Skip to content

آنالیز طول پاراگراف در افزونه سئو Yoast SEO

زمان مطالعه: 5 دقیقه
آنالیز طول پاراگراف در افزونه سئو Yoast SEO
پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندهید:
تکنیک‌های سئو محتوا در سال 2019

در یکی از مقاله های قبلی بررسی کردیم که استفاده از هیدینگ ها یا همان سر فصل ها چقدر در بهبود تجربه کاربری تاثیرگذارند و به کاربر کمک می کنند متن را بهتر و دقیق تر درک کنند و هیچ نکته ای را از دست ندهند. اما در پست امروز می خواهیم بخش متصل به تیتر ها یعنی پاراگراف ها را تجزیه تحلیل کنیم و ببینیم آنها چطور باعث بهبود خوانایی و افزایش مدت زمان حضور کاربر در سایت میشوند.

همچنین:

 • روش بهینه سازی پاراگراف ها
 • بررسی طول مناسب پاراگراف ها در افزونه سئو وردپرس Yoast SEO
 • و راهکار های نوشتن یک پاراگراف تاثیرگذار و مفید
 •  
 • را مورد بررسی قرار میدهیم.

تا بحال شده روی یک پست کلیک کنید و انقدر مطالب آن درهم برهم و بدون نظم باشند که از کلیک روی سایت (چه برسه به خواندن مقاله) پشیمان شده باشید؟ و یا انقدر تیتر های آن کم و پاراگراف های آن طولانی بوده که از خواندن آن سر درد گرفته باشید؟ این دسته مطالب متاسفانه هنوز هم در بسیاری از سایت ها نوشته و منتشر می شود.

ممکن است نویسندگان این مطالب آشنایی کافی با اصول نگارشی نداشته باشند یا علاقه ای به نوشتن ندارند و صرفا برای از سر باز کردن و رفع تکلیف این مطالب را می نویسند.

افزونه سئو Yoast SEO چطور طول پاراگراف را آنالیز می کند؟

شاید برایتان جالب باشد بدانید این محتوا است که باعث کسب رتبه بهتر در گوگل و گسترش و پیشرفت یک وب سایت یا کسب و کار اینترنتی می شود. از این رو هر چه مقالات کاربردی تر و جذاب تری بنویسید، مخاطب علاقه بیشتری به خواندن آن ها و گشت و گذار در صفحات و پست های مختلف سایت‌تان خواهد داشت.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندهید:
سئو چیست؟ چرا سئو دغدغه ی اصلی کسب و کارهای آنلاین است؟

افزونه سئو Yoast SEO یکی از کاربردی ترین افزونه ها در زمینه سئو محتواست که به طور خودکار یک مطلب را از جهات مختلف آنالیز می کند. این افزونه طولانی یا کوتاه بودن پاراگراف های متن را نیز آنالیز می کند. اما سوال اینجاست. از نظر این افزونه طول مناسب برای یک پاراگراف چقدر است؟

طول مناسب پاراگراف

افزونه سئو Yoast SEO همواره توصیه میکند طول پاراگراف های مطالبتان را کمتر از 150 کلمه نگه دارید، چون این کار باعث میشود مخاطب علاقه بیشتری به خواندن ادامه مطالب پیدا کند. هیچکس حوصله پاراگراف های طولانی و وقت گیر را ندارد! معمولا از نظر کاربران این دسته از پاراگراف ها کاربردی و مفید نیستند از این رو کنار گذاشته میشوند. توجه‌تان را به عکس زیر جلب میکنم. اگر خود شما به عنوان کاربر با دو متن زیر مواجه شوید کدام را برای خواندن انتخاب میکنید؟ پاسخ را چشم بسته هم میتوان گفت! 😀

مقایسه طول پاراگراف در دو وب سایت

اگر پاراگراف های متن تان طولانی باشد افزونه با یک چراغ قرمز و پیام زیر به شما هشدار میدهد:

 • x ( منظور از x همان تعداد پاراگراف است) از پاراگراف حاوی بیش از حداکثر پیشنهادی 150 کلمه است. آیا اطمینان دارید که همه اطلاعات که در این پاراگراف ها است درباره یک موضوع است و لازم است که در یک پاراگراف آورده شوند؟
 • زیرا این پاراگراف ها خواندن متن را برای کاربر سخت کرده و جذابیت متن را از بین میبرند.

بررسی طول پاراگراف در افزونه سئوچرا طول پاراگراف در خوانایی و سئو محتوا موثر است؟

با روی کار آمدن جستجوی معنایی، موتور های جستجو در خواندن و درک محتوای صفحات نسبت به گذشته پیشرفت قابل توجهی داشته اند. از این رو دیگر نمی توان با محتواهای بی کیفیت، نامناسب و پر از کلمه کلیدی و لینک، گوگل را دور زد و رتبه خوب کسب کرد. وقتی محتوای شما به خوبی نوشته شده و از اعتبار خوبی برخوردار باشد و همینطور برای کاربر به آسانی قابل درک باشد، نسبت به محتوایی که فقط سرهم بندی شده، شانس بیشتری برای کسب رتبه اول گوگل دارد.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندهید:
اهمیت طول محتوا در سئو و افزونه Yoast SEO

مثالی از اهمیت خوانایی برای افراد

امروزه محتوای خوب و کاربردی به یکی از مهم ترین بخش های هر استراتژی سئوبب تبدیل شده است. به همین دلیل باید توجه داتشه باشید که یک مقاله عالی توسط پاراگراف های عالی تعریف می شود. پاراگراف ها باعث نظم گرفتن متن میشوند و کمک میکنند درک موضوع برای کاربر و موتور های جستجو آسان تر شود. در واقع پاراگراف ها باعث بهبود خوانایی متن، و بهبود خوانایی باعث بهبود سئو میشود. در این مقاله میتوانید به طور مفصل با دلایل تاثیر خوانایی روی سئو و کسب رنک بهتر آشنا شوید.
آنالیز خوانایی جز ابزار های مهم و کاربردی افزونه سئو Yoast SEO است که ما قبلا روش استفاده از آن را توضیح داده ایم.

چطور پاراگراف های را بهینه سازی کنیم؟

مطمئنا نوشتن یک متن خوب برای بسیاری از افراد کار سختی است. تنها راهکار موثر در یادگیری روش نوشتن یک متن خوب و مفید تمرین، تمرین و تمرین است!

هر چه بیشتر بنویسید، بیشتر یاد می گیرید.

و نهایتا میفهمید چطور یک ایده را تبدیل به مقاله کنید و از طریق پاراگراف ها و عنوان ها و زیر عنوان ها (ما قبلا روش استفاده از هیدینگ ها را مفصل توضیح داده ایم) خوانایی آن را به بهترین درجه برسانید.

بخش های تشکیل دهنده یک پاراگراف

چطور پاراگراف های تاثیر گذار بنویسیم؟

برای نوشتن یک پاراگراف تاثیرگذار همیشه باید 3 نکته را به یاد داشته باشید:

 1. به هر پاراگراف به عنوان یک متن توضیحی نگاه کنید. هر چیزی که می خواهید درباره سربرگ (تیتر یا همان هدینگ) بنویسید باید در دل پاراگراف آن قرار بگیرد.
 2. یک پاراگراف خوب با یک جمله تاثیر گذار و اصلی شروع میشود و بقیه پاراگراف باید در ادامه‌ی توضیح آن جمله باشد. با این روش کاربر می تواند به آسانی با خواندن اولین خط پاراگراف ها متوجه مضمون کلی آن بخش از مقاله شود.
 3. از افزونه سئو Yoast SEO استفاده کنید و خوانایی متن تان را بهبود بخشید. این افزونه به شما یاد آوری می کند طول پاراگراف ها و جملاتی که باعث خسته شدن مخاطب از خواندن محتوا می شود را کاهش دهید.
پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندهید:
چطور از دسته بندی و برچسب ها در وردپرس برای سئو استفاده کنیم؟

نتیجه گیری نتیجه گیری

آسمان هم به زمین بیاید باز هم کسی پیدا نمی شود که از مقاله های درهم و برهم استقبال کند پس نگرشتان نسبت به مقاله را عوض کنید و کاربرانتان و وقتشان را ارزشمند بشمارید و برای آنها مطبی خواندنی بنویسید چون متن ها و پاراگراف های طولانی همیشه برای مخاطب خسته کننده هستند. از این رو تنها کافیست کمی نگارشتان را عوض کنید:

 • برای کاربر بنویسید.
 • از تیتر های توصیفی و جذاب استفاده کنید.
 • پاراگراف ها را کوتاه و قابل درک کنید،
 • و مقدمه و نتیجه گیری خوبی در ابتدا و انتهای مقاله بنویسید.

با رعایت این موارد نتیجه مطلوب آن را بعد از مدت زمانی کوتاه به چشم تان خواهید دید. اگر باور نمی کنید نرخ بانس ریت سایت را در گوگل آنالیتیکس پیدا کرده و در دوره قبل و بعد از تغییرات و بروزرسانی محتوا با هم مقایسه کنید.
امیدوارم با خواندن این پست بتوانید مقالاتی مفید و کاربردی برای کاربران تان تولید کنید و تعداد مخاطبین تان را روز به روز افزایش دهید. اگر جایی از مقاله برای شما نامفهوم بود یا سوالی درباره بهینه سازی پاراگراف ها داشتید حتما برای من بنویسید.

آموزش خود را ادامه دهید ...
چطور در افزونه وردپرس Yoast SEO ریدایرکت 301 بسازیم؟با رسانه ها و آدرس های پیوست در افزونه وردپرس Yoast SEO چه کار کنیم؟
5/5 (1 دیدگاه)
تیم بلاگینگ میموس

تیم بلاگینگ میموس

توی خانواده میموس ما بچه‌های بلاگینگ سر و کارمون با محتواس. ما دوست داریم ارزنده‌ترین مطالب روز سئو وردپرس رو در اختیار شما علاقمندان دنیای سئو قرار بدیم. این‌رو هم اضافه کنیم ما قبل هرچیزی از صحت اطلاعات بلاگ میموس مطمئن می‌شیم سپس اونا رو منتشر می‌کنیم و در اختیارتون قرار می‌دیم.
شما هم می‌تونید با نوشتن نظرات و انتقادات خودتون عضوی از این خانواده بشید. امتحانش مجانیه!

میخواید درموردمون بیشتر بدونید؟

اگر این مقاله برای شما مفید بود ....

لطفا با نظر دادن ما را در بهتر کردن مطالب آموزشی یاری کنید.

به دنبال خدمات حرفه ای سئو هستید ؟!

میموس با تدوین استراتژی و ساختار اصولی شما را تا رسیدن به رتبه 1 یاری خواهد کرد.

کارگاه‌های سئو و وبمستری

کتاب‌های رایگان سئو

دلایل انتخاب پلتفرم سئو مانگو

24 دلیل برای انتخاب پلتفرم مدیریت سئو مانگو به عنوان دستیار سئو

دوره های غیر حضوری / بر اساس اصول جدید سئو "مهر 98"

بروزرسانی : 21 مهر 98  / 13 جلسه

سطح

پیشرفته

دانشجویان

297 دانشجو

زمان دوره

5 ساعت

بروزرسانی : 10 آبان 98  / 8 جلسه

سطح

پیشرفته

دانشجویان

29 دانشجو

زمان دوره

3 ساعت

بروزرسانی : 28 مهر 98  / 10 جلسه

سطح

پیشرفته

دانشجویان

83 دانشجو

زمان دوره

4 ساعت

خوشحال میشویم اگر سوالی در این زمینه دارید از ما بپرسید... (کاملا رایگان است - بعضی ازسوالات به صورت صوتی پاسخ داده خواهد شد)

avatar
فایل های تصویری و عکس
 
 
 
فایل های ویدیویی و صوتی
 
 
 
سایر انواع فایل
 
 
 
  اشتراک  
اطلاع از
پلتفرم مانگو
فقط ایمیل‌هایی رو واست ارسال می‌کنیم که برای کسب و کار اینترنتیت مفید باشه…

بهت قول میدیم اسپم نکنیم و ایمیلت رو هم به کسی ندیم.