2022-04-03

سئو تصاویر، قسمتی از سئو محتواست. اما نکته بسیار مهمی که در رابطه با آن وجود دارد این است که سئو کردن تصاویر نه تنها به سئو کردن کلی صفحات کمک می کند بلکه، سئو عکس باعث میشود تا تصاویری که شما استفاده می کنید در نتایج جستجو به خصوص گوگل نشان داده شود و از این راه هم بازدیدکنندگان زیادی را به سمت سایت خود بکشانید.

در این قسمت از مقاله های شرکت سئو میموس می خواهیم به تاثیر عکس در سئو بپردازیم و چک لیسی کامل از نکات آن در اختیارتان قرار دهیم. پس در ادامه با آموزش سئو تصاویر با ما همراه باشید.

سئو تصاویر چیست؟

سئو عکس در معنای کلی یعنی محتوای تصویری که شما در سایتتان قرار می دهید، برای مشتریان و موتورهای جستجوگر بهینه شود. تا بحال توجه کرده اید زمانی که می خواهید عکسی را پیدا کنید و در صفحات سایت قرار دهید، چه فرآیندی را طی می کنید! به احتمال زیاد آن را از یکی از سایت های فارسی و یا خارجی دانلود می کنید و در قسمتی از سایت بارگذاری می کنید و سپس در سایت منتشر می کنید.

در کنار نکات دیگری که در رابطه با اصول سئو وجود دارد، بهینه سازی تصاویر در حداکثری سرعت لود سایت تاثیر زیادی دارد.

کامل ترین چک لیست سئو تصاویر :

در این قسمت از مقاله آموزش سئو عکس، یک چک لیست چند مرحله ای برای سئو کردن تصاویر را برایتان تشریح می کنیم. مطمئنا انجام دادن این تکنیک ها میتواند یک قدم مثبت در جهت بهینه سازی سایت باشد.

  1. نام عکس در سئو : شاید خیلی از افراد چنین چیزی چندان توجه نشان ندهند و عکس ها را به همان صورت که بارگذاری کرده اند، داخل سایت وارد کنند؛ اما نام تصاویر در سئو تاثیر می گذارد. برای اینکار می توانید روی هر کسی که در ویندوز قرار داده اید، کلیک راست بزنید و از گزینه rename را انتخاب کنید و یکی از کلمات کلیدی را به صورت انگلیسی و کوتاه شده بنویسید و سپس در سایت بارگذاری کنید.
  2. متن alt (متن جایگزین) : نوشتن آلت تصاویر و یا همان متن جایگزین در وردپرس یکی از مهم ترین مواردی است که باید در سئوی تصاویر استفاده کنید. متن آلت، یک متنی است که در کدهای هر تصویر در سایت قرار می گیرد. پر کردن قسمت متن جایگزین ضروری نیست اما بهتر است از یک جمله و یا یک متن توصیف کننده استفاده کنید.
حتما بخوانید :  چگونه یک متن را سئو کنیم؟

شاید این سوال پیش بیاید که نوشتن متن   Altتصویر چه تاثیری دارد؟ زمانی که تصاویر سایت بارگذاری نمیشود، این متن به کاربران نشان داده میشود. به خصوص زمانی که برای نابینایان با دستگاه های صوتی مخصوص خوانده شود. البته چنین کاری برای گوگل هم اهمیت زیادی دارد.

  • Title (تایتل عکس) : title تصاویر معمولا در صفحات و زیر عکس ها نمایش داده میشود. درست همان جایی که قرار است در سایت شما متن جایگزین عکس را مشاهده کنید. برای سئو عکس بهتر است این قسمت را نیز با کلمات کلیدی و مرتبط پر کنید. متن نوشته شده در این قسمت به کاربران نشان داده میشود، پس در نوشتن آن دقت کنید.
  • ویرایش اگزیف عکس : EXIF یکسری کدها در هر تصویر است که گوگل زمانی که بخواهد سئو عکس های سایت شما را بررسی کند، آن کدها را می بیند. شما حتی در این قسمت هم میتوانید از کلمات کلیدی مرتبط کمک بگیرید.
  • انتخاب عکس مناسب : مهم ترین نکته در سئو تصاویر، انتخاب عکس مرتبط با موضوع محتواست. شاید باورش چندان ساده نباشد، اما گوگل می تواند خیلی راحت عکس ها بررسی کند. پس هیچوقت از عکس های بی ربط و بی کیفیت استفاده نکنید.

برای انتخاب عکس مناسب شما می توانید کلمه کلیدی مربوط به موضوع خود را به صورت انگلیسی سرچ کنید و در سایت های خارجی عکس مناسب را پیدا کنید. و یا سایت های زیادی وجود دارند که در منبع خوبی برای پیدا کردن عکس های جذاب هستند.

  • تاثیر تصاویر در سرعت سایت : در ابتدای مقاله هم از این موضوع صحبت کردیم که عکس ها بر سئو کلی سایت هم تاثیر می گذارند. سرعت یکی از مهم ترین فاکتورها در بررسی سئو سایت است. ممکن است در یک سایت عکس هایی با حجم بالا دلیل کاهش افت سایت باشد. برای کم کردن حجم تصاویر بدون کاهش کیفیت می توانید از چند روش زیر استفاده کنید.
حتما بخوانید :  تاثیر محتوای تازه در سئو سایت

در هنگام ذخیره کردن عکس ها در فتوشاپ از گزینه save for web استفاده کنید.

کاهش حجم تصاویر با استفاده از سایت های فشرده سازی عکس مثل (compressjpeg.com)

فعال کردن لود تنبل به کمک افزونه lazy load در وردپرس

تنظیم کردن سایز عکس

  • رعایت کردن اصول سایز و اندازه تصاویر : هر سایتی با توجه به طراحی و قالبی که دارد؛ یکسری سایز استاندارد و مشخص برای عکس ها دارد. اگر تصاویری با عرض کمتر بارگذاری شود مشکلی نیست؛ اما اگر بزرگتر از حد استاندارد باشد، خود سایت با استفاده از یکسری کدهای css تصویر را به حجم و اندازه استاندارد می رساند.

نکته قابل توجه این است که این کدها باعث افزایش حجم تصاویر و در نتیجه کاهش سرعت سایت میشود.

کلام آخر

به انتهای این مقاله از سایت سئو میموس در رابطه با آموزش بهینه سازی تصاویر سایت رسیدیم. شما می توانید با استفاده ازنکاتی که در این مقاله گفته شد، قدم موثر و مهمی در جهت سئو عکس های سایت بردارید.

اما بهتر است این موضوع را هم به شما بگویم که اینها همه نکات نبود! با ما در آپدیت های بعدی همراه باشید تا نکات بیشتری را به شما آموزش دهیم. البته اگر در زمینه سئو تصاویر سوالی داشتید و یا در هنگام استفاده از ترفندهای سئو عکس با مشکلی مواجه شدید می توانید در بخش کامنت ها از ما بپرسید.

منبع : yoast.com

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی هستم؛ کارشناس محتوا و دیجیتال مارکتر! حسِ خوب نوشتن و خلق محتوا باعث شده که من محتوانویسی رو به عنوان شغل و حرفه خودم انتخاب کنم. به یادگیری و به خصوص یاد دادن علاقه زیادی دارم و همیشه در تلاشم تا بتونم به بقیه کمک کنم! (سعی میکنم ملکه محتواهایی باشم که پادشاه میشن!)