2019-04-14

به آخرین مرحله تکمیل وب سایت خوش آمدید. بعد از خواندن این مقاله شما تمام اطلاعات لازم برای راه اندازی یک وب سایت را دارید. در این مقاله شما را با افزونه‌های وردپرس آشنا خواهم کرد. با استفاده از آنها کارها ساده‌تر و سریع‌تر پیش می‌رود در واقع افزونه‌ها به شما کمک می‌کنند تا امکانات حرفه‌ای را بدون نیاز به دانش برنامه‌نویسی به سایت خود اضافه کنید. برای حرفه‌ای شدن کافی‌ است تا انتهای این مقاله صبر کنید. در اولین قدم بهتر است به شما بگویم که افزونه چیست و چرا اهمیت دارد؟

افزونه وردپرس چیست و چه کاربردی دارد؟

افزونه یا پلاگین وردپرس چیست ؟

نگاهی به لیست برنامه‌های نصب شده در تلفن همراه‌تان بیاندازید! مطمئنا تعداد زیادی برنامه کاربردی وجود دارد که با استفاده از آنها بسیاری از کارهای روزانه برای شما آسان و لذت‌بخش می‌شود به عنوان مثال برنامه زنگ هشدار که شما را بموقع از خواب بیدار میکند، قرارهای مهم، ساعت داروها و هر چیز مهم دیگری که بخواهید را به یاد‌تان می‌آورد و دیگر نیازی نیست به انگشت‌تان نخ ببندید یا روی دست‌تان ضربدر بزنید!

[promotion id=”27796″]

افزونه یا پلاگین‌ها (به انگلیسی: Plugins) نیز درست مانند برنامه‌های کاربردی تلفن هوشمند روی پنل وردپرس نصب می‌شوند تا انجام بسیاری از کارها را برای ما آسان‌تر کنند. با استفاده از پلاگین‌ها در وردپرس می‌توان کارهای حرفه‌ای و درجه یک را بدون نیاز به دانش برنامه‌نویسی و یا یک خط کدنویسی انجام داد. برخی از پلاگین‌ها رایگان و برخی دیگر با پرداخت وجه و خرید، قابل‌استفاده هستند.
با تعاریف بالا شاید تصور کنید که قالب‌ سایت هم نوعی افزونه بشمار می‌آید. اگر چنین است باید بگویم که بین قالب و افزونه تفاوت‌هایی وجود دارد که آنها را کاملا از هم مجزا می‌کند. بیایید نگاهی به این تفاوت‌ها داشته باشیم.

 

قالب و افزونه وردپرس چه تفاوتی با‌هم دارند؟

شاید فکر کنید دانستن تفاوت میان قالب و افزونه اهمیت چندانی ندارد. اجازه بدید در مورد اولین تجربه خودم برای‌تان صحبت کنم، زمانی که اولین سایت را با وردپرس ایجاد کردم. در آن زمان اطلاعات زیادی در مورد تفاوت افزونه و قالب نداشتم و فکر می‌کردم با استفاده از افزونه، قالب من دچار مشکل خواهد شد.
مدت‌های زیادی دنبال راهی برای اضافه‌کردن برخی ویژگی‌ها به سایت بودم اما در هیچ قالبی آنها را پیدا نکردم و در نهایت متوجه شدم این ویژگی‌های کوچک و کاربردی همان افزونه‌ها هستند.

 • اساسی‌ترین تفاوت میان افزونه و قالب در این است که بدون قالب، سایت شما قابل‌استفاده نیست، درست مانند اتومبیلی که اجزای اساسی مانند موتور، بدنه و … را نداشته باشد اما افزونه مانند روکش صندلی است که وجود آن باعث زیبایی، راحتی و تمیزی ماشین شماست.
 • از نگاه دیگر قالب باعث ایجاد تغییرات کلی در ظاهر سایت می‌شود و تمام جلوه‌های بصری  را تحت تاثیر قرار می‌دهد، در حالی که افزونه‌ها فقط ویژگی‌های کاربردی و قابلیت‌های اضافی مانند ویرایش‌کردن بخشی از قالب، ارتباط با درگاه بانک، نمایش آمار بازدید و … را در اختیار‌تان قرار می‌دهد.
 • می‌توان تعداد زیادی افزونه را به طور همزمان مورد استفاده قرار داد درحالیکه سایت فقط یک قالب فعال دارد و نمی‌توان همزمان دو پوسته را روی آن فعال کرد. شاید چند قالب آماده و نصب شده روی پنل وردپرس داشته باشید اما فقط یکی از آنها می‌تواند فعال باشد.

پس متوجه شدیم که افزونه‌ها فقط برای ایجاد تغییر و یا اضافه‌کردن یک سری از قابلیت‌ها استفاده می‌شوند و بخش کوچکی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. پس چرا تا این اندازه به آنها اهمیت داده می‌شود و برنامه‌نویسان زیادی در دنیا وقت خود را صرف طراحی آنها می‌کنند؟ برای پاسخ به ان سوال باید اطلاعاتی در مورد مزایای استفاده از پلاگین‌‎ها داشته باشید:

مزایای استفاده از افزونه‌ها در وردپرس چیست؟

استفاده از پلاگین‌های وردپرس چه مزایایی برای سایت شما دارد؟

افزونه‌ها در واقع ارتش آماده‌به‌خدمت برای شما هستند که توسط برنامه‌نویسان طراحی شده‌اند تا بتوانند مشکلات شما را حل کنند یا ویژگی‌های مهم و خاص مانند چت آنلاین با مشتریان، ارسال ایمیل خودکار، تغییر و بروزرسانی قیمت، بهبود سئو سایت و …. را به شما هدیه کنند. از مهم‌ترین مزایای استفاده از پلاگین‌ها، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بدون درگیر‌شدن با مسائل برنامه‌نویسی و فنی از امکانات حرفه‌ای برخوردار شوید!

با استفاده از افزونه‌ها این امکان فراهم است که بسیاری از ویژگی‌های حرفه‌ای را بدون توجه به مسائل فنی و طراحی به قالب خود اضافه کنید. مثلا با استفاده از افزونه‌های موجود در زمینه شبکه‌های اجتماعی می‌توانید با یک کلیک پست‌های جدید و اخبار سایت را روی شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید.

حتما بخوانید :  چرا از هر کلیدواژه کانونی در نوشتن محتوا یکبار باید استفاده کنیم؟

راه‌حل‌های میانبر، بی‌خطر و تست‌شده‌ای که آماده استفاده شما هستند

طیف زیادی از کاربران وردپرس از افزونه‌ها استفاده می‌کنند و نظرات‌شان را در مورد آنها ثبت می‌کنند تا دیگران از آن مطلع شوند. همچنین در همان پنل وردپرس می‌توانید ببینید هر افزونه چند نصب فعال دارد و توسط چه شخص یا شرکتی نوشته است و آیا با نسخه وردپرس شما تست‌ شده یا خیر؟
افزونه‌ای که توسط تعداد زیادی کاربر مورد استفاده قرار گرفته و توسط یک طراح معروف و حرفه‌ای پشتیبانی می‌شود؛ امتحان خودش را پس‌داده و شما با خیال آسوده می‌توانید از آن استفاده کنید. حتی اگر خود شما و یا فردی در شرکت شما توانایی نوشتن افزونه‌های حرفه‌ای و فوق‌العاده را داشته باشد، باید زمانی را به نوشتن افزونه و مدتی را به تست و رفع ایرادات احتمالی اختصاص دهید. اما افزونه‌های آماده وردپرس توسط افراد زیادی تست‌ شده‌اند و فقط کافی‌است آن را نصب کنید و از آن لذت ببرید.

فکر می‌کنم همین موارد برای اثبات مفید‌بودن افزونه‌ها کافی‌باشد. رفته‌رفته با کسب تجربه، به دیگر مزایای افزونه‌ها پی‌خواهید‌برد اما نکته‌ای که در حال حاضر باید بدانید این است که استفاده بیش‌از‌حد از افزونه‌ها می‌تواند دردسرهایی را برای شما ایجاد کند. درست است که افزونه‌ها مزایای بیشماری دارند اما می‌دانید که افراط و تفریط در هر زمینه‌‌ای موجب آسیب و نتیجه عکس می‌شود. بنابراین بهتر است کمی در مورد محدودیت‌های استفاده از پلاگین‌ها با شما صحبت کنم.

استفاده از پلاگین‌ها چه محدودیت‌هایی برای شما ایجاد می‌کند؟

استفاده بیش‌از‌حد و بدون‌برنامه از پلاگین‌ها مثل این است که شما مقدار زیادی غذا و تنقلات را در مدت کوتاهی مصرف کنید. همه می‌دانیم که عسل و خربزه هر کدام به تنهایی پر‌خاصیت و مفید هستند اما اگر هر دوی آنها را باهم مصرف کنید یا در مصرف هر کدام زیاده‌روی کنید چه اتفاقی می‌افتد؟ یا اینکه خربزه را در زمان نامناسبی مثل سرماخوردگی میل کنید؟! پس قطعا برای استفاده از افزونه‌ها هم محدودیت‌هایی وجود دارد.

امکان تداخل افزونه‌ها وجود دارد

همانطور که گفتم افزونه‌ها تکه کدهای کوچکی هستند که توسط افراد مختلف نوشته می‌شوند. بنابراین کاملا منطقی است که برخی از ناسازگاری‌ها وجود داشته باشد و نتوانید از آنها روی سایت استفاده کنید. انواع تداخل که توسط افزونه‌ها ایجاد می‌شود؛ عبارتند از:

 • دو افزونه با کارکرد مشابه فعال باشد.
 • قالب فعلی سایت‌تان با افزونه تداخل داشته باشد.
 • بین نسخه فعلی وردپرس و افزونه تداخل باشد.
 • افزونه برای زبان سایت شما بهینه نشده باشد.

تداخل افزونه‌ها به دو صورت نمایان می‌شود:

 1. قالب وب سایت و یا عملکرد آن دچار بهم‌ریختگی می‌شود.
 2. صفحه سایت به صفحه سفید که اصطلاحا به آن صفحه مرگ وردپرس می‌گویند، تبدیل می‌شود.

نترسید! در صورت بروز چنین مشکلاتی فقط کافیست افزونه ناهماهنگ را پیدا کنید و آن را غیرفعال کنید. اگر می‌دانید بعد از نصب کدام افزونه چنین مشکلی بوجود آمده که مستقیما آن را غیرفعال کنید اما اگر مطمئن نیستید، می‌توانید افزونه‌ها را یکی‌یکی غیرفعال کنید و تاثیر آن را روی سایت ببینید.

[promotion id=”27793″]

برای اینکه از نتیجه مطمئن شوید بعد از هر بار غیر‌فعال کردن افزونه، در صفحه‌ای که دچار مشکل شده کلید‌ترکیبی Ctrl+F5 را فشار دهید تا سایت مجددا بارگذاری شود.

ممکن است افزونه‌ها باعث کاهش سرعت سایت شما شوند

در‌صورتیکه بی‌اندازه، بدون‌توجه به منابع هاست و حجم افزونه اقدام به نصب آن کنید، سرعت بارگذاری سایت شما کم می‌شود و این مورد تاثیر مستقیمی بر ترافیک سایت و تعداد مشتریان‌تان خواهد داشت.

با استفاده بیش‌از‌حد از افزونه‌ها باعث کاهش منابع هاست خود می‌شوید

افزونه‌ها در زمان نصب بخشی از فضای هارد هاست را بخود اختصاص می‌دهند و در زمان فعال‌شدن به منابع دیگری مانند رم (به انگلیسی: RAM) و سی‌پی‌یو (به انگلیسی: CPU) نیاز دارند. استفاده از افزونه‌های غیر‌ضروری باعث هدر‌رفتن این منابع می‌شود. در زمان انتخاب و استفاده از افزونه‌ها حتما باید به منابع و ظرفیت هاست سایت خود توجه کنید درست مانند زمانی که اطلاعاتی را روی فلش خود کپی می‌کنید یا نرم افزاری روی گوشی و لپ‌تاب نصب می‌کنید.

مراقب برداشتن دیوارها و ستون‌های امنیتی سایت خود باشید!

استفاده از پلاگین‌های نامطمئن می‌تواند باعث ایجاد مشکلات امنیتی در سایت شود. این افزونه‌ها معمولا رایگان هستند. البته نمی‌توان گفت تمام افزونه‌های رایگان باعث ایجاد مشکلات امنیتی می‌شوند. بسیاری از افزونه‌های مفید و کاربردی بصورت رایگان ارائه می‌شوند. برای تشخیص ایمن بودن یا نبودن افزونه حتما قبل از نصب درمورد آن تحقیق کنید.البته که همیشه افزونه‌های مخزن وردپرس تا زمانی که با نسخه وردپرس شما سازگار باشند و از طریق خود “پیشخوان وردپرس > افزونه‌ها” نصب شوند هیچ مشکلی برای سایت شما ایجاد نمی‌کنند، مراقب باشید سازگاری آن را نسخه وردپرس سایت خودتان مقایسه کنید.

حتما بخوانید :  سئو درون برگه On-Page SEO و تمام چیزهایی که باید بدانید

از پلاگین‌های رها شده استفاده نکنید

این احتمال هم وجود دارد که طراحان بنا بر هر دلیلی دست از پشتیبانی افزونه بکشند و دیگر آن را بروزرسانی نکنند. با توجه به اینکه وردپرس همیشه در حال رشد و بهتر شدن است افزونه‌ها هم باید با این بروزرسانی‌ها هماهنگ شوند. افزونه‌های قدیمی اصلا برای استفاده در سایت مناسب نیستند. بنابراین همیشه معتبرترین افزونه‌ها را انتخاب کنید و به تاریخ آخرین بروزرسانی آنها هم توجه کنید.

در ادامه به معرفی بهترین و مطمئن‌ترین افزونه‌ها در وردپرس میپردازیم.

معرفی چند ابزار کاربردی و مهم وردپرس برای وب سایت شما

در این قسمت می‌خواهم تعدادی از افزونه‌های رایگان و کاربردی وردپرس را به شما معرفی کنم. قرار نیست شما از تمام این افزونه‌ها استفاده کنید بلکه آشنایی با این افزونه‌ها دید بهتری از کاربرد و اهمیت استفاده از پلاگین‌ها به شما می‌دهد.

با افزونه‌های امنیتی آشنا شوید

استفاده از افزونه‌های امنیتی به این‌معنی نیست که شما یک گارد محافظ ویژه و کاملا حرفه‌ای استخدام کرده‌اید و می‌توانید با خیال راحت روی مبل لم دهید و از احساس امنیت لذت ببرید! شما باید همیشه برای امنیت سایت تلاش کنید تا کمترین احتمال ناخوشایندی وجود نداشته باشد. اما استفاده از افزونه‌های امنیتی بی‌تاثیر هم نیست و کمک موثری در راستای حفظ امنیت به شما می‌کند. بیایید با تعدادی از این افزونه‌های امنیتی آشنا شویم:

معرفی افزونه امنیتی برای وردپرس

 • WordFence: معروف‌ترین افزونه امنیتی وردپرس در سال 2019 با بیش از یک میلیون نصب فعال که امکانات کامل و بی‌نظیر امنیتی را در اختیار‌تان قرار میدهد.
 • iThemes Security: محصولی از شرکت معروف iThemes که امکان انتخاب بیش از 30 آیتم محافظتی را برای شما فراهم میکند.
 • Sucuri: افزونه امنیتی که مانند یک کارآگاه به بازرسی دیگر افزونه‌های سایت می‌پردازد و آنها را از نظر مشکلات امنیتی بررسی می‌کند.

افزونه‌های بهینه‌سازی را بشناسید

پلاگین‌های بهینه سازی سایت وظیفه بهبود سرعت لود سایت را بر عهده دارند و زمان انتظار کاربر را به شدت کاهش می‌دهند. در درجه اول باید تمام استانداردهای موثر در سرعت لود سایت مانند انتخاب هاست خوب، استفاده از تصاویر و ویدئو با تعداد و حجم مناسب و همین‌طور قالب سبک را رعایت کنید و بعد از افزونه‌های بهینه‌سازی، به عنوان نیروی کمکی بهره بگیرید. تعدادی از این افزونه‌ها عبارتند از:

معرفی افزونه بهینه‌سازی وردپرس

 • WP Fastest Cache: بهترین افزونه کش وردپرس که با افزایش سرعت سایت باعث رضایت کاربران خواهد شد. از مزیت‌های این افزونه می‌توان به کم کردن حجم فایل‌های HTML و CSS، افزایش سرعت عملکرد و رابط کاربری آسان وردپرس اشاره کرد.
 • WP Rocket: افزونه قدرتمند بهینه‌سازی که بعد از نصب با بهینه‌کردن اطلاعات بانک‌اطلاعاتی، کش‌سایت، حجم فایل‌ها و تصاویر باعث افزایش سرعت سایت می‌شود.
 • WP-Optimize: افزونه‌ای که با پاک‌کردن اطلاعات اضافی پایگاه‌داده از قبیل نوشته‌های پیش‌نویس و دیدگاه‌های جفنگ باعث افزایش سرعت سایت می‌شود.

افزونه‌های مدیریت فایل، نیروهای کمکی برای مدیریت آسان‌تر فایل‌ها و اطلاعات

همانطور که از نام این دسته مشخص است؛ وظیفه‌ آنها کمک به مدیریت فایل‌ها و ایجاد سطح‌دسترسی برای کاربران است. به عنوان مثال با کمک چنین افزونه‌هایی می‌توانید فایل‌های خود را سازماندهی کنید و به کاربران ثبت‌نام نشده اجازه دسترسی و یا دانلود فایل‌ها را ندهید. همچنین می‌توانید تعداد دفعات دانلود و یا مشاهده فایل توسط کاربران را ببینید. مهم‌ترین کاربرد این افزونه‌ها در مدیریت و فروش مبتنی بر دانلود فایل مثل سایت‌های فروش کتاب دیجیتال یا فیلم می‌باشد. برخی از افزونه‌های مدیریت فایل عبارتند از:

معرفی افزونه مدیریت دانلود وردپرس

 • WordPress Download Manager: با استفاده از نسخه رایگان این افزونه می‌توانید از رمز‌عبور محافظتی، مشاهده محدود و یا کار با دامنه سایت ‌های مختلف برخوردار شوید. بسته رمز‌عبور محافظتی این امکان را به کاربران می‌دهد تا بااستفاده از کلمه عبور از فایل‌های خود محافظت کنند.
 • WordPress Download Monitor: با استفاده از این افزونه خیلی راحت فایل‌های خود را بر روی سایت آپلود کنید و در دسترس کاربران قرار دهید. از مزیت‌های این افزونه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • ثبت اطلاعات دانلود فایل‌ها مانند تعداد دانلود و تعداد تلاش هر کاربر برای دانلود فایل
  • ایجاد دسترسی دانلود فقط برای کاربر خاص
  • رابط کاربری سریع برای اضافه‌کردن فایل‌ها
  • امکان ایجاد فایل‌های چند نسخه‌ای
  • امکان دانلود فایل با خروجی‌های مختلف
 • Easy Digital Downloads: این افزونه به اختصار EDD نیز گفته می‌شود. اگر محصولات دانلودی شما چندتایی است یا به عبارتی بصورت پک و بسته ارائه میشود و هر محصول دارای قیمت متفاوتی است، این افزونه حتما به شما کمک خواهد کرد. از جمله امکانات این افزونه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • سبد خرید برای دانلود هم زمان چندین فایل
  • تاریخچه خرید کاربر و امکان دانلود مجددفایل‌ها
  • اتصال به درگاه پرداخت زرین پال
حتما بخوانید :  تنظیمات ایندکس شدن صفحات و نقشه سایت XML در افزونه سئو Yoast SEO

افزونه‌های مدیریت محتوا و ویرایشگر را فراموش نکنید

با استفاده از این افزونه‌ها می‌توانید نحوه نمایش محتویات صفحه، نوع آنها و چینش عناصر صفحه را مدیریت کنید. استفاده از این افزونه‌ها بسیار راحت است و نیاز به دانش برنامه‌نویسی ندارد. برای آشنایی با تعدادی از این افزونه‌ها نگاهی به لیست زیر بیاندازید:

معرفی افزونه ساحت فرم در وردپرس

 • افزونه المنتور (به انگلیسی: Elementor): با استفاده از این افزونه و نصب آن براحتی می‌توانید چینش صفحات سایت را با چند کلیک ساده پیاده‌سازی کنید. از مزیت‌های این افزونه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • ساده، قابلیت استفاده آسان و کم حجم
  • سازگار با فروشگاه ساز وردپرس
  • قابلیت استفاده در هر نوع قالب و در تمام پست ها
  • بدون نیاز به کدنویسی و قابلیت صرفه جویی در زمان
 • افزونه ACF یا Advanced Custom Fields : در زمان ایجاد نوشته می‌توانید عنوان پست، تگ یا برچسب‌های دلخواه، دسته بندی و تصویر شاخص را انتخاب کنید، اما اگر به المان‌های بیشتری نیاز داشته باشید آن وقت است که باید به سراغ این افزونه بروید. به عنوان مثال اگر یک سایت دانلود فیلم داشته باشید و بخواهید در هر پست اطلاعاتی نظیر ژانر، تاریخ اکران، خلاصه فیلم، نام کارگردان و … را داشته باشید می‌توانید از این افزونه کمک بگیرید.
  اما مزیت استفاده از این افزونه چیست؟

  • رابط کاربری ساده و کاربردی
  • امکان جستجوی پیشرفته زمینه‌های سفارشی
  • امکان ایجاد پس زمینه‌های متنی، تصاویر، فایل و …
  • قابلیت اجرا روی تمامی مرورگر‌ها و دیوایس ها
  • پردازش سریع
  • و …
 • افزونه Checkout Field Editor: اگر یک فروشگاه آنلاین راه اندازی کنید احتمالا نیاز به تغییر اطلاعات صفحه پرداخت خواهید داشت. اگر نیازی به آدرس مشتریان نداشته باشید، می‌توانید فیلد‌های مربوط به آدرس را حذف کنید یا فیلد دریافت شماره موبایل را اضافه کنید تا از طریق پیامک به مشتریان‌تان اطلاع رسانی کنید.
  • این افزونه توسط کاربران زیادی در سراسر جهان استفاده می‌شود.
  • بیش از 30 نوع فیلد مختلف در این افزونه قرار داده شده است.
  • استفاده از آن بسیار ساده است.

ووکامرس، جادوگر فروشکاه اینترنتی شما

و در آخر می‌خواهم شما را با ووکامرس (به انگلیسی: Woocommerce)‌ آشنا کنم. ووکامرس افزونه‌ای بسیار قدرتمند و معروف برای ساخت فروشگاه در وردپرس می‌باشد. 42 درصد فروشگاه‌های آنلاین از این فروشگاه ساز استفاده می‌کنند زیرا علاوه بر رایگان بودن، امکانات گسترده و حرفه‌ای را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. با استفاده از ووکامرس سایت شما امکان فروش محصولات را بدست می‌آورد و به یک فروشگاه اینترنتی تبدیل می‌شود. با کمک ووکامرس است که می‌توانید محصولات خود اعم از محصولات فیزیکی یا دیجیتال را در بستر وردپرس به فروش برسانید.
ووکامرس از سال 2011 توسط یک تیم پشتیبانی قوی و حرفه‌ای ایجاد شد و روز به روز در حال توسعه و پیشرفت است. مهم‌ترین نکته که باعث گسترش استفاده از ووکامرس شده است سادگی استفاده از این افزونه است. تمام کاربران مبتدی با بهره‌مندی از این افزونه توانسته‌اند فروشگاه‌های حرفه‌ای را بسازند و مدیریت کنند.
جالب است بدانید با اینکه ووکامرس در اصل یک افزونه است اما خودش دارای افزونه‌های متعدد دیگری است. نام تعدادی از این افزونه‌ها عبارتست از:

 • WooCommerce Product Archive Customiser
 • WooCommerce Product Slider
 • TM Store
 • Woo Already Bought
 • WooCommerce PDF Invoices

نتیجه‌گیری

تبریک میگم. شما تمام مراحل ایجاد وب سایت را با موفقیت طی کرده‌اید و حالا صاحب یک وب سایت هستید. ساختمان و اجزای درون دفتر کار شما در دنیای مجازی تکمیل شده است و حالا باید منتظر ورود مشتریان وکسب درآمد باشید. از حالا به بعد با شما در مورد روش‌های جذب مشتری و افزایش ترافیک سایت صحبت‌ خواهم‌کرد. اطلاعاتی که باعث افزایش درآمد -حتی بیش‌از‌حد تصور‌تان- می‌شود. پس ادامه مقالات را از دست ندهید.

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی هستم؛ کارشناس محتوا و دیجیتال مارکتر! حسِ خوب نوشتن و خلق محتوا باعث شده که من محتوانویسی رو به عنوان شغل و حرفه خودم انتخاب کنم. به یادگیری و به خصوص یاد دادن علاقه زیادی دارم و همیشه در تلاشم تا بتونم به بقیه کمک کنم! (سعی میکنم ملکه محتواهایی باشم که پادشاه میشن!)