مقالات این سری آموزشی

اگر کمی با افزونه Yoast SEO آشنا باشید می دانید که این افزونه به صورت خودکار پیشنهادی درباره یک عنوان سئو صحیح در اختیار شما قرار می دهد.

 • اما آیا می دانید یک عنوان صحیح و درست و حسابی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟
 • آیا می دانید چرا عنوان اسنیپت برای موتور های جستجو مهم است؟
 • و یا چگونه می توانید عنوان سئو خود را بهتر کنید؟
 • و میدانید عنوان چه تاثیری روی نرخ کلیک بیشتر CTR دارد؟
 • و اصلا میدانید چطور یک عنوان بهینه سازی شده بنویسید؟

در مقاله امروز قصد دارم به طور کامل به این سوالات پاسخ بدم پس شما را دعوت می کنم کل مقاله من را بخوانید.

[promotion id=”27796″]

عنوان سئو  SEO Title چیست؟

منظور از عنوان سئو، همان تگ HTML تایتل است. اگر به سورس (Source) یا منبع صفحات سایت تان نگاهی بیاندازید، می توانید تگ تایتل یا title را در ابتدای صفحه کد ها مشاهده کنید.

تگ عنوان در کدنویسی

عنوان سئو یکی از مهم ترین پارامتر هایی است که در نتایج جستجو نمایش داده می شود. اگر در گوگل کلمه “آنالیز سئو سایت رقیب” را جستجو کنید، موتور جستجو لیستی از نتایج را به شما نمایش می دهد. این نتایج معمولا شامل 3 پارامتر هستند که اولین و مهم ترین آن ها عنوان سئو است. آدرس URL و توضیحات متا یا meta description نیز 2 پارامتر دیگر قابل مشاده هستند.

عنوان سئو

همان طور که در تصویر زیر می بینید، عنوان سئو در tab یا سر برگ صفحه مرورگر ها نیز نمایش داده می شود:

ممکن است بعضی افراد عنوان سئو و عنوان اصلی صفحه یا H1 که در صفحه محتوا نمایش داده می شود اشتباه بگیرند. این دو عنوان کاملا متفاوت هستند و هر کدام به نوبه خود در سایت مهم و تاثیر گذارند.

عنوان سئو به دو علت برای سئو سایت مهم است:

 • در کسب رنک و رتبه بهتر تاثیر گذار است.
 • در ترغیب بیشتر کاربر برای کلیک و ورود به سایت تاثیر گذار است.

علت اهمیت عنوان سئو برای گوگل چیست؟

عنوان صفحه به گوگل کمک می کند موضوع صفحه شما را بهتر درک کند از این رو بهتر است کلمات کلیدی خود را در عنوان ذکر کنید تا شانس بیشتری برای کسب نتایج اول گوگل داشته باشید. از آنجا که گوگل به بردکرامب هم اهمیت می دهد، تکرار عنوان سئو در سایت به بهینه سازی بیشتر کمک می کند.

هر چه در نتایج جستجو تعداد بیشتری از کاربران روی وب سایت شما کلیک کنند گوگل متوجه می شود که سایت شما برای کاربران مفید و کاربردی تر است از این رو رفته رفته رتبه بهتری به شما در نتایج خود می دهد. کسب رنک بهتر منجر به افزایش ترافیک وب سایت شما نیز خواهد شد. این یکی از سیگنال های تعامل کاربران است که در مقاله فاکتورها رتبه بندی آن را بررسی کرده ایم.

بنابراین می توان نتیجه گرفت داشتن یک عنوان جذاب به همراه عبارات کلیدی هدف می تواند در طولانی مدت باعث بهبود رتبه و افزایش بازدید وب سایت تان شود.

آیا می دانید سئو چیست؟ برای این منظور لطفا به مقاله سئو چیست در میموس مراجعه کنید.

تعداد ایده آل حروف عنوان سئو چقدر است؟

محدودیت پیکسلی گوگل برای نمایش نتایج جستجو دارای عرض 600 پیسکل و 65 حرف است. این یعنی تعداد کاراکتر های عنوان مقاله شما 100 حرف هم که باشد، گوگل فقط 65 حرف اول آن را در برگه نتایج نمایش می دهد.

محدودیت کاراکتر عنوان مطلب در گوگلنکته مهم درباره عنوان SEO Title:

نمایش نتایج گوگل بسته به نوع دستگاه مورد استفاده کاربر، متفاوت است.
در افزونه Yoast SEO می توانید پیش از انتشار مطلب، پیش نمایشی از عنوان سئو در نتایج جستجو را مشاهده کنید.
تصویر پیش نمایش نتیجه گوگل در موبایل

تصویر پیش نمایش نتیجه گوگل در موبایلتصویر پیش نمایش نتیجه گوگل در دسکتاپ

تصویر پیش نمایش نتیجه گوگل در دسکتاپاگر در افزونه Yoast SEO تایتل سئوی شما بیش از حد طولانی یا بیش از حد کوتاه باشد به نشانه اخطار خط سبز رنگ زیر تیتر به رنگ نارنجی یا قرمز تغییر می کند.

نوشتن عنوان مناسب برای یک سئوی قدرتمند

اگر عنوان خوبی ننویسید یا اصلا نخواهید عنوان بنویسید با خطای “لطفا یک عنوان سئو ایجاد کنید” روبرو می شوید. می خواهم هم برای رفع این مشکل و هم نوشتن یک عنواان خوب و سئو شده نکاتی را بیان کنم که با آن ها قطعا می توانید عنوان سئو بهتر و مفید تری برای صفحات سایت تان بنویسید.

1. هرگز نوشتن عنوان سئو را فراموش نکنید!

عنوان سئو باعث درک بهتر موضوع صفحه شما برای گوگل و افزایش بازدیدکنندگان سایت تان می شود به همین دلیل به هیچ عنوان نوشتن آن را فراموش نکنید.

2. از طول عنوان به درستی استفاده کنید

همان طور که گفتیم گوگل برای نمایش عنوان سئو نتایج 600 پیکسل در نظر گرفته است. سعی کنید برای افزایش بازدهی نهایت استفاده از این فضا را داشته باشید. و با جملاتی جذاب و وسوسه کننده آن را پر کنید تا ذهن بازدیدکنندگان را درگیر کرده و برای کلیک روی لینک سایت تان ترغیب شوند.

3. سعی کنید عنوان سئو از حد قابل مشاهده برای کاربر طولانی تر نباشد

درست است که محدودیتی برای تعداد حروف عنوان سئو وجود ندارد و شما می توانید حتی از 100 حرف استفاده کنید اما اگر عنوان شما بیشتر از فضایی که گوگل برای آن در نظر گرفته است باشد، نصفه و نیمه نمایش داده می شود. افزونه Yoast SEO به شما کمک می کند تا طول مناسبی برای عنوان سئو خود داشته باشید.

4. از کلمات کلیدی هدفتان در عنوان استفاده کنید!

استفاده از کلمات کلیدی در عنوان امری ضروری محسوب می شود چراکه یکی از مهم ترین عناصری است که گوگل برای درک مفهوم صفحات سایت ها و دادن رتبه به آن ها مورد بررسی قرار می دهد. عدم توجه به این مسئله به شدت شانس کسب رتبه بهتر را کاهش می دهد.

5. حتما نام سایت یا برندتان را در آخر عنوان ذکر کنید

آخرین نکته این مقاله درباره برندسازی است. نام سایت یا برند شما باید به صورت واضح در عنوان سئو ذکر شود. وقتی افرادی که در گوگل در حال جستجو هستند بارها نام سایت شما را ببینند، حتی اگر بار اول روی آن کلیک نکنند، ممکن است وقتی برای دومین بار نام شما را در صفحه بعدی نتایج مشاهده کنند روی آن کلیک کرده و وارد سایت تان شوند. اگر می خواهید برندینگ موفق تری داشته باشید بهتر است حتما از نام برندتان در عنوان استفاده کنید زیرا در غیر این صورت ممکن است گوگل به صورت اتوماتیک عنوان شما را تغییر داده و نام سایت تان را به آن اضافه کند.

اگر میخواهید عنوان جذاب تری برای محصولات فروشگاه خود بنویسید، خب به تصویر زیر نگاه کنید و نکات بعد از آن را هم بخوانید:

بهینه سازی محتوای محصول در سایت فروشگاهیبهینه سازی عنوان محصولات در فروشگاه اینترنتی

یکی از بهترین راهکارها برای جذب بازدید کننده و همینطور افزایش نرخ کلیک برای فروشگاه ها اینست که از کلمات آهنربایی استفاده کنید. منظور از کلمات آهنربایی واژه هایی هستند که کاربران تا چشمشان به آن می افتد جذب نتیجه مورد نظر می شوند. اگر چنین کلماتی عناوین محصولات شما باشد حتما کاربران بیشتری جذب میکنید و نرخ کلیک سایت را افزایش می دهید.

کلماتی آهنربایی یا بشدت جذاب که من پیشنهاد می کنم

 • حمل با کمترین هزینه
 • فروش
 • گارانتی
 • نازلترین قیمت
 • حمل رایگان

چرا باید بفکر افزایش نرخ کلیک خود باشید؟ چرا بیخیال این موضوع نمی شوید؟ خب من پیشنهاد میکنم یکی دو خط بعدی را هم بخوانید؛ گوگل از نرخ کلیک (هر چه بیشتر بهتر) برای شناسایی بهترین مقاله ها استفاده می کند! چطور؟ وقتی کاربران یک نتیجه را در گوگل ببینند و نتایج اول و دوم و … را به آن ترجیح دهند، گوگل فکر می کند آن نتیجه باید رتبه بهتری کسب کند. پس نرخ کلیک بهتر به شما کمک می کند نتیجه بهتری هم کسب کنید. از اینها گذشته، اگر میخواهید روی سئوی فروشگاه اینترنتی خود کار کنید، مقاله لینک شده را بخوانید.

نتیجه گیری نتیجه گیری

عنوان سئو اولین چیزی است که کاربر پیش از ورود به سایت شما در نتایج موتور جستجو می بیند. حال اگر عنوان سئو شما به حد کافی کاربردی و جذاب نباشد، اولین و آخرین چیزی خواهد بود که کاربر از شما و برندتان می بیند!

اگر درباره پستی که نوشتم سوالی دارید می توانید همینجا در دیدگاه ها برای من بنویسید.

آموزش خود را ادامه دهید ...
آموزش رفع خطای “صفحه اصلی شما نمی تواند برای موتور های جستجو ایندکس شود” در افزونه وردپرس Yoast SEO و سرویس Ryteچرا باید از کلمات کلیدی در عنوان سئو استفاده شود؟
4.8/5 (4 دیدگاه)

محدثه نشاطی

برای یک نویسنده تجربه بد معنا ندارد، برای او همه چیز مفید و آموزنده است.

عضویت در خبرنامه و دانلود رایگان کتاب ها

در خبرنامه میموس عضو بشید تا علاوه بر آموزش های اختصاصی سئو؛ همین الان تمام کتاب هارو به صورت رایگان براتون ارسال کنیم!

16 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر
  من واقعا سر طول عنوان و استفاده از ایست واژه ها مشکل دارم و با ابزار آنالیز سایت جت سئو همه ی عنوان ها رو چک میکنم. نظرتون چیه؟ آیا ایراد هایی که جت سئو میگیره، درسته؟

  1. سلام ملینا عزیز
   ببینید تایتل شما میتونه با تعداد کاراکتر تنظیم بشه و همینطور میتونه با تعداد پیکسل (عرض پیکسلی استفاده شده توسط گوگل برای حفظ تناسب در دستگاه های متفاوت و لمسی) تنظیم بشه… تعداد کاراکتر مناسب بین 50 تا 65 کاراکتر + نام سایت / برند و همینطور بر اساس پیکسل میتونه بین 550 تا 600 پیکسل باشه…
   در صورتی که مخاطبین شما در دسکتاپ هستند به امار و نمودار یوست سئو زیاد توجه نکنید چون برای موبایل تنظیم شده، شما متونید تو ویرایش اسنیپت، نمایش رو از موبایل به دسکتاپ تغییر بدین تا تفاوت رو هم کامل مشاهده کنید 🌱

 2. مطلب بسیار زیبایی است و آروزی موفقیت،اگر مقدوره دامنه گروه ما رو در لینک زیر حفاظ گوزنی درجه یک بررسی کنید.

 3. مطلب بی نهایت زیبایی است و ممنوم از شما،دوست دارم که صفحه ما رو در لینک زیر خرید نرده شاخ گوزنی انجمن کاوه چک کنید.

 4. سلام من هر کاری می کنم عنوان سئو سبز رنگ نمی شه و خط نارنجی می شه. عنوان های مختلف رو امتحان کردم بازم نشد.

  1. سلام هستی عزیز،
   بنظرم، شما یک عنوان طولانی برای سایت خودتون در بخش “تنظیمات وردپرس > نام عمومی” نوشتین که احتمالا فقط نام برند شما نیست (که فقط باید برند باشه) و شعار وب‌سایت یا کسب و کارتون هم هست، بهتره اونجارو یه نگاهی بندازین! یا اینکه شما عنوان رو خیلی کوتاه مینویسین که نارنجی میکنه و باید بگم اگر مخاطبین اصلی شما موبایل‌بدست هستن، پس طولانی‌تر بنویسین، ولی اگر کاربران دسکتاپ هستن شما می‌تونید تا 65حرف عنوان بنویسید که من فکر میکنم بهتر هست یکم طولانی‌تر و توضیح‌دهنده‌تر عنوان بنویسین (تا یخورده طولانی هم بشه)

 5. ممنون از مقاله عالی شما . اطلاعات خوبی در زمینه سئو از سایت شما یاد گرفتم و حتما در وبلاگ مدیر سئو اعمال خواهم کرد .

نظر شما چیه؟

دیدگاه خودتون راجع به مقاله رو با ما به اشتراک بزارید.