روش صحیح پاک کردن یک صفحه و URL از سایت و انتخاب ریدایرکت مناسب برای آدرس حذف شده

زمان مطالعه: 5 دقیقه
روش صحیح پاک کردن یک صفحه URL از سایت
پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندهید:
بررسی کلمه کلیدی در نامک افزونه سئو Yoast SEO

هرگاه بخواهید سایت‌تان را تمیز کاری کنید و تغییراتی در آن انجام دهید، مثلا بخواهید آدرس هایی را حذف یا برگه هایی را از دسترس خارج کنید باید از ریدایرکت ها استفاده کنید. در این پست هریک از آن ها را بررسی میکنیم. وقتی صفحه یا آدرسی از سایت خود را پاک میکنید، همراه با آن یک یا چند URL هم از سایت شما حذف میشود. با حذف این URL ها، صفحه ی خطای 404 جای آن ها را میگیرد. صفحات 404 پیامد های منفی برای کاربران شما و گوگل به همراه دارند، به همین دلیل باید برای از بین بردن آن ها دنبال راه حل های مفید و کاربردی باشید.

بهترین راهکار برای جلوگیری از به وجود آمدن خطای 404، ریدایرکت صفحات پاک شده به صفحه ی دیگر از سایت است (در صورتیکه آدرس ایندکس شده برای شما ارزشمند است و رتبه خوبی کسب کرده باشد)، و اگر بخواهید آدرس ایندکس شده که ارزشی هم برای سایت ندارد را حذف کنید بهترین کار ممکن استفاده از افزونه Yoast برای ایجاد یک کد وضعیت 410 یا همان HTTP Status code: 410 است.

تعیین سرنوشت صفحه (ریدایرکت یا حذف؟)

وقتی میخواهید یک صفحه را حذف کنید پیش از هر کاری اول باید ببینید برای صفحه شما محتوایی مرتبط در دیگر صفحات سایت تان وجود دارد یا خیر.

قبل از حذف کردن یک صفحه باید از خودتان بپرسید:

اگه کاربر روی لینک صفحه ای که پاک شده کلیک کنه، صفحه ی دیگه ای در سایت من وجود داره که اطلاعاتی که کاربر به دنبال اون هست رو بهش بده؟

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندهید:
چک لیست سئو 2019 | کامل‌ترین راهنمای سئو در سال جدید

اگر چنین صفحه ای دارید، باید صفحه پاک شده را به صفحه ی مرتبط آن ریدایرکت کنید.

حتی اگر تعداد بازدیدکنندگان صفحه ای که میخواهید پاک کنید از انگشتان دستتان هم کمتر بود، باز هم باید عملیات ریدایرکت را برای صفحه انجام دهید. چون قطعا نمی خواهید حتی یکی از بازدیدکنندگان هم با خطای 404 روبرو شود.

چطور در وردپرس ریدایرکت بسازم؟

ریدایرکت های مختلفی مثل 301، 302، 307 و… وجود دارند که می توانید برای تغییر آدرس یا حذف یک صفحه از آن ها استفاده کنید که در مقاله گذشته با تک تک آن ها آشنا شدیم.

اگر در این بخش بخواهم به طور مختصر به شما بگویم، ریدایرکت دائمی 301، بهترین راه برای زمانی است که می خواهید صفحه ای از سایت را حذف کرده و آن را به آدرس دیگری هدایت کنید. من قبلا روش ساخت تغییر مسیر به کمک افزونه Yoast SEO را توضیح دادم.

چرا ریدایرکت 301 بهترین راه است؟

چون ارزش، رتبه و همینطور کاربران لینک قدیمی رو بدون هیچ کم و کاستی به لینک جدید منتقل میکنه.
چطور یک صفحه را برای همیشه حذف کنم؟

قوانین ریدایرکت 301

با ریدایرکت 301 اصلا نگران از دست رفتن پیج رنک رتبه صفحات سایت‌تان نباشید.

اگر برای صفحه یا مقاله ای که میخواهید حذف کنید، هیچ صفحه ی مرتبطی پیدا نکردید، دو راه پیش روی شماست:

  1. صفحه را پاک کنید
  2. اطلاعات آن را به روز رسانی کنید

اگر تصمیم نهایی خودتان را برای حذف همیشگی صفحه گرفته اید، همانطور که در ابتدا هم گفتم بهترین راه استفاده از کد سر برگ 410 در هدر HTTP صفحه (کد خطای محتوای حذف شده) است.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندهید:
آموزش ساخت نقشه سایت XML در وردپرس

چرا وضعیت 410 بهترین تصمیم برای حذف محتواست؟

وضعیت 410 به خزنده های گوگل میگه این صفحه توسط مدیر سایت برای همیشه حذف شده و دیگه وجود نداره، به همین دلیل این خزنده ها دوباره وارد اون صفحه نمی شوند و می فهمند هرچه سریعتر باید صفحه رو از ایندکس گوگل حذف کنند.
یک درخت سیب را در نظر بگیرید، URL هایی از سایت تان که رتبه خوبی در گوگل گرفته اند مثل سیب سالم این درخت و صفحاتی با لینک های شکسته و ارزش کم مثل یک سیب کرم خورده اند. افتادن یک سیب سالم از درخت مسلما باعث کاهش ارزش درخت میشود اما افتادن یک سیب کرم خورده تغییری در ارزش درخت ایجاد نمیکند و اتفاقا باعث زیبا شدن ظاهر درخت میشود.

آدرس های حذف شده

داستان URL ها هم همین است. حذف URL هایی که رتبه گرفته اند (همان سیب های رسیده و سالم) می تواند باعث کاهش ارزش و رنک سایت شوند از این رو بهتر است آن ها به آدرسی دیگر ریدایرکت یا با محتوای جدید و کامل به روز رسانی کنید، اما URL های ضعیف و خراب حذف شدنشان بهتر از حضور آن ها در سایت است (همانطور که دور انداختن سیب های کرم خورده به نفع شما و سایت تان هم هست.)

ما کاری با کرم های سیب خور نداریم!

هدر 410 چه فرقی با خطای 404 دارد؟

تفاوت خطای 404 و هدر 410 خیلی ساده است:

  • خطای 404 یعنی صفحه مورد نظر پیدا نمیشود.
  • هدر 410 یعنی صفحه حذف شده است.

در افزونه وردپرس Yoast SEO Premium یک ماژول تغییر مسیر وجود دارد که به شما اجازه تنظیم کد سر برگ 410 را در هدر صفحه میدهد. مدیریت ریدایرکت ها در افزونه Yoast به این صورت است که وقتی یک صفحه را حذف میکنید یا پیوند یکتا permalink آن را تغییر می دهید به طور اتوماتیک از شما می پرسد که میخواهید با URL قبلی چه کار کنید؟ و ریدایرکت های مختلف را به شما پیشنهاد میدهد.
انواع ریدایرکت در افزونه یوست سئو
با استفاده از افزونه Yoast SEO Premium می توانید از انواع ریدایرکت برای تغییر مسیر یا حذف لینک های سایت تان (پیوند های ایندکس شده) استفاده کنید. همچنین با وصل کردن افزونه Yoast از بخش “میز فرمان جستجو” به سرچ کنسول گوگل، مستقیما خطاهای پیوند های شکسته (آدرس های حذف شده، خراب شده، منتقل شده و…) سایت تان را ببینید و مدیریت کنید. همچنین ریدایرکت ها در کنترل ایندکس سایت به شما کمک میکنند.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندهید:
آیا Google AMP آینده ی سئو برای دستگاه های موبایل است؟

استفاده از کد 410 در کد های وضعیت HTTP صفحات 404 باعث میشود گوگل سریع تر این صفحات را از ایندکس خود حذف کند. همینطور در سرچ کنسول گوگل هم خطاهای 410 و 404 جدیداً در بخش محتواهای پیدا نشده هر دو با کد وضعیت مشخص شده اند (اگرچه همیشه محتوای پیدا نشده را با کد 404 میشناسند.)

استفاده هوشمندانه از محتوای صفحات 404

صفحات 404 بخشی از سایت ها هستند. حتی اگر از ایندکس گوگل هم حذف شوند باز هم در سایت شما باقی می مانند و احتمالا روزی گذر کاربری به برگه 404 برسد. از این رو می توانید از محتوای این صفحات نهایت استفاده را بکنید و از کاربرانی که با آن ها مواجه میشوند دل جویی کنید.

روش های پیشنهادی من برای بهترین استفاده از برگه خالی 404:

  • استفاده از یک تصویر جذاب و با نمک (شاید یکی از شخصیت های دیرین دیرین یا شکرستان)
  • استفاده از یک پیام دوستانه و پیشنهاد بازدید از یک صفحه خاص
  • استفاده از فرم تماس

نتیجه گیری

صفحات 404 بزرگ ترین مشکل سایت ها در دنیا نیست! فقط در صورتی که در معرض الگوریتم پاندای گوگل قرار گرفته اید و به خاطر آن بسیاری از صفحات ضعیف سایت تان را حذف کرده باشید، تعداد زیادی صفحه 404 می تواند برای سایت تان به وجود بیاید و بطور غیر مستقیم باعث افت رتبه سایت تان در نتایج گوگل شود (چراکه شما پیوند های زیادی را از دست داده اید)، از این رو برای حذف صفحات با احتیاط عمل کنید. هرچند پیشنهاد میکنم برای انجام این کار در ابعاد بزرگ تر از مشاوره شرکت های سئو استفاده کنید.

آموزش خود را ادامه دهید ...
با رسانه ها و آدرس های پیوست در افزونه وردپرس Yoast SEO چه کار کنیم؟
پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندهید:
آموزش افزایش سرعت بالا آمدن سایت وردپرس > راهنمای کامل و عملی
4/5 (1 دیدگاه)
تیم بلاگینگ میموس

تیم بلاگینگ میموس

توی خانواده میموس ما بچه‌های بلاگینگ سر و کارمون با محتواس. ما دوست داریم ارزنده‌ترین مطالب روز سئو وردپرس رو در اختیار شما علاقمندان دنیای سئو قرار بدیم. این‌رو هم اضافه کنیم ما قبل هرچیزی از صحت اطلاعات بلاگ میموس مطمئن می‌شیم سپس اونا رو منتشر می‌کنیم و در اختیارتون قرار می‌دیم.
شما هم می‌تونید با نوشتن نظرات و انتقادات خودتون عضوی از این خانواده بشید. امتحانش مجانیه!

میخواید درموردمون بیشتر بدونید؟

اگر این مقاله برای شما مفید بود ....

لطفا با نظر دادن ما را در بهتر کردن مطالب آموزشی یاری کنید.

به دنبال خدمات حرفه ای سئو هستید ؟!

میموس با تدوین استراتژی و ساختار اصولی شما را تا رسیدن به رتبه 1 یاری خواهد کرد.

کارگاه‌های سئو و وبمستری

کتاب‌های رایگان سئو

دلایل انتخاب پلتفرم سئو مانگو

24 دلیل برای انتخاب پلتفرم مدیریت سئو مانگو به عنوان دستیار سئو

همین الان سئو سایت وردپرسی خودتون رو شروع کنید، 3 روز اول کاملا رایگان

15
خوشحال میشویم اگر سوالی در این زمینه دارید از ما بپرسید... (کاملا رایگان است - بعضی ازسوالات به صورت صوتی پاسخ داده خواهد شد)

avatar
فایل های تصویری و عکس
 
 
 
فایل های ویدیویی و صوتی
 
 
 
سایر انواع فایل
 
 
 
8 تعداد نظرات
7 رشته نظرات
0 دنبال کننده ها
 
داغ ترین نظرات
داغترین نظرات
11 نویسندگان نظرات
فرشید امین‌زادهناشناسنصریمحمدرضافرشید امین زاده نویسندگان نظرات اخیر
  اشتراک  
اطلاع از
ناشناس
مهمان
ناشناس

وبهایی حذف شدند ولی تو سرچ گوگل میان چطوری میشه اینارو از سرچ حذف کرد

فرشید امین‌زاده
فرشید امین‌زاده

باید تو کاوریج ببینید وضعیتشون چطوریه، پیشنهاد میکنم دوره سرچ کنسول رو تهیه فرمایید تا این مشکلات رو بتونید مدیریت کنید. https://mimos.ir/classroom/search-console/

نصری
مهمان
نصری

مهندس سلام آیا روشی هست که صفحاتی که در بین یک بازه زمانی مشخص هستند از ایندکس گوگل حذف شود. یک ابزار url removal گوگل دارد که اول باید هر لینک را بصورت تک تک داشته باشی و وارد کنی تا حذف شود ولی ما کلی لینک داریم که از بین دو بازه زمانی هستند و باید از ایندکس حذف شوند چون قدیمی هستند و کلا از سایت حذف شده اند ولی هنوز داخل گوگل هستند و به سئو ضربه زده اند. سایت کلا جابجا شده است و فقط دامین سایت از قبل است و تمام دسته ها ، محصولات… ادامه مطلب »

فرشید امین‌زاده
فرشید امین‌زاده

سلام عزیز،
بهتر هست با کارشناسان‌مان هماهنگ کنید تا این مشکل را برایتان برطرف کنیم، پیشنهادم ابتدا استفاده از خدمات سئوی‌مان است و در مرحله دوم، اگر خودتان میخواهید زمان صرف کنید: ابتدا بخش کاوریج را برای هر دو سایت بررسی کرده سپس لینک ها را گردآوری و غربال کرده و در نهایت حذف کنید.
راه کار دیگری میخواهید؟ پیشنهادم شرکت در دوره / کارگاه سرچ کنسول است!

محمدرضا
مهمان
محمدرضا

با سلام و خسته نباشید
آیا برای پاک کردن تگ یا برچسب‌های بی‌مورد که بسیار زیاد هم هست لازمه ریدایرکت 410 بزنیم؟

فرشید امین‌زاده
فرشید امین‌زاده

سلام محمدرضا
بله باید ریدایرکت 410 بزنی که گوگل هم برات حذفشون کنه

کریمپور
مهمان
کریمپور

سلام، ممنون از مطلب ارزشمندتون خیلی عالی بود
من طبق یک برداشت نادرست از استفاده از کلمات کلیدی در url صفحات، تعدادی کلمات و عبارات نامناسب در url بعضی صفحاتم گذاشتم که الان میخوام اونها رو اصلاح کنم و url کوتاه و مطابق کلمات کلیدی بزارم
این این تغییر url ها در سئو و نتایج موتورهای جستجو تاثیر داره؟!
ممنون میشم راهنمایی کنید

فرشید امین‌زاده
فرشید امین‌زاده

کریمپور عزیز (:
بله قطعا تاثیر داره ولی در نظر داشته باشید که ریدایرکت های 301 بهتون کمک میکنن قدرتی از دست ندین. اما یه افت موقتی رتبه رو تجربه خواهید کرد. فقط در نظر داشته باشید که ریدایرکت های شما از یک ادرس به ادرس دیگر کمتر از 5 مورد باشه. اگر زنجیر ریدایرکت‌های شما بیشتر از 5 باشه قدرت رو از دست میدین

مجید
مهمان
مجید

من چند روز پیش افزونه short pixel را نصب کردم ولی بعد دیدم که خیلی افزونه ی بیخودی هست و پاکش کردم حتی فایل های باقی مانده اش رو هم از توی هاست پاک کردم و افزونه smush pro را از سایت ژاکت خریدم و نصب کردم . اما الان مشکلی که دارم اینه که هر عکسی که برای بالای صفحه اولم میگذارم یه جورائی بازم به cdn شورت پیکسل وصل میشه و در اصل ریدایرکت میشه و توی جی تی متریکس هم این پیام رو میده : Remove the following redirect chain if possible: خواهش میکنم منو راهنمایی کنید… ادامه مطلب »

فرشید امین‌زاده
فرشید امین‌زاده

مجید جان؛
بهتر هست ابتدا کل افزونه هارو حذف یا غیر فعال کنید. سیستم CDNی که دارید رو هم غیر فعال کنید. سپس بیاید تست کنید. اینبار از یک ابزار دیگه هم استفاده کنید تا ببینیم مشکل همچنان هستش یا نه. اگر نبود که هیچ. اگر بود دوباره بنویس پاسخ میدم و سعی میکنم با کمک از این طریق، مشکلت حل بشه.

پویا طاهری
مهمان
پویا طاهری

واقعا مطلب بسیار ارزشمندی رو نگارش کردید. خیلی ذهنم درگیر این قضیه بود. بسیار سپاس گذارم.

fkh
مهمان
fkh

عالی بود . وب سایت خوبی دارین تبریک میگم .
سوال :
من دسترسی سایتم رو برای رباتهای گوگل هنوز باز نکزدم و
یکسری عکس توی سایتم داشتم که اونها رو با عکسهای جدیدی جایگزین کردم .
سایتم رو با gt metrix چک کردم که حدود 30 تا خطای 404 به من میداد که حدودا 20 تا از اونها مربوط به همین عکسهای حذف شده بود .
با این خطاها چه کنم ؟ اونها رو به عکسهای جدید ریدایرکت کنم یا پیشنهد بهتری دارید . ( توجه اینکه این عکسهای حذف شده رو دیگه اصلا نیازشون ندارم )

سینا امین زاده
سینا امین زاده

سلام دوست عزیز برای این کار بهترین روش اینه بفهمید این ارور های 404 برای کجای صفحه هست و از همن بخش حذف کنید. اما اگه دنبال یه راه حل سریع هستید میتونید یک عسکی با سایز 1*1 پیکسل درست کنی و با اسم عکس های که 404 میدن هم اسم کنید و داخل همون مسیر قرار بدید – حالا وقت تست گرفتن دیگه به ارور 404 نمیخورید و سرعتتون کم نمیشه ریدارکت هم پیشنهاد بدی نیست. اما بدونید این عکس ها جای فراخونی شدن و دارن ریکوست به سرور شما ارسال میکنند پس بهترین راه اینهکه بخش مربوطه رو… ادامه مطلب »

abbas
مهمان
abbas

سلام
آیا url ها هم ضعیف و قوی دارند؟!! یه جایی تو مقاله تون نوشته بودین url ضعیف رو ریدایرکت کنید؟ ممنون میشم یه توضیحی در این باره بدید

فرشید امین‌زاده
فرشید امین‌زاده

سلام عباس جان
این محتوا هستش که باعث رتبه گرفتن میشه ولی URL اون محتوا برای گوگل شناخته میشه و گوگل اون رو در نظر میگیره. مثل اعتبار شناسنامه برای شناسایی یک فرد. URL ها هم شناسنامه محتواهای ما هستند و اگر محتوایی رتبه نگیره در واقع آدرس URL اون مقاله رتبه نگرفته و منظورمون از ضعیف بودن URL همین هستش.

همین الان سئو سایت وردپرسی خودتون رو شروع کنید، 3 روز اول کاملا رایگان