2019-03-02

یکی از کاربردی ترین قابلیت هایی که از نسخه 5 به بعد، به افزونه سئو Yoast SEO اضافه شد، شمارنده های پیوند متن (به انگلیسی: text link counter) هستند. این قابلیت تعداد پیوند های داخلی در پست و تعداد پیوند های داخلی داده شده به پست را محاسبه میکند. در مقاله ای دیگری روش استفاده از شمارنده های لینک و روش لینک سازی داخلی در افزونه وردپرس Yoast SEO توضیح دادم. اما در این مقاله میخواهیم ببینیم اصلا چرا باید از این قابلیت استفاده کنیم.

شمارنده لینک داخلی در افزونه یوست سئو

شاید این قابلیت به نظر چیز ساده و پیش پا افتاده ای به نظر برسد اما باید به شما بگویم تاثیر بسیار زیادی در بهبود ساختار وب سایت، لینک سازی و سئو خواهد داشت. شاید از خودتان بپرسید:

  • دقیقا کار شمارنده ها چیست؟
  • چرا باید از آن ها استفاده کرد؟
  • چه نیازی به بهبود ساختار وب سایت است؟
  • شمارنده ها چطور در این امر می توانند مفید باشند؟
  • ساختار سایت چطور می تواند در سئو موثر باشد؟

حدس میزنم با دیدن تیتر این پست چنین پرسش هایی برای بسیاری از شما پیش آمده باشد. اگر کنجکاو هستید به پاسخ این سوالات برسید، پست امروز رو از دست ندهید چون قرار است قابلیت شمارنده پلاگین Yoast SEO را به طور کامل بررسی کنیم.

شمارنده ها دقیقا چکار میکنند؟

شمارنده ها یکی از کاربردی ترین ویژگی های افزونه Yoast هستند که همانطور که در ابتدا گفتیم، وظیفه آن ها شمارش تعداد لینک های داخلی محتوا هستند. این شمارنده ها جوری طراحی شده اند که دو پارامتر را بررسی می کنند:

  1. تعداد لینک های داخلی در متن (از این متن به دیگر متن های درون سایت لینک داده اید.)
  2. تعداد لینک های داخلی داده شده به متن (تعداد لینک هایی که از دیگر متن ها به این متن داده شده اند.)
حتما بخوانید :  نوشتن توضیح متای سئو شده با طول مناسب با ویژگی بررسی توضیح متا در افزونه Yoast SEO

همانطور که در تصویر می بینید، شمارنده ها در بخش “نوشته های” افزونه سئو قابل مشاهده اند. عدد ستون چپ (شمارنده تعداد لینک های داخلی داده شده به این متن) و عدد ستون راست (شمارنده تعداد لینک های داخلی به دیگر مقاله ها در همین متن) هستند.

شمارنده لینک ها در افزونه یوست سئو

داشتن آماری دقیق از لینک های داخلی مقالات سایت می تواند کمک بزرگی به بهتر کردن ساختار کلی سایت تان و کسب رتبه بهتر در گوگل کند.

اهمیت لینک دهی داخلی

مقالات و صفحاتی که ساختار لینک سازی بهتری دارند و به طور متناوب به همدیگر متصل شده اند نسبت به صفحاتی که لینک های کم تری دارند، بهتر در گوگل ایندکس می شوند. این موضوع روی بازدیدکنندگان نیز تاثیرگذار است. صفحاتی که ساختار لینک سازی قوی تری دارند، مخاطب بیشتری هم دارند.
اگر فراموش کنید که به مقالات یا صفحات تان لینک داخلی بدهید، هیچکس حتی خود گوگل هم نمی تواند آن ها را پیدا کند!

اگر ساختار لینک دهی داخلی متن شما صحیح باشد، داده های بیشتر و قطعا منابع بیشتری را در اختیار گوگل و مخاطبین سایت قرار میدهید.با افزایش این منابع ربات های گوگل مدت زمان بیشتری را در سایت شما سپری میکنند و به همه بخش های سایت سر میزند. با این کار مخاطب را نیز برای کلیک روی لینک های داخلی ترغیب میکنید. هر چه کاربر بیشتر در سایت شما گشت و گذار کند و وقت بگذراند، نرخ پرش سایت‌ کاهش می یابد. این کاهش نرخ تاثیر به شدت مثبتی روی افزایش ترافیک و بهبود رنک سایت شما خواهد داشت.

حتما بخوانید :  استفاده از هیدینگ ها و تاثیر آن در سئو محتوا

نقش شمارنده ها در بهبود ساختار سایت و سئو

ساختار سایت یکی از مهم ترین ارکان در هر استراتژی سئویی به شمار می رود. شمارنده های لینک به شما کمک می کنند صفحاتی که لینک سازی ضعیف تری دارند را پیدا کنید و در مقالات مرتبط به آن ها لینک دهید. از آنجایی که خزنده های گوگل بر اساس لینک دهی داخلی، صفحات را برای ایندکس کردن انتخاب می کنند، لینک سازی قوی به کمک شمارنده ها باعث میشود وقتی خزنده های گوگل وارد سایت تان می شوند دائما در صفحات مختلف بچرخند و از حرکت نایستند. این خزنده ها همیشه لینک های صفحات را دنبال میکنند و برای ایندکس کردن آن ها تصمیم میگیرند.

بنابراین میتوان گفت ساختار لینک دهی داخلی برای سئو و گوگل حائز اهمیت است.

چرا باید از شمارنده لینک افزونه سئو استفاده کنیم؟

شمارنده لینک های متن این امکان را به شما می دهد به تعداد لینک هایی که یک پست در داخل متن خود دارد و تعداد لینک هایی که از مقالات دیگر دریافت کرده دسترسی داشته باشید. تا براحتی بتوانید صفحاتی که لینک سازی خوبی ندارند را پیدا کنید و در مقالات بعدی خود به آن ها لینک دهید. این کار باعث افزایش ارزش مقالات و کسب رتبه بهتر آن ها در گوگل میشود.

نتیجه گیری نتیجه گیری

اگر میخواهید بطور تخصصی سایت تان را سئو کنید، شمارنده های متن پیوند را جدی بگیرید. زیرا به شما کمک می کنند از طریق پیدا کردن مقالاتی که لینک های کمتری دارند، سئو سایت تان را بهتر کنید. در واقع این ویژگی نقاط ضعف سئو محتوا را به شما نشان می دهد و به شما می گوید از کجا استارت بهینه سازی سایت تان را بزنید.

حتما بخوانید :  کلمه کلیدی در هیدینگ محتوا و افزونه سئو Yoast SEO
مطهره نسیمی

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی هستم؛ کارشناس محتوا و دیجیتال مارکتر! حسِ خوب نوشتن و خلق محتوا باعث شده که من محتوانویسی رو به عنوان شغل و حرفه خودم انتخاب کنم. به یادگیری و به خصوص یاد دادن علاقه زیادی دارم و همیشه در تلاشم تا بتونم به بقیه کمک کنم! (سعی میکنم ملکه محتواهایی باشم که پادشاه میشن!)