2022-05-01

کلمه کلیدی در مقدمه محتوا : عبارت کلیدی، موضوع و عبارتی است که شما می خواهید پست و یا محتوای خود را بر اساس آن بنویسید. پس به شما توصیه میشود که از عبارت کلیدی اصلی در قسمت مقدمه متن خود استفاده کنید. با اینکار هم خوانندگان و هم موتورهای جستجوگر، بهتر و راحت تر می توانند محتوای متنی شما را درک کنند. در این مقاله از شرکت سئو میموس در رابطه با اهمیت کلمه کلیدی در مقدمه برایتان توضیح می دهیم.

کلمه کلیدی در مقدمه محتوا

یکی از مواردی که افزونه سئو Yoast SEO بررسی می کند، استفاده از کلیدواژه هدف در ابتدای متن محتوا (همان مقدمه متن) است. محتوایی که در سایت منتشر می کنید دارای یک موضوع است و موضوع مقاله روی کلمه کلیدی می چرخد، وجود کلمه کلیدی در معرفی هر برگه یا مقدمه هر محتوا از این جهت مهم است چون مسیر محتوا را برای بازدید کننده مشخص می کند.

علت ترک سایت توسط کاربر به همین خاطر است، چون متوجه موضوع مقاله نمی شوند، که یا بخاطر مقدمه طولانی است یا اصلا مقدمه حرف اصلی را پیش نکشیده و سر اصل موضوع که همان کلمه کلیدی باشد نرفته است.

خب میخواهیم این مشکلات را برطرف کنیم. از نظر این افزونه باید در پاراگراف اول یک محتوا، کلمه کلیدی صفحه تکرار شده باشد. در ضمن بهتر است کلمه کلیدی در خط اول متن استفاده شده باشد، زیرا این کار در همان ابتدای کار موضوع و ماهیت اصلی مقاله را برای کاربر و موتور جستجو روشن می کند.

حتما بخوانید :  چطور از گوگل کیورد پلنر برای تحقیق کلمه کلیدی استفاده کنیم؟

علت اهمیت کلمات کلیدی در مقدمه محتوا چیست؟

کلمه کلیدی در مقدمه محتوا

99% کاربران وقتی در گوگل عبارتی را جستجو کرده و وارد وب سایتی می شوند، در همان بدو ورود شروع به خواندن اولین پاراگرافی که می بینند می کنند. این پاراگراف به نوعی مشخص کننده سرنوشت آن صفحه برای یک مخاطب است. اگر به خوبی نوشته شده باشد قطعا کاربر را نگه داشته و او ترغیب به خواندن ادامه متن می کند اما اگر زیادی خوب نباشد متاسفانه از صفحه خارج می شود. همچنین:

  • کاربر متوجه موضوع مقاله می شود
  • کاربر به خواندن مقاله ترغیب می شود
  • موتور جستجو موضوع مقاله را بهتر تشخیص می دهد
  • موتور جستجو با دیدن کلمه کلیدی از محتوا استقبال می کند

خطای افزونه سئو Yoast SEO

نکاتی که افزونه سئو Yoast SEO به آن ها در تولید محتوا تاکید دارد واقعاً تاثیر گذار و مفید است، اگر این نکات را رعایت نکنید معمولا با خطاهای زیر هم مواجه می شوید:

  • کلیدواژه تمرکزی در اولین پاراگراف رو نوشت ظاهر نمی شود.
  • متای توضیحات مشخص شده است، اما کلید واژه کانونی را شمال نمی شود.
  • کلیدواژه کانونی در بند نخست متن ظاهر نمی شود
  • کلید واژه کانونی در اولین پاراگراف ظاهر نمی شود.
  • یا حتی متای توضیحات مشخص شده اما کلیدواژه کانونی را شامل نمی شود

چرا استفاده از کلمه کلیدی در مقدمه متن در سئو تاثیرگذار است؟

مقدمه یا پاراگراف اول متن، تعیین کننده سرنوشت متن تان است. زیرا اکثر کاربران وقتی وارد یک صفحه یا مقاله می شوند، ابتدا فقط نگاهی به پاراگراف اول می اندازند. اگر آن چیزی که به دنبالش هستند را نداشته باشد، دیگر توجهی به ادامه متن نکرده و پنجره سایت تان را می بندند.

حتما بخوانید :  بررسی متن جایگزین تصاویر در افزونه سئو Yoast SEO

این امر باعث افزایش نرخ پرش سایت یا بانس ریت Bounce rate می شود که در مقالات گذشته مفصل راجع به آن صحبت کردیم. نرخ پرش هر چه بیشتر باشد، اثرات منفی بیشتری در سایت به جای می گذارد از این رو می توان نتیجه گرفت، مقدمه در سئو مهم و موثر است.

یکی از عناصری که گوگل برای درک موضوع صفحه از آن استفاده می کند، مقدمه متن است. از این رو برای رتبه بندی بهتر پیشنهاد افزونه سئو Yoast SEO استفاده از عبارت کلیدی هدف در خط اول مقدمه است. وقتی که یک کاربر وارد صفحه شما می شود، تنها 3 ثانیه زمان دارید توجه وی را جلب کنید.

از این رو باید همان ابتدای کار بروید سر اصل مطلب و پیام اصلی صفحه را در همان پاراگراف اول به طور واضح به کاربر برسانید.
با اینکار درک موضوع صفحه را هم برای کاربر و هم برای گوگل آسان تر می کنید.

چطور مقدمه بهتری بنویسیم؟

بدانید و آگاه باشید مقدمه مهم ترین بخش یک محتواست. این پاراگراف تنها بخشی از متن است که تقریبا همه مخاطبین آن را مطالعه می کنند. از این رو باید تمام هنر نویسندگی خود را به کار بگیرید تا مقدمه ای مفید و جذاب بنویسید. یک مقدمه خوب و جذاب باید در عین سادگی و شیوایی انتقال دهنده موضوع اصلی محتوا باشد.

نکته: پیشنهاد میکنم ابتدا کل محتوا را بنویسید و در آخر سراغ نوشتن مقدمه بروید زیرا این کار وسعت دید شما نسبت به موضوع مقاله را گسترش می دهد.

راهکار نهایی

به نظر من: استفاده از تکنیک معکوس نویسی یا هرمی برای مقدمه مقاله را دستور کار قرار بدید.

حتما بخوانید :  چگونه یک وب‌ سایت حرفه‌ ای بسازیم؟ 5 قدم تا راه‌ اندازی سایت

پیشنهاد می کنم برای مقدمه متن از تکنیک معکوس نویسی یا هرمی استفاده کنید. در این تکنیک می بایست خلاصه ای از مهم ترین نتیجه پست تان را در مقدمه و توضیحی برای این نتیجه گیری در پاراگراف دوم متن بیاورید. البته فراموش نکنید حتما در آخر محتوا نیز یک نتیجه گیری جامع و کامل بنویسید تا کاربر را یکباره رها نکرده و رفیق نیمه راه او نشوید.

نتیجه گیری :

در این بخش از سایت میموس درمورد استفاده از کلمه کلیدی اصلی در مقدمه که یکی از بهترین روش ها برای بهبود سئو می باشد با شما صحبت کردم. البته اضافه کردن کلمه کلیدی در مقدمه محتوا تنها کافی نیست، شما باید در تمام محتوا استانداردها و اصول سئو را رعایت کنید. برای نوشتن مقدمه فوق العاده وقت بزارید چون ارزشش را دارد.

منبع : growthlabs.agency

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی هستم؛ کارشناس محتوا و دیجیتال مارکتر! حسِ خوب نوشتن و خلق محتوا باعث شده که من محتوانویسی رو به عنوان شغل و حرفه خودم انتخاب کنم. به یادگیری و به خصوص یاد دادن علاقه زیادی دارم و همیشه در تلاشم تا بتونم به بقیه کمک کنم! (سعی میکنم ملکه محتواهایی باشم که پادشاه میشن!)