روش صحیح استفاده از تگ های هدینگ H3، H2، H1 در محتوای سایت

زمان مطالعه: 5 دقیقه
 1. راهنمای کامل سئوی وردپرس با افزونه سئو Yoast SEO
 2. آموزش رفع خطای “صفحه اصلی شما نمی تواند برای موتور های جستجو ایندکس شود” در افزونه وردپرس Yoast SEO و سرویس Ryte
 3. نوشتن عنوان سئو شده در افزونه سئو Yoast SEO
 4. چرا باید از کلمات کلیدی در عنوان سئو استفاده شود؟
 5. طول عنوان سئو شده و مناسب در افزونه سئو Yoast SEO
 6. علت استفاده از کلیدواژه هدف در پیوند یکتا
 7. بررسی کلمه کلیدی در نامک افزونه سئو Yoast SEO
 8. اهمیت طول محتوا در سئو و افزونه Yoast SEO
 9. محتوای کرنر استون Cornerstone Content چیست؟
 10. بررسی چگالی کلمه کلیدی در افزونه سئو Yoast SEO
 11. تراکم کلیدواژه کانونی چیست | پخش کلید واژه کانونی
 12. روش صحیح استفاده از تگ های هدینگ H3، H2، H1 در محتوای سایت
 13. بررسی طول کلمه کلیدی در افزونه سئو Yoast SEO
 14. بررسی متن جایگزین تصاویر در افزونه سئو Yoast SEO
 15. استفاده از هیدینگ ها و تاثیر آن در سئو محتوا
 16. کلمه کلیدی در هیدینگ محتوا و افزونه سئو Yoast SEO
 17. بررسی کلمه کلیدی در مقدمه محتوا و پارگراف اول متن
 18. چگالی کلمه کلیدی یا تراکم کلمه کلیدی چیست؟
 19. چرا از هر کلیدواژه کانونی در نوشتن محتوا یکبار باید استفاده کنیم؟
 20. نوشتن توضیح متای سئو شده با طول مناسب با ویژگی بررسی توضیح متا در افزونه Yoast SEO
 21. روش استفاده از ابزار آنالیز خوانایی محتوا در افزونه وردپرس Yoast SEO
 22. چطور در افزونه وردپرس Yoast SEO ریدایرکت 301 بسازیم؟
 23. آنالیز طول پاراگراف در افزونه سئو Yoast SEO
 24. با رسانه ها و آدرس های پیوست در افزونه وردپرس Yoast SEO چه کار کنیم؟
 25. روش صحیح پاک کردن یک صفحه و URL از سایت و انتخاب ریدایرکت مناسب برای آدرس حذف شده

تقریبا هیچکس علاقه ای به خواندن مقالات و پست های طولانی و بدون سرفصل ندارد. این متن ها حوصله سربر و خسته کننده اند و باعث فرار کاربر از سایت می شوند. هدینگ ها و ساب هدینگ ها یکی از مهم ترین بخش های یک مقاله هستند که این مشکل را به سادگی حل می کنند.

یک متن هرچقدر هم طولانی باشد، اگر سرفصل های جذاب و کاربردی داشته باشد اتفاقا توجه کاربران بیشتری را جلب می کند و آن ها را ساعت ها در سایت شما نگه می دارد. کاربران معمولا تمایل بیشتری به خواندن تیتر ها دارند زیرا با این کار می توانند به سرعت بخش مورد علاقه یا پاسخ دهنده به پرسش های خود را پیدا کنند.

چندتا سوال ازتون دارم. تا امروز چقدر به تگ های هدینگ توجه داشتید؟ اصلا از هدینگ ها در متن صفحات سایت تون استفاده کردید؟ و یا می دونستید تگ های هدینگ چقدر در سئو محتوا موثرند؟ اگر پاسخ تون منفیه پیشنهاد می کنم سری به پست قبلی من بزنید، بعد این پست رو با دقت بخونید.

اهمیت تگ های هدینگ برای مخاطب

 • هدینگ ها در واقع راهنمای مخاطبین هستند. معمولا هدینگ های یک محتوا بخشی هستند که مخاطب با دقت بیشتری آن ها را می خواند. زیرا به سرعت می توانند بفهمند پاراگراف شما درباره چیست و به دردشان می خورد یا نه.
 • علاوه بر این تگ های هدینگ به کاربر کمک می کنند اگر به طور اتفاقی صفحه را بستند یا مشکلی برای اینترنت شان پیش آمد، به راحتی از همان جایی که خواندنشان متوقف شد، ادامه متن را پیدا کرده و به مطالعه خود ادامه دهند.
 • خواندن یک متن از روی صفحه نمایش موبایل یا کامپیوتر معمولا برای بسیار از افراد کار سخت و دشواری است. ممکن است مخاطبین به راحتی نکات اصلی که در تلاش برای گفتن آن ها هستید را اصلا ندیده و از دست بدهند. اینجاست که هدینگ ها به مخاطبین شما کمک می کنند و آن ها را در مسیری که شما مدنظر تان هست قرار می دهند و پیام شما از متن را کامل و دقیق به مخاطب منتقل می کنند.

تاکید افزونه سئو Yoast SEO به استفاده از سر فصل ها

افزونه سئو Yoast SEO تاکید زیادی روی استفاده از هدینگ ها برای پاراگراف های طولانی دارد. شاید بپرسید علت چیست؟ علت این تاکید این است که تیتربندی پاراگراف های متن صفحات باعث بهبود خوانایی متن می شود. از این جهت کاربران راحت تر می توانند به یک دید کلی نسبت به موضوع محتوا شما برسند و مشتاق به مطالعه ادامه پست و حتی دیگر مطالب سایت تان شوند. 

تاکید افزونه سئو Yoast SEO به استفاده از سر فصل هاهمانطور که در تصویر زیر می بینید یکی از چک لیست های افزونه سئو Yoast SEO، مربوط به بخش خوانایی متن است. این افزونه برای بخش هایی از متن با محتوای بیش از 300 کلمه اخطاری مبنی بر “بخشی از متن شما حاوی 300 کلمه است اما هیچ سر فصلی برای آن مشخص نشده“به شما می دهد و پیشنهاد می کند از یک تیتر برای پاراگراف خود استفاده کنید. 

روش استفاده از هیدینگ در افزونه سئو Yoast SEOتاثیر تیتر بندی در بهبود سئو

بعضی ها معتقدند استفاده از کلمات کلیدی در تیتر بندی ها (همان هدینگ ها) می تواند در سئو سایت موثر باشد. همه می دانند برای رتبه بندی بهتر کلمات کلیدی هدف، نیاز به تولید محتوا و جلب رضایت کاربر است. در واقع کلیدواژه های هدف باید با چگالی مناسب در طول متن، مقدمه متن و هدینگ ها استفاده شوند.
البته باید این را هم به شما بگویم. هدینگ ها عامل اصلی کسب رتبه یک صفحه نیستند اما از آن جایی که باعث درک بهتر متن توسط کاربر و صد البته گوگل می شوند، می توانند به صورت غیر مستقیم روی سئو تاثیرگذار باشند.

روش صحیح استفاده از سر برگ ها

در بسیاری از صفحات سایت ها معمولا فقط از تگ های H2، H1 و H3 استفاده می شود. و کمتر کسی از تگ های H5، H4 و H6 استفاده می کند. اما این دلیلی بر اشتباه بودن استفاده از این تگ ها نیست و اگر بتوانید ساختار صحیحی برای عنوان ها و زیر عنوان ها بسازید می توانید از تمامی تگ های هدینگ در متن خود استفاده کنید.

نکته

 1. از تگ H1 فقط برای عنوان صفحه یا عنوان مقاله استفاده کنید. این تگ باید تنها یک بار در هر صفحه از وب سایت تان استفاده شود.
 2. محدودیتی در استفاده از تگ های دیگر هدینگ نیست و می توانید بار ها از آن ها استفاده کنید.
 3. البته باید دقت کنید که ساختار سر فصل ها درختی باشد. یعنی اگر می خواهید از تگ H3 استفاده کنید، حتما باید پیش از آن، از تگ H2 استفاده کرده باشید.
 4. این را هم بگویم بعد از استفاده از H3 باز هم می توانید از تگ H2 استفاده کنید.
 5. در طول محتوا می توانید از تگ های هدینگ H4، H5 و H6 استفاده کنید. اما حتما باید ساختار درختی را رعایت کنید و قبل از H5 از H4 و قبل از H6 از H5 استفاده کنید.

ساختار درختی تگ های هدینگدر ادامه مثالی از روش استفاده صحیح هدینگ ها را برای شما آوردم:

توجه تان را به یکی از مقالات تقریبا طولانی خودم جلب می کنم. اگر به مقاله “رپورتاژ آگهی چیست” نگاهی کنید حتما دیدید سرفصل های زیادی در آن وجود دارد. تصویر زیر نمونه ای از روش استفاده تگ های هدینگ Heading tags در این مقاله است.

نمونه ای از روش استفاده تگ های هدینگهدینگ ها و دسترسی بهتر کاربر

ساختار تگ های هدینگ در ارائه دسترسی بهتر به کاربر نیز نقش مهمی ایفا می کنند. به خصوص برای کاربرانی که نمیتوانند مطالب صفحه نمایش را به خوبی بخوانند.
از آن جایی که هدینگ ها در کد های HTML قرار می گیرند، یک اسکرین ریدر Screen reader می تواند ساختار متن را درک کرده و تمام سر فصل ها را با صدای بلند برای کاربر بخواند.

کاربران با خواندن یا گوش دادن به هدینگ ها می توانند متوجه موضوع کلی متن شده و تصمیم خود برای مطالعه مطلب را بگیرند. 

سخن پایانی

پیشنهاد می کنم برای تگ های هدینگ محتوا، از عناوینی مفید و آموزنده برای کاربر استفاده کنید. برخی معتقدند فقط باید از تیتر هایی استفاده شود که کاربر را در صفحه نگه دارند و او را ترغیب به خواندن مطالب بیشتر کنند. این کار همان قدر که می تواند نتایج خوبی داشته باشد می تواند نتیجه عکس هم داشته باشد.
بیاد داشته باشید تمرکز اصلی هدینگ های شما باید روی محتوای شما باشد و هدف اصلی آن باید بهبود بخشیدن به خوانایی و آسان تر کردن درک متن برای کاربر باشد.

سعی کردم در مقاله خودم تمام پرسش ها رو پاسخ بدم. اگر پرسشی ذهنتون رو درگیر کرده برام بنویسید.

آموزش خود را ادامه دهید
0/5 (0 دیدگاه)
Share on facebook
0
Share on linkedin
0
Share on twitter
Share on telegram
Share on facebook
0
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on skype

اگر این مقاله برای شما مفید بود ....

لطفا با نظر دادن ما را در بهتر کردن مطالب آموزشی یاری کنید.

به دنبال سئو حرفه ای وردپرس هستید ؟!

میموس با تدوین استراتژی و ساختار اصولی شما را تا رسیدن به رتبه 1 یاری خواهد کرد.

اگر شماهم به فکر رشد کسب وکار خود هستید

حتما در خبرنامه میموس عضو شوید

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *