2022-04-30

همان طور که در پست قبلی هم گفته شد افزونه سئو Yoast SEO، به وجود هیدینگ در محتوا اهمیت زیادی می دهد. دلیل تاکید این افزونه به استفاده از تگ های هیدینگ، تاثیر مثبت آن ها روی درک بهتر موضوع کلی متن برای کاربر و موتور های جستجو و همینطور بهبود خوانایی و افزایش تعامل مخاطب با محتوا است. 
 
افزونه سئو Yoast SEO روش استفاده از هیدینگ یا سر برگ ها، پاراگراف بندی، جمله بندی و… را در آنالیز خوانایی محتوا بررسی می کند. که به این صورت است:
  • هیدینگ – باید از هیدینگ های H2 و H3 به خوبی استفاده کنید.آنالیز خوانایی محتوا
  • پاراگراف – پاراگراف ها را باید کوتاه و کاربردی نگه دارید.آنالیز خوانایی محتوا
  • جمله بندی – جمله ها باید کوتاه و همین طور روان باشند. 

آنالیز خوانایی محتواوجود کلمه کلیدی در سر برگ عنوان و تاثیر آن روی سئو

ما قبلا درباره اهمیت کلمه کلیدی در محتوا و همینطور وجود آن در پیوند یکتا صحبت کردیم. همین طور در یک مقاله به صورت تخصصی اهمیت کلیدواژه در عنوان سئو را هم بررسی کردیم.
 
استفاده از کلیدواژه کانونی در هیدینگ های هر مقاله موضوع اصلی هر یک از بخش های متن را به کاربر نشان می دهد. به یاد داشته باشید استفاده از کلمات کلیدی در تگ های هیدینگ به تعامل بهتر مخاطب با محتوا کمک می کند. همینطور در توزیع کلیدواژه در سراسر محتوا نقشی اساسی دارد که اتفاقا گوگل هم از وجود آن برای درک بهتر مقاله استفاده می کند. بنابراین استفاده درست از هیدینگ ها برای یک مقاله بسرعت و مستقیما باعث کسب رنک بهتر در گوگل نمیشود اما در سئوی محتوا بی تاثیر هم نیست. 
 
در واقع با استفاده از عبارات کلیدی به کاربر کمک می کنید بهتر متوجه هدف اصلی پست تان شود. استفاده از زیر عنوان ها یا ساب هیدینگ ها، باعث بهبود خوانایی محتوا می شوند. متن هایی که در آن ها از هیدینگ استفاده نشده مثل تشخیص خال گونه گورخر است. خواندن این دسته از متون کاری بسیار سخت و کسل کننده است. به همین دلیل بسیاری از کاربران وقتی می بینند یک متن هیچ سر فصلی ندارد یا تعداد کمی سر فصل با پاراگراف های خیلی طولانی دارد، هیچ علاقه ای به خواندن آن نشان نمیدهند

چطور هیدینگ های بهتری بنویسیم؟

اولین کاری که باید انجام دهید انتخاب متنی است که به سادگی برای کاربر قابل درک باشد. سر برگ ها باید طبیعی بوده و راهی برای ترغیب کاربر برای خواندن کل صفحه باشند. سعی کنید تنها زمانی از کلیدواژه مورد نظرتان یا کلماتی مترادف در تگ های هیدینگ استفاده کنید که تیتر شما معنی دار باشد نه اینکه برای کاربر متنی غیر طبیعی به نظر برسد. 
 
جلب رضایت کاربر را اولویت تان قرار دهید. 
هرگز برای خنداندن کاربر از تگ های  هیدینگ Heading tags استفاده نکنید! هدف اصلی از تیتر بندی یک متن باید قابل درک شدن متن و کمک به ایجاد ساختاری منظم برای پاراگراف ها باشد. طوری که کاربر با دیدن شکل کلی مقاله نسبت به خواندن آن ترغیب شود.

ساختار صحیح تگ های هیدینگ

وقتی از ساختار صحبت می شود حتما از خودتان می پرسید باید ساختار صحیح استفاده از هیدینگ ها چطور باشد؟ در پاسخ باید بگویم هیدینگ ها باید با ساختار درختی در متون استفاده شوند. سلسله مراتب آن ها باید حتما رعایت شود، به همین دلیل به هیچ عنوان از روی خنده از آن ها استفاده نکنید.
  1. از تگ H1 فقط و فقط برای عنوان متن تان استفاده کنید. (قالب های وردپرس به صورت پیش فرض از تگ H1 برای عنوان مقاله استفاده می کنند)
  2. توصیه ما اینست در محتوای مقاله از تگ H1 استفاده نکنید.
  3. از تگ H2 برای عنوان های اصلی استفاده کنید.
  4. از تگ های H3 برای زیر عنوان های مهم بعد از تگ H2 استفاده کنید.
  5. از H4، H5 و H6 هم می توانید استفاده کنید اما باید توجه داشته باشید حتما ساختار درختی که در تصویر زیر می بینید در آن ها رعایت شده باشد. یعنی قبل از H4 حتما H5 و قبل از H6 حتما H5 استفاده شده باشد. و مستقیما از H2 به H4 یا H5 پرش نکنید.
ساختار درختی تگ های هدینگ

افزونه سئو Yoast SEO به شما پیشنهاد می کند برای هر تیتر یک پاراگراف 250 تا 350 کلمه ای بنویسید. اولا 250 کلمه برای توضیح یک موضوع کافیست. دوما اگر حرف بیشتری برای گفتن دارید یک عنوان جدید اضافه کنید.

نتیجه گیری از افزونه Yoast SEO

صرفا گرفتن نمره 20 از دست افزونه سئو Yoast SEO ایجاب نمیکند که گوگل هم به محتوای شما نمره 20 بدهد. اصلا هم خودتان را برای گرفتن نمره 20 سرکار نگذارید. آنالیز خوانایی در این افزونه صرفا با نگاهی به تعامل کاربر با شکل بصری محتوا ارائه می شود و البته که تلاش برای رعایت آن در بهینه سازی محتوا موثر است. در آخر پیشنهاد می کنم یکبار دیگر مقاله خود را بخوانید و ایرادات آن را برطرف، خواندن آن را لذت بخش و روایت داستان را به کمک تیتر بندی ساده کنید. و بنظر من اگر حوصله بازخوانی مقاله خود را ندارید همان بهتر که آن را انتشار ندهید.
اگر سوال یا نظری در مورد هر بخشی از این پست دارید همین حالا بپرسید.منتظرتون هستم.
 
حتما بخوانید :  چرا باید از کلمات کلیدی در عنوان سئو استفاده شود؟
مطهره نسیمی

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی هستم؛ کارشناس محتوا و دیجیتال مارکتر! حسِ خوب نوشتن و خلق محتوا باعث شده که من محتوانویسی رو به عنوان شغل و حرفه خودم انتخاب کنم. به یادگیری و به خصوص یاد دادن علاقه زیادی دارم و همیشه در تلاشم تا بتونم به بقیه کمک کنم! (سعی میکنم ملکه محتواهایی باشم که پادشاه میشن!)