2018-11-27

چه تفاوتی بین ابزارهای بررسی وضعیت سئو سایت وجود دارد؟ GTmetrix, PageSpeed Insights، Pingdom Tools و WebPagetest

ابزارهای سئو همیشه مورد توجه وبمستران هستند، تغییراتی که برای یک ابزار سئو منتشر می شوند و تفاوت هایی که این ابزار ها با هم دارند یکی از دلایلی است که کاربران مختلف از آنها برای بهینه سازی سایت استفاده می کنند. این آموزش در واقع یک مطالعه گسترده روی ابزارهای نام برده بوده و اگر میخواهید سایت خود را از لحاظ سرعت کنید، سراغ آموزش افزایش سرعت سایت بروید، و اگر هم از وردپرس استفاده می کنید و جی تی متریکس را ترجیح میدهید از آموزش افزایش سرعت وردپرس با GTmetrix استفاده کنید.ابزارهای بررسی وضعیت سئو

همچنین هر وبمستری که مهارت کافی و عالی در استفاده از ابزارهای سئو دارد یا طی استفاده از آن نتیجه مناسبی گرفته می تواند دلیل پیشنهاد کردن ابزار به کاربران را این گونه بیان کند که هر کدام از این ابزارها فاکتورهای مختلفی را در بهینه سازی سایت بررسی و ارائه می کنند.

ابزارهای سئو مختلف و زیاد هستند اما در بررسی سئو درون سایت SEO On-Site و بررسی اجمالی سایت، چهار ابزار معروفی وجود دارند که وبمستران حرفه ای برای یک تجزیه و تحلیل آنلاین گسترده و آنالیز سایت و سرعت آن، از این ابزارها برای تهیه چکاپ کلی استفاده می کنند.

[promotion id=”27777″]

این ابزارها را که احتمالا می شناسید در ادامه معرفی کرده ایم، اگر از آنها استفاده کرده باشید از تفاوت ها و نتایجی که ارائه می کنند شاید تعجب کرده اید. این مقاله می خواهد تفاوت های کلیدی این ابزارهای آنلاین را مورد بررسی و موشکافی قرار دهد. اما ابتدا کمی در مورد سرعت سایت صحبت کنیم.

چرا سرعت سایت مهم است؟

طبق مطالعه چند متخصص و خبرهای بروز شده، از جولای 2018 گوگل از سرعت سایت برای رتبه بندی سایت ها به عنوان یک الگوریتم یا فاکتور سئو استفاده می کند. تیم وبمستر گوگل این خبر را به طور رسمی در 9 جولای در توئیتر منتشر کردند. همچنین طبق مطالعه ای که سایت kissmetrics داشته، سرعت سایت تاثیر زیادی روی نرخ تبدیل دارد. این اینفوگرافیک را ببینید. بنابراین همیشه سرعت سایت خود را بالا نگه دارید، سرعت سایت پایین هم ترافیک ورودی گوگل را کاهش می دهد هم باعث می شود نرخ تبدیل شما کاهش پیدا کند، هم اینکه نرخ بانس ریت را افزایش میدهد.

در این بین ابتدا باید عرض کنیم جی تی متریکس GTmetrix از همه محبوب تر بوده و بررسی عمیق تری از وبسایت ارائه می کند.

در مقابل جی تی متریکس GTmetrix، پیج اسپید اینسایت PageSpeed Insights، پینگدام تولز Pingdom Tools و وب پیج تست WebPageTest بررسی خوبی ارائه می کنند، اگرچه آنالیز کمتری نسبت به جی تی متریکس دارند ولی تفاوت های مهمی بین این ابزارها وجود دارد که می خواهیم به آن بپردازیم. اما قبل از آن میتوانید ویدیوی زیر را از یوتیوب ببینید.

مکان تست ها Test Locations مکان تست ها Test Locations

از هر نقطه ای که بخواهید سایت خود را بررسی کنید، نتایج متفاوتی را کسب خواهید کرد.

مختلف بودن مکانی که آزمون بررسی سایت انجام می شود فقط برای اینست که سایت از نقاط مختلف بررسی شود تا میانگین نمره حاصل شود. در حقیقت به همین دلیل است که یکی از مهمترین کارهایی که باید برای سرعت سایت انجام داد اینست که از یک شبکه تحویل محتوا Content Delivery Network استفاده کرد. از اینها گذشته، محتوای سایت بر اساس منطقه ای که وجود دارند می توانند حاوی تبلیغات مختلف و منابع شخص سوم متفاوت باشند.

جی تی متریکس به طور پیش فرض، ونکور کانادا، لندن و سیدنی استرالیا و … را به عنوان مکان های آزمون خود استفاده می کند. البته کاربران در آزمون های خود فقط ونکور کانادا را به عنوان مکان آزمون مشاهده می کنند، برای استفاده از 7 مکان جغرافیایی در آزمون باید در سایت جی تی متریکس حساب ایجاد کنید. در جدول زیر می توانید مشاهده کنید که هر کدام از چهار ابزار بررسی سایت چه مکان هایی را برای آزمون خود استفاده می کنند:

جی تی متریکس GTmetrix

ونکوور – کانادا
دالاس – ایالات متحده
سائو پائولو – برزیل
لندن – بریتانیا
هنگ کنگ – چین
بمبئی – هندوستان
سیدنی – استرالیا

پینگدام تولز Pingdom Tools

دالاس – ایالات متحده
ملبورن – استرالیا
سن خوزه – کالیفرنیا
استکهلم – سوئد

وب پیج تست WebPageTest

38 مکان جغرافیایی
شمال آمریکا – 11 مکان
جنوب آمریکا – 2 مکان
اروپا – 14 مکان
آفریقا – 1 مکان
خاورمیانه – 2 مکان
آسیا – 7 مکان
اقیانوسیه – 1 مکان

پیج اسپید اینسایت PageSpeed Insights

مکان آزمون نامشخص – شاید بر اساس مکان خود کاربر

نکات کلیدی

هرچه بیشتر مکان جغرافیایی آزمون ها Test Locations در گزارش های ابزارهای بررسی سایت به مکان واقعی شما نزدیک باشد از این نظر می توان انتظار نتیجه ی دقیق تری داشت…

جی تی متریکس GTmetrix، پینگدام تولز Pingdom Tools و وب پیج تست WebPageTest مکان های مختلفی را در اختیار شما قرار می دهند تا از نقاطی که می خواهید روی سایت خود بررسی انجام دهید.مکان جغرافیایی تست gtmetrix

اگر چه در هر دو حالت بررسی سایت و نمایش سایت توسط کاربر، بهترین نتیجه زمانی حاصل می شود که لوکیشن Location یا همان مکان جغرافی کاربر به سایت نزدیک تر باشد. طبق تجربیات ما، همیشه برای بررسی سرعت سایت که تاثیر زیادی در سئو هم دارد و از بخش های اصلی سئو سایت محسوب می شود، از ابزاری استفاده کنید که نزدیک ترین مکان ها به سایت برای انجام آزمون را ارائه می کند (من برای سئو سایت وردپرس از جی تی متریکس استفاده می کنم!).

همانطور که می دانید وب پیج تست WebPageTest می تواند بیشتر از تمام ابزارهای یاد شده مکان های آزمون را تغییر دهید، دو مورد از آنها در خاور میانه بودند می توانید آنها را برای بررسی سایت خود انتخاب کنید. (که خوشبختانه سه مکانی که برای خاور میانه ارائه کرده – تهران، دوبی و اسرائیل است) برای استفاده از این سایت به این لینک بروید.

حتما بخوانید :  انواع ریدایرکت - ریدایرکت 301، 302، 307، 410، 404، 451

ابزار بررسی سرعت سایت گوگل Google PageSpeed Insights بر خلاف دیگر ابزارها، به شما اجازه نمی دهد از مکان مشخص شده ای در تست سرعت سایت، آزمایش خود را انجام دهید. وضعیت مکانی روی حالت نامشخص قرار دارد و برخی می گویند گوگل شاید از لوکیشن خود کاربری که حساب گوگل دارد استفاده می کند.

امتیازات و توصیه های بهینه سازی سرعت سایت امتیاز سئو

توصیه هایی که در خصوص بهینه سازی سایت گفته می شود بین ابزارهای استفاده شده متفاوت است، یعنی هر ابزاری راهنمای بهینه سازی مخصوص به خود را دارد.

در حالت کلی شاید با بررسی های مختلفی روبرو شوید که می گویند سایت خود را چطور بهینه سازی کنید، اما بیشتر آنها از کتاب خانه متن باز اطلاعاتی گوگل استفاده می کنند تا آمار بهینه سازی را ارائه کرده و در خصوص سئو سایت کاربر را راهنمایی کنند، که بیشتر آنها یا تغییر داده شده اند یا اینکه فقط سفارشی سازی شده اند.

امتیاز عملکرد Performance Scoresجی تی متریکس GTmetrix در حالت کلی از بهینه سازی های پیج اسپید PageSpeed و YSlow استفاده کرده تا به وضعیتی از وبسایت ها و بررسی آنها دست پیدا کند که خودش فکر می کند مهم است.

ابزارهایی که نام بردیم از موارد زیر برای بررسی وضعیت سایت استفاده می کنند تا امتیاز سایت شما را مشخص کنند:

جی تی متریکس GTmetrix

بر پایه ی PageSpeed و YSlow
27 مورد از توصیه های PageSpeed
18 مورد از توصیه های YSlow

پینگدام تولز Pingdom Tools

بر پایه ی PageSpeed یا YSlow
استفاده از توصیه های PageSpeed در نسخه رایگان
استفاده از توصیه های YSlow در نسخه حرفه ای

“ما مطمئن نیستیم کدام یک از ابزارهای یاد شده می توانند بیشترین تاثیر را در بررسی سایت شما داشته باشند”

وب پیج تست WebPageTest

توصیه های سفارشی
فقط 6 توصیه ی بهینه سازی سایت
فعال کردن/بودن سایت
فشرده سازی جی زیپ gzip Compression
فشرده سازی تصاویر
استفاده از ساختار تصویرِ JPEG
استفاده از کش مرورگر
استفاده از یک CDN – شبکه تحویل محتوا

 

پیج اسپید اینسایت PageSpeed Insights

معیارهای پیج اسپید اینسایت PageSpeed Insights خصوصی خود گوگل (منبع بسته)
10 معیار سرعت
نداشتن انتقال در لندیگ پیج ها Landing Pages – برگه های فرود
فعال بودن فشرده سازِ سایت
کاهش زمان پاسخ گویی سرور Server Response Time
استفاده از کش مرورگر
کاهش حجم منابع
بهینه سازی تصاویر
بهینه سازی وضعیت تحویل شیوه نامه ها CSS
اولویت بندی نمایش محتوا – Lazy Load هم می تواند کارساز باشد
نداشتنِ مسدود کننده رندرینگ جاوا اسکریپت JavaScript Render
استفاده غیرِ همزمان از اسکریپت ها

نکات کلیدی

از مقایسه کردن این ابزارها و امتیازاتی که سایت شما دریافت می کند خودداری کنید – سعی نکنید در همه آنها بهترین امتیاز را داشته باشید…

در حالی که همه این ابزارها و بررسی هایی که انجام می دهند از کتابخانه متن باز و عمومی گوگل استفاده می کنند، باید مواردی باشد که به آنها بیشترین توجه را داشت. چند سال پیش، گوگل تغییرات الگوریتم و توصیه های بهینه سازی سایت را به طور اورجینال و کاملا پویا ایجاد کرد، از آن زمان آنها هنوز هیچ اقدامی برای بروز رسانی کتابخانه منبع باز خود انجام نداده اند. شاید پیج اسپید اینسایت PageSpeed Insights که از آن استفاده می کنیم معیارهای جدیدی داشته باشند که عمومی نیستند.

بنابراین مقایسه امتیازاتی که سرویس های مختلف به سایت شما می دهند همگی دلیل این اختلافات هستند. و گرفتن بیشترین امتیاز به صورت همزمان در همه سرویس ها لزومی بر بهینه بودن کامل سایت شما نیست.

زمانی برای توقف چکاپ سایت آیکن زمان بندی چکاپ

هر زمانی که این ابزارها اقدام به ارائه امتیازها کنند و آزمونی که دارند را متوقف کنند، امتیاز نهایی دچار تغییرات می شود و گزارش نهایی متفاوت از نتیجه ی واقعی خواهد بود.

این یک تصمیم جالب و متفاوت بین این ابزارهاست و از دیگر چاشنی های تمایز بین این ابزارها به حساب می آید. به شکلی بسیار ساده بخواهیم بیان کنیم، بررسی و ارزیابی یک برگه بر اساس نحوه ارزیابی و شکلِ آزمون، مشخصات مخصوصی ارائه می کند.

زمان بارگذاری کامل Onload و Fully Loadedزمانِ بارگذاری شدن Onload Time

وقتی پردازش برگه به اتمام رسید و تمام منابع درونِ برگه شامل تصاویر، فایل ها و… 100 درصد دانلود شدند، مرور بخش بارگذاری را غیر فعال می کند.

مشکلی که این نوع آزمون دارد: برخی از المان ها و عناصری که درون برگه وجود دارند شاید قبل از آزمون ایجاد نشوند، مانند تصاویر چرخشی و اسلایدهایی که بر اساس جاوا اسکریپت هستند – و به همین خاطر هم هست که اسکرین شات برگه با زمان بارگذاری متناقض است. و شاید این باعث شود که سرعت سایت در آزمون سرعت از آنچه که واقعا هست فاصله داشته باشد.

زمان بارگذاری کامل Fully Loaded Time

در این آزمون که دقیقا شکل آزمون قبلی است، فایل ها دانلود می شوند اما در میانه دانلودها، اینترنت برای 2 ثانیه قطع سپس وصل می شود. این کار کمک می کند تا آزمونی که انجام می شود دقیق تر باشد و درصدی از احتمالات مثلا قطعی اینترنت را در نظر میگیرد.

مشکلاتی که ممکن است در این آزمون رخ دهند: رخدادی که مد نظر ماست در این آزمون فقط زمانی اتفاق می افتد که دانلود برگه کاملا متوقف شده که شامل محتوا، تبلیغات و دیگر عناصر می شود. سایت در این هنگام که دانلود کاملا متوقف شده است و سرعت بارگذاری که شاید بالاتر از حد انتظار باشد کاربردی است، در هر حال وقتی ارزیابی برای وصل شدن اینترنت و دانلود داده ها و اطلاعات صبر می کند، گزارش کمی طول می کشد و این کمک می کند گزارشی دقیق تر باشد.

[promotion id=”27793″]

هر کدام از ابزارهای بررسی سئو سایت چطور ارزیابی سرعت را انجام می دهند؟

جی تی متریکس GTmetrix

زمان بارگذاری کامل Fully Loaded Time (پیش فرض)
استفاده از زمانِ بارگذاری شدن Onload Time (اختیاری)

پینگدام تولز Pingdom Tools

فقط زمانِ بارگذاری شدن Onload Time

وب پیج تست WebPageTest

زمانِ بارگذاری شدن Onload Time و زمان بارگذاری کامل Fully Loaded Time

پیج اسپید اینسایت PageSpeed Insights

نامشخص

حتما بخوانید :  آیا Google AMP آینده ی سئو برای دستگاه های موبایل است؟

جی تی متریکس GTmetrix و وب پیج تست WebPageTest هر دو به شما اجازه می دهند تا بین دو حالت انتخاب کنید. پینگدام تولز Pingdom Tools پیش فرض روی زمانِ بارگذاری تنظیم شده و سرویس گوگل هم نامشخص بودن را ترجیح داده است.

نکات کلیدی

زمانِ بارگذاری شدن Onload Time شاید نتیجه ای ارائه کند که درست و قابل اعتماد نیست.

با توجه به مغایرت شبکه های اینترنتی یا شیوه ای که برگه برای بارگذاری طراحی شده است (مث. غیر همزمان)، منابع وقتی بارگذاری می شوند که پنجره مرورگر انتخاب شود (یا انتخاب تب ها – زبانه ها – در مرورگر برای بارگذاری و پاسخ گویی Respond). به همین دلیل شاید زمانِ بارگذاری شدن Onload Time گزارشی نباشد که واقعا نتیجه ای به شما بدهد.

گزارش شامل آمار و اعدادی است که به شما می گوید صفحه سریع بارگذاری می شود – سریع تر از آنکه انتظار دارید و سریع تر از آنچه که واقعیت است. این یعنی وقتی ابزار بررسی برگه یک “برگه دانلود شده” را در حین دانلود انتخاب می کند، در واقع کاربر در حال تجربه ی دانلود هایی است که در زمینه انجام می شوند.

چرایی اینکه در جی تی متریکس GTmetrix گاهی گزارش سایت شما تکمیل نمی شود و مشکلاتی گزارش می شوند از اینکه اسکرین شات Screenshots ناقص می شوند یا دانلود برگه و درخواست ها در این ابزار از طرف سایت شما پاسخ داده نمی شوند همین دانلود های پس زمینه در گزارشِ زمانِ بارگذاری شدن Onload Time است.

به همین دلیل برای اینکه گزارش دقیق تری از وضعیت سایت داشته باشید باید از جی تی متریکس GTmetrix استفاده کنید چون این سایت از بارگذاری کامل Fully Loaded Time استفاده می کند. ما هم در میموس برای مشتریان سئو و بهینه سازی سایت از این ابزار استفاده می کنیم.

آزمایش سایت با مرورگر واقعی در مقابل مرورگر شبیه سازی شدهبرگه سایت شما دقیقا چطور بارگذاری می شود؟

دقت داشتن در تشخیص عملکرد واقعی برگه سایت بستگی به روشی دارد که از آن برای بررسی وضعیت لودینگ یا بارگذاری سایت استفاده می شود.

مرورگر واقعی مرورگر واقعی یا شبیه سازی شده

ابزار بررسی سایت یک مرورگر واقعی (کروم، فایرفاکس یا اج Edge و …) را اجرا می کند، آدرس سایت شما را در آن قرار داده و بررسی را آغاز کرده، نتایج و داده های بارگذاری را استخراج می کند.
این نزدیک ترین روش به یک بازدید واقعی توسط یک انسان است، که از یک رایانه استفاده و برنامه مرورگر استفاده می کند تا سایت را مشاهده کند.

مرورگر شبیه سازی شده Headless Emulated Browser

ابزار بررسی سایت آدرس سایتِ شما را در یک اسکریپت مرورگر قرار می دهد تا سایت شما را بارگذاری کند و داده های بارگذاری را استخراج کند. اینجا هیچ رابط کاربریِ خاصی وجود ندارد بنابراین سایت را سریع تر از آنچه که واقعیت است نشان می دهد.

مرورگرهای شبیه ساز برجسته فانتوم PhantomJS و اسلیمر SlimerJS هستند.

هر کدام از ابزارها چطور شیوه بارگذاری سایت را انجام می دهند:

جی تی متریکس GTmetrix

مرورگر واقعی Real Browser
موزیلا فایر فاکس – آخرین نسخه (پیش فرض)
گوگل کروم
گوگل کروم – اندروید

پینگدام تولز Pingdom Tools

شاید یک مرورگر واقعی
بر اساس گزارش ها – یک نسخه قدیمی از مرورگر کاربر

وب پیج تست WebPageTest

مرورگر واقعی
موزیلا فایر فاکس
گوگل کروم
مایکروسافت اینترنت اکسپلورر

پیج اسپید اینسایت PageSpeed Insights

نامشخص – احتمالا یک مرورگر شبیه سازی شده

جی تی متریکس GTmetrix، پینگدام تولز Pingdom Tools، وب پیج تست WebPageTest تقریبا به طور یکسانی از مرورگر واقعی استفاده می کنند تا آزمون عملکرد سایت را انجام دهند. این یعنی نتایجی که از بررسی سایت ارائه می شود تقریبا همانند تجربه یک کاربر واقعی است که سایت را باز کرده و از آن استفاده می کند.

اما در مقابل پیج اسپید اینسایت PageSpeed Insights در وضعیت نامشخصی قرار دارد و اگر از مرورگر شبیه ساز استفاده می کند نتیجه ای که ارائه خواهد کرد با وضعیت حقیقی سایت تطابق ندارد.

نکته کلیدی

مرورگر واقعی یک نتیجه واقعی را از بررسی سایت شما ارائه می کند.

مرورگرهای شبیه ساز از موتورهای مرورگری مثل وب کیت Webkit و گِکو Gecko استفاده می کنند. این موتورها پیچیده بوده و تاریخ گذشته هستند، توانایی کاملی برای اجرای کامل یا بروز کردن عملکردی که مرورگر واقعی دارد را ندارند.

مثلا محتوایی مثل فایل های فلش Flash یا HTTP/2 شاید پشتیبانی کاملی نمیشوند یا اینکه سازگاری ندارند، و این یعنی شاید برگه ای که برای تست انتخاب کرده اید تماما مورد آزمایش قرار نمی گیرد.

جی تی متریکس GTmetrix

اتصال از طریق تنظیمات کنترل شده (بدون کنترل در حالت پیش فرض)
پشتیبانی از HTTP/2
انجام آزمون در رزولوشن های مختلف – اندازه پنجره مرورگر
رایانه های شبیه سازی شده
سازگاری سخت افزارها بر اساس منطقه آزمون
تاریخچه ی بررسی ها برای مقایسه و پیگیری ها

پینگدام تولز Pingdom Tools

بدون اتصال از طریق تنظیمات کنترل شده
بدون پشتیبانی از HTTP/2
انجام آزمون رزولوشن 1024×768
سخت افزارهای نامشخص
بدون ثبت پیگیری ها

وب پیج تست WebPageTest

اتصال با تنظیمات کنترل شده (اتصال کابلی به طور پیش فرض)
پشتیبانی از HTTP/2
انجام آزمون در رزولوشن 1024×768
سخت افزارهای واقعی برای تلفن ها و تبلت های اندروید
امکانات پیشرفته (غیر فعال کردن جاوا اسکریپت، استخراج مشکل شبکه، استخراج خط زمانی گوگل کروم، استفاده از اسکریپت)
سخت افزارهای ناسازگار برای مکان آزمون ها
تاریخچه ی بررسی ها برای مقایسه

پیج اسپید اینسایت PageSpeed Insights

بدون تنظیمات روی اتصال
عدم پشتیبانی از HTTP/2
سخت افزارهای نامشخص
مشخص کردن دسکتاپ (رایانه) و تلفن ها – بدون مشخص کردن رزولوشن واقعی و دستگاهِ آزمون

نکته کلیدی

کنترل اتصال Connection Throttling

طبیعتا، سرعتی که کاربر برای اتصال به سایت شما استفاده می کند، تعیین کننده سرعت بارگذاری سایت شما خواهد بود، جی تی متریکس GTmetrix و وب پیج تست WebPageTest هر دو این امکان را ارائه می کنند که انواع اتصالاتی که کاربران برای اینترنت خود و استفاده از سایت استفاده می کنند را شبیه سازی کنند.

حتما بخوانید :  تگ کنونیکال (برچسب متعارف) چیست؟

پینگدام تولز Pingdom Tools و پیج اسپید اینسایت PageSpeed Insights چنین امکانی ارائه نمی کنند.

پشتیبانی از HTTP/2

HTTP/2 نسخه ی بهبود یافته HTTP/1 است. این نسخه بهبود یافته تلاش می کند تا مشکلات و خطاهایی که در پروتکل اصلی و اورجینال وجود دارد را برطرف کند. به عبارتی، اگر یک سایت مطابق استانداردهای اعلام شده ساخته شده باشد، در HTTP/2 نسبت به HTTP/1 سرعت بیشتری برای بارگذاری دارد.

برخی از این بهینه سازی ها شامل موارد زیر است:
• قابلیتی که اجازه می دهد از طریق یک اتصال چندین درخواست اجرا شود (که در حالت معمول در HTTP/1 در هر اتصال 1 درخواست پاسخ داده می شود)
• پروتکل پیغامی (رایانه دوست) بالاتر
• برخی تکنیک ها برای کاهش بارگذاری سرور

برای اینکه چنین چیزی را به واقعیت تجربه کنید باید هر دو سرور و کاربر را داشته باشید که در حالت معمول روی HTTP/1 قرار دارد ولی HTTP/2 را هم پشتیبانی می کند.
استفاده از HTTP/2 یک رشد جهانی را دنبال می کند، بر اساس گزارشی که W3Techs ارائه کرده است، می توانید 10 میلیون وبسایتی که در سطح جهانی HTTP/2 را پشتیبانی می کنند مشاهده کنید.

جی تی متریکس GTmetrix و وب پیج تست WebPageTest هر دو از HTTP/2 پشتیبانی می کنند.

پینگدام تولز Pingdom Tools و پیج اسپید اینسایت PageSpeed Insights از HTTP/2 پشتیبانی نمی کنند.

چکاپ رزولوشن Screen Resolution چکاپ رزولوشن Screen Resolution

اندازه ی پنجره ای که مرورگر دارد در عملکرد سایت و بارگذاری سایت تاثیر دارد، اندازه های مختلف ممکن است منابع مختلفی را تحویل دهند. طراحی رسپانسیو چنین چیزی را کاملا آشکار ساخته است.

جی تی متریکس GTmetrix امکانی فراهم کرده تا در آزمون رزولوشن از 40 ابعاد مختلف استفاده کنید – این رزولوشن ها همه از دستگاه های شبیه سازی شده رفته شده اند.

پینگدام تولز Pingdom Tools ، وب پیج تست WebPageTest و پیج اسپید اینسایت PageSpeed Insights تنها به رزولوشن 768 * 1024 بسنده کرده اند.

سخت افزارها در تست سرعت سایت 

یکی از مواردی که روی نتایج آزمون سایت تاثیر زیادی دارد سخت افزارهایی است که برای آزمون ها استفاده می شوند. جاوا اسکریپت ها یا انیمیشن های سی اس اس همگی بر اساس قدرت سخت افزاری رایانه و ابزار بررسی اجرا می شوند و قطعا عملکرد آنها با کندی مواجه خواهد شد.

سرورهای وب پیج تست WebPageTest توسط هر کسی که می خواهد یک آزمون مکانی روی سایتش انجام دهد استفاده می شوند. برای انجام چنین آزمون هایی که گفته شد نیازمند یک سیستم با حداقل های تعیین شده ای هستیم که ممکن است چنین سیستمی توسط این سایت استفاده نشود.

نتیجه گیری ما از بررسی 4 ابزار بررسی سایت – GTmetrix – WebPageTest  – Pingdom Tools – PageSpeed Insights نتیجه گیری

این مهم است که شما بدانید چطور این ابزارها کار می کنند قبل از اینکه حتی بخواهید آنها را برای بررسی سایت خود استفاده کنید.

جی تی متریکس GTmetrix، وب پیج تست WebPageTest، پینگدام تولز Pingdom Tools و پیج اسپید اینسایت PageSpeed Insights همگی با استفاده از ساختاری که دارند و دستورالعمل هایی که استفاده می کنند تجزیه و تحلیل سایت ها را در وب بهبود بخشیده اند. بنابراین بسیار مهم بود شما بدانید کدام ابزار را با چه هدفی استفاده کنید. مطمئنا ثبات و توانایی معیارهایی که توانسته اند وضعیت سایت ها را بهینه سازی کنند مواردی هستند که برای شما در چکاپ سایت مهم هستند. در ادامه نکات و ابزارهای توصیه شده را به ترتیب برای هر آزمون می خوانیم:

نکاتی طلایی در مورد چکاپ سایت با ابزار چکاپ

 • آزمون مکانی هر چقدر به مکان واقعی شما نزدیک باشد نتیجه ای که ارائه می کند دقیق تر و نزدیک تر به واقعیت خواهد بود
 • ابزارهای بررسی و امتیازی که به سایت شما میدهند را با هم به طور یکسان و موازی مقایسه نکنید
 • زمانِ بارگذاری Onload Time نتیجه ای دقیق به شما نمی دهد چرا که مشکلاتی دارد
 • مرورگر واقعی برای آزمون بهتر است و مرورگرهای شبیه سازی شده دورتر از واقعیت هستند
 • درک کاربرد ابزارهای چکاپ سایت مهم است چون هر کدام معیارهای خود را برای بررسی سایت دارد

باید از چه ابزاری برای چکاپ سایت خود استفاده کنیم؟

بستگی دارد، ما احساس می کنیم بهترین گزینه ها به ترتیب برای گزینه های ارائه شده اینها هستند:

 • یک سایت چکاپ سریع: جی تی متریکس GTmetrix – پینگدام تولز Pingdom Tools – پیج اسپید اینسایت PageSpeed Insights
 • پیگیری های مدت دار در بازه زمانی مختلف: جی تی متریکس GTmetrix – وب پیج تست WebPageTest
 • آنالیز عمیق سایت – چکاپ کامل سایت: جی تی متریکس GTmetrix – وب پیج تست WebPageTest
 • چکاپ سئو سایت: پیج اسپید اینسایت PageSpeed Insights – جی تی متریکس GTmetrix – پینگدام تولز Pingdom Tools
 • دستگاه های موبایل: وب پیج تست WebPageTest – جی تی متریکس GTmetrix – پیج اسپید اینسایت PageSpeed Insights
 • آزمون مکانی: وب پیج تست WebPageTest – جی تی متریکس GTmetrix – پینگدام تولز Pingdom Tools
 • تنظیمات پیشرفته: وب پیج تست WebPageTest – جی تی متریکس GTmetrix

تقسیم امتیازات: 17 امتیاز به جی تی متریکس GTmetrixو11 امتیاز به وب پیج تست WebPageTestو5 امتیاز به پیج اسپید اینسایت PageSpeed Insightsو4 امتیاز به پینگدام تولز Pingdom Tools

پیشنهاد ما همچنان استفاده از جی تی متریکس GTmetrix

دوستان عزیز امیدواریم از این بررسی نتیجه لازم را گرفته و استفاده کافی را برده باشید – اگر در مورد هر یک از این ابزارها سوالی دارید می توانید از طریق دیدگاه مقاله بنویسید تا به سوالات شما پاسخ داده شود.

آیا تابحال از این ابزارها برای چکاپ سایت خود استفاده کرده اید، کدام یک را به افراد مبتدی پیشنهاد می کنید، آیا نتیجه ای که دریافت کرده اید با چیزی که از سایت خود انتظار داشته اید بعد از انجام آزمون ها برابر بوده اند؟

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی هستم؛ کارشناس محتوا و دیجیتال مارکتر! حسِ خوب نوشتن و خلق محتوا باعث شده که من محتوانویسی رو به عنوان شغل و حرفه خودم انتخاب کنم. به یادگیری و به خصوص یاد دادن علاقه زیادی دارم و همیشه در تلاشم تا بتونم به بقیه کمک کنم! (سعی میکنم ملکه محتواهایی باشم که پادشاه میشن!)