2018-11-26

سرعت وردپرس یکی از تاکتیک های سئو و همچنین سیگنال های رتبه بندی است. وردپرس با اینکه یک سیستم مدیریت محتوای خوب است اما بسیاری از کاربران همیشه کاهش سرعت را در سایت وردپرسی خود احساس می کنند.

اگر سایت سرعت پایینی داشته باشد، نمیتواند در گوگل رتبه خوبی کسب کند. چرا که گوگل از سرعت سایت در رتبه بندی استفاده می کند، به همین دلیل بسیاری از وبمستران به سرعت سایت و بارگذاری آن در مرورگر کاربران خود اهمیت وافری می دهند. هرچه سایت سرعت پایین تری داشته باشد کاربران کمتر به آن سر میزنند. در واقع سرعت سایت یک فاکتور مهم برای گوگل و برای کاربران است. گوگل حتی سایت های کند را که از AMP پشتیبانی نمی کنند در نتایج جستجوی موبایل نمایش نمی دهد. اما باید بدانید که یک فاکتور رتبه بندی سایت نیست. تنها از این لحاظ اهمیت دارد که یک نسخه سریع تر از سایت ما می سازد. پس سرعت مهم تر است.

[promotion id=”27802″]

چرا وردپرس کند می شود

وردپرس هم یک سیستم عامل تحت وب یا نرم افزار مدیریت محتوا محسوب می شود. مدیریت محتوای یک سایت توسط وردپرس (که به زبان php نوشته شده) کار سختی نیست. هم اینکه کد نویسی وردپرس بسیار خوب و با کیفیت است، هم اینکه این سیستم برای سایت های خبری و اساس تولید محتوا Content Creation ساخته و روانه بازار وب شد.

این که چرا کند می شود وابستگی زیادی به نوع سایت و همچنین روش کار دارد. بر اساس برخی نیازها، ممکن است مدیر سایت چند افزونه وردپرس به سایت اضافه کند، بخواهد تغییراتی در سایت ایجاد کند و همه اینها روی سرعت سایت تاثیرگذار هستند. اما در این مقاله راهکارهای عملی افزایش سرعت را بررسی میکنیم.

تاثیر سرعت روی سئو و رتبه سایت

سرعت سایت از چند لحاظ بررسی می شود اما بارز ترین تاثیرات آن روی سئو اینست که گوگل از سرعت به عنوان یک سیگنال در الگوریتم جستجو برای رتبه بندی سایت ها استفاده می کند و سایت های سریع تر را به سایت های کند و سرعت پایین، ترجیح می دهد.

خزنده ها و کرولرهای موتورهای جستجو برای گردش و خزش درون سایت هم از سرعت به عنوان یک ویژگی بهره می برند و همینکه ساختار سایت به خوبی ساخته شده باشد و البته سرعت هاست و سرورها هم زیاد باشد، ربات موتورهای جستجو کار آسان تری برای خزیدن درون وبسایت خواهند داشت. این ویژگی یک برتری دیگر هم دارد که باعث می شود خزنده ها یا Crawler ها زود به زود و بسیار ساده تر درون سایت بچرخند، مطالب تازه را کشف کنند و سایت در ایندکس شدن سرعت بیشتری به خود می گیرد، که طبعا باعث افزایش ترافیک ورودی گوگل می شود.

چرا گوگل فقط سایت های سریع تر را در نتایج موبایل نشان میدهد؟

گوگل مدت ها دنبال کسب ترافیک بیشتر از طریق موبایل بود (ترافیک دسکتاپ در ویندوز بیشتر است)، بنابراین یک پروژه AMP راه اندازی کرد که در این سایت آن را معرفی کرد. ما هم در این مقاله به AMP پرداختیم و توضیحاتی ارائه کردیم. اما AMP واقعا چیست؟ برگه های شتابدهی شده موبایل Accelerated Mobile Page برگه هایی هستند که برای نمایش در دستگاه های موبایل دچار تغییرات بهینه سازی شده و المان های گرافیک کمتر و حجم پایین تری دارند تا در موبایل کاربران ساده تر و سریع تر نمایش داده شوند. اگر میخواهید برگه های خود را تست کنید از ابزار AMP Validator استفاده کنید. توصیه میکنیم ویدیوی یوتیوب زیر را هم ببینید.

چرا باید اینترنت در موبایل شکل دیگری داشته باشد

دلایلی که در ادامه نوشته شده نشان میدهند چرا؟

 • موبایل ها به ظاهر پردازنده ضعیف تری دارند
 • اپلیکیشن های مرورگر در اسمارت فون ها توان بالایی ندارند
 • کاربران همیشه در مناطق تحت پوشش اینترنت پر سرعت 3G/4G نیستند
 • تعداد کاربران موبایل بیشتر از رایانه (دسکتاپ و کامپیوتر شخصی) است

پس لازم است تا اینترنت در موبایل سرعت بیشتری پیدا کند و بهترین راه برای افزایش سرعت، کاهش حجم است. بنابراین گوگل سایت هایی که بسیار سریع هستند یا از AMP استفاده می کنند را همیشه در نتایج جستجو نمایش میدهد. با همه این توصیفات باید سراغ مشکل سرعت برویم. سایت های زیادی هستند حتی با وجود AMP باز هم سریع نیستند.

مشکل سرعت و ابزارهای بررسی سرعت

به خاطر دلایلی که ذکر شد، سایت باید سریع تر شود یا اینکه برای رهایی از کاهش سرعت عوامل آن بررسی شود. ما ابتدا مشکل سرعت را بررسی کرده و پیش بینی های لازم را در نظر میگیریم، سپس از ابزارهای تست سرعت سایت استفاده میکنیم تا ببینیم آیا وردپرس سایت ما کند است؟ اگر کند است مشکل از کجاست؟ سپس مشکل را حل میکنیم.

بخش های مختلفی از سایت وردپرسی میتواند در کاهش یا افزایش سرعت سایت دخیل باشد، بهینه سازی هر کدام از این بخش ها برای بیشتر شدن قدرت لودینگ و بالا بردن سرعت پردازش در مرورگر کاربران میتواند به افزایش سرعت سایت در نمایش کمک کند. شما چطور چنین کاری را انجام میدهید؟ بدون شک سراغ ابزارهای تست سرعت سایت می روید.

ویژگی های ابزارهای تست سرعت سایت Site Speed Test Tools

 • ابزارهای تست سرعت برای آنالیز سایت به کار می روند.
 • با موشکافی و تجزیه و تحلیل عمیق (بر اساس توانایی نرم افزار) اطلاعات دقیق تر می شوند

از گزارش های نرم افزار برای بررسی بخش های سایت استفاده می شود. یک گزارشگر سرعت سایت میتواند در لحظه و بر اساس موقعیت مکانی و دستگاه کاربران نیز گزارش های مربوط به سرعت را به شما نمایش دهد. پس به این ابزارها برای آنالیز کردن سایت از لحاظ سرعت احتیاج داریم.

به ابزار های تست سرعت سایت نیاز داریم چون؛

 • یک آنالیز حرفه ای از سایت و بخش های آن ارائه می کنند
 • گوگل استفاده از آنها را توصیه کرده است
 • گوگل یک ابزار برای بهینه سازی سرعت و آنالیز آن ارائه کرده است
 • بخش هایی که نیاز به پاک سازی دارند را مشخص می کنند
 • در تمیز تر کردن دیتابیس و بخش های مختلف سایت کمک می کنند
 • روش های کنترل سرعت سایت را به ما نشان میدهند
 • میتوانند یک برنامه برای نگه داری سرعت سایت و بهینه سازی آن ارائه کنند
 • و کارهای مختلف دیگری با این ابزارها میتوان انجام داد که از جمله آنها بهینه سازی کدهای قالب است و …

بهترین ابزارهای تست سرعت وبسایت

شاید هر کسی در فهرست ابزارهای خود به شما چند ابزار پیشنهاد کند که هیچکدام از آنها دقیقا توضیح داده نشده اند یا کاربرد صحیحی ندارند. اگر بخواهید از چندین ابزار برای بهینه سازی سرعت سایت خود استفاده کنید و دوست داشته باشید برای همه آنها امتیاز بالای بهینه سازی دریافت کنید، دچار مشکل خواهید شد. ما قبلا در مورد GTmetrix و بررسی سرعت سایت یک مقاله نوشتیم. در مقاله لینک شده ویژگی ها و برتری های GTmetrix برای تست سرعت بیان شده است. خود GTmetrix هم یک فهرست از سایت های سریع جهان را ارائه کرده است.

حتما بخوانید :  تگ کنونیکال (برچسب متعارف) چیست؟

ما در اینجا میخواهیم بین چند ابزار یکی از آنها را برای بررسی کردن سایت انتخاب کنیم، پس لزومی ندارد همه آنها را یکایک بررسی کنیم تا امتیاز بهینه سازی فایل های سایت را در همه آنها به 100 برسانیم.

ابزار تست سرعت سایت Google Pagespeed Insightپیش نمایش GPSI

معمولا ابزار گوگل بین افراد زیادی برای تست سرعت پیشنهاد می شود. وبمستران در اقصی نقاط دنیا آن را به عنوان یکی از اصولی ترین ابزارها برای بهینه سازی سرعت سایت و چک کردن آن معرفی می کنند. اما به نظر شما این ابزار همان ابزاری است که مدت ها دنبالش بودید تا سایت را با آن چک کنید؟

حتی یک چکاپ ساده از سرعت سایت هم میتواند توسط هر نرم افزاری به ما ارائه شود، چرا Google Pagespeed Insight (بخوانید: گوگل پیج اسپید اینسایت) متفاوت است؟ چه چیزی در مورد Site Checker گوگل متفاوت است که بقیه آن را توصیه می کنند. مسلما این مسئله به استاندارهای این ابزار بر میگردد.

توسعه دهنده این ابزار پادشاه جستجو و همچنین به نوعی طراحی سایت است. اگر کسی سایت طراحی می کند و میخواهد کاربران به آن سر بزنند یا اصطلاحا ترافیک دریافت کند، باید گوگل آن را دوست داشته باشد، پس سراغ استاندارد های گوگل (در اینجا طراحی سایت و سرعت) می رود تا ببیند چه کارهایی باید بکند تا سرعت سایت به حد ایده آل برسد.

اگه اجازه میدهید ما بگوییم…

خود گوگل تنها چیزهایی که نیاز است بررسی شوند و از آنها در الگوریتم جستجوی خود به عنوان شاخص های سیگنال رتبه بندی سرعت استفاده می کند را در آنالیز سایت به کار می برد. چطور؟

اول اینکه ابزار گوگل برای تست سرعت از یک مروگر واقعی استفاده می کند، در یک ماشین مجازی، ابزار نام برده مرورگر گوگل کروم را به اجرا درآورده از استانداردهای آن برای تحلیل و بررسی سایت استفاده می کند. نتایج این تجزیه و تحلیل در قالب یک گزارش دو بخشی برای دسکتاپ و موبایل نمایش داده خواهد شد و در دو گروه “سرعت Speed” و “بهینه سازی Optimization” تقسیم می شود.

برای تقسیم داده ها هم از دو الگوریتم مختص این ابزار و در واقع دو معیار اندازه گیری و سنجش استفاده می شود. معیارهای FCP و DCLمعیارهای FLP و DCL

معیار FCP – First Contentful Paint

معیار FCP (به انگلیسی: FCP Metric) مربوط به جزئیات در اولین نمایش First Paint است، این معیار مطمئن می شود که هر کدام از ارائه دهنده ها (رندر Render) در مرورگر به طور کامل محاسبه شده باشند (مثلا تغییر یک رنگ و زمان تغییر و پردازش آن). این معیار مطمئن می شود که زمان بارگذاری محتوای اصلی سایت وقتی تا لود شدن کامل فاصله دارد، چقدر سایت میتواند در ارائه تجربه کاربری و تشخیص محتوای سایت به کاربر کمک کند.

تصویر یوتیوب در حال لودمعیار DCL – DOMContentLoaded

این معیار DCL (به انگلیسی: DCL Metric) مطمئن می شود که سایت در حالت بارگذاری کامل تمامی استایل ها و شیوه نامه (به انگلیسی: Stylesheets) و همینطور جاوا اسکریپت (JavaScript) چقدر زمان صرف می کند. البته که این زمان برای بارگذاری یک برگه مهم است چون باید این اطلاعات سریعا توسط مرورگر کاربر دریافت شده و پردازش شوند.

با این دو معیار، گوگل پیج اسپید اینسایت Pagespeed Insight تمام فیدبک و نتایج آنالیز خودش را در 5 بخش به شما ارائه می کند:

 1. سرعت Speed
 2. بهینه سازی Optimization
 3. تقسیم بندی سرعت بارگذاری Speed Load Distribution
 4. وضعیت برگه Page Stats
 5. پیشنهاد های بهینه سازی Suggestions

البته که کارتان با این ابزار به شدت گره می خورد. شما هیچ وقت نمیتوانید امتیاز این ابزار را به 100 برسانید. اگر هم برسانید واقعا سایت خود را نابود می کنید.آنالیز در gpsi

البته توصیه ما اینست که از این ابزار برای بهینه سازی سرعت استفاده کنید. چون ویژگی های خوبی ارائه می کند:

 • ارائه گزارش با استفاده از یک اجرای واقعی روی سایت
 • استفاده از مرورگر گوگل کروم برای بررسی سایت
 • نمایش گزارش در هر دو دستگاه لمسی موبایل و دسکتاپ (لپ تاپ، رایانه و all in one)
 • ارائه پیشنهادات بهینه سازی
 • توجه به بارگذاری سایت در ارائه تجربه کاربری
 • رایگان بودن و قابل استناد بودن آمار و گزارش ها
 • توسعه یافته توسط گوگل (:

 

چه امتیازی در این ابزار بهترین است؟

امتیاز یا اسکور Score هر سایتی از 0 تا 100 تعیین می شود، اگر سرعت سایت شما بالاتر از 80 یا 85 است، یک سایت سریع دارید و اگر بالاتر از 90 است نیازی به افزایش سرعت ندارید مگر اینکه بزرگ ترین سایت کشور خودتان را در دست داشته باشید.امتیاز gpsi

اما همچنان پیشنهاد میکنیم به دنبال گرفتن امتیاز 100 نباشید، اگر میخواهید امتیاز 100 بگیرید از آموزش گرفتن امتیاز 100 در Pagespeed استفاده کنید. همچنین دو اصطلاح ویژه این ابزار به نام time to above-the-fold load و time to full page load معرفی شده اند و برخی معنی و کاربرد آن را نمیدانند اما در همان مقاله لینک شده آن را تعریف کرده ایم.

ابزار پینگدام تولز Pingdomtools Speed Test

این ابزار توسط شرکت Pingdom توسعه داده شده تا به رصد و کاوش کاربران از نظر سرعت وبسایت کمک کند. در واقع این ابزار یک ابزار تخصصی و دقیق برای بررسی هر چه موشکافانه تر سایت است. کاربران حرفه ای معمولا استفاده از این ابزار را بهتر از گزینه های دیگر می دانند.

Pingdom Website Speed Test

چرا ابزار پینگدام یک ابزار حرفه ای محسوب می شود؟

کار این شرکت اینست که به آژانس های بزرگ آنلاین دنیا کمک می کند اطلاعاتی از اینترنت در مورد داده های خود بدست بیاورند که دیگر ابزارهای موجود چنین کاری را انجام نمیدهند یا نمیتوانند در این سطح خدمات ارائه کنند.

از جمله این خدمات، مانیتور سایت و نظارت بر آن است. این شرکت نفوذ زیادی در اینترنت داشته و با داده های وسیعی که دارد همیشه آمار لحظه ای از ترافیک اینترنت و مجمع های کاربران در اقصی نقاط اینترنتی را در اختیار دارد. این آمار کمک می کنند این شرکت بتواند در زمینه فراهم آوردن امنیت و همچنین ارائه گزارش هایی از تجربه های کاربران، اطلاعات و داده های مفیدی در اختیار شرکت های شخص ثالث قرار دهد. با این وجود یکی از ابزارهای رایگان آنها، یک سرویس برای تست سرعت سایت بنام Pingdom Website Speed Test است.فرم آنالیز pingdom tool

حتما بخوانید :  روش صحیح پاک کردن یک صفحه و URL از سایت و انتخاب ریدایرکت مناسب برای آدرس حذف شده

این ابزار اخیرا یک بروز رسانی بزرگ دریافت کرده و خود بلاگ سایت پینگدام هم اشاره کرده که چرا باید از ابزار آنها برای چک سرعت و توصیه های آنها برای بهینه سازی وبسایت یا فروشگاه استفاده کرد.

 • امکانات پیشرفته و الگوریتم های اختصاصی در پس پرده برای آنالیز
 • پوشش بهتر و سریع تر در هر کجای اینترنت و شبکه گسترده جهانی
 • نمایش لحظه ای و روش بارگذاری سایت در مرورگر کاربر
 • استفاده از چند نقطه جهانی برای انجام تست سرعت شامل، لندن، فرانکفورت، سائوپائولو، سانفرانسیسکو، واشنگتن، توکیو و سیدنی
 • کاربری ساده ولی تخصصی با امکان فیلتر کردن نتایج و بررسی جزئی و تخصصی
 • پشتیبانی از موبایل و امکانات دیگر

نتیجه گزارش در pingdom toolبه هر حال، این ابزار توسط افراد زیادی توصیه می شود تا از آن برای تست سرعت سایت استفاده کنید. چرا چنین کاری را باید انجام دهید؟

خب این ابزار بسیار معروف، شناخته شده و حرفه ای است، توسط شرکت اینترنتی بزرگی توسعه یافته که کارش تجزیه و تحلیل ترافیک اینترنت و لوکیشن های آنلاین است. هر چیزی زیر نظر ابزارهای آنها و بخشی از داده های آنهاست. پس بر اساس تغییرات اینترنت، سرعت دقیق و همچنین امکانات دقیق آمار به شما ارائه خواهد شد.

گزارش هایی که تهیه می شوند در ستون بندی های مختلف (شبیه فایل اکسل) با تمام جزئیات در اختیارتان قرار میگیرند، پس میتوانید از این ابزار برای بهینه سازی استفاده کنید. اما همچنان پیشنهاد ما نیست.

[promotion id=”27798″]

ابزار تست سرعت GTmetrix

این ابزار را می شناسید؟ خب ما به شما می گوییم چرا باید از GTmetrix استفاده کنید. اما قبل از آن از شما میخواهیم تفاوت های آنالیز سرعت در چهار ابزار مشهور را توضیح دادیم را بخوانید.فرم آنالیز gtmetrix

چرا باید از GTmetrix استفاده کرد؟ خب دلیل آن ساده است. بهترین ابزار همراه با بررسی تخصصی تمام بخش های سایت، که آنالیز بسیار دقیق ارائه کرده و گزارش به بخش های مختلف تخصصی تقسیم شده تا هر وبمستری بتواند بخش های سایت را برای چرایی کاهش سرعت سایت رصد کند.

در ابتدا ما اشاره کردیم که جی تی متریکس را به دیگر ابزارها ترجیح می دهیم، اما اینبار در مورد برتری های این ابزار صحبت می کنیم. چیزی که GTmetrix را تبدیل به بهترین ابزار بررسی سرعت سایت کرده و موارد دیگری که باعث می شوند همواره سایت را با این ابزار چکاپ کنیم.

 • استفاده از 7 لوکیشن برای برقراری ارتباط با سرور سایت و بارگذاری آن
 • اجرای واقعی مرورگرهای موزیلا و کروم برای استاندارد بسیار بالای آنها
 • بررسی دسکتاپ و موبایل و ارائه گزارش کامل
 • ارائه گزارش در دو نسخه وارسی YSlow و تست سرعت Speed Test
 • تست سایت در حالت های مختلف بارگذاری کامل و در حین بارگذاری
 • پشتیبانی از وضعیت کدهای http مختلف
 • پشتیبانی از رزولوشن های مختلف دستگاه ها
 • ارائه پنل کاربری برای داشتن تاریخچه و بررسی میزان پیشرفت و مقایسه نسخه های مختلف
 • ارائه قابلیت های تجاری در اکانت تجاری
 • ارائه گزارش دقیق و عمیق از بخش های مختلف سایت
 • توصیه شده توسط متخصص های سئو از جمله مانگو
 • مناسب برای تست سریع سایت و همچنین آنالیز پیشرفته
 • دستگاه های شبیه سازی شده برای هر چه دقیق تر و ملموس تر شدن جزئیات گزارش ها

اینها مواردی هستند که ما به عنوان برتری های GTmetrix می شناسیم و معرفی میکنیم. حال به شما بستگی دارد چطور از این ابزارها برای بهینه سازی سرعت سایت استفاده کنید.

آموزش ادامه دارد، میخواهیم در بخش دوم و سوم آموزش که بخش نهایی خواهد بود به بررسی دلایل کاهش سرعت بپردازیم و روش های کاهش حجم سایت را بیاموزیم.

بهینه سازی سرعت سایت با GTmetrix

وارد این لینک شده و سایت خود را در سایت GTmetrix وارد کنید، سپس روی تنظیمات کلیک کنید تا بتوانید بر اساس آپشن های موجود ابزار مورد نظر خود را بین گزینه ها انتخاب کنید.تنظیمات فرم آنالیز gtmetrix

تنظیمات در دسترس:

 • ساختار بررسی Test Format – شامل گزینه های لوکیشن، مرورگر و سرعت اینترنت
 • گزینه ها Options – شامل تولید ویدیو از آزمایش، افزونه مسدود کننده تبلیغات و نوسان اتصال اینترنت Onload mode
 • گزینه های پیشرفته و بقیه مربوط به توسعه دهنده ها و فقط در حساب تجاری در دسترس هستند.
 • گزینه آنالیز Analyze را بزنید تا تست سرعت شروع شود.

گزارش در دو بخش نمایش داده خواهد شد. یکی مربوط به عملکرد و دیگری مربوط به جزئیات.

امتیاز عملکرد Performance Scores – این گزارش خود دو قسمت دارد که به صورت فرانت اند یا نمایشی Front-End و پس زمینه Back-End ارائه می شود.

 

امتیاز عملکرد Performance Scores

امتیاز سرعت برگه PageSpeed Score – این امتیاز به کل سرعت سایت شما و آنالیز سرعت کلی آن در هنگام نمایش به کاربر بررسی و ارائه می شود. امتیاز میانگین جهانی Speed Score 70% است.

امتیاز YSlow Scroes – این امتیاز توسط ابزار آنالیز YSlow تهیه و بر حسب درصد تهیه می شود. امتیاز میانگین جهانی YSlow Score نیز 69% است. پس اگر آمار بهتری دارید از خیلی ها بهتر هستید.

جزئیات برگه Page Details – این گزارش سه قسمتی، جزئیات آدرس (برگه ای که برای آنالیز انتخاب شده) را به صورت کامل ارائه می کند و مربوط به بخش نمایش سایت Front-End است.جزئیات برگه Page Details

زمان بارگذاری (در حال بارگذاری) Onload Time – عددی که نمایش داده می شود بر حسب ثانیه (به همراه دهم ثانیه) بوده و اگر گزینه Onload فعال باشد، آزمایش با یک قطعی اینترنت (شبیه سازی اینترنت واقعی) و نوسان اتصال همراه خواهد بود. میانگین جهانی زمان بارگذاری یک سایت 5.2 ثانیه است.

کل حجم برگه Total Page Size – این قسمت کل حجم قابل دانلود برگه را بر حسب مگابایت نمایش میدهد. میانگین جهانی حجم یک برگه 3.19MB است.

درخواست Requests – تعداد درخواست هایی که مرورگر مجبور است برای نمایش کامل سایت به سرور ارسال کند. میانگین جهانی تعداد درخواست های یک سایت هم 90 عدد است.

آموزش بهینه سازی سرعت سایت با استفاده از گزارش بخش PageSpeed

دو گزارش تقسیم شده به صورت دقیق در پایین تر از این گزینه ها نمایش داده می شوند، زبانه ها شامل گزینه های زیادی هستند و هر زبانه از چند ستون برای مشخص کردن نوع آنالیز و ردیف هایی وابسته به حجم سایت و نوع سیستم مدیریت محتوای آن، تشکیل شده است.

ستون هاتوصیه های بهینه سازی RECOMMENDATIONT، درجه بندی GRADE، نوع TYPE و اولویت PRIORITY و ردیف ها هم نوع فایل های سایت شما هستند که به ترتیب مرتب شده اند. روی هر کدام که کلیک کنید جزئیات آن ها را مشاهده میکنید.گزارش pagespeed

حتما بخوانید :  آموزش افزایش سرعت وردپرس با راهنمای کامل و عملی GTmetrix - نتیجه واقعی بگیرید

وقتی به میزان حجم نوع فایل هایی که دارم نگاه میکنم، میبینم بیشترین حجم برگه مربوط به 1. تصاویر 2. فایل های CSS 3.کش مرورگر است.
گزینه های Image، CSS و Cache ظاهرا تنها مواردی هستند که بخواهم آنها را بهینه سازی کنم. روی گزینه تصاویر کلیک می کنم:

تصاویر خارج از سرور در گزارش pagespeedدر اینجا مشاهده میکنیم که تصاویری که از سرورهای اینستاگرام فراخوانی شده اند، بیشترین سهم را در میزان حجم برگه داشته و اگر بهینه سازی شوند، 290 کیلوبایت از حجم صفحه کم می شود. البته من برای بهینه سازی برگه اول سایت راهی جز غیر فعال کردن تصاویر اینستاگرام نداشتم، چون این تصاویر درون سایت نیستند که آنها را بهینه سازی کرد.

اگر تصاویر دیگری در برگه اصلی باشد (مثل بنرهای تبلیغاتی و تصاویر لوگو و…) باید آنها را بهینه سازی کنم. در واقع منظور کاهش حجم است، پس ابزارهای کاهش حجم تصاویر را استفاده می کنم.

بهترین ابزارهای آنلاین برای کاهش حجم تصاویر

JPEG Optimize
Optimizilla
Kraken.io
Tiny PNG

پیشنهاد ما Tiny PNG – Tiny JPG

بعد از تصاویر نوبت به بهینه سازی کش مرورگر Leverage Browser Cache می رسد.

کش مرورگر ویژگی جالبی است که سایت شما توسط این افزونه مرورگر کاربر را مجبور می کند یک کش (داده های موقت) در خود نگه داری کند تا اگر کاربر در فاصله زمانی مشخصی دوباره به سایت بازگردد، از آن اطلاعات برای بارگذاری سریع تر سایت استفاده شود. مثلا هدر، فوتر و دیگر بخش های سایت شما مثل ابزارک ها، لوگو و… که زیاد تغییر نمی کنند، در مرورگر ذخیره می شوند، پس وقتی کاربر به سایت شما سر بزند فقط محتوایی که جدیدا تغییر کرده برای وی به عنوان نسخه بروز نمایش داده می شود. اما دیگر بخش ها از مرورگر کاربر فراخوانی شده اند و این سرعت سایت را (هنگام بارگذاری در دستگاه مرورگر) افزایش میدهد.

برای این که کش را روی سایت وردپرسی خود فعال کنید بهترین راهکار استفاده از افزونه هاست. در مخزن وردپرس برای Cache جستجو کنید، تا بهترین ها را پیدا کنید، که نمونه های آن JetPack است. اما اینجا یک فهرست پیشنهادی برای شما داریم.

افزونه های کش و افزایش سرعت

Leverage Browser Cache
W3 Total Cache
WP Super Cache
WP Rocket
WP Fastest Cache
Hyper Cache
Comet Cach
LiteSpeed Cache

بخش سوم فایل هایی که باید بهینه سازی کنم، CSS یا همان شیوه نامه ها و همینطور فایل های جاوا اسکریپت (Java Script) است. این فایل ها فشرده سازی می شوند، این کار توسط افزونه ها انجام می شود یا اینکه در برخی هاستینگ ها از تکنولوژی های Gzip برای فشرده سازی و بازفراخوانی توسط سرور استفاده می شود که نتیجه آن تبدیل سریع و بازخوانی زودهنگام توسط سرورها و سایت و مرورگر است که در عین حال فایل ها حجم کمی هم خواهد داشت و همانطور مثل سابق میتوانند به کار گرفته شوند.

بهترین افزونه های فشرده سازی CSS & JS

Autoptimize
Fast Velocity Minify
Merge + Minify + Refresh
W3 Total Cache
WP Fastest Cache

پیشنهاد ما Fast Velocity Minify و همین طور WP Fastest Cache است.

گزارش های YSlow

اصلا YSlow چیست؟ YSlow یک ابزار آنالیز Analyze است که به صورت پروژه متن باز در اختیار توسعه دهندگان وب قرار گرفته تا از آن برای بهینه سازی و بررسی سرعت و تحلیل منابع سایت در سرورها و سایت ها بپردازند. این ابزار توسط یاهو و بر اساس استاندارد های آنها توسعه یافته اما کاملا استاندارد و پیش رو در تکنولوژی وب است.

این ابزار از 23 معیار برای بررسی استفاده می کند و در ترکیب اینها به برگه های سایت های آنالیز شده امتیاز می دهد که همان اسکور Score میخوانیم.گزارش yslow

سایت خودم را چطور مطابق تصویر بالا بهینه سازی کردم؟

در ابتدا گفته شده که به یک CDN یا شبکه تحویل (توزیع) محتوا Content Delivery Network نیاز دارم. برای اینکار از CDN های رایگان استفاده می کنم.

همچنین تعداد درخواست های سایت HTTP Request را کم می کنم (این موارد بستگی به افزونه های نصب شده و همینطور قالب وردپرس شما خواهد داشت) + کدنویسی های سفارشی انجام شده که همه روی این تعداد درخواست http موثر هستند.

و در نهایت یک کد انقضای کش هدر و فوتر Header Expires Code اضافه می کنم. این کار میتواند به وسیله افزونه ها انجام شود، اما نگران نباشید اگر از دیگر افزونه های نام برده در بخش کش و بهینه سازی استفاده کنید، این مشکل حل خواهد شد.

امکانات پیشرفته GTmetrix

داده های آبشاری Waterfall برای متخصصین کاربرد دارد. این داده ها تمام جزئیات را در ستون بندی های اکسل Sheet مانند برای آنالیزور نمایش میدهند. این داده ها کمک می کنند متخصص آنالیز کننده بتواند تمام جزئیات را ریز به ریز ببیند و هر کدام از آنها را به طور دلخواه بررسی کند.داده های آبشاری Waterfall

این داده ها به قدری مهم هستند که گوگل پس از پروژه فانوس دریایی LightHouse نمایش آمار آبشاری Waterfall را به مرورگر کروم خود آورد تا کاربران و کدنویس ها از آن برای تجزیه و تحلیل ساده تر استفاده کنند.

همچنین بر اساس زمان بارگذاری، حجم برگه و تعداد درخواست ها، مثل تصویر بالا میبینید که جی تی متریکس میزان استفاده از منابع هاست شما را به خوبی نمایش میدهد. استفاده از پردازنده و رم سخت افزار در کنار سرعت دانلود و آپلود.وقت نگار Timing - مارکر

اگر حساب کاربری داشته باشید، گزینه وقت نگار Timing میزان و نحوه بارگذاری برگه آنالیز شده را به شما نمایش میدهد. این نمودار گرافیکی میتواند با کلیک روی Table View به جدول تبدیل شود تا اطلاعات را به شکل دیگری ببینید:وقت نگار Timing - جدول

در پایان، اگر بخواهید میزان پیشرفت خود با ابزار جی تی متریکس در بهینه سازی سرعت سایت و افزایش آن را در یک نمودار ببینید و بعد ها میزان بالا رفتن یا پایین آمدن سرعت را با دوره های قبلی چک کنید، میتوانید از نمودار ویژه GTmetrix استفاده کنید:

این آمارهای تاریخچه ای فقط برای کاربرانی که دارای حساب کاربری دارند ارائه می شود، همچنین با ساختن یک اکانت تنظیمات شما ذخیره می شود و میتوانید نتایج آنالیز سایت خود را هم مخفی کنید.

خب آمار مربوط به سایت من را میتوانید مشاهده کنید، در اولین بررسی

جزئیات برگه Page Detailsامتیاز عملکرد Performance Scores

پس از بهینه سازی اولیه

قبل از بهینه سازی

پس از بهینه سازی اصلی

بعد از بهینه سازی

اکنون شما یاد گرفته اید چطور سرعت سایت را افزایش دهید. به سایت خود بازگردید و این کارها را انجام دهید، سپس نتایج را با قبل از آنالیز و بهینه سازی مقایسه کنید تا میزان پیشرفت را مشاهده کنید. اینجا هم میتوانید با ما در ارتباط باشید تا مشکلات سرعت سایت شما را حل کنیم.

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی هستم؛ کارشناس محتوا و دیجیتال مارکتر! حسِ خوب نوشتن و خلق محتوا باعث شده که من محتوانویسی رو به عنوان شغل و حرفه خودم انتخاب کنم. به یادگیری و به خصوص یاد دادن علاقه زیادی دارم و همیشه در تلاشم تا بتونم به بقیه کمک کنم! (سعی میکنم ملکه محتواهایی باشم که پادشاه میشن!)