تنظیمات ایندکس شدن صفحات و نقشه سایت XML در افزونه سئو Yoast SEO

[rt_reading_time label="زمان مطالعه:" postfix="دقیقه" postfix_singular="دقیقه" ]
تنظیمات ایندکس شدن صفحات و نقشه سایت XML در افزونه سئو Yoast SEO

بطور کلی یک خزنده باید به مقداری محتوا دسترسی داشته باشد تا بتواند آن صفحه را بررسی کند. خزنده ها (به انگلیسی: Crawlers) برای شناسایی محتوای یک صفحه در تمامی لینک ها، تصاویر و آدرس های موجود در آن می خزند. ممکن است در طول یک روز بار ها مسیرشان به یک وب سایت بخورد و وارد آن شوند. یکی از روش هایی که خزنده ها برای جمع آوری اطلاعات از صفحات وب سایت ها بکار میگیرند، ارزیابی نقشه های سایت XML یا سایت مپ XML است.

نقشه سایت XML Sitemap چیست؟

نقشه های XML سایت، مثل نقشه های گنج برای ربات های موتور های جستجو هستند. این نقشه ها به ربات ها (به انگلیسی: Robots) ، اسپایدار ها (به انگلیسی: Spiders) و خزنده ها (به انگلیسی: Crawlers) کمک می کنند تا محتوای جدید یا بروز رسانی شده سایت را ببینند. همه وب سایت ها در سراسر اینترنت دارای دست کم یک نقشه سایت هستند. از این رو می توان گفت یکی از ضروری ترین کار هایی که بعد از راه اندازی سایت تان باید انجام دهید، ساخت نقشه سایت است.

کاریکاتور ربات گوگل و نقشه سایت

این را هم بگویم سایت مپ ها تاثیری در افزایش رتبه ندارند. اما به خزنده ها کمک می کند تا در محتوای شما راحت تر بخزند و به عمق محتوای شما دسترسی پیدا کنند. ما در یکی از مقالات قبلی به طور کامل روش ساخت نقشه سایت در وردپرس را به طور کامل شرح داده ایم. از این رو اگر برای سایت تان هنوز نقشه سایت نساخته اید می توانید سری به این مقاله بزنید.

آشنایی با مفهوم شاخص ها Indexers

وقتی خزنده ها از یک صفحه اطلاعات لازم را جمع آوری می کنند، این اطلاعات را به Indexer ها تحویل می دهند. این وظیفه Indexer هاست که اطلاعات را بر اساس الگوریتم های گوگل (مثل الگوریتم پاندا، الگوریتم مرغ مگس خوار، الگوریتم پنگوئن و…) بررسی کرده و نهایتا در نتایج جستجو به آن مطلب رتبه می دهند. نکته قابل توجه در این بخش این است که یک مطلب قبل از اینکه بتواند در نتایج رتبه بگیرد باید ایندکس شود.

منظور از ایندکس سایت چیست؟

منظور از ایندکس شدن، قرار گرفتن یک صفحه یا مقاله در لیست موتور های جستجو مثل گوگل است. البته برای داشتن رتبه بالا در نتایج بهتر است بخش هایی از سایت تان که دارای کیفیت و ارزش بالا تری هستند را در ایندکس گوگل قرار دهید و قسمت هایی که از ضرورت کمتری برخوردارند را ایندکس نکنید.

بخش های غیر ضروری برای ایندکس، بسته به نوع وب سایت شما (فروشگاهی یا تجاری) متفاوت است. از این رو باید به کمک یک مشاور سئو بررسی کنید که کدام بخش ها در سایت شما برای ایندکس ضرورتی ندارند.

نکته

گاهی اوقات ممکن است صاحبان وب سایت ها بخواهند کل سایت‌شان را NoIndex کنند. این کار معمولا ز مانی انجام میشود که افراد به تازگی در حال راه اندازی وب سایت خود هستند و هنوز به طور کامل طراحی تمام بخش ها را نهایی نکرده اند. هم چنین برای وقت هایی که افراد میخواهند سایت خود را انتقال دهند یا یک بک آپ از اطلاعات سایت‌شان داشته باشند کل سایت خود را نو اینکدس میکنند. ما قبلا روش NoIndex کل وب سایت را آموزش داده ایم.

چطور به گوگل بگوییم یک صفحه از وب‌سایتمان را ایندکس نکند؟

افزونه وردپرس Yoast SEO در این زمینه به شما کمک میکند. این افزونه در زمینه ایندکس صفحات به شما حق انتخاب میدهد. یعنی برای ایندکس شدن هر یک از صفحات در گوگل به آسانی حق انتخاب دارید. در ادامه با روش این کار آشنا میشویم.

روش تعیین Index و NoIndex شدن صفحات در افزونه سئو Yoast SEO

تعیین اینکه چه چیزی برای گوگل ایندکس شود و چه چیزی نشود کار نسبتا سختی است و هر اشتباه کوچکی می تواند نتایج بدی برای سایت تان به همراه داشته باشد. شما اولین نفری نیستید که می خواهید برخی از صفحات وب سایت‌تان در گوگل ایندکس نشود و از دسترس خزنده های گوگل خارج کنید. افزونه Yoast SEO این پروسه را به شدت برای کاربران خود آسان کرده است.
تنظیمات ایندکس شدن یا نشدن صفحات سایت در افزونه یوست سئو

همانطور که در تصویر می بینید با وارد شدن به پنل مدیریت وردپرس سایت‌تان می توانید از بخش سئو > ظاهر جستجو > انواع محتوا، وضعیت ایندکس یک صفحه را مشخص کنید.

با انتخاب گزینه “بله” در بخش:

  • “show post in search results” (در نسخه انگلیسی)
  •  “نمایش نوشته ها در نتایج جستجو” (در نسخه پارسی)

مقالات شما ابتدا در فایل سایت مپ XML و سپس در لیست نتایج موتور های جستجو قرار می گیرند.
اما اگر بخواهید صفحه یا پستی را از دید خزنده ها و موتور های جستجو پنهان کنید، می توانید گزینه خیر را انتخاب کنید تا دسته بندی ها یا مقالات در فایل XML قرار نگیرند. با انجام این کار صفحات مورد نظر ایندکس هم نشده و نهایتا در نتایج جستجو نیز ظاهر نمیشوند.

همانطور که در ابتدا گفتیم، اطلاعاتی که از ضرورت کمتری برخوردار هستند و نیازی به ایندکس ندارند (مثل تگ ها، دسته بندی ها و…) را نیز می توانید در بخش سئو > ظاهر جستجو > طبقه بندی ها پیدا کنید. همچنین با انتخاب گزینه “خیر” برای سوال “نمایش دسته ها در نتایج جستجو؟” از ایندکس شدن این بخش ها جلوگیری کنید. البته باید این نکته را اضافه کنیم، تمام این تنظیمات بستگی به استراتژی سئو وب سایت تان دارد. اگر در این زمینه اطلاعات فنی کافی ندارید پیشنهاد میکنیم حتما با یک مشاوره سئو مشورت کرده، سپس این تنظیمات را روی سایت‌تان اعمال کنید.

تتنظیمات ایندکس بخش دسته بندی ها در افزونه یوست سئو

روش جلوگیری از ایندکس شدن یک مقاله

افزونه سئو این اجازه را به شما می دهد ایندکس شدن یا نشدن هر یک مقالات سایت را نیز کنترل کنید. در ویرایش پست، پایین تر از بخش آنالیز خوانایی محتوا، با کلیک روی آیکون چرخدنده و انتخاب گزینه “خیر” در “Allow search engines to show this post in search results (در نسخه انگلیسی)” یا “به موتور های جستجو اجازه نمایش این نوشته را میدهید؟ (در نسخه پارسی)” می توانید از ایندکس شدن صفحه جلوگیری کنید.
جلوگیری از ایندکس صفحه در افزونه یوست سئو

بررسی سایت مپ XML در افزونه وردپرس Yoast SEO

سعی کنید همیشه سایت مپ XML را بررسی کنید و ببینید محتوایی که می خواهید در نتایج نمایش داده شود، در فایل XML سایت‌تان قرار دارد یا خیر. همچنین بهتر است بررسی کنید صفحات یا مقالاتی که نمی خواهید ایندکس شوند نیز در فایل نقشه سایت حضور نداشته باشند.
برای مشاهده فایل سایت مپ XML می توانید از این مسیر استفاده کنید:

سئو > عمومی > امکانات > نقشه های XML سایت
بررسی سایت مپ xml در افزونه یوست سئو

نتیجه گیری نتیجه گیری

افزونه سئو Yoast تا جایی که در توان دارد نکات گیج کننده درباره ایندکس صفحات و نقشه های XMl سایت را از بین برده و آن ها را ساده تر کرده است. امیدواریم با خواندن این مقاله به خوبی با مبحث ایندکس شدن صفحات سایت و اهمیت نقشه سایت آشنا شده باشید. اگر در طی مراحل ساخت نقشه سایت یا تعیین صفحاتی که نیازی به ایندکس ندارند سوالی برای شما به وجود آمد یا تجربه ای در این زمینه ندارید، حتما در بخش دیدگاه ها برای ما بنویسید تا در اولین فرصت پاسخ دهیم.

4.3/5 (3 دیدگاه)
تیم بلاگینگ میموس

تیم بلاگینگ میموس

توی خانواده میموس ما بچه‌های بلاگینگ سر و کارمون با محتواس. ما دوست داریم ارزنده‌ترین مطالب روز سئو وردپرس رو در اختیار شما علاقمندان دنیای سئو قرار بدیم. این‌رو هم اضافه کنیم ما قبل هرچیزی از صحت اطلاعات بلاگ میموس مطمئن می‌شیم سپس اونا رو منتشر می‌کنیم و در اختیارتون قرار می‌دیم.
شما هم می‌تونید با نوشتن نظرات و انتقادات خودتون عضوی از این خانواده بشید. امتحانش مجانیه!

میخواید درموردمون بیشتر بدونید؟

اگر این مقاله برای شما مفید بود ....

لطفا با نظر دادن ما را در بهتر کردن مطالب آموزشی یاری کنید.

به دنبال خدمات حرفه ای سئو هستید ؟!

میموس با تدوین استراتژی و ساختار اصولی شما را تا رسیدن به رتبه 1 یاری خواهد کرد.

کارگاه‌های سئو و وبمستری

کتاب‌های رایگان سئو

19
خوشحال میشویم اگر سوالی در این زمینه دارید از ما بپرسید... (کاملا رایگان است - بعضی ازسوالات به صورت صوتی پاسخ داده خواهد شد)

avatar
فایل های تصویری و عکس
 
 
 
فایل های ویدیویی و صوتی
 
 
 
سایر انواع فایل
 
 
 
7 تعداد نظرات
12 رشته نظرات
0 دنبال کننده ها
 
داغ ترین نظرات
داغترین نظرات
9 نویسندگان نظرات
پیامشاهوفرشید امین‌زادهاحمدسونا نویسندگان نظرات اخیر
  اشتراک  
اطلاع از
پیام
مهمان
پیام

سلام
دسته دسته بندی نشده در وردپرس رو اگه noindex کنیم بهتر نیست نسبت به حذف یا تغییر نام دادنش؟

فرشید امین‌زاده
فرشید امین‌زاده

سلام پیام عزیز
پیشنهادم اینه از این دسته بندی برای موارد بهتر استفاده بشه. نو ایندکس بشه هم در ارشیو دسته بندی ها نمایش داده میشه هم یه ادرس بی خودی داخل سایت وجود داره.
من همیشه اون رو به دسته بندی اصلی مقالاتم تغییر میدم و ازش استفاده میکنم.

شاهو
مهمان
شاهو

ببخشید بنده توی یکی از دسته بندی هایی که توی ووکامرس ساخته ام ، وقتی روش کلیک میکنم تا محصولات اون دسته بندی رو ببینم، اون آدرس به آدرس: دسته بندی پیش فرض انتقال داده می شود!! (در ووکامرس یک دسته بندی پیش فرض وجود دارد که قابل تغییر نیست و محصولاتی که دسته بندی نداشته باشند به اون دسته بندی منتقل می شوند.) الان این ریدایرکت را در یواست سئو ، بخش تغییر مسیر را هم بررسی کردم و ری دایرکتی انجا ثبت نشده بود. این ری دایرکت به نظرتون چگونه ایجاد شده؟ که با کلیک روی یک دسته… ادامه مطلب »

فرشید امین‌زاده
فرشید امین‌زاده

سلام شاهوی عزیز، احیانا این مشکل بخاطر این بوجود اومده که کش سایت هنوز پاک نشده و دسته بندی پاک شده و شاید دارید از نسخه کش شده سایت استفاده میکنید. احتمال داره که دسته بندی شما آدرس url مناسبی نداره و بخاطر کاراکتر نامناسب یا تغییراتی که در اون صورت گرفته به دسته بندی پیش فرض انتقال داده میوشد پیشنهاد میکنم در بخش ریدایرکت ها یکبار دیگر دسته بندی رو جستجو کنید یا اینکه ببینید افزونه دیگری برای ساختن ریدایرکت در وردپرس دارید؟ احتمال اینکه افزونه دیگری این موضوع را کنترل کند وجود دارد در نهایت فایل htaccess سایت… ادامه مطلب »

شاهو
مهمان
شاهو

با سلام
همه موارد بررسی شده قبلا
ممنونم از اینکه وقت گذاشتید
دلیل این ریدایرکت این بود که دسته بندی دارای هیچ محصولی نبود و به دسته بندی پیش فرض انتقال داده می شد.
فقط چرا در سایت مپ بنده فقط 30 تا دسته بندی لیست شده در حالی که بنده بالای 200 تا دسته بندی دارم؟

فرشید امین‌زاده
فرشید امین‌زاده

سلام مجدد،
اگر میدانید افزونه یوست با ساخت دسته بندی در نقشه سایت مشکل دارد، سعی کنید یک افزونه دیگر را امتحان کنید.
همچنان پیشنهادم بشما اینست که یکبار دیگر نقشه سایت را بررسی کنید، سپس ببینید در سایت مپ مادر /sitemap_index.xml چه آدرس هایی برای دسته بندی ها ایندکس شده اند! همینطور میتوانید ادرس سایتتان را در همین دیدگاه ارسال کنید تا بررسی کنیم.

شاهو
مهمان
شاهو

با عرض سلام
آدرس وب سایت خدمت شما: https://vendagraph.ir/
از لطف شما سپاسگذارم

فرشید امین‌زاده
فرشید امین‌زاده

سلام مجدد، با این دستور در گوگل میتونید ایندکس سایت برای دسته بندی هارو چک کنید:
site:vendagraph.ir inurl:/product-category/

شاهو
مهمان
شاهو

با سلام
وب سایت بنده بالای 200 دسته بندی دارد، وقتی در xml وب سایت نگاه میکنم، 30 عدد دسته بندی ایندکس شده است.
برای حل این مورد باید چه کاری انجام دهم؟
xml وب سایت را فعال کرده ام ولی در میان گزینه های یواست سئو xml وجود ندارد تا تنظیمات آن ا ببینم.

فرشید امین‌زاده
فرشید امین‌زاده

سلام شاهوی عزیز
بهتر است به دسته بندی ها یکی یکی نگاه کنی و ببینی ایا ایندکس هر کدام از آنها بصورت دستی بسته شده یا نه؟!
همینطور در سرچ کنسول مسیر “performance > new > page” و بعدش عبارت “/cat/” یا “/category/” را به آن بده تا بتوانی ببینی لیست دسته بندی های ایندکس شده شامل چه مواردی است!.
موفق باشی

احمد
مهمان
احمد

با سلام.وقتی من نقشه سایت را از باز میکنم ، ادرس های صفحات به صورت کاراکترهای شبیه زیر نمایش داده میشوند و معلوم نیست کرام صفحه است.به چه صورت میتوان این مشکل را حل کرد.
https://www.123.ir/%d8%ad%d8%b3%d8%a7%d8%a8-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a8%d8%b1%db%8c-um/

فرشید امین‌زاده
فرشید امین‌زاده

احمد عزیز، سلام
این مورد بخاطر اینست که ادرس های سایت شما پارسی است و هنگام جابجایی در وب، ادرس ها بصورت این کاراکترها نمایش داده میشوند و در این مورد کاری نمیتوان کرد!

سونا
مهمان
سونا

سلام و عرض ادب/تشکر بات مطالب خوبتون/ سوالی برام پیش اومده: کل دسته های سایتی بالای 50تاست و این خیلی زیاده برای ایجاد دسته بندی جدید بطوری که برای سئو سایت مشکلی پیش نیاد کدوم راه بهتره:1- برگه های مربوطه رو noindex کنم و از دسته بندی خارج کنم.2- از ریدایرکت 301 استفاده کنم.3- راه حل پیشنهادی شما چیه؟ ممنون از وقتی که میذارید.

فرشید امین‌زاده
فرشید امین‌زاده

سلام، سونای عزیز، این که دسته بندی های سایت تا این حد گسترده شدن اشکالی برای سئو بوجود نمیاره. همونطور که تعداد مقاله زیاد در یک سایت باعث افت بقیه نمیشه (حداقل بصورت مستقیم)، پس نگران این مورد نباشین و ساختار سایتتون رو مجددا بررسی کنید. شخصا مشکلی در دسته بندی های زیاد در یک سایت مشاهده نکردم، مگر اینکه سلسله مراتب اون رو بخوبی رعایت نکرده باشین. بهر حال، یک دوره پیشنهادی براتون دارم که در مورد استراتژی سئو هستش و بهتون کمک میکنه بهترین ساختار ممکن رو برای سایت داشته باشین و دسته بندی هارو بخوبی کنترل کنید… ادامه مطلب »

هماک
مهمان
هماک

خیلی ممنون مفید و کاربردی بود

فرشید امین‌زاده
فرشید امین‌زاده

خوشحالیم از این بابت. موفق باشین

hamid
مهمان
hamid

با سلام

وبمستر گوگل از خود صفحه سایت مپ م ایراد میگیره و میگه تگ متا داره که noindex زده .

الان باید چجوری برش دارم . تگ متا رو که باعث شده سایت مپ غیر قابل دسترسی بشه برای ربات گوگل

پلتفرم مانگو
فقط ایمیل‌هایی رو واست ارسال می‌کنیم که برای کسب و کار اینترنتیت مفید باشه…

بهت قول میدیم اسپم نکنیم و ایمیلت رو هم به کسی ندیم.