2018-11-17

جستجو یک موضوع همیشگی است و ما هر روز جستجو می کنیم. دنبال هر چیزی که باشیم معمولا موتورهای جستجو مثل گوگل به ما کمک می کنند با گوگل کردن هر چیزی، به یک سری اطلاعات ارزشمند و مفید دست پیدا کنیم. میتوانیم قیمت خرید ماشین ها را پیدا کنیم، مسیر های پیاده روی و خیابان های شلوغ را روی نقشه ببینیم یا اینکه لباس های جدیدی برای یلدا یا نوروز بخریم.

20 سالگی گوگل

اکنون که گوگل در 20 سالگی خود بسر می برد، مطالب زیادی در مورد آن نوشته شده است، یکی از موارد مربوط به جستجو در گوگل است و همین هم شد بهانه ی ما برای نوشتن مقاله ای در مورد جستجوهای جالب در گوگل. یک جستجوی ساده شاید کاری باشد که روزی ده بار آن را انجام دهیم، شاید هم بیشتر. اما چه خوب است بدانیم چه چیزهایی را میتوان در گوگل جستجو کرد.

مقاله رو شروع کنیم…

زمان بندی1. زمان بندی کارها همگام با رویداد های نزدیک من. یکی از ویژگی های جدیدی که در اپلیکیشن گوگل (در اندروید و آی او اس) اینست که هنگام جستجو برای رویداد هایی که نزدیک شما برگزار می شود میتوان زمان آن را به تقویم و همچنین زمان بندی شخصی اضافه کرد تا یک یادآور هم برای آن اضافه شود. همچنین ویژگی جدیدی در آخرین آپدیت معرفی شده که میتوان از آن برای جستجوی رویداد های اطراف استفاده کرد.

سینما2. بلیط های کنسرت و سینما. این خبر خوبی برای خوره های فیلم منجمله خودم است. البته اگر در ایران چنین چیزی را تمام و کمال نمایش میداد بسیار خوب می شد اما این ویژگی به شکلی بالقوه برای اروپایی ها و آمریکایی ها کاربرد دارد. نمایش تاریخ اکران فیلم و نزدیک ترین سینماها + قیمت تیکت یا بلیت فیلم، یک ویژگی کاربردی دیگر برای کاربران گوگل است. البته گوگل اکنون از مواردی چون امتیاز فیلم ها در سایت های ایرانی مثل فیلم نت پشتیبانی می کند و آنها را در نتایج نمایش میدهد.

دستورات پخت و آشپزی3. دستورات آشپزی. آشپزی اگر چه یک هنر به تمام معنا برای ساختن خوراک های خوشمزه است، اما نه تنها آشپز بلکه سازنده های دستور پخت اصلی ترین کار را انجام می دهند تا یک فرمول اختصاصی و پیچیده برای تولید غذا بسازند. اگر چه همواره مدیون کسانی هستیم که غذاهای خوشمزه و دستور پختشان را به ما معرفی می کنند، اما کمتر کسی هست در گوگل به دنبال این غذاها و روش پخت آنها جستجو نکند. گوگل فکر خوره های غذا را کرده و حتی به فکر افراد چاقی که دوست دارند سریع غذایشان را بپزند بوده. گوگل اکنون در نتایج جستجو روش های جالب تری برای دستور پخت غذا و دستورات آشپزی نمایش می دهد.

[promotion id=”27779″]

نتایج ورزشی4. نتایج زنده ورزشی. همیشه دوست داشتم بی دردسر در جریان بازی ها باشم، اکنون یک منچستر یونایتد در کادر جستجوی گوگل وارد می کنم و برنامه تیم برای بازی با رقیب را می بینم، اگر چه این نتایج هم برنامه تیم ها برای بازی را نشان میدهند، اما نتایج زنده بازی ها که بسیار مهم هستند را هم نمایش میدهد. با آمار های کامل و دقیق، گوگل دوست دارد نتایج ورزشی مخصوصا فوتبالیست ها را نمایش دهد. بعد از پایان بازی هم میتوان روی آمار کلیک کرد تا تمامی وضعیت بازی مشخص شود. آخرین باری که از این ویژگی استفاده کردم برایم خوش یمن هم بوده، منچستر توانست یک کامبک خوب مقابل یوونتوس بزند و در ایتالیا بار دیگر تاریخ سازی کند ?

حتما بخوانید :  گوگل و موتورهای جستجو چگونه کار می کنند

مدل لباس5. کمک در خرید و دیدن مدل های لباس، جستجوی تصویر گوگل. همین الان جستجوی تصویری گوگل را با بینگ مقایسه کنید، بینگ به شکل حیرت آوری نسبت به گوگل کار جستجوی تصویری را خوب انجام می دهد، اما باز هم گوگل جستجوی تصویری را به شکلی افراطی تبلیغ می کند و از کاربرد های آن می گوید. به هر حال، اگر دنبال مد جدید روز یا مدل پیراهن و تیپ شخصی هستید، حتما جستجوی تصویری گوگل میتواند برای شما کمک حال باشد.

شغل6. شغل های بازنشستگی یا آخرین آزمون های استخدام. اگر دنبال شغل هستید و میخواهید کار کنیداینبار از گوگل بخواهید تا شغل جدیدی به شما پیشنهاد دهد. گوگل حتی شاید از تاریخچه جستجوی شما و اطلاعاتی که از شما جمع آوری کرده است استفاده کند تا شغل مرتبطی در جستجو پیشنهاد دهد. به هر حال، گزینه هایی مثل {شغل های نزدیک من} یا {شغل های بازنشستگی} میتواند برای شما یک بار اول باشد. البته سایت هایی مثل لینکدین و شاید جاب اینجا یا حتی دیوار میتوانند جایگزین مناسبی باشند. اما دقت کنید که گوگل این ویژگی خود را گسترده تر می کند (که ای کاش نمی کرد) و هم اکنون هم در 90 کشور آن را در اختیار عموم قرار داده است.

پیدا کردن دانشگاه7. کنکوری های آمریکایی و پیدا کردن دانشگاه. بهترین روش برای پیدا کردن دانشگاه های مناسب دانش آموزان که همان کالج های آمریکایی باشد، اینست که در گوگل جستجو کرد تا دانشگاه های مناسب با سوابق تحصیلی دانش آموز به آنها پیشنهاد داده شود. گوگل برای اینکه چنین جستجویی را به طور کامل به کاربران فراهم کند و سهم جستجو را در بازار آمریکا بیشتر کند، سعی کرده تمامی اطلاعات لازم را از دانشگاه ها گردآوری کند و آن را با نیازهای دانشجوی جستجو کننده تطبیق دهد تا گزینه ها را مناسب با نیاز وی در نتایج جستجو نمایش دهد.

دارو8. کمک به بیماران و خوره های دارو و درمان. واقعا از اینکه چند سالی است مصرف دارو در سال را به میانگین بسیار پایینی رسانده ایم خوشحالیم. بله ما ایرانی ها مصرف دارو را بسیار کاهش داده ایم و از آن طرف هم قیمت ها نجومی صعود و سقوط می کنند. اما اینطرف، آمریکایی ها با اینکه مصرف گرا هستند، در مصرف دارو بسیار صرفه جو عمل کرده اند. به هر حال، گوگل دل سازمان های سلامتی را بدست آورده و اطلاعات زیادی در مورد دارو ها به کاربران نمایش میدهد. یک جستجو در مورد دارو یک گراف دانش هم در اختیار کاربر قرار میدهد و روش های استفاده از آن دارو و اطلاعات دقیق دیگری را با همکاری موسسه های اطلاعات دارویی و سلامتی در برگه نتایج جستجو نمایش میدهد.

حتما بخوانید :  جستجوی معنایی چیست و چه تاثیری روی سئو سایت دارد؟

تقسیم انعام9. دنگ منم تو حساب کن. باورتان می شود گوگل حتی به فکر حساب کردن دنگ افراد هم هست. وارد یک رستوران می شوید، یا در یک کافه نشسته اید، با پنج نفر از دوستان خود هستید و اینبار به جای اینکه مهمان کسی باشید میخواهید خودتان هزینه قهوه یا غذا (در رستوران) را بپردازید، اما یک انعام هم باید بپردازید، به نظر می رسد گوگل تصمیم گرفته ابزاری در اختیار شما قرار دهد که هر کدام در کنار غذا دنگ خود را با دیگر دوستان حساب کند. البته که انعام بر احتساب درصد است اما میتوان در حسابگر انعام گوگل، تعداد افراد، هزینه غذا (مبلغ پرداخت شده) و درصد انعام را وارد کرد تا افراد دنگ خود را مشخص کنند.

تبدیل واحد پول10. تبدیل پول ها. این روزها شاید سرگرم بررسی قیمت دلار و بالا پایین پریدن های آن باشید. انگار بادبادک است و ساعتی زیر 10 هزار است و ساعتی بالاتر از 15 و … . از این صحبت های بی معنی در مورد اقتصاد کشور بگذریم، میرسیم به ابزار گوگل برای تبدیل پول. به راحتی میتوان در لحظه پول خود را به پول دیگر کشور ها تبدیل کرد، البته که شما نمیتوانید ریال را به دیگر پول ها تبدیل کنید. چون ریال سرمایه ملی است و کسی در دنیا آن را نمی خرد. به هر حال، اگر میخواهید واحد های پولی را به یکدیگر تبدیل کنید سری به جستجوی گوگل بزنید. فقط کافیست نماد پول و عدد آن را وارد کنید، یا اینکه دو واحد پولی را به انگلیسی بنویسید و یک to بین آنها قرار دهید. Doller to Euro. به همین سادگی

اطلاعات پرواز11. دسترسی به اطلاعات پرواز. از این بهتر نمی شود که اطلاعات رفت و برگشت اتوبوس ها را هم نمایش میداد. اما مردم آمریکا و اروپا علاقه زیادی به هواپیما دارند و همیشه دنبال اطلاعات پروازی شرکت ها هستند تا بلیط های دست اول یا لحظه آخری خوبی خریداری کنند. صرف نظر از این ها، شرکت ها خود این اطلاعات را ارائه می کنند اما گوگل آنها را در نتایج جستجو برای کاربران نمایش میدهد. حتی اطلاعات رزرو هتل، خرید بلیط هواپیما و وضعیت پروازها بر اساس آب و هوا، از جمله مواردی هستند که جستجوی گوگل آنها را نمایش میدهد.

بسته های پستی12. پیگیری بسته های پستی. حتما فیلم دور افتاده Cast Away را دیده اید. یک کارمند اداره پستی که با افتادن در جزیره ای 4 سال تنهایی را تجربه کرد، وی کارمند شرکت فدکس بود و اگر آن روز ها گوگل میتوانست پیگیری بسته های شرکت فدکس را ارائه کند، زودتر می توانستند چاک نولند و ویلسون را پیدا کنند. به هر حال آن روز ها گذشته و اکنون گوگل در سال 2018 در نتایج جستجو رهگیری بسته های پستی UPS، USPS و فدکس FedEx را نمایش دهد.

حتما بخوانید :  چرا گوگل از سایت شما متنفر است؟ اعتماد گوگل چیست و چطور رتبه اعتماد سایت را بالا ببریم؟

کالری غذا13. نمایش کالری غذا. اگر از چاقی خسته شده اید و میخواهید یک رژیم کنترل شده لحاظ کنید، کالری غذای خود را در گوگل حساب کنید. ورزشکارها و کسانی که به وزن و سلامت بدن و تناسب اندام خود اهمیت زیادی می دهند این ویژگی را فوق العاده می دانند، گوگل اکنون میتواند ناجی رژیم غذایی، سلامتی و حتی هزینه شما برای تهیه کالری لازم و انرژی بدن باشد. از این ویژگی حتما استفاده کنید تا سطح سلامتی جسمی و تناسب اندام در ایران به وضعیت بهتری برسد.

دیکشنری14. واژه یاب همیشه یک انتخاب عالی است. اما گوگل هم به عنوان سایتی که تمامی اطلاعات اینترنت را میتواند نمایش دهد، به دیکشنری های بزرگی دسترسی دارد که میتوانند منابع خوبی برای جستجوی لغات باشند. فقط کافیست بنویسید معنی فلان لغت و گوگل هم در جستجوی خود معنی مورد نظر و پیشنهاداتش را ارائه می کند.

جستجو درون سایت15. جستجو درون یک سایت. اگر سایت بزرگی را میخواهید جستجو کنید تا فیلم، زیرنویس یا بازی مورد نظر خود را پیدا کنید، یا شاید هم دنبال مقاله ای علمی و یک کتاب در یک سایت دانلود کتاب باشید، پس بهتر است این را امتحان کنید “site:” و نام سایت را بنویسید، سپس با یک فاصله هر آنچه میخواهید در سایت مورد نظر جستجو شود را بنویسید، سپس دکمه سرچ را بزنید تا سایت توسط گوگل زیر و رو شود بلکه نتیجه ای برای جستجوی شما پیدا شود.

همین 15 مورد به نظر می رسد تا امروز کافی باشد و شما بتوانید سرگرمی های جالبی با آنها رقم بزنید. البته هنوز جستجوی حرفه ای در گوگل چالش محسوب می شود ولی از این آدرس برای جستجوی پیشرفته در گوگل استفاده کنید، هر آنچه که دنبالش هستید حتما جوابی در گوگل برایش موجود است.

اول از هر چیزی، به عنوان یک نتیجه گیری کلی، هدفم از این مقاله بیان ویژگی های کاربردی یک سرویس مثل جستجوی گوگل بود. دوم اینکه اگر نظری دارید یا میخواهید انتقادی به این مقاله داشته باشید، دیدگاه ها مسیر خوبی پیش روی شما هستند. سوم اینکه اگر ایده ای جدید دارید و میخواهید به این لیست اضافه شود، حتما بیان کنید تا به مقاله اضافه کنم. چهارم اینکه اگر به جای جستجو در گوگل، دنبال درخشیدن در گوگل هستید، بهتون پیشنهاد میکنم مقالات رایگان سئوی ما رو حتما بخونید.

 

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی هستم؛ کارشناس محتوا و دیجیتال مارکتر! حسِ خوب نوشتن و خلق محتوا باعث شده که من محتوانویسی رو به عنوان شغل و حرفه خودم انتخاب کنم. به یادگیری و به خصوص یاد دادن علاقه زیادی دارم و همیشه در تلاشم تا بتونم به بقیه کمک کنم! (سعی میکنم ملکه محتواهایی باشم که پادشاه میشن!)