2019-01-16

اگر از نسخه تجاری افزونه سئو Yoast SEO Premium استفاده کنید، این افزونه به شما کمک می کند کلمه کلیدی خود را درست توزیع کنید. همینطور این افزونه پیشنهاداتی برای استفاده از کلمات کلیدی هم معنی (کلمه کلیدی مرتبط معنایی LSI) می دهد که به بهتر بودن محتوا کمک می کند. البته طبق گفته سازنده فعلا تنها زبان انگلیسی پشتیبانی می شود.

اما این راهنما را می نویسیم چون این ویژگی بزودی برای زبان پارسی هم فعال می شود و شما به این راهنما دیر یا زود نیاز پیدا می کنید. هدفم از نوشتن این آموزش تنها ساده تر کردن کار با Yoast SEO برای پارسی زبان هاست، اگر چیز جدیدی برای یادگیری سراغ دارید حتما سراغش بروید، چون یادگیری کمک می کند خوشحال شوید، این جا هم برای خوشحالی شما آموزشی تهیه شده که خواندنش خالی از لطف نیست.

تراکم کلیدواژه کانونی در محتوای افزونه سئو Yoast SEO

کلید واژه کانونی همیشه کلماتی مرتبط با موضوع خودش دارد. در تصویر زیر یک مثال عالی برایتان زده ام.

اگر موضوع مقاله من “منچستر یونایتد” باشد، آن وقت کلمات زیادی پیرامون آن شکل می گیرند، خب این کلمات هم موضوع اصلی دارند هم موضوع فرعی. خود موضوعات اصلی میتوانند دوباره با موضوعات ساده تر پر شاخ و برگ شده و توسعه پیدا کنند. استفاده از چنین روشی برای محتوا نوشتن خب مسئله ی اصلی است. ما نویسندگان زیادی داریم که میتوانند بنویسند، اما ادای دین به کلمه نویسندگی کار هر کسی نیست.

البته که من خرده نمیگیرم، من میگویم نویسنده کنار تولید کننده محتوا قرار نمی گیرد. ما صرفا تولید کننده محتوایی هستیم که باز هم زیر سایه کپی رایتر یا کنار آن قرار داریم. به هر حال، شما نویسنده محترم که مخاطب اصلی این مقاله هستی باید بدانی ساده نوشتن کنار شیک بودن مقاله به کاربردی بودن آن کمک می کند. اصلا به فکر ترجمه محض نباشید چون راهی را می روید که دیگران رفته اند و این، حداقل بازخوردی برای خودتان ندارد و من شخصا نتیجه چنین کاری را در این مقاله چشیدم.

حتما بخوانید :  با باز سازی محتوا در ۱۴ روز ترافیک سایت خود را ۲۵۰% افزایش دهید!

توزیع کلمه کلیدی چرا برای سئو مهم است؟

از یک طرف افزونه سئو Yoast SEO همیشه یک خطا نشان میدهد با مضمون “کلید واژه تمرکزی در اولین پاراگراف رونوشت، ظاهر نمی شود” و از آن طرف موتور جستجوی لج بازی مثل گوگل که دم به دقیقه مشغول آپدیت است و جوابگوی کسی هم نیست، تازگیا خیلی به موضوع کلمات کلیدی مرتبط معنایی علاقه نشان داده و با الگوریتم مرغ مگس خوار هم دقیقا این موضوع را هدف گرفته است. کلمات کلیدی LSI یعنی یک محتوا بنویسید که یک موضوع را پوشش دهد، حال برای آن زیر موضوع هم تعریف کنید که تنها هدفتان توصیف بیشتر موضوع اصلی باشد. این همان شکل بالا رفتن از تنه درخت است. از تنه درخت می شود بالا رفت، از شاخه که نمی شود.

کلمات مرتبط معنایی دوچرخه

تنه درخت میتواند موضوع مقاله باشد (یا در ابعاد بزرگ تر، وبلاگ فروشگاه باشد) پس شاخه های آن قطعا شکل درخت را کامل می کنند. فکر میکنم متوجه شدید منظورم چیست. وقتی در مورد دوچرخه صحبت میکنیم، لاستیک، زنجیر، کلاه ایمنی، وسایل ورزشی و … وقتی در مقاله باشند و در مورد آنها صحبت شود، یعنی مقاله همه پرسش ها را در خود دارد.

توزیع کلمه کلیدی در افزونه سئو Yoast SEO Premium

قبلا هم گفتم از بخت بد ما (که همه چیزِ دیجیتالی را؛ رایگان می خواهیم) نسخه پارسی افزونه سئو Yoast SEO هنوز این ویژگی را برای غیر زبان انگلیسی ارائه نمی کند. ولی چاره کار اینجاست که شما یک نویسنده خوب هستید. میبینید من چطور در مقاله خودم در مورد توزیع کلمه کلیدی صحبت کردم، برای آن مثال زدم، کاربردهایش را گفتم و یک تصویر که گویای همه چیز است را هم به آن اضافه کردم، با این کارها سبز کردن چراغ سئو کار آسانی بود.

حتما بخوانید :  بررسی چگالی کلمه کلیدی در افزونه سئو Yoast SEO

شما هم از این به بعد از الگوی تصویری این مقاله استفاده کنید که کلمه کلیدی خود را روی کاغذ بنویسید، سپس کلمات مرتبط معنایی را پیدا کرده و سعی کنید برای آنها تیتر درست کنید. تیترها را درست در مقاله پخش کنید، از کلید واژه در عنوان استفاده کنید، به تصاویر هم کلمه کلیدی را در متن جایگزین اضافه کنید و مطمئن باشید که این کار را درست انجام داده اید.

تنها کاری که لازم است انجام دهید، نشان دادن مقاله به دوست و آشناست. از همکار خود درخواست کنید مقاله تان را بخواند و نظرش را بی تعارف بگوید. شاید جایی اشکالی باشد که تبدیل به نقطه کور شده، پس از آن به نوشتن خود افتخار کنید، چون یک مقاله خوب نوشته اید که ارزش خواندن هم دارد.

پایان بندی موضوع کلمات مرتبط معنایی

از یک طرف با گوگل روبرو هستید، چون مقاله های پربار را در صفحه اول نمایش میدهد. از آن طرف هم کاربران دنبال مقاله هایی هستند که نه خسته کننده باشد نه وقتشان را بگیرد. پس دنبال این باشید که یک مقاله کوتاه و کاربردی ارائه کنید که پرسش کاربر را پاسخ میدهد و نیاز مخاطب را برطرف می کند. قطعا هدف هم همین است، اگر غیر از این باشد شما با مسئله ای به نام بانس ریت روبرو خواهید شد. از اینها گذشته، شما نباید نگران این موضوع باشید، همین الان به جای نوشتن یک مقاله جدید، به نوسازی مقاله های سایت بپردازید، مقاله های قدیمی را در گوگل آنالیتیکس که بازخورد خوبی دارند شناسایی کرده و آنها را برای قدم اول بهینه سازی کنید.

حتما بخوانید :  چطور نرخ کلیک را از طریق ایموجی ها افزایش دهیم؟
مطهره نسیمی

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی هستم؛ کارشناس محتوا و دیجیتال مارکتر! حسِ خوب نوشتن و خلق محتوا باعث شده که من محتوانویسی رو به عنوان شغل و حرفه خودم انتخاب کنم. به یادگیری و به خصوص یاد دادن علاقه زیادی دارم و همیشه در تلاشم تا بتونم به بقیه کمک کنم! (سعی میکنم ملکه محتواهایی باشم که پادشاه میشن!)