مقالات این سری آموزشی

شاید از خودتان این سوال ها را بپرسید؛

 • اصلا چرا باید از تگ های هیدینگ در متن استفاده کنیم؟
 • علت تاثیر آن ها روی سئو چیست؟
 • و بهترین روش استفاده از هیدینگ ها چگونه است؟

در پست امروز می خواهیم یکی از عوامل تاثیر گذار در سئو محتوا، یعنی هیدینگ ها و ساب هیدینگ ها را در کنار هم بررسی کنیم. برای داشتن یک متن کاربر پسند و سئو شده، باید در نوشتن آن نکات و اصول مهمی رعایت شود. اگر خاطر تان باشد در پست های قبلی با بعضی از این اصول مثل استفاده از کلمه کلیدی در متن محتوا آشنا شدیم.

اصلا چرا باید از هیدینگ ها استفاده کنیم؟

هیدینگ ها مشخص کننده سر فصل ها و تیتر های یک متن هستند و به 6 تگ با نام H6…H1 تقسیم میشوند. استفاده از این تگ ها باید به صورت سلسله مراتبی باشد. یعنی وقتی برای عنوان اصلی صفحه از تگ H1 استفاده میکنید، برای زیر عنوان های آن باید از تگ H2 استفاده کنید. برای زیر عنوان های H2 از H3 و…

نکته: هر یک از صفحات وب باید تنها دارای یک تگ H1 باشند.

نظر افزونه سئو Yoast SEO درباره عنوان پاراگراف ها

همواره افزونه سئو Yoast SEO به وب سایت ها پیشنهاد می کند برای هر 300 کلمه از محتوا، یک هیدینگ قرار دهند. این کار باعث می شود مخاطب راحت تر مقاله را بررسی کرده و از خواندن آن خسته نشوند.

حل مشکل تیتربندی و رفع خطای افزونه سئو Yoast SEO

اگر در بخشی از متن صفحه سایت تان این موضوع رعایت نشده باشد، افزونه یاد شده با نمایش یک چراغ قرمز و پیامی با مضمون “بخشی از متن شما حاوی 300 کلمه است اما هیچ سر فصلی برای آن مشخص نشده” به شما اخطار می دهد.

عکس از افزونه

همچنین در صورتی که پاراگراف هیدینگ های متن (همان سر فصل ها یا عناوین) بیش از 300 کلمه داشته باشد، افزونه سئو Yoast SEO پیشنهاد می کند از ساب هیدینگ ها یا زیر عنوان ها (H3، H4 و…) برای بهبود خوانایی متن تان استفاده کنید.

نکته: به طور کلی تراکم کلمات پاراگراف ها نباید کمتر از 250 و نهایتا بیشتر از 350 کلمه باشد.

افزایش خوانایی محتوا به کمک تیتر بندی موضوعات

مثالی از اهمیت خوانایی برای افرادبازدیدکنندگان معمولا دوست دارند در یک نگاه متوجه مضمون کلی یک متن شوند. کاربران در بدو ورود به یک صفحه ابتدا نگاهی گذرا به مقدمه متن، سپس به سر برگ ها می اندازند سپس تصمیم به خواندن کل محتوا یا ترک وب سایت می گیرند.
از این رو اگر استفاده از تگ های هیدینگ و ساب هیدینگ برای پاراگراف های خیلی طولانی می تواند مفهوم محتوا را در یک نگاه به مخاطب منتقل کند و اصطلاحا خوانایی متن تان را بهبود بخشد.

شما هم جزئی از کاربران هستید. اگر متن های زیر رو ببینید، کدوم یکی رو برای خوندن انتخاب می کنید؟!

قطعا تصویر اول! چون هم نگارش جذاب تری داره، هم به درستی از سرفصل ها استفاده شده.

نقش سرفصل ها (Heading tags) در افزایش سئو

اگر بازدیدکننده نتواند آن چیزی که می خواهد را به سرعت در متن تان پیدا کند، احتمالا وب سایت تان را ترک کرده و برای رسیدن به پاسخ پرسش های خود سراغ سایت دیگری می رود. از این رو اگر متن شما خوانایی کافی برای کاربر نداشته باشد نرخ پرش سایت هم به دنبال آن سر به آسمان می کشد. این افزایش، اثرات مخربی روی سئو سایت شما به جای خواهد گذاشت. نرخ پرش یا Bounce Rate که همان میزان خروج کاربر از سایت است، در کسب رتبه از گوگل بسیار مهم است،  از این رو می توان نتیجه گرفت ساختار محتوا و تگ های هیدینگ در طول محتوا، در سئو تاثیرگذار اند.

به کار گیری کلیدواژه هدف در تگ های هیدینگ

یکی از عناصری که گوگل برای درک بهتر مفهوم صفحات و رتبه بندی آن ها بررسی می کند، تگ های هیدینگ هستند. از این رو استفاده از کلمات کلیدی در هیدینگ ها می تواند توجه بیشتری را به محتوا شما معطوف کند.

بهترین روش استفاده از سر برگ ها

پیشنهاد می کنم اگر پاراگراف های طولانی در متن تان دارید حتما برای هر یک از آن ها از یک تیتر جذاب و توضیح دهنده موضوع پاراگراف استفاده کنید و آن را داخل تگ هیدینگ (Heading tags) قرار دهید.

در تولید محتوا همواره باید سه مسئله را در نظر داشته باشید:

 1. پاراگراف های متن تان را با یک جمله اصلی آغاز کنید، بعد در ادامه درباره آن جمله توضیح دهید. این جمله باید شامل مهم ترین اطلاعات پاراگراف باشد.
 2. از تراز کردن کامل محتوا و کشیده شدن آن در تمام عرض صفحه حتما پرهیز کنید.
 3. حتما به ارتباط موضوعی هیدینگ ها دقت کنید. سعی کنید پاراگراف های متن تان را طوری بچینید که یکی پس از دیگری کامل کننده یکدیگر باشند.

کلام آخر

به نظر من اول و آخر فقط کاربر برای تان می ماند و بس.

نوشتن یک متن بالا بلند صرفا برای گوگل و کسب رتبه تضمینی برای موفقیت کسب و کار شما نیست بلکه این کاربران هستند که می توانند موفقیت شما را رقم بزنند. از این رو به فکر جلب رضایت کاربر باشید. استفاده از عنوان ها و زیر عنوان ها یکی از ترفندهاییست که به شما کمک می کند رضایت تمامی کاربران حتی آن هایی که دارای مشکلات جسمی مثل کم بینایی یا نابینایی هستند هم جلب کنید.

آموزش خود را ادامه دهید ...
بررسی متن جایگزین تصاویر در افزونه سئو Yoast SEOکلمه کلیدی در هیدینگ محتوا و افزونه سئو Yoast SEO
0/5 (0 دیدگاه)

محدثه نشاطی

برای یک نویسنده تجربه بد معنا ندارد، برای او همه چیز مفید و آموزنده است.

عضویت در خبرنامه و دانلود رایگان کتاب ها

در خبرنامه میموس عضو بشید تا علاوه بر آموزش های اختصاصی سئو؛ همین الان تمام کتاب هارو به صورت رایگان براتون ارسال کنیم!

8 پاسخ

 1. سلام
  خیلی عالی توضیح دادین !
  مطالب رو جوری میزنین که تو اون مطلب ارزش کرالر و انسان بخوبی حفظ میشه
  و من واقعا هر جایی ندیدم اینجوری مطلب زدن
  تشکر میکنم

  1. سلام علی جهانی عزیز و فعال دوست داشتنی
   امیدواریم همینطور با همراهی شما بتونیم کار رو بخوبی پیش ببریم… 🌱

 2. سلاااااااااااااااااام
  بابا شما دیگه کی هستن، دمتون گرررررررررررررررررم
  چه نکته ریز و ارزنده ای را بیان کردیددددددددددددد
  مررررررررررررررررسی

 3. سلام
  این درسته که داخل همه ی تگ های عنوانمون کلمه ی کلیدی رو وارد کنیم؟ یا تاثیری نداره.
  منظور من اینه که عنوان ها رو فقط به خاطر این وارد میکنیم که کاربر اونا رو بخونه یا گوگل هم به متن عنوان و کلمات کلیدی استفاده شده در عنوان توجه میکنه؟

  1. بنیامین جان سلام؛
   تگ های عنوان وقتی کلمه کلیدی رو دارن برای کاربر و گوگل هم مهم شمرده می شوند. گوگل می بیند کلمه کلیدی در عنوان محتوای شما وجود دارد و آن را امتیازی ویژه در نظر میگیرد. کاربر هم وفتی عنوان رو میبینه با کلمه کلیدی دقیقا می فهمه که محتوای انتخاب شده اش ارزش خواندن دارد. فکر کنید برای یک مقاله هایتان زمان زیادی میگذارید ولی عنوان آن را با یک ضرب المثل انتخاب کرده اید. مثلا ما برای مقاله آموزشمان در مورد “بهینه سازی عناوین و توزیع تیترها در محتوا” عنوانی می نوشتیم مثل “در جنگ نان وحلوا تقسیم نمی کنند” – بنظرتان اصلا مفهوم را می رساند. حالا کلمه تقسیم کردن را داشته باشد ولی هیچ کس از یک سایت آموزشی انتظار چنین عنوانی را ندارد و آن را اصلا باز هم نمی کند. پس کلمه کلیدی از لحاظ سئوی تکنیکال و هم برای جذب کردن مخاطب بسیار مهم است چون که محور محتوا را هم مشخص می کند

نظر شما چیه؟

دیدگاه خودتون راجع به مقاله رو با ما به اشتراک بزارید.