2019-02-27

ابزار بینگ وبمستر Bing Webmaster Tools یکی از ابزارهای تخصصی سئو است که توسط بینگ طراحی شده و در اختیار وبمستران قرار گرفته تا وضعیت سایت خود در موتور جستجوی بینگ را بررسی و کنترل کنند. موتور جستجوی بینگ Bing دومین موتور جستجو پرطرفدار در سراسر دنیاست، و ابزار وبمستر آن دارای امکاناتی است که برخی از آن ها را حتی نمی توانید در گوگل وبمستر پیدا کنید.

از این رو تصمیم گرفتم در این مقاله شما را به طور کامل با اولین بخش منوی این ابزار و زیر مجموعه های آن آشنا کنم. اما پیش از اینکه با کاربرد آن آشنا شوید، باید بدانید چطور می توانید آن را به سایت تان اضافه کنید.

[promotion id=”27789″]

تنظیمات ابزار بینگ وبمستر

از آنجایی که بینگ وبمستر نسبت به گوگل وبمستر کمتر شناخته شده است، ابتدا می خواهم به شما بگویم چطور آن را به سایت تان اضافه کنید.

شما به یک حساب فعال مایکروسافت احتیاج دارید!

ابتدا باید یک حساب کاربری مایکروسافت بسازید، اگر هم جیمیل دارید مایکروسافت برخلاف برخی عقایدش این اجازه را میدهد از ایمیل گوگلی استفاده کنید تا وارد سیستم مایکی بشوید. شما می توانید از هر آدرس ایمیلی که دوست دارید استفاده کنید. برای داشتن یک حساب کاربری فعال مایکروسافت تنها کافیست اینجا کلیک کنید و مراحل را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارید.

نکته: حتما از آدرس ایمیلی استفاده کنید که بهش دسترسی داشته باشید، چون مایکروسافت، یه کد تایید به ایمیل تون میفرسته.
پس از اینکه یک حساب فعال ساختید می توانید وارد صفحه ورود بینگ شده و با استفاده از حساب مایکروسافت لاگین کنید تا بتوانید سایت‌تان را اضافه نماید.

اضافه کردن سایت

به محض اینکه از طریق حساب مایکروسافت تان وارد بینگ وبمستر میشوید، با کادر My Site روبرو میشوید.

بخش my site بینگ وبمستر تولز

برای اضافه کردن سایت تان به این ابزار باید URL سایت تان را در بخش Add a Site وارد کرده و روی ADD کلیک کنید. پس از وارد کردن آدرس سایت، صفحه زیر برای شما نمایش داده میشود:

اضافه کردن سایت در بینگ وبمستر تولز

اگر از قبل برای سایت تان، نقشه سایت داشته اید می توانید آن را در بخش Add a sitemap اضافه کنید. و بخش بعدی را فعلا روی گزینه (All Day Default) قرار دهید.
وقتی دوباره روی گزینه ADD کلیک کنید این صفحه برای شما ظاهر میشود:

بخش تایید در بینگ وبمستر

ممکن است این قسمت ها خیلی تخصصی و سخت به نظر برسند. اما اگر از افزونه سئو وردپرس Yoast SEO استفاده کنید، میتوانید این بخش را به سادگی تکمیل کنید. تنها کافیست بخش خاکستری تصویر بالا را در بخش Bing Webmaster Tools افزونه Yoast قرار دهید و Save changes را بزنید:

ابزارهای وبمستر افزونه Yoast SEO

پیکر بندی سایت Configure My Site

وقتی روی بخش پیکر بندی سایت من (به انگلیسی: Configure My Site) منوی بینگ وبمستر کلیک کنید، با یک داشبورد یا پیشخوان روبرو میشوید. این پیشخوان دارای امکانات مختلفی است که در ادامه هر یک از آن ها را توضیح داده ام.
Sitemaps

چطور به نقشه XML سایت دسترسی پیدا کنیم؟

اگر از افزونه وردپرس Yoast SEO استفاده میکنید، برای دسترسی به نقشه سایت تنها کافیست وارد بخش تنظیمات > عمومی > امکانات > نقشه های XML سایت بروید و با کلیک روی علامت سوال، لینک آن را کپی کرده و استفاده کنید.

حتما بخوانید :  جلوگیری از ایندکس سایت در گوگل

نقشه های XML سایت

از بخش نقشه های سایت (به انگلیسی: Sitemaps) منو می توانید برای اضافه کردن، پاک کردن و یا ارسال مجدد نقشه های سایت استفاده کنید. اضافه کردن سایت مپ خیلی ساده است. تنها کافیست آدرس URL آن را کپی کرده و در بخش سایت مپ قرار دهید و روی گزینه ارسال یا submit کلیک کنید.

همچنین اگر برای سایت تان چندین نقشه سایت دارید، نیازی به اضافه کردن تکی آن ها نیست. تنها با اضافه کردن سایت مپ مادر یا sitemap index می توانید تمامی آن ها را به بینگ وبمستر اضافه کنید.

منظور از نقشه سایت مادر، سایت مپ اصلی سایت است که تمامی نقشه های سایت در آن جمع آوری میشوند و قرار میگیرند. همچنین می توانید هر خطایی که در زمان بررسی سایت مپ توسط خزنده ها اتفاق افتاده را در این بخش مشاهده کنید.

ارسال آدرس ها Submit URLs

در بخش ارسال URL ها (به انگلیسی: Submit URLs) می توانید آدرس صفحاتی که فکر می کنید برای کسب رتبه و ایندکس شدن در موتور جستجوی بینگ مهم تر هستند را وارد کنید. توجه داشته باشید بودجه ایندکس در این ویژگی محدود است. یعنی برای وارد کردن مستقیم لینک ها در این بخش تنها می توانید روزانه 10 لینک و ماهانه 50 لینک وارد کنید. از این رو باید با برنامه ریزی دقیق از آن استفاده کنید.

این ویژگی در واقع مثل Fetch کردن دستی لینک ها در ابزار گوگل وبمستر است. و از این رو با این کار URL های شما سریع تر از خواندن آن ها از نقشه سایت مپ، ایندکس میشوند.

نادیده گرفتن پارامترهای آدرس Ignore URL Parameters

نادیده گرفتن پارامتر های URL (به انگلیسی: Ignore URL Parameters) بخش بعدی اولین گزینه منوی بینگ وب مستر است.
منظور از پارامتر های URL هر چیزی است که بعد از URL طبیعی (معمولا بعد از علامت سوال “؟”)، میبینید. اگر میخواهید این پارامتر ها در موتور جستجو بینگ نمایش داده نشوند می توانید از این بخش، این کار را انجام دهید. در واقع این بخش، پارامتر های اضافی آدرس صفحات را قبل از ایندکس شدن آن ها حذف میکند.

نکته: اگر میخواهید برخی از لینک های سایت تان ایندکس نشوند باید از بخش Block URLs اقدام کنید.

شاید بپرسید چه اصراری است این پارامتر ها پاک شوند؟ یا اگر پاک نشوند مشکل ایجاد میکنند؟

وجود این پارامتر ها هیچ مشکلی از نظر فنی برای لینک ها و ایندکس شدن شان به وجود نمی آورند اما، خواندن آن برای کاربر سخت میشود. به طور کلی یک URL خوب، URL ی است که کوتاه، ساده و توضیح دهنده موضوع صفحه باشد. خواندن و درک آدرس های URL سئو شده و کوتاه هم برای کاربران آسان تر است، هم درک موضوع صفحات را برای خزنده های گوگل آسان تر میکند.
به عنوان مثال پیشنهاد میکنم نگاهی به تصویر زیر بیندازید:

انواع آدرس URL -خوب، بد و زشت

قطعا URL های تصویر اول یک سر و گردن از تصویر دوم بالاتر هستند و برای سایت مفید تر خواهند بود. برای آشنایی با روش ساختن URL سئو شده پیشنهاد میکنم به مقاله‌ی من سر بزنید.

پارامترها گاهی ایندکس میشوند و این یعنی شما برای یک محتوا دو آدرس ایندکس شده دارید! که یکی از آنها به درد نخور است و از قدرت آدرس اصلی دزدی می کند.

حتما بخوانید :  آموزش رفع خطای "صفحه اصلی شما نمی تواند برای موتور های جستجو ایندکس شود" در افزونه وردپرس Yoast SEO و سرویس Ryte

کنترل خزش Crawl Control

بخش کنترل خزنده (به انگلیسی: Crawl Control) یکی از کاربردی ترین بخش های بینگ وبمستر تولز است. شما می توانید در این بخش به بینگ بگویید چه زمانی سایت شما بیشتر توسط خزنده ها بررسی شود و چه زمانی کمتر.

آموزش تنظیمات بینگ وبمستر تولز

در موتور جستجوی بینگ میزان مشخصی برای خزش درون سایت در نظر گرفته شده است. از این رو اگر سایت تان تازه تاسیس باشد یا در ساعاتی از روز خیلی شلوغ باشد و از سرور و منابع دیگر بیشتر استفاده می شود، می توانید از طریق این قسمت میزان حضور خزنده های بینگ Bing Crawlers و مقدار خزش درون سایت را کنترل بکنید تا مشکلی مثل قطعی سرور و خطای مربوط به هاست و… در سایت رخ ندهد (قطعی هاست، سرور، عدم دسترسی به منابع و از دسته مشکلات باعث میشوند خزنده ها نتوانند به درستی سایت را ایندکس کنند).

لینک های برجسته Deep Links

لینک های برجسته (به انگلیسی: Deep Links) همان سایت لینک های گوگل هستند. که مهم ترین لینک های شما بشمار می روند وقتی که برندتان در بینگ جستجو می شود. من تصویر لینک های مهمان در گوگل را برایتان نمایش میدهم
لینک های عمیق مایکروسافت در بینگ
در این بخش از بینگ وبمستر می توانید این لینک ها را مدیریت کرده و بسته به نوع فعالیت سایت تان لینک هایی که نمی خواهید در این قسمت نمایش داده شوند را حذف کنید. نکته مثبتی که اینجا درباره موتور جستجو بینگ وجود دارد، این است که به شما اجازه می دهد برای یک منطقه یا کشور URL به خصوصی برای کاربر نمایش داده شود.

اما نکته منفی که در این زمینه وجود دارد این است که هر تغییری که در این لینک ها وارد کنید، بعد از 90 روز به حالت اول بازمیگردد. از این رو این تغییرات را باید هر 3 ماه در پیشخوان وبمستر در تنظیمات سایت‌تان اعمال کنید.

مسدود کردن آدرس ها Block URLs

بخش مسدود کننده آدرس ها (به انگلیسی Block URLs) شباهت زیادی به بخش قبلی یعنی لینک های عمیق دارد و وظیفه آن بلاک کردن آدرس ها در نتایج جستجو است. در این قسمت با وارد کردن لینک ها، از نمایش آن ها در هر کجای نتایج جستجوی بینگ جلوگیری خواهید کرد.

متاسفانه در این قسمت هم تغییرات شما حداکثر تا 90 روز در نتایج اعمال میشود. بنابراین از این ویژگی فقط زمانی استفاده کنید که صفحه ای از سایت تان را حذف کرده اید. همچنین اگر میخواهید صفحات فعال سایت تان را از نتایج بلاک کنید، باید آن ها را در فایل robots.txt سایت تان مسدود کنید.

پیش نمایش صفحه Page Preview

در بخش پیش نمایش صفحه (به انگلیسی: Page Preview) می توانید پیش نمایشی از صفحات سایت را مشاهده کنید. در این قسمت می توانید به بینگ بگویید یک آدرس صفحه خاص را بروز رسانی یا حذف کند. برای این کار تنها کافیست آدرس URL را وارد کرده و روی Fetch کلیک کنید. پس از انجام این کار حق انتخاب دارید که پیش نمایش صفحه بلاک یا بروز رسانی شود.

حتما بخوانید :  آموزش گوگل آنالیتیکس Google Analytics برای نصب و آنالیز سایت

لینک های نادیده گرفته شده Disavow Links

در این بخش می توانید لینک هایی که از سایت های دیگر دریافت کرده اید را مدیریت کرده و در صورت لازم آن ها را رد کنید. ویژگی قابل توجه این بخش این است که علاوه بر رد کردن یک لینک صفحه، قادر به رد کردم دایرکتوری ها و دامنه های کامل هستید. استفاده از این بخش می تواند باعث صرفه جویی در زمان تان هنگام حذف بک لینک های بد سایت تان شود.

هدف گرفتن لوکیشن جغرافیایی Geo-Targeting

در این بخش می توانید برای دامنه، زیر دامنه، دایرکتوری یا صفحه یک موقعیت جغرافیایی را انتخاب کرده و هدف قرار دهید. در واقع با استفاده از این بخش میتوانید به بینگ بگویید قسمتی از سایت که انتخاب کرده اید، فقط برای یک منطقه یا کشور به خصوص نمایش داده شود.

البته این مسئله به این معنا نیست که مثلا سایت های فارسی در نتایج کشور های دیگر نمایش داده نمیشوند، بلکه فقط برای این است که کاربران اطلاعاتی نزدیک تر به آنچه دنبالش هستند را پیدا کنند.

نکته: اگرچه با استفاده از این بخش می توانید برای دامنه خود، موقعیت جغرافیایی تعیین کنید. اما اگر دامنه شما یک کد جغرافیایی مثل .ir، .co، .de و… باشد، موقعیت جغرافیایی روی دامنه شما اعمال نمیشود. اما برای صفحات و دایرکتوری ها می توانند از این بخش استفاده کنید.

مالک تایید شده وب سایت Verify ownership

اگر بخواهید مجددا سایت تان را تایید یا Verify کنید، می توانید از این قسمت استفاده نمایید.

برگه های متصل شده Connected Pages

در بخش برگه های متصل شده یا Connected Pages می توانید تمامی شبکه های اجتماعی سایت تان را به بینگ وبمستر متصل کنید. با انجام این کار می توانید روی شبکه های اجتماعی سایت تان مدیریت داشته و خیلی دقیق تر آن ها را بررسی کنید.
به طور مثال می توانید تعداد دفعاتی که صفحه اینستاگرام تان در نتایج جستجو ظاهر شد و تعداد دفعاتی که کاربران روی آن کلیک کرده اند را مشاهده کنید. در این بخش حتی می توانید ببینید کاربران با جستجو کدام کلمات کلیدی به اینستاگرام شما دسترسی پیدا کردند و چه انکرتکست هایی برای این لینک ها استفاده شده است.

لینک کردن اپلیکیشن App Linking

در بخش لینک کردن اپلیکیشن یا App Linking می توانید هر برنامه ای که به بخش صفحات مرتبط لینک داده اید را به نتایج جستجوی بینگ در ویندوز و ویندوز فون اضافه کنید.

همکاران Users

در این بخش میتوانید کاربرانی که به بینگ وبمستر تولز سایت دسترسی دارند را مدیریت کنید. به طور مثال می توانید به عنوان مالک وب سایت به سئوکار، اعضای تیم و یا هر شخصی که میخواهید دسترسی بدهید

نتیجه گیری نتیجه گیری

با اینکه موتور جستجو بینگ کمتر از گوگل استفاده میشود، اما ابزار وبمستر آن بسیار کاربردی و مفیدتر از وبمستر گوگل است. از این رو اگر فکر میکنید می توانید از این موتور جستجو ترافیک خوبی دریافت کنید، همین حالا شروع کنید. اگر تجربه ای درباره کار با بینگ وبمستر تولز دارید خوشحال میشم اون رو برام بنویسید.

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی هستم؛ کارشناس محتوا و دیجیتال مارکتر! حسِ خوب نوشتن و خلق محتوا باعث شده که من محتوانویسی رو به عنوان شغل و حرفه خودم انتخاب کنم. به یادگیری و به خصوص یاد دادن علاقه زیادی دارم و همیشه در تلاشم تا بتونم به بقیه کمک کنم! (سعی میکنم ملکه محتواهایی باشم که پادشاه میشن!)