تا بحال چنین مشکلی داشته اید؟ بیشتر مردم که نه بلکه تمام مردم که وبمستر یا مدیر سایت باشند میخواهند سایت خود را در گوگل و رتبه های بالا ببینند، اما چرا باید بخواهند سایتشان بجای دیده شدن مخفی بماند؟ این که نمی خواهید سایت خود را ایندکس کنید، باید بدانید چطور از آن جلوگیری کنید! اینجا هستم تا کمی در مورد این موضوع صحبت کنیم.
ابتدا با ایندکس شدن و لیست شدن بین نتایج گوگل صحبتم را شروع می کنم. شما هم میدانید که ترافیکی که از گوگل برای سایت ها ارسال می شود ارزش زیادی دارد، اینجا اینترنه اول ترافیک بعد چیزهای دیگر، البته از قول هیچکس. به هر حال، دلیل نوشتن این مقاله این بود که خودم میخواستم سایتی راه اندازی کنم ولی تا اتمام کار نگذارم حتی گوگل از آن اطلاعی پیدا کند.

دوست داشتم ایندکس های سایتم به طور کاملی کنترل شده و همینطور یک معماری خوب و حساب شده برای سایت ارائه کنم. معماری یا ساختار سایت بسیار مهم و از فاکتورهای سئو محسوب میشود و با ارائه یک سایت خوب که از ساختار تمیز Clean Structure بهره می برد میتوان راحت تر از سایت های بدون ساختار به رتبه های بالاتر دست یافت.

[promotion id=”27792″]

بنابراین برای راه اندازی سایتم دست بکار شدم و در ابتدا سعی کردم راه های جلوگیری از پیدا شدن و کشف سایت توسط خزنده ها و ربات های گوگل را پیدا کنم. تایم مشخصی رو صرف تحقیق در این مورد کردم و به مقاله های زیادی برخوردم که روش های مختلفی برای این کار ارائه کرده بودند. بنابراین مستقیم سراغ آنها می روم:

چرا بخواهیم از ایندکس سایت جلوگیری کنیم؟
لیست شدن یعنی چه و تفاوت آن با ایندکس چیست؟
چطور خزنده ها را در ایندکس سایت متوقف کنیم؟
چطور در وردپرس از ایندکس سایت تازه جلوگیری کنیم؟
چطور یک برگه را برای ایندکس گوگل مسدود کنیم؟
چطور آدرس های ایندکس شده را از گوگل حذف کنیم؟

این ها سوالاتی هستند که میخواهم به آنها در این مقاله پاسخ دهم، پس کار خود را از اولین مورد شروع می کنم:
شاید بخواهیم چند دلیل برای این بیاوریم که ایندکس شدن سایت حتی در روز های اولی که سایت جانی در تن ندارد و رتبه ای کسب نکرده، بد نباشد، اما بنظرم باید ایندکس از همان بدو راه اندازی سایت کنترل شود و این چیزیست که همیشه مد نظر قرار داده ایم. ولی چرا باید کسی بخواهد از ایندکس سایت خود جلوگیری کند؟ پاسخ آن سادست، شاید میخواهد یک سایت تازه راه اندازی کند یا یک سایت کپی دارد که میخواهد روی آن تغییراتی ایجاد کند. پس این سوال پیش می آید.

تگ نوایندکس Noindex

چرا کسی بخواهد از ایندکس شدن سایت جلوگیری کند؟

خب هر کسی که سایت راه اندازی میکند سعی در بهبود رتبه سایت دارد، برای همین هم معمولا مقالات آموزش سئو محبوبیت زیادی برای این افراد دارند، بنابراین یک افزونه سئو مثل یوست سئو نصب می کنند، فایل ربات و نقشه سایت می سازند تا رتبه سایت خود را برای کسب ترافیک بیشتر بهبود بخشند. اما دلایل زیادی هم برای قرار نگرفتن در ایندکس و نتایج گوگل وجود دارد:

راه اندازی یک سایت تازه – اگر یک سایت تازه راه اندازی کرده باشید و بخواهید کار توسعه آن را انجام دهید، خب برای داشتن یک سایت تمیز و با سابقه تمیز در ایندکس های گوگل، بهتر است از همان ابتدا ایندکس گوگل را متوقف کنید، چون به شما اجازه میدهد بعدها تغییرات سایت را انجام دهید و پس از پایان رساندن کار راه اندازی سایت جدید، ایندکس آن را شروع کنید. به هر حال وقتی سایت خود را تازه ایجاد کرده باشید بلافاصله گوگل آن را ایندکس نمی کند، نه، اما خب چرا نباید داشتن یک سایت خوب را به یک سایت بد ترجیح ندهید!؟

توسعه یا کار روی یک نسخه از سایت – اگر روی یک سایت آزمایشی کار می کنید که اتفاقا محتوای آن هم شاید از سایت اصلی کپی شده، و روی رفع اشکلات آن کار میکنید، بهتر است از ایندکس آن جلوگیری کنید، این کار به سایت اصلی شما و اعتباری که دارد کمک می کند صدمه ای نبیند. حتی زمانی که بخواهید سایت خود را با بروز رسانی های زیادی آپدیت کنید و تغییراتی مثل تغییر دامنه، دسترسی ها، قالب سایت و حتی برند سایت را ریبرندینگ Re-Branding کنید، بهتر است آن را وارد مرحله ای کنید که برای گوگل قابل ایندکس نباشد.

سایت های اختصاصی – معمولا افرادی هستند که برای خود و خانواده یا گروهی از دوستان یک سایت شخصی دارند، یا شرکتی که برای کارمندان خود یک سایت و اشتراک ساخته تا از آن استفاده کنند، و حتی نمونه های دیگری از این مورد مثل سایت های خصوصی و غیر عمومی، همه میتوانند یک سایت داشته باشند که نمیخواهند در گوگل و یا دیگر موتورهای جستجو حضور داشته باشند.

سایت های تست و بی هدف – معمولا پیشنهاد هر کسی اینست که از ایندکس شدن یا تلاش برای ایندکس سایت های آزمایشی و بی هدف که برای انجام تست های مختلف راه اندازی شده اند پرهیز کنند. این یعنی بهتر آن است که سایت های آزمایشی وارد ایندکس گوگل نشوند. پس بهتر است که سایت های آزمایشی خود را با یک برگه خوش آمدگویی یا چیزی مثل یک برگه فرود بهینه سازی کنید و البته دسترسی ایندکس آن را هم برای خزنده ها و ربات ها مسدود کنید.

لیست شدن یعنی چه و تفاوت آن با ایندکس چیست؟

شاید بیشتر مقاله هایی که مطالعه میکنید در مورد این تفاوت توضیح نداده اند. پس میخوانید که جلوگیری از ایندکس گوگل یعنی در نتایج گوگل نمایش داده نشوید، برای همین در فایل ربات دسترسی گوگل را به سایت مسدود می کنند! این کاری اشتباه است و اصلا برای مسدود کردن گوگل از ایندکس سایت مناسب نیست.

ایندکس شدن یعنی سایت شما توسط گوگل شناسایی شده و در یکی از سرورهای آنان ذخیره شود. همین. اما در عوض، لیست شدن یا نمایش در نتایج جستجو یعنی سایت شما در بین نتایج گوگل برای کلمات کلیدی نمایش داده شود و از گوگل لینکی به سایت شما داده شود. منظور همان صفحه نتایج جستجو SERPs است. پس جلوگیری از ایندکس شدن سایت توسط گوگل به این معنی نیست که سایت شما در نتایج جستجو هم نمایش داده نمی شود، نه، هنوز هم امکان این وجود دارد که سایت شما در صفحه نتایج ظاهر شود و دلیل این مورد اینست که گوگل میخواهد واقعا سایت شما در بین نتایج و دیگر سایت های صفحه اول (یا دیگر صفحات) نمایش دهد، اما ایندکس نشدن یعنی آنها از سایت شما یک کپی در سرورهای خود نخواهند داشت.

در ویدیویی که در زیر آماده شده و از یوتیوب رسمی گوگل گرفته شده، آقای Matt Cuts توضیح می دهد که تفاوت لیست شدن و ایندکس چیست و چگونه صورت می گیرد.

https://youtu.be/KBdEwpRQRD0

چطور خزنده ها را در ایندکس سایت متوقف کنیم؟

هنوز هم مسمم به انجام این کار هستید؟ من راه های زیادی به شما نشان میدهم که کمکتان می کند سایت خود را آماده کنید تا در گوگل ایندکس نشود. در واقع میخواهیم دسترسی گوگل به آن را ببندیم و از دیده شدن جلوگیری کنیم. من خودم روی یکی از سایت هایی که داشتم کار می کردم و برای اینکه از سایت یک کپی تهیه کرده بودم و نمیخواستم با ایندکس شدن مشکلی برای سایت اصلی ایجاد شود، خواستم سایت آزمایشی کلا از ایندکس و حتی از دید گوگل پنهان بماند.

قدم اول: تغییرات در فایل ربات سایت robots.txt

 فایل ربات را کاملا توضیح دادیم، برای تغییر کدهای آن میتوانید از افزونه سئو Yoast استفاده کنید، یا اینکه بصورت دستی وارد هاست شده و کدها را تغییر دهید. تمام کاری که لازم است انجام دهید اینست که کد زیر را به جای کد های فایل ربات قرار دهید:

User-agent: *
Disallow: /

قدم دوم: افزودن گذرواژه به پوشه سایت

این کار که کمی هم سطح آن برای کاربران مبتدی پیشرفته بنظر می رسد اینست که با فایل .htaccess یا از طریق کنترل پنل هاست (دایرکت ادمین یا سی پنل فرقی نمی کند) به پوشه سایت یک پسورد یا گذرواژه اضافه کنید. بله برای مسدود کردن کامل یک سایت از گوگل، طبق راهکاری که خود گوگل پیشنهاد کرده، بهترین کار password-protecting server directories است. پس وارد هاست خود شوید، روی پوشه سایت کلیک راست کرده و گزینه Password Protect را زده و یک نام کاربری و گذرواژه برای آن انتخاب کنید.
اکنون آدرس سایت را وارد کنید تا با یک برگه سفید روبرو شوید، اکنون برای وارد شدن به مدیریت سایت مسدود شده خود کافیست آدرس ورود به آن را بزنید تا نام کاربری و گذرواژه درخواست شود و بتوانید وارد پیشخوان شوید.

[promotion id=”27801″]

چطور در وردپرس از ایندکس سایت تازه جلوگیری کنیم؟

معمولا این کار ساده ای است که بخواهید وردپرس را از ایندکس شدن محروم کنید. خود وردپرس به محض راه اندازی سایت این امکان را به شما میدهد که از ایندکس شدن سایت جلوگیری کنید، این کار به وسیله فایل ربات انجام می شود، اما همانطور که گفتیم فقط از ایندکس شدن سایت جلوگیری می کند، ولی از اینکه گوگل سایت شما را پیدا نکند و آن را زیر و رو نکند، خیر، جلوگیری نمی کند. پس دوباره همان کاری که قبلا انجام دادید را دوباره انجام دهید.

راه اول: تنظیمات وردپرس

از موتورهای جستجو درخواست کن تا محتوای سایت را بررسی نکننداز موتورهای جستجو درخواست کن تا محتوای سایت را بررسی نکنند. وقتی چنین گزینه ای را انتخاب کنید، یک کد متا مثل زیر به هدر سایت شما اضافه می شود:

<META NAME="robots" CONTENT="noindex">

زین پس موتورهای جستجو کاری با سایت شما نخواهند داشت، اما همانطور که خود گوگل هم قبلا گفته، شاید این اشکال رخ دهد و ربات آنها از جایی دیگر وارد سایت شود و آن را کاوش کند.

راه دوم: استفاده از Password-Protected Directories

استفاده از Password-Protected Directoriesوارد هاست خود شوید، در بخش امنیت برای سایت خود گزینه Directory Password را انتخاب کرده و نام کاربری و گذرواژه خود را کنید. اکنون سایت شما فقط با این اطلاعات قابل دسترسی است و خزنده ها دیگر اجازه ورود به سایت را ندارند. عملا سایت شما مخفی است و هیچ موتور یا خزنده ای برای ایندکس آن نمیتواند به پایگاه داده شما نفوذ کند.

راه سوم: استفاده از افزونه برای رمزگذاری کل سایت

افزونه های وردپرس برای کارهای مختلفی ساخته شده اند، قبلا به نکات اساسی در سئوی وردپرس پرداختیم و گفتیم که یکی از دلایل انتخاب وردپرس برای طراحی سایت اینست که این افزونه های زیادی دارد. اکنون یکی از این افزونه ها به شما کمک می کند روی سایت خود رمزگذاری کنید تا از ایندکس جلوگیری کنید.افزونه رایگان Password Protected

افزونه رایگان Password Protected کمک می کند اینبار به جای دست به کار شدن در هاست خودتان، مستقیما از پیشخوان بتوانید روی سایت خود رمز بگذارید و از ایندکس شدن جلوگیری کنید. اگر با این کار راحت هستید، خب میتوانید از این افزونه استفاده کنید.

چطور یک برگه یا آدرس را برای ایندکس گوگل مسدود کنیم؟

پیشنهاد من برای جلوگیری از ایندکس برگه هایی که واقعا نمی خواهید در گوگل باشند اینست که به کمک افزونه سئو Yoast SEO اینکار را انجام دهید. در آموزش این افزونه توضیح دادیم که وارد ویرایش یک برگه شوید، در بخش تنظیمات پیشرفته، دسترسی ربات های موتورهای جستجو را به آن برگه مسدود کنید تا گوگل و دیگر موتورهای جستجو به آن دسترسی نداشته باشند.

البته زمانی که شما یک برگه را از ایندکس شدن محروم کنید، همچنان لینک های آن برای این موتورهای جستجو قابل مشاهده است.

چطور آدرس های ایندکس شده را از گوگل حذف کنیم؟

بارها سوال شده که چطور میتوان یک آدرس URL را از گوگل حذف کرد. شاید تابحال به این موضوع برخورد نکرده باشید، اما یک متخصص سئو، برای بهینه سازی وب سایت خودش حتما دست به تغییراتی در ایندکس سایت میزند و برای کنترل میزان ایندکس سایت، یکی از بهترین راه ها اینست که مستقیما از گوگل بخواهید آدرس های مورد نظر شما را از سایتش حذف کند.
باید دقت داشته باشید که شما فقط میتوانید آدرس های مربوط به سایت خود (یا سایتی که به مدیریت سرچ کنسول آن دسترسی دارید) را برای حذف از ایندکس و نتایج گوگل، ثبت کنید.
برای اینکار به ثبت سایت در سرچ کنسول گوگل نیاز دارید، سپس وارد نسخه قدیمی یعنی گوگل وبمستر تولز Google Webmaster Tools شوید و از بخش ایندکس گوگل Google Index روی گزینه Remove URLs کلیک کنید.گزینه Remove URLs

کافیست در این بخش روی دکمه Temporarily hide کلیک کنید، آدرس URL مورد نظرتان که میخواهید حذف شود را وارد کنید و منتظر بمانید که درخواست شما ثبت شود. پس از این کمی طول می کشد تا گوگل سعی کند آدرسی که وارد کرده اید را حذف کند.

نتیجه گیری نتیجه گیری

حذف سایت یکی از استراتژی های توسعه سایت جدید و حتی حذف موقت هم یکی از تکنیک های جلوگیری از مسئله محتوای تکراری است. اگر میخواهید سایت خود را حذف کنید خب میتوانید برای کل سایت همین کار را انجام دهید، اگر هم میخواهید فقط از گوگل حذف شوید از طریق فایل روبات دسترسی گوگل را مسدود کنید. شما مختار به انجام این کار هستید ولی باید بدانید که چنین اقداماتی میتواند در صورت بی دقیتان منجر به وارد شدن صدمات سنگین به سایت شود. در هر صورت، اگر گوگل آدرس شما را حذف کرد و شما ابراز پشیمانی کردید، خب میتوانید دوباره درخواست دهید تا آدرس مورد نظر از اول ایندکس شود.

اکنون میتوانید به سایت خود باز گردید، آدرس هایی که میخواهید حذف کنید را برای حذف شدن ثبت کنید، یا اینکه برگه هایی که میخواهید ایندکس نشوند را برای ویرایش با افزونه Yoast باز کرده و برچسب NoIndex را به آنها اضافه کنید. و اگر خواستید سایتی را برای مدتی مسدود کنید، پیشنهاد میکنم حتما از پسورد دایرکتوری استفاده کنید، و اگر پرسشی داشتید اینجا برایم بنویسید به آن پاسخ می دهم.

4.7/5 (9 دیدگاه)

فرشید امین‌زاده

برای آنکه بهتر در بازاریابی آنلاین امروز بتوانیم گام برداریم، باید بخوانیم، بیاموزیم و آستین کوشش بالا بزنیم. امروز در میموس هر آنچه در مورد سئو، کسب و کار اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ می‌دانم را می‌نویسم..

عضویت در خبرنامه و دانلود رایگان کتاب ها

در خبرنامه میموس عضو بشید تا علاوه بر آموزش های اختصاصی سئو؛ همین الان تمام کتاب هارو به صورت رایگان براتون ارسال کنیم!

22 پاسخ

 1. سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  بعضی از صفحات من متاتگ نو ایندکس داره و هیچ جوری رفع نمیشه . جزو صفحاتی هست که اصلا قابل ویرایش نیست
  مثال
  https://turktravel.ir/?s=%D9%87%D8%B2%DB%8C%D9%86%D9%87+%D8%B3%D9%81%D8%B1+%D9%88%D8%A7%D9%86
  باید چه کرد؟

  ضمنا شما که سایت به این خوبی دارید بد نیست در مورد املای کلمات هم دقت بیشتری بفرمایید. مثلا در همین نوشته کلمه مصمم رو مسمم نوشتید و اشکالات نوشتاری از این دست زیاد به چشم میخوره

  1. سلام رضا عزیز. صفحه ای که لینکشو گذاشتید، صفحه جستجو در سایت هست و اصولا بهتره که نو ایندکس باقی بمونه. چون اینکه ربات ها بیان توی سایت شما جستجو کنن نفعی برای سئو سایت شما نداره. پیشنهاد می کنم دوره سئو رایگان ما رو ببینید تا با یه سری موارد پایه و مهم تو سئو آشنا بشید: https://mimos.ir/mango/courses/seo-free-course/
   در مورد غلط های املایی هم چشم بیشتر دقت می کنیم🌺

 2. سلام ممنون میشم در مورد مشکل سوال یکم راهنمایی دقیقی فرمایید
  ۱_مشکلی که الان من دارم ایندگس شدن feed دسته سایتم است آیا اگر در روبوت سایت نو ایندگس کنم تمام feed هامو رویه رتبه تاثییر بدی نداره ؟ چون بعضی ها میگن داره
  ۲_ سوال دومم در مورد ثبت نظر ها است به نظر شما اگر نظرهای زیاد ثبت کنم رویه رتبه تاثییر بدی نداره ؟ چون وقتی هم صفحه بندی میکنم نظرها را افزونه یاست ایراد میگیره
  بعضی از سایت ها هم بعد پاسخ به نظر نظر را پاک میکنند

  1. سلام حسین جان؛
   اینکه /feed/ برای سایت شما ایندکس میشه ایرادی هست که برای متاتگ های درون سایت شما رخ داده ولی اگر افزونه یوست سئو روی سایت شما نصب باشه خودش این برگه ها رو با تگ کنونیکال Canonical از ایندکس خارج میکنه. اگر در سرچ کنسول این ادرس هایی که دارای x/feed/ هستند برای شما ظاهر میشوند مطمئن شوید که در قسمت exclude بخش coverage سرچ کنسول ظاهر شده باشد که در این صورت مشکلی نخواهید داشت.
   در ضمن، ایندکس Index در فایل ربات تاثیری در ایندکس نداره، شما باید تگ نوایندکس noindex رو در ادرس ها بصورت موردی یا گروهی اضافه کنید که در سایت شما خود افزونه یوست سئو Yoast SEO اینکار را انجام میدهد.

   در مورد نظرها هم نگران نباشید، اگر تعدادشان زیاد است، آنها را صفحه بندی کنید و صفحات نظرات را روی برگه اصلی مقاله کنونیکال کنید.

   1. سلام بله همه feed ها در قسمت exclude هستند بغییر از اون دوتا feed که یکی مربوط میشه به برگه خانه دیگری به یکی از دسته های سایت و این دو در قسمت ولید . Indexed, not submitted in sitemap هستند
    اگر در فایل robots.txt Disallow: /comments/feed کنم مشکلی نیست؟

    1. این طوری ربات بهش سر نمیزنه (فقط همین و اگر از جایی به آدرس /feed لینکی داده بشه گوگل پیداش میکنه 😐)
     بنابراین شما میتونید این دو ادرس رو از ایندکس گوگل حذف کنید با درخواست حذف. البته قبلش در بخش عملکرد جستجو Performance از حضور برگه در نتایج جستجو مجددا مطمئن بشین.

     1. سلام وقت بخیر
      اگر از افزونه rank math استفاده کنیم، میشه بگید در این حالت چطور میشه feed سایت رو نوایندکس کرد؟

      1. زهرا عزیز
       فید سایت بصورت خودکار نوایندکس هست… مگر اینکه افزونه رنک مث اون رو انجام نده، جهت اطمینان همین کاری که ما در میموس و برای مشتریان سئو انجا میدیم رو شما هم میتونید انجام بدید. کافی هست که کد زیر رو به فایل ربات سایت خودتان اضافه کنید:
       Disallow: */feed/

 3. سلام وقتتون بخیر
  من توی سرچ کنسولم زده هزار و هشتصد تا از صفحاتم تگ noindex دارن ولی من این کار رو نکردم توی رباتم هم فقط زده wp-admin رو ایندکس نکن میشه راهنمایی بفرمایید چطور میتونم این صفحاتم رو ایندکس کنم و این تگ noindex که نمیدونم کجا خورده رو حذف کنم
  تشکر

  1. سلام، با ارزوی حالی خوب برای شما
   ابتدا باید بررسی بفرمایید برگه‌هایی که نوایندکس شده‌اند آیا نیازی به ایندکس آنها دارید؟ اگر خواهان ایندکس آنها در گوگل هستین و از وردپرس استفاده می‌کنید، من فکر میکنم باید بخش “ظاهر جستجو” در افزونه یوست سئو را بررسی بفرمایید و بخش “انواع محتوا” و “طبقه بندی” را از نظر ایندکس بررسی کنید.

   1. سلام جناب امین زاده عزیز
    بیشترشون نوشته های سایت هستند که با عنوان مقاله انتشار دادم و میخوام ایندکس بشن و خیلی بیشتر اونین که دونه دونه درخواست بخوام بدم
    توی افزونه ظاهر جست و جو بخش قالب فقط غیرفعال و توی بخش طبقه بندی هم ساختار غیر فعال بقیه همه فعال هستند

    1. این مورد عجیبیه که باز هم نوایندکس بصورت کلی برای اونها وجود داره، بررسی فرمودید که حتما افزونه دیگری فعال نباشه؟
     بنظرم ابتدا کل افزونه هارو غیر فعال کنید، سپس یکی از پست هارو بروزرسانی کنید، ببینید ایا تگ نوایندکس در اون محتواها میمونه؟
     اگر باقی بمونه ایراد کار یجای دیگه اس و شما باید با یک کدنویس صحبت کنید

     1. سلام جناب امین زاده عزیز
      من یه موردی رو در جریان نبودم که اونایی که feed دارن نباید ایندکس بشن چراش رو هم نفهمیدم ولی یکی از دوستان برنامه نویسم گفت فقط اینان که ایندکس نشدن و ظاهرا کلا خطایی وجود نداشته
      ممنون بابت وقتی که گذاشتین و تشکر

      1. سلام حسین جان،
       اونایی که فید دارن یعنی خوراک محسوب میشن یک لینک خبرخوان برای کارهایی هستن که خارج از وب سایت کاربرد دارن، مثل دسترسی ابزارهای دیگر به آخرین مطالب منتشر شده سایت شما (مثلا در اپلیکیشن‌های خبرخوان یا نیوز گوگل و مرورگر اپرا و…) اینا که ایندک-لازم نیستن، پس نگران نباشید.
       وقتی که گذاشته شد جای دوری نرفته عزیز، خوشحالم که مشکل برطرف شده برات.

 4. ببخشید من یه سوال از بخش ایندکس دارم اینکه آگر قرار باشه ما بتونیم از داخل سرچ کنسول پستمان را خیلی سریع به ایندکس گوگل اضافه کنیم پس چرا باید نگران نرخ کرول باشیم؟ ما که با اون ابزار از طریق inspect میتونیم حتی وقتی هم تغییری توی پستمون ایجاد میکنیم سریع گوگل رو مطلع کنیم .

  1. سلام فرزان عزیز، تقاضا برای بهینه سازی نرخ کرول یا خزش زمانی صورت میگیرد که شما سایت وسیعی داشته باشید که دنبال اولویت گذاری در ایندکس بدنه آن باشید. یعنی بخواهید بخشی از سایت بهتر از بخش های دیگر تحت خزش باشد، پس بهینه سازی نرخ کرول بشما در این اولویت گذاری کمکم میکند. همینطور سایت شما شاید به اندازه ای بزرگ باشد که تجمع کاربر و خزنده در آن درصد احتمال بروز خطا را افزایش دهد، پس به بهینه سازی نرخ خزش بعنوان گزینه خوب و اختیاری نگاه کنید.

 5. سلام
  آقا دمتون گرم، همیشه نگران این موضوع ایندکس بودم. فقط یک سوال همین افزونه یوست سئو این کارو انجام میده؟ نیازی دیگه به سایر افزونه ها هست یا نه؟
  ممنونمممممممم

  1. سلام امیر علی جان،
   دم خودتم گرم با کامنت باحالت، اره افزونه یوست با تگ نوایندکس میتونه برات کاری کنه که برگه یا آدرس خاصی از ایندکس گوگل بدور باشه..

 6. سلام

  من میخوام دو ساعت روی سایتم جابجایی آدرس و تغییرات قالب انجام بدم ، اگر سایت رو از دید موتورهای جستجو خارج کنم و بعد از تموم شدن کارم مجدد ، به حالت پیش فرض برگردونم که مشکلی برای سایت از نظر گوگل بوجود نمیاد؟

  افت ایندکس محصولات و برگه ها و … که اتفاق نمی افته؟

  اصلا برای دو ساعت کار کردن روی قالب و انجام تغییرات اینچنینی سایت فروشگاهی نیازی به مسدود کردن گوگل هست؟

  1. سلام بهزاد جان

   اول اینکه اگر میخوای سایت رو کاملا به آدرس جدید منتقل کنی، پیشنهاد میکنم یه بکاپ از این سایت ببری روی سایت دیگه و اون رو موقتا از ایندکس محدود کنی (تا اینکه انتقال تموم میشه و بعد دامنه رو توی سرچ کنسول برای تغییر انتخاب کن)

   اگر میخوای قالب تغییر بدی، پیشنهاد میکنم یه بکاپ از سایت بگیری، روی بکاپ کارهاتو انجام بدی و بعد بیای جایگزین کنی. پس برای این تغییرات باید آماده باشی که گوگل دوباره سایت رو باز ایندکس reindex کنه که کمی هم ترافیکت افت میکنه ولی دوباره درست میشه.
   اما برای تغییر یه قالب و … نیازی به مسدود کردن نیست.
   موفق باشی

 7. با سلام
  خیلی ممنون بابت مطلب مفیدتون بنده یه سوال داشتم و اون اینکه من چجوری میتونم یه برگه ی خاص رو از ایندکس شدن توسط گوگل جلوگیری کنم؟!!

  1. سلام یاسین جان.
   برای اینکار بهتره افزونه ای که برای سئوی سایتت استفاده کردی رو به کار بگیری (فرقی نمیکنه Yoast SEO باشه یا All in one SEO)، وارد ویرایش برگه شدی میتونی روی گزینه noindex کلیک کنی، این بهترین روش برای جلوگیری از ایندکس یک برگه خاص هستش.

نظر شما چیه؟

دیدگاه خودتون راجع به مقاله رو با ما به اشتراک بزارید.