2019-02-28

هرگاه بخواهید سایت‌تان را تمیز کاری کنید و تغییراتی در آن انجام دهید، مثلا بخواهید آدرس هایی را حذف یا برگه هایی را از دسترس خارج کنید باید از ریدایرکت ها استفاده کنید. در این پست هریک از آن ها را بررسی میکنیم. وقتی صفحه یا آدرسی از سایت خود را پاک میکنید، همراه با آن یک یا چند URL هم از سایت شما حذف میشود. با حذف این URL ها، صفحه ی خطای 404 جای آن ها را میگیرد. صفحات 404 پیامد های منفی برای کاربران شما و گوگل به همراه دارند، به همین دلیل باید برای از بین بردن آن ها دنبال راه حل های مفید و کاربردی باشید.

بهترین راهکار برای جلوگیری از به وجود آمدن خطای 404، ریدایرکت صفحات پاک شده به صفحه ی دیگر از سایت است (در صورتیکه آدرس ایندکس شده برای شما ارزشمند است و رتبه خوبی کسب کرده باشد)، و اگر بخواهید آدرس ایندکس شده که ارزشی هم برای سایت ندارد را حذف کنید بهترین کار ممکن استفاده از افزونه Yoast برای ایجاد یک کد وضعیت 410 یا همان HTTP Status code: 410 است.

تعیین سرنوشت صفحه (ریدایرکت یا حذف؟)

وقتی میخواهید یک صفحه را حذف کنید پیش از هر کاری اول باید ببینید برای صفحه شما محتوایی مرتبط در دیگر صفحات سایت تان وجود دارد یا خیر.

قبل از حذف کردن یک صفحه باید از خودتان بپرسید:

اگه کاربر روی لینک صفحه ای که پاک شده کلیک کنه، صفحه ی دیگه ای در سایت من وجود داره که اطلاعاتی که کاربر به دنبال اون هست رو بهش بده؟

اگر چنین صفحه ای دارید، باید صفحه پاک شده را به صفحه ی مرتبط آن ریدایرکت کنید.

حتی اگر تعداد بازدیدکنندگان صفحه ای که میخواهید پاک کنید از انگشتان دستتان هم کمتر بود، باز هم باید عملیات ریدایرکت را برای صفحه انجام دهید. چون قطعا نمی خواهید حتی یکی از بازدیدکنندگان هم با خطای 404 روبرو شود.

حتما بخوانید :  آموزش گوگل آنالیتیکس Google Analytics برای نصب و آنالیز سایت

چطور در وردپرس ریدایرکت بسازم؟

ریدایرکت های مختلفی مثل 301، 302، 307 و… وجود دارند که می توانید برای تغییر آدرس یا حذف یک صفحه از آن ها استفاده کنید که در مقاله گذشته با تک تک آن ها آشنا شدیم.

اگر در این بخش بخواهم به طور مختصر به شما بگویم، ریدایرکت دائمی 301، بهترین راه برای زمانی است که می خواهید صفحه ای از سایت را حذف کرده و آن را به آدرس دیگری هدایت کنید. من قبلا روش ساخت تغییر مسیر به کمک افزونه Yoast SEO را توضیح دادم.

چرا ریدایرکت 301 بهترین راه است؟

چون ارزش، رتبه و همینطور کاربران لینک قدیمی رو بدون هیچ کم و کاستی به لینک جدید منتقل میکنه.
چطور یک صفحه را برای همیشه حذف کنم؟

قوانین ریدایرکت 301

با ریدایرکت 301 اصلا نگران از دست رفتن پیج رنک رتبه صفحات سایت‌تان نباشید.

اگر برای صفحه یا مقاله ای که میخواهید حذف کنید، هیچ صفحه ی مرتبطی پیدا نکردید، دو راه پیش روی شماست:

  1. صفحه را پاک کنید
  2. اطلاعات آن را به روز رسانی کنید

اگر تصمیم نهایی خودتان را برای حذف همیشگی صفحه گرفته اید، همانطور که در ابتدا هم گفتم بهترین راه استفاده از کد سر برگ 410 در هدر HTTP صفحه (کد خطای محتوای حذف شده) است.

چرا وضعیت 410 بهترین تصمیم برای حذف محتواست؟

وضعیت 410 به خزنده های گوگل میگه این صفحه توسط مدیر سایت برای همیشه حذف شده و دیگه وجود نداره، به همین دلیل این خزنده ها دوباره وارد اون صفحه نمی شوند و می فهمند هرچه سریعتر باید صفحه رو از ایندکس گوگل حذف کنند.
یک درخت سیب را در نظر بگیرید، URL هایی از سایت تان که رتبه خوبی در گوگل گرفته اند مثل سیب سالم این درخت و صفحاتی با لینک های شکسته و ارزش کم مثل یک سیب کرم خورده اند. افتادن یک سیب سالم از درخت مسلما باعث کاهش ارزش درخت میشود اما افتادن یک سیب کرم خورده تغییری در ارزش درخت ایجاد نمیکند و اتفاقا باعث زیبا شدن ظاهر درخت میشود.

حتما بخوانید :  SERP چیست؟

آدرس های حذف شده

داستان URL ها هم همین است. حذف URL هایی که رتبه گرفته اند (همان سیب های رسیده و سالم) می تواند باعث کاهش ارزش و رنک سایت شوند از این رو بهتر است آن ها به آدرسی دیگر ریدایرکت یا با محتوای جدید و کامل به روز رسانی کنید، اما URL های ضعیف و خراب حذف شدنشان بهتر از حضور آن ها در سایت است (همانطور که دور انداختن سیب های کرم خورده به نفع شما و سایت تان هم هست.)

ما کاری با کرم های سیب خور نداریم!

هدر 410 چه فرقی با خطای 404 دارد؟

تفاوت خطای 404 و هدر 410 خیلی ساده است:

  • خطای 404 یعنی صفحه مورد نظر پیدا نمیشود.
  • هدر 410 یعنی صفحه حذف شده است.

در افزونه وردپرس Yoast SEO Premium یک ماژول تغییر مسیر وجود دارد که به شما اجازه تنظیم کد سر برگ 410 را در هدر صفحه میدهد. مدیریت ریدایرکت ها در افزونه Yoast به این صورت است که وقتی یک صفحه را حذف میکنید یا پیوند یکتا permalink آن را تغییر می دهید به طور اتوماتیک از شما می پرسد که میخواهید با URL قبلی چه کار کنید؟ و ریدایرکت های مختلف را به شما پیشنهاد میدهد.
انواع ریدایرکت در افزونه یوست سئو
با استفاده از افزونه Yoast SEO Premium می توانید از انواع ریدایرکت برای تغییر مسیر یا حذف لینک های سایت تان (پیوند های ایندکس شده) استفاده کنید. همچنین با وصل کردن افزونه Yoast از بخش “میز فرمان جستجو” به سرچ کنسول گوگل، مستقیما خطاهای پیوند های شکسته (آدرس های حذف شده، خراب شده، منتقل شده و…) سایت تان را ببینید و مدیریت کنید. همچنین ریدایرکت ها در کنترل ایندکس سایت به شما کمک میکنند.

حتما بخوانید :  مسیر راهنما یا بردکرامب چیست و چرا برای سئو مهم است؟

استفاده از کد 410 در کد های وضعیت HTTP صفحات 404 باعث میشود گوگل سریع تر این صفحات را از ایندکس خود حذف کند. همینطور در سرچ کنسول گوگل هم خطاهای 410 و 404 جدیداً در بخش محتواهای پیدا نشده هر دو با کد وضعیت مشخص شده اند (اگرچه همیشه محتوای پیدا نشده را با کد 404 میشناسند.)

استفاده هوشمندانه از محتوای صفحات 404

صفحات 404 بخشی از سایت ها هستند. حتی اگر از ایندکس گوگل هم حذف شوند باز هم در سایت شما باقی می مانند و احتمالا روزی گذر کاربری به برگه 404 برسد. از این رو می توانید از محتوای این صفحات نهایت استفاده را بکنید و از کاربرانی که با آن ها مواجه میشوند دل جویی کنید.

روش های پیشنهادی من برای بهترین استفاده از برگه خالی 404:

  • استفاده از یک تصویر جذاب و با نمک (شاید یکی از شخصیت های دیرین دیرین یا شکرستان)
  • استفاده از یک پیام دوستانه و پیشنهاد بازدید از یک صفحه خاص
  • استفاده از فرم تماس

نتیجه گیری

صفحات 404 بزرگ ترین مشکل سایت ها در دنیا نیست! فقط در صورتی که در معرض الگوریتم پاندای گوگل قرار گرفته اید و به خاطر آن بسیاری از صفحات ضعیف سایت تان را حذف کرده باشید، تعداد زیادی صفحه 404 می تواند برای سایت تان به وجود بیاید و بطور غیر مستقیم باعث افت رتبه سایت تان در نتایج گوگل شود (چراکه شما پیوند های زیادی را از دست داده اید)، از این رو برای حذف صفحات با احتیاط عمل کنید. هرچند پیشنهاد میکنم برای انجام این کار در ابعاد بزرگ تر از مشاوره شرکت های سئو استفاده کنید.

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی هستم؛ کارشناس محتوا و دیجیتال مارکتر! حسِ خوب نوشتن و خلق محتوا باعث شده که من محتوانویسی رو به عنوان شغل و حرفه خودم انتخاب کنم. به یادگیری و به خصوص یاد دادن علاقه زیادی دارم و همیشه در تلاشم تا بتونم به بقیه کمک کنم! (سعی میکنم ملکه محتواهایی باشم که پادشاه میشن!)