مقالات این سری آموزشی

هرگاه بخواهید سایت‌تان را تمیز کاری کنید و تغییراتی در آن انجام دهید، مثلا بخواهید آدرس هایی را حذف یا برگه هایی را از دسترس خارج کنید باید از ریدایرکت ها استفاده کنید. در این پست هریک از آن ها را بررسی میکنیم. وقتی صفحه یا آدرسی از سایت خود را پاک میکنید، همراه با آن یک یا چند URL هم از سایت شما حذف میشود. با حذف این URL ها، صفحه ی خطای 404 جای آن ها را میگیرد. صفحات 404 پیامد های منفی برای کاربران شما و گوگل به همراه دارند، به همین دلیل باید برای از بین بردن آن ها دنبال راه حل های مفید و کاربردی باشید.

بهترین راهکار برای جلوگیری از به وجود آمدن خطای 404، ریدایرکت صفحات پاک شده به صفحه ی دیگر از سایت است (در صورتیکه آدرس ایندکس شده برای شما ارزشمند است و رتبه خوبی کسب کرده باشد)، و اگر بخواهید آدرس ایندکس شده که ارزشی هم برای سایت ندارد را حذف کنید بهترین کار ممکن استفاده از افزونه Yoast برای ایجاد یک کد وضعیت 410 یا همان HTTP Status code: 410 است.

تعیین سرنوشت صفحه (ریدایرکت یا حذف؟)

وقتی میخواهید یک صفحه را حذف کنید پیش از هر کاری اول باید ببینید برای صفحه شما محتوایی مرتبط در دیگر صفحات سایت تان وجود دارد یا خیر.

قبل از حذف کردن یک صفحه باید از خودتان بپرسید:

اگه کاربر روی لینک صفحه ای که پاک شده کلیک کنه، صفحه ی دیگه ای در سایت من وجود داره که اطلاعاتی که کاربر به دنبال اون هست رو بهش بده؟

اگر چنین صفحه ای دارید، باید صفحه پاک شده را به صفحه ی مرتبط آن ریدایرکت کنید.

حتی اگر تعداد بازدیدکنندگان صفحه ای که میخواهید پاک کنید از انگشتان دستتان هم کمتر بود، باز هم باید عملیات ریدایرکت را برای صفحه انجام دهید. چون قطعا نمی خواهید حتی یکی از بازدیدکنندگان هم با خطای 404 روبرو شود.

چطور در وردپرس ریدایرکت بسازم؟

ریدایرکت های مختلفی مثل 301، 302، 307 و… وجود دارند که می توانید برای تغییر آدرس یا حذف یک صفحه از آن ها استفاده کنید که در مقاله گذشته با تک تک آن ها آشنا شدیم.

اگر در این بخش بخواهم به طور مختصر به شما بگویم، ریدایرکت دائمی 301، بهترین راه برای زمانی است که می خواهید صفحه ای از سایت را حذف کرده و آن را به آدرس دیگری هدایت کنید. من قبلا روش ساخت تغییر مسیر به کمک افزونه Yoast SEO را توضیح دادم.

چرا ریدایرکت 301 بهترین راه است؟

چون ارزش، رتبه و همینطور کاربران لینک قدیمی رو بدون هیچ کم و کاستی به لینک جدید منتقل میکنه.
چطور یک صفحه را برای همیشه حذف کنم؟

قوانین ریدایرکت 301

با ریدایرکت 301 اصلا نگران از دست رفتن پیج رنک رتبه صفحات سایت‌تان نباشید.

اگر برای صفحه یا مقاله ای که میخواهید حذف کنید، هیچ صفحه ی مرتبطی پیدا نکردید، دو راه پیش روی شماست:

 1. صفحه را پاک کنید
 2. اطلاعات آن را به روز رسانی کنید

اگر تصمیم نهایی خودتان را برای حذف همیشگی صفحه گرفته اید، همانطور که در ابتدا هم گفتم بهترین راه استفاده از کد سر برگ 410 در هدر HTTP صفحه (کد خطای محتوای حذف شده) است.

چرا وضعیت 410 بهترین تصمیم برای حذف محتواست؟

وضعیت 410 به خزنده های گوگل میگه این صفحه توسط مدیر سایت برای همیشه حذف شده و دیگه وجود نداره، به همین دلیل این خزنده ها دوباره وارد اون صفحه نمی شوند و می فهمند هرچه سریعتر باید صفحه رو از ایندکس گوگل حذف کنند.
یک درخت سیب را در نظر بگیرید، URL هایی از سایت تان که رتبه خوبی در گوگل گرفته اند مثل سیب سالم این درخت و صفحاتی با لینک های شکسته و ارزش کم مثل یک سیب کرم خورده اند. افتادن یک سیب سالم از درخت مسلما باعث کاهش ارزش درخت میشود اما افتادن یک سیب کرم خورده تغییری در ارزش درخت ایجاد نمیکند و اتفاقا باعث زیبا شدن ظاهر درخت میشود.

آدرس های حذف شده

داستان URL ها هم همین است. حذف URL هایی که رتبه گرفته اند (همان سیب های رسیده و سالم) می تواند باعث کاهش ارزش و رنک سایت شوند از این رو بهتر است آن ها به آدرسی دیگر ریدایرکت یا با محتوای جدید و کامل به روز رسانی کنید، اما URL های ضعیف و خراب حذف شدنشان بهتر از حضور آن ها در سایت است (همانطور که دور انداختن سیب های کرم خورده به نفع شما و سایت تان هم هست.)

ما کاری با کرم های سیب خور نداریم!

هدر 410 چه فرقی با خطای 404 دارد؟

تفاوت خطای 404 و هدر 410 خیلی ساده است:

 • خطای 404 یعنی صفحه مورد نظر پیدا نمیشود.
 • هدر 410 یعنی صفحه حذف شده است.

در افزونه وردپرس Yoast SEO Premium یک ماژول تغییر مسیر وجود دارد که به شما اجازه تنظیم کد سر برگ 410 را در هدر صفحه میدهد. مدیریت ریدایرکت ها در افزونه Yoast به این صورت است که وقتی یک صفحه را حذف میکنید یا پیوند یکتا permalink آن را تغییر می دهید به طور اتوماتیک از شما می پرسد که میخواهید با URL قبلی چه کار کنید؟ و ریدایرکت های مختلف را به شما پیشنهاد میدهد.
انواع ریدایرکت در افزونه یوست سئو
با استفاده از افزونه Yoast SEO Premium می توانید از انواع ریدایرکت برای تغییر مسیر یا حذف لینک های سایت تان (پیوند های ایندکس شده) استفاده کنید. همچنین با وصل کردن افزونه Yoast از بخش “میز فرمان جستجو” به سرچ کنسول گوگل، مستقیما خطاهای پیوند های شکسته (آدرس های حذف شده، خراب شده، منتقل شده و…) سایت تان را ببینید و مدیریت کنید. همچنین ریدایرکت ها در کنترل ایندکس سایت به شما کمک میکنند.

استفاده از کد 410 در کد های وضعیت HTTP صفحات 404 باعث میشود گوگل سریع تر این صفحات را از ایندکس خود حذف کند. همینطور در سرچ کنسول گوگل هم خطاهای 410 و 404 جدیداً در بخش محتواهای پیدا نشده هر دو با کد وضعیت مشخص شده اند (اگرچه همیشه محتوای پیدا نشده را با کد 404 میشناسند.)

استفاده هوشمندانه از محتوای صفحات 404

صفحات 404 بخشی از سایت ها هستند. حتی اگر از ایندکس گوگل هم حذف شوند باز هم در سایت شما باقی می مانند و احتمالا روزی گذر کاربری به برگه 404 برسد. از این رو می توانید از محتوای این صفحات نهایت استفاده را بکنید و از کاربرانی که با آن ها مواجه میشوند دل جویی کنید.

روش های پیشنهادی من برای بهترین استفاده از برگه خالی 404:

 • استفاده از یک تصویر جذاب و با نمک (شاید یکی از شخصیت های دیرین دیرین یا شکرستان)
 • استفاده از یک پیام دوستانه و پیشنهاد بازدید از یک صفحه خاص
 • استفاده از فرم تماس

نتیجه گیری

صفحات 404 بزرگ ترین مشکل سایت ها در دنیا نیست! فقط در صورتی که در معرض الگوریتم پاندای گوگل قرار گرفته اید و به خاطر آن بسیاری از صفحات ضعیف سایت تان را حذف کرده باشید، تعداد زیادی صفحه 404 می تواند برای سایت تان به وجود بیاید و بطور غیر مستقیم باعث افت رتبه سایت تان در نتایج گوگل شود (چراکه شما پیوند های زیادی را از دست داده اید)، از این رو برای حذف صفحات با احتیاط عمل کنید. هرچند پیشنهاد میکنم برای انجام این کار در ابعاد بزرگ تر از مشاوره شرکت های سئو استفاده کنید.

آموزش خود را ادامه دهید ...
با رسانه ها و آدرس های پیوست در افزونه وردپرس Yoast SEO چه کار کنیم؟
3.3/5 (3 دیدگاه)

محدثه نشاطی

برای یک نویسنده تجربه بد معنا ندارد، برای او همه چیز مفید و آموزنده است.

عضویت در خبرنامه و دانلود رایگان کتاب ها

در خبرنامه میموس عضو بشید تا علاوه بر آموزش های اختصاصی سئو؛ همین الان تمام کتاب هارو به صورت رایگان براتون ارسال کنیم!

46 پاسخ

 1. سلام وعرض ادب
  با تشکر از مطالب خوبتون
  یه سوال من وقتی میخواهم از 410 در یواست سئو استفاده کنم باید داخل کادرآدرس قدیمی چی بنویسم . مثلا میخواهم آدرس زیر رو حذف کنم
  dazhyarco.net/salam
  باید در کادر نشانی قدیمی بنویس م:
  salam
  /salam
  یا کل آدرس رو بنویسم؟

  1. اقایی عزیز؛
   نیازی نیست که دو آدرس بزنید چون ادرس قدیمی ندارید دیگه. فقط همون ادرس رو میخواید حذف کنید. پس کدی براش ساخته میشه که به گوگل بگه این صفحه رو برای شما از نتایج ایندکس سایت حذف کنه. در هر صورت کل آدرس رو بنویسید.

 2. سلام من چند تا صفحه داشتم در وردپرس و تازه پاکش کردم و توسط خود yoast آن چند تا صفحه پاک شده به صفحه اصلی سایت ریدایرکت شدند و وقتی روی آن صفحات در سرچ گوگل کلیک می کنم صفحه اصلی سایت را نشون میده و خطای ۴۰۴ و … نمیده ولی محتوای آن صفحات بی ارزش بود یعنی بایگانی های تکراری نویسنده بود که با غیر فعال کردن بایگانی نویسنده yoast آن ها حذف شدند میخواستم بدونم از طریق سرچ کنسول آنها را پاک کنم یا رهاشون کنم چون چندتا بیشتر نیستند و به صفحه اصلی ریدایرکت می شوند

  1. سلام حسن عزیز
   بنظرم از طریق یوست سئو که براشون کد وضعیت 410 ساختی کافیه اما دوست داشتی که زودتر (گوگل اینکار رو در 180 روز انجام میده) ادرس هارو از ایندکس و کاوریج حذف کنی میتونی از بخش رموال Google URL Removal اینکار رو انجام بدی. البته که به آموزش هم اگر نیاز داشتی میتونی به دوره آموزشی گوگل سرچ کنسول سر بزنی، حرفه ای همه چیز رو توضیح دادیم.

 3. سلام دوست عزیز. بابت پست عالیتون ممنونم. یه سوال داشتم ممنونمیشم راهنمای کنید. سایتم هک شده بود و یکسری لینکهای بیخود داشت من بنا به دلایلی و مشکلاتی که قالب داشت و.. مجبور شدم سایت رو از صفر طراحی کنم(وردپرس) اما هنوز وقتی سایتمو چک میکنم site:example.com همون لینکها وجود دارند. خوب این صفحات اصلا وجود خارجی ندارن ولی لینکهاش وجود داره برای حذف این لینکها باید چیکار کنم؟؟؟ من این لینکها رو توی فایل robots.txt قرار دادم تا dis بشن.
  ممنون میشم اگر راه حل دیگری دارید معرفی کنید

  1. سلام داود جان؛
   ببین بعضی اوقات مشکلات این چنینی مربوط میشن به حوزه برنامه نویسی! احتمالا قالب یا هاستت ویروسی شده که توصیه می کنم از یک برنامه نویس در این حوزه کمک بگیری.

  1. با سلام و احترام
   امیر عزیز، بنظر میرسه برای اینکار نیازمند کدنویسی و دست زدن به تکسونومی پیش فرض وردپرس هستین. برای حذف دسته بندی میشه از افزونه یوست سئو استفاده کرد اما برای برچسب ها! فقط نیازمند کدنویسی تمیز هستین.

 4. قربان سلام روزتون بخیر
  من یه سایتی رو تحویل گرفتم این سایت قبلا گستره محصولاتش فراتر از توانایی و تخصص صاحب سایت بوده از همین بابت قبل از تحویل به من تمامی محصولات پاک شده در واقع محصولات همراه با برچسب هر کدوم از اونها
  از اونجایی که خودتون در جریان هستین این صفحات به 404 تبدیل میشن
  الان بعد از مشورت و خوندن چند تا مقاله تصمیم گرفتم از کد نویس سایت بخوام که توی هدر ریدایرکت 410 رو اضافه کنه تا لااقل صفحات 404 به 410 تغییر پیدا کنن ( سایت مورد نظر به زبان php نوشته شده )
  میخواستم بدونم این کار درسته یا نه و یا اینکه روش مناسبتری هم وجود داره ؟
  فکر کنم این رو هم باید اضافه کنم که سایت مورد نظر نزدیک به 8 هزار محصول داشته که همه پاک شدن
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام
   وقت شما بخیر
   ابتدایی‌ترین کار اینست که شما سعی کنید مشکل خطا را برطرف کرده و دوباره آدرس های قدیمی را به آدرس جدید محصولات و پست‌ها متصل کنید.
   کار دوم یعنی کد 410 بطور کامل برای تمام برگه های 404 کاری شایسته نیست! چون این دو با هم تفاوت دارند (تفاوت کمی است که همچنان متفاوت حساب می‌شوند)
   اگر این برگه‌ها را کلا نمیخواهید خب 410 را بسازید قطعا!
   روش مناسب از نظر من بررسی کامل سرچ کنسول سایت، استخراج تمام ادرس‌ها و همینطور وضعیت 410 و 404 در بخش Coverage و Exclude است! سپس ادرس های جدید را به پست های قدیمی وصل کنید (با ریدایرکت 301) و بخشی از سایت را حداقل برای گوگل و کاربر مشخص کنید!
   شما الان دارین ایندکس 8 هزار ادرس رو از دست میدین و 8 هزار ادرس جدید به گوگل میدین که باعث افت زیاد سایت میشه! که تا مدت‌ها هم تاثیر منفی داره!

   1. جناب آقای مهندس امین زاده فرمایشتون کاملا درسته اما یه سوال ذهنم رو درگیر کرد اگر ما با 301 ریدایرکت کنیم تا مدتی گوگل تو نتایجش اسم قبلی اون یو آر ال رو به مشتری نشون میده درسته ؟
    چون من بعضی وقتا بوده چیزی خواستم برای خودم سرچ کنم گوگل چیزی رو که من خواستم نشون داده اما وقتی صفحه مورد نظر رو باز کردم کلا محصول دیگه بهم نشون داده شده این رو بونس ریت تاثیر منفی نمیذاره ؟

    1. سلام محمدرضای عزیز،
     ببینید برای اینکه گوگل نسخه قبلی ادرس رو حذف کنه و نسخه جدید مارو کاملا استفاده کنه، باید هم ادرس جدید رو اینسپکت کنید هم تقویت کنید (لینک های داخلی رو به سمت ادرس جدید انتقال بدین)، و همینطور کش ادرس قبلی رو از گوگل بخش Google URL Removal حذف کنید

  1. سلام. برای مدیریت آدرس ها در پرستاشاپ تا آخرین نسخه ای که من بچشم دیده ام اینطور است که باید وارد پنل مدیریت شوید:

   Preferences > SEO URL

   و در همین پنل، وارد بخش آدرسها که شدین، در بخش SET UP URLS روی گزینه Friendly URLs کلیک کنید، و این بخش را روی فعال Yes قرار دهید.

   زمانی که این گزینه را فعال کنید آدرس ها برای شما بازنویسی خواهند شد. در همین برگه میتوانید بالاتر، ادرس ها را ویرایش کنید.
   البته بررسی بفرمایید که این ویژگی نیازمند وب سرور آپاچی هست، این موضوع را از هاستینگ بپرسید. حتما قبل از اینکه اقدام به تغییر کنید باید از وجود این ویژگی مطمئن شوید، اگر این ویژگی نباشد و شما پیوندهای سئو فرنلی را فعال کنید، سایت از دسترس کاربران خارج میشود.

   اگر هم منظورتان از نمایش ادرس‌های حذف شده هست، راهی سراغ ندارم و اشنا نیستم

 5. سلام من میخواستم کلا صفحات tag سایتم را از سرچ حذف کنم. بنظرتون این کار مشکلی ایجاد نمیکنه؟ چون هم توی کنسول ارور دارم .
  رفتم توی removal کلا صفحاتی که با /tag شروع میشه را گفتم دیگه ایندکس نکنه، ازون طرفم تو یواست گفتم تگ ها را ایندکس نکن.
  مشکلی نیست؟ و ایا مشکل برطرف میشه به این صورت؟

  1. سلام، وقت شما بخیر، با همین کارهایی که انجام دادین، بله کار شما با تگ ها تمومه و دیگه نه ایندکس میشن و نه در نتایج جستجوی گوگل دیده میشن.

    1. سلام
     خیلی ممنونیم که به جای انرژی دادن بابت انتشار رایگان این محتوا و سایر محتوا های میموس اینجوری از ما استقبال میکنید :))
     ……………………..
     ما هیچ کامنتی از شما نداریم (شما حتی اسم و ایمیل درستی برای کامنت خود قرار ندادید تا حتی بتونیم ببینیم شما قبلا کامنتی ارسال کردید یا نا – از روی ip چیزی پیدا نکردیم اما به هر حال از شما عذر خواهی میکنیم…

     ………….

     این کامنت رو برای این منتشر کردم تا دوستانی که در مسیر راه اندازی یک کسب و کار آنلاین هستند بدونن نظر های منفی و انرژی های منفی که بعضی دوستان ناخواسته یا از روی عمد انجام میدن نباید هیچ تاثیر منفی روی شما قرار بده…
     ما هیچ انرژی و قدرتی به پاکی و زیبای خداوند نداریم کسی که تمام این زیبایی ها و مخلوقات رو خلق کرده ولی باز در این دنیا ما خیلی زیاد انسان های رو داریم که هنوز به وجود خدا ایمان ندارن یا هر روز کفر میگن… پس بدونید اگر نفر اول کسب و کار خودتون باشید باز هم کسانی هستن که شما رو قبول نداشته باشن…ولی نباید به این صدا ها گوش یا توجه کنید…

     پس اگر فکر میکنی اشتباه ترین کارت درست ترین بوده شک نکن که اشتباه نکردی و این خودتی که بهترین رو برای خودت میتونی انتخاب کنی…

     با آرزوی دلی پاک و خالی از هر سیاهی برای دوستانی که مخاطب این کامنت بودن

 6. مهندس سلام
  آیا روشی هست که صفحاتی که در بین یک بازه زمانی مشخص هستند از ایندکس گوگل حذف شود.
  یک ابزار url removal گوگل دارد که اول باید هر لینک را بصورت تک تک داشته باشی و وارد کنی تا حذف شود ولی ما کلی لینک داریم که از بین دو بازه زمانی هستند و باید از ایندکس حذف شوند چون قدیمی هستند و کلا از سایت حذف شده اند ولی هنوز داخل گوگل هستند و به سئو ضربه زده اند.
  سایت کلا جابجا شده است و فقط دامین سایت از قبل است و تمام دسته ها ، محصولات و مقالات حذف شده اند.

  1. سلام عزیز،
   بهتر هست با کارشناسان‌مان هماهنگ کنید تا این مشکل را برایتان برطرف کنیم، پیشنهادم ابتدا استفاده از خدمات سئوی‌مان است و در مرحله دوم، اگر خودتان میخواهید زمان صرف کنید: ابتدا بخش کاوریج را برای هر دو سایت بررسی کرده سپس لینک ها را گردآوری و غربال کرده و در نهایت حذف کنید.
   راه کار دیگری میخواهید؟ پیشنهادم شرکت در دوره / کارگاه سرچ کنسول است!

 7. با سلام و خسته نباشید
  آیا برای پاک کردن تگ یا برچسب‌های بی‌مورد که بسیار زیاد هم هست لازمه ریدایرکت 410 بزنیم؟

 8. سلام، ممنون از مطلب ارزشمندتون خیلی عالی بود
  من طبق یک برداشت نادرست از استفاده از کلمات کلیدی در url صفحات، تعدادی کلمات و عبارات نامناسب در url بعضی صفحاتم گذاشتم که الان میخوام اونها رو اصلاح کنم و url کوتاه و مطابق کلمات کلیدی بزارم
  این این تغییر url ها در سئو و نتایج موتورهای جستجو تاثیر داره؟!
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. کریمپور عزیز (:
   بله قطعا تاثیر داره ولی در نظر داشته باشید که ریدایرکت های 301 بهتون کمک میکنن قدرتی از دست ندین. اما یه افت موقتی رتبه رو تجربه خواهید کرد. فقط در نظر داشته باشید که ریدایرکت های شما از یک ادرس به ادرس دیگر کمتر از 5 مورد باشه. اگر زنجیر ریدایرکت‌های شما بیشتر از 5 باشه قدرت رو از دست میدین

 9. من چند روز پیش افزونه short pixel را نصب کردم ولی بعد دیدم که خیلی افزونه ی بیخودی هست و پاکش کردم حتی فایل های باقی مانده اش رو هم از توی هاست پاک کردم و افزونه smush pro را از سایت ژاکت خریدم و نصب کردم .
  اما الان مشکلی که دارم اینه که هر عکسی که برای بالای صفحه اولم میگذارم یه جورائی بازم به cdn شورت پیکسل وصل میشه و در اصل ریدایرکت میشه و توی جی تی متریکس هم این پیام رو میده :
  Remove the following redirect chain if possible:

  https://cdn.shortpixel.ai/client/q_lossy,ret_img,w_1000/https://chagavak.com/wp-content/uploads/2019/09/chagavak.jpg
  https://chagavak.com/wp-content/uploads/2019/09/chagavak.jpg

  خواهش میکنم منو راهنمایی کنید این ریدایرکت رو پاک کنم . الان توی جی تی متریکس همه چیز خوبه بجز اینمورد .

  1. مجید جان؛
   بهتر هست ابتدا کل افزونه هارو حذف یا غیر فعال کنید. سیستم CDNی که دارید رو هم غیر فعال کنید. سپس بیاید تست کنید. اینبار از یک ابزار دیگه هم استفاده کنید تا ببینیم مشکل همچنان هستش یا نه. اگر نبود که هیچ. اگر بود دوباره بنویس پاسخ میدم و سعی میکنم با کمک از این طریق، مشکلت حل بشه.

 10. عالی بود . وب سایت خوبی دارین تبریک میگم .
  سوال :
  من دسترسی سایتم رو برای رباتهای گوگل هنوز باز نکزدم و
  یکسری عکس توی سایتم داشتم که اونها رو با عکسهای جدیدی جایگزین کردم .
  سایتم رو با gt metrix چک کردم که حدود 30 تا خطای 404 به من میداد که حدودا 20 تا از اونها مربوط به همین عکسهای حذف شده بود .
  با این خطاها چه کنم ؟ اونها رو به عکسهای جدید ریدایرکت کنم یا پیشنهد بهتری دارید . ( توجه اینکه این عکسهای حذف شده رو دیگه اصلا نیازشون ندارم )

  1. سلام دوست عزیز

   برای این کار بهترین روش اینه بفهمید این ارور های 404 برای کجای صفحه هست و از همن بخش حذف کنید.

   اما اگه دنبال یه راه حل سریع هستید میتونید یک عسکی با سایز 1*1 پیکسل درست کنی و با اسم عکس های که 404 میدن هم اسم کنید و داخل همون مسیر قرار بدید – حالا وقت تست گرفتن دیگه به ارور 404 نمیخورید و سرعتتون کم نمیشه
   ریدارکت هم پیشنهاد بدی نیست.

   اما بدونید این عکس ها جای فراخونی شدن و دارن ریکوست به سرور شما ارسال میکنند پس بهترین راه اینهکه بخش مربوطه رو پیدا کنید که به ارور 404 نخوردید

   امیداورم کمکتون کنه اما بازم اگه مشکل برطرف نشد بهمون اطلاع بدی راهنماییت میکنیم
   موفق باشی

 11. سلام
  آیا url ها هم ضعیف و قوی دارند؟!! یه جایی تو مقاله تون نوشته بودین url ضعیف رو ریدایرکت کنید؟ ممنون میشم یه توضیحی در این باره بدید

  1. سلام عباس جان
   این محتوا هستش که باعث رتبه گرفتن میشه ولی URL اون محتوا برای گوگل شناخته میشه و گوگل اون رو در نظر میگیره. مثل اعتبار شناسنامه برای شناسایی یک فرد. URL ها هم شناسنامه محتواهای ما هستند و اگر محتوایی رتبه نگیره در واقع آدرس URL اون مقاله رتبه نگرفته و منظورمون از ضعیف بودن URL همین هستش.

   1. سلام و خسته نباشید و تشکر از مطالب خوبتون.
    بعد از انجام header 410 روی مطلب و تگهاش نیاز نیست از داخل سرچ کنسول کاری انجام دهیم؟
    مثلا inspect url، حذف کش، دی ایندکس و…

    1. سلام وبمستر عزیز؛
     در صورتی که url قبلی رو در سرچ کنسول inspect کنید نتایج سریع تر برای شما به نمایش در خواهد آمد اما در حالت کلی چنانچه این عمل را انجام ندهید به مرور زمان اتفاقات رخ می دهند. موفق باشید.

     1. یکسری مطالب و صفحات اضافی بی استفاده و بعضا کپی داخل سایت هست که بعضی هارو بعد از حذف به صفحه مرتبط ریدایرکت 301 زدم، ولی مطالبی که صفحه مرتبط ندارند رو میخوام بصورت کامل از سایت و گوگل حذفشون کنم تا تعداد صفحات سایت کمتر بشه و قدرت دامنه افزایش پیدا کنه چون تعدادشون زیاد هست.
      لطفا اگر ممکنه مراحل حذف صحیح این صفحات رو توضیح بدید.

      1. وبمستر عزیز
       مراحل حذف خیلی ساده است:
       1. شناسایی برگه ها و محتوای بدرد نخور بدون کاربرد (شاید زامبی پیج Zombie Pages)
       2. حذف مرتب اونها و ساخت کد 410 به کمک افزونه یوست سئو (هنگام حذف برگه، گزینه آن بشما نمایش داده خواهد شد)
       3. ارائه درخواست حذف به گوگل Google URL Removals در سرچ کنسول

نظر شما چیه؟

دیدگاه خودتون راجع به مقاله رو با ما به اشتراک بزارید.