2019-03-12

بطور کلی یک خزنده باید به مقداری محتوا دسترسی داشته باشد تا بتواند آن صفحه را بررسی کند. خزنده ها (به انگلیسی: Crawlers) برای شناسایی محتوای یک صفحه در تمامی لینک ها، تصاویر و آدرس های موجود در آن می خزند. ممکن است در طول یک روز بار ها مسیرشان به یک وب سایت بخورد و وارد آن شوند. یکی از روش هایی که خزنده ها برای جمع آوری اطلاعات از صفحات وب سایت ها بکار میگیرند، ارزیابی نقشه های سایت XML یا سایت مپ XML است.

[promotion id=”27369″]

نقشه سایت XML Sitemap چیست؟

نقشه های XML سایت، مثل نقشه های گنج برای ربات های موتور های جستجو هستند. این نقشه ها به ربات ها (به انگلیسی: Robots) ، اسپایدار ها (به انگلیسی: Spiders) و خزنده ها (به انگلیسی: Crawlers) کمک می کنند تا محتوای جدید یا بروز رسانی شده سایت را ببینند. همه وب سایت ها در سراسر اینترنت دارای دست کم یک نقشه سایت هستند. از این رو می توان گفت یکی از ضروری ترین کار هایی که بعد از راه اندازی سایت تان باید انجام دهید، ساخت نقشه سایت است.

کاریکاتور ربات گوگل و نقشه سایت

این را هم بگویم سایت مپ ها تاثیری در افزایش رتبه ندارند. اما به خزنده ها کمک می کند تا در محتوای شما راحت تر بخزند و به عمق محتوای شما دسترسی پیدا کنند. ما در یکی از مقالات قبلی به طور کامل روش ساخت نقشه سایت در وردپرس را به طور کامل شرح داده ایم. از این رو اگر برای سایت تان هنوز نقشه سایت نساخته اید می توانید سری به این مقاله بزنید.

آشنایی با مفهوم شاخص ها Indexers

وقتی خزنده ها از یک صفحه اطلاعات لازم را جمع آوری می کنند، این اطلاعات را به Indexer ها تحویل می دهند. این وظیفه Indexer هاست که اطلاعات را بر اساس الگوریتم های گوگل (مثل الگوریتم پاندا، الگوریتم مرغ مگس خوار، الگوریتم پنگوئن و…) بررسی کرده و نهایتا در نتایج جستجو به آن مطلب رتبه می دهند. نکته قابل توجه در این بخش این است که یک مطلب قبل از اینکه بتواند در نتایج رتبه بگیرد باید ایندکس شود.

حتما بخوانید :  بررسی طول کلمه کلیدی در افزونه سئو Yoast SEO

منظور از ایندکس سایت چیست؟

منظور از ایندکس شدن، قرار گرفتن یک صفحه یا مقاله در لیست موتور های جستجو مثل گوگل است. البته برای داشتن رتبه بالا در نتایج بهتر است بخش هایی از سایت تان که دارای کیفیت و ارزش بالا تری هستند را در ایندکس گوگل قرار دهید و قسمت هایی که از ضرورت کمتری برخوردارند را ایندکس نکنید.

بخش های غیر ضروری برای ایندکس، بسته به نوع وب سایت شما (فروشگاهی یا تجاری) متفاوت است. از این رو باید به کمک یک مشاور سئو بررسی کنید که کدام بخش ها در سایت شما برای ایندکس ضرورتی ندارند.

نکته

گاهی اوقات ممکن است صاحبان وب سایت ها بخواهند کل سایت‌شان را NoIndex کنند. این کار معمولا ز مانی انجام میشود که افراد به تازگی در حال راه اندازی وب سایت خود هستند و هنوز به طور کامل طراحی تمام بخش ها را نهایی نکرده اند. هم چنین برای وقت هایی که افراد میخواهند سایت خود را انتقال دهند یا یک بک آپ از اطلاعات سایت‌شان داشته باشند کل سایت خود را نو اینکدس میکنند. ما قبلا روش NoIndex کل وب سایت را آموزش داده ایم.

چطور به گوگل بگوییم یک صفحه از وب‌سایتمان را ایندکس نکند؟

افزونه وردپرس Yoast SEO در این زمینه به شما کمک میکند. این افزونه در زمینه ایندکس صفحات به شما حق انتخاب میدهد. یعنی برای ایندکس شدن هر یک از صفحات در گوگل به آسانی حق انتخاب دارید. در ادامه با روش این کار آشنا میشویم.

روش تعیین Index و NoIndex شدن صفحات در افزونه سئو Yoast SEO

تعیین اینکه چه چیزی برای گوگل ایندکس شود و چه چیزی نشود کار نسبتا سختی است و هر اشتباه کوچکی می تواند نتایج بدی برای سایت تان به همراه داشته باشد. شما اولین نفری نیستید که می خواهید برخی از صفحات وب سایت‌تان در گوگل ایندکس نشود و از دسترس خزنده های گوگل خارج کنید. افزونه Yoast SEO این پروسه را به شدت برای کاربران خود آسان کرده است.
تنظیمات ایندکس شدن یا نشدن صفحات سایت در افزونه یوست سئو

حتما بخوانید :  آموزش تولید محتوا بر مبنای آخرین تغییرات سئو و بازاریابی دیجیتال

همانطور که در تصویر می بینید با وارد شدن به پنل مدیریت وردپرس سایت‌تان می توانید از بخش سئو > ظاهر جستجو > انواع محتوا، وضعیت ایندکس یک صفحه را مشخص کنید.

با انتخاب گزینه “بله” در بخش:

  • “show post in search results” (در نسخه انگلیسی)
  •  “نمایش نوشته ها در نتایج جستجو” (در نسخه پارسی)

مقالات شما ابتدا در فایل سایت مپ XML و سپس در لیست نتایج موتور های جستجو قرار می گیرند.
اما اگر بخواهید صفحه یا پستی را از دید خزنده ها و موتور های جستجو پنهان کنید، می توانید گزینه خیر را انتخاب کنید تا دسته بندی ها یا مقالات در فایل XML قرار نگیرند. با انجام این کار صفحات مورد نظر ایندکس هم نشده و نهایتا در نتایج جستجو نیز ظاهر نمیشوند.

همانطور که در ابتدا گفتیم، اطلاعاتی که از ضرورت کمتری برخوردار هستند و نیازی به ایندکس ندارند (مثل تگ ها، دسته بندی ها و…) را نیز می توانید در بخش سئو > ظاهر جستجو > طبقه بندی ها پیدا کنید. همچنین با انتخاب گزینه “خیر” برای سوال “نمایش دسته ها در نتایج جستجو؟” از ایندکس شدن این بخش ها جلوگیری کنید. البته باید این نکته را اضافه کنیم، تمام این تنظیمات بستگی به استراتژی سئو وب سایت تان دارد. اگر در این زمینه اطلاعات فنی کافی ندارید پیشنهاد میکنیم حتما با یک مشاوره سئو مشورت کرده، سپس این تنظیمات را روی سایت‌تان اعمال کنید.

تتنظیمات ایندکس بخش دسته بندی ها در افزونه یوست سئو

روش جلوگیری از ایندکس شدن یک مقاله

افزونه سئو این اجازه را به شما می دهد ایندکس شدن یا نشدن هر یک مقالات سایت را نیز کنترل کنید. در ویرایش پست، پایین تر از بخش آنالیز خوانایی محتوا، با کلیک روی آیکون چرخدنده و انتخاب گزینه “خیر” در “Allow search engines to show this post in search results (در نسخه انگلیسی)” یا “به موتور های جستجو اجازه نمایش این نوشته را میدهید؟ (در نسخه پارسی)” می توانید از ایندکس شدن صفحه جلوگیری کنید.
جلوگیری از ایندکس صفحه در افزونه یوست سئو

حتما بخوانید :  روش صحیح استفاده از تگ های هدینگ H3، H2، H1 در محتوای سایت

بررسی سایت مپ XML در افزونه وردپرس Yoast SEO

سعی کنید همیشه سایت مپ XML را بررسی کنید و ببینید محتوایی که می خواهید در نتایج نمایش داده شود، در فایل XML سایت‌تان قرار دارد یا خیر. همچنین بهتر است بررسی کنید صفحات یا مقالاتی که نمی خواهید ایندکس شوند نیز در فایل نقشه سایت حضور نداشته باشند.
برای مشاهده فایل سایت مپ XML می توانید از این مسیر استفاده کنید:

سئو > عمومی > امکانات > نقشه های XML سایت
بررسی سایت مپ xml در افزونه یوست سئو

نتیجه گیری نتیجه گیری

افزونه سئو Yoast تا جایی که در توان دارد نکات گیج کننده درباره ایندکس صفحات و نقشه های XMl سایت را از بین برده و آن ها را ساده تر کرده است. امیدواریم با خواندن این مقاله به خوبی با مبحث ایندکس شدن صفحات سایت و اهمیت نقشه سایت آشنا شده باشید. اگر در طی مراحل ساخت نقشه سایت یا تعیین صفحاتی که نیازی به ایندکس ندارند سوالی برای شما به وجود آمد یا تجربه ای در این زمینه ندارید، حتما در بخش دیدگاه ها برای ما بنویسید تا در اولین فرصت پاسخ دهیم.

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی

مطهره نسیمی هستم؛ کارشناس محتوا و دیجیتال مارکتر! حسِ خوب نوشتن و خلق محتوا باعث شده که من محتوانویسی رو به عنوان شغل و حرفه خودم انتخاب کنم. به یادگیری و به خصوص یاد دادن علاقه زیادی دارم و همیشه در تلاشم تا بتونم به بقیه کمک کنم! (سعی میکنم ملکه محتواهایی باشم که پادشاه میشن!)