2019-02-28

قابل درک بودن یک مطلب مهم ترین چیزی است که گوگل و دیگر موتورهای جستجو روی آن تاکید دارند. مطلب شما باید برای یاری رساندن و انتقال یک موضوع مفید و کاربردی به کاربر نوشته شود. اینکه صرفا برای کسب رتبه در گوگل تهیه شده باشد سود چندانی را عاید شما نخواهد کرد. در مقاله امروز می خواهیم یکی از موثر ترین عوامل در بهبود خوانایی مقالات را در کنار هم بررسی کنیم، یعنی: طول جملات متن.

روش آنالیز طول جملات در افزونه سئو Yoast SEO

یکی از پارامتر هایی که افزونه سئو Yoast SEO در محتوا صفحات آن را بررسی می کند، طول جملات است. این افزونه به صورت خودکار تعداد کلمات هر یک از جملات متن را آنالیز می کند. سپس بررسی می‌کند که چند درصد از جملات دارای بیش از 20 کلمه هستند. اگر این درصد به بیشتر از 25% برسد افزونه با نمایش یک چراغ قرمز و پیام زیر شما را مطلع می کند.

  • N% از جمله حاوی بیش از 20 کلمات است، که بیشتر از حداکثر پیشنهادی 25% است. جملات را کوتاه تر کنید.
    (در نسخه فارسی)
  • N% of the sentences contain more than 20 words, which is more than the recommended maximum of 25%.
    (در نسخه انگلیسی)

رفع خطا طول جملات در افزونه سئو Yoast SEO

اگر برای طول جملات محتوا از افزونه سئو چراغ قرمز دریافت کردید، با کلیک روی آیکن چشم جملات طولانی در متن برای شما مشخص می‌شوند. همانطور که در تصویر زیر می‌بینید افزونه سئو این جملات را برای شما هایلایت می‌کند. جمله‌های مشخص شده را بخوانید و ببینید کدام یک از آن ها را می‌توانید به 2 یا شایدم 3 جمله تبدیل کنید. این که بعضی از جملات متن بیشتر از 20 کلمه داشته باشند مشکلی ندارد اما باید درصد این جملات را در محتوا کمتر از 25% نگه دارید.

حتما بخوانید :  روش صحیح استفاده از تگ های هدینگ H3، H2، H1 در محتوای سایت

آنالیز محتوایی در افزونه وردپرس Yoast

چرا باید جملات متن کوتاه باشند؟ جملات بلند چه اشکالی دارند؟

در پاسخ باید بگویم معمولا خواندن و درک مقالاتی که دارای جملات طولانی هستند برای مخاطب سخت است، زیرا تحلیل و درک جملات طولانی مشکل تر از جملات کوتاه است. بسیاری از مخاطبین وقتی جملات طولانی را می خوانند نمی توانند متوجه معنی کلی جمله شوند. حال اگر کل متن شما متشکل از جملات طولانی باشد، کاربر نمی تواند متوجه موضوع کلی که می خواستید به آن ها انتقال دهید، شود.

 

تاثیر طول جملات در سئو و خوانایی متن

خوانایی یکی از مهم ترین پارامترهای سئو است. چون گوگل دوست دارد همیشه مطالب با کیفیت و کاربردی و قابل خواندن را در برترین نتایج جستجو نمایش دهد (هر چند ترفندهای جستجو میتوانند نتایج را عوض کنند)، همچنین کاربران نیز علاقه بیشتری به مطالعه و اشتراک گذاری این مطالب دارند. حال اگر مطلب شما نتواند از پارامتر های خوانایی افزونه سئو نمره خوبی بگیرد، در گوگل نیز نمی توانید نمره قابل قبولی دریافت کنید. حتی اگر بتوانید در گوگل رتبه بگیرید، وقتی کاربر با محتوایی با جملات طولانی روبرو شود مطمئنا صفحه را ترک می کند و از سایت شما خارج میشود. این خروج کاربر باعث افزایش نرخ پرش Bounce rate می شود. افزایش این نرخ هم نهایتا باعث افت رتبه شما در گوگل میشود و اگر همین الان هم نرخ پرش سایت اگر بالاست باید آن را پایین بیاورید.
از این رو می توان نتیجه گرفت طول جملات در خوانایی بسیار تاثیرگذار است و عدم توجه به آن می تواند به سئو محتوا لطمه وارد کند.

حتما بخوانید :  ویدیو + آموزش اصول بروزرسانی محتوا و همراهی با الگوریتم گوگل

سخن آخر

برای داشتن یک متن با خوانایی عالی سعی کنید به هیچ عنوان بعد از یک جمله طولانی باز از یک جمله طولانی دیگر استفاده نکنید. بلکه از جملات طولانی و کوتاه به صورت ترکیبی استفاده کنید. مطالب این چنینی برای کاربران بسیار جذاب هستند و توجه آن ها را به خود جلب می کنند.

هر سوال یا نظری که دارید، جای آن در بخش دیدگاه هاست! هرچه میخواهید بنویسید…

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی هستم؛ کارشناس محتوا و دیجیتال مارکتر! حسِ خوب نوشتن و خلق محتوا باعث شده که من محتوانویسی رو به عنوان شغل و حرفه خودم انتخاب کنم. به یادگیری و به خصوص یاد دادن علاقه زیادی دارم و همیشه در تلاشم تا بتونم به بقیه کمک کنم! (سعی میکنم ملکه محتواهایی باشم که پادشاه میشن!)