2022-02-27

انواع ریدایرکت : به عنوان یک صاحب وب سایت، این را باید بدانید که دیر یا زود مجبور به استفاده از ریدایرکت ها خواهید شد. هر وقت که یک صفحه از سایت تان را حذف کنید، ساختار URL صفحه ای را تغییر دهید و یا اطلاعات تان را به دامنه ای جدید منتقل کنید، باید URL های سایت تان را ریدایرکت کنید.

ساخت ریدایرکت کار نسبتا سختی محسوب میشود، چون نیاز به تخصص و دقت بالایی دارد و یک اشتباه کوچک در آن می تواند

سئو سایت را تحت تاثیر قرار دهد. افزونه سئو Yoast SEO Premium به شما کمک می کند این کار را به آسانی برای صفحات تان انجام دهید. در ادامه بیشتر با روش ساخت ریدایرکت در این افزونه و انواع ریدایرکت ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

ریدایرکت به ربات های موتور های جستجو می گوید به طور دائم یا موقتی از یک صفحه به صفحه ای دیگر بروند. انتخاب نوع اشتباه ریدایرکت ممکن است روی سئو شما تاثیر منفی بگذارد از این رو در انتخاب آن باید دقت داشته باشید. در این پست با انواع ریدایرکت و زمان مناسب برای استفاده از هر یک از آن ها آشنا خواهید شد.

[promotion id=”27420″]

چرا باید از ریدایرکت استفاده کنیم؟

ریدایرکت کردن آدرس ها باید به بخشی از فرآیند نگهداری سایت تان تبدیل شود. دلایل مختلفی برای استفاده از ریدایرکت وجود دارد. رایج ترین این دلایل عبارتند از:

 • حذف یک مقاله یا صفحه از سایت
 • انتقال سایت به دامنه ای جدید
 • حذف www در دامنه
 • فعال سازی پیوند یکتا permalink در وردپرس
 • ادغام سایت ها
 • تغییر CMS (سیستم مدیریت محتوا)
 • تغییر ساختار URL ها

کد های وضعیت HTTP

برای درک بهتر چگونگی عملکرد ریدایرکت ها و چگونگی تاثیر آن ها روی سرور و مرور گر ها باید با کد های وضعیت HTTP آشنا شوید. کد های وضعیت HTTP در واقع کد هایی هستند که وقتی کاربر در موتور های جستجو روی یک صفحه کلیک می کند، از سرور سایت به مرورگر منتقل میشوند. این کدها عبارت اند از 200، 301، 404 و 503 که هر کدام اهداف خاصی را دنبال می کنند.
به عنوان مثال کد 404 برای صفحاتی که پیدا نشده اند، نمایش داده میشود.

خطای 404

و یا کد 503 به این معناست که سرور سایت بطور موقت آفلاین است و کاربر نمیتواند به آن دسترسی داشته باشد. این اتفاق به دلایل مختلفی مثل آپدیت یا گرفتن بک آپ و یا اشتباه بودن پیکر بندی سرور DNS سایت رخ میدهد.

انواع ریدایرکت :

برخی از ریدایرکت ها هستند که به طور روزانه با آن ها سروکار داریم. یادآوری آن ها خالی از لطف نیست:

 • ریدایرکت دائمی 301
 • ریدایرکت 302
 • ریدایرکت موقت 307

موارد زیر واقعاً ریدایرکت نیستند اما به آن ها مرتبط هستند:

 • خطای 410 – محتوای حذف شده
 • خطای 451 – محتوا به دلایل قانونی قابل دسترس نیست
حتما بخوانید :  بررسی اعتبار سایت و آنالیز رقبا

اگر برای این دسته از صفحات، ریدایرکت ۳۰۱ نسازید، احتمال اینکه کاربران و ربات های خزنده گوگل خطای ۴۰۴ را ببینند به وجود می آید. (قطعا این چیزی نیست که شما میخواهید)

ریدایرکت دائمی 301

ریدایرکت 301 یکی از متداول ترین ریدایرکت هاست که در مواقعی بطور دائمی می خواهید یک صفحه را حذف یا منتقل کنید و یا زمانی که در ساختار پیوند یکتا صفحات سایت تغییری ایجاد کنید، باید از آن استفاده کنید. این ریدایرکت به ربات های موتور جستجو می گوید صفحه ای که به دنبال آن هستند در این آدرس دیگر در دسترس نیست، و دیگر نیازی به ایندکس شدن آن نیست.
اگر برای این دسته از صفحات، ریدایرکت 301 نسازید، احتمال اینکه کاربران و ربات های خزنده گوگل خطای 404 را ببینند به وجود می آید. (قطعا این چیزی نیست که شما میخواهید)

از آنجایی که ریدایرکت 301 بازدیدکنندگان را به طور دائمی از آدرس قدیمی به آدرس جدید هدایت میکند، باید تنها زمانی از آن استفاده کنید که به هیچ عنوان نخواهید از URL قدیمی استفاده کنید. اگر می خواهید از URL قدیمی خود مجددا استفاده کنید، باید از یک ریدایرکت موقت استفاده کنید.

ریدایرکت 301 تمام ارزش لینک قدیمی که در طول سال ها بدست آورده را به لینک جدیدی منتقل می کند، از این رو لینک جدید به سرعت به رنک لینک قبلی دست می یابد. ما قبلا به طور کامل روش های ساخت ریدایرکت 301 را آموزش داده ایم.

ریدایرکت 302

302 یک ریدایرکت نسبتا مبهم است که اغلب برای تغییر مسیر های موقت استفاده میشود. این کد به موتور های جستجو می گوید محتوایی که به دنبال آن هستید وجود دارد اما موقتا در جای دیگری زندگی میکند (بدون ذکر دلیل). اگر میخواهید بازدیدکنندگان یک صفحه خاص را به آدرس دیگری هدایت کنید و در آینده از آدرس قدیمی مجددا استفاده کنید، از ریدایرکت 302 استفاده کنید.

قوانین ریدایرکت 301


بر اساس قوانین قدیمی از آنجایی که این ریدایرکت موقتی بود نمی توانست ارزش صفحه قبلی را به صفحه جدید منتقل کند. به همین دلیل ممکن بود صفحه جدید برای گرفتن رتبه دچار مشکل شود. اما در قوانین جدید (طبق تصویر) هیچ کدام از ریدایرکت ها تاثیری روی رنک صفحه ندارند. پس با خیال راحت می توانید از ریدایرکت 301 استفاده کنید بدون اینکه نگران از دست رفتن پیج رنک آدرس های سایت باشید.

توصیه میکنم وقتی می خواهید سایت‌تان را به دامنه ای جدید منتقل کنید یا تغییراتی با مقیاس بزرگ در سایت تان انجام می دهید، از مشاوره چندین آژانس سئو کار استفاده کنید.

ریدایرکت موقت 307

در گذشته ریدایرکت 302 تنها روش تغییر مسیر سایت ها به صورت موقت بود اما با ظهور HTTP 1.1، ریدایرکت 307 به عنوان ریدایرکت موقت و معتبر تر جایگزین ریدایرکت 302 شد.

حتما بخوانید :  SERP چیست؟

هر چقدر درک ریدایرکت 302 برای موتور های جستجو گنگ و مبهم بود، درک ریدایرکت 307 آسان است. تغییر مسیر 307 به موتور های جستجو می گوید صفحه درخواست شده به طور موقت به آدرس دیگری منتقل شده است اما پس از مدتی بازمیگردد. از آنجایی که این درخواست می تواند در آینده تغییر کند، باید دنباله رو URL اصلی باشد.
توصیه میکنم از این ریدایرکت زمانی استفاده کنید که مطمئن هستید تغییر مسیر صفحه به صورت موقتی است و در آینده به URL قبلی نیاز دارید.

علاوه بر این ریدایرکت های سنتی که با آن ها آشنا شدیم، دو کد دیگر وجود دارند که ریدایرکت نیستند اما به آن ها مرتبط اند و برای تغییرات دائمی در سایت ها استفاده میشوند.

خطای 410 – محتوای حذف شده

صفحات خطای 404 یکی از بزرگ ترین مشکلات وب سایت ها هستند. اگر سری به کنسول جستجوی گوگل بزنید حتما چند نمونه از آن ها را در سایت تان پیدا خواهید کرد. این مشکل باید هر چه سریع تر حل شود زیرا هیچکس دوست ندارد با این خطا روبرو شود.
این صفحات از نظر گوگل نشاندهنده نگهداری بد سایت است، همچنین این صفحات باعث سردرگمی کاربر و نهایتا خروج وی از سایت تان میشود.

خطای 404 معمولا زمانی اتفاقا می افتد که مقاله یا صفحه ای از سایت تان حذف شده باشد و مسیر جایگزینی برای آن در نظر نگرفته باشید (یعنی آن را ریدایرکت نکرده باشید).

برای حل این مشکل می توانید از ریدایرکت 301 استفاده کنید و صفحاتی با خطای 404 را به صفحه ای مرتبط یا صفحه اصلی سایت هدایت کنید.

روش دیگر برای حل این مشکل استفاده از ریدایرکت 410 است. این ریدایرکت به کاربر و موتور های جستجو اطلاع می دهد که این صفحه از سایت حذف شده است. با این روش ربات های موتور جستجو متوجه میشوند که این صفحه دیگر وجود ندارد و باز نمیگردد، از این رو آن را از نتایج حذف میکنند.

خطای 451 – محتوا به دلایل قانونی قابل دسترس نیست

اگر به دلایل قانونی مجبور باشید مقاله یا صفحه ای را از سایت تان حذف کنید، بهترین راهکار استفاده از خطای 451 است.
گاهی وقت ها گوگل ممکن است آدرس برخی از وب سایت ها را از نتایج جستجو حذف کند. آدرس های حذف شده از نتایج جستجو یک مشکل محسوب میشود. معمولا این مشکل برای سایت های دانلودی به وجود می آید، زیرا برخی از اشخاص یا سایت های دیگر به دلیل مسائل کپی رایت از این وب سایت ها در گوگل شکایت میکنند. به همین دلیل گوگل آدرس مورد نظر را از نتایج حذف میکند و از طریق داشبور سرچ کنسول به مدیر وب سایت اطلاع می دهد که این آدرس حذف شده است.
در اینجا تصمیم با مدیر وب سایت است. یا می تواند آدرس را به کل حذف کند یا از طریق خطای 451 به کاربر و موتور های جستجو اطلاع دهد که در این آدرس صفحه ای وجود داشت اما به دلایل قانونی حذف شده و نمی توانند به آن دسترسی داشته باشند.

حذف صفحات از نتایج جستجو به دلایل قانونی

ریدایرکت های REGEX

اگر در زمینه سئو حرفه ای هستید و میخواهید برای URL های سایت تان ریدایرکت های پیچیده بسازید، ریدایرکت های REGEX می توانند یکی از کاندید های شما باشند. با استفاده از روش های معمول ریدایرکت شما یک URL به عنوان مقصد برای آدرس قدیمی ایجاد میکنید. اما با استفاده از ریدایرکت REGEX می توانید صفحاتی از سایت تان که دارای کلمه کلیدی مشابه هستند را به صورت گروهی به مقصد جدیدی هدایت کنید. استفاده از این روش می تواند در پروژه های بزرگ سئو مفید و کاربردی باشد.

حتما بخوانید :  قالب سایت چیست و چه تاثیری بر افزایش کاربران سایت دارد؟

با تمام این تفاسیر اگر واقعاً در این زمینه اطلاعات کافی دارید و حرفه ای هستید از ریدایرکت های REGEX استفاده کنید زیرا آن ها براحتی می توانند سایت تان را دچار مشکل کنند.

مدیریت ریدایرکت ها به کمک افزونه سئو Yoast SEO Premium

البته که شما می توانید ریدایرکت های سایت تان را از طریق سرور یا ابزار های دیگر مدیریت کنید، اما به عنوان یک کاربر، با داشتن افزونه سئو Yoast SEO Premium، شما بهترین ابزار برای کار با ریدایرکت ها را در اختیار خواهید داشت.
مدیریت ریدایرکت های افزونه Yoast SEO Premium به شما کمک می کند صحیح ترین ریدایرکت را انتخاب کنید و هر وقت که صفحه ای را حذف یا منتقل کنید، افزونه از شما می پرسد که با این صفحه میخواهید چه کار کنید؟ آیا باید ریدایرکت 301 داشته باشد یا 410؟ شایدم ریدایرکت 451؟

مدیریت ریدایرکت ها، کد های تغییر مسیر 301، 302، 307، 410 و 451 را به آسان ترین روش پشتیبانی میکند.

مفهوم کد Redirect کد
تنها روش تغییر مسیر سایت ها به صورت موقت 307
مقاله یا صفحه ای از سایت حذف شده باشد 410
محتوا به دلایل قانونی قابل دسترس نیست 451
تنها روش تغییر مسیر سایت ها به صورت موقت 302

انواع ریدایرکت در افزونه یوست سئو

نتیجه گیری

کار با انواع ریدایرکت ها یکی از کار های روزانه سئوکاران است. در این مقاله با انواع ریدایرکت و روش صحیح استفاده و زمان مناسب استفاده از آن ها آشنا شدید.
اگر می خواهید از ریدایرکت ها استفاده کنید، سعی کنید این کار را با دقت انجام دهید. و زمانی که می خواهید کل صفحات سایت تان را به دامنه ای جدید منتقل کنید از ریدایرکت 302 استفاده نکنید، زیرا با مشکلات زیادی مواجه میشوید.
درباره کاری میخواهید انجام دهید خوب فکر کنید و مناسب ترین متد ریدایرکت را انتخاب کنید.

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی هستم؛ کارشناس محتوا و دیجیتال مارکتر! حسِ خوب نوشتن و خلق محتوا باعث شده که من محتوانویسی رو به عنوان شغل و حرفه خودم انتخاب کنم. به یادگیری و به خصوص یاد دادن علاقه زیادی دارم و همیشه در تلاشم تا بتونم به بقیه کمک کنم! (سعی میکنم ملکه محتواهایی باشم که پادشاه میشن!)