2019-02-28

اشتباه کد نویسی تیم توسعه افزونه سئو Yoast SEO در نسخه 7 (وجود یک باگ کد نویسی مربوط به آدرس های پیوست) باعث افت شدید رتبه و نوسان ترافیک سایت های بسیار زیادی شد.

موسس این افزونه شخصا از تمامی وب سایت هایی که به دلیل این باگ با مشکل روبرو شدند (مشکل سایت ها مثل جریمه ی الگوریتم پاندا گوگل بود) عذرخواهی کرد و این مشکل را به سرعت حل و فصل کرد.

باگ نسخه 7 افزونه سئو Yoast SEO

این باگ ساده اما مخرب بود. وقتی کاربران نسخه افزونه خود را به نسخه 7 یا 7.2 بروز رسانی کردند، افزونه به طور خودکار توانایی اعمال تنظیمات نسخه قدیمی به جدید را نداشت و به اشتباه تنظیمات تصاویر را روی گزینه خیر قرار می داد.

رسانه ها یا فایل های پیوست شده
البته این مشکل برای همه وب سایت ها اتفاق نیفتاد و فقط سایت هایی که تقریبا از اواسط اسفند سال 96 (6 مارس 2018) با افت رتبه در نتایج گوگل مواجه شدند (از جمله 200 هزار سایت خارجی و چند هزار سایت ایرانی. و همینطور وب سایت میموس) از قربانیان این باگ بودند.

اثرات مخرب باگ افزونه وردپرس Yoast SEO

این باگ برای بسیاری از سایت ها مشکل ایجاد کرد. طی مکالماتی که کارشناسان Yoast از طریق فیسبوک و توییتر با کاربران داشتند متوجه شدند که تعداد آدرس URL های ایندکس شده بعضی سایت ها بدون اینکه محتوایی به سایت اضافه شود، افزایش یافته است. در سایت SEJ به این موضوع مفصل اشاره شده است. این اتفاق بخاطر انتخاب شدن گزینه خیر برای ریدایرکت تصاویر اتفاق افتاد. با خیر بودن گزینه ریدایرکت، سایت مپ XML sitemaps سایت برای ریدایرکت تصاویر غیر فعال میشد. به همین دلیل هزاران آدرس پیوست در گوگل ایندکس شدند.

[promotion id=”27778″]

این باگ برای سایت هایی که تصاویر زیاد و صفحاتی با کیفیت بالا دارند مشکلات بزرگ تری را به وجود آورد زیرا گوگل فکر میکرد که این سایت ها صفحات زیادی با محتوای ضعیف thin content ایجاد کرده اند.

نظر گوگل درباره این باگ

خوشبختانه بین شرکت افزونه Yoast SEO و شرکت گوگل مکالمات خوبی درباره چنین مشکلاتی صورت گرفت. در این مورد تیم افزونه طی جلسه ای که با جان مولر داشتند به این نتیجه رسیدند که سایت ها نباید به خاطر این باگ به مشکل بر بخورند و تمامی زحماتی که کشیده اند را بخاطر چیزی که مقصر آن نبوده اند، از دست ندهند. از این رو افزونه Yoast SEO: Search Index Purge را به عنوان سریع ترین و بهترین راه حل برای این مشکل معرفی کرد. این افزونه به کاربر این امکان را می دهد تصاویر ایندکس شده را پاک یا ریدایرکت کنند.

حتما بخوانید :  آموزش ساخت نقشه سایت XML در وردپرس

روش کار افزونه Search index purge

تغییر دادن گزینه ریدایرکت در افزونه وردپرس Yoast به اندازه کافی برای رفع مشکلات بوجود آمده سریع نیست. با انتخاب گزینه “بله” افزونه Yoast برای تصاویر سایت مپ یا نقشه سایت نمیسازد از این رو گوگل مستقیما آدرس تصاویر را برای ایندکس در اختیار ندارد و شما مشکلی بابت ایندکس جداگانه تصاویر نخواهید داشت.

با تصاویری که قبلا ایندکس شده چه کار کنیم؟

افزونه search index purge برای حل مشکل تصاویری که به طور مستقیم توسط افزونه Yoast ایندکس شدند، منتشر شد تا این مشکل به سریع ترین حالت ممکن حل شود. اما چون این تصاویر از اولویت بالایی برای ایندکس برخوردار نیستند، مدت زمان زیادی طول میکشد (تقریبا تا 6 ماه و حتی بیشتر) تا گوگل آن ها را از ایندکس سایت شما حذف کرده و بودجه ایندکس شما را دوباره تنظیم کند (قابل تنظیم در سرچ کنسول).

با نصب این افزونه دو مسئله برای سایت شما اتفاق می افتد:

  • تمامی آدرس URL های پیوست به صفحه ی 410 تبدیل میشوند.
  • یک سایت مت XML استاتیک از تمامی URL های پیوست می سازد تا خزنده های گوگل را از تغییرات آدرس های وب سایت شما مطلع کند.

داشتن نقشه سایت XML و تاریخچه آخرین تغییرات باعث میشود خزنده های گوگل دوباره تمام آدرس های سایت را بررسی کنند. کد 410 هم گوگل را مطلع می کند که این آدرس ها باید هرچه سریع تر از نتایج جستجو حذف شوند. بعد از اینکه تمامی URL های پیوست اشتباه از سایت تان حذف شدند می توانید افزونه search index pruge را پاک کنید و فقط تنظیمات‌تان را روی “بله” قرار دهید.

هنوز هم ممکن است برخی افراد با این مشکل دست و پنجه نرم کنند. از این رو تصمیم دارم در ادامه این مقاله به بررسی تنظیمات صحیح آدرس‌های پیوست بپردازم تا اگر این تنظیمات را به درستی انجام نداده‌اید و آن‌طور که باید نمی‌توانید در گوگل رتبه بگیرید، این مشکل را حل کنید.

ظاهر جستجو

تغییر گزینه آدرس URL های پیوست به خود پیوست به “بله”

اولین بخشی که باید آن را به صورت دستی تنظیم کنید، همین بخش است. تنظیمات این بخش باید همیشه روی گزینه “بله” باشد. این تنظیمات در بخش سئو > ظاهر جستجو > عناصر چند رسانه ای (در نسخه انگلیسی: SEO > Search Appearance > media) افزونه سئو قرار دارد.

حتما بخوانید :  سئو تصاویر چیست؟

رسانه ها یا فایل های پیوست شده

آیا تنظیمات شما روی گزینه “خیر” است؟

اگر تنظیمات این بخش روی خیر باشد، دو سناریو پیش روی شماست:

سناریوی اول: انتخاب عمدی گزینه “خیر”

اگر عمدا “تغییر آدرس URL های پیوست به خود پیوست” را روی “خیر” تنظیم کرده اید، حتما از پیامد های این کار مطلع هستید. آدرس URL های پیوست یکی از مهم ترین بخش های سایت به حساب می آیند. زیرا شما به طور مکرر به این صفحات لینک می دهید. این صفحات دارای محتوای واقعی هستند. (یعنی فقط عکس داخل آن ها نیست)

سناریوی دوم: انتخاب ناخواسته گزینه “خیر”

ممکن است تنظیمات این بخش روی گزینه “خیر” باشد اما شما آن را انتخاب نکرده باشید و اطلاعی از این قضیه نداشته باشید. این دقیقا همان باگی است که افزونه Yoast SEO در نسخه 7 خود مرتکب شد. بهتر است گزینه را به “بله” تغییر داده و ذخیره تغییرات را بزنید.

اینجا باز هم به دو سناریو میرسیم:

ترافیک و رنک نرمال

اگر 3 ماه بعد از نسخه 7 افزونه شاهد کاهش رنک و ترافیک نبوده اید، یعنی سایت شما گرفتار این باگ نشده است. تنها کافیست گزینه ریدایرکت را روی “بله” قرار دهید و آن را بروز رسانی کنید.

کاهش ترافیک و رنک

در سناریوی دوم شما متوجه میشوید که “تغییر آدرس های پیوست به خود پیوست” روی گزینه خیر قرار دارد و سایت شما دچار کاهش میزان ترافیک و افت رتبه شده است. افزونه Yoast SEO از شما می خواهد بلافاصله تغییر آدرس های پیوست به پست مادر را روی گزینه بله قرار دهید.

نکته

اگر نمیدانید تحت تاثیر این باگ قرار گرفته اید یا نه پیشنهاد میکنم گزینه “تغییر آدرس های پیوست به خود پیوست” را به بله تغییر داده و در هر حال تنظیمات افزونه را آپدیت کنید.

تغییر آدرس های پیوست به خود پیوست یعنی چه؟

وقتی برای محتوا یک عکس در افزونه وردپرس بارگذاری میکنید، وردپرس تنها آن را در انبار رسانه‌های خود ذخیره نمیکند بلکه برای هر یک از تصاویر، یک آدرس URL دلخواه هم تولید میکند. این URL ها بسیار زیاد هستند و دارای هیچ گونه محتوایی نیستند از این رو در سئو سایت اثرات منفی به جا میگذارند. در واقع این لینک ها باعث افزایش تعداد صفحات سایت میشوند درحالی که روی افزایش محتوای با کیفیت سایت تاثیری نمیگذارند. اگر تنظیمات تغییر آدرس های پیوست به خود پیوست را روی بله تنظیم کنید این آدرس ها برای تصاویر تولید نمیشوند و مشکلی برای سئو سایت‌تان به وجود نمی آید.

حتما بخوانید :  روش استفاده از ابزار آنالیز خوانایی محتوا در افزونه وردپرس Yoast SEO

قبلنا تیم Yoast تنظیمات افزونه رو به طور خودکار روی گزینه خاموش ( قبلا گزینه ها خاموش یا روشن بودن On/Off) قرار می دادند تا ریدایرکت های خودکاری برای تصاویر اضافه شده به هر پست به خود پست ساخته شود. (مثلا تصاویر این پست اگر در گوگل کلیک شوند مستقیما وارد مقاله می شوند نه آدرس نمایش تصویر.)

در روال قبلی و تصمیمات قبلی تیم توسعه Yoast، این ریدایرکت ها ساخته نمی شدند و تصاویر (مثلا تصویر لوگوی سایت یا تصاویر این مقاله) به جایی انتقال داده نمی شدند و خودشان یک پست و یک آدرس قابل ایندکس (هنوز هم قابل ایندکس هستند) می ساختند (با این تفاوت که اکنون ریدایرکت هم به آنها اضافه شده).

اما در ورژن های جدید نسخه پرمیوم افزونه وقتی برای تصاویر ریدایرکت درست می شود تصاویر از پستی فراخوانده می شوند که در آن استفاده شده اند (این یعنی تصاویر به تنهایی ایندکس نمی شوند تا در مقاله ها قرار گیرند = این خوب است) و مشکل دیگری هم در این بین حل شده و آن اینست که اگر شما از یک تصویر در دو مقاله استفاده کنید، مطمئن هستید که تصویر به کدام مقاله ریدایرکت می شود (چون از پست مادر فراخوانی می شود.)

توصیه آخر

افزونه سئو همواره در تلاش بوده به بهترین شکل ممکن برای داشتن بهترین سئو به کاربران خود کمک کند. درست است که یک بار دچار مشکل شد اما بابت آن بسیار خجالت زده شده و طی این بیانیه از کاربران به طور رسمی معذرت خواهی کردند. بهتر است حالا که این مقاله را خواندید نگاهی به تنظیمات ریدارکت تصاویر سایت تان بیاندازید و از قرار گرفتن آن روی گزینه YES یا بله مطمئن شوید.

اگر سایت شما هم از قربانیان این باگ بوده خوشحال میشم تجربیات‌تان از کار با این افرونه و روش ریکاوری سایت‌تان را برای من بنویسید. بحث درمورد این موضوع را از همینجا شروع کنید.

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی هستم؛ کارشناس محتوا و دیجیتال مارکتر! حسِ خوب نوشتن و خلق محتوا باعث شده که من محتوانویسی رو به عنوان شغل و حرفه خودم انتخاب کنم. به یادگیری و به خصوص یاد دادن علاقه زیادی دارم و همیشه در تلاشم تا بتونم به بقیه کمک کنم! (سعی میکنم ملکه محتواهایی باشم که پادشاه میشن!)