است که اجازه میدهد تا ناشرین محتوا در وب بتوانند محتوایی را شکل دهند که برای دستگاه های موبایل بهینه سازی شده و آنها میتوانند هر جایی به طور آنی بارگذاری شوند.”

مقصد نهایی AMP اینست که تجربه کاربری را دستگاه های موبایل بهینه سازی کند و کار با موبایل در اینترنت را برای کاربران با افزایش سرعت و برخی تغییرات در محتوا آسان کند. AMP برای بهینه سازی یک محتوا برخی منابع آن را حذف کرده و شاید دسته ای از آنها را به کلی از محتوای اصلی برای کاربر حذف کند، این موارد میتوانند شامل ویدیو، اشکال، انیمیشن ها و … باشند که بارگذاری برگه را افزایش میدهند. AMP از HTML و برخی مشخصات دیگر توسط پروژه AMP، جاوا اسکریپ (تحویل دهنده های سرعت،) و کش گوگل (کش فعال شده ی AMP برای تحویل سریعتر محتوا) که به کسب و کارها کمک میکند تا برگه هایی با کمترین حجم را ایجاد کنند.

برگه های مشخصی هستند که سرعت بارگذاری آنها به طور کاملا محسوسی زیاد است. مثلا برگه های لایک فیسبوک و یا Apple News که ازین جمله هستند. همانطور که گفتیم AMP برای این توسعه پیدا کرده تجربه اینترنت در موبایل را برای همه در همه جا بهتر کند و البته گفتیم یک پروژه متن باز است، پس همه میتوانند از آن استفاده کنند. محتواهای شتابدهی شده امروز در جستجوهای گوگل، توئیتر، پینرست، لینکدین و برخی وبسایت های دیگر… فعال است. و پلتفرم های دیگری همچنان در حال گرایش به سمت این پروژه هستند.

در ویدیوی زیر میتوانید پیش نمایشی از AMP را مشاهده کنید. البته به سرعت دقت کنید که این محتوا با میانگین سرعت اینترنت جهانی و حتی پایین تر از آن مشاهده میشود. اگر بخواهید در این مورد بیشتر بدانید باید به منابع انگلیسی و دانشنامه گوگل در این مورد مراجعه کنید.

[aparat id=”0w1rh”]

مورد مهمی که باید در این زمینه بدانید مربوط به کش گوگل است. وقتی کاربران لینک برگه AMP را که از طریق جستجوی گوگل گرفته اند به اشتراک میگذارند، امتیازی برای گوگل ثبت می شود و صرفا برای وبسایت شما نخواهد بود. این یک ابزار برای تغییر شیوه کار گوگل است. این سرویس محتوا و کاربران وبسایت شما را در سرورهای گوگل نگه میدارد، که البته از شیوه معمول و منطقی انتقال مستقیم کاربران از گوگل به وبسایت شما نیز مخالفت دارد.

یکی از کارهای جالبی که گوگل در خصوص AMP انجام داده اینست که شرایطی را فراهم کرده تا بتوان وضعیت AMP را در وبسایت خود تحت پیگیری داشته باشید.

یکی از باورهای اشتباهی که در مورد AMP وجود دارد اینست که برخی میپندارند جایگزینی برای طراحی رسپانسیو است. حتی اگر شما برگه هایی با قابلیت AMP داشته باشید، کاربران موبایل همچنان به نسخه موبایل وبسایت شما دسترسی خواهند داشت و از آن استفاده خواهند کرد. و حتی لازم نیست که تمام برگه های وبسایت شما AMP فعال شده داشته باشد، به طور معمول AMP برای بخش وبلاگ وبسایت شما در دسترس خواهد بود.

 

4# منفعت پروژه AMP برای چه کسی خواهد بود؟

گفتیم این پروژه از ابزارهایی برای بهینه سازی محتوای وبسایت استفاده میکند. با استفاده از ویژگی هایی که درون آن توسعه داده شده است این سرویس میتواند هر نوع محتوای سنگینی را که بخشی از یک محتوای کلی هستند حذف کند. همه وبسایت ها هم نمیتوانند استفاده مفیدی از AMP داشته باشند. اگر در وبسایت هایی که به فروش محصول و سرویس مشغول هستند از سرویس AMP استفاده کنند قطعا بخشی از طراحی و المان هایی که در وبسایت خود دارند را از دست خواهند داد ولی در مقابل آن عملکرد پذیری و تجربه عملی متفاوتی را برای کاربران خود ارائه خواهند داد.

اما بزرگترین دسته کاربران که از این پروژه نفعی عاید آنها خواهد شد، ناشران و تولید کنندگان محتوا هستند، بزرگ یا کوچک فرقی نمیکند. اگر شما هم تولید کننده محتوا بوده یا از طریق بازاریابی محتوا در وب حضور دارید بهترین کار اینست که حتما آن را فعال کنید.

 

5# آیا واقعا AMP سریع تر از اینترنت معمول است؟

بله، قطعا از هر دو نسخه دسکتاپ و موبایل سریع تر است. وبسایت Ghosery در این خصوص یک نمودار گرافیکی مربوط به یکی از مقالات وبسایت New York Times را انتخاب کرده است تا به ما نشان دهد که واقعا AMP سریع است یا نه. در این نمودارها تعداد جاوا اسکریپت های مقاله بین دسکتاپ، موبایل و نسخه AMP مقایسه شده است. آنها در نسخه دسکتاپ 100 مورد، در نسخه موبایل 60 مورد ولی در نسخه AMP تنها 21 مورد جاوا اسکریپت پیدا کردند.

مرور معمولی اینترنت در دسکتاپ

مرور معمولی اینترنت با موبایل

مرور اینترنت با AMP

خب در تصویر مشاهده کرده کردید که اختلاف واقعی چقدر است. از این تصویر و آمارهایی که منتشر شده بودند مشخص شد که نسخه AMP از نسخه موبایل 85 درصد سریعتر است.

 

6# سود سئو از AMP

AMP هنوز تبدیل به یک فاکتور سئو نشده است اما انواع مختلفی از بهینه سازی ها هستند که باید برای آن صورت گیرند. وقتی نتایج AMP مشخصا در نتایج جستجوی خبری برجسته شدند و اهمیت پیدا کردند، بهینه نکردن وبسایت برای آن به این معنی است که کلیک های زیادی از کاربران را از دست داده اید، کلیک هایی که ارزش خود را دارند. اگر هم در رتبه های بالا قرار ندارید پس بهتر است از ابتدا به فکر سئو و بهینه سازی وبسایت وردپرس خود باشید.

بگذارید با شما رو راست باشیم، شما میخواهید برای چند کلمه کلیدی مهم رتبه ای کسب کنید و AMP را در وبلاگ خود فعال کرده اید. خب، پست های وبلاگ شما از چرخه اخبار معمولی حذف شده است، که به این معنی است شما از رقیبان خود رتبه بهتری کسب کرده اید چون در دایره AMP قرار گرفته است. شما بعد از آن شاهد پیشرفت وبسایت، افزایش کاربران و حتی فروش بیشتر خواهید بود.

 

7# چگونه AMP را در وبسایت خود فعال کنید؟

در سایت پروژه AMP دانشنامه ای در خصوص فعال سازی AMP در وبسایت قرار داده شده که و هر آنچه که در این مورد لازم است بدانید را برای شما آسان توضیح داده است.

مسلما همه ما میخواهیم وبسایتی داشته باشیم که پر از محتوا، ویدیو و اشکال و تصاویر باشد و در آن به تبلیغات بپردازیم و با وجود همه اینها سرعت بالایی هم داشته باشد و حتی بارگذاری آن جنبه خیلی خوبی هم دارد. اما حتی میتواند بهتر باشد به طوری که بتوان در دستگاه ها و پلتفرم های مختلف از آن استفاده کرد. اگر چه قدم های اولیه این روند توسط گوگل در حال اجرایی شدن است اما طولی نخواهد کشید که همه چیز سریعتر خواهد شد.

 

امروز در این مقاله با مفاهیم ابتدایی سئو و موتور جستجو با شما همراه هستیم و در ابتدا می خواهیم بدانیم که سئو چیست و برای ما چه کاری انجام میدهد  و در نهایت چند تکنیک سئو را با هم بررسی می کنیم. شما برای بهبود کسب و کار خود نیاز دارید که وب سایت تان را از لحاظ ترافیک جستجو و رتبه بندی ارتقا دهید.  برای این کار باید از تکنیک های سئو استفاده شود.

 

1# درک مفهوم سئو و موتور جستجو

برای استفاده از سئو و بهبود سایت از نظر موتورهای جستجو اولین قدم این است که با مفهوم سئو آشنا شویم. وقتی شما دنبال یک مطلب در اینترنت باشید چه کاری انجام میدهید؟ در اکثر مواقع به سراغ یکی از موتورهای جستجو می‌روید و کلمه ای که مرتبط با موضوع مورد نظر شما است را جستجو می کنید.

صفحه اصلی موتور جستجو گوگل

گاهی اولین سایتی که در صفحه جستجو نمایش داده می شود دقیقاً همان چیزی است که دنبالش هستید  و بعضی مواقع هم باید برای پیدا کردن نتیجه مطلوب چند صفحه ای را جستجو کنید.

اینترنت فضاییست که مجموعه ای از وبسایت ها را درون خود دارد، افراد مختلف  روزانه مطالب مختلفی را از این مجموعه می خواهند اما اینکه چطور بتوانیم در این مجموعه عظیم به مطلب مورد نظر خود دست پیدا کنیم موضوع بحث ما است.

صفحه اصلی موتور جستجو بینگ

شاید بگویید جواب سوال موتورهای جستجو هستند. این پاسخ تا حدی درست است اما موتورهای جستجو چطور متوجه می شوند که مطلب مورد نظر ما چیست و چطور بهترین نتیجه جستجو را برای ما نمایش می دهند؟

تا اینجا تا حدی با طرز کار موتورهای جستجو اشنا شده اید اما این تمام ماجرا نیست. در واقع موتورهای جستجو قسمت های مختلفی دارند.  یک قسمت صفحه رابط کاربر می باشد که در واقع همان صفحه ای است که شما  با آن آشنایی دارید و عبارت مورد نظرتان را در آن وارد میکنید. موتورهای جستجو در این بخش از گزینه های مختلفی برای شخصی سازی استفاده می کنند،  برای مثال شما می توانید انتخاب کنید که نتایج جستجوی شما فقط در قالب تصویر باشد، فقط اخبار باشد و یا فقط ویدئو.

اگر کمی عمیق تر بخواهیم به این مسئله نگاه کنیم بد نیست ساختار موتورهای جستجو را نیز بررسی کنیم.  موتور جستجو چیست؟  خوب اولین چیزی که به ذهن شما می رسد این است که موتور جستجو ابزاری است که شما کلمه یا عبارت خود را در یک جعبه متن وارد می کنید سپس با کلیک روی دکمه جستجو به نتایج مورد نظرتان دسترسی پیدا می کنید.  بعد از آن تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که روی وبسایت هایی که می خواهید کلیک کنید.

نمونه جستجو در سایت گوگل - موتور جستجو

اما در حقیقت کمی پیچیده تر است. درواقع موتور جستجو قسمتی از یک نرم افزار است که اطلاعات را درباره صفحات وب جمع آوری می کند.  این اطلاعات معمولاً کلمات کلیدی، آدرس سایت، لینک ها و عباراتی هستند که به نوعی معرف محتوای کلی وب سایت و صفحات وب می باشند. تمامی این اطلاعات در یک پایگاه داده ذخیره می شوند.

حال وقتی کاربر عبارت مورد نظر را درون کادر وارد می کند و روی دکمه جستجو کلیک می کند، موتور جستجو شروع به پیدا کردن بهترین نتیجه برای آن عبارت در پایگاه داده خود میکند. سپس لینک هایی که مربوط به صفحات مورد نظر می‌باشد را به کاربر نمایش میدهد تا او بتواند با کلیک روی هر کدام از آنها به وب سایت مورد نظرش منتقل شود. شاید این مطالب در نظر شما کمی تخصصی و پیچیده به نظر برسد و یا اینکه فکر کنید این اطلاعات برای شما مفید نیست ولی وقتی که بدانید موتورهای جستجو چطور کار می کنند می توانید  وب سایت خود را طوری بهینه سازی کنید که در صفحات اول موتورهای جستجو قرار گیرد.

نمونه جستجو در سایت گوگل - موتور جستجو

در واقع بهینه سازی وب سایت یعنی آن را طوری طراحی کنید که نزدیک ترین وضعیت را به استانداردهای موتورهای جستجو داشته باشد. موتور جستجوی گوگل 200 استاندارد برای تعیین رتبه یک سایت منتشر کرده است، آن را ببینید. این به این معنی است که تمام قسمت های وب سایت شما باید  با هدف بودن در صفحه اول جستجو طراحی شود.  قسمت های مختلف وب سایت شامل موارد زیر است:

 • صفحه اصلی سایت
 • عنوان صفحات
 • محتوای سایت
 • طراحی ظاهری
 • ساختار وبسایت

علاوه بر این قسمتها مطالب مهم دیگری شامل لینک ها،  کلمات کلیدی و برچسب ها وجود دارد که باید به آنها نیز اهمیت دهید. البته اگر شما تمامی قسمت ها را به صورت کاملا بهینه طراحی کنید ممکن است بازهم بهترین نتیجه را در موتورهای جستجو نداشته باشید،  نکته این است که علاوه بر بهینه سازی باید از تبلیغات نیز استفاده کنید. منظور این است که بهینه سازی وبسایت شما فقط محدود به طراحی مناسب چند قسمت از وبسایت نمی‌شود  بلکه وابسته به قسمت های مختلف و همچنین استراتژی‌های مختلف برای پیاده‌سازی این بهینه سازی است.

اگر بخواهیم مطالب گفته شده را خلاصه کنیم  و در قالب لیستی از بایدها و نبایدها قرار دهیم میتوان از لیست زیر استفاده کرد:

2# کارهایی که باید انجام دهید

 • وب سایتی طراحی کنید که شامل محتوا، کلمات کلیدی و برچسب های مفید برای بهبود رتبه بندی سایت شما باشد
 • از کلمات کلیدی به طوری استفاده کنید که کاملا با هدف شما هماهنگی داشته باشد
 • از تبلیغات و کمپین ها برای بهبود ترافیک وب سایت خود استفاده کنید
 • وب سایت خود را در موتورهای جستجو به طور دستی ثبت کنید

 

3# کارهایی که نباید انجام دهید

 • از کلمات کلیدی غیر واقعی برای فریب دادن موتورهای جستجو استفاده نکنید
 • در وب سایت های دیگر و در تبلیغات خود از لینک‌های غیر مرتبط با محتوای سایت استفاده نکنید
 • از ثبت مکرر اسم سایت خود در موتورهای جستجو پرهیز کنید. حالت معمول آن این است که بعد از یک بار ثبت حداقل ۶ هفته باید صبر کنید و بعد دوباره اقدام به ثبت سایت کنید

 

4# برنامه ریزی برای سئو

قبل از اینکه شما اقدام به بهینه سازی وبسایت خود کنید نیاز به یک برنامه مناسب برای پیاده سازی سئو دارید.  داشتن برنامه شما را در رسیدن سریع به اهدافتان کمک می‌کند. برنامه ریزی باعث می شود بدانید که باید در کدام قسمتها تمرکز بیشتری داشته باشید برای کدام یک وقت کمتری بگذارید با اولویت بندی عمل کنید.  البته اولویت بندی ها و نیاز شما ممکن است در زمانهای مختلف تغییر کند.  نکته مهم این است که نیازهای شما تغییر می کنند اما تمام نمی شوند  بنابراین شما در تمام مسیر خود به برنامه‌ریزی نیاز دارید. در ابتدا باید درک کنید که چرا به سئو نیاز دارید؟ همانطور که پیش از این کمی توضیح دادیم سئو دانش بهینه سازی وب سایت است.

اما چرا بهینه سازی تا این اندازه مهم است؟ به این موضوع اینطور فکر کنیم که اگر شما بین جمعیت زیادی از مردم باشید و یک شخص به دنبال شما باشد چطور می تواند در بین آن همه جمعیت شما را پیدا کند؟ حال فرض کنید سیستمی وجود داشته باشد که مردم را به گروههای مختلف تقسیم بندی کند.  برای مثال خانم ها لباس قرمز بپوشند و آقایان لباس آبی، حالا اگر کسی دنبال شما باشد نیمی از جمعیت را کنار گذاشته و در گروه مورد نظر دنبال شما می گردد. درباره وب سایت شما نیز مانند یک شخص در میان جمعیت است.

شما با دانش سئو می ‌توانید وب سایت خود را بین وبسایت های زیادی که در اینترنت وجود دارد منحصر به فرد کنید  افرادی که به دنبال آن هستند به راحتی بتوانند سایت شما را پیدا کنند. حال که اهمیت استفاده از سئو را فهمیدید برخی از تکنیکهای آن را با هم بررسی می کنیم.

اولین چیزی که به چشم می‌خورد محتوای صفحه است.  وبسایتی که محتوای مفیدی داشته باشد در بحث سئو می‌توانند بهترین نتیجه را مشاهده کند و در مقابل آن وب سایتی که از نظر محتوا حرفی برای گفتن نداشته باشد  فارغ از اینکه از سئو استفاده کند یا خیر مدت زیادی دوام نمی آورد.  در واقع وب سایتی که محتوای خوبی دارد به مرور پیشرفت می کندو با استفاده از سئو می‌توان سرعت این پیشرفت را بیشتر کرد. اما به چه مطلبی می گوییم مطلب خوب و مفید؟

مطالب ناب – منظور از محتوای ناب این است که تمام چیزهایی که در وب سایت استفاده می کنید شامل عکس ها، اینفوگرافیک ها و متون  باید منحصر به فرد باشند و از منبع دیگری کپی نشده باشند.

اولین محل انتشار مطالب وب سایت شما باشد – حتی اگر متن نوشته شده کپی نباشد؛ اگر آن را قبلا در وبسایت دیگری منتشر کرده اید نباید آن را دوباره در وبسایت خود استفاده کنید.

افزودن توضیحات –  اگر از عکس و یا ویدئویی استفاده می کنید بهتر است که کمی درباره آن توضیح دهید و در متنی کوتاه به مخاطب بگویید که به طور کلی آن تصویر درباره چیست.

مطالب مفید –  مطالب را فقط به منظور انتشار تهیه نکنید. محتوایی که برای مخاطبین آماده می کنید باید برای آنها مفید باشد.  مطمئن شوید که محتوای تهیه شده در راستای اهداف شما بین مخاطبینتان است.

قبل از نوشتن تحقیق کنید – قبل از نوشتن به خوبی درباره مطلبی که می خواهید تهیه کنید تحقیق کنید.  هیچکدام از کاربران علاقه به خواندن مطلبی که با عجله نوشته شده است ندارند.

استمرار مطالب – درست است که اولین موضوع مهم درباره مطالب وب سایت شما  مفید و قابل استفاده بودن آنها است اما در قدم بعدی استمرار مطالب نیز مهم است.  کاربران وقتی با مطلب مفیدی در وبسایت شما مواجه می شوند تمایل دارند که مدتی بعد مطلب مفید دیگری از شما ببینند.

 

5# عنوان صفحه، توضیحات و فرمت نوشتن

عنوان ها

همانطور که گفتیم وفتی موتورهای جستجو صفحه شما را می خوانند چیزی که برای آنها مهم است عناوین  مطالب، قالب بندی و در کل طراحی قسمت های مختلف وب سایت است. دلیل خواندن عناوین این است که موتورهای جستجو متوجه شوند که محتوای کلی وبسایت شما درباره چه موضوعی می باشد.

عنوان صفحه – هر صفحه باید عنوان منحصر به فرد خود را داشته باشد که هم به کاربران و هم به موتورهای جستجو کمک کنند تا متوجه شوند که محتوای کلی این صفحه درباره چیست.

توضیحات – توضیحات آن متنی است که کاربران هنگام جستجوی وب سایت شما در صفحه ی نتایج جستجو مشاهده می‌کنند. توضیحات معمولاً ۱۵۰ حرف می باشد.نمونه جستجو در موتور جستجو - توضیحات متا - عنوان - پیوند یکتا

این متن کوتاه در صورت جذاب بودن کاربران را ترغیب می‌کند که روی لینک وبسایت شما کلیک کنند و مطلب کلی را مطالعه کنند، بنابراین در نوشتن توضیحات مناسب و مرتبط با مطلب اصلی دقت کنید. انتخاب با شماست که با نوشتن یک توضیح مناسب باعث تبلیغ وب سایت خود شوید و یا اجازه دهید کاربر روی دیگر لینکها کلیک کند.  البته باید در نظر داشته باشید که نباید توضیحات غیر واقعی و غیر مرتبط با محتوای اصلی داشته باشید چرا که این کار باعث تبلیغات منفی برای سایت شما می شود.

قالب بندی – هر صفحه از وب سایت نیاز به یک قالب بندی مناسب دارد. مانند یک متن که نیاز به عنوان و تیتر ها دارد.  در نوشتن یک متن مطالب مهم را برجسته می نویسیم و یا زیر آن ها خط می کشیم.  همچنین از اندازه قلم مناسب استفاده می کنیم که حداقل اندازه آن ۱۲ می باشد.  به غیر از متن برای دیگر عناصر وب سایت خود نیز به قالب بندی مناسب داشته باشید.

تصاویر – تصاویر در ارائه محتوای شما بسیار اهمیت دارند و وقتی که در وب‌سایت شما بین متن ها از تصویر استفاده شده باشد تاثیر آن بیشتر می شود.  اما نکته در مورد تصاویر این است که نباید زمان بارگذاری صفحه را بیش از اندازه طولانی کند. هنگام استفاده از تصاویر در محتوای وب سایت خود به نکات زیر توجه کنید:

 • تصاویر را خودتان طراحی کنید، اگر  آن را از وب سایت دیگری کپی کرده اید نیاز است که منبع آن را اعلام کنید
 • اندازه تصاویر را بهینه کنید. هر چقدر حجم عکس کمتر باشد سرعت بارگذاری صفحه شما بیشتر است
 • برای تصاویر از برچسب استفاده کنید. این کار باعث می شود که موتورهای جستجو متوجه شوند که تصویر راجع به چه چیزی است.
 • نام های مرتبط با موضوع برای تصاویر انتخاب کنید.  یعنی با دیدن نام تصویر بتوان متوجه شد که موضوع آن چیست.

ساختار آدرسآدرس صفحات وب سایت شما بخش مهم  و قابل توجهی است.  به طور کلی ساختار آدرس به موضوعات زیر اشاره می کند:

لینک های دائمی – لینک های دائمی آدرس هایی منحصر به فرد برای هر صفحه از وب سایت هستند.  آدرس های خوب و مناسب کمتر از ۲۵۵ کاراکتر می باشند و در آنها از خط فاصله برای جداسازی کلمات مختلف استفاده می شود. یک لینک مناسب باید عنوان محتوای صفحه شما باشد البته همانطور که گفته شد کلمات مختلف نیز جدا سازی شده باشند.

دسته بندی ها – صفحات مختلف وب سایت خود را گروه بندی کنید تا کاربران شما راحت تر بتوانند مطالب مورد نظرشان را پیدا کنند. دسته بندی های سایت میموس - موتور جستجو

مانند مثالی که برای جداسازی خانم ها و آقایان زدیم. همچنین دسته بندی های شما می توانند دارای زیر مجموعه نیز باشد. ویرایش دسته بندی ها در وردپرس - موتور جستجو

هرچه دسته بندی های شما و زیر مجموعه آنها مرتب تر باشند دسترسی به مطالب شما راحت تر است

دسته بندی مقاله در سایت میموس - موتور جستجو
دسته بندی مقاله در سایت میموس

و در نتیجه  کاربران احساس رضایت بیشتری در استفاده از وب سایت شما خواهند داشت.

نقشه سایت – همانطور که در مقالات پیش درباره نقشه سایت صحبت کردیم استفاده از آن اهمیت ویژه در بهبود وب سایت شما دارد. نقشه سایت - موتور جستجوبه طوری که می‌توان گفت یکی از گزینه‌های فهرست وب سایت شما باید نقشه سایت باشد.  این کار باعث می شود کاربرد سریعتر به صفات مختلف وبسایت شما منتقل شود.

 

لینک های داخلی– لینک داخلی به این معنی است که شما در بین متن خود لینکهایی به دیگر مقالات و صفحات دیگر وب سایتتان قرار دهید.  این کار باعث می‌شود وقتی کاربر در حال خواندن یکی از مقالات شما است امکان منتقل شدن سریع به مقالات و صفحات دیگر را نیز داشته باشد. البته در نظر داشته باشید که در یک صفحه بیشتر از ۱۵ لینک داخلی قرار ندهید. لینک های داخلی همچنین با نام انکور تکست نیز شناخته می شوند در مورد آن بیشتر بدانید.

سرعت و تناسب سایت شما با تلفن همراه – دو مطلب دیگری که در سئو مهم است سرعت بارگذاری صفحه شما و همچنین سازگاری آن با تلفن‌های همراه است.سازگاری با موبایل گوگل هزینه زیادی را برای سرعت بخشیدن به وب می پردازد. در تمامی جلسات و کنفرانس های این شرکت گفته می شود که سرعت بسیار مهم است و  آن ها می‌خواهند سریعترین وبسایتها را داشته باشند. بنابراین وقتی سرعت از این اهمیت برخوردار است،هر چه وبسایت شما سریع تر باشد  وضعیت بهتری از نظر رتبه‌بندی خواهید داشت. در رابطه با تلفن های همراه نیز در مقالات پیش صحبت کردیم که امروزه بیش از نیمی از کاربران برای جستجو از تلفن‌های همراهشان استفاده می کنند. بنابراین وب سایت شما باید سازگاری کامل با تلفن های همراه داشته باشد.

در این مقاله مفاهیم ابتدایی سئو و برخی از تکنیکهای آن را با هم بررسی کردیم .امیدوارم  علاوه بر درک مفهوم سئو بتوانید بهترین استفاده را از این نکات داشته باشید. در مقالات بعد با نکات و تکنیک های بیشتری در این سفر همراه شما خواهیم بود.البته ما خوشحال میشیم سوالاتتون رو در ارتباط با سئو همینجا از ما بپرسید

 

اطلاعات و مطالب شاید زیادی در این مورد در اینترنت وجود داشته باشد. اما بر حسب اتفاق و شاید با تاثیر مستقیم از نوشته ها و مطالبی که مطالعه کرده اید، ممکن است دو نظر کلی در مورد انکر تکست داشته باشید:

 1. میتوان تعداد زیادی از انکر تکست های محبوب و سنگین را استفاده کرد تا وبسایت را به نوک قله جستجوهای گوگل شوت کرد.
 2. از ایجاد همه رقم انکر تست خودداری کرد، نباید انکر تکست متنوع زیادی داشت، در این صورت نه تنها از نتایج گوگل حذف شده و پنالتی می شوید بلکه به لیست تحت تعقیب FBI هم اضافه خواهید شد (:
 3. یا اینکه نمیدانید چه چیزی درست است؟

 

خب، مثل خیلی از حقایق مربوط به سئو، این یکی نیز چیزی بین این دو مورد است. پس امروز ما در این مقاله به سراغ این موضوع رفته، آن را بررسی کرده و طبق معمول میخواهیم از تمام مطالبی که گفته شده به دلایلی استنتاجی دست یافته و روی هم رفته لب مطلب را دریافت کنیم. اگر پایه هستین شروع کنیم، میخواهیم هر چه در این زمینه وجود دارد را دقیقا بررسی کرده و وجهه خوب و بد آن را پیدا کنیم.

 

انکر تکست چیست؟

انکر تکست Anchor Text

 

انکر تکست متن هایی قابل رویت، قابل کلیک و مشخص در یک متن هستند که به آدرس های دیگری لینک داده شده اند.

در همین مورد، مسجد آبی ترکیه یک انکر تکست است.

 

انواع انکر تکست ها را بشناسیم

مثلا ما در میموس یک مقاله منتشر کرده ایم و میخواهیم برای کلمات کلیدی مهمی چون “ابزارهای بازاریابی” در گوگل رتبه کسب کنیم. در ادامه با انواع انکر تکست آشنا خواهید شد.

 

اصل کلمه کلیدی – در این زمینه، ما میخواهیم دقیقا کلمه کیدی را در متن خود استفاده کرده و یک انکر تکست دقیقا کلیدی داشته باشیم:

مثال: در بین ابزارهای بازاریابی و راهکارهای پیشرفت در بازاریابی ارائه شده در میموس، شما میتوانید بین گزینه های متعدد انتخاب های مناسب کسب و کار کوچک یا شرکت بزرگ خود پیدا کنید.

 

کلمه کلیدی / بخشی از عبارت – کلمه کلیدی خود بخشی از یک عبارت است که ما به دنبال رتبه گرفتن برای آن هستیم. در واقع کلمه کلیدی در عبارتی که خود آن نیز کلیدی است قرار گرفته است:

مثال: در بین ابزارهای بازاریابی و راهکارهای پیشرفت در بازاریابی ارائه شده در میموس، شما میتوانید بین گزینه های متعدد انتخاب های مناسب کسب و کار کوچک یا شرکت بزرگ خود پیدا کنید.

 

برند یا نام مشخص – در این نوع از انکر تکست، دقیقا نام شرکت یا برند خود یک انکر تکست به شمار رفته و مشخصا یک انکر تکست به حساب می آید:

مثال: در بین ابزارهای بازاریابی و راهکارهای پیشرفت در بازاریابی ارائه شده در میموس، شما میتوانید بین گزینه های متعدد انتخاب های مناسب کسب و کار کوچک یا شرکت بزرگ خود پیدا کنید.

 

آدرس ها URL – در این نوع انکر تکست در کنار کلمات آدرسی قرار خواهد گرفت که لینک دارد و خود مقصد لینک نیز همان لینک است. به مثال زیر دقت کنید.

مثال: در بین ابزارهای بازاریابی و راهکارهای پیشرفت در بازاریابی ارائه شده در میموس (https://mimos.ir) ، شما میتوانید بین گزینه های متعدد انتخاب های مناسب کسب و کار کوچک یا شرکت بزرگ خود پیدا کنید.

 

انکر تکست های معمول – این گونه انکر تکست ها همان کلماتی هستند که معمولا مشخص میکنند کاربر در کجا میتواند به مقصد بعدی حرکت کند (مثلا: اینجا کلیک کنید. این مقاله، این سایت، این محصول و …)

مثال: در بین ابزارهای بازاریابی و راه کارهای پیشرفت در بازاریابی ارائه شده در میموس، شما میتوانید بین گزینه های متعدد انتخاب های مناسب کسب و کار کوچک یا شرکت بزرگ خود پیدا کنید. برای ورود اینجا کلیک کنید.

 

انکر تکست های معنایی مرتبط LSI – این گونه کلمات کلیدی مرتبط با اصل کلمه کلیدی هستند و میتوانند معنایی دقیق و نزدیک به کلمه اصلی ما داشته باشد.

مثال: در روش های نوین بازاریابی و راهکارهای پیشرفت در بازاریابی ارائه شده در میموس، شما میتوانید بین گزینه های متعدد انتخاب های مناسب کسب و کار کوچک یا شرکت بزرگ خود پیدا کنید.

 

انواع دیگری از انکر تکست ها میتوانند شامل موارد زیر باشند:

نویسنده – نام نویسنده محتوای شما نیز میتواند یک انکر تکست باشد

عنوان متن – عنوان متن و مقاله شما میتواند خود یک انکر تکست مستقل یا بخشی از کلمه / بخشی از عبارت باشد

لینک تصویر – لینک تصویر یا متن جایگزین تصویر شاید یک انکر تکست است.

 

پیشخوان سرویس Ahrefs در بخش مربوط به انکورها

در پیشخوان سرویس Ahrefs در بخش مربوط به انکرها میتوان دید که انواع مختلفی از آن فهرست شده اند که البته ما هم در این مقاله در مورد آنها توضیح دادیم.

 

انکر تکست ها چگونه روی رتبه بندی موتور جستجو تاثیر میگذارند

موتورهای جستجو از انکر تکست ها برای ارتباط برگه ها به هم و متن به لینک مقصد استفاده میکنند.  مثالی در این مورد قضیه را شفاف تر خواهد کرد. اگر در این مقاله ما انکر تکستی بنام قالب وردپرس داشته باشیم، در این صورت گوگل سعی خواهد کرد تا از این قضیه این طور برداشت کند که وبسایتی که تحت کلمه قالب وردپرس لینک شده است حتما در آن زمینه باید برای آن کلمه کلیدی رتبه بندی بهتری داشته باشد.

همچنین به این سادگی، وقتی وبسایتی برای کلمه کلیدی یا انکر تکست لینک دهی می شود یک سیگنال به گوگل ارسال می شود که باید این وبسایت برای این کلمه کلیدی رتبه بهتری دریافت کند. یا حداقل این مورد در رتبه بندی این وبسایت محاسبه شود.

اما یقین داشته باشید که هیچ چیزی در سئو هیچ وقت تا این حد ساده نیست، حداقل اینکه دیگر اینطور ساده نیست.

 

دلگرمی گوگل نسبت به انکر تکست مدت ها قبل بود

انکر تکست ها به خودی خود سنگینی خاصی در الگورتیم اورجینال گوگل داشت.

در مقاله ای که در سال 2008 توسط سرگئی برین و لری پیج منتشر شد، آنها گفتند که:

متن لینک ها از امروز در گوگل عملکرد به خصوصی داشته و به همین شیوه در آینده ادامه خواهند یافت. بیشتر موتورهای جستجو اینطور رفتار میکنند که لینکی که در برگه وجود دارد با خود برگه مرتبط است. اما در این مورد ما اینطور پیش رفتیم که متن لینک یافته با برگه ای که لینک داده شده در ارتباط است. این کار چند مزیت دارد که اولین آنها اینست که انکر تکست ها بی خود نبوده و قطعا در مورد برگه ای که لینک داده شده اند توضیحات مهمی دارند و حتما محتوای برگه لینک شده با این متن در ارتباط است.

 

و اینطور بود که آنها در این مورد شفافیت موضوع را بیشتر کردند. استفاده از انکر تکست ها به گوگل اجازه میدهند تا موضوع ساختارهای رسانه ای را نیز تغیین کرده و وضعیت سیگنال های درون محتوا را مشخص کنند.

دوم، انکر تکست ها شاید برای مستنداتی وجود داشته باشند که تقریبا توسط گوگل به عنوان متن پایه ایندکس نمیشوند، مانند تصاویر، برنامه ها و دیتتابیس ها. این کار میتواند شرایط ایندکس نشدن برخی برگه های وب را ممکن کند.

 

این منطق و شیوه کار در گوگل وجود دارد و چه نتایج سابق تحت تاثیر این ها بودند. به هر حال… راه این زمینه برای دستکاری زیادی باز بود…

در واقع با استفاده ی فراوان از انکر تکست مشخص و کلمه کلیدی مهم، وبسایت میتوانست در گوگل رتبه خیلی خوبی را کسب کند.

[box type=”note” align=”” class=”” width=””]تعداد بیشتر انکر تکست های شما برای کلمه کلیدی نسبت به رقیب = شما برنده این جنگ رتبه بندی شده اید[/box]

البته این مورد گاهی به موضوعی دیگر تبدیل شده و میتواند نقش بمب های گوگل را ایفا کند. جایی که سئو و تکنیک های آن میتواند کاری کند که بمب های گوگل برای برخی کلمات کلیدی و انکر تکست نتایج دیگری نمایش دهد.

 

بمب گوگل

مثلا برای “ورشکستی سنگین” یا دیگر معنی های عبارت “Miserable Failure” گوگل طی سه سال جرج دبلیو بوش رئیس جمهور وقت آمریکا را در اولین رتبه نتایج برای این کلمه کلیدی نمایش میداد.

 

گوگل دوباره به مقابله با دستکاری های انکر تکست ها پرداخت

از زمانی که سئو و بهینه سازی های وبسایت ها بجز راهکارهای اسپم و هرز چیزی ندارد، گوگل سعی کرده تا همیشه از تاثیرات اسپم ها و سنگینی انکر تکست ها در الگوریتم خود کم کند. و این ها همه زمانی اتفاق افتاد که امپراطوری الگوریتم های گوگل دوباره به عرصه جنگ برگشت.

بروز رسانی الگوریتم پنگوئن گوگل

 

در آوریل سال 2012 بود که پروژه بزرگ بروز رسانی الگوریتم پنگوئن گوگل برای مقابله با وب اسپم ها و لینک سازی های بی کیفیت را استارت زده شد. یکی از هدف های اصلی این بروز رسانی پنگوئن، انکر تکست های وبسایت ها بود. وبسایت هایی که به هرزه کاری و شلوغ کردن محتوا با انکر تکست ها پرداخته بودند. آنهایی که سعی کرده بودند با دستکاری زیاد و استفاده فراوان از انکر تکست ها چگالی سئوی وبسایت خود را بالا برده تا رتبه بهتری کسب کنند.

اگر چه شاید 3% از کل نتایج جستجو حذف شدند اما پروژه ترسناک گوگل کار خود را  ترک کرده بود. یکی از دوستان ما که پروژه های لینک سازی کلاه سفید انجام میداد. از یکی از مشتریان خود ایمیلی دریافت میکند که متن آن به این صورت است:

ما در حال تهیه یک پروفایل برای انکر تکست های وبسایت خود هستیم، اما امروز ما از شما میخواهیم برای ما لینک های کلاه سفید با کیفیت تهیه کنید. لینک هایی که فقط انکر تکست برند ما بوده نباید خارج از آن باشد. گوگل وبسایت هایی را که انکر تکست های مختلفی دارند و تعداد آن زیاد است جریمه میکند. ما نمیخواهیم پنالتی شویم.

 

خب آیا این مشتری درست میگفت؟ آیا واقعا ما باید از به کار بردن انکر تکست های مختلف و کلمات کلیدی با تراکم کمتر و وسعت بیشتر خودداری کنیم؟ واقعا این شرایط تاثیر مستقیم روی رتبه بندی وبسایت دارد؟ آیا انکر تکست ها این چنین تاثیر سنگینی روی وضعیت سایت دارند؟ خب برای دریافت پاسخ این سوال، ما دست به دو مطالعه دقیق زدیم:

 

مطالعه اول: ما در مطالعه رقابت کلمات کلیدی و انکر تکست از 51 کلمه کلیدی استفاده کردیم

ما به طور دستی به تجزیه و تحلیل 51 کلمه کلیدی سنگین و فضای مملو از رقابت پرداختیم. کلماتی که مختلف که هر کدام دارای رقابت شدید بودند. چیزی که ما دریافتم اینجاست…

 

تاثیری که انکر تکست های دقیق “اصل کلمه کلیدی” دارند

اولین نگاه به درصد کلمات کلیدی اصل، از دامنه های ارجاع شده مجزا، در مقابل تعداد کل دامنه هایی که به آدرس ارجاع داده محاسبه شده است:

موقعیت میانگین حد واسط
1 7.64% 1.96%
2 8.67% 0.85%
3 6.77% 0.00%
4 5.75% 0.10%
5 4.24% 0.00%

 

درصد کلمات کلیدی منطبق

 

حال برای میزان دقیق تعداد انکرِ لینک ها:

موقعیت انطباق کامل (میانگین) انطباق کامل (حط واسط)
1 24 2
2 37 1
3 8 0
4 10 1
5 12 0

 

میزان انکور تکست کلمات کلیدی منطبق

 

نتیجه

داده های مذکور حاکی از این هستند که انکر های دقیق هنوز هم تاثیراتی روی جایگاه های رقابتی دارند. میانگین بالاست اما نباید مطمئن بود که این میزان هیچ صدمه ای به وبسایت نمیزند. پیشنهاد ما همانند رویه مناسب و البته پایین تر از میزان بالاست. کافیست میزان استفاده از انکر ها را به 1 تا 2% و یا تعداد 2 تا 3 عدد کاهش دهید. علاوه بر اینکه تاثیر خود را خواهد داشت اما بدون ریسک است.

[box type=”note” align=”” class=”” width=””]این مطالعه روی 255 دامنه بررسی شده و مشاهده شد که انکر ها هنوز هم روی رتبه بندی تاثیر خود را دارند.[/box]

 

بررسی وضعیت تاثیر انکر ” کلمه کلیدی / بخشی از عبارت”

در اینجا میانگین انکر مذکور را مورد بررسی قرار داده ایم و موقعیت آن را بدست آورده ایم.

اینجاست که کلمه کلیدی با عبارت خود در انکر تکست ظاهر شده است (شامل اصل کلمه کلیدی) و دوباره به عنوان یک درصد از تعداد کل دامنه های ارجاع داده شده به URL محاسبه شده است.

 

موقعیت

میانگین

حد واسط
1 35.16% 33.33%
2 35.25% 20.83%
3 30.26% 16.85%
4 35.15% 33.33%
5 27.29% 12.64%

 

درصد انکور تکست کلمات کلیدی بخشی از عبارت

و مقادیر…

 

موقعیت کلمه کلیدی منطبق (میانگین) کلمه کلیدی منطبق (حد واسط)
1 92 22
2 92 11
3 40 9
4 43 14
5 50 7

 

میران انکور تکست کلمات کلیدی بخشی از عبارت

 

نتیجه

داده های بالا نشان میدهند که انکر تکستی که حاوی اصل کلمه کلیدی است می رود تا در گوگل  رتبه بندی بهتری کسب کند. به عبارتی، این مورد هم روی رتبه بندی تاثیر خود را خواهد داشت. میانگین و حد وسط از اصل کلمه کلیدی در نتایج اول، به هم نزدیک تر هستند و در حالی که در محدوده 30% درصد میتوان از آن به عنوان میزان استفاده امن آن یاد کرد. حتی تمایل دارد به عنوان شکافی ارتباطی بین لینک های فالو و نوفالو با رتبه بندی نیز ظاهر شود.

 

تعداد دامنه هایی که حداقل یک انکر لینک کلمه کلیدی (یا اصل کلمه کلیدی) را دارند

داده هایی که در جدول زیر مشاهده میکنید، عدد رتبه دامنه هایی که حداقل شامل یک انکر تکست هستند را نمایش میدهد.

موقعیت – اصل کلمه – بخشی از عبارت

 

موقعیت کلمه کلیدی منطبق کلمه کلیدی بخشی از عبارت
1 32 43
21 28 42
3 21 38
4 28 41
5 22 38

 

تعداد دامنه هایی با حداقل یک انکور تکست

 

اگر ما به وضعیت SERP = Search Engine Results Position یا موقعیت نتایج موتور جستجو نگاهی داشته باشیم، مشاهده میکنیم که وبسایتی که برای انکر تکست های کمتری اقدام به استفاده از آنها کرده است دارای رتبه بهتری برای آن کلمه کلیدی است.

 

موقعیت SERP درصد % انکور با یا بدون کلمه کلیدی

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]بله همبستگی با یک کلمه کلیدی سنگین باعث می شود بتوان برای آن کلمه کلیدی رتبه بهتری را کسب کرد.[/box]

 

مطالعه دوم: تاثیر انکر تکست ها در وسعت 16 هزار کلمه کلیدی

بعد از مطالعه اول ما، مطالعه دوم ما روی این بود که آیا با افزایش کلمات و انکر تکست ها میتوان همان رتبه بندی را کسب کرد. این بود که روی 20 نتیجه اول برای 16 هزار کلمه کلیدی مطالعه کردیم، در حالت کلی ما تقریبا 320 هزار برگه را بررسی و تجزیه و تحلیل کردیم.

برای هر برگه (آدرس + کلمه کلیدی) ما الگوهای زیر را در دستور خود قرار دادیم.

[tie_list type=”checklist”]

 • رتبه ی URL هدف در Ahrefs
 • تعداد کل دامنه های ارجاعی به دامنه هدف
 • تعداد کل کلمات عبارت مطابق با دامنه های ارجاعی
 • تعداد کل کلمات دقیق مطابق با دامنه های ارجاعی
 • تعداد لینک های فالو کلمات عبارت مطابق با دامنه های ارجاعی
 • تعداد لینک های نوفالو کلمات عبارت مطابق با دامنه های ارجاعی
 • تعداد لینک های فالو کلمات دقیق مطابق با دامنه های ارجاعی
 • تعداد لینک های نوفالو کلمات دقیق مطابق با دامنه های ارجاعی
 • میانگین کلی تعداد کلمات عبارت مطابق با دامنه های ارجاعی
 • میانگین کلی تعداد کلمات دقیق مطابق با دامنه های ارجاعی

[/tie_list]

 

آزمایش و تجربه #1

اول از همه، هدف ما درک این موضوع است که، آیا رابطه یا هر نوع همبستگی دیگری بین درصد انکر تکست های دقیق/عبارت پروفایل برگه ها و میزان توانایی آن برای دستیابی به رتبه وجود دارد؟

چیزی که ما بدست آوردیم:

 

تطابق کامل یا بخشی از عبارت کلمات کلیدی انکور تکست ها

 

نتیجه

مشخص شده که برگه هایی که در پروفایل خود درصد بالاتری از انکر تکست کلمات کلیدی اصل یا دقیق در پروفایل لینک بیلدینگ خود دارند، توانایی بیشتری در کسب رتبه دارند. همینطور، شاید یک سوپرایز باشد، همبستگی بین انکر تکست های کلمات کلیدی بخشی از عبارت، زیاد برجسته نبود.

اما خب درصدی از لینک های کل پروفایل لینک برگه بودند.

بیاید با هم نگاهی نزدیک تر بندازیم به ردیفی از تعداد دامنه های ارجاعی که هم انکر تکست کلمه کلیدی اصل و هم کلمه کلیدی بخشی از عبارت را با هم داشته اند:

 

تعداد کل دامنه های ارجاعی با انکور تکست کاملا مطابق یا بخشی از عبارت

 

مسیر کلی تقریبا یک دست است، انکر تکست های دامنه های مختلف، با رتبه ای که در گوگل داشتند همبستگی دارند.

 

آزمایش و تجربه #2

چیزی که از تجربه #1 آموختیم این بود که برگه هایی که لینک های بیشتری از دامنه های مختلف دارند، توانسته بودند به راحتی از برگه هایی که بک لینک های کمتری دارند در رتبه بندی گوگل سبقت بگیرند.

این دقیقا چیزی بود که ما انتظار داشتیم آن را مشاهده کنیم…

خب در تجربه #2 ما تصمیم گرفتیم که سراغ سطح تاثیر یک پروفایل بک لینک قدرتمند رفته و فقط به مقایسه داده های آن با تعداد کم و کیفیت  لینک های آمده مقایسه کنیم. ما تعداد کلمات کلیدی خود را به آنهایی که در پنج رتبه اول گوگل قرار داشتند محدود کردیم، که تقریبا انحرافی 30% از ارزش کلی داشتنند. این باعث شد تا کل تعداد کلمات کلیدی ما از 16000 به 2 هزار مورد کاهش پیدا کند.

اینجا میتوانید نحوه تغییر اعداد را مشاهده کنید:

 

انکور تکست کاملا مطابق یا بخشی از عبارت

 

نتیجه

در مواردی که قدرتمندی پروفایل بک لینک برگه ها تقریبا مساوی بود، درصد انکر تکست های کلمات کلیدی بخشی از عبارت، به طور کلی اهمیت بیشتری داشتند. در حالی که % انکر تکست های با دقت کامل یا همان اصل کلمه کلیدی، تقریبا بین 5 نتیجه اول گوگل بودند.

 

آیا هنوز هم انکر تکست ها روی رتبه بندی تاثیر دارند؟

دو مورد مطالعه ای که در این مقاله آورده شدند کاملا برای ما روشن ساختند که انکر تکست ها قطعا تاثیری ادامه دار روی رتبه بندی دارند.

به هر حال…

 

موارد مهم

اول اینکه، مواردی که گفته شد دقیقا یا به تنهایی نمیتوانند باعث شوند شما به رتبه بهتری دست پیدا کنید.

گوگل 200 فاکتور رتبه بندی دارد، و داده های بالا حاکی از این هستند که انکر تکست ها یکی از فاکتورهای رتبه بندی گوگل است. قطعا فاکتورهای دیگری هستند که در این زمینه باز هم مرتبط بوده و تاثیری بر این فاکتور خواهند داشت. با این حال، شاید وقت این رسیده در مورد انکر تکست هایی که دارید به یک بازبینی مفصل بپردازید و سعی کنید بهترین ها را برای خود انتخاب کنید. ضمن این که از این مقاله و محتوایی که دارد به طور کامل برای تهیه یک برنامه و استراتژی استفاده کنید.

دوم اینکه، ما توانایی این را نداریم که کلماتی را که در این مقاله استفاده کردیم را رد کرده یا تایید کنیم. این شرایط همیشه در حال تغییر است. شاید برخی از این کلماتی که گفته شده اند به خودی خود تاثیر شگرفی رو پروفایل بک لینک برگه ها داشته باشند.گ پس همیشه، همه چیز را با کمی قهوه کنار دست خود داشته باشید، بشینید و آزمایش های خود را هدایت کنید.

البته اینو دوباره بگیم که…

انکر تکست ها همچنان روی رتبه بندی تاثیر دارند.

شاید در مقاله های دیگری هم گفته باشیم یا بخواهیم دوباره تکرار کنیم که هنوز هم انکر تکست ها و کلمات کلیدی آنها میتوانند به میزان سنگینی و سبکی خود روی رتبه بندی برگه تاثیر داشته باشند. شما هم میتوانید دیدگاهی که دارید را در این زمینه ارسال کنید، شنیدار گفتار شما خواهیم بود…

 

پس اگر شما در حال لینک سازی هستید یا پروژه سئو دارید و کسی برای شما در بخش لینک بیلدینگ کار میکند، شاید نیازی نیست که همیشه وسواس این را به خرج بدهید که انکر تکست ها چه طور باشند. تنها چند کلمه کلیدی مهم میتواند در انکر تکست ها به رتبه گرفتن شما کمک کند و امنیت هم داشته باشد.

اما همین طور در امان خدا به این کار نپردازید، این کار شما را اسپم کار جلوه خواهد داد، همانطور که از نمودارهای بالا مشاهده کردید، بهتر است میزان استفاده از انکر تکست را برای کلمه کلیدی اصل یا کلمه کلیدی دقیق روی 2% و برای کلمه کلیدی بخشی از عبارت، میزان استفاده را روی 30% تنظیم کنید.

 

در نهایت همه چیز به شما بستگی دارد.

ما یک فهرست بهینه سازی سایت داریم که برای تمام مشتریان استفاده می کنیم و واقعا هم عالی کار می کند. شما هم دنبال بهینه سازی سایت خود هستید؟

سایت Proven.com اخیرا از این چک لیست برای بهینه سازی سایت خود و بهبود ترافیک و بازدید استفاده کرده که ترافیکش را در مدت 6 هفته، 48.7% بهبود بخشیده است. مقاله امروز ما تصمیم دارد گام به گام به شما نشان دهد که سایت proven.com چطور این کار را کرده است؟

اما ابتدا، یک آشنایی مختصر

چند هفته قبل ازطرف سایت proven.com یک محقق به نام Sean Faconer به من پیغام داد، من تنها یک خبرنامه برای لیست ایمیل های Backlinko فرستادم،  این خبرنامه سه مقاله محبوب بازاریابی محتوای من در سال 2016 را فرستاده بود.
با این چک لیست سئوی ترافیک ارگانیک خود را 48.7% بهبود ببخشید!
Sean به ایمیلم پاسخ داد و گفت که از تکنیک های من استفاده کرده و جواب خوبی گرفته:
با این چک لیست سئوی ترافیک ارگانیک خود را 48.7% بهبود ببخشید!
من واقعا تحت تاثیر بازاریابی محتوای Sean قرار گرفته بودم. همین طور متوجه چیزهایی در سایت ابزارهای سئو شدم که Sean را از صفحه اول گوگل دور نگه داشته بود،  فکری به ذهنم رسید:

ایمیل برایان دین به سین
Sean پاسخ داد:

موافقیت یسن برای همکاری با دین
همراه ما باشید تا بفهمید چه اتفاقی رخ داد.

بیایید نتایج فهرست سئو که Sean استفاده کرد را ببینیم. وقتی Sean از چک لیست من استفاده کرد، ترافیک ارگانیک موتور جستجویش سر به آسمان گذاشت. ترافیک ارگانیک سایت proven.com فقط در مدت سه هفته به 48.7% رسید.
ترافیک ارگانیک سایت proven.com به 48.7% فقط در مدت سه هفته رسید
اما این فقط شروع کار بود. بعد از 6 هفته ترافیک ارگانیک سایت proven.com به 88.3% رسید.
بعد از 6 هفته ترافیک ارگانیک سایت proven.com به 88.3% رسید.
الان می توانید ببینید که یک چک لیست سئو یا فهرست بهینه سازی سایت چقدر می تواند موثر باشد، وقت آن است که من پروسه 7 مرحله ای چک لیست خودم را شرح دهم:

مرحله #1: صفحه های با وزن مرده را حذف کنید.

گوگل اخیرا اعلام کرده است که سایت های بزرگ با هزاران صفحه می توانند برای سئو نامناسب باشند. پاسخ گوگل (Gray Illyes) این بود:

گوگل اخیرا اعلام کرده است که سایت های بزرگ با هزاران صفحه می توانند برای سئو نامناسب باشند. پاسخ گوگل (Gray Illyes)
در گام اول چک لیست، من باید مطمئن می شدم که تمام صفحات سایت من عالی هستند یا نه. در حقیقت، backlinko هرماه حدود 150000 بازدید کننده یکتا تولید می کند. آن هم تنها با وجود 33 پست:

SEOchecklist_MIMOS_8
چطور امکان دارد؟ به خاطر اینکه من بر کیفیت 100% تمرکز کردم. علیرغم این حقیقت که روش کیفیت بر کمیت آشکارا کار می کند. من سایت های بسیار زیادی را برای دست و پنجه نرم کردن با صفحات با وزن مرده را بازدید کردم.

صفحات با وزن مرده مانند:

[tie_list type=”checklist”]

 • صفحه تگ ها و دسته بندی وردپرس
 • پست های تاریخ گذشته بلاگ
 • پست های کم کیفیت بلاگ
 • صفحات محصول تجارت الکترونیک با فروش صفر
 • صفحات بایگانی
 • محتواهای نازک و محتوای تکیه کلام ها
 • صفحه های با سرویس قدیمی

[/tie_list]

و همان طور که دیدید،  گوگل گفت که صفحات با وزن مرده می توانند به تلاش های سئو شما صدمه بزنند. بسیار خب، حالا به Sean برمی گردیم: در مورد مثال proven.com محتوای بلاگ آنها خشک بود اما آنها تعداد زیادی صفحات با وزن مرده داشتند.  در حقیقت سایت آنها حدود 48000 صفحه ایندکس شده در گوگل داشت.

برگه های ایندکس شده سایت proven.com توسط گوگل
چون Proven.com یک دیوار مشاغل آنلاین است، تعداد زیادی لیست های شغلی معلق قدیمی در همه جا داشتند.

 لیست های شغلی معلق قدیمی
لازم به ذکر نیست که صفحات پروفایل شرکت هایی هم بودند که برای ماه ها شغلی را پیشنهاد نداده بودند. همین طور،  این صفحات هم ایندکس می شدند:

ایندکس شدن پروفایل شرکت های استخدام کننده
که آنها هم هزاران صفحه با وزن مرده می سازند. من این صفحات را به Sean معرفی کردم و او سریع این صفحات را حذف یا مسیردهی مجدد کرد.

آدرس دهی برگه های حذف شده

آدرس دهی برگه های تکراری

در مجموعه Sean باید 10.000 صفحه را حذف و یا آدرس دهی مجدد می کرد. بعد از انجام آن، الان سایت Sean پاک شده و وقت آن است که سایت به خاطر صفحاتی که حذف شده بودند تعمیر شود.

مرحله #2: اصلاح مشکلات سایت و خطاها

در این مرحله من آستین هایم را بالا زدم و با دست و پنجه نرم  کردن با تکنیک های مسایل سئو سایت Proven.com  تمرکز به طور خاص روی موارد زیر:

[tie_list type=”checklist”]

 • از دست دادن تگ های عنوان یا دوبرابر شدن آنها
 • دوبرابر کردن تگ های توصیفی
 • لینک های بریده شده
 • تصاویر که Alt text نداشتند
 • صفحاتی که توسط Robot.txt بلاک شده اند.
 • بیشتر از 300 آدرس دهی مجدد که می بایست همه از نوع انتقال301 باشد.

[/tie_list]

دراین فهرست سئو شما باید دنبال هر مسئله تکنیکی که کاربرد سئو را خدشه دار میکند باشید. من از ممیزهای سایت RavenTool`s برای پرده برداشتن از مسایل سایت proven.com استفاده کردم. چون در مرحله قبل حدود 10000 صفحه حذف شده بود، الان صفحات زیادی برای پاک سازی نداریم. در حقیقت یک دلیل برای اینکه شما صفحات وزن مرده را در مرحله اول پاک کنید این است که انجام پردازش ها خیلی راحت تر و ساده تر خواهند شد. تنها مشکلی که من پیدا کردم این بود:

لینک های بریده همه جا بودند…درست کردن لینک های شکسته
برخی تصاویر هم اصلا متن جایگزین نداشتند…
استفاده از متن جایگزین برای تصاویر
و عنوان هایی که تکراری بوند باید درست می شدند

اصلاح عنوان هایی که در سایت تکراری هستند
و Sean تمام این خطاهای سایت را ظرف 24 ساعت حل کرد،
با این چک لیست سئوی ترافیک ارگانیک خود را 48.7% بهبود ببخشید!
خطاها اصلاح شدند.

مرحله #3: بهینه سازی صفحات با اولویت بالا با سئوی درون صفحه

بسیاری از مردم که سایت های بزرگ را اداره می کنند فکر می کنند که چطور می توانیم هزاران صفحه را بهینه سازی کنیم؟ ماه ها زمان می برد، به همین دلیل آنها اصلا طرف بهینه سازی سایت شان نمی روند. خوشبختانه نیاز نیست که هر تک صفحه را درون سایت تان بررسی کنید،  فقط 10 صفحه مهم اول را انتخاب کنید و تمام همتتان را روی این 10 صفحه بگذارید. در این مثال من از Sean خواستم که 5 تا 10 صفحه مهم برترش را برای من ارسال کند و Sean آنها را ارسال کرد:

بهینه سازی صفحات با اولویت بالا با سئوی درون صفحه
تعدادی از صفحات مهم Sean پست های وبلاگ بودند، مثل این:

با این چک لیست سئوی ترافیک ارگانیک خود را 48.7% بهبود ببخشید!
بقیه صفحات خدمات دهی بودند مثل این صفحه خانگی:

با این چک لیست سئوی ترافیک ارگانیک خود را 48.7% بهبود ببخشید!
روشن است که توصیه های من برای هر صفحه که روی آن کار می کردم متفاوت بود. اما در کل،  من تکنیک هایی از (راهنمایی های بزرگ من برای سئو داخل صفحه) استفاده کردم.

با این چک لیست سئوی ترافیک ارگانیک خود را 48.7% بهبود ببخشید!
محتواهای Sean اکنون به خوبی بهینه سازی شده اند و من فقط نیاز دارم که تعداد کمی ترفند اضافه کنم. برای مثال،  بیایید نگاهی به اینکه من چه تغییراتی روی پست های Sean انجام دادم.

بهینه سازی شکل ظاهری مقاله
اول از همه از Sean خواستم که شاخص کلیدی (Questions to ask references) را به بدنه مقاله اش اضافه کند.
استفاده از عنوان در محتوا
همچنین از او خواستم که کم کم کلمه های کلیدی مشابه (LSI (business references را در محتوایش وارد کند.

استفاده از کلمات قرابت معنایی در محتوا LSI
الان محتوای Sean از لحاظ کلمه کلیدی هم بهینه سازی شده است،  وقت آن رسیده که به سمت شاخص رتبه بندی جدید که الان مهمترین چیز است برویم.

مرحله #4: بهینه سازی برای CTR

ابتدا نرخ کلیک مقاله در گوگل را بررسی می کنیم: بیایید از CTR شروع کنیم، به نظر من هیچ شکی نیست که گوگل از CTR برای رتبه بندی های تک استفاده می کند. یعنی هر نتیجه ای که در گوگل نشان داده شده اگر کلیک بیشتری دریافت کند باز هم توانسته رتبه ای بهتر کسب کند و نزد گوگل محبوبتر می شود (این کار به مرور زمان اتفاق می افتد) – در این جا یک نقل قول از یک مقاله تحقیقاتی که توسط گوگل منتشر شده است آورده شده است:

بهینه سازی نرخ کلیک مطالب
چطور می توانیم شانس دریافت کلیک بیشتر سایت Sean را بهبود بدهم؟

مثالم را با پست زیر شروع می کنم:
بهترین ممقاله را برای نوسازی محتوا انتخاب کنید
شکل این صفحه در گوگل اینطور بود:
اصلاح توضیحات متای پست

بد نبود اما می توانست بهتر هم باشد،

اکنون من قصد دارم که توضیح بدهم که چطور کلیک بیشتری برای این مطلب دریافت کردم:

اول نگاهی به کلمات تبلیغات برای پیدا کردن کلمات کلیدی مثل “job board” انداختم و متوجه شدم که اغلب اعداد خاصی از “job board “در تبلیغات آنها لیست شده است:
کلمه کلیدی بهتری استفاده کنید
و همچنین متوجه شدم هیچ کدام از آنها از واژه “niche talent” استفاده نکرده اند.  بنابراین از Sean خواستم که عنوان مطلبرا به ” 100+ job boards for job seekers and recruiters” تغییر بدهد و توضیحات تگ اش را هم به “find the best job boards on ..” تغییر دهد. در اینجا می توانید نتیجه ای که گوگل نشان داد را ببینید:
با این چک لیست سئوی ترافیک ارگانیک خود را 48.7% بهبود ببخشید!
و الان CTR صفحه برای آن شاخص کلمه کلیدی 4.88% است، 64.1% بیشتر از قبل…
نرخ کلیک بهتر برای پستی که توضیحات و عنوان آن اصلاح شده
خیلی خوبه نه؟ الان وقت آن است که من به Sean کمک کنم که نتایج گوگل را به جذب کننده کلیک تبدیل کند.

مرحله #5: کاهش میزان اضافه گویی ها و بهبود dwell time ( سیگنال های تجربی کاربر )

گوگل توجه زیادی به سیگنال های تجربی کاربر دارد،  به عبارت دیگر گوگل نمی خواهد مردم از سایت شما مثل برق بگذرند. اگر بازدید کننده ها وقت بیشتری بگذرانند و کلیک های زیادی انجام دهند، گوگل رتبه شما را بهبود خواهد بخشید. سوال این است که شما چطور می توانید سایت تان را برای سیگنال های تجربی کاربر بهینه سازی کنید؟

می دانید بالای صفحه شما میلیون ها دلار ارزش دارد به همین دلیل است که شما باید از فضاهای خالی غیرضروری در محتوایتان اجتناب کنید. بنابراین از Sean خواستم این فضا را 50% کاهش بدهد و همچنین سایت proven.com پیوندهای ریزه میزه ناوبری هم داشت:

بهینه سازی رابط کاربری سایت
پیوندهای ریزه میزه برای سایت های تجاری مناسب هستند اما برای یک وبلاگ ضروری نیستند. پس از Sean خواستم آنها را حذف کند. همچنین پست های وبلاگ proven.com عکس های خیلی بزرگی در اول هر پست داشتند که ظاهر بدی داشت

با این چک لیست سئوی ترافیک ارگانیک خود را 48.7% بهبود ببخشید!
شاید از نظر بازدید کننده ها این خیلی خوب و هنری باشه اما عکس به این بزرگی محتوای خوب Sean را به زیر خط برده بود، پس از Sean خواستم از عکس های کوچک تر در کنار محتوا استفاده کند که خواننده ها را مدت بیشتری در سایت نگه دارد. این یک مثال از Backlinko است.
با این چک لیست سئوی ترافیک ارگانیک خود را 48.7% بهبود ببخشید!
Sean قالب پست اش را به شکل زیر تغییر داد:

با این چک لیست سئوی ترافیک ارگانیک خود را 48.7% بهبود ببخشید!
سپس من پست مقدمه های بلاگ Sean را چسبناک کردم. مقدمه های پست بلاگ نباید طولانی باشد. در واقع اگر شما خواننده را در مقدمه از دست بدهید، آنها را برای همیشه از دست داده اید، اما اگر شما یک نفر را با یک مقدمه شرطی نگه دارید، آنها خیلی بیشتر مایل می شوند که به گوشه و کنار سایت تان سرک بکشند. برای مثال من مقدمه Sean را از این:
مقدمه بهتری برای مقاله بنویسید به این تغییر دادم:

با این چک لیست سئوی ترافیک ارگانیک خود را 48.7% بهبود ببخشید!
من دقیقا چه چیزهایی را عوض کردم؟ من اول جمله هایی از مقدمه که واضح و کلی بودند را حذف کردم

با این چک لیست سئوی ترافیک ارگانیک خود را 48.7% بهبود ببخشید!

و محتوا را قالب دهی کردم و تنها در هر پاراگراف 1 تا 2 جمله قرار دادم، این کار خوانایی محتوا را بهبود می بخشد.

با این چک لیست سئوی ترافیک ارگانیک خود را 48.7% بهبود ببخشید!

این طراحی و بهبود مقدمه میانگین زمان درون صفحه ای سایتproven.com را 12.2% بهبود بخشید: این ماندگاری بیشتر یعنی نرخ پرش کمتر

 

بهینه سازی مقاله نرخ پرش کمتری دارد

مرحله #6: سرعت سایت را بهبود ببخشید.

مطالعات اخیر ما از یک میلیون نتایج جستجوی گوگل نشان می دهد که ضریب همبستگی قدرتمندی بین سرعت سایت و رتبه بندی وجود دارد.

ضریب سرعت سایت و رتبه سایت در گوگل
بدون در نظر گرفتن این حقیقت که گوگل گفته است که آنها از سرعت سایت به عنوان یک سیگنال رتبه بندی استفاده می کنند سرعت سایت برای سئو مهم است.  در این چک لیست من ابتدا سایت را تحت Google page speed تست کردم:

با این چک لیست سئوی ترافیک ارگانیک خود را 48.7% بهبود ببخشید!
سپس سرعت بارگذاری سایت را با GTMetrix.com تست کردم، من از هر دو این ابزار ها استفاده کردم چون ابزار گوگل تنها به صفحات HTML نگاه می کند و GTMetrix در عمل صفحه سایت را بارگزاری می کند و سرعت آن را می سنجد. روی هم رفته،  سایت Sean خیلی خوب و سریع بارگذاری می شد. تنها مشکل این بود که عکس ها به خوبی بهینه سازی نشده بود.

با این چک لیست سئوی ترافیک ارگانیک خود را 48.7% بهبود ببخشید!
یکبار که او عکس ها را بهینه سازی کرد ( با سایزبندی مجدد آنها و ابعاد مشخص دادن در HTML)، سرعت سایت به مقدار قابل ملاحظه ای بهبود پیدا کرد.

با این چک لیست سئوی ترافیک ارگانیک خود را 48.7% بهبود ببخشید!

مرحله #7: ساخت و انتشار یک پست آسمان خراش

در آخر فهرست بهینه سازی سایت، همه چیز را باید با تکنیک آسمان خراش بسته بندی کنیم. بله محتوای آسمان خراش شما با ترافیک و پیوندسازی کمک می شود و آسمان خراش شما عنکبوت های گوگل را تشویق می کند که سایت شما را بازدید کنند. اکنون Sean متوجه شد که اغلب رتبه بندی محتوا برای کلمات کلیدی مثل “job description” و “job description template ” بین متوسط تا بهترین بودند. برای هیمن باید مطلبی آسمان خراش برای این کلمات می نوشت.

با این چک لیست سئوی ترافیک ارگانیک خود را 48.7% بهبود ببخشید!
و سازندگان این توصیف های شغلی از عکس های محبوب کلیشه ای مثل این استفاده کرده بودند:
با این چک لیست سئوی ترافیک ارگانیک خود را 48.7% بهبود ببخشید!
و اینجا بود که Sean فهمید می تواند کارهای بهتری کند، مثلا او تمام توصیفات شغلی را در یک صفحه وارد کرد:

با این چک لیست سئوی ترافیک ارگانیک خود را 48.7% بهبود ببخشید!
و یک سیستم فیلتر توصیفات شغلی ساخت:
با این چک لیست سئوی ترافیک ارگانیک خود را 48.7% بهبود ببخشید!
Sean تعدادی کامنت هم بابت این سیستم فیلترینگ دریافت کرد که نشان از مفید بودن آن داشت:
با این چک لیست سئوی ترافیک ارگانیک خود را 48.7% بهبود ببخشید!
Sean اطلاعات مفیدی در توصیفات شغلی مثل حقوق و … اضافه کرد. Sean از عکس هایی مناسب با هر شغل استفاده کرد و سعی کرد از عکس های کلیشه ای استفاده نکند.

با این چک لیست سئوی ترافیک ارگانیک خود را 48.7% بهبود ببخشید!

با این چک لیست سئوی ترافیک ارگانیک خود را 48.7% بهبود ببخشید!

پست های Sean چطور عمل کردند؟ چون محتوای Sean عالی شده بودند یک جهش عالی در ترافیک سایت ایجاد کردند:

با این چک لیست سئوی ترافیک ارگانیک خود را 48.7% بهبود ببخشید!
پست های Sean جایگاهی در صفحه اول گوگل برای کلمه کلیدی “job description” کسب کرد:
با این چک لیست سئوی ترافیک ارگانیک خود را 48.7% بهبود ببخشید!
وقتی Sean پست آسمان خراش را انتشار داد آخرین تکنیک را هم استفاده کرد و در این مرحله بود که ترافیک ارگانیک موتور جستجو به 80% افزایش یافت:

با تکنیک آسمان خراش ترافیک ارگانیک موتور جستجو به 80% افزایش یافت

حالا نوبت شماست، شما راجع به این چک لیست چی فکر می کنید؟ آیا فکر میکنید که یک چک لیست سئو مانند این میتواند همچنان که برای محتوای وبسایت های مختلفی پاسخ مفیدی داشته و در بهینه سازی سایت های ایرانی هم به کار گرفته شود. به نظر شما صرف زمان برای افزایش کیفیت محتوا و استفاده بهتر از سئو در کشور ما هم ارزش دارد؟ به این سوالات چه پاسخی میدهید. با شروع یک بحث میتوانید با دیگر کاربران در این مورد به گفتگو بپردازید.