2019-04-13

تا به اینجا برای کسب و کار اینترنتی یک دامنه ثبت کردیم و بعد از آن وردپرس را به عنوان سیستم مدیریت محتوا انتخاب کردیم. حالا نوبت به انتخاب یک مکان مناسب برای پاسخگویی به مشتریان است. همانطور که در دنیای واقعی به یک مکان فیزیکی بعنوان مغازه یا شرکت احتیاج داریم، در دنیای مجازی هم باید چنین مکانی وجود داشته باشد تا ما وب‌سایت‌مان را در آنجا قرار دهیم. به این مکان؛ فضای میزبانی یا در اصطلاح هاست (به انگلیسی: HOST) می‌گویند.

هاست و هاستینگ چیست و چه هاستی بخریم؟

هاست همانند صندوق امانت بانک، تمام اطلاعات وب‌سایت شما را در خود جای می‌دهد. این شما هستید که انتخاب می کنید دارایی‌هایتان را در کدام بانک قرار دهید.

منظور از هاست یا هاستینگ چیست؟

در واقع هاست یک کامپیوتر همیشه روشن در یک شرکت ارائه‌دهنده خدمات میزبانی یا در اصطلاح هاستینگ است که ما اطلاعات سایت‌مان را مانند ذخیره اطلاعات روی لپ‌تاپ شخصی، در آن قرار می‌دهیم. این کامپیوتر بصورت 24 ساعته روشن است و از طریق اینترنت می‌توان به آن دسترسی داشت. همان‌طور که در بخش دامنه سایت به آن اشاره کردم هر وب‌سایت در فضای مجازی یک مکان منحصر‌بفرد و اختصاصی دارد که شبیه موقعیت جغرافیایی است. این مکان یا حافظه‌ آنلاین دارای یک آدرس است که ما با اتصال دامنه به آن آدرس، امکان فراخوانی اطلاعات هاست در وب‌سایت را فراهم می‌کنیم و مشتریان به اطلاعات وب‌سایت دسترسی پیدا می‌کنند. خدمات میزبانی به دو صورت اشتراکی و اختصاصی ارائه می‌شوند.

[promotion id=”27367″]

هاست اشتراکی

هاست اشتراکی مانند استفاده از یک کامپیوتر مشترک در خانه است با این تفاوت که تمام اعضا می‌توانند بصورت همزمان از سیستم استفاده کنند. هیچ کدام از کاربران به اطلاعات کاربر دیگر دسترسی ندارد و حتی متوجه کارکردن همزمان بر روی یک سیستم نمی‌شوند بنابراین خیال‌تان از بابت امنیت و غیر قابل دسترس بودن اطلاعات سایت‌تان در هاست اشتراکی راحت باشد.

هاست اختصاصی

هاست اختصاصی در اصل یک شیوه و عبارت تبلیغاتی است. در هاست اختصاصی هم، منابع مانند هاست اشتراکی بین چند کاربر تقسیم می‌شود و تنها تفاوت آن در تعداد کاربرانی است که در منابع یک هاست باهم شریک می‌شوند. در هاست اشتراکی تعداد کاربران بیشتر است اما در هاست اختصاصی این تعداد بسیار کمتر است.

هاست اشتراکی یا اختصاصی، کدام بهتر است؟

انتخاب بین هاست اشتراکی و اختصاصی به شرایط کسب‌ و‌ کار آنلاین بستگی دارد. هر کدام از این سرویس‌های میزبانی برای شرایط مختص به خودشان طراحی شده‌اند و نمیتوان گفت کدامیک بر دیگری برتری دارد. اگر هاست اشتراکی نیاز شما را برطرف می‌کند ولی باز هم بخواهید از هاست اختصاصی استفاده کنید؛ این کار نه تنها منفعتی برای شما ندارد بلکه علاوه‌بر تلف کردن وقت و نیروی کار، هزینه زیادی را به کسب و کارتان تحمیل کرده‌اید. خب، با این تفاسیر از کجا باید بدانید کدام یک از این دو سرویس برای شما مناسب است؟

اگر یکی از شرایط زیر را دارید؛ هاست اشتراکی بهترین انتخاب برای شماست:

 • کسب و کار شما نوپا، کوچک و یا متوسط است.
 • بازدید سایت شما کمتر از 1000 بازدید در ماه است.
 • محتوای سایت شما بصورت مرتب بروزرسانی می‌شود.
 • هیچ اطلاعاتی در زمینه پیکربندی سرور، نصب و ارتقای نرم افزار، تعمیر و نگهداری فنی هاست ندارید.

اما چرا هاست اشتراکی بهترین انتخاب برای شرایط بالاست؟
هاست اشتراکی برای راه‌ اندازی وب‌ سایت جدید، انتخاب بسیار خوبی است زیرا نسبت به هاست اختصاصی ارزان تراست و بسرعت می‌توانید کار با آن را شروع کنید.
استفاده از هاست اشتراکی درست مانند زندگی در یک خوابگاه دانشجویی است. هزینه هایی مثل نظافت، آب، برق و تعمیر لوازم بین تمام افراد تقسیم می‌شود و موجب صرفه‌جویی در هزینه تمام افراد می‌شود. در این خوابگاه هیچ یک از افراد به حریم و فضای خصوصی دیگری دسترسی ندارند و بطری آب را هم سر نمی کشند!

حتما بخوانید :  آنچه برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی از صفر باید بدانید

اگر یکی از شرایط زیر را دارید، هاست اختصاصی می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد:

 • کسب و کار شما، در حال رشد سریع و پیشرفت چشمگیری است.
 • در سایت شما حجم فیلم و عکس‌ها بسیار زیاد است.
 • در وب‌سایت شما معاملات بسیار حساس صورت می‌گیرد که نیاز به ویژگی‌های امنیتی بسیار پیشرفته دارد.

درست است که هاست اختصاصی هزینه سنگینی دارد، اما برای کسانی که به منابع زیاد و از همه مهم‌تر امنیت فوق‌العاده نیاز دارند، انتخاب ارزشمندی است.
هاست‌ها با توجه به سیستم‌عاملی که روی آنها نصب می‌شود هم به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند که در ادامه با آنها آشنا می‌شویم.

انواع هاست از نظر سیستم‌عامل به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

هاست‌ها بطور کلی به دو دسته لینوکس و ویندوز تقسیم می‌شوند که هر کدام از آنها می‌توانند اختصاصی یا اشتراکی باشند.
در واقع تفاوت آنها در سیستم‌عاملی است که روی هاست نصب می‌شود. هاست هم یک کامپیوتر مانند کامپیوتر‌های شخصی ولی با قدرت بیشتر است و قطعا برای کارکردن با آن نیاز به یک سیستم‌عامل داریم.

البته گاها از دسته سومی با نام هاست مخصوص CMS هم نام برده می‌شود که یا از نوع لینوکس است یا ویندوز؛ فقط توسط شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات میزبانی برای سیستم‌های تولید محتوای مختلف بهینه شده‌اند. در واقع این شرکت ‌ها با صلاح‌دید خودشان و تجربه‌ای که در ارتباط با سیستم‌های تولید محتوای مختلف داشته‌اند یک مجموعه کامل از خدمات میزبانی را در قالب سیستم‌عامل لینوکس یا ویندوز ارائه می‌کنند.

تقریبا همه ما در کامپیوتر شخصی از سیستم‌عامل ویندوز استفاده کرده‌ایم. حالا باید ببینیم کدام سیستم‌عامل برای ارائه خدمات میزبانی مناسب تراست؟

کدام هاست بهتر است؟ لینوکس یا ویندوز

برای اینکه به جواب این سوال برسیم، بهتر است این دو سیستم را با درنظر گرفتن پارامترهای مختلف با هم مقایسه کنیم:

هاست لینوکسی بهتر است یا ویندوزی

آیا تفاوت قیمت هاست لینوکس و ویندوز زیاد است؟

سیستم‌عامل لینوکس یک سیستم‌عامل رایگان است که توسط توسعه دهندگان زیادی در دنیا بصورت آزادانه پشتیبانی می‌شود در حالیکه سیستم‌عامل ویندوز یک محصول انحصاری و مخصوص شرکت مایکروسافت است و برای استفاده از آن باید محصول را خریداری کنید. هر دوی این سیستم‌عامل‌ها دارای قدرت و امنیت هستند. حتی بسیاری معتقدند که لینوکس قوی تراز ویندوز است و رایگان بودن آن دلیلی بر ضعف آن نیست. با توجه به این توضیحات کاملا مشخص است که هاست ویندوزی گران‌تر از هاست لینوکسی است. زیرا برای استفاده از آن باید هزینه خرید سیستم‌عامل را پرداخت کنید.

آیا هر‌دو قابلیت یکسانی در پشتیبانی از نرم‌افزارهای مختلف دارند؟

وب‌سایت شما مجموعه‌ای از کد‌ها و نرم‌افزار‌های مختلف است که باید توسط هاست پشیبانی شود. ممکن است شما از سیستم مدیریت محتوایی استفاده کرده باشید که فقط توسط هاست لینوکس پشتیبانی می‌شود. بنابراین تنها انتخاب شما، استفاده از هاست لینوکس است. البته بیشتر CMS های معروف مانند وردپرس، جوملا و دروپال توسط هر دو سیستم‌عامل لینوکس و ویندوز پشتیبانی می‌شوند. اما هاست‌های لینوکسی سازگاری بیشتری با وردپرس دارند، به این معنی که سایت بر روی آنها سرعت و کارایی بهتری دارد به همین خاطر هاست لینوکسی برای کسانی که از وردپرس استفاده می‌کنند همیشه اولین انتخاب است.

[promotion id=”27781″]

آیا کنترل پنل و ابزارهای‌ هاست برای هر سیستم‌عامل متفاوت است؟

برای اینکه بتوانید با هاست کار کنید و سایت را روی آن قرار دهید باید نرم افزاری با نام کنترل پنل هاست بر روی آن نصب شود که اینکار توسط شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات میزبانی انجام می‌شود. نکته‌ای که شما باید به آن توجه کنید این است که هر یک از این سیستم‌عامل‌ها داری نرم افزار مخصوص به خود هستند. معروف‌ترین نرم افزار کنترل پنل هاست سی پنل (به انگلیسی: CPanel) است که برروی هاست‌های لینوکسی ارائه می‌شود و کار کردن با آن بسیار ساده است.

حتما بخوانید :  بهترین سیستم مدیریت محتوا برای ساختن سایت چیست؟ پاسخ‌ مان را به این پرسش ببینید

با توجه به به موارد گفته شده، انتخاب بین هاست لینوکسی یا ویندوزی به نیاز شما بستگی دارد. اگر بدنبال یک هاست با قیمت مناسب و استفاده آسان هستید بهترین انتخاب استفاده از هاست لینوکسی با CPanel است.
بعد از انتخاب سیستم‌عامل هاست باید با جزئیات و امکاناتی که بهمراه هاست ارائه می‌شوند آشنا شوید تا انتخاب بهتری داشته باشید.

امکانات هاست خوب

چه امکاناتی بهمراه هاست ارائه می‌شوند؟

هاست علاوه بر فضای ذخیره سازی امکانات دیگری نیز بهمراه دارد که می‌توان از میان آنها به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان داشتن چندین سایت وردپرسی در کنار هم
 • راه‌ اندازی سایت‌های وردپرسی شبکه ای
 • امکان افزودن چندین دامنه و زیر دامنه (به انگلیسی: Domain & Sub Domain)
 • مدیریت فایل حرفه ای
 • و …

البته ممکن است در سایت‌های ارائه‌دهنده خدمات میزبانی با عباراتی نظیر پشتیبانی 24 ساعته، بیمه در برابر بلای طبیعی ، بکاپ گیری منظم و … روبه‌رو شوید. بهتر است بدانید امکاناتی از این دست معمولا به صورت پیشفرض بهمراه اکثر هاست‌های معتبر ارائه می‌شوند.

برای انتخاب هاست مناسب چه فاکتورهایی را در نظر بگیرم؟

برای اینکه انتخاب درستی در هاست حرفه ای داشته باشید باید ویژگی‌های زیر را در هنگام خرید یک هاست مدنظر قرار دهید:

آپ تایم و همیشه در دسترس بودن هاست را بررسی کنید
آپ تایم به میزان روشن بودن 24 ساعته سرور هاست در 365 روز سال گفته می‌شود. هر چه میزان در دسترس بودن هاست در یک سال بیشتر باشد یعنی آپ تایم بالاتری دارد و هرچه میزان آپ تایم بیشتر باشد، بهتر است. آپ تایم یک هاست خوب معمولا 99 درصد در سال معادل 3.5 روز در 365 روز سال است. ممکن است این قطعی‌ها به صورت لحظه‌ای اتفاق بیفتد و شما هرگز از آن مطلع نشوید.
از دسترس خارج شدن یک هاست اتفاقی غیر منطقی نیست اما باید میزان آن بسیار کم باشد. آپ تایم بین 99 تا 99.9 درصد مقدار قابل قبولی برای سرور یک هاست بحساب می‌آید. در هاست‌های اشتراکی آپ تایم 100 درصد هیچوقت اتفاق نمی افتد و اگر عدد 100 را در ویژگی آپ تایم یک هاست دیدید بدانید این فقط یک شعار تبلیغاتی است چونکه عدد آپ تایم گوگل هم 99.9 است.

هاست را با توجه به زمینه فعالیت خود انتخاب کنید
سایت شما در چه زمینه‌ای فعالیت دارد؟ خبری، فروشگاهی، نمایش و فروش فیلم، سایت آموزشی و …
با توجه به حوزه فعالیت سایت‌تان بهترین هاست را انتخاب کنید. به عنوان مثال برای سایتی با عکس و فیلم فراوان نیاز به هاست با فضای ذخیره سازی زیاد دارید. بنابراین میزان هارد دیسک (به انگلیسی: Hard Disc) بسیار اهمیت دارد. اگر در سایت شما فرآیند محاسباتی و ریاضی پیچیده‌ای اجرا می‌شود باید میزان رم (به انگلیسی: RAM) و سی پی یو (به انگلیسی: CPU) بالاتری برای هاست خود در نظر بگیرید. بنابراین باید به امکانات و همچنین قدرت و کیفیت سخت افزار‌های هاست توجه کنید.

حتما برخورداری از پشتیبانی فنی را در نظر بگیرید

یک شرکت ارائه‌دهنده خدمات میزبانی باید پشتیبانی 24 ساعته داشته باشد. در هر ساعت از شبانه‌روز ممکن است مشکلی برای هاست اتفاق بیفتد و باید یک تیم پشتیانی برای رفع مشکل آماده باشند. قبل از انتخاب شرکت ارائه‌دهنده خدمات میزبانی در مورد کیفیت پشتیبانی و خدمات آنها تحقیق کنید و بهترین شرکت را انتخاب کنید. بهترین شرکت الزاما گران‌ترین یا ارزان‌ترین هاست را ارائه نمی کند. بلکه باید پشتیبانی بسیار قوی وجود داشته باشد.

امکانات ویژه و مفاد قرارداد
این گزینه در واقع وجه تمایز شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات میزبانی با یکدیگر است. باید ببینید با خرید و انتخاب هاست از شرکت چه امکانات ویژه‌ای در اختیارتان قرار می‌گیرد. به عنوان مثال یک شرکت تضمین می‌کند در صورت خرید هاست بصورت رایگان تنظیمات اتصال دامنه و نصب وردپرس را برای شما انجام دهد.
در مقابل باید به قوانینی که در قرداد خرید هاست ذکر شده است؛ توجه کنید. باید بدانید در چه صورتی می‌توانید استفاده از هاست را متوقف کنید و آیا در صورت پشیمانی از خرید؛ وجه پرداختی به شما بازگردانده می‌شود یا خیر؟

حتما بخوانید :  نام دامنه چیست و چطور یک نام دامنه خوب پیدا کنیم؟ + 8 نکته طلایی

نظر مشتریان درباره‌ خدمات شرکت و کیفیت پشتیبانی
با گشت کوتاه در اینترنت و پرس وجو از افراد آگاه می‌توانید از میزان رضایت مشتریان از خدمات شرکت آگاه شوید و متوجه شوید شعارهای تبلیغاتی آنها تا چه‌اندازه به واقعیت نزدیک است.

دقت کنید که هاست تاثیر مستقیمی روی سرعت سایت دارد
حتما برای شما هم پیش‌آمده که بعد از مدت‌ها گشتن در اینترنت بالاخره مطلب مورد‌نظرتان را پیدا می‌کنید اما وقتی وارد سایت آن مطلب می‌شوید، سایت با سرعت بسیار کمی لود می‌شود و تصاویر آن بارگذاری نمی‌شود. شما هم سایت را بسته و جستجو را ادامه می‌دهید!
با داشتن چنین تجربه‌ای حتما می‌دانید که اهمیت سرعت‌سایت بر افزایش مشتریان و سود چقدر تاثیر‌گذار است. یکی از فاکتورهای مهم و اساسی در سرعت انتخاب یک هاست استاندارد و متناسب با سایت شماست. همان‌طور که در مقاله اول اشاره کردم، هدف از راه‌ اندازی وب‌ سایت جذب مشتری و کسب درآمد بیشتر است و افزایش سرعت سایت یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیر‌گذار در این زمینه می‌باشد.
فراموش نکنید که اولین چیزی که باید در نظر بگیرید سرعت سایت است، اگر سرعت سایت پایین باشد حتما باید آن را بهینه‌سازی کنید. البته نگران نشوید، می‌توانید به مقاله‌های آموزش بهینه‌سازی سرعت سایت سر بزنید و یاد بگیرید که چطور می‌توان سرعت سایت را افزایش داد.

بعد از خرید هاست و راه‌ اندازی وب‌ سایت باید دائما و در بازه‌های زمانی مشخص به سایت خود را از لحاظ سرعت بررسی کنید. یکی از روش‌های بررسی سرعت سایت استفاده از جی تی متریکس (به انگلیسی: GT Metrix) است. کافی است نام سایت خود را در جی تی متریکس وارد کنید و بعد از چند ثانیه یک گزارش کامل از وضعیت سایت و مشکلاتش بدست آورید.
بعد از دریافت گزارش باید سریعا ایرادات موجو در سایت را تا حد‌امکان از بین ببرید تا سرع سایت شما افزایش یابد. زیرا همان‌طور که قبلا هم اشاره کردم، سرعت پایین سایت باعث کاهش فروش و افزایش نرخ بانس ریت (به انگلیسی: Bounce Rate) می‌شود. 

بهترین هاست برای راه‌ اندازی کسب و کار من چیست؟

با توجه به مطالب بالا و برای شما که در آغاز راه هستید؛ پیشنهاد می‌کنم از هاست لینوکس اشتراکی استفاده کنید و اصلا نگران آینده و پیشرفت کسب و کارتان نباشید. هر زمان که لازم باشد می‌توانید به آسانی سرویس میزبانی خود را به هاست اختصاصی و یا ویندوزی تغییر دهید. مطمئن باشید مشکلی برای وب‌سایت شما پیش نمی‌آید. عاقلانه‌ترین کار این است که در آغاز کار از هزینه‌های اضافی صرف‌نظر کنید و از یک هاست اشتراکی با هزینه کم شروع کنید. همزمان با رشد وب‌سایت و افزایش مشتریان، این امکان برای شما فراهم است که سرویس میزبانی خود را چه از نظر سیستم‌عامل و چه از نظر اشتراکی یا اختصاصی‌بودن آن تغییر دهید.

نتیجه‌گیری

انتخاب هاست، کار سخت و پیچیده‌ای نیست اما باید با صرف کمی زمان بهترین شرکت ارائه‌دهنده خدمات میزبانی را انتخاب کنید تا خیالتان از بابت مسائل فنی و امنیتی راحت باشد.

بعد از انتخاب هاست در مورد ظاهر سایت تصمیم می‌گیریم. این کار به‌اندازه خرید یک لباس یا خانه نو جذاب و دوست‌داشتنی است فقط نیاز به دانستن تعدادی نکات ظریف دارید که همگی ساده و قابل درک هستند. حتما در مقاله انتخاب قالب سایت با من همراه باشید تا تمام این نکات و ریزه کاری‌ها را با شما در میان بگذارم.

[promotion id=”27783″]

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی هستم؛ کارشناس محتوا و دیجیتال مارکتر! حسِ خوب نوشتن و خلق محتوا باعث شده که من محتوانویسی رو به عنوان شغل و حرفه خودم انتخاب کنم. به یادگیری و به خصوص یاد دادن علاقه زیادی دارم و همیشه در تلاشم تا بتونم به بقیه کمک کنم! (سعی میکنم ملکه محتواهایی باشم که پادشاه میشن!)