Skip to content

چطور از دسته بندی و برچسب ها در وردپرس برای سئو استفاده کنیم؟

زمان مطالعه: 7 دقیقه
دسته بندی و برچسب ها در وردپرس

آیا دسته بندی های سایت خود را وقتی ایجاد میکنید که میخواهید مطالب جدید را منتشر کنید؟ آیا در وب سایت خود بیشتر از 15 دسته بندی دارید؟ آیا از برچسب یا تگ ها برای نگه داری کاربر در وبسایت استفاده میکنید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، از جمله کاربرانی هستید که در وردپرس و بهینه سازی موتورهای جستجو وبسایت خود سردرگم شده اند. آنها هم تاثیر برچسب ها و دسته بندی ها در بهینه سازی برای موتورهای جستجو (سئو) را نمیدانند.

دسته بندی ها و برچسب های وبسایت دو روش سازمان دهی محتوا در وردپرس هستند، اما با استفاده درست از آنها نه تنها میتوان نتیجه مثبتی در بهینه سازی سایت کسب کرد، بلکه میتوان از آنها برای بهبود تجربه کاربری وبسایت نیز استفاده کرد. به هر حال کاربران از دسته بندی های وبسایت و همینطور برچسب ها برای جستجوی مطالب، سازمان دهی نتایج مطلب و دستیابی به مطالب مشابه و ناوبری در محتوای وبسایت استفاده میکنند. در این مقاله قصد داریم تفاوت این دو یعنی دسته بندی / برچسب را کاملا توضیح داده، و با ارائه دلایل و همینطور راهکار های مختلف، به بهبود کلی وبسایت شما کمک کنیم.

1# اول در مورد سئو دسته بندی و برچسب؟

وقتی از دسته بندی ها و برچسب ها به شیوه درستی استفاده کنید، میتوانید از آنها برای بهبود سئوی سایت به 3 شکل استفاده کنید:

  1. لینک های داخلی کمک میکنند تا خزنده های موتورهای جستجو محتوای مربوط به هم درون وبسایت شما را پیدا کنند، به عبارتی، به گوگل و بینگ اجازه میدهد تا محتوای کل وب سایت شما را ایندکس کرده و تمام پست های شما را در نتایج جستجو قرار دهند، بنابراین برای سئو داخلی سایت مفید هستند
  2. نام برچسب ها و دسته بندی های وبسایت شما، یک انکر تکست در لینک سازی محسوب میشوند، که به موتور جستجو هم صراحتا اعلام میکنند محور وبسایت شما چیست. این مورد به شما کمک میکند تا رتبه محتوای خود را برای آن کلمه های کلیدی بار ارزش افزایش دهید.
  3. پست های محبوب و داغی که لینک های مترادف می سازند، از دسته بندی ها و برچسب ها برای لینک شدن به دیگر پست ها استفاده میکنند، که به محتوای وبسایت شما کمک میکنند شانس بیشتری در رتبه بندی نتایج موتور جستجو داشته باشند.
پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندهید:
همه چیز در مورد فایل ربات سایت robots.txt و بهینه سازی آن در وردپرس

2# دسته بندی ها دقیقا چه هستند؟

تا قبل از انتشار نسخه 2.3 وردپرس، دسته بندی ها فقط برای سازمان دهی نوشته ها در وردپرس بودند، بنابراین شما تا قبل از اینکه از آنها بشنوید از آنها استفاده می کردید. در اصل، شما نمیتوانید حتی یک پست را بدون دسته بندی منتشر کنید (حتی پست های دسته بندی نشده هم دسته بندیِ “دسته بندی نشده” خود را دارند).

این جریان اما تغییر کرد، نگاه متخصص های سئو به دسته بندی ها بیشتر معطوف شد و با افزایش قابلیت های سئو در وردپرس، سئوکار ها تصمیم گرفتند بهتر از آن استفاده کنند.

خب دوباره میپرسیم که دقیقا هدف دسته بندی ها در سئو چیست؟

دسته بندی ها برای گروه بندی عناوین مشابه است، مواردی که مشابه هم هستند مثل فصل های یک کتاب.

عنوان فصل کتاب برای خواننده مشخص میکند که این فصل و عناوین و حوادث درون آن مختص این فصل است، و البته همه عناوین یک فصل در کتاب کاملا با هم مرتبط هستند. و این ساختار کلی همه کتاب هایی است که دارای عناوین مختلف و فصل های چندگانه هستند. اگر نویسنده کتاب بخواهد آرایش فصل ها را تغییر دهد یا آنها را حذف کند، ساختار کلی کتاب دسخوش تغییر خواهد شد، و البته شاید کل داستان کتاب تغییر کند. البته شاید نیاز داشته باشید هنگام رشد وبسایت و توسعه بیشتر دسته بندی های فرعی و کوچک به دسته بندی های اصلی اضافه کنید که به آنها زیر دسته هم میگویند.

بذارید یک وبلاگ سلامتی را مثال بزنیم. اگر شما یک وبلاگ جامع رو ارائه میکنید، شما میتوانید دسته بندی های خودتون رو از بین زمینه های اصلی سلامتی ایجاد کرده یا انتخاب کنید: تمرینات، تغذیه، انگیزش و … . شما میتوانید زیر دسته های خودتون رو به هر کدوم که میخواهید اضافه کنید، مثلا (سبزیجات زیردسته تغذیه و …) اما قوانینی وجود دارند که بهتر است در دستور کار قرار دهید:

  • دسته بندی ها فقط برای مقاله و پست قابل استفاده هستند اما در برگه ها نمیتوانید از آنها استفاده کنید.
  • هر پست باید به یک دسته بندی الصاق شود (گاهی موارد نیاز است که در دو دسته بندی الصاق شود اما پیشنهاد میشود اینکار را نکنید)
  • از محدوده یک دسته بندی برای بیشتر پست ها استفاده کنید
  • دسته بندی های وبسایت شما نباید برای موضوعاتی ایجاد شوند که مبحث مورد نظر آن ها موقتی یا زودگذر باشد، بلکه شما باید برای موضوعات اصلی که همیشه مورد بحث هستند و کاربران به دنبال اطلاعات در آن ها هستند، دسته بندی ایجاد کنید.
پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندهید:
200 فاکتور مهم رتبه بندی سایت در گوگل | سیگنال های سئو

در زمینه توسعه دهندگی و گسترش وبسایت، شما باید از دسته بندی ها در زیردسته بندی ها و سلسله مراتب و بخش های مختلف وبسایت استفاده کنید. شما میتوانید دسته بندی ها را در این قسمت از وبسایت وردپرس خود ایجاد کنید.

دسته بندی ها در وردپرس

نام

از نامش مشخص است، در اسم دسته بندی های خود نام های کوتاه و خاص استفاده کنید، نام های کوتاهی که به راحتی در ذهن کاربر هم قرار میگیرند و پذیرفته میشوند.

نامک

این همان پیوند یکتا یا آدرس URL نام دسته بندی است. این مورد در بایگانی دسته ها و البته آدرس نوشته ها پیدا میشود، البته به شرطی که از پیوندهای سفارشی استفاده کنید.

مادر

شما میتوانید یک زیردسته ایجاد کنید، کافیست برای آن دسته بندی دیگری به عنوان مادر انتخاب کنید. اگر آن را روی “none” قرار دهید، این خود یک دسته بندی رده بالا خواهد بود.

توضیحات

این قسمت همان جایی است که توضیحات دسته بندی قرار میگیرد، اگر میخواهید برای دسته بندی های خود متنی اضافی بنویسید، اینجاست. اما به طور پیشفرض نمایش داده نمیشوند، اگرچه برخی قالب های وردپرس آن را نمایش میدهند. شما میتوانید هر تعداد دسته بندی که میخواهید ایجاد کنید، اما هر چه کمتر بهتر.

البته اگر در وبلاگ خود از دو جین یا دوازده دسته بندی بیشتر دارید، محتوای شما آنطور که میخواهید شاید نتواند متمرکز باشد. گوگل شاید بخواهد اعداد بزرگ دسته بندی های یک وبلاگ را به عدم تمرکز معنی کند. کسی چه میداند. این کار شما، اخذ رتبه ای که محتوای شما لایق آن است را دشوار تر میکند و شانس کمتری برای محتوای وبسایت شما قرار میدهد. و یه دلیل دیگر اینکه، چرا شما باید بخواهید این همه دسته بندی داشته باشید، باید در انتخاب یا ایجاد دسته بندی های وبسایت خود کمال دقت را داشته باشید، حتی اگر زمانی بخواهید دسته بندی را تغییر دهید یا دسته بندی یک نوشته را بردارید باید این موضوع را در نظر داشته باشید که در آدرس URL پست وبسایت، آدرس دسته بندی هم وجود دارد و این ممکن است باعث ایجاد برگه های 404 زیادی شود.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندهید:
راهنمای کامل سئوی وردپرس با افزونه سئو Yoast SEO

3# برچسب ها دقیقا چه هستند؟

برچسب ها برای تولید جزئیات مخصوص نوشته استفاده میشوند، البته یک لینک پست مرتبط هم در وبلاگ به حساب می آیند. و همین دلیل تعدد برچسب های یک مقاله است (در مقایسه با دسته بندی ها). برچسب ها مانند صفحه بندی یک کتاب هستند، یک لیست ادامه دار از عناوین خاص نسبت به جلدی که کتاب دارد.
و البته وقتی یک موضوع در فهرست باشد، یعنی در بیشتر قسمت های کتاب آمده است، و اضافه کردن یا حذف کردن آن از صفحه بندی کتاب، خط محور کتاب را تغییر نمیدهد یا ساختمان کتاب را دستخوش تغییر نمیکند.

برچسب ها در وردپرس

خب بذارید برگردیم سراغ مثال اول، همون وبلاگ سلامتی که شروع کردیم. برچسب های ممکن و معقول برای تناسب اندام، تحرک، سلامتی، سلامت اعضا و … باشد. شما باید برچسب ها را به بهترین شکل ممکن، خاص، مناسب و البته کوتاه بنویسید.

به یاد داشته باشید که برچسب های مثال ما فقط مثال بوده و اگر کمک میکنند استفاده از آنها هم اختیاری است. شما میتوانید برای سلامتی برچسب های دیگری استفاده کنید. اما شما باید زمانی از آنها استفاده کنید که به ارزش وبسایت شما اضافه میکنند. در این جا چندی از قوانین مربوط به  برچسب ها را یادآوری میکنیم تا معیار کار شما باشند:

سعی کنید هیچ کدام از مقالات شما بیشتر از 5 برچسب نداشته باشند. توجه: شما میخواهید آنها را برای کاربران ساده و واضح کنید تا آن چه را که دقیقا به دنبالش هستند پیدا کنند. از برچسبی که فقط میتواند برای یک پست استفاده شود استفاده نکنید (برچسبی عمومی تر استفاده کنید نه تخصصی). برای دسته بندی های خود برچسب های مخصوص تری بسازید، دقت کنید که اگر از چند برچسب برای نوشته های خود استفاده کنید که در دسته بندی های مختلف و متفاوتی قرار دارند در این صورت با این کار خود اوضاع را بیشتر از قبل پیچیده تر کرده اید.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندهید:
آموزش رفع خطای "صفحه اصلی شما نمی تواند برای موتور های جستجو ایندکس شود" در افزونه وردپرس Yoast SEO و سرویس Ryte

اگر از برچسب های لاتین استفاده میکنید، سعی کنید همه کاراکتر ها کوچک باشند، اگر از برچسب های عربی استفاده میکنید سعی کنید با الفبای فارسی اینکار را انجام دهید و اِعرابی برای کلمات برچسب ها نداشته باشید. برچسب ها خودشون تخت و یک بعدی هستند، و این یعنی اینکه شما نمیتوانید یک سلسله ساختار با برچسب ها بسازید و زیربرچسب داشته باشید.

دسته بندی ها و برچسب ها در وبسایت به منظور استفاده رک و راست هستند. وقتی تفاوت بین برچسب و دسته بندی را دریافتید و ارزش هرکدام را در جای خود دانستید. دسته بندی ها و برچسب های وبسایت شما، آماده هستند که تعامل شما با کاربران را بهبود بخشند (دسته بندی سپس برچسب ها) و البته مهره های مهمی در سئو هستند. پس کار خود را در این مورد شروع کنید، حال میتوانید بهترین تئوری های خود را برای برچسب و دسته بندی مطالب وبسایت روی کاغذ بنویسید. سپس تحقیقات خود را کامل کرده و بهترین ها را برگزینید.

امیدواریم پس از این مطالعه، توانسته باشید به درک بهتری نسبت به نقش برچسب ها و دسته بندی ها در کاربری، بهینه سازی و خود وبسایت دست پیدا کرده باشید. اگر هم میخواهید بیشتر در این مورد به اطلاعات بیشتری دست پیدا کنید میتوانید به وبسایت وردپرس مراجعه کنید. دیدگاه های این مقاله باز هستند، میتوانید فکری که در این مورد دارید یا دیدگاهی که لازم است با دیگران به اشتراک بگذارید را برای ما بنویسید. شما تا قبل از این مطالعه چه نظری در مورد برچسب و دسته بندی ها داشتید؟ آیا شما هم نکته ای در مورد نقش برچسب و دسته بندی در وبسایت دارید که باید در این مقاله درج شود؟ مشتاقانه از تفکر شما در این مورد و بیان آن استقبال میکنیم…

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندهید:
آموزش بهینه سازی نرخ پرش و کاهش بانس ریت
5/5 (2 دیدگاه)
تیم بلاگینگ میموس

تیم بلاگینگ میموس

توی خانواده میموس ما بچه‌های بلاگینگ سر و کارمون با محتواس. ما دوست داریم ارزنده‌ترین مطالب روز سئو وردپرس رو در اختیار شما علاقمندان دنیای سئو قرار بدیم. این‌رو هم اضافه کنیم ما قبل هرچیزی از صحت اطلاعات بلاگ میموس مطمئن می‌شیم سپس اونا رو منتشر می‌کنیم و در اختیارتون قرار می‌دیم.
شما هم می‌تونید با نوشتن نظرات و انتقادات خودتون عضوی از این خانواده بشید. امتحانش مجانیه!

میخواید درموردمون بیشتر بدونید؟

اگر این مقاله برای شما مفید بود ....

لطفا با نظر دادن ما را در بهتر کردن مطالب آموزشی یاری کنید.

به دنبال خدمات حرفه ای سئو هستید ؟!

میموس با تدوین استراتژی و ساختار اصولی شما را تا رسیدن به رتبه 1 یاری خواهد کرد.

کارگاه‌های سئو و وبمستری

کتاب‌های رایگان سئو

دلایل انتخاب پلتفرم سئو مانگو

24 دلیل برای انتخاب پلتفرم مدیریت سئو مانگو به عنوان دستیار سئو

دوره های غیر حضوری / بر اساس اصول جدید سئو "مهر 98"

بروزرسانی : 21 مهر 98  / 13 جلسه

سطح

پیشرفته

دانشجویان

297 دانشجو

زمان دوره

5 ساعت

بروزرسانی : 10 آبان 98  / 8 جلسه

سطح

پیشرفته

دانشجویان

29 دانشجو

زمان دوره

3 ساعت

بروزرسانی : 28 مهر 98  / 10 جلسه

سطح

پیشرفته

دانشجویان

83 دانشجو

زمان دوره

4 ساعت

18
خوشحال میشویم اگر سوالی در این زمینه دارید از ما بپرسید... (کاملا رایگان است - بعضی ازسوالات به صورت صوتی پاسخ داده خواهد شد)

avatar
فایل های تصویری و عکس
 
 
 
فایل های ویدیویی و صوتی
 
 
 
سایر انواع فایل
 
 
 
5 تعداد نظرات
13 رشته نظرات
0 دنبال کننده ها
 
داغ ترین نظرات
داغترین نظرات
6 نویسندگان نظرات
شهرامفرشید امین‌زادهفرزانهفرشید امین زادهسینا امین زاده نویسندگان نظرات اخیر
  اشتراک  
اطلاع از
شهرام
مهمان
شهرام

سلام یک موردی که من با خوندن آموزش ها متوجه اون نشدم این است که اگر ما یک برچسب یا دسته را از سایت کامل حذف کنیم و بعد داخل کنسول گوگل هم حذف کنیم بعد 90 روز مجدد نمایش داده میشه یا چون دیگه در سایت نیست نمایش داده نمیشه در سرچ گوگل ؟

با تشکر خیلی ممنون میشم ازتون جواب منو بدید الان حدود چند ماهی است این سوال را دارم

فرشید امین‌زاده
فرشید امین‌زاده

سلام، بشرطی آدرس دوباره برای شما ایندکس نمیشه که در سایت با کد 410 وضعیت اون رو اعلام کرده باشین

شهرام
مهمان
شهرام

سلام آموزشی هست برای این مورد در اینترنت اگه خودتون دارید که هیچ اگر نه میشه کلمه کلیدیشو اعلام فرماید من سرچ کنم چون الان اون برگه را من پاک کردم و نمیدونم کجا باید با کد 410 وضعیت اون رو اعلام کرده

فرشید امین‌زاده
فرشید امین‌زاده

سلام مجدد، یه زحمتی بکش، وارد افزونه یوست سئو شو و در بخش “تغییر مسیر” یک درخواست جدید برای تغییر مسیر ثبت کن، آدرس را وارد کن و کد خطا را روی 410 قرار بدی حله!

شهرام
مهمان
شهرام

بله ممنون از راهنمایتون سوال قبلی که هنوز تایید نشده را نادیده بگیرید
فقط این حالت تا کی باید بمونه دائم است کد 410 که با افزونه یاست قرار دادم

فرشید امین‌زاده
فرشید امین‌زاده

شهرام جان، بله کد 410ی که با یوست ساخته شود تا زمانی که یوست حافظ و ناظر بر اعمال سئوی وب سایتتان باشد، مستدام است! (:

فرزانه
مهمان
فرزانه

سلام خسته نباشید
اگر بخوایم یک تگ رو از روی یک نوشته حذفش کنیم باید بعد از پاک کردنش از روی اون نوشته باز بریم داخل یرچ کنسول و ازونجا هم کش رو براش پاک کرد؟

فرشید امین‌زاده
فرشید امین‌زاده

سلام. ابتدا از نوشته تگ رو و دارید و نوشته رو آپدیت کنید. از بخش تگ‌ها حذفش کنید و طبق مقاله‌های وبلاگمون برای حذف یا ریدایرکت تگ (301، 410) تصمیم بگیرید و بعد از طریق سرچ کنسول بخش url removal هم درخواست حذف کنید

فرزانه
مهمان
فرزانه

سلام خسته نباشید .
از برچسب ها فقط یرای سایت های ورد پرسی استفاده میشه دیگه درسته؟ توی کدنویسی که نمیشه برچسب استفاده کرد. یه سوال دیگه این که اگر از لینک های داخلی استفاده بشه برای ارتباط بین مقاله های یک دسته بندی بازم لازمه از برچسب ها استفاده بشه ؟؟

فرشید امین‌زاده
فرشید امین‌زاده

سلام. وقت شما بخیر، ببینید اصل کاربر برچسب به تجربه کاربری و همینطور سئو بر میگرده. در تجربه کاربری، برچسب کمک میکنه بخش های زیادی از سایت رو به شکل متفاوتی با دسته بندی یا…، طبقه بندی کنیم. در همین زمان، میتونیم با بکار بردن کلمات درست برای برچسب ها از خاصیت سئوی اونها هم استفاده کنیم. این میشه استراتژی ساختار سایت، و برچسب ساختن چیزی اختیاری هست (اما پتانسیل خوبی در سئو داره که هرگز دلمون نمیاد ازش استفاده نکنیم)

فرزانه
مهمان
فرزانه

ممنونم از توضیحاتتون

سجاد منصوری
مهمان
سجاد منصوری

سلام، خیلی توضیحاتتون عالی بود
همیشه فرق این دو مورد رو نمیدونستم ولی اینجا کامل توضیح دادید
فقط یه سوال: مثلا یه مقاله در رابطه با همین مبحث سئو می نویسیم… بعد میخواهیم دسته بندی و تگ گذاری رو انجام بدیم
بعد میخوایم دسته بندی و تگ براش مشخص کنیم… باید دسته بندی و تگ یک اسم باشند یا دو اسم متفاوت
میشه همین مورد رو به صورت مثال توضیح بدین
متشکرم

فرشید امین‌زاده
فرشید امین‌زاده

سلام سجاد عزیز؛
ببینید دسته بندی ها موضوعات وب سایت هستند و برچسب ها نوع موضوعات یک دسته بندی. داخل وب سایت خودتون دسته بندی الف، ب و ج رو دارید، برای گردآوری موضوعات مشترک محتوای موجود در دسته بندی الف، میاید برچسب 1 رو می سازید. میاید برچسب 2 رو برای جمع آوری مطالب با موضوع مشترک بین دسته بندی الف و ب می سازید. پس تنوع دادن به بخش های یک دسته بندی (موضوع اصلی) کاربرد اصلی برچسب هست.

رضا
مهمان
رضا

ممنون از مطلب مفیدتون… خیلی من رو کمک کرد… داشتم طوری از برچسب ها و دسته بندی ها استفاده میکردم که مطمئناً دردسرساز می شد…

پلتفرم مانگو
فقط ایمیل‌هایی رو واست ارسال می‌کنیم که برای کسب و کار اینترنتیت مفید باشه…

بهت قول میدیم اسپم نکنیم و ایمیلت رو هم به کسی ندیم.