2018-11-15

نقشه سایت که با نام های دیگری مثل سایت مپ Sitemap XML هم شناخته می شود، قطعا یکی از مهمترین فایل های سایت است. هر متخصص سئو برای بررسی یک سایت ابتدا کیفیت و نسخه بروز فایل نقشه سایت را بررسی می کند تا مطمئن شود این فایل کار می کند و بروز رسانی می شود. از آن طرف، باید مطمئن شد که گوگل و ربات موتورهای جستجوی بزرگ مثل بینگ نیز باید دسترسی مستقیم به این فایل را داشته باشند.

در این مقاله میخواهیم نگاهی عمیق به فایل نقشه سایت Sitemap XML داشته باشیم، البته در همین ابتدا مشخص کنیم که این آموزش در مورد نقشه سایت XML است و با نقشه سایت HTML تفاوت اساسی دارد.

[icon color=”رنگ سوم” size=”small” icon_size=”” image=”fa-exclamation-triangle”]

برای اشکال زدایی و رفع ابهام توضیحی مختصر کافیست: نقشه سایت XML یک فایل با ساختار XML است. XML سر واژه eXtensible Markup Language است. XML یک زبان نشانه گذاری است، و به کاربران اجازه میدهد تا مستندات (Document) هایی اینترنتی بسازند و آنها را نمایش دهند. با تلفظ (ایکزِم اِل/ɛksɛmˈɛl/) این ساختار، مناسب ترین ساختار برای ساختن مستندات سایت است. در آن طرف، HTML با تلفظ (اِچتی ام اِل /eɪtʃtiːɛmˈɛl/) سر واژه Hypertext Markup Language است و یک زبان نشانه گذاری متنی است. کار html اینست که فایل های متنی (فایل کد و کد نویسی) را به رنگ ها، المان ها، عناصر گرافیک و … مرتبط می کند و اصولا یک زبان در شبکه جهانی وب world wide web است.

[promotion id=”27796″]

سابقا در مورد سئو وردپرس صحبت کردیم، و گفتیم یکی از امکانات خوب وردپرس اینست که اجازه میدهد به راحتی سئوی درون سایت را انجام دهیم، اما در ادامه آموزش ما فقط در مورد سایت مپ XML در وردپرس صحبت می کنیم، یکی از فاکتورهای مهم سئو از نظر گوگل نقشه سایت است، پس نقشه سایت مهم است. میخواهیم در ادامه مباحث زیر را یاد بگیریم تا بتوانیم از سایت مپ به خوبی استفاده کنیم.

سایت مپ XML یا نقشه سایت چیست؟

سایت مپ XML چطور به سئوی وب سایت وردپرس کمک می کند؟

چرا باید از سایت مپ XML استفاده کنید؟

سایت مپ XML چطور ساخته می شود؟

چطور یک سایت مپ XML بسازیم؟

ابزارهای ساخت فایل نقشه سایت

ارسال و ثبت نقشه سایت XML در گوگل

 

سایت مپ XML یا نقشه سایت چیست؟ 

سایت مپ XML یا نقشه سایت چیست؟ 

سایت مپ XML اساسا فقط یک لیست از URL هایی است که شما می خواهید به صورت عمومی در دسترس باشد. مانند فایل robots.txt، وجود فایل نقشه سایت XML به گوگل و بینگ کمک می کند به راحتی آدرس های جدید سایت را مشاهده کرده و درون سایت را بهتر ایندکس کنند.

فراتر از یک فهرست خام از آدرس های سایت (URL Lists) یک متا دیتای مفید در سایت مپ بسازید که به موتورهای جستجو کمک می کنند تا در فهرست کردن اطلاعات کار ساده تری پیش رو داشته باشند. این گزینه ها در پروتکل های سایت مپ ها مشخص می شوند و موارد زیادی را برای شما کنترل می کنند. مثل:

 • مشخص کردن آخرین باری که یک برگه تغییر کرده است
 • آخرین برای یک آدرس در سایت (یا قسمتی از سایت) ایجاد شده است
 • اولویتی که شما (مدیر سایت) میخواهد موتورهای جستجو به سایت بدهند (هرچند لزوما از آن پیروی نمی کنند)
 • زمان هایی که موتورهای جستجو باید سایت را بررسی کنند

و همینطور، گاهی بیشتر از متا داده ها، میتوان در نقشه سایت اطلاعاتی به موتورهای جستجو داد مثل ویدیو ها و تصاویری که در سایت وجود دارند.

سایت مپ XML چگونه به نظر می رسد؟ سایت مپ XML چگونه به نظر می رسد؟

برایتان جالب است که یک سایت مپ XML چگونه است؟ در اینجا نشان داده ایم که سایت مپ پست وردپرس ما در میموس به عنوان نمونه چگونه است. همانطور که می بینید فقط یک لیست از URL ها با بعضی از ابر داده های اضافی است که برای کاربران چندان مفید نیست!

نمونه نقشه سایت Sitemap xml

تصویر نقشه سایت میموس به عنوان نمونه سایت مپ

آیا محدودیتی در تعداد URL موجود در سایت مپ وجود دارد؟ محدودیت نقشه سایت

بله، محدودیتی وجود دارد اما بیشتر وب سایت های وردپرس هرگز به آن محدودیت بر نخواهند خورد. از لحاظ فنی، یک فایل سایت مپ (با هر نوع فرمتی) دارای حجم ( 50 مگا بایت 50MB بدون فشرده سازی) و محدودیت 50,000 آدرس است. اما حتی اگر سایت شما بیشتر از 50,000 آدرس داشته باشد، می توانید یک «سایت مپ اصلی برای سایت مپ های دیگر» ایجاد کنید تا این عدد را افزایش دهید. به این معنی که شما می توانید برای هر یک از قسمت های سایت یک سایت مپ Sitemap XML بسازید، سپس تمامی این سایت مپ ها (که هر یک 50,000 آدرس دارند) را در یک سایت مپ مادر گردآوری کرده و منتشر کنید.

اگر برای ساختن نقشه سایت خود که همان سایت مپ است، از افزونه سئو Yoast استفاده می کنید، قطعا با محدودیت نقشه سایت مواجه نمی شوید. کار افزونه سئو Yoast نه تنها ساختن نقشه سایت بلکه سئو درون سایت وردپرس است و امکانات زیادی از لحاظ سئو تکنیکال ارائه می کند. برای حل مشکل محدودیت آدرس نقشه سایت، افزونه Yoast از همان ابتدا از یک نقشه سایت مادر برای دیگر نقشه های سایت استفاده می کند و برای هر قسمت از سایت یک نقشه می سازد و آنها را در یک فایل اصلی (نقشه سایت مادر) جمع آوری می کند.

تصویری که از نقشه سایت میموس برای شما نمایش دادیم، شامل نقشه های سایت است، اگر روی هر کدام کلیک کنید میبینید که هر کدام از آنها یک نقشه سایت برای دیگر بخش های سایت هستند.

سایت مپ XML چطور به سئوی وب سایت وردپرس کمک می کند؟ سایت مپ XML چطور به سئوی وب سایت وردپرس کمک می کند؟ 

مزیت اصلی سایت مپ XML اینست که آخرین تغییرات درون سایت و آدرس های درون سایت را نمایش میدهد. پس کاوش کردن درون سایت برای ربات موتورهای جستجو آسان تر است. به گفته خود گوگل “ربات های موتور جستجو از نقشه سایت برای بررسی و خزیدن سریع تر درون سایت استفاده می کنند”. با داشتن نقشه سایت کرول و ایندکس درون سایت آسان تر صورت می گیرد، سایت سریع تر در گوگل بروز رسانی می شود و اطلاعات سایت همواره بروز خواهند بود. میزان ایندکس سایت همیشه تحت تاثیر سایت مپ است و در سرچ کنسول گوگل اطلاعاتی که از سایت مپ XML استخراج و ایندکس می شوند نمایش داده می شوند.

حتما بخوانید :  چگونه سئو سایت را بالا ببریم؟

چرا باید سایت مپ داشته باشید؟ 

ایندکس و خزش سریع تر درون سایت: خزنده ها (کرولر Crawler) های موتور جستجو ابتدا به فایل ربات و فایل نقشه سایت سر می زنند تا دستورات را دریافت کرده و آدرس های درون سایت را پیدا کنند. به این ترتیب شما هر آنچه که میخواهید از سایت شما در نتایج جستجو دیده شود را در نقشه سایت ارسال می کنید، پس فهرست ایندکس سایت شما هم در نقشه سایت به سادگی کنترل می شود.

اولویت بندی بخش های مهم سایت برای ربات ها: از دیگر مزیت های فایل سایت مپ اینست که به شما امکان میدهد تنظیم کنید کدام بخش های سایت شما بیشتر مورد توجه قرار گیرد. کدام بخش ها را سالی یکبار بروز می کنید و به ربات خزنده بگویید در چه دوره ای باید در بخش های سایت شما خزش کند و دنبال آدرس های جدید و بروز رسانی باشد.

ساختن نقشه سایت برای تصاویر و ویدیو ها: با قرار دادن رسانه های سایت شامل ویدیو ها و تصاویر در سایت مپ، گوگل میتواند اطلاعات بیشتری از نقشه سایت استخراج کرده و در نتایج خود نمایش دهد. این کار کمک می کند میزان قدرت سایت در نتایج جستجو Appearance در گوگل و همچنین بینگ بیشتر شود.

با این توضیحات مدیر سایت میتواند میزان ایندکس و خزش، بخش های قابل ایندکس و غیر قابل ایندکس و مهم را برای موتورهای جستجو تنظیم کند و هر آنطور که میخواهد در سرچ کنسول گوگل و وبمستر تولز بینگ نتایج سایت را برای ایندکس شدن ارسال کند. اما باید بدانید که سایت مپ نقش اصلی را در معماری سایت و ساختار سایت ایفا نمی کند. شاید از نقشه سایت به عنوان جایگزینی برای لینک سازی یاد شود، چون لینک سازی داخلی اینطور توصیف شده که میتواند به ربات موتورهای جستجو کمک کند درون سایت کرول کنند، چنین توصیفی اشتباه است، نقشه سایت کاربردی جداگانه دارد ولی ساختار سایت توسط لینک ها بهتر کنترل می شوند.

آیا اضافه کردن یک سایت مپ XML می تواند به سایت شما صدمه بزند؟

جواب منفی است! نگران نباشید. بدترین سناریو این است که شما هیچ نتیجه مثبتی را نمی بینید. ایجاد سایت مپ XML هرگز به سایت شما آسیب نخواهد زد. چرا که هیچ اشکالی به یک نقشه سایت وارد نیست مگر اینکه شما بخواهید خودتان سایت را نابود کنید، بنابراین بخش هایی از سایت را در سایت مپ قرار می دهید که نباید قرار بگیرند، تنها در این صورت است که نقشه سایت شما مشکل ساز می شود.

چرا باید از سایت مپ XML استفاده کنید؟ چرا باید از سایت مپ XML استفاده کنید؟

خود گوگل می گوید که داشتن نقشه سایت لزوما به این معنا نیست که تمامی چیزهایی که در سایت شما وجود دارد تحت پوشش کرول و ایندکس باشد. در واقع برای بهبود وضعیت بهینه سازی سایت هم که شده باید از فایل نقشه سایت استفاده کرد. بر اساس استراتژی سئو نقشه سایت میتواند حالت های مختلفی داشته باشد یا بخش هایی متفاوت از نقشه سایت دیگر وبسایت ها داشته باشد.

پس داشتن نقشه سایت تضمین نمی کند تمام موارد ارسال شده از طریق آن در گوگل ایندکس شده یا خزنده ها آن را دریافت کنند، گوگل و الگوریتم جستجوی گوگل یک فرایند پیچیده را برای زمان بندی و مرتب کردن خزش و ایندکس دارند. به هر حال، سایت شما از اینکه یک سایت مپ دارد ضرری نمی کند و البته شما هیچ وقت به خاطر داشتن نقشه سایت پنالتی گوگل را تجربه نکرده و جریمه نمی شوید.

چه زمانی به نقشه سایت نیاز دارید؟

اگر برگه های سایت شما به خوبی لینک شده اند، معمولا خزنده ی موتورهای جستجو می توانند بخش زیادی از سایت را پیدا کنند. اما نقشه سایت میتواند کمک کند سایت شما وضعیت بهتری از این لحاظ داشته باشد، البته اگر یکی از موارد زیر را دنبال می کند:

[promotion id=”27420″]

 • سایت شما بزرگ باشد. این یک حقیقیت است که گوگل به محتوای تازه اهمیت میدهد و نقشه سایت میتواند تازه ترین بروز رسانی های سایت را ساده تر از قبل در اختیار موتور جستجو قرار دهد.
 • اگر سایت شما بایگانی گسترده ای از برگه ها و محتوایی است که به خوبی به همدیگر لینک نشده اند. اگر این ماجرا برای شما واقعیت دارد و سایت شما در لینک سازی داخلی خوب عمل نکرده و برگه ها به خوبی به همدیگر لینک نشده اند، بهتر است با یک نقشه سایت آنها را فهرست کنید تا ربات موتورهای جستجو بتواند به خوبی آنها را پیدا کرده و برگه ها را بررسی کند.
 • سایت شما جدید است و بک لینک زیادی کسب نکرده است. ربات موتورهای جستجو مثل گوگل لینک ها را بین برگه ها و سایت ها دنبال می کنند، بنابراین اگر دیگران به برگه های شما لینک نداده باشند گوگل موفق نمی شود تمام بخش های سایت را پیدا کند.
 • سایت شما از رسانه هایی غنی و فراوان استفاده می کند که اتفاقا در دیگر جستجوهای گوگل و دیگر موتور ها دیده می شوند. گوگل میتواند اطلاعاتی اضافی از طریق نقشه سایت شما دریافت کند و از آنها برای جستجوهای مربوط به سایت شما استفاده کند.

سایت مپ XML چطور ساخته می شود؟
چطور یک سایت مپ بسازیم؟

در ابتدا چند مرحله ساده پیش رو دارید که به ترتیب آنها را توضیح میدهیم:

 1. مشخص کنید کدام قسمت های سایت شما باید توسط ربات و خزنده ها ایندکس شوند.
 2. باید ساختار فایل نقشه سایتی که میخواهید را مشخص کنید تا بتوانید فایل نقشه سایت را تهیه کنید، حال آنکه با کد نویسی اینکار را انجام میدهید یا از ابزارهای آنلاین استفاده می کنید
 3. سایت مپ خودتان را باید توسط ابزارهای گوگل سرچ کنسول و بینگ وبمستر تولز تست کنید
 4. مطمئن شوید نقشه سایت شما برای گوگل قابل دسترسی است و آن را در گوگل سرچ کنسول ثبت کرده اید
 5. مطمئن شوید بینگ به فایل نقشه سایت دسترسی دارد و آن را در بینگ وبمستر تولز ثبت کرده اید
حتما بخوانید :  جلوگیری از ایندکس سایت در گوگل

ساختار فایل سایت مپ Sitemapساختار فایل سایت مپ Sitemap

ربات موتورهای جستجو از ساختار (فرمت Format) های متفاوتی پشتیبانی می کنند (تا هر سایتی بتواند نقشه مناسب خودش را بسازد)، البته همه نوع نقشه سایتی که توسط پروتکل Sitemaps.org توسعه داده شده اند قابل استفاده توسط ربات موتورهای جستجو است (هر چند که نسخه ترجیح داده شده ساختار XML است ولی فرمت های RSS, Atom و html یا فایل متنی قابل پشتیبانی هستند.)

همانطور که گفتیم تمام فرمت های فایل نقشه دارای محدودیت حجم 50MB و 50,000 URL هستند. بنابراین باید آنها را به یک فایل ایندکس سایت مپ Sitemap Index تبدیل کنید تا نقشه های سایت را در حالت مادر درون خودش قرار دهد.

ساختار XML

فایل نقشه سایت XML باید با انکد UTF-8 توسعه یافته و دارای تمام برچسب های entity-escaped باشد.
فایل نقشه سایت باید دارای تمام برچسب های XML باشد، با تگ <urlset> شروع و با تگ </urlset> بسته شود.

 • پروتکل های استاندارد درون فایل باید با تگ </urlset> مشخص شوند
 • هر آدرس باید دارای برچسب <url> باشد
 • برای تگ مادر هر آدرس، باید یک ورودی فرزند <loc> وجود داشته باشد
 • تمامی آدرس های موجود در یک نقشه سایت فقط مربوط به یک دامنه هستند (حتی سابدامین)
 • تمامی تگ های دیگری که معرفی شده اند اختیاری هستند و اجباری در استفاده از آنها نیست، و اگر از آنها استفاده می کنید شاید همه ربات موتورهای جستجو نتوانند از آن استفاده کنند.

با این توصیفات، نمونه یک فایل نقشه سایت XML و کد های آن را برای یک آدرس می بینید:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">
   <url>
      <loc>http://www.example.com/</loc>
      <lastmod>2005-01-01</lastmod>
      <changefreq>monthly</changefreq>
      <priority>0.8</priority>
   </url>
</urlset>

ساختار RSS و Atom 1.0

اگر یک سایت داشته باشید که خوراک فید می سازد؛ میتوانید آدرس خوراک سایت را به عنوان نقشه سایت در نظر بگیرید. بیشتر سایت سازها و فروشگاه ساز ها خودشان میتوانند یک خوراک فید Feed برای شما بسازند. RSS (Real Simple Syndication) 2.0 و همچنین Atom 1.0 از جمله خوراک هایی هستند که به عنوان سایت مپ در نظر گرفته می شوند. دقت کنید که خوراک فقط در مورد آخرین آدرسها اطلاعات ارائه می کند! چون بیشتر خوراک ها فقط آخرین آدرس ها را ارسال می کنند، پس ممکن است موتورهای جستجو تمام آدرس ها را پیدا نکنند، اما این احتمال می رود با لینک سازی در دیگر برگه ها، کمک کنید تمام آدرس های سایت شما دیده شوند.

ساختار فایل متنی Text

میتوان یک فایل متنی برای موتورهای جستجو ساخت که آدرس های سایت را (هر آدرس در یک خط) نمایش دهد. این فایل متنی با ساختار نهایی .html میتواند یک نقشه سایت جدید باشد. اما شرایطی که برای این فایل ها وجود دارد:

 • آدرس ها کامل باشند و وضعیت http یا https آنها هم باید در آدرس باشد
 • هر فایل متنی میتواند 50 مگا بایت و 50,000 آدرس را درون خود داشته باشد
 • انکد فایل باید UTF-8 باشد (وقتی فایل را ذخیره می کنید این کار را انجام دهید)
 • در فایل خود اطلاعات دیگری قرار ندهید (حتی اطلاعات فوتر و هدر را قرار ندهید)
 • نام فایل هم مهم نیست، ولی برای تشخیص ساده تر بهتر است sitemap.html باشد.

افزودنی های نقشه سایت افزودنی های نقشه سایت

نقشه ی سایت ویدیو: نقشه سایت ویدیو یک سایت مپ برای ویدیو های سایت بوده و حاوی اطلاعات اضافی در مورد ویدیو های اضافه شده در برگه هاست. میتوان یک نقشه سایت برای ویدیو ها ساخت، یا اینکه اگر نقشه های زیادی برای ویدیو ها وجود دارد، یک نقشه ایندکس برای آنها بسازید تا نقش مادر را ایفا کرده و دیگر نقشه ها را در دسترس قرار دهد.

نقشه تصاویر: گوگل به تصاویر علاقه زیادی دارد. تقریبا جستجوی تصاویر در گوگل سومین ترافیک جستجو را به خود اختصاص داده و فرصت خوبی برای درخشش در نتایج تصویری گوگل مهیا شده است. معمولا فروشگاه ها و سایت های وبلاگی و خبری باید به تصاویر در سایت خود اهمیت زیادی بدهند چون میتواند رتبه سایت را بهبود بخشد. با تهیه یک نقشه تصویر Image Sitemap میتوان به بهبود رنک سایت حداقل در جستجوی Google Images کمک کرد. نقشه تصویر سایت میتواند شامل اطلاعات بیشتری از تصاویر باشد تا گوگل با آنها راحت تر باشد و از آنها در جستجوی تصاویر خود استفاده کند.

نقشه اخبار: معمولا گوگل از اخبار زبان های مختلف در اپلیکیشن های خبر خوان خودش موسوم به گوگل نیوز (Google News) استفاده می کند، یک نقشه خبر سایت میتواند کمک کند سایت های خبری موقعیت بهتری در اپلیکیشن های گوگل داشته باشند. همینطور نقشه خبر سایت اجازه مدیریت ارسال اطلاعات به گوگل نیوز را میدهد. اگر سایت خبری دارید و از سایت مپ استفاده می کنید، یک نقشه سایت خبر هم برای محتوای خبری سایت بسازید. البته برای ساختن نقشه سایت خبر از نقشه ساز گوگل Google Sitemap Generator استفاده نکنید.

چطور یک سایت مپ XML بسازیم؟

چطور یک سایت مپ XML بسازیم؟

به لطف افزونه های وردپرس، ساختن نقشه سایت XML بسیار آسان است. یک افزونه نصب کنید، اجازه دهید فایل نقشه سایت را بسازد، آن را در هاست آپلود کرده و به موتورهای جستجو معرفی کنید تا ایندکس ها و بروز رسانی های سایت شروع شود.

ساخت نقشه سایت با افزونه سئو Yoast SEO

استفاده از یک افزونه رایگان برای ساخت نقشه سایت همیشه به ابزارهای آنلاین ترجیح داده شده است. قبلا در آموزش افزونه Yoast SEO ساخت نقشه سایت را بررسی کردیم. افزونه Yoast SEO را از این لینک دانلود، نصب و فعال کنید. وارد امکانات افزونه شده، گزینه “نقشه سایت XML” را فعال کنید.

نقشه سایت Yoast seo
مثل تصویر بالا، روی علامت دایره کلیک کنید، لینک نقشه سایت برای شما نمایش داده می شود، همواره بعد از آدرس سایت یک / زده و عبارت sitemap_index.xml را بنویسید تا نقشه سایت خود را ببینید.

ساخت نقشه سایت با افزونه All in One SEO

افزونه رایگان وردپرس All in One SEO Pack یکی از بهترین ها برای ساختن نقشه سایت است. علاوه بر اینکه سئوی درون سایت را برای شما هندل می کند می تواند نقشه سایت را بسازد.

نقشه سایت در all in one seo pack

برای ساختن نقشه سایت توسط این افزونه میتوان وارد تنظیمات آن شد، در تنظیمات گزینه ساخت نقشه XML وبگاه را فعال کنید، سپس روی گزینه نقشه های XML وبگاه کلیک کنید. تنظیمات متعدد نمایش داده شده به شما کمک می کنند اولویت های خودتان در ساختن نقشه وبگاه را کنترل و اولویت بندی کنید.

تنظیمات نقشه سایت در all in one seo pack

تغییرات را ذخیره کرده و نقشه سایت را مشاهده کنید. به آدرس سایت خود یک / و sitemaps.xml را اضافه کنید تا نقشه ساخته شده توسط all in one seo را مشاهده کنید. آدرس آن را یادداشت کنید تا در ادامه در گوگل و بینگ آن را ثبت کنیم.

حتما بخوانید :  با رسانه ها و آدرس های پیوست در افزونه وردپرس Yoast SEO چه کار کنیم؟

ساخت نقشه سایت با افزونه Google XML Sitemaps

بدون شک برترین سازنده نقشه سایت همین افزونه وردپرس Google XML Sitemaps است. با امکانات فوق العاده و مخصوصا برای طراحی نقشه سایت در وردپرس معرفی شده است. از این لینک برای رفتن به برگه این افزونه استفاده کرده، ویژگی های بسیار زیاد آن را بررسی کنید. با نصب و فعال سازی افزونه، تنظیمات آن برای شما نمایش داده خواهد شد. از تنظیمات پایه Basic برای پیکربندی اصلی و از دیگر تنظیمات برای اولویت بندی بخش های سایت برای قرار گرفتن در نقشه سایت استفاده کنید. توجه داشته باشید که اولویت های شما برای نقشه سایت همیشه توسط موتورهای جستجو رعایت نمی شود.

[promotion id=”27800″]

ساخت نقشه سایت توسط ابزارهای آنلاین

اگر استفاده از افزونه های وردپرس را نمی پسندید، جای نگرانی نیست – میتوانید از ابزارهای آنلاین برای ساختن نقشه استفاده کنید. پیشنهاد اولیه ما ابزارهای موجود در این سایت است:

Xml Sitemap Generator

 

اپلیکیشن ویندوز، افزونه وردپرس و ابزار آنلاین سه راه حل این سایت برای ساختن سایت مپ XML است. قبلا افزونه های بهتری را معرفی کردیم پس سراغ ابزار آنلاین Xml Sitemap Generator می رویم:

Xml Sitemap Generator page setting

هنگامی که روی ایجاد سایت مپ کلیک می کنید، یک تأخیر زمانی ایجاد می شود تا سایت مپ XML سایت شما را کاوش کند. اگر سایت کوچکی داشته باشید، زمان کمی صرف خواهد شد، اما برای سایت های بزرگ ممکن است زمان بسیاری طول بکشد. پس از اتمام کار، شما می توانید سایت مپ های مختلف خود را دانلود کنید:

xml sitemap generator downloadfile

پس از دانلود فایل سایت مپ ، باید آن را به پوشه ریشه Root وب سایت خود آپلود کنید.

ابزارهای ساخت فایل نقشه سایت ابزارهای بررسی فایل نقشه سایت

ابزارهای زیادی برای بررسی درست بودن ساختار و فرمت نقشه سایت وجود دارد. از طرف دیگر، سایت سازهای زیادی هستند مثل وردپرس برای راه اندازی سایت انتخاب می شوند. ما قبلا به ویژگی های برتر وردپرس برای راه اندازی سایت اشاره کردیم، بهینه سازی وردپرس از برتری های دیگر آن است. میخواهیم جدا از معرفی وردپرس، ابزارهای دیگری برای ساختن نقشه سایت و همچنین ابزارهایی برای بررسی فایل سایت مپ XML معرفی کنیم.

ابزار آنلاین ساخت نقشه سایت برای وردپرس

Xml Sitemap Generator

افزونه رایگان ساخت نقشه سایت برای جوملا

Sitemap Generator

ابزار آنلاین ساخت نقشه سایت برای بلاگر گوگل Google Blogger

My blogger trick

افزونه رایگان ساخت نقشه سایت برای دروپال

Drupal xml Sitemap

ابزار آنلاین ساخت نقشه سایت برای ASP

Microsys Tools

ابزارهای بررسی فایل نقشه سایت XML, RSS, Atom, html

از نظر ما بهترین ابزار ها برای بررسی نقشه سایت و بررسی دسترسی به آن، ابزار سرچ کنسول گوگل و بینگ هستند. این دو ابزار هر کدام یکی از بخش های ابزارهای وبمستری گوگل و بینگ هستند و قطعا بهترین ابزار برای بررسی نقشه سایت هستند.

Google Search Console

Sitemap Test

Free XML Sitemap Validator

Sitemap Test

XML Sitemap Inspector

ابزارهای ساختن نقشه سایت در وردپرس برای ویدیو و تصاویر

Simple Multisite Sitemaps

Udinra All Image Sitemap

Udinra Video Sitemap

ارسال و ثبت نقشه سایت XML در گوگل

گوگل پادشاه جستجو است و در این مورد هیچ شکی نیست. اگر چه دوست داریم این وضعیت تکانی بخورد تا رقابت ها باعث افزایش کیفیت شوند. به هر حال، برای ثبت نقشه سایت در سرچ کنسول کار سختی ندارید. حتما یک حساب گوگل یا سرچ کنسول دارید، وارد سرچ کنسول و همینطور سایت خود شده و مطابق زیر عمل کنید:

به مسیر “عمومی > امکانات > نقشه های XML سایت” بروید و روی علامت آن کلیک کنید.

نقشه های XML سایتلینک را کپی کرده و وارد سرچ کنسول گوگل شوید، در مدیریت دارایی Property خود که همان سایت است، روی گزینه افزودن نقشه سایت کلیک کنید.

افزودن نقشه سایت در google webmaster tools

در نسخه قدیمی – گوگل وبمستر تولز: مثل تصویر بالا وارد پنل شده سایت را انتخاب کرده و در بخش خزنده Crawl روی گزینه Sitemap کلیک کرده و از دکمه قرمز رنگ Add Sitemap استفاده کنید.

افزودن نقشه سایت در google search console

در نسخه جدید – گوگل سرچ کنسول: وارد پنل خود که شدید، سایت را از نوار سمت چپ بالا انتخاب کرده و روی Sitemap کلیک کنید. آدرس سایت برای شما مشخص شده، فقط آدرس سایت مپ را پس از آدرس اصلی سایت بنویسید و روی گزینه Submit کلیک کنید.

 

ارسال و ثبت نقشه سایت XML در بینگ

به نظر ما شما باید سایت خود را برای بینگ بهینه سازی کنید، بینگ منبع ترافیک خوبی به شمار می رود و همواره رشد می کند و این گوگل است که رشدی در جستجو ندارد، پس در آینده ای نه چندان دور شاید نصف ترافیک ما از بینگ باشد. ارسال نقشه سایت برای بینگ هیچ ضرری برای سئو ندارد. پس بیایید این کار را انجام دهیم.

برای ثبت نقشه سایت در بینگ، نیازمند داشتن یک حساب مایکروسافت هستید، وارد بینگ وبمستر تولز شده و برای افزودن نقشه سایت اقدام کنید.

افزودن نقشه سایت به بینگ وبمستر تولز

با تصاویری که میبینید، افزودن نقشه سایت به بینگ بسیار آسان و راحت است.

نقشه سایت و فرمت های پشتیبانی شده در بینگ وبمستر تولز

بینگ همچنین مشخصا اعلام کرده از چه نوع فرمت هایی برای فایل نقشه سایت پشتیبانی می کند.

 

نتیجه گیری – همه چیز با شماستنتیجه گیری

شاید مدیریت سایت شما با افراد دیگری باشد یا اینکه شرکت هایی از سایت شما پشتیبانی می کنند. ما میخواستیم یک راهنمای جامع در مورد نقشه سایت در اختیار شما قرار دهیم بلکه بتوانید سایت خود را بهینه سازی کنید. قطعا تاثیر نقشه سایت و ساختار آن در سئوی سایت شما بسیار زیاد است. اگر چه پیشنهاد میکنیم از وردپرس برای طراحی سایت استفاده کنید، و از امکانات بهینه سازی آن بهره لازم را ببرید. به هر طریقی که به این مسئله سایت مپ نگاه میکنیم میبینیم میتواند تاثیر زیادی روی میزان ایندکس Coverage Index و آمد و شد خزنده ها Crawlers در سایت داشته باشد. توصیه ما به شما اینست که حتما کیفیت نقشه سایت خود را بالا ببرید تا با مشکلی مواجه نشوید. ما شدیدا در مورد کارهای خارق العاده نقشه سایت هیجان زده هستیم و از اینکه این تجربه را با شما به اشتراک گذاشتیم خرسندیم. به سایت خود باز گردید، نقشه سایت خود را با ابزارهای مختلفی که معرفی شدند بررسی کنید، سپس از یک سئوکار بخواهید آن را برای شما بازبررسی کند تا با مشکلی مواجه نشوید. هر گونه سوالی در مورد فایل نقشه دارید، دیدگاه این مطلب راه خوبی به نظر می رسند.

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی هستم؛ کارشناس محتوا و دیجیتال مارکتر! حسِ خوب نوشتن و خلق محتوا باعث شده که من محتوانویسی رو به عنوان شغل و حرفه خودم انتخاب کنم. به یادگیری و به خصوص یاد دادن علاقه زیادی دارم و همیشه در تلاشم تا بتونم به بقیه کمک کنم! (سعی میکنم ملکه محتواهایی باشم که پادشاه میشن!)